atlasarzdigital

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا رمز ارز (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند.

ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند.

کریپتوکارنسی‌ها را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای در اینترنت به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای ارسال ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک‌ها یا هر سازمان واسطه‌ دیگری نخواهید داشت.

رمزارزها همانند ریال و دلار پول‌هایی هستند که با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند. فرایند خلق برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ انجام می‌شود و برای تعدادی دیگر از آن‌ها، تمامی سکه‌ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار می‌گیرند.

ارزهای دیجیتال بر روی فناوری‌ دفترکل توزیع شده ساخته‌ شده‌اند که یکی از محصولات مهم آن، فناوری بلاک چین است. بلاک چین‌های عمومی که اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند، قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌ها را چه برای افرادی که در شبکه حضور دارند و چه برای افراد خارج از شبکه فراهم می‌کند.

ارز دیجیتال چیست؟

از دید بسیاری بیت کوین اولین ارز دیجیتال حقیقی یا رمز ارزی است که ایده آن سال 2008 در وایت‌پیپر بیت کوین منتشر و اولین سکه‌های آن در سال 2009 استخراج شد؛ هرچند پیش از بیت کوین نیز تلاش‌های زیادی برای ساخت یک ارز دیجیتال صورت گرفته بود.

ایده شکل‌گیری ارزهای دیجیتال از دو مشکل بزرگ «اعتماد به شخص ثالث» و «دوبار خرج کردن» ریشه می‌گیرد.

هنگامی که شما از بانک‌ها برای انتقال پول و نگهداری آن استفاده می‌کنید، در واقع به آن بانک اعتماد کرده‌اید. حتی اگر کلی‌تر به ماجرا نگاه کنید، اعتماد برای پیش بردن بسیاری از کارهایتان ضروری است.

ارز دیجیتال چیست - نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال

مشکل دوبار خرج کردن در سیستم‌های مالی که توسط سرورهای مرکزی با بررسی موجودی‌ها حل شده بود، جلوی افراد را از خرج کردن دوباره‌ی مقدار مشخصی پول می‌گرفت. این راهکار به صورت غیرمتمرکز در بیت کوین ارائه شد و تمامی افراد با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها می‌توانستند از تقلب کردن سایرین جلوگیری کنند.

بیت کوین به عنوان اولین پول الکترونیکی عرضه شد که توانسته بود مسئله اعتماد و دوبار خرج کردن را حل کند. دیگر نیاز نبود افراد برای انتقال و نگهداری پول به شخص، سازمان، گروه و یا بانکی اعتماد کنند.

مسئله اعتماد نیز نه تنها در انتقالات پولی، بلکه در بسیاری از امور دیگر برای انسان‌ها به یک دردسر بزرگ تبدیل شده بود. برای همین سیستم عاری از اعتمادی که بیت کوین ارائه داده بود، در سایر فعالیت‌های انسانی نیز به کار گرفته شد.

رفته رفته ارزهای دیجیتال برای حل دغدغه‌های متفاوتی به وجود آمدند. به عنوان نمونه اتریوم خود را بستری برای توسعه برنامه‌های مختلف و اجرای قراردادهای هوشمند معرفی کرد و ریپل با نگاه خوشبینانه‌ نسبت به بانک‌ها، بر روی تجدید ساختار ارتباطات بین بانکی و ارائه سیستم پرداختی پرسرعت و کم‌هزینه متمرکز شد.

امروزه توکن‌های بسیاری بر روی بستر ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، ایاس و ترون ساخته شده‌اند که از قدرت بلاک چین‌های اصلی برای اجرای تراکنش‌هایشان بهره می‌گیرند.

رمزارزها چگونه کار می‌کنند؟

رمز ارزها برای اجرای تراکنش‌های خود، مدل‌های مختلفی را به کار می‌گیرند. به عنوان نمونه بیت کوین از مدل اثبات کار استفاده می‌کند که طی آن استخراج‌کنندگان یا ماینرها تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

این مدل‌های مختلف در بلاک چین‌ها که با نام «الگوریتم‌های اجماع» یا سازوکارهای توافق جمعی شناخته می‌شود، نحوه به اتفاق نظر رسیدن مشارکت‌کنندگان شبکه را در مورد تایید کردن یا نکردن یک تراکنش در شبکه تعیین می‌کنند.

