میم کوین (Memecoin) چیست؟ همه چیز درباره میم کوین – آپدیت ۲۰۲۴

میم کوین (Memecoin) چیست؟ همه چیز درباره میم کوین – آپدیت ۲۰۲۴

شوخی و سرگرمی یکی از جنبه‌های جدایی‌ناپذیر زندگی و فرهنگ انسانی است. ما انسان‌ها بخشی از هر کار جدی خود را به شوخی اختصاص می‌دهیم تا تلخی کار سخت را جبران کند. دنیای اینترنت هم شوخی‌های خاص خود را دارد و میم‌ها (Memes) یکی از عناصر مهم در فرهنگ اینترنت هستند. این عنصر شوخی با پروژه‌هایی در قالب موضوعی با نام میم کوین (Meme Coin) به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شد که با نام‌هایی از جمله شیبا اینو، دوج کوین، بیبی دوج کوین، فلوکی اینو و بونک، در ذهن ما خود را پررنگ کردند.

کاربران بی‌شماری در دنیای ارزهای دیجیتال پیرامون میم کوین‌ها جمع شده‌اند و جوامعی از جنس طرفداران تیم‌های ورزشی را برای این ارزها تشکیل داده‌اند. اکنون ارزش بازار میم کوین‌ها به‌هیچ‌وجه چشم‌پوشیدنی نیست و این نوع از ارزهای دیجیتال به مطالعه جدی نیاز دارد.

ازاین‌رو، در این مقاله می‌خواهیم ببینیم میم کوین چیست و این نوع از ارزهای دیجیتال چگونه شکل گرفته است. همچنین، ویژگی‌های میم کوین‌ها و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در آن‌ها را بررسی و تعدادی از محبوب‌ترین‌های این عرصه را معرفی می‌کنیم. اگر شما هم تمایل دارید با این طیف سرگرم‌کننده در دنیای پرتب‌وتاب کریپتو آشنا شوید، تا انتهای این مطلب درکنار ما باشید.

میم کوین چیست؟

میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی (مانند بیت‌کوین یا اتریوم) هستند که به یک «میم» یا شوخی اینترنتی‌ ترندشده‌ مرتبط بوده، اغلب از فناوری خاصی بهره نمی‌برند، اما جامعه و محبوبیت گسترده‌ای دارند.

در واقع میم‌ها یا این شوخی‌ها، یک ایده جالب یا خنده‌دار هستند که در یک تصویر، ویدئو یا شکل دیگری از رسانه ایجاد شده‌اند. میم کوین‌ها مانند میم‌هایی که بر اساس آنها ساخته شده‌اند، برای رشد قارچ‌گونه و اشتراک‌گذاری سریع و وسیع طراحی شده‌اند.

میم کوین چیست؟
یش از ۲,۰۰۰ میم کوین در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که خیلی از آن‌ها تقلیدی از دوج کوین هستند!

می‌دانیم دنیای ارزهای دیجیتال در بستر اینترنت شکل گرفته و در آن رشد کرده است؛ ازاین‌رو، ارزهای دیجیتال و اینترنت تأثیر متقابلی روی هم می‌گذارند. یکی از تأثیرات اینترنت بر حوزه ارزهای دیجیتال نفوذ فرهنگ اینترنت، از‌جمله فرهنگ میم (Meme Culture)، است؛ موضوعی که مقدمه شکل‌گیری میم کوین‌ها بوده است. پیش از آنکه به موضوع میم کوین‌ها بپردازیم، بد نیست ابتدا با میم آشنا شویم.

یک میم چیست؟

در سال ۱۹۷۹، ریچارد داوکینز (Richard Dawkins)، زیست‌شناس تکاملی انگلیسی، اصطلاح «میم» (Meme) را برای اولین‌بار در کتابش با عنوان ژن خودخواه (The Selfish Gene) مطرح کرد. او به واژه‌ای احتیاج داشت که مفهوم «انتقال ایده و فرهنگ» را برساند. داوکینز در ابتدا به واژه یونانی «میمِم» (Mimeme) به‌معنای «تقلید» رسید. اما او به‌دنبال واژه‌ای کوتاه‌تر بود که با کلمه انگلیسی Gene (ژن) هم‌قافیه باشد؛ سرانجام او به کلمه Meme رسید.

در فرهنگ امروزی اینترنت، میم به تصویرها و ویدئوها و متن‌های خنده‌داری گفته می‌شود که کاربران در شبکه‌های اجتماعی از روی یکدیگر کپی و با تغییرات اندکی منتشر می‌کنند. هدف آن‌ها از انتشار این تصاویر این است که منظور خود را با لحن شوخی‌وار و تعابیر طنزآمیز منتقل کنند. به‌بیان بهتر، میم شوخی تصویری آنلاین است.

میم کوین‌ها شاخه‌ای از دنیای بزرگ ارزهای دیجیتال هستند که نماد آن‌ها یک میم اینترنتی با محوریت شخصیت حیوان یا انسان است. میم کوین‌ها کاربرد چندانی به‌جز سرگرمی و سوداگری ندارند.

نقش میم‌ها در جامعه ارزهای دیجیتال

جامعه ارزهای دیجیتال عاشق میم‌هاست و با ابداع میم کوین‌ها، به‌جز شوخی در شبکه‌های اجتماعی استفاده دیگری هم از این میم‌ها کرده است. یکی از خصوصیات این ارزهای دیجیتال این است که معمولاً جامعه‌ای پرتعداد از کاربران را در‌اختیار دارند که از رشد آن‌ها حمایت می‌کنند. میم کوین‌ها نیز مانند دیگر ارزهای دیجیتال در بستر بلاک چین ایجاد می‌شوند.

