کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره دوم – هفته دوم بهمن ۹۷

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره دوم – هفته دوم بهمن ۹۷

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد. برای اطلاع از انتشار شماره جدید از کسپول هفتگی می‌توانید اعلانات (Notifications) سایت ارزدیجیتال را بر روی مرورگر خود را فعال نمایید.

اخبار مهم هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

غول سرمایه‌گذاری از ماه آینده خدمات نگهداری بیت کوین ارائه خواهد داد

غول سرمایه‌گذاری آمریکایی فیدلیتی، ماه مارس را برای راه‌اندازی خدمات نگهداری بیت کوین مشخص کرد. این شرکت سرمایه‌گذاری اعلام کرد که در حال طی کردن مراحل نهایی خود برای آماده‌سازی پلتفرم معامله و نگهداری ارز دیجیتال است. فیدلیتی در بیانیه‌ هفته گذشته اظهار داشت که در حال همکاری با مأمورین حسابرسی است تا انطباق قانونی فرایند‌های عملیاتی در پلتفرم آن بررسی شود. طبق اعلام شرکت خدمات آن تا زمان راه‌اندازی کامل زیرساخت‌هایش تنها به گروه کوچکی از مشتریان منتخب محدود خواهد بود. مدیرعامل فیدلیتی، ابیگیل جانسون، که از هواداران قاطع ارزهای دیجیتال است در این باره گفت که به ارزهای دیجیتال اعتقاد دارد و یکی از معدود شرکت‌های خدمات مالی است که هنوز از این قضیه دست نکشیده است.


هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع «انقلاب بلاک چین» در ایران برگزار شد

در این همایش که ۹ بهمن در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، به موضوعات متعددی پرداخته شد که ارزهای دیجیتال و بلاک چین یکی از پایه‌های اصلی گفتگوها بود. وزیر ارتباطات در این همایش اشاره کرد که در جلسه اخیر با معاون رئیس جمهور و وزرای حوزه ارتباطات و اقتصادی، به جمع‌بندی برای توسعه استفاده از بلاک‌ چین رسیده‌‌ است. رئیس کل بانک مرکزی نیز با ارسال پیام ویدیوئی اعلام کرد که سیاست نامه رمز ارزها روز قبل از همایش بر روی سایت بانک مرکزی قرار گرفته و بناست که بعد از جمع بندی نظرات در این همایش٬ از سوی بانک مرکزی نهایی شود.از طرفی بانک مرکزی به منظور انتظام بخشی به فعالیت های در جریان و فراهم آوردن امکان برنامه ریزی برای فعالان حوزه رمز ارزها، پیش‌نویس سیاستنامه بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها را برای آگاهی و کسب نظر کارشناسان و صاحب‌نظران روز قبل از همایش منتشر کرد تا ظرف یک ماه نظرات علاقه‌مندان در خصوص آن اخذ شود.


به گزارش چینالیسیز دو گروه هکر مسئول سرقت ۱ میلیارد دلار ارز دیجیتال هستند

تحقیقات شرکت تحلیل داده‌های بلاک چین چینالیسیز (Chainalysis) نشان می‌دهد که دو گروهِ هکر، ارزهای دیجیتالی به ارزش ۱ میلیارد دلار به سرقت برده‌اند. این دو گروه که شرکت چینالیسیز، لقب آلفا و بتا را به آن‌ها داده هنوز در حال فعالیت هستند. طبق گزارش‌ها وجوه مسروقه قبل از نقد شدن حدود ۵,۰۰۰ بار بین صرافی‌های آنلاین جا به جا می‌شدند تا صرافی‌ها طبق سیستم ضد پولشویی که دارند، ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی‌های مسروقه نشانه‌گذاری نکنند. در این گزارش گروه آلفا به عنوان یک سازمان بسیار بزرگ و به شدت تحت کنترل که حداقل بخشی از اهدافش غیر مالی است و گروه بتا به عنوان یک سازمان کوچک‌تر که به شدت روی پول تمرکز کرده، معرفی شدند.