تراکنش‌ ارزهای دیجیتال به صورت همتا به همتا (P2P) عمل می‌کند و براساس مدل استفاده شده، نیاز به واسطه‌ها را از بین می‌برند.

نحوه انجام تراکنش‌ در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین

مسئولیت نظارت بر شبکه ارزهای دیجیتال و تامین امنیت آن توسط نودها تامین می‌شود. نودها در شبکه‌های مختلف به روش‌های مختلفی انتخاب می‌شوند. برای مثال در بیت کوین، استخراج‌کنندگان یا ماینرها هستند که این مسئولیت را بر عهده دارند، در ایاس و ترون درباره انتخاب این نودها رای‌گیری می‌شود و در شبکه‌های اثبات سهام، هر کسی که بخشی از سکه‌هایش را در شبکه به صورت سهام قفل کرده باشد، می‌تواند در مورد تراکنش‌ها تصمیم‌گیری کند.

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌های معمولی دارند؟

برخی ویژگی‌های منحصر به فرد سبب ایجاد تمایز بین ارزهای دیجیتال و پول‌های معمولی شده است. البته تمام این ویژگی‌ها در همه ارزهای دیجیتال وجود ندارد و می‌توان استثنائاتی را نیز مشاهده کرد.

اولین ویژگی ارزهای دیجیتال غیرقابل برگشت بودن تراکنش‌هاست. اگر انتقال ارز دیجیتالی را انجام دهید و تراکنش شما تایید شود، دیگر نمی‌توانید آن را برگردانید و این کار تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که گیرنده مایل به انجام این کار باشد. اما این شیوه در بانک‌ها متفاوت است. اگر شما به اشتباه پولی را به حساب شخصی دیگر انتقال داده باشید، در نهایت با پیگیری قضایی می‌توانید آن را پس بگیرید. اما اگر بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری را اشتباها به آدرس دیگری بفرستید، باید بیخیال آن شوید!

دومین ویژگی منحصربفرد ارزهای دیجیتال ناشناس بودن یا نیمه ناشناس بودن آن‌هاست. آدرس کیف پول‌ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب را در حساب‌های بانکی دارند، شامل اطلاعات هویتی شما نمی‌شوند. این آدرس‌ها که از رشته عبارات حروف و اعداد تشکیل شده‌اند را تنها با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و تحلیل‌های عمیق می‌توان به هویت افراد پیوند زد. البته برخی ارزهای دیجیتال پیگیرگریز و حریم خصوصی محور مانند مونرو، زی‌کش و گرین طوری طراحی‌ شده‌اند که شناسایی هویت را خیلی سخت و تقریبا غیرممکن می‌کنند.

ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با پول‌های معمولی دارند؟ 5 ویژگی متمایز کننده ارزهای دیجیتال

سومین ویژگی رمزارزها جهانی یا فرامرزی بودن آن‌هاست. ارسال پول به نقاط مختلف دنیا ممکن است با سیستم‌های فعلی تا چندین روز طول بکشد ولی ارزهای دیجیتال این کار را در عرض چند دقیقه می‌توانند انجام دهند. ارزهای دیجیتال محدودیت مرزی نمی‌شناسند و آن‌ها را می‌توان از هر نقطه‌ای در دنیا به نقطه دیگر فرستاد.

چهارمین ویژگی امنیت ارزهای دیجیتال است. این امنیت در مبادلات درون شبکه‌ای توسط قدرت هش به اشتراک گذاشته شده توسط افراد (در سیستم‌های اثبات کار) تامین می‌شود. از طرفی سیستم رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی این امکان را به اشخاص می‌دهد که خودشان کنترل پول‌های دیجیتالشان را بر عهده بگیرند و شخص دیگری نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

پنجمین ویژگی که رمزارزها را نسبت به پول‌‌های معمولی متمایز کرده، انحصاری نبودن آن‌هاست. افراد برای اینکه بتوانند از شبکه‌های ارز دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره استفاده کنند، نیازی نیست از شخص یا گروه و سازمانی اجازه بگیرند. آن‌ها می‌توانند کل تاریخچه تراکنش‌ها را دانلود کرده و خودشان بدون نیاز به کسب اجازه اقدام به ارسال یا دریافت ارز دیجیتال کنند.