بر‌خلاف بیت کوین و اتریوم که کاربردهای مشخص و هدفمندی دارند، بسیاری از میم کوین‌ها کاربرد چندانی ندارند. همین مسئله بازار آن‌ها را بسیار پرنوسان کرده است؛ به‌طوری‌که بسیاری از این دارایی‌ها یک‌شبه چندین برابر گران‌تر می‌شوند یا ناگهان بخش بزرگی از ارزششان را از دست می‌دهند و حتی ممکن است به‌کلی بی‌ارزش شوند.

نقش میم‌ها در جامعه ارزهای دیجیتال
یکی از خصوصیات میم کوین‌ها این است که معمولاً جامعه‌ای پرتعداد از کاربران یا ارتش خود را در‌اختیار دارند

تعداد معدودی از میم کوین‌ها، مانند دوج کوین (Dogecoin)، بلاک چین اختصاصی خود را دارند. بیشتر آن‌ها در قالب توکن‌هایی روی بلاک چین‌هایی مانند اتریوم ساخته و منتشر می‌شوند. برای نمونه، شیبا اینو (Shiba Inu) و فلوکی اینو (Floki Inu) توکن‌هایی از نوع ERC-۲۰ هستند که روی بلاک چین اتریوم قرار دارند.

وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ بیش از چندصد Memecoin را در فهرست خود دارد که بیشتر آن‌ها فعالیت چندانی نمی‌کنند یا به‌کلی غیرفعال هستند. دوج کوین، شیبا اینو، دوج‌ایلان مارس (Dogelon Mars) و بیبی دوج کوین (Baby Doge Coin) چهار میم کوینی هستند که ارزش بازار و حجم معاملات روزانه درخور‌توجهی دارند.

تفاوت بین ارز دیجیتال و میم کوین چیست؟

می‌دانیم که ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی‌ها، اشکال دیجیتالی یا مجازی پول هستند که از الگوریتم‌های رمزنگاری برای امنیت استفاده می‌کنند؛ سیستم‌های غیرمتمرکزی که امکان انجام تراکنش‌های امن و همتابه‌همتا را از طریق اینترنت فراهم می‌کنند. این کوین‌ها ارزشی ذاتی داشته و اغلب برای حل مشکلات دنیای واقعی ایجاد می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، بیت‌کوین به عنوان جایگزینی دیجیتالی برای ارزهای سنتی و ابزارهای ذخیره ارزش ایجاد شده است و اتریوم برای تسهیل قراردادهای هوشمند و برنامه‌های کاربردی طراحی شده است.

از سوی دیگر، گفتیم که میم کوین‌ها دسته‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که به‌عنوان یک شوخی یا میم شروع شدند، اما محبوبیت و ارزش پیدا کرده‌اند.

بنابراین تفاوت اصلی بین ارزهای دیجیتال و میم کوین‌ها در هدف و ارزش ادراک‌شده آن‌ها نهفته است. ارزهای دیجیتال اصلی عموماً از تیم توسعه‌دهنده قدرتمند و یک نقشه راه شفاف برای توسعه در آینده برخوردار هستند، کاربردهایی عملی دارند و راه‌حل‌هایی برای مشکلات موجود ارائه می‌دهند.

تفاوت بین ارز دیجیتال و میم کوین
اصلی‌ترین تفاوت بین ارز دیجیتال و میم کوین در هدف ایجاد این ارزها است.

با‌این‌حال، میم کوین‌ها اغلب فاقد این پشتوانه‌ها هستند. ارزش آن‌ها عمدتاً توسط روندهای اینترنتی و هیجان در رسانه‌های اجتماعی هدایت شده و فناوری یا کاربرد زیربنایی خاصی ندارند. این عوامل آن‌ها را به سرمایه‌گذاری‌های ناپایدار و پرریسک تبدیل می‌کند.

شت کوین چیست و چه تفاوتی با میم کوین دارد؟

گفتیم که همان‌طور که از نام میم کوین‌ها پیدا است، این ارزهای دیجیتال عمدتاً برای سرگرمی ایجاد شده و جنبه‌ای طنز پشت خود دارند. آن‌ها از ترندهای اینترنتی، جوک‌ها یا میم‌های (شوخی‌های اینترنتی) معروف الهام گرفته و نام‌ و لوگوهای جذاب آن‌ها برگرفته از یک فرهنگ اینترنتی رایج در آن زمان است.

به‌عنوان یک مثال مشهود، ارز دیجیتال دوج کوین (DOGE) به‌عنوان یک Memecoin ساخته شد، اما توجه طرفداران زیادی را به خود جلب کرد و به جامعه اختصاصی خود دست پیدا کرد. با گذشت زمان، این میم کوین ارزش پیدا کرد و هنوز هم بسیاری در آن از جمله افراد مهمی مانند ایلان ماسک سرمایه‌گذاری می‌کنند. بنابراین ارزش میم کوین‌ها کاملاً به جامعهٔ حامی آن‌ها بستگی دارد، چیزی که شت کوین‌ها ندارند.

تفاوت میم کوین با شت کوین
برخلاف میم کوین‌ها، یک شت کوین جامعه و طرفداران وفاداری ندارد

در سوی دیگر، شت کوین‌ ها برای کسب سود سریع برای سازندگان و سرمایه‌گذاران اولیه خود ساخته می‌شوند. بنابراین برخلاف میم کوین‌ها، یک شت کوین جامعه و طرفداران وفاداری ندارد.

