گم شدن ۱۹۰ میلیون دلار ارز دیجیتال در پی مرگ رئیس صرافی کانادایی !

گم شدن ۱۹۰ میلیون دلار ارز دیجیتال در پی مرگ رئیس صرافی کانادایی !

به گزارش منابع محلی، به دنبال مرگ ناگهانی بنیان‌گذار صرافی کانادایی کوداریگا سی‌اکس (QuadrigaCX)، دارایی‌های دیجیتالی به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار کانادا (معادل ۱۴۵ میلیون دلار آمریکا) مفقود شده‌اند.

بر اساس سندی که در دیوان عالی نوا اسکوتیا ثبت شد، صرافی کانادایی کوادریگا پس از مرگ گری کاتن (Gerry Cotten) بنیانگذار آن در ۹ دسامبر ۲۰۱۸، به مبالغ دسترسی ندارد که موجب بحران نقدینگی در این صرافی شده است. بر اساس قوانین کانادا ، این صرافی یک درخواست قانونی تحت عنوان «حمایت از طلبکار» را به دادگاه ارائه کرده است.

در حالی که این شرکت رقمی بالغ بر ۲۶۰ میلیون دلار کانادا (معادل حدود ۱۹۰ میلیون دلار آمریکا) به کاربرانش بدهکار است، اکنون فقط ۲۸۶ هزار دلار نقدینگی دارد.

بیشتر دارایی‌های این صرافی در سیستم‌های ذخیره‌سازی آفلاین به نام کیف پول‌های سرد ذخیره شده‌اند. کیف پول‌های سرد به اینترنت متصل نیستند و از ارزهای دیجیتال در برابر سرقت و حمله هکرها محافظت می‌کنند.

شواهد حاکی از آن است که رئیس فوت شده این صرافی، تنها مسئول کیف پول‌ها و کلیدهای خصوصی بوده است و مقامات این شرکت پس از مرگ او در تلاش برای یافتن آن‌ها هستند.

شرکت بزرگ حسابداری «ارنست اند یانگ» که به صورت مستقل به روند کار نظارت می‌کند، گفت:

صرافی کوادریگا به کیف پول‌های سرد دسترسی ندارد یا آن‌هایی را کشف کرده است که کمترین میزان واحدهای ارز دیجیتال را در خود داشته‌اند.

گم شدن 190 میلیون دلار ارز دیجیتال در پی مرگ رئیس صرافی کانادایی !

تصویری از گری کاتن – چند ماه پیش از مرگ

بر اساس گزارش رسانه «گلوب اند میل»، آقای کاتن اغلب با کامپیوترش در خانه کار می‌کرد که این کامپیوتر هم رمز‌گذاری شده است. همسر کاتن، خانم جنیفر رابرتسون اظهار داشت:

من کلمه عبور یا کلید بازیابی را نمی‌دانم. غلیرغم تلاش‌ها و جستجوهای مکرر، چیزی را پیدا نکردم که آن کلیدها روی‌ آن یادداشت شده باشند.

رابرتسون حتی اقدام به استخدام متخصص امنیت کرده تا کامپیوتر همسرش را هک کند که بی‌فایده بوده است.

مقامات چند صرافی دیگر اظهار داشتند که کنترل دسترسی به تمام دارایی‌ها توسط فقط یک نفر، امری غیرمعمول است و می‌تواند آن فرد را به دردسرهای زیادی مانند آدم ربایی و اخاذی بیاندازد. مدیر یکی از صرافی‌های بیت کوین کانادا در این خصوص گفت:

کنترل دارایی ها به دست فقط یک نفر مثل این است که هر روز با میلیون‌ها دلار پول نقد در خیابان‌ها قدم بزنید.

کاربران صرافی کوادریگا که به دلیل جنگ حقوقی این صرافی و بانک مطرح کانادایی، قادر به برداشت مبالغ نیستند، در توییتر و رددیت به اعلامیه مرگ آقای کاتن واکنش نشان دادند. برخی از آن‌ها خواستار اثبات مرگ و افشای گواهی فوت شدند.

همسر کاتن، خانم رابرتسون همچنین اظهار داشت که توسط کاربران این صرافی مورد تهدید قرار گرفته و نظرات بی‌ادبانه‌ای برای او و تمام لیست مخاطبانش در فیس‌بوک ارسال شده است. به گفته منابع محلی، رابرتسون هزینه درخواست حمایت مالی را خودش تامین می‌کند و تاریخ رسیدگی به آن، پنجم فوریه خواهد بود.

منبع: Cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
رضا عزیزی
رضا عزیزی
2 سال قبل

داشتن ارز مجازی می اونه آدم را طعمه تبهکاران بکنه.باید از سیستم های که تایید چند نفره می خواد،استفاده کرد.