انواع ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را می‌توان به دو دسته آلت کوین‌ها و توکن‌ها تقسیم کرد. آلت کوین‌ها یا همان کوین‌ها هر کدام بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. بخشی از کوین‌ها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده‌اند و یا به اصطلاح فورکی از بیت کوین هستند. این‌ها با اعمال اصلاحات جزئی در متغیرهایی مانند تعداد سکه‌ها، الگوریتم استخراج، زمان ایجاد بلاک‌ها و غیره از بیت کوین به وجود آمده‌اند.

برخی کوین‌های دیگر مانند اتریوم، ریپل و ویوز شبکه خود را بدون استفاده از کدهای بیت کوین ساخته‌اند. این بلاک چین‌ها اغلب برای کاربردهای بیشتری به جز پول دیجیتال ایجاد شده‌اند.

انواع ارزهای دیجیتال - دسته بندی آلت کوین‌ها و توکن‌ها

توکن‌ها دسته دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که بر بستر یک پلتفرم مانند اتریوم یا ویوز و ایاس ساخته می‌شوند. آن‌ها بلاک چین جداگانه‌ای ندارند و برای اجرای تراکنش‌های خود از قدرت بلاک چین اصلی کمک می‌گیرند.

توکن‌ها طی عرضه اولیه سکه یا همان ICOها در ازای تامین سرمایه جمعی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شوند. توکن‌ها کاربردهای مخصوص خودشان را دارند و نمی‌توان آن‌ها را به چشم یک ارز دید. خود توکن‌ها نیز به دو دسته توکن‌های اوراق بهادار و توکن‌های کاربردی تقسیم می‌شوند.

ارزهای دیجیتال مشهور

در حال حاضر بیش از 2,200 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که بیشتر آن‌ها پروژه‌های مرده یا رهاشده هستند. در طول تاریخ 10 ساله ارزهای دیجیتال، برخی از آن‌ها از همان ابتدای ورود به بازار جایگاه خود را در رده‌های بالای جدول ارزشمندترین‌ها حفظ کرده‌اند.

بیت کوین

بیت کوین مشهورترین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است که همیشه در کانون توجهات قرار داشته است. از زمان ساخت این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو بیش از 10 سال می‌گذرد و از آن زمان تاکنون جایگاه نخست را بین ارزهای دیجیتال از دست نداده است.

اتریوم

ایده اتریوم در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین مطرح شد. عرضه اولیه سکه آن در سال 2014 به وقوع پیوست و شبکه آن در جولای 2015 راه‌اندازی شد. اتریوم از همان ابتدا با ایده‌های نوآورانه ظاهر شد. ارز دیجیتال این پلتفرم اتر (ether) نام دارد و از اتریوم برای ساخت توکن‌ می‌توان استفاده کرد.

ریپل

ریپل پلتفرم متن‌بازی است که برای انجام تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است. این سیستم پرداختی در سال 2012 عرضه شد و از پول‌های رایج در شبکه خود پشتیبانی می‌کند. ریپل بر روی همکاری با بانک‌ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده و کوین آن اکس‌آرپی (XRP) نام دارد.

لایت کوین

لایت کوین با هدف پرداخت‌های سریعتر، با اعمال تغییراتی بر روی کدهای بیت کوین توسط چارلی لی ساخته شد. این ارز دیجیتال با نام نقره دیجیتال شناخته می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین‌هاست.

بیت کوین کش

یکی از فورک‌های معروف بیت کوین که با اعمال تغییر بر روی اندازه بلاک‌ها در سال 2017 به وجود آمد. بیت کوین کش در سال 2018 به دو زنجیره ABC و SV تقسیم شد، به طوریکه زنجیره ABC با نام بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه داد.