شت کوین‌ها اغلب با وعده‌های بزرگ همراه هستند اما فناوری، راهکار یا خدمات ملموسی ارائه نمی‌دهند، در حالیکه میم کوین‌ها از ابتدا مشخص می‌کنند که به‌عنوان طنز بوجود آمده‌اند و ادعاهای بزرگی نمی‌کنند.

پیدایش میم کوین ها

اولین میم کوینی که پا به عرصه گذاشت، دوج کوین بود که پس از انتشار در سال ۲۰۱۳، جامعه بزرگی از کاربران ارزهای دیجیتال طرفدار آن شدند. دوج کوین اکنون با ارزش بازار حدود ۱۱٫۶میلیارد دلار یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار است. این موفقیت دوج کوین باعث شد موجی از میم کوین‌ها وارد بازار شوند.

در سال ۲۰۱۳، دو مهندس نرم‌افزار به نام‌های بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) دوج کوین را فقط برای سرگرمی طرفداران بیت کوین ساختند. یکی از شخصیت‌های محبوب میم در میان کاربران ارزهای دیجیتال سگی به نام کابوسو (Kabosu) از نژاد ژاپنی شیبا اینو بود که به دوج (Doge) مشهور است. مارکوس و پالمر از میم این سگ به‌عنوان لوگوِ این ارز دیجیتال استفاده کردند. آن‌ها نام این ارز جدید را دوج کوین گذاشتند که تلفظ نادرست واژه «Dog» به‌معنای «سگ» بود.

بیلی مارکوس و جکسون پالمر بنیان گذاران دوج کوین
بیلی مارکوس و جکسون پالمر دوج کوین را در سال ۲۰۱۳ فقط برای شوخی و سرگرمی توسعه دادند

دوج کوین به‌سرعت طرفداران فراوانی در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد. اتفاق عجیب و جالبی که رخ داد، این بود که تنها دو هفته پس از انتشار دوج کوین، کشور چین شرکت‌های پرداخت را از تعامل با صرافی‌های بیت کوین منع کرد. این اقدام دولت چین باعث سقوط بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شد؛ اما ارزش دوج کوین در کمال شگفتی ۳۰۰ درصد رشد کرد!

می‌توان متوجه شد که قیمت میم کوین‌ها به‌شدت تحت‌تأثیر فرهنگ عمومی و شبکه‌های اجتماعی است. رشد دوج کوین نشان داد که نوسان‌های قیمت میم کوین‌ها هم‌بستگی اندکی با تغییرات قیمت در کلیت بازار ارزهای دیجیتال دارد. رکورد حیرت‌آور دیگری که دوج کوین ثبت کرد، به حجم معاملات آن مربوط است. داده‌های صرافی ارز دیجیتال جمینای (Gemini) نشان می‌دهد که یک ماه پس از انتشار دوج کوین، حجم معاملات آن از مجموع حجم معاملات همه ارزهای دیجیتال دیگر بیشتر بود!

دوج کوین؛ اولین و محبوب‌ترین Memecoin

دوج کوین

دوج کوین برخلاف اغلب میم کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال، بلاک چین مستقل خود را دارد و از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کند که امکان استخراج آن را برای کاربران فراهم می‌کند. گفتنی است که در سال ۲۰۱۴، بسیاری از ماینرها به‌دلیل کاهش قیمت دوج کوین دست از استخراج آن کشیدند و این مسئله توسعه‌دهندگان را نگران کرد. به‌همین‌دلیل، در سال ۲۰۱۵ استخراج دوج کوین با لایت کوین (LTC) ادغام شد. اکنون استخراج‌کنندگان لایت کوین می‌توانند هم‌زمان دوج کوین نیز استخراج کنند.

دوج کوین سقف عرضه ندارد و همین باعث شده است که قیمتش به‌شدت در‌معرض ریسک تورم و نوسان شدید باشد. ازاین‌رو، سرمایه‌گذاران معمولاً برای سرمایه‌گذاری بلندمدت از این ارز دیجیتال استفاده نمی‌کنند. یکی از کاربردهای دوج کوین پاداش‌دادن برای تولید محتوای آنلاین و استفاده از آن در امور خیریه است. این کاربرد دوج کوین به یکی از عوامل مهم محبوبیت این ارز دیجیتال تبدیل شده است.

ویدئو: دوج کوین چیست؟

در سال ۲۰۱۴، کاربران دوج کوین در کمپینی برای فرستادن تیم سورتمه‌سواری جاماییکا به المپیک، ۲۵٬۰۰۰ دلار دوج کوین جمع کردند. در همان سال، آنان در کمپینی به نام دوج فور واتر (Doge4Water)، ۳۰٬۰۰۰ دلار برای فراهم‌کردن دسترسی به آب آشامیدنی در کشور کنیا جمع‌آوری کردند.

برخی از رویدادهای مهم‌ تاریخ دوج کوین با نام ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر‌عامل تسلا و اسپیس اکس، گره خورده است؛ رویدادهایی که هیاهو و جنجال‌های بزرگی در جامعه ارزهای دیجیتال به‌پا کرده است. ماسک در مقاطع مختلفی از دوج کوین حمایت کرد؛ به‌طوری‌که در سال ۲۰۲۱، قیمت این ارز ۴,۰۰۰ درصد رشد یافت. البته به‌نظر می‌رسد که این پشتیبانی‌ها همچنان ادامه یابد.

