متاورس چیست؟ هر چیزی که باید در مورد Metaverse بدانید!

متاورس چیست؟ هر چیزی که باید در مورد Metaverse بدانید!

متاورس (Metaverse) را می‌توان این گونه توصیف کرد که انگار شما و دوستتان در دو قارهٔ جدا زندگی می‌کید و می‌توانید هر زمان که بخواهید روی یک کاناپه بنشینید و باهم گپ بزنید! جهانواره در واقع نسخه‌ای مجازی از محل کار،‌ زندگی و تفریح‌تان است.

بیشتر بخوانید: گزارش ارز دیجیتال ۱۴۰۲

در این مطلب، مفهوم و اهمیت و ویژگی‌های متاورس را مرور می‌کنیم و به کاربردهای این جهان مجازی نگاهی می‌اندازیم. با نقش ارزهای دیجیتال در آن، شیوه ورود به Metaverse و خرید زمین‌ در این فضا بیشتر آشنا می‌شویم و تعدادی از پلتفرم‌های متاورسی برتر را معرفی می‌کنیم. همچنین به برخی از پرسش‌های متداول پاسخ خواهیم داد. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله خواندنی را از دست ندهید.

متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس (Metaverse) یا جهانواره فضایی مجازی و سه بعدی (3D) است که تجربیات دیجیتال را به‌عنوان جایگزین یا نسخه دوم جهان واقعی به واسطه واقعیت افزوده (AR) یا واقعیت مجازی (VR) در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد. این لغت اولین بار سال در رمان اسنوکرش نوشته نیل استیفنسون استفاده شد.

متاورس فضای سه‌بعدی آنلاین و مشترکی است که کاربران می‌توانند در آن شخصیت خود را در قالب‌های دیجیتال ایجاد کنند و هم با یکدیگر و هم با اشیاء و آواتارهای مجازی در تعامل باشند. Metaverseها درواقع جهانی مجازی هستند که می‌توانند بازتابی از دنیای واقعی ما یا کاملاً متفاوت با آن باشند.

متاورس چیست

در این دنیای مجازی، امکان تعامل مجازی با سایر افراد، تجارت کالا، مبادله ارز، خریدوفروش ملک، سرمایه‌گذاری، حضور در محل کار، برگزاری جشنواره‌ها و رویدادها، تماشای کنسرت، بازدید از نمایشگاه و بسیاری فعالیت‌های دیگر زندگی واقعی مهیاست.

متاورس چگونه کار می‌کند؟

متاورس تجربه‌ای بی‌بدیل از ترکیب جهان‌های مجازی و حقیقی در‌اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. این اکوسیستم مجازی از مرزهای فیزیکی و جغرافیایی فراتر می‌رود و به افراد اجازه می‌دهد با‌هم در فضایی سه‌بعدی دیدار کنند و در تعامل باشند یا در فعالیت‌های گروهی همچون بازی و مسابقه مشارکت کنند.

با امکان ارتباط از راه دور، می‌توانید از منزل خود مستقیماً در محل کار یا کنفرانس یا رویدادهای زنده حضور داشته باشید؛ شرایطی که به‌ویژه هنگام نبودِ امکان سفر برای شرکت در برخی رویداد‌ها بسیار راهگشاست. Metaverse مکانی مجازی برای بهره‌مندشدن از برترین مزایای آموزش و کار و تفریح بدون نیاز به حضور فیزیکی است.

شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ هم می‌توانند در متاورس (Metaverse) از مزیت رقابتی تبلیغات بین‌المللی بدون کسب مجوز از نهادهای واسطه یا شخص ثالث برخوردار شوند و به مشتریانشان اجازه دهند تا از راه دور تمام گزینه‌های موجود برای خرید کالا یا دریافت خدمات را بررسی کنند.

آواتار در متاورس چیست؟

آواتارها تصاویر دوبعدی یا سه‌بعدی هستند که شخصیت کاربران را در متاورس نمایندگی می‌کنند. آن‌ها درواقع شناسه‌هایی تصویری برای بیان هویت افراد در متاورس هستند و می‌توانند ثابت یا متحرک باشد. 