درخواست مجدد CBOE برای ETF بیت کوین به کمیسیون بورس آمریکا ارائه شد

گروه بورس معاملات گزینه‌های شیکاگو (CBOE) همراه با شرکت سرمایه‌گذاری ون‌اک (VanEck) و شرکت خدمات مالی سالیدکس (SolidX)، دوباره درخواست یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) برای بیت کوین را به کمیسیون بورس ایالات متحده (SEC) داده است. گروه CBOE چندی پیش در ۲۳ ژانویه درخواست ETF خود را پس گرفته بود. سخنگوی CBOE دلیل این اقدام را تعطیلی دولت آمریکا دانست زیرا به عقیده او با نزدیک شدن به موعد مقرر تصمیم‌گیری درباره ETF و نبود مقامات دولتی از جهت تعطیلی دولت آمریکا، امکان بررسی طرح پیشنهادی وجود نداشت و احتمال رد شدن ETF بیت کوین افزایش یافته بود. با ارسال دوباره درخواست ETF بیت کوین، کمیسیون بورس و اوراق بهادار مهلت ۲۴۰ روزه‌ای برای تصمیم‌گیری در این رابطه خواهد داشت.


توکن بیت تورنت در پلتفرم لانچ بد بایننس پیش‌فروش و سپس برای مبادله به این صرافی اضافه شد

اخباری که طی هفته‌های گذشته موجب تقویت روند صعودی ترون شده بود، در نهایت محقق شد. توکن بیت تورنت در پلتفرم لانچ پد بایننس که برای فروش توکن‌های ICOها تعبیه شده، در عرض ۱۵ دقیقه تماماً به فروش رسید. برنامه فروش این توکن از طریق بایننس کوین و ترون انجام شد. در پی درخواست جاستین سان، موسس ترون، به تمامی افرادی که قصد خرید توکن بیت تورنت داشتند اما در حین خرید با مشکل مواجه شده بودند، ۵ هزار توکن BTT به صورت ایردراپ توزیع شد. فروش این توکن در لانچ پد بایننس با مبلغی معادل ۴ تا ۵ ساتوشی انجام شد. صرافی بایننس متعاقباً از اضافه کردن این توکن به صرافی خود خبر داد.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

بازار ارزهای دیجیتال در اواخر هفته به ثبات نسبی رسید و بیت کوین در محدوده ۳۴۷۱ ، ریپل در ۰.۳۱ و اتریوم در محدوده ۱۰۸ دلار معامله شد. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال نیز نزدیک به ۱۱۴ میلیارد دلار است.
سه ارز دیجیتالی که بیشترین سوددهی را در این هفته برای سرمایه‌گذاران داشتند، آبیتان چین، بیت دیپازیتری و مایندکس‌ کوین بودند. در بین سه آلت کوین بازنده هفته که بیشترین ضرر را داشتند نیز نام‌های امپاور کوین، مادرشیپ و پی‌پای دیده می‌شود.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال آبیتان چین (Obitan Chain): حدود ۲,۴۲۱ درصد
  • ارز دیجیتال بیت دیپازیتری (Bitdepositary): حدود ۱,۴۱۸ درصد
  • ارز دیجیتال مایندکس‌ کوین (Mindexcoin): حدود ۱,۲۴۰ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال امپاور کوین (empowr coin): حدود ۹۹ درصد
  • ارز دیجیتال مادرشیپ (Mothership): حدود ۸۸ درصد
  • ارز دیجیتال پی‌پای (PayPie): حدود ۸۷ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

 

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

یان ون‌اِک، مدیرعامل شرکت ون‌اِک

به طور جالبی از ۴ هزار سرمایه‌گذار بیت کوین نظرسنجی کردیم و سرمایه‌گذاری شماره یک آن‌ها برای سال ۲۰۱۹ درواقع طلا بود. طلا که قافله را به بیت کوین واگذار کرده بود، در حال بازپس‌گیری جایگاهش است.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

ریکاردو اسپاگنی، توسعه‌دهنده اصلی مونرو

این پدیده الزاماً به واژگونی دولت‌ها ختم نمی‌شود بلکه باعث فرارمغزها و برخی از افراد بسیار باهوش روی کره زمین می‌شود که هم‌اکنون در زمینه ارزهای دیجیتال فعال هستند، به جاهایی می‌شود که چشم‌انداز قانونی در آن زیاد به چشم نمی‌خورد. به نظرم این اتفاق به نتیجه بسیار جالبی منجر می‌گردد.