میم کوین‌های مشهور و محبوب

هنوز هم دوج کوین منبع الهام بسیاری از میم کوین‌هاست. هرروز شاهد ورود ارزهای جدیدی با تقلید از نام دوج به بازار هستیم؛ اگرچه خیلی از آن‌ها از همان ابتدا شکست‌خورده هستند. همان‌طور‌که گفتیم و بر اساس داده‌های کتگوری میم کوین‌ها در کوین‌مارکت‌کپ، بیش از ۲,۰۰۰ Memecoin در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که خیلی از آن‌ها تقلیدی از دوج کوین هستند. همان‌طور که حدس می‌توانید بزنید میم‌کوین‌هایی با نام‌های عجیب در این فهرست به‌مراتب یافت می‌شوند!

شیبا اینو

شیبا اینو

یکی دیگر از میم کوین‌‍‌های مشهور شیبا اینو نام دارد که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و خود را قاتل دوج کوین (Dogecoin Killer) لقب داد. این ارز نماد و نام خود را از همان سگ شیبا اینوِ دوج کوین گرفته است. شیبا اینو هم رشدی نجومی تجربه کرد و در اکتبر ۲۰۲۱، ارزش بازارش به ۴۳میلیارد دلار رسید و با دوج کوین برابر شد. شیبا اینو هم توکنی از نوع ERC-20 روی بلاک چین اتریوم است.

از تفاوت‌های دوج کوین و شیبا اینو می‌توان به این اشاره کرد که دوج کوین هیچ محدودیت عرضه‌ای ندارد؛ اما شیبا اینو محدود است.

دوج‌ایلان‌مارس

دوج‌ایلان‌مارس

یکی دیگر از میم کوین‌های مشابه دوج کوین، دوج‌ایلان‌مارس (ELON) است که آوریل ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. دوج‌ایلان مارس هم توکن ERC-20 روی بلاک چین اتریوم است و از تصویر سگ به‌عنوان نماد استفاده می‌کند. توسعه‌دهندگان این توکن داستان‌های مصوّر زیادی را با شخصیت سگ آن روی وب‌سایت این میم کوین منتشر کرده‌اند.

جالب است بدانید حساب توییتر دوج‌ایلان مارس بیش از ۵۰۰هزار نفر دنبال‌کننده دارد. ارزش بازار این میم کوین در لحظه نگارش این مقاله ۱۴۹میلیون دلار است.

بیبی دوج کوین

بیبی دوج کوین

بیبی دوج کوین با نماد BabyDoge، همان‌طور‌که از نامش پیداست، در همه‌چیز از دوج کوین الهام گرفته است. جامعه هواداران بیبی دوج کوین می‌گویند که این ارز دیجیتال برای کمک به حیوانات خانگی ایجاد شده است.

بیبی دوج کوین با هدف افزایش آگاهی از رفاه حیوانات و پذیرش حیوانات بی‌سرپناه ایجاد شده است.

فلوکی اینو

فلوکی اینو

فلوکی (FLOKI) که نامش را از سگ ایلان ماسک گرفته و از‌قضا آن‌هم از نژاد شیبا اینو است، کاربردهایی فراتر از سرگرمی برای خود تعریف کرده است. این کوین نوعی بازی متاورس و فروشگاه توکن غیرمثلی و پلتفرم آموزش ارزهای دیجیتال دارد.

ظهور میم کوینی مانند فلوکی اینو می‌تواند عصری جدید را در این بخش از بازار آغاز کند که محبوبیت و شهرت ناشی از فرهنگ میم را با مزایا و منافع جدی دنیای ارزهای دیجیتال ترکیب می‌کند.

پپه

پپه

پپه (Pepe) با لوگوی معروف قورباغه‌ای شکل خود که از دل فرهنگ میم‌های اینترنتی زاده شده، به لطف جامعه قدرتمند و حضور پررنگ در رسانه‌ها، جایگاه خودش را بین میم کوین‌ها تثبیت کرده است.

این توکن بر بستر اتریوم و با تاکید بر ناشناس‌بودن کاربر و کارمزد پایین تراکنش‌ها فعالیت می‌کند که باعث جذابیت آن برای تراکنش‌های خرد در وب شده است.

 ای آی دوج

ای آی دوج

ای آی دوج یا آرب دوج اِی‌ آی (ArbDoge.AI) یک Memecoin با چاشنی هوش مصنوعی (Ai) است و ادعا می‌کند که قرار است تا نحوه ایجاد و به اشتراک‌گذاری میم کوین‌ها را تغییر دهد.

در این پلتفرم که سال ۲۰۲۳ روی شبکه آربیتروم (Arbitrum) ساخته شده است، کاربران می‌توانند با تکیه بر هوش مصنوعی و با استفاده از پرامپت نویسی، میم درست کنند!

باب 

باب 

میم کوین باب (BOBیک توکن اتریومی ERC20 است که در آوریل ۲۰۲۳ عرضه شد و به‌عنوان سوخت ربات توییتر «توضیح بده باب» یا Explain This Bob کارایی دارد. لوگو و کاراکتر BOB شباهت زیادی به میم کوین پپه (PEPE) دارد.

ویژگی منحصربه‌فرد باب این است که جواب همه سؤالات را می‌داند و در حقیقت از مدل هوش مصنوعی چت‌ جی‌پی‌تی ۴ برای پاسخ‌دادن به سؤالات کاربران استفاده می‌کند.