نمونه آواتار در اکوسیستم متا (فیسبوک)

این تصاویر ممکن است شبیه به چهره خود کاربران باشند؛ اما اغلب مواقع این‌طور نیستند. گفتنی است بسیاری از آواتارها در قالب NFT هستند.

بیشتر بخوانید: توکن NFT یا توکن غیرمثلی چیست؟

تاریخچه متاورس؟

عبارت متاورس یا جهانواره اولین بار در رمان اسنوکرش (Snow Crash)، نوشتهٔ نیل استیفنسون (Neal Stephenson)، در سال ۱۹۹۲ استفاده شد. در این رمان آواتارهای برنامه‌نویسی‌شدهٔ انسان‌ها با یکدیگر در محیطی سه بعدی در تعامل بودند. این محیط سه بعدی در واقع استعاره‌ای بود از جهانی واقعی ما انسان‌ها!

تصویری از کتاب اسنو کرش اثر نیل استیفنسون

با ظهور بلاک چین، بازی‌های بلاک چینی و فناوری‌هایی همچون واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)، Metaverse هم به‌سمت این فناوری‌ها و تمرکززدایی گرایش یافته است. اکنون اکوسیستم‌های متاورسی‌ای شکل گرفته‌اند که تمرکززدایی و امنیت خود را وام‌دار بلاک چین هستند و اساساً بر بستر پلتفرم‌های بلاک چینی بنیان نهاده شده‌اند.

بیشتر بخوانید: بلاک چین (Blockchain) چیست؟

قوت‌گرفتن متاورس در بلاک چین را می‌توان در عملکرد دارایی‌های دیجیتال و NFTها یافت که در‌حال‌حاضر، در حوزه‌های مختلفی از‌جمله گیمینگ و تولید و فروش آثار هنری و خریدوفروش زمین‌های مجازی پیشتازی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: توکن NFT یا توکن غیرمثلی چیست؟

تاثیرفیسبوک و متا بر Metaverse

متاورس مفهوم جدیدی نیست؛ اما علاقه و استقبال از این جهان مجازی هنگامی افزایش یافت که «فیس‌بوک» وارد این بازار شد و نام شرکت خود را به «مِتا» (Meta) تغییر داد. 

سروصدای این تغییر نام تجاری باعث جلب توجه و صعود خیره‌کننده دارایی‌های دیجیتال مبتنی‌بر Metaverse مانند NFTهای متاورسی شد. این موضوع باعث شد تا عبارت خرید متاورس فیس‌بوک یکی از جست‌وجوهای پرتعداد کاربران باشد.

ویژگی‌های متاورس یا جهانواره

ارکان اصلی متاورس

متاورس بر پنج رکن اساسی و اصلی متکی است:

 • واقعیت مجازی (VR)
 • واقعیت افزوده (AR)
 • دنیای سه‌بعدی (3D)
 • وب ۳.۰
 • بلاک چین

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)

فناوری‌هایی همچون واقعیت مجازی و واقعیت افزوده اجزای اصلی Metaverse و منبع ایجاد تجربیات سه‌بعدی و همه‌جانبه‌ای هستند که مرز میان جهان‌های واقعی و مجازی را کم‌رنگ می‌کنند. 

این فناوری‌ها که می‌توانند فضای مجازی را به‌شکلی سه‌بعدی در‌اختیار کاربران قرار دهند، کمک بزرگی به برگزاری کنسرت‌ها، نمایش‌ها، کنفرانس‌های آموزشی، بازی‌های درآمدزا و هر رویداد دیگری می‌کنند که واقعیت را به فضای مجازی پیوند می‌دهد.

دنیای سه بعدی

تجربه زندگی‌کردن در یک جهان مجازی سه بعدی، چیزی است که باعث می‌شود جذابیت جهانواره‌ها دو چندان شود. در واقع Metaverse بدون یک گرافیک سه بعدی معنای امروزی خود را ندارد.

با ظهور فناوری‌هایی که به خلق جهانواره‌های سه بعدی کمک می‌کنند، جهانواره‌ها نیز به یک فاز جدید وارد شده‌اند و امروز در هر گوشه از جهان می‌شود کاربردهای آنها را مشاهده کرد.