قابلیت تعویض‌پذیری (Fungibility) یکی از ویژگی‌های پول مستدل (Sound Money) است که بیت کوین و لایت کوین از داشتن آن محرومند. بحث و مناظرات فعلی درباره مسئله مقیاس‌پذیری است اما جنگ بعدی بر سر تعویض‌پذیری و محرمانه‌بودن است. من در حال حاضر بر روی افزایش این قابلیت در لایت کوین با افزودن تراکنش‌های محرمانه به آن هستم.

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

ویتالیک بوترین در جواب به صحبت‌های نیک سابو

حالا به شخصه می‌‌توانم ببینم که انجام ندادن کاری، به صورت بدیهی امن‌ترین گزینه نیست؛ مخصوصاً زمانی که بحث تغییر شرایط مطرح می‌شود. برای مثال من هنوز باور دارم که شکست بیت کوین در افزایش سایز بلاک در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ یک تقلید مسخره و تخلف بزرگی از انتظارات بسیاری از مردم از پروتکل بود که منجر به از دست رفتن سرمایه در قالب کارمزد‌های اضافه‌‌ای شد که بیشتر از میزان هک شده از صرافی ام‌تی‌گاکس بود. اما این استدلالی است که برابر آن بحث و مجادله می‌کنید.

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

اندی برامبرگ، مدیرعامل کوین‌لیست

به نظرم بازار ارزهای دیجیتال برای مدتی ساکت و بی‌صدا خواهد بود و افراد بر روی ساخت چیزهای واقعی تمرکز خواهند کرد. این چیزی شبیه به بین‌النهرین و لحظه پدیدار شدن نخستین گهواره‌های تمدن است که هرکس اجزای مورد نیازی را دارد و با تمرکز تلاش می‌کند تا امپراطوری‌های آن زمان و آینده را بسازد. این داستانی است که امسال شاهدش خواهیم بود.
بسیاری از مردم این را نمی‌‌دانند اما ماموریت اصلی پی‌پال ساخت یک ارز جهانی بود که از مداخله کارتل‌های فاسد بانکی و دولت‌هایی که ارزهای خود را بی‌ارزش می‌ساختند، مستقل باشد.

اخبار منفی هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

به غیر از اخبار مهم هفته که به آن پرداخته شد، در این بخش به مرور اخبار منفی فضای ارزهای دیجیتال و بلاک چین در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم:

هک صرافی ارز دیجیتال کریپتوپیا ادامه دارد/ ۱۸۰ هزار دلار دیگر از این صرافی به سرقت رفت

صرافی نیوزلندی ارز دیجیتال کریپتوپیا هنوز به واسطه هکرها در حال از دست دادن دارایی‌های دیجیتال است. پس از به سرقت رفتن ۱۶ میلیون دلار اتریوم و تعدادی از توکن‌های ERC20، خدمات صرافی در ۱۵ ژانویه متوقف شد. گزارشی که از هفته گذشته به دست رسید این بود که هک صرافی همچنان ادامه دارد و ۱۶۷۵ عدد اتریوم دیگر (که در زمان نگارش خبر معادل با ۱۸۰ هزار دلار بود) از ۱۷ هزار کیف پول کریپتوپیا به سرقت رفته است.


۱۹۰ میلیون دلار ارز دیجیتال در پی مرگ رئیس صرافی کانادایی مفقود شد

به دنبال مرگ ناگهانی بنیان‌گذار صرافی کانادایی کوداریگا سی‌اکس (QuadrigaCX)، دارایی‌های دیجیتالی به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار کانادا (معادل ۱۴۵ میلیون دلار آمریکا) مفقود شد. شواهد حاکی از آن است که رئیس فوت شده این صرافی، تنها مسئول کیف پول‌ها و کلیدهای خصوصی بوده است و مقامات این شرکت پس از مرگ او در تلاش برای یافتن آن‌ها هستند.