دلیل محبوبیت ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به دلیل بازار پرنوسان‌شان، فناوری که در آن‌ها به کار رفته و همچنین ایده‌های آزادی‌خواهانه‌ای که دارند، به سرعت بین مردم به محبوبیت بالایی دست یافتند.

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوپایی آن‌ها، نوسانات زیادی دارد و ممکن است در یک روز قیمت یکی از آن‌ها تا چندصد درصد رشد کرده و یا چند ده درصد ریزش کند.

فناوری به کار رفته در ارزهای دیجیتال با به کارگیری علم رمزنگاری که پایه آن ریاضیات است، امکان تقلب را از افراد می‌گیرد و سیستم‌های پرداختی را در جهت راستگویی تشویق می‌کند.

علاوه‌ بر این، جنبه آزادی‌خواهانه و کنار گذاشتن واسطه‌ها باعث شده تا افرادی که نسبت به سیستم‌های مالی سنتی بدبین بودند نیز به سمت ارزهای دیجیتال متمایل شوند.

46
دیدگاه کاربران

avatar
21 رشته دیدگاه‌ها
25 پاسخ‌های
6 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
32 نویسندگان دیدگاه‌ها
فتحیهbloomAmirkhaniنیما ملک پوروحید نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
فتحیه
فتحیه

سلام دوست دارم تو arzDigitalسرمایه گذاری کنم کسی هس کمکم کنه

Amirkhani
Amirkhani

آیا سایتی هست pdf ای هست کلاسی هست؟

bloom
bloom

بله من کلاس آموزشی آنلاین میشناسم

Amirkhani
Amirkhani

من میخوام وارد این کار بشم ولی اطلاعات کامل میخوام لطفا یک نفر منوب طور کامل راهنمایی کنه

وحید
وحید

سلام . ممنون از سایت خوبتون..یک سوال در باره متن باز بودن بیت کوین دارم.
من تا حدودی با زبان ++C آشنایی دارم.هر چه قدر تو اینترنت دنبال نرم افزار اصلی یا کد منبع بیت کوین میگردم در هیچ سایتی پیدا نمیشه.تو سایت گیت هاب هم فقط چند فایل بهم ریخته و بیربط پیدا میشه..الان سورس منبع و نرم افزار اصلی ساخته شده به دست ناکاماتو کجاست؟

سوال دوم
اجزای نرم افزاری بیت کوین فقط نرم افزار bitcoin core است؟

محمدی
محمدی

باسلام پل ارتباطی برای مشاوره ی بیشتر به چه صورته؟

پیمان
پیمان

سلام وقتتون بخیر . جناب ملکپور برای مشاوره بیشتر در مورد مباحث خرید و فروش به چه صورت میشه باهاتون صحبت کرد؟

مینا
مینا

سلام. من چند سوال دارم کھ جوابشون برام خیلى مھمھ. براى پاسخ دقیق بسیار سپاسگزار خواھم شد.
1.لپتاپ مناسب براى ماینینگ، یا اگر کامپیوتر بھتر ست، دقیقا چھ مشخصاتى باید داشتھ باشد؟ البتھ با قیمت حدود 6 میلیون. قبلا خواندھ ام کھ مبلغ حاصل کم است و بھ دستگاھ آسىب میزند. اما دستکم یک نفر رو میشناسم کھ مدتى نسبتا طولانى با core2 از دو سایت در حال ماینینگ است. حتما خودتون ھم فیلمھایی در این مورد در آپارات دیدھ اید.
2.آیا از نظر فنى، نھ حدس و گمان، مشخصھ کھ مثلا چند سال دیگر کدام ارز بھ حدود ارزش امروز بیت کوین میرسھ؟ اصولا ھر ارزى با کم شدن موجودى، قیمت بالاترى پیدا میکند؟
3. تمام سایتھایى کھ ادعاى دو برابر کردن ارز رو طى ….. ساعت دارند، جعلى اند؟ اگر نھ، چطور میشود سایت واقعى رو تشخیص داد؟ اگر آدرس بیت کوین یا… را بفرستید، میتوانند در آن دخل و تصرف کنند؟
4. عضویت در فاست ھاب و ذخیرھ ارزھا در آن چھ فایدھ اى دارھ؟ یا ھر راھنمایى دیگرى کھ دربارھ فاست ھاب دارید.
5. کار در سایتھایى کھ با claim ارز پرداخت میکنند (آگھى، لینک و …) بھ دستگاھ آسیب جداگانھ اى میزند یا شامل فرسودگى معمول ھر وسیلھ دیگرى ست؟
باز ھم متشکرم و منتظر. موفق باشید.