وب ۳

وب ۳ نسل جدیدی از اینترنت است که نقش کاربر را پررنگ‌تر از همیشه می‌کند و مالکیت و کنترل دارایی‌های دیجیتال و محتوای آنلاین را به‌دست کاربر می‌سپارد. وب ۳ با خود NFTها را وارد دنیای‌ مجازی کرد و یک حرکت انقلابی در سیر پیشرفت Metaverse بود.

اینترنت اشیا (IoT) نیز با ارائه یک زبان مشترک برای تمامی دستگاه‌ها این امکان را فراهم می‌آورد که ضمن ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر، حجم زیادی از داده با سرعتی بیشتر از انسان پردازش و تحلیل شود و امکان استفاده از ابزارهای مورد استفاده در Metaverse یا جهانواره به آسانی انجام پذیرد.

بیشتر بخوانید: وب ۳ یا نسل سوم اینترنت چیست؟

بلاک چین

بلاک چین یکی از ستون‌های اصلی جهانواره است که علاوه‌بر تمرکززدایی از این فضا، امنیت و حریم خصوصی کاربران را نیز تأمین می‌کند. ذخیره‌سازی و اعتبارسنجی و انتقال ایمن داده‌ها در این فضای مجازی وابسته به بلاک چین‌های غیرمتمرکز است. 

همچنین، هر نوع دارایی ارزشمند در این جهان را تنها به‌واسطه ارزهای متاورسی می‌توان ارزش‌گذاری و مبادله کرد. ناگفته پیداست که این ارزها هم در بستر بلاک چین ایجاد شده‌اند.   

کاربردهای متاورس چیست؟

به طور کلی، کاربردهای متاورس را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • بازی و کسب درآمد از بازی‌های متاورسی محیطی اجتماعی و پیشرفته برای تعامل کاربران هم ایجاد کرده‌اند که آن‌ها را از سایر بازی‌های مبتنی‌بر واقعیت مجازی متمایز می‌کند؛ چرا که بازیکن می‌تواند از آنها کسب درآمد داشته باشد.
 • خرید آنلاین یکی از قابلیت‌های جذاب‌ Metaverse است؛ به‌همین‌دلیل، بسیاری از شرکت‌های مُد تلاش می‌کنند با روش‌های جدید متاورسی محصولاتشان را تبلیغ و عرضه کنند. در‌این‌ بین، هوش مصنوعی (AI) نیز به کمک تولیدکنندگان می‌آید تا درک بهتری از فعالیت، میزان خرید، سلیقه و مشخصات مخاطبان محصول داشته باشند.
 • شبکه‌های اجتماعی تأثیر انکارناپذیر جهانواره بر شبکه‌های اجتماعی را می‌توان در تغییر نام فیس‌بوک به متا در اکتبر ‌۲۰۲۱ به‌وضوح مشاهده کرد. این اتفاق خود آغازگر موج جدیدی از توجه و ورود سرمایه به این حوزه بود. 
 • امور بانکی و مالی نیز با ظهور جهانواره‌ها دستخوش تغییر شدند و هدف بسیاری از پروژه‌های متاورسی، ایجاد دسترسی به خدمات بانکی به افرادی است که از این خدمات محروم هستند.
 • توریسم و گردشگری
 • تاثیر متاورس بر دنیای آموزش به نحوه چشمگیری رو به پیشرفت است. در واقع استفاده از ابزارهای جهان Metaverse مانند واقعیت مجازی این امکان را فراهم آورده تا تمامی افراد بتوانند از هر نقطه‌ای در جهان با کیفیتی بیش‌از پیش از آموزش‌های معتبر در نقاط دیگر استفاده کنند. 
 • حتی حوزه پزشکی نیز می‌تواند از متاورس استفاده کند. در واقع این فناوری جهانی را به وجود آورده که در آن پرشکان میتوانند علاوه بر معاینه و تشخیص با استفاده از ربات‌های پزشکی از راه دور نیز عمل‌های جراحی انجام دهند.
کاربردهای متاورس