ممنوعیت ICO‌ها در کره جنوبی ادامه خواهد یافت

طبق یک بیانیه رسمی منتشر شده در ۱۰ بهمن، کمیسیون خدمات مالی (FSC) کره جنوبی به عنوان یک نهاد دولتی قانون‌گذار تایید کرد که ممنوعیت عرضه اولیه سکه (ICO) فعلا برداشته نخواهد شد. کمیسیون با انتشار نتایج یک پرسشنامه جامع که از سپتامبر ۲۰۱۸ جمع‌آوری شده بود، اعلام کرد که متوجه شده که شرکت‌های مجری ICO، در حوزه قضایی کشورهای خارجی قرار دارند اما هنوز در حال جذب سرمایه از شهروندان کره‌ای هستند. کره جنوبی رسما در سپتامبر ۲۰۱۷ از ممنوعیت ICO‌ها در این کشور خبر داد. دلیل این اقدام عدم ثبات و دستکاری آسان قیمت اعلام شد.


بیت کوین وارد طولانی‌ترین روند نزولی تاریخش شد !
در صورتی که پایین‌ترین قیمت دست‌یافته بیت کوین ۳۱۵۰ دلار نباشد، می‌توان مدعی شد که بیت کوین وارد طولانی‌ترین بازار نزولی خود شده است. این ارز دیجیتال ۱۳ بهمن وارد روز ۴۱۱ام از روند نزولیش شد تا رکورد قبلی ۴۱۰ روزه که در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به دست آمده بود را بشکند. هر چند طولانی‌ترین روند نزولی بیت کوین به معنای بدترین عملکردش نبوده است. بیشترین روند افت ارزش بیت کوین به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد که قیمت بیت کوین طی ۱۶۳ روز بیش از ۹۳ درصد کاهش یافت. در این میان برخی از تحلیلگران نزدیک شدن به زمان نصف شدن پاداش شبکه و میانگین روزهای آغاز روند صعودی پیش از زمان هالوینگ را به نزدیک بودن شروع روند جدیدی در بازار ربط می‌دهند.

اخبار مثبت هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

امکان خرید ارز دیجیتال با کارت‌های اعتباری به صرافی بایننس اضافه شد

صرافی بایننس با پشتیبانی از کارت‌های اعتباری مانند ویزا و مسترکارت، خرید ارزهای دیجیتال برای کاربران را راحت‌تر می‌کند. صرافی بایننس ۱۱ بهمن اعلام کرد که به منظور فراهم کردن امکان خرید از طریق کارت‌های اعتباری‌ مانند ویزا و مسترکارت، با شرکت سیمپلکس (Simplex) قرارداد همکاری امضا کرده است. در ابتدای راه‌اندازی این ویژگی، کاربران صرافی بایننس می‌توانند از کارت‌های اعتباری، برای خریداری ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و ریپل استفاده کنند. این امکان برای خرید ۱۵۱ ارز دیجیتال دیگر در این پلتفرم اعمال خواهد شد. بر اساس صفحات شرایط استفاده از بایننس، برخی از کشورها مانند عراق، کوبا، افغانستان و لیبی نمی‌توانند از این قابلیت جدید استفاده کنند. در آمریکا هم ساکنان شش ایالت نیویورک، کنتیکت، هاوایی، جورجیا، نیو مکزیکو و واشنگتن نمی‌توانند با کارت‌های اعتباری از بایننس ارز دیجیتال بخرند.


ایالت وایومینگ آمریکا ارزهای دیجیتال را به عنوان پول پذیرفت

بر اساس اطلاعیه‌ رسمی منتشر شده در ایالت وایومینگ آمریکا، این ایالت لایحه‌ای در خصوص پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان پول را در ۱۱ بهمن تصویب کرده است. نهاد قانون‌گذاری وایومینگ با تصویب لایحه‌ ارائه شده در ۲۸ دی، گام بزرگی در شفاف‌سازی طبقه‌بندی ارزهای دیجیتال برداشت. این لایحه به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا خدمات امانت‌داری دارایی‌های دیجیتال را به رسمیت بشناسند. بر اساس اطلاعیه منتشر شده، این لایحه از ابتدای ماه مارس اجرایی خواهد شد.