شیبا دوج

شیبا دوج

شیبا دوج (ShibaDoge) یک توکن کاربردی (Utility Token) و جامعه‌محور است و با نماد اختصاری SHIBDOGE مشخص می‌شود.

جالب اینجاست که این ارز دیجیتال توسط نهنگ‌های شیبا اینو و دوج کوین ایجاد شده و هدف آن گرد هم آوردن جوامع این دو میم کوین و منافع بیشتر هر دو جامعه است.

میو

میو

میو (MEW) جدیدترین پدیده در حال ظهور دنیای میم کوین‌ها است. این میم کوین که بخشی از پروژه گربه‌ای در دنیای سگ‌ها (CIDW) است، در مارس ۲۰۲۴ بر روی بلاک چین سولانا راه‌اندازی شد.

در حالی که دنیای میم کوین‌ها تاکنون همواره تحت تسلط توکن‌هایی با مضمون سگ‌های محبوب بوده، میو قصد دارد سلطه سگ‌ها بر بازار میم کوین‌ها را پایان دهد.

وال استریت میمز

میم کوین وال استریت یا وال استریت میمز با نماد «WSM»، توکنی است که توسط عده‌ای از سرمایه‌گذاران خرد وال استریت ساخته شده است. در واقع وال استریت میمز یک جامعه از سرمایه‌گذاران خرد وال استریتی است که تلاش می‌کنند با سلطه سرمایه‌گذاران کلان در این بازار مقابله کنند.

ویژگی‌های میم کوین

ویژگی های MemeCoinها

میزان عرضه بالا

یکی از ویژگی‌های معمول میم کوین‌ها که درباره دوج کوین هم به آن اشاره کردیم، این است که سقف عرضه آن‌ها معمولاً خیلی زیاد یا نامحدود است.

ارز دیجیتالی مثل بیت کوین طوری برنامه‌نویسی شده است که درنهایت، فقط ۲۱میلیون واحد از آن منتشر خواهد شد. این در حالی است که میم کوین‌ها اغلب میلیاردها واحد توکن منتشر می‌کنند و محدودیتی هم برای انتشار واحدهای بیشتر در آینده ندارند. همچنین، میم کوین‌ها عموماً برنامه‌ای برای سوزاندن توکن‌ها ندارند تا آن‌ها را از گردش خارج و تورم عرضه را کنترل کنند.

قیمت پایین و دسترسی‌پذیری بالا

عرضه زیاد یا نامحدود باعث می‌شود که قیمت میم کوین‌ها در هر واحد بسیار کم باشد. درعین‌حال، همین قیمت اندک راه را برای ورود سرمایه‌گذاران خُرد با سرمایه‌های بسیار ناچیز هموار و برای میلیون‌ها نفر این امکان را فراهم می‌کند تا به‌راحتی مقدار زیادی از این ارزهای دیجیتال را بخرند.

ازآن‌‌جاکه میم کوین‌ها فقط برای سرگرمی هستند و نیازی نیست که ایده فنی پیچیده‌ای پشت آن‌ها باشد، هرکسی می‌تواند با تِم و میم دلخواهش Meme coin بسازد و آن را منتشر کند؛ به‌ویژه اینکه به‌لطف نرم‌افزارهای موجود ساخت توکن بسیار آسان شده است.

یکی از ضعف‌های بزرگ‌ میم کوین‌ها، به‌استثنای دوج کوین که در برخی فروشگاه‌ها به‌عنوان روش پرداخت پذیرفته شده، این است که هیچ کاربردی به‌جز سرگرمی و سوداگری ندارند. بااین‌حال، روندی برای میم کوین‌هایی با کاربردهای جدی در حال شکل‌گیری است که می‌توان آن را موجی نو در تاریخ این ژانر از ارزهای دیجیتال دانست.

نوسان زیاد

یکی دیگر از ویژگی‌های میم کوین‌ها نوسان فراوان قیمت آن‌هاست. قیمت این ارزهای دیجیتال به‌شدت به فعالیت جامعه طرفداران و مباحث و شایعاتی وابسته است که در جوامع درجریان است. به‌همین‌دلیل، افزایش و سقوط ناگهانی قیمت در آن‌ها مسئله چندان عجیبی نیست.

نوسان زیاد قیمت میم کوین‌ها
نوسان بالای قیمت میم کوین‌ها در عین مزیت‌بودن، یک ریسک بزرگ نیز هست!

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در میم کوین

نوسان زیاد

گفتیم که میم کوین‌ها به‌شدت به احساسات جامعه طرفداران و تأثیرگذاری‌های گاه‌وبی‌گاه عوامل خارج از حوزه ارزهای دیجیتال مانند توییت سلبریتی‌ها و شخصیت‌های مشهور وابسته هستند. این وابستگی قیمت میم کوین‌ها را به‌شدت پرنوسان می‌کند. ازاین‌رو، ممکن است قیمت میم کوین ناگهان سر‌به‌فلک بگذارد یا سقوط کند.

احتمال کلاهبرداری

از این گذشته، گاهی کسانی برای کلاه‌برداری میم کوین ساخته‌اند و پس از فروش توکن‌ها دیگر خبری از سازندگان نشده است. در نمونه‌ای، افرادی با سوءاستفاده از شهرت سریال کره‌ای «بازی مرکب» (Squid Game) میم کوینی با همین نام ساختند. قیمت این میم کوین در همان روزهای اولیه به ۲,۰۰۰ دلار هم رسید. سازندگان ارز دیجیتال و کلاهبرداری اسکویید گیم در اوج قیمت توکن‌های خود را فروختند و ناپدید شدند.

