ارز دیجیتال > آموزش بلاکچین > بلاکچین > فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو
آموزش بلاکچین بلاکچین

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئوReviewed by محمد آذرنیوار on Nov 20Rating: 5.0
چاپ این مطلب

نتیجه عملی این تکنولوژی برای اولین بار، راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت پیدا کرد، به طوری که هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت اصلا قابل اغراق نیست.

مارک اندرسون (مدیر شرکت نت اسکیپ)

از دیدگاه سطحی، ابتدا بلاک چین را یک به عنوان بایگانی که اطلاعات روی آن ثبت می شوند در نظر بگیرید. شاید یک بلاک چین با چیزهایی که با آن بیشتر آشنا هستید، خیلی تفاوت نداشته باشد. مثل ویکیپدیا.

 

با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکی پدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این حال، با بررسی های عمیق تر، تفاوت هایی که باعث می شود فناوری بلاک چین منحصر به فرد باشد، روشن تر می شود. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) اجرا می شوند، ویکی پدیا در شبکه جهانی وب (WWW)، با استفاده از یک مدل کلاینت سرور، طراحی شده است.

در ویکیپدیا، یک کاربر(کلاینت)، با مجوزهایی که در حساب کاربری خود توسط سیستم برایش تعیین می شود، قادر است همه یا برخی از ورودی های ویکیپدیا را که در یک سرور متمرکز ذخیره شده اند، تغییر دهد.

هر زمان که یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده دیتابیس (مسترکپی) را دریافت می کند. اما تفات اصلی این است که کنترل پایگاه داده همچنان با مدیران ویکیپدیا باقی می ماند و کنترل دسترسی ها و مجوز ها توسط یک مقام مرکزی حفظ می شود. به نوعی مدیران ویکیپدیا می توانند یک مقاله را هر زمان که بخواهند حذف کنند اما در بلاک چین کاربران شبکه مالک اطلاعات پایگاه داده هستند و اطلاعات روی بلاک چین پاک نمی شود.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

استحکام دیجیتالی ویکیپدیا شبیه به امنیت پایگاه داده های متمرکز دولت ها، بانک ها و یا شرکت های بیمه امروزی است. کنترل پایگاه های داده متمرکز در دست صاحبان آن ها است. مدیران یک سایت می توانند به تمام موارد مورد نیاز در سایت خود، دسترسی و بر آن ها کنترل کامل داشته باشند.

پایگاه داده توزیع شده توسط فن آوری بلاک چین، اساسا یک پشتوانه دیجیتالی کاملا متفاوت ایجاد می کند. این موردم هم یکی دیگر از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است.

دیتابیس یا Master Copy ویکیپدیا بر روی یک یا چند سرور خاص توسط کاربران ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند. در مورد بلاک چین، هر نود (node) در شبکه یک گزارش مستقل ثبت می کند و هر رکورد مستقل با رکورهای دیگر تبدیل به یک مجموعه ای گزارشات رسمی می شوند.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

تراکنش ها اعلام می شوند، و هر نود یا کامپیوتر فعال در شبکه، نسخه مخصوص خود را از رویدادهای به روز شده می سازد.

این تفاوت است که فناوری بلاک چین را بسیار مفید می کند – این فناوری یک نوآوری جالب در ثبت و توزیع اطلاعات است که ما را از یک طرف قابل اعتماد برای تسهیل روابط دیجیتالی، بی نیاز می کند.

با این حال، فن آوری بلاک چین با همه شایستگی هایش، به خودی خود یک فناوری جدید نیست.

بلکه این ترکیبی از تکنولوژی های تجربی است که به روش جدیدی با یکدیگر فعالیت می کنند. این هماهنگی بین سه فناوری (اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی و یک پروتکل ایجاد انگیزه برای کار) به وجود آمده است که بیت کوین را بسیار کاربردی ساخته است.

نتیجه کار یک سیستم برای تراکنش های دیجیتالی است که به شخص ثالث مورد اعتماد برای تایید نیاز ندارد. کار حفاظت از روابط دیجیتال در بلاک چین تقریبا تضمینی است.

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک تایید پر ریسک در مورد خطر بین گروه های مختلف است و در دنیای دیجیتال تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و اخذ مجوزها نیاز است.

به طور خلاصه ما می خواهیم از طرف مقابلمان مطمئن شویم که «آیا فردی که خودتان می گویید هستید؟ و «آیا شما قادر به انجام آنچه که وعده داده اید هستید؟»

در بحث فناوری بلاک چین، کلید خصوصی رمزنگاری شده یک ابزار مالکیت قدرتمند را فراهم می کند که نیازهای احراز هویت را برآورده می کند. داشتن یک کلید خصوصی به معنای مالکیت است. این نیز یک شخص را از داشتن نیاز به به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی تر از آن که برای تبادل نیاز دارند، به اشتراک گذارد، و آنها را در معرض هکرها قرار می دهد.

تأیید اعتبار کافی نیست – داشتن مجوز، دارا بودن پول کافی برای انجام تراکنش و … نیاز به اعتماد سازی دارند و برای این کار نیاز به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر است. یک شبکه توزیع شده از فساد یا شکست مجموعه جلوگیری می کند.