مدیرعامل توییتر از دوم شدن برنامه پرداخت با بیت کوین اسکوئر در اپ استور اپل خبر داد

جک دورسی مدیر عامل توییتر و شرکت اسکوئر (Square) اعلام کرد که برنامه پرداخت دیجیتال اسکوئر کش در رتبه دوم برنامه‌های رایگان اپ استور اپل قرار گرفته است. این شرکت امکان خرید بیت کوین را از نوامبر ۲۰۱۷ به برنامه خود اضافه کرده و با معرفی محصولات نوآورانه در صدد تحکیم جایگاه خود در بین برنامه‌های پرداخت موجود در بازار است. ارزش شرکت اسکوئر در حال حاضر معادل با ۲۹ میلیارد دلار است.


شرکت کوین گیت ریپل را به عنوان روش پرداخت پذیرفت

کوین گیت که از شرکت‌های فعال در زمینه پرداخت است، اعلام کرد که توکن های XRP ریپل را به‌عنوان یک شیوه پرداخت برای خرید کالاها و محصولات تبلیغاتی ارائه کرده است. بر اساس پست منتشر شده در وبلاگ کوین‌گیت، این شرکت اعلام کرده که دارندگان توکن های XRP می‌توانند از توکن های خود برای خرید از بیش از ۴,۵۰۰ فروشگاه اینترنتی استفاده کنند. کوین گیت همچنین اعلام کرده است که با روی کار آمدن این روش پرداخت که اولین بار از XRP برای خرید کالا استفاده می‌شود، امیدوار است تا کارکرد توکن های XRP را بیش‌ از پیش بالا ببرد.

مقالات برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال - شماره دوم - هفته دوم بهمن 97

راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش اول

جیمز آلتوچر، کارآفرین و نویسنده ۲۰ کتاب پرفروش، به تازگی مقاله‌ فوق‌العاده جذابی درباره چگونگی ثروتمند شدن وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای و شناخته شده جهان، منتشر کرده است. بخش اول از این مقاله بانک‌ها، صندوق‌های پوششی و شرکت‌های بیمه را زیر ذره‌بین برده تا راز ثروتمند شدن وارن بافت و بهره‌گرفتن او از این سازمان‌ها را شرح دهد.


۱۰ دلیل که ارزش بیت کوین صفر نخواهد شد !

آیا ارزش بیت کوین به صفر سقوط خواهد کرد، آیا بیت کوین نابود خواهد شد و آیا اینکه بیت کوین تنها یک اشتیاق زودگذر است؟ جف شوماخر بنیان‌گذار BCG برای دادن جواب منفی به این سوالات به ذکر ۱۰ دلیل اکتفا کرده است.


چرا تلاش برای ساخت ارزهای دیجیتال بهتر از بیت کوین بی‌فایده خواهد بود؟

با گذشت هر روز مکانیزم‌های اجماع بیشتری معرفی می‌شوند و پروژه‌های بیشتری با هدف ساخت بلاک چین و ارز دیجیتالی بهتر از بیت کوین اقدام به سرمایه‌پذیری جمعی می‌کنند. اما آیا با دانستن این واقعیت که پایه بیشتر ارزهای دیجیتال جدید در واقع همان بیت کوین است، رفع مشکلات بیت کوین مانند مقیاس‌پذیری آن می‌تواند به ساخته شدن ارز دیجیتال بهتری منجر شود؟ این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و تلاش کرده است تا این دیدگاه را رد کند.


گزارش جالب نیویورک تایمز درباره وضعیت استخراج بیت کوین در ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا !

این مقاله، ترجمه گزارشی جذاب و خواندنی از نیویورک تایمز است که وضعیت استخراج بیت کوین در ایران را بیان می‌کند. در خلال داستان جذاب نویسنده، با نکات مفیدی از استخراج ارزهای دیجیتال در ایران آشنا شده و ماجرای دو فرد ایرانی معامله‌گر بیت کوین که آمریکا آن‌ها را تحریم کرد را در این مقاله می‌خوانید.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
محمد حسین
محمد حسین
5 سال و 1 ماه قبل

این کپسول هفتگی جزء بهترین مقالات این سایته،عالیه
حتما ادامه بدین و یجوری باشه که راحت تر بشه داخل سایت مشاهده کرد.

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال و 1 ماه قبل

ممنون از همراهی شما دوست عزیز