ضعف فناوری و زیرساخت

خیلی از میم کوین‌ها بلاک چین مستقل و فناوری قدرتمند و حتی اکوسیستم جاافتاده‌ای پشت خود ندارند و حتی بسیاری از آن‌ها با کپی‌کردن کد ارزهای دیجیتال دیگر ساخته شده‌اند. در میان میم کوین‌های موجود، فقط دوج کوین است که بلاک چین مستقل خود را دارد و البته تأمین امنیت آن وابسته به لایت کوین است.

ضعف پشتیبانی

همچنین، میم کوین‌ها جامعه توسعه‌دهندگان ضعیفی دارند و این باعث می‌شود که نتوانند ازلحاظ امنیتی و فناوری همیشه به‌روز باشند. برای مثال، توسعه دوج کوین در چندین مقطع به بن‌بست کامل رسید و کسی نبود که از‌لحاظ فنی از آن پشتیبانی کند.

احتمال دست‌کاری بازار

در بیشتر میم کوین‌ها، گروه کوچکی بزرگ‌ترین سهم از عرضه را در‌اختیار دارند و به‌راحتی می‌توانند بازار آن را دست‌کاری کنند.

محدودیت در کاربرد

از‌لحاظ کاربردی نیز، بیشترِ میم کوین‌ها خارج از دنیای ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی ندارند. برای مثال، تعداد بسیار کمی از میم کوین‌ها هستند که به‌عنوان روش پرداخت برای خرید کالا و خدمات پذیرفته شده‌اند. همچنین، ماهیت میم کوین‌ها طوری است که حضورشان مقطعی بوده و بعید است که خیلی از این‌ها در سال‌های آینده وجود داشته باشند یا ارزششان بسیار فراتر رود.

در واقع به‌استثنای دوج کوین که در برخی فروشگاه‌ها به‌عنوان روش پرداخت پذیرفته شده، این است که هیچ کاربردی به‌جز سرگرمی و سوداگری ندارند. بااین‌حال، روندی برای میم کوین‌هایی با کاربردهای جدی در حال شکل‌گیری است که می‌توان آن را موجی نو در تاریخ این ژانر از ارزهای دیجیتال دانست.

مزایا و معایب میم کوین‌ها

از کجا میم کوین بخریم؟

میم کوین‌ها را می‌توان هم از صرافی‌های متمرکز و هم از صرافی‌های غیرمتمرکز خرید. میم کوین‌های مشهور که حجم معاملات بسیاری دارند، در بیشتر صرافی‌های بزرگ خریدوفروش می‌شوند؛ اما آن دسته از میم کوین‌ها که تازه به بازار آمده‌اند، ممکن است در صرافی‌های متمرکز فهرست نشده باشند. این میم کوین‌ها را می‌توان از صرافی‌های غیرمتمرکز تهیه کرد.

برای کاربران ایرانی ساده‌ترین راه این است که به وب‌سایت یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی مراجعه کنند و میم کوین مدنظرشان را بخرند. کاربران ایرانی معمولاً از یکی از دو روش زیر برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند:

۱. خرید مستقیم از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی با ریال و کارت بانکی

۲. خرید تتر یا بیت کوین از صرافی‌های ایرانی و تبدیل آن به میم کوین دلخواه در صرافی‌های خارجی

خرید میم کوین از صرافی ایرانی

خرید میم کوین از صرافی ایرانی

برای خرید از صرافی‌های ایرانی، کافی است عبارت «صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی» یا نام Memecoin مدنظر خود را در‌کنار عبارت «صرافی ایرانی» در گوگل جست‌وجو کنید؛ مثلاً «خرید BabyDoge از صرافی ایرانی». با این کار، با فهرستی از صرافی‌های ایرانی مواجه خواهید شد که پس از ثبت‌نام و احراز هویت در آن‌ها، با استفاده از کارت بانکی خود به‌راحتی می‌توانید ارز دیجیتال مدنظرتان را بخرید.

خرید میم کوین از صرافی خارجی

خرید میم کوین از صرافی خارجی

اگر به هر دلیلی خواستید میم کوین مدنظر خود را از صرافی‌های خارجی بخرید، ابتدا باید بدانید که امکان خرید مستقیم از صرافی‌های خارجی برای کاربران ایرانی وجود ندارد. بهترین کار این است که مقداری بیت کوین یا دای یا یو‌اس‌دی‌سی بخرید و سپس در حسابتان در یکی از صرافی‌های خارجی‌، آن را به میم کوین مدنظر خود تبدیل کنید.

برای اینکه بدانید میم کوین دلخواهتان در کدام صرافی‌ها فهرست شده است، می‌توانید به صفحه آن در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap) بروید و در قسمت Markets، همه صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز دارنده آن را ببینید.

یادآوری این نکته هم ضروری است که بسیاری از صرافی‌های متمرکز با استناد به تحریم‌های موجود به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهند؛ به‌ویژه صرافی‌هایی که احراز هویت در آن‌ها الزامی است، کاربران ایرانی را در‌معرض ریسک بسیاری قرار می‌دهند.

سرمایه گذاری روی میم کوین‌ها

Memecoin ها برای سرمایه‌گذاران کوچک که سرمایه بالایی در اختیار ندارند، از ابتدا جذاب بوده‌اند. دلیل آن جدا از سودهای انفجاری برخی از آن‌ها این است که هزینه‌های تراکنش بسیار پایینی دارند. بنابراین احتمالاً میم کوین‌هایی بر روی زنجیره سولانا به دلیل کارمزد کمتر، محبوبیت بیشتری پیدا خواهند کرد.

