ارز دیجیتال > آموزش بلاکچین > بلاکچین > فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو
آموزش بلاکچین بلاکچین

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئوReviewed by محمد آذرنیوار on Aug 1Rating: 5.0

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

ویدئوی آشنایی با فناوری بلاک چین به زبان فارسی:

 

بلاک چین به زبان ساده

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود; از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

برای مثال بلاک چین زیر را در نظر بگیرید، هر بلاک یک کشور را نشان می‌دهد که نام شهرهای آن کشور در آن ثبت شده هستند.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

یک چیز دیگر هم وجود دارد. هر کدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش دارند. یک هش رشته‌ای از کارکترهاست که با توابع خاصی ساخته می‌شود.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

مثلاً در عکس بالا برای بلاک ایران که حاوی اطلاعات اسم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز است، هش بلاک «NYLAC» است.

در بلاک چین، هش بلاک‌های بعدی حاوی هش بلاک قبلی هم هستند.

هش در هر بلاک چین با یک تابع ریاضی خاص به‌دست می‌آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد.

مثلاً اگر یک کاراکتر به اطلاعات اسم شهرهای ایران اضافه شود، هش بلاک تغییر می‌کند و در نتیجه بلاک‌های بعدی هم غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک‌ها نام دارد.

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روز رسانی کند، چه می‌شود؟ این امکان وجود دارد اما شما توزیع را در نظر نگرفته‌اید. داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند.

یک مثال:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه ای از اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراهشان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم یا تغییری در آن دهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست زیرا آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه من موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

حالا این جمع می‌تواند به صورت عمومی و بالای چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک جامعه مخصوص باشد. بلاک چین یک شرکت نمونه‌ای از بلاک چین خصوصی است.

وقتی شما به یک بلاک چین متصل می‌شوید، یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت می‌کنید. هرگونه تغییری در بلاک چین امکان پذیر نیست مگر اینکه بیش از ۵۰ درصد از داده‌های رایانه‌های متصل به شبکه تغییر کند.

در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای هش گذاری و رمزنگاری، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد ایده‌ی بلاک چین شده‌اند.

انواع بلاک چین

در حال حاضر به طور کلی سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است. اما احتمالا در آینده از انواع بلاک چین های جدید بهره‌مند خواهیم شد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

برای مشاهده سایز اصلی، روی تصویر کلیک کنید.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

همچنین بخوانید: کاربردهای اساسی بلاک چین

بلاک چین از دیدگاه فنی

بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکیپدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

 

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که نیاز به ثبت گزارش داشته باشد می توان بهره برد.

 

print

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

47
دیدگاه کابران

avatar
33 Comment threads
14 Thread replies
9 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
ارزدیجیتالمحمد آذرنیوارنیلesmaeilمهران Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
حخنتتقص
حخنتتقص

عالی بود

مهرآریان
مهرآریان

خوب بود
اما صدای آهنگ پس زمینه خیلی بالاست واقعا آزار دهنده هست
موزیک پس زمینه خیلی باید کم باشه
ممنون

ارزدیجیتال
ارزدیجیتال

ممنون از شما
اصلاح شد

هومن رضازاده
هومن رضازاده

سلام، خیلی ممنون از مطالبتون
خیلی عالی بود
فقط نکته اینجاست که هر کاربر یا گره، چه حجمی از اطلاعاتو روی سیستم خودش می تونه ذخیره کنه؟
تعداد زیادی کاربر حجم زیادی اسناد مشابهو در سیستم خودشون ذخیره می کنن. اما این حجم مثل حجم سروهای قدرمتند نیست و سریع پر میشه.
تا کی باید اسناد و تراکنش ها روی سیستم یک فرد یا همون گره ذخیره بشه و بمونه؟
بالاخره در بهترین حالت کم کم حافظه ها پر میشه و یا سیستم ها قدیمی میشه و نیاز به تغییر دارن.
آیا میشه این اطلاعاتو در حافظه ابری ذخیره کرد؟ البته این حافظه هم پر میشه و البته قابل هک شدنه.