این شبکه توزیع شده نیز باید در کار حسابداری قابل اجرا باشد و از همه مهمتر امنیت آن باید تضمین شده باشد. تایید تراکنش ها نتیجه اجرای قوانین پروتکل توسط تمام شبکه است.

تأییدیه و مجوز ارائه شده در این راه، بدون نیاز به افراد شخص ثالث، امکان تعامل در دنیای دیجیتال را فراهم می کنند. امروزه کارآفرینان صنایع در سراسر جهان این پیشرفت را تحسین می کنند – اتباطات دیجیتالی غیر قابل تصور، جدید و قدرتمند امکان پذیر است. از فناوری بلاک چین اغلب به عنوان ستون فقرات برای یک لایه تراکنش در اینترنت و بنیانگذار اینترنت ارزش (Internet of Value) توصیف می شود.

خلاصه

بلاک چین نوعی دیتابیس یا پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می شوند، توزیع شده است.

بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

در مقاله بعد با نحوه کار این فناوری از نظر فنی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

دانشجوی مترجمی زبان و علاقه‌مند به تحقیق در فناوری های غیرمتمرکز

دیدگاه کابران

18 دیدگاه ها روشن "فناوری بلاک چین چیست؟ + ویدئو"

avatar
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
حخنتتقص
حخنتتقص

هیچی نفهمیدم

مهرآریان
مهرآریان

خوب بود
اما صدای آهنگ پس زمینه خیلی بالاست واقعا آزار دهنده هست
موزیک پس زمینه خیلی باید کم باشه
ممنون

هومن رضازاده
هومن رضازاده

سلام، خیلی ممنون از مطالبتون
خیلی عالی بود
فقط نکته اینجاست که هر کاربر یا گره، چه حجمی از اطلاعاتو روی سیستم خودش می تونه ذخیره کنه؟
تعداد زیادی کاربر حجم زیادی اسناد مشابهو در سیستم خودشون ذخیره می کنن. اما این حجم مثل حجم سروهای قدرمتند نیست و سریع پر میشه.
تا کی باید اسناد و تراکنش ها روی سیستم یک فرد یا همون گره ذخیره بشه و بمونه؟
بالاخره در بهترین حالت کم کم حافظه ها پر میشه و یا سیستم ها قدیمی میشه و نیاز به تغییر دارن.
آیا میشه این اطلاعاتو در حافظه ابری ذخیره کرد؟ البته این حافظه هم پر میشه و البته قابل هک شدنه.

آرمان
آرمان

با سلام و خسته نباشید
من میخواستم بدونم این بلاک چین به چه درد میخوره مثلا اومدیم و یه مقدار بیت کوین جمع کردیم
آیا میشه از طریق بلاک چین یا هر حساب بانکی مجازی دیگری نسبت به تبدیل این بیت کوین ها به تومان اقدام کرد کرد؟

محسن
محسن

درود و ادب.
مقالات سایت شما بسیار خوب هستند اما انصافاً نسبت به تصحیح خطاهای نگارشی مقالات خود اهتمام بیشتری بورزید. مثلاً همین مقاله سرشار از خطاهای نگارشی بود که مطالعۀ آن را دشوار می نمود. اگر متنی ارزش انتشار دارد باید بدانید که نگارش آن نیز به همان اندازه اهمیت دارد. کلی حرف «ی» اضافه نوشته شده بود که خواننده را گیج می کرد. «دفتر استاد رسمی» هم نمونۀ دیگری است. فکر کنم منظورتان «دفتر اسناد رسمی» است!
با سپاس و آرزوی موفقیت برای شما.

علی
علی

سلام
ممنون از سایت و مطالب خوبتون
خیلی جالب بود و متوجه شدم که در مورد چگونگی ماینینگ کلا اشتباه فکر می‌کردم.
فقط الان یه سوال برام پیش اومد.
از اونجایی که ظرفیت بیت کوین ۲۱ میلیون سکه است، بعد از اینکه این ظرفیت پر شد چه اتفاقی برای ماینینگ میوفته ؟
پاداش ماینینگ چطوری اعطا میشه؟

مهدی بهزادنیا
مهدی بهزادنیا

با سلام و احترام
درود بر شما جناب آقای آذرنیوار . مطالب بسیار ارزنده هستند و انتخاب شما در موضوعات شایسته تحسین و تقدیر می باشد

فرزاددریابار
فرزاددریابار

سخت بود فهمش تا حدودی ولی عالی بود

ابراهیم سلطانی
ابراهیم سلطانی

سلام
مطالب جالبی بود
تازه آشنا شده ام و در حال مطالعه هستم. خیلی برام جالب هست
ممنونم از مطالب مفیدتون

بهرام
بهرام

سلام اقای اذر نیوار از هلند تماس میگیرم و اگر امکان تماس مستقیم در رابطه مطالبهای شما صحبتی داشته باشم.
باتشکر از شما و ارزوی موفقیت شما جوان نیک اندیش.

Sadeq
Sadeq

خیلی پیچیدست….. ??