چطور در متاورس درآمد کسب کنیم؟

 • خرید و فروش زمین‌های متاورسی: یکی از راه‌های اصلی کسب درآمد از این حوزه خرید و روش زمین است. پلتفرم‌هایی مثل دیسنترالند و سندباکس چنین امکانی را برای شما فراهم می‌کنند.
 • اجاره دارایی‌ها: با اجاره دارایی‌ها در بازی‌های متاورسی می‌توانید درآمد قابل‌قبولی در کنار شغلی اصلی‌تان داشته باشید.
 • بازی‌های P2E: بازی برای کسب درآمد (Play to Earn) یک گزینه جذاب دیگر است. در این بازی‌ها با بازی‌کردن می‌توانید توکن NFT یا توکن درون بازی را دریافت کنید. پیشنهاد می‌کنیم مطلب «بهترین بازی‌های بلاک چینی» را بخوانید.
 • طراحی متاورس و برنامه‌نویسی: اگر طراح هستید یا برنامه‌نویسید، پیشنهاد می‌کنیم وارد فضای متاورس‌ها شوید چراکه درآمدش بسیار خوب است!
 • برگزاری رویداد در دنیای مجازی: بسیاری از خوانندگان مطرح مثل اسنوپ داگ (Snoop Dogg) تا به حال در Metaverse کنسرت برگزار کرده‌اند و بسیاری از شرکت‌ها هم در این فضا رویداد داشته‌اند.
 • خرید توکن متاورسی: یکی از راه‌های سرراست برای کسب درآمد از این حوزه، خرید توکن‌هایی است که در Metaverse فعالیت می‌کنند. در ادامه بهترین توکن‌های متاورسی را به شما معرفی کرده‌ایم.

چطور وارد متاورس شویم؟

تنها ابزارهای لازم برای ورود به جهان Metaverse کامپیوتر و اتصال اینترنت مناسب است. ناگفته نماند عینک‌ها یا هدست‌های واقعیت مجازی تجربه کامل‌تری از متاورس ارائه می‌کنند. اما برخلاف تصور رایج، برای دسترسی به Metaverse نیاز نیست که حتماً دستگاه‌های واقعیت مجازی داشته باشید و گاهی فقط گوشی هوشمند می‌تواند شما را به بسیاری از پلتفرم‌های متاورسی متصل کند.

به طور کلی برای ورود به متاورس مراحل زیر را طی کنید:

 • انتخاب پلتفرم متاورسی

در مرحله بعد، باید پلتفرم متاورسی مطابق با نیازهای خود انتخاب و سپس، حساب کاربری در آن پلتفرم ایجاد کنید. دیسنترالند و سندباکس جزو مشهورترین پلتفرم‌های متاورسی هستند.

 • جست و جو در متاورس

آخرین گام در فرایند ورود به جهانواره، جست‌وجو در پلتفرم مدنظر است. این جهان‌ها پر از گزینه‌های جدیدی هستند که امکان دارد در سایر پلتفرم‌های دیجیتال پیدا نکنید. بدین‌ترتیب، می‌توانید با عملکردهای مختلف پلتفرم دلخواه خود بیشتر آشنا شوید و فعالیت مدنظرتان را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه در متاورس زمین بخریم؟

شرکت‌های حوزه متاورس

اکوسیستم متاورس در دنیا

در طی چند سال اخیر شرکت‌های زیادی فعالیت خود را در حوزه متاورس افزایش داده و با طراحی برنامه‌ها و معرفی تکنولوژی‌هایی مانند هدست مجازی راه ورود به این دنیای شگفت انگیز و استفاده از آن را به طور عمومی گسترش داده‌اند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوگل (Google): این شرکت در حال حاضر روی دو پروژه آیریس (Iris) و استارلاین (Starline) کار می‌کند. این دو پروژه روی متاورس و سخت‌افزاری‌های متاورسی تمرکز دارند.
 • متا (Meta): متا که پیش‌تر اسمش فیسبوک بوده است، حالا تمام توانش را روی جهانواره‌ها گذاشته است و می‌کوشد به پلتفرم شماره یک این فضا تبدیل شود.
 • اپل (Apple): با معرفی ویژن پرو (Vision Pro) در سال ۲۰۲۳، اپل هم وارد یک مسابقه متاورسی شد و حالا باید منتظر ماند دید که چه عملکردی خواهد داشت.
 • مایکروسافت (Microsoft): مایکروسافت یکی از معدود شرکت‌هایی است که علاوه بر بازوی قدرتمند فناوری، یک بازوی قدرتمند گیمینگ هم دارد و همین مسئله می‌تواند راهش برای رقابت با غول‌های Metaverse را هموارتر کنیم.
 • سامسونگ (Samsung): این شرکت تا به حال چند رویداد متاورسی برگزار کرده است و رفته‌رفته در حال ادغام Metaverse با گوشی‌های جدیدش است. برنامه‌های سامسونگ برای ورود و محکم‌کردن جای پایش در این فضا حاکی از تمرکزش در این حوزه است.
 • اپیک گیمز (Epic Games): این شرکت سال گذشته اعلام کرد که با شرکت لگو (LEGO) در حال همکاری برای شکل‌دادن به آینده متاورس است!

