ارز دیجیتال > دانشنامه > ارزهای دیجیتال > بیت کوین Bitcoin چیست ؟
آموزش بلاکچین ارزهای دیجیتال بیت کوین

بیت کوین Bitcoin چیست ؟

نوشته شده توسط ارزدیجیتال
بیت کوین Bitcoin چیست ؟Reviewed by ارزدیجیتال on Jul 24Rating: 5.0

هر کشوری ارز خود را دارد. اکثر کشورهای اروپایی از یورو استفاده می کنند، ارز روسیه روبل و ایالات متحده آمریکا دلار آمریکا است. ما در بانک ها یا مبادلات خارجی مشخصی مبادله می کنیم، پول را با استفاده از بانک ها و موسسات در سراسر جهان انتقال می دهیم و یا آن را سرمایه گذاری می کنیم.

بیت کوین Bitcoin چیست ؟

در سال ۲۰۰۸، جرقه یک انفجار بزرگ در سیستم مالی جهان زده شد. فرد یا افرادی به اسم ساتوشی ناکاموتو مقاله ای را منتشر کردند که در آن از ساخت پروتکلی برای پول دیجیتال به اسم بیت کوین خبرداده شد. بیت کوین مانند ارزهای دیگر ارزش دارد و می تواند برای خرید و فروش، تبادلات و تمام فرایندهای مالی مورد استفاده قرارگیرد.

تفاوت اصلی بیت کوین با ارزهای سنتی غیرمتمرکز بودن آن است. بیت کوین روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می کند.

اما بلاک چین چیست ؟ در جهان امروز بیش از ۸۰ درصد امور روزمره ما به شرکت ها و سازمان های واسطه وابسته است. وقتی شما در بانکی حساب باز می کنید یا وارد ایمیل شخصی خود می شوید، در حقیقت از سازمان های واسطه کمک گرفته اید.

شرکت ها و سازمان های واسطه بر تمام اطلاعات شما کنترل دارند. مثلا وقتی به دوست خودتان در ایستاگرام پیام می فرستید در حقیقت این پیام را ابتدا برای پایگاه های داده اینستاگرام ارسال می کنید و پایگاه داده اینستاگرام آن را برای دوست شما می فرستد.

در پایگاه های داده بلاک چین، داده ها بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس قادر به کنترل داده ها نیست و اگر شخصی بخواهد بلاک چین را هک کند باید تمام کامپیوتر های شبکه را که با رمزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند را هک کند که غیرممکن است. مثلا اگر توییتر روی بلاک چین اجرا شود هیچکس به جز شما نمی تواند توییت ها را پاک کند، حتی مدیران توییتر. بلاک چین برای بسیاری از صنایع و مشاغل قابل استفاده است مانند رای گیری، پرداخت، سیستم های اداری، ذخیره قرارداد ها و …

تصور کنید اگر رای گیری در ایران با فناوری بلاک چین انجام شود. رای ها تنها در عرض یک ساعت بعد از رای گیری بدون نیاز به نیروی انسانی شمارش خواهند شد و به دلیل اینکه این کار روی بلاک چین انجام شده است، هیچ گونه خطا یا تقلبی در رای ها امکان پذیر نیست.

به همین دلایل بیت کوین به سرعت محبوب شد و با سرعت به سمت قله های ارزش اقتصادی در حال حرکت است. بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. امروزه فروشگاه های بزرگ اینترنتی جهان مثل آمازون قابلیت خرید با بیت کوین را فراهم کرده اند. بیت کوین همچنین باعث ایجاد کسب و کارهای فراوانی شده است.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

با پول سنتی، انتقال وجوه از یک حساب به دیگری نیاز به برخی از سازمان های واسطه است.بیت کوین کاملا متفاوت عمل می کند و هیچ واسطه ای در کار نیست. در پروتکل بیت کوین، اعتماد از سازمان و انسان ها به کامپیوترها منتقل شده است. انسان و سازمان های واسطه می توانند خواسته یا ناخواسته مرتکب اشتباه شوند، اما کامپیوتر ها فاقد احساسات و اشتباهات انسانی هستند.

بیت کوین در فضایی به اسم wallet یا کیف پول ذخیره می شود. کیف پول مانند حساب بانکی است اما تحت نظر هیچ واسطه ای نیست و متعلق به خودتان است.

فرض کنید که شما قصد انتقال پول از کشوری به کشور دیگر را دارید. وقتی شما از روش سنتی پول را ارسال می کنید، به صورت تئوری، پول ابتدا وارد سازمان یا بانک واسطه می شود و سپس از آنجا برای فرد مورد نظر ارسال خواهد شد.

حال فرض کنید با استفاده از بیت کوین قصد انتقال پول را دارید. به صورت تئوری شما آدرس کیف پول فرد دیگر را از او می گیرید و تراکنش را انجام می دهید. مقدار بیت کوین از آن تراکنش وارد شبکه می شود اما اینجا دیگر بانک یا شرکت های واسطه نقشی ندارند بلکه کامپیوترهای سراسر جهان تراکنش ما را بررسی می کنند.

در پروتکل بیت کوین، افراد مختلفی در سراسر جهان کامپیوتر های قدرتمند خود را در اختیار شبکه قرار می دهند. اما این کار آن ها فقط برای کمک به بیت کوین نیست. کسانی که کامیپوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند ماینر یا استخراج کننده نامیده می شوند. به ازای محاسبات و تایید تراکنش ها، ماینر های شبکه به عنوان پاداش بیت کوین دریافت می کنند یا به نوعی بیت کوین را استخراج می کنند.

نگاهی به تاریخچه و چشم انداز بیت کوین

در سال ۲۰۰۸ مقاله بیت کوین منتشر شد و در اوایل سال ۲۰۰۹ رسما پروتکل بیت کوین عرضه و معرفی شد. سازنده بیت کوین فرد (یا افراد) ناشناسی به اسم ساتوشی ناکاموتو است. از این فرد یا افراد اطلاعات دقیقی در دسترس نیست و همیشه یکی از معما های جالب این ارز بوده است.

در پروتکل بیت کوین تعریف شده است که فقط تا ۲۱ میلیون واحد از آن استخراج شود. بنابراین بیت کوین تورم نخواهد داشت زیرا جعل و تولید آن امکان پذیر نیست.

بیت کوین یک ارز است و هیچگونه مالکی ندارد. همانگونه که دلار هیچ مالکی ندارد اما نکته مثبت بیت کوین نسبت به ارزهای سنتی این است که علاوه بر نداشتن مالک، بیت کوین نیاز به سازمان واسطه هم ندارد.

در چند سال اخیر بیت کوین همواره به رشد خود ادامه داده است و همیشه طرفدارانش را امیدوار کرده است. بیت کوین نوید روزهایی را می دهد که انسان ها اختیارات بسیار زیادی خواهند داشت.

بیت کوین Bitcoin چیست ؟

درباره نویسنده

ارزدیجیتال

دیدگاه کابران

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar
wpDiscuz