آرمان
آرمان

با سلام و خسته نباشید
من میخواستم بدونم این بلاک چین به چه درد میخوره مثلا اومدیم و یه مقدار بیت کوین جمع کردیم
آیا میشه از طریق بلاک چین یا هر حساب بانکی مجازی دیگری نسبت به تبدیل این بیت کوین ها به تومان اقدام کرد کرد؟

بلاک چین
بلاک چین

ترجمه عالی یک موضوع مهم
ممنون

یونس
یونس

سلام میشه یه کتاب خوب و جامع تو این زمینه معرفی کنید

دانش‌طلب
دانش‌طلب

سلام
قبلا توی دیتابیس‌های مبتنی بر سرور مرکزی یه حجم مشخصی وجو داشت و می‌تونستیم مقدار مشخصی از فایل‌ها رو روی اون ذخیره کنیم
حالا سوال من اینجاست که توی پایگاه‌های داده بلاک چین روی هر کامپیوتر عضو شبکه چه مقدار از اطلاعات ذخیره می‌شه و اگر اون کامپیوتر حذف بشه یا آفلاین باشه این اطلاعات چطور قابل دسترسی؟
البته نمی‌دونم سوالم درست مطرح شد یا نه ولی اگه توضیح بفرمایید ممنون میشم؟

محسن
محسن

درود و ادب.
مقالات سایت شما بسیار خوب هستند اما انصافاً نسبت به تصحیح خطاهای نگارشی مقالات خود اهتمام بیشتری بورزید. مثلاً همین مقاله سرشار از خطاهای نگارشی بود که مطالعۀ آن را دشوار می نمود. اگر متنی ارزش انتشار دارد باید بدانید که نگارش آن نیز به همان اندازه اهمیت دارد. کلی حرف «ی» اضافه نوشته شده بود که خواننده را گیج می کرد. «دفتر استاد رسمی» هم نمونۀ دیگری است. فکر کنم منظورتان «دفتر اسناد رسمی» است!
با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما.

علی
علی

سلام
ممنون از سایت و مطالب خوبتون
خیلی جالب بود و متوجه شدم که در مورد چگونگی ماینینگ کلا اشتباه فکر می‌کردم.
فقط الان یه سوال برام پیش اومد.
از اونجایی که ظرفیت بیت کوین ۲۱ میلیون سکه است، بعد از اینکه این ظرفیت پر شد چه اتفاقی برای ماینینگ میوفته ؟
پاداش ماینینگ چطوری اعطا میشه؟

رضا توحیدی
رضا توحیدی

سلام محمد عزیز
ضمن سپاس از ارائه مطلب به نظرم با مثال های ملموس تر میشه مطلب رو به کاربر منتقل کرد.
برداشت من اینه که این یک سیستم با کنترل توزیع شده هست. اما به هر صورت می بایست درون شبکه ادمین هایی باشند که تبادل دیتا رو بر عهده داشته باشن درسته که ممکنه یک رشته توسط چند ماینر پروسس بشه ولی در نهایت به جهت رعایت امنیت اون هم در یک شبکه غیر متمرکز اعتبار رشته ها می بایست حتما تایید بشه.
لطفا اگه اشتباه برداشت کردم توضیح بفرمایید

نیل
نیل

سلام. وقت بخیر
میخوام بدونم سیستم بلاک چین فقط برای ارز دیجیتالی هست یا روی وبسایت ها هم امکان انجامش هست. مانند وبسایت بانکی یا ایشاپ های بزرگ؟

esmaeil
esmaeil

سلام من ی جورایی از مطالب شما ی مقدار از کارایی بلاک چین رو فهمیدم…و ب شدت دنبال برنامه یا هرچیزی ک بتونه ب بلاک چین رو اموزش بده میگردم خواهش میکنم کمکم کنید ک تو این مبحث موفق بشم …و چیزی ک قابل ذکره من مدرک تحصیلیم دیپلمه…

مهران
مهران

اطلاعاتت عالیه پسر
من مهران حمزه نژاد هستم مشاور و مربی حوزه برند و تبلیغات هدفمند
خیلی اتفاقی دیدم این پست را و خیلی حال کردم
پیروز باشی

مریم پاکیاری
مریم پاکیاری

منبعی که ترجمه شده را لطفا بفرمایید چون من می خواهم در چایان نامه ام از آن استفاده کنم متشکرم

حامد گودرزی
حامد گودرزی

سلام ببخشید یکی از دوستان این شرکت رو معرفی کرده Financial.org و میگه از فناوری بلاک چین استفاده میکنه، اگه اطلاعات دارین ممنون میشم