بهترین ارزهای متاورسی

بهترین توکن های متاورسی

در این بخش، نگاهی گذرا به برخی از پلتفرم‌های متاورسی محبوب و ارزهای دیجیتال مخصوص به آنها می‌اندازیم.

 • دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند جهانی مجازی برای خریدوفروش و توسعه زمین‌های متاورسی است. همچنین، امکان برگزاری جلسه‌ها و رویدادها در‌کنار تعامل با سایر کاربران در دیسنترالند وجود دارد. برای خریدو‌فروش در دیسنترالند نیاز به تهیه توکن مانا (MANA) دارید.

بیشتر بخوانید: دیسنترالند (Decentraland) چیست؟

 • سندباکس (Sandbox)

سندباکس هم یکی از پلتفرم‌های پرطرفدار خریدوفروش زمین به‌همراه امکان ایجاد آیتم‌های درون‌ بازی در قالب توکن‌های غیرمثلی و فروش آن‌هاست که این معاملات با استفاده از توکن (SAND) انجام میشود.

بیشتر بخوانید: سندباکس (Sandbox) چیست؟

 • اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

اکسی اینفینیتی را می‌توان یکی از بازی‌های Metaverse محبوب با موجودات جالبی به‌ نام «اکسی» دانست که می‌توانید آن‌ها را بخرید، پرورش دهید، به جنگ بفرستید و سپس با قیمت بیشتر بفروشید. اکسی اینفینیتی۲ توکن به نام‌های AXS و SLP دارد.

 • گالا گیمز (Gala Games)

گالا گیمز یا گالا پلتفرم بازی‌های بلاک چینی است که هیجان ورزش را با امکان خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی ترکیب می‌کند و به شما امکان کسب درآمد با استفاده از توکن گالا (GALA) را میدهد.

بیشتر بخوانید: گالا (Gala) چیست؟

 • متاهیرو (Metahero)

متاهیرو پلتفرمی برای اسکن‌ سه‌بعدی و ایجاد شخصیت‌هایی مبتنی‌بر افراد واقعی و اشیای فیزیکی است. توکن متاهیرو «HERO» است.

 • الین ورلدز (TLM)

الین ورلدز (Alien Worlds) یک بازی بلاک چینی است که در یک متاورس سه‌بُعدی جریان دارد. الین ورلدز در یک کهکشان جریان دارد که شامل سیارات، قمرها و سایر اجرام آسمانی است. بازیکنان می‌توانند در این متاورس آزادانه حرکت کنند و با سایر بازیکنان تعامل داشته باشند. بازیکنان در این بازی می‌توانند توکن تریلیوم (TLM) استخراج کنند.

آینده متاورس چیست؟

آنچه امروز با عنوان متاورس می‌شناسیم، هنوز در ابتدای مسیر تکامل خود قرار دارد و ظرفیت آن برای تغییر سبک زندگی همه ما نامحدود است. رشد ۱۳برابری زمین‌های مجازی در پلتفرم‌های دیسنترالند و سندباکس از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ به‌خوبی نمایانگر این ظرفیت است. همچنین طبق گزارش‌ها، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۴ ارزش بازار این اکوسیستم به بیش از ۸۰۰میلیارد دلار در‌مقایسه‌با ارزش ۵۰۰میلیارددلاری سال ۲۰۲۰ برسد.