توجه داشته باشید هنگامی که یک میم کوین جدید پیدا می‌کنید که پتانسیل بالایی برای رشد دارد، مهم است که آن را از دیدگاه‌های مختلف تجزیه وتحلیل کنید. بهترین کار، کنترل احساس فومو (FOMO) و بررسی میم‌ کوین‌های مستعد رشد با بهره‌گیری از ابزارهای شناسایی بهترین میم کوین ها خواهد بود.

آینده میم کوین‌ها هنوز مشخص نیست؛ برخی از آنها ممکن است جایگاه ویژه‌ای در چشم‌انداز مالی پیدا کنند، برخی دیگر ممکن است با تغییر روندها به فراموشی سپرده شوند، بااین‌حال بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴ کم نیستند. در اینجا چند نکته مهم برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها را دارند، آورده شده است:

 • تحقیق کنید: انجام تحقیقات دقیق ضروری است. فناوری زیربنایی پروژه (در صورت وجود)، ساختار توکنومیکس (نحوه توزیع و استفاده از توکن‌ها) و نقشه راه توسعه (برنامه‌های تیم برای آینده) را درک کنید. صرفاً بر اساس هیجانات یا تأییدیه‌های افراد مشهور سرمایه‌گذاری نکنید. به دنبال میم کوین‌هایی با یک تیم توسعه متعهد، نقشه راه شفاف و جامعهٔ قدرتمند باشید.
 • آنچه را که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید: میم کوین‌ها ذاتاً پرخطر هستند. تنها در حدی سرمایه‌گذاری کنید که از دست دادنش برایتان قابل‌تحمل باشد. آن‌ها را به عنوان بخش کوچک و سفته‌بازانه‌ای از پرتفوی سرمایه‌گذاری کلی خود در نظر بگیرید. پولی را که برای نیازهای اساسی یا هزینه‌های زندگی به آن وابسته هستید، سرمایه‌گذاری نکنید.
 • پرتفوی خود را متنوع کنید: میم کوین‌ها باید بخش کوچکی از پرتفوی سرمایه‌گذاری رمزارز شما باشند. تنوع در سبد سرمایه‌گذاری به کاهش ریسک کمک می‌کند و رویکرد متعادل‌تری برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد.
سرمایه گذاری روی میم کوین‌ها
سرمایه‌گذاری روی میم کوین‌ها به‌گونه‌ای فعالیت مالی سفته‌بازانه به‌حساب می‌آید.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید بدانند که میم کوین‌ها اشکال بسیار سفته‌بازانه از یک دارایی برای سرمایه‌گذاری هستند، زیرا اکثر آن‌ها هیچ ارزش واقعی یا بنیادی ندارند. بااین‌حال، اگر فردی بتواند ریسک از دست دادن سرمایه‌ای را می‌پذیرد، می‌تواند به شیوه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها فکر کند.

مشهورترین میم کوین‌های سال ۲۰۲۴

بحث و هیاهو درباره میم کوین‌ها از اوایل پیدایش آن‌ها در میان فعالین شبکه‌های اجتماعی بسیار شدت گرفت. در طی زمان نیز افراد مشهوری مانند ایلان ماسک و مارک کوبان (Mark Cuban)، مالک باشگاه دالاس ماوریکس و اسنوپ داگ (Snoop Dogg)، هنرمند مشهور هیپ‌هاپ و بسیاری از افراد مشهور دیگر، هیجان زیادی برای دوج کوین و میم کوین‌ها ایجاد کردند.

میم کوین‌های شبکه اتریوم با مضمون «سگ»، در چرخه بازار صعودی پیشین طی سال‌های ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۱ موفق شدند سلطه خوبی در بازار داشته باشند. اما به‌نظر می‌رسد که هیاهوی بعدی میم کوین‌ها در چرخه صعودی فعلی روی میم کوین‌های موجود بر بستر سایر بلاک چین‌ها، به‌ویژه سولانا و تون تمرکز داشته باشد و از این پس بیشتر شاهد عرضهٔ میم کوین‌های سولانا و میم کوین‌های تون باشیم.

در تمام این مدت، دوج کوین محبوب‌ترین و باارزش‌ترین میم کوین بازار باقی‌مانده است و ماسک هم گاه‌وبی‌گاه درباره آن صحبت‌هایی را مطرح کرده و حتی وعده بردن دوج کوین به مریخ را داده است. میم کوین‌های دیگر هم در‌کنار دوج کوین همواره نقل محافل طرفداران میم کوین‌ها بوده‌اند. در تصویر زیر، بهترین میم کوین ها برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴ را فهرست‌وار مرور می‌کنیم.

بهترین میم کوین ها در سال ۲۰۲۴
بهترین میم کوین‌های سال ۲۰۲۴

مشهورترین و محبوب‌ترین میم کوین‌های سال ۲۰۲۴ عبارت‌اند از:

 • دوج کوین (DOGE)
 • شیبا اینو (SHIB)
 • دوج‌ایلان‌مارس (ELON)
 • فلوکی اینو (FLOKI)
 • اسلِرف (SLERF)
 • ووجک (WOJAK)
 • داگ‌ویف‌هَت (WIF)
 • بیبی دوج کوین (BabyDoge)
 • پاپ کت (POPCAT)
 • ایپ‌کوین (APE)
 • بونک (BONK)
 • پپه (PEPE)

سوالات متداول

شت کوین‌ها چه هستند؟

اصطلاح شت کوین به ارزهای دیجیتالی اشاره دارد که ارزش کمی دارد یا هیچ هدف قابل تشخیصی ندارد. این کلمه یک اصطلاح تحقیرآمیز برای توصیف آلت کوین ها یا رمزارزهایی است که پس از محبوب‌شدن بیت کوین توسعه یافته‌اند، استفاده می‌شود.