الی
الی

من که اصلا از بیت کوین و ارز دیجیتال سر در نمیارم. خیلی پیچیده است

امیر حسین
امیر حسین

چجوریه که s17 رو پول خون باباشون حساب میکنن در صورتی که پره پر چهل میشه تازه با دلار ۱۳۰۰۰ تومن

حسن
حسن

سلام اقا من 2 تا دستگاه M3x v2 و1دستگاه S9J دارم این دستگاه ها2تاشون ظهردرصورت کارکردن از استخرم خاموش میشن ولی بعد 2ساعت که میزنی دستگاه هاکار میکنه ولی یکیشان مشکل پیدا نمیکنه من ولی کولرروشن نمیکنم علت به نطرتون چیه

سالار
سالار

سلام عرض ادب خدمت اساتید محترم سوالی داشتم من میخواستم ماینر z11 بخرم و خریدم ولی سوالی که در ذهن دارم اینست من با این ماینر میخواهم بیتکوین گلد استخراج کنم و درامد حاصل از ماینر در یک ماه هم زدم رقمش خوب بود حال میخواستم بپرسم این درامدی که در سایت محاسبه میکند واقعی هست یا فرضی میباشد؟ سوال دوم اینه که من اگر میخواهم با این ماینر بیتکوین گلد استخراج کنم باید به کدوم سایت بروم ثبت نام کنم و کدام سرور در ستاپ ماینر خودم وارد کنم؟
لطفا با جزئیات توضیح دهید
سپاسگذارم از تک تک زحمات شما

mohsen PG
mohsen PG

با سلام میشه لطفا یک فرد اگاه و یا یک منبع درست به بنده معرفی کنید تا تمامی این اصطلاحات رو بتونم درک کنم.
مثلا تفاوت ها ویا شباهت های ارز دیجیتال. رمز ارز. ارز رمزی. کریپتوکارنسی. پول دیجیتال. ارز مجازی. ارز متمرکز. ارز غیر متمرکز. کلا وازه متمرکز و غیر متمرکز در این صنعت و از این قبیل اصطلاحات ممنون میشم

امیرحسین یافتیان
امیرحسین یافتیان

امیدوارم دقت داشته باشید که ارز دیجیتال و رمز ارز با هم تفاوت دارند. در صورتی که توی این مطلب به جای هم به کار برده میشن. دعوتتون میکنم که لینک زیر رو بخونید way2pay.ir/123860

احسان پهلوان
احسان پهلوان

سلام امروز شنیدم که اداره برق با مخابرات جلسه داشتند و برای جلوگیری از قعطی برق قرار بر این شده که در خرداد ماه شروع کنند کلیه ماینرهای در حال کار دیگه به شبکه کانفینگ نشه ایا حقیقت داره

رامین رحمتی
رامین رحمتی

درود وعرض ادب.آقامحمدآذرنیوار منم یکی اززادگان سرزمین ایرانم که مدتیه علاقمند ورودبه این عرصه شدم اما آماتورم.درسایتolymp….سعی درثبت نام داشتم امادرقسمت بازکردن حساب آگاهی ندارم.یعنی نمیدونم چطوروباچه کارت بانکی حساب بازکنم وچطوربرداشت انجام میشه.امکانش هست کمکم کنی تا تبحرلازم راپیداکنم.سپاسگزارو

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار

سلام برای معامله ارزهای دیجیتال نیاز به عوض شدن در سایت‌هایی مثل olymp نیست. از قسمت استک سایت سوالات خودتونو بپرسید دوستان پاسخ خواهند داد.
stack.arzdigital.com

رحمان علی
رحمان علی

درود بر شما.بهترین کار درمورد ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری هست پیشنهاد من سرمایه گذاری

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه ارز دیجیتال چیست؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.