ورود برندهای مشهوری همچون آدیداس، گوچی، سامسونگ و بانک بزرگ جی‌پی مورگان به این پلتفرم‌ها، ارزش این جهان مجازی را بیش‌ازپیش برجسته می‌کند. با‌این‌حال، رشد یا رکود آتی Metaverse به میزان استقبال کاربران از پلتفرم‌های این حوزه بستگی دارد.

بی‌شک، تأمین شرایط لازم برای توسعه کسب‌وکارها، تجارت الکترونیک، فروش و بازاریابی درکنار امور مالی غیرمتمرکز می‌تواند شاه‌کلید توسعه متاورس باشد. باید ببینیم سطح تجربه‌ای که این جهان مجازی برای کاربران خود فراهم می‌کند، چقدر می‌تواند جمعیت بیشتری را به خود جذب کند.

Metaversدر ایران

در سال ۲۰۲۱ و با داغ‌شدن بحث Metaverseها، در ایران هم شاهد افزایش علاقه به زمین‌های متاورسی به طور کل این موضوع بودیم. این محبوبیت تا حدی بود که شما می‌توانستید در سایت‌هایی مثل دیوار، زمین متاورسی پیدا کنید!

برخی پروژه‌های متاورسی هم در کشورمان پیاده‌سازی شده است که سروصدای زیادی به پا نکردند. برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با متاورس در ایران پیشنهاد می‌کنیم مطلب «متاورس در ایران در چه وضعیتی قرار دارد؟» را مطالعه کنید.

سوالات متداول

قیمت زمین در متاورس چقدر است؟

در حال حاضر قیمت زمین‌های متاورسی بین ۰.۳۷ اتر (معادل ۶۵۰) تا چند هزار اتر (معادل چند میلیون دلار) متفاوت است. اگر قیمت‌های نجومی زمین‌های خاص را کنار بگذاریم، می‌توانید یک زمین متاورسی مناسب با حدود ۱.۱ اتر که معادل ۲,۰۰۰ دلار است، خریداری کنید.

چگونه میتوان در متاورس زمین خرید؟

خرید زمین در متاورس دو روش کلی دارد که عبارت‌اند از صحبت با یک کارگزار املاک متاورسی و خرید مستقیم از پلتفرم‌هایی مثل سندباکس.

زمین‌های متاورسی در ایران هم خریدوفروش می‌شود؟

بله؛ در حال حاضر با گشت و گذاری در سایت‌های آگهی، می‌توانید چنین زمین‌هایی را پیدا کنید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

8 دیدگاه
علی محمدی
علی محمدی
4 ماه و 10 روز قبل

سلام چرا اسمی از Ultraverse City در بین این متاورس ها نیاوردید؟ اسم این متاورس تقریبا در تمام همایش های خارجی وب3 هست و در ایران هم خوش درخشیده

ایلان پادشاه تحلیل 99
ایلان پادشاه تحلیل 99
2 سال و 2 ماه قبل

من دکترای ای تی دارم 10 سال پیش تو درسهامون از نابودی بشر با تکنولوژی صحبت بود حالا دارم میبینم که این موضوع داره استارت میخوره در واقع متاورس یعنی استارت نابودی بشر به دست خودش و با رضایت خودش

rz
rz
4 ماه و 14 روز قبل

چطور؟ بیشتر توضیح بدید

رحیم
رحیم
2 سال و 3 ماه قبل

مفید بود بت تشکر از تنظیم کننده این مقاله

فیو7
فیو7
2 سال و 3 ماه قبل

چجوری زمین بخریم

عمو
عمو
2 سال و 3 ماه قبل

اینده خوبی نداره ، به بشریت زیان میزنه

محمد واعظی
محمد واعظی
2 سال و 3 ماه قبل

عالی به نظر آینده بعضی از ارزهای دیجیتال وابسته به متاورس باشه

حسین
حسین
2 سال و 4 ماه قبل

بسیار جالب. امیدوارم برای غوطه ور شدن تو فضای metaverse خیلی منتظر نمونیم.