میم کوین ها چه هستند؟

Memecoin ها ارزهای دیجیتالی هستند که بر اساس جوک‌های اینترنتی ایجاد می‌شوند، مستعد نوسانات شدید و همچنین پرریسک هستند.

آیا میم کوین‌ها آینده دارند؟

در صورت ارائه فناوری‌های قدرتمند و پایدار، جوامع پرشور و شاخص‌های فنی امیدوارکننده، این کوین‌ها به‌خوبی برای رشد در فضای همیشه در حال تحول ارزهای دیجیتال آماده هستند.

بزرگترین میم کوین جهان کدام است؟

دوج کوین (DOGE)

جمع‌بندی

در این مقاله، میم کوین‌ها و تاریخچه ایجاد این نوع از ارزهای دیجیتال را بررسی کردیم. همچنین، درباره ایجاد دوج کوین به‌عنوان اولین memecoin جهان سخن گفتیم و برخی از دیگر میم کوین‌های محبوبی را معرفی کردیم که پس از موفقیت دوج ظاهر شدند. درادامه، ویژگی‌های میم کوین و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در این نوع ارزهای دیجیتال و مزایا و معایب آن‌ها را برشمردیم و در پایان نیز، محبوب‌ترین میم کوین‌های سال ۲۰۲۲ و نوع جدیدی از میم کوین‌ها را معرفی کردیم که کاربردی فراتر از سرگرمی دارند.

اگرچه قیمت میم کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ سر‌به‌فلک کشید، با کسادی بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲، بیشتر آن‌ها بخش بزرگی از ارزششان را از دست دادند. بااین‌حال، این بدین‌معنا نیست که میم کوین‌ها آینده‌ای ندارند. در‌حال‌حاضر، بعید به‌نظر می‌رسد که پذیرش گسترده‌ای مانند بیت کوین و اتریوم در‌انتظار میم کوین‌ها باشد؛ اما با این مقدمه نمی‌توان استدلال کرد که گونه میم کوین منقرض خواهد شد.

عاملی که مانع پذیرش عمومی میم کوین‌هاست، همان عاملی است که دیگر ارزهای دیجیتال را هم درگیر خود کرده و آن چیزی نیست جز ناآشنایی بیشتر مردم با فناوری ارزهای دیجیتال. خوشبختانه آگاهی عمومی درباره ارزهای دیجیتال در حال رشد است و اگر اتفاق ناگواری نیفتد، این آگاهی افزایش می‌یابد و به گسترش پذیرش این ارز منجر می‌شود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

8 دیدگاه
Nyxia AI
Nyxia AI
2 هفته قبل

Nyxia coin از میم های هوش مصنوعی که می تونه رشد خوبی داشته باشه

کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
2 هفته قبل

با سلام بیبی دوج از همه میم کوین ها خیلی خوب عمل کرده و امسال پامپ خیلی خوبی میکنه و بالای ۲ میلیون هولدر داره و از شیبا هم بیشتر هولدر دارهو تیم فعال و تیم قویی داره

کاربر تازه‌وارد
کاربر تازه‌وارد
2 هفته قبل

بنظرم من بیبی دوج ارز خیلی خوبیه و تیم قویی قویی داره و اینکه خیلی هولدر و هوا دار داره بالای ۲ میلیون هولدر داره

علیرضا
علیرضا
2 ماه قبل

در این مقاله در جمع بندی اشاره کرده بود به فلوکی هر کسی هولد کرده بوده نوش جونش

نیما نیکنام
نیما نیکنام
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر باشه کسی می دونه وقتی یه میم کوین میخواد لیست شه از کجا باید فهمید؟
ممنون میشم کسی راهنمایی کنه🙏

نیما نیکنام
نیما نیکنام
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر باشه یه سوال وقتی یه میم کوین میخواد وارد بازار بشه و لیست بشه باید از کجا فهمید؟
کسی می دونه یه راهنمایی کنه ممنون میشم🙏

گریزلی
گریزلی
1 سال قبل

بیبی دوج برای کاربران خود سکه جدید ضرب نمی‌کند، بلکه با هر تراکنش 10درصد کارمزد میگیره که 5درصد از اونو بین کاربران دیگه نسبت به دارایهاشون تقسیم میکنه،
لطفا اطلاعات غلط بیان نکنید

علیرضا
علیرضا
11 ماه قبل
پاسخ  گریزلی

دوست عزیز، ممنون از توجه شما به این مطلب. نکته شما درباره بیبی‌دوج‌کوین درسته. در مقاله ما هم هیچ جایی گفته نشده که بیبی‌دوج‌کوین سکه جدید ضرب می‌کنه. به‌طوری کلی گفتیم که میم‌کوین‌ها یا عرضه نامحدود دارند یا سقف عرضه‌شون خیلی بالا است. بیبی‌دوج‌کوین هم جزو دسته دومه و سقف عرضه اون 420,000,000,000,000,000 (۴۲۰ کوآدریلیون) واحده.