فاطمه ظهرابی
فاطمه ظهرابی

سلام،ببخشید یه مقاله کامل درباره بلوک چین میخواستم حتما،ممنون میشم اگه کمک کنید

امیر حسین حسین زاده کریمی
امیر حسین حسین زاده کریمی

سلام مطلب خوبی بود اما تو عکس یه مشکلی هست.
تو عکس میگه برای تایید هر تراکنش ماینری که تراکنش رو تایید کرده ۱۲.۵ بیتکوین میگیره که فکر کنم این اشتباهه. تو توضیحش نوشته که در سال ۲۰۱۵ و من اطلاعی ندارم که در اون سال مقدار جایزه ماینر چقدر بوده اما با توجه به مقدار محدودیت تعداد کلی بیتکوین تو سیستم و کنترل ارزش بیتکوین بعید میدونم این تعداد از بیتکوین رو برای جایزه به ماینر بدن و فکر کنم جایزه ماینر ها به مقدار ناچیز در حد چند ساتوشی باشه

سمیرا
سمیرا

در حال حاضر مقدار جایزه ۱۲٫۵ بیت کوین هست ولی هر چند سال یکبار این مقدار کم میشه. فکر میکنم هر چهار سال یکبار مقدار جایزه نصف میشه

محمد
محمد

سلام چرا والت بلاک چین باز نمیشه؟ تحریممون کرده یا فی ل تره

متین
متین

سلام ممنون از مطالب خوبتون من داخل سایت بلاکچین مقداری بیت کوین دارم اما زیاد وارد نیستم از خرید وفروشش به نظرتون راهی برای تبدیلش به پرفکت مانی هست

محمد
محمد

خیلی عالی بود تشکر ازحمات جنابعالی

هادی
هادی

درود
ممنون بابت مطلب علمی مفیدتان سوالی برام بوجود آمده
در مورد ۲مدل آخر بلاکچین عملا خاصیت غیر متمرکزی یا decentral را ندارند درسته؟
اگر صحیح هست پس نمیشه گفت بلاکچین صرفا خاصیت غیر متمرکزی باید داشته باشد؟

میلاد
میلاد
علی زنگیابادی
علی زنگیابادی

به نظرمن در حال حاضر ارزهایی که اولا براساس بلاکچین باشند و قابل استخراج باشند وغیرمتمرکز ارزهای محبوبی هستند واینده خوبی خواهند داشت
کسی میدونه به غیراز بیت کوین.زدکش.مونرو.اتریم.واینا چه ارزهایی بااین خصوصیت پیدامیشه که البته هنوز خیلی از عرضه انها نگذشته باشه من گشتم ولی نمیفهمم کدوماشون این خاصیت رودارن

هادی
هادی

Whattomine را ببینید

علیرضا علیرضا
علیرضا علیرضا

چقدر بد ترجمه کردی، یبار بخون چی نوشتی

علی
علی

سلام
با تشکر از مقاله خوب شما.
سه تا سوال برام پیش اومد ممنون میشم پاسخ بدید:
۱- آیا شما خرید و فروش ارز دیجیتال انجام هم میدهید؟ بعبارت دیگه سایت شما صرافی دیجیتال هم هست؟ در اینصورت آدرس و شماره تلفن دفترتان؟
۲- اسم کتابی که گفتید چاپ مجلس است چیست؟
۳- کلیپ آموزشی فوق قابل دانلود کردن هست؟

فرزاددریابار
فرزاددریابار

سخت بود فهمش تا حدودی ولی عالی بود

سمکو خوشکام
سمکو خوشکام

سلام
درود وادب
مقالات سایت شما بسیار خوب هستند
یکی از دوستان اینو معرفی کرده worldwide.energy
گفتم ببینم اطلاعاتی در مورد این شرکت دارین

مهدی بهزادنیا
مهدی بهزادنیا

با سلام و احترام
درود بر شما جناب آقای آذرنیوار . مطالب بسیار ارزنده هستند و انتخاب شما در موضوعات شایسته تحسین و تقدیر می باشد

Sadeq
Sadeq

خیلی پیچیدست….. ??

امیر حسین حسین زاده کریمی
امیر حسین حسین زاده کریمی

اونقدرا هم پیچیده نیست. درکش آسونه اما راه اندازی چنین سیستمی تا حدودی میتونه زمان بر باشه و نیاز به دانش فنی داشته باشه

ابراهیم سلطانی
ابراهیم سلطانی

سلام
مطالب جالبی بود
تازه آشنا شده ام و در حال مطالعه هستم. خیلی برام جالب هست
ممنونم از مطالب مفیدتون

بهرام
بهرام

سلام اقای اذر نیوار از هلند تماس میگیرم و اگر امکان تماس مستقیم در رابطه مطالبهای شما صحبتی داشته باشم.
باتشکر از شما و ارزوی موفقیت شما جوان نیک اندیش.