بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیتکوین

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیتکوین

بیت کوین به یکی از واژه‌های داغ چند سال اخیر در دنیای اینترنت، رسانه‌ها و فناوری تبدیل شده است. شاید چیزی درباره قیمت بیت کوین، نحوه استخراج و یا معماهای مربوط به خالق آن شنیده باشید، اما بیت کوین واقعا چیست؟

در سال ۲۰۰۸، درست کمی پس از بحران اقتصادی بزرگ آن زمان، یک مفهوم جدید از پول و دارایی به نام بیت کوین (Bitcoin) ارائه شد که به عقیده بسیاری از اقتصاددانان می‌تواند آینده اقتصاد جهان را متحول کند و یا حداقل شروع کننده این جریان باشد.

با ما همراه باشید تا با تعریف بیت کوین به زبان ساده، اینکه بیت کوین چگونه کار می‌کند و نحوه خرید بیت کوین چگونه است بیشتر آشنا شوید. آنچه در این مطلب می‌خوانید:

بیت کوین چیست؟

بیت کوین را اگر بخواهیم خیلی ساده و خلاصه توضیح دهیم، می‌توانیم به عنوان یک پول تعریف کنیم؛ درست همانند پولی که از آن برای خرید روزمره‌ و برطرف کردن نیازهایتان استفاده می‌کنید.

به زبان ساده، بیت کوین، یک ارز و پول دیجیتال و همچنین یک شبکه برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه است.

تنها یک نگاه گذرا به تاریخچه پول کافی است تا تکامل آن را از حالت‌ اولیه‌اش مانند سکه‌های طلا تا اسکناس‌های امروزی درک کنید. بیت کوین را نیز به سبب ویژگی‌های برتری که نسبت به پول‌های امروزی دارد، می‌توان ادامه‌دهنده مسیر تکاملی پول دانست.

چیزی که بیت کوین را از دیگر پول‌های پیش از خود متمایز می‌کند، غیر متمرکز بودن آن است. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچ کس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، موسسه، نهاد یا دولتی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. در حقیقت کنترل بیت کوین به دست تمام کاربران آن است.

در روش‌های سنتی برای انتقال پول، شما نیاز دارید تا به واسطه‌ها و موسساتی مثل بانک‌ها اعتماد کنید اما با بیت کوین می‌توانید بدون نیاز به اعتماد به هیچ موسسه و نهادی، به تمام جهان و به صورت مستقیم و همتا به همتا پول (بیت کوین) ارسال کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که بیت کوین هیچ‌گونه شکل و فرم فیزیکی ندارد و فقط به صورت دیجیتالی منتقل می‌شود. پس حواستان باشد که عکس سکه‌های فیزیکی که بر روی آن‌ها لوگوی بیت کوین حک شده شما را گول نزند!

از بیت کوین می‌توان همانند پول‌های رایج ریال و دلار برای خرید کالا، تبادل و انتقال پول و همچنین مانند طلا برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد. واحد اختصاری ارز بیت کوین، BTC است.

سازنده بیت کوین چه کسی است؟‌

سازنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، فرد یا گروه ناشناسی

در اواخر سال 2008، ابتدا مقاله معرفی (WhitePaper) بیت کوین ارائه شد و سپس در اوایل سال 2009 رسما شبکه بیت کوین آغاز به کار کرد. در مقاله‌ای که بیت کوین در آن معرفی شده بود، نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به عنوان سازنده این ارز دیجیتال به چشم می‌خورد.

با این وجود، اکنون که بیش از 10 سال از تولد بیت کوین می‌گذرد، هنوز هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مشخص نیست و فقط یک سری حدس و گمان نه چندان معتبر درباره آن وجود دارد. ساتوشی ناکاموتو می‌تواند یک فرد حقیقی، یک گروه برنامه نویسی، یک دولت یا هر چیز دیگری باشد.

گفته می‌شود که در زمان ساخت بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو در اولین روزهای استخراج این ارز دیجیتال برای خود حدود 1 میلیون واحد بیت کوین برداشته است که با قیمت فعلی این ارز دیجیتال، رقم به شدت قابل توجهی‌ است. با این میزان دارایی، اگر هویت او مشخص بود، امروزه به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان در نظر گرفته می‌شد. با مراجعه به مقاله «ساتوشی ناکاموتو کیست؟» می‌توانید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ویژگی‌های بیت کوین که آن را متمایز کرده است

همانطور که گفته شد انتقال بیت کوین هیچگونه نیازی به کسب اجازه از بانک‌ها یا هر نهاد دیگری ندارد. خصوصیاتی در بیت کوین وجود دارد که آن را نسبت به سایر پول‌ها متمایز ساخته و حتی سبب برتری بخشیدن به بیت کوین شده است. در ادامه این ویژگی‌های مهم را می‌خوانید:

۱. تمرکززدایی

مهمترین مشخصه بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است. همانطور که گفتیم، هیچ فرد حقیقی یا حقوقی خاصی کنترل شبکه بیت کوین را در دست ندارد. بیت کوین توسط هرکسی که به شبکه وصل شود، کنترل می‌شود. هر کس در هر جای دنیا می‌تواند با کامپیوتر خود به شبکه بیت کوین متصل شود و برای کنترل شبکه حق رای خواهد داشت.

این ویژگی باعث شده تا افرادی که به نهادهای مالی اعتماد ندارند، جذب بیت کوین شوند. در روش سنتی، بانک یا نهاد مالی وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارد. این یعنی که امکان جلوگیری و کنترل تراکنش‌ها توسط آن نهاد محتمل است، اما در بیت کوین از هیچ تراکنش صحیحی جلوگیری به عمل نخواهد آمد.

بیت کوین همچنین مشکل «دوبار خرج کردن» (که در آن دارایی‌های دیجیتال می‌توانستند کپی و دوباره خرج شوند) را با استفاده از تکنیک‌های پیچیده رمزنگاری حل کرده است. در سیستم‌های الکترونیکی سنتی، مشکل دوبار خرج کردن توسط بانک‌ها حل شده اما در بیت کوین که یک شبکه کاملا باز است، تراکنش‌ها توسط تمام کاربرانی که به این شبکه متصل هستند، انجام می‌شوند.

۲. محدودیت واحدهای بیت کوین

برخلاف پول‌های رایج (فیات – بدون پشتوانه) مانند دلار و یورو که به تعداد نامحدود چاپ و توسط دولت‌ها صادر می‌شوند، تعداد واحدهای بیت کوین بیت کوین محدود است. در پروتکل بیت کوین مشخص شده است که بیت کوین‌ها محدود باشند و تعداد آن‌ها فقط 21 میلیون واحد خواهد بود.

از آنجایی که هر کسی که شبکه بیت کوین متصل می‌شود، پروتکل‌ و قوانین را می‌پذیرد، پس از رسیدن بیت کوین‌ها به عدد ۲۱ میلیون واحد، دیگر هیچ بیت کوینی استخراج نخواهد شد. این مسئله از نظر ریاضیات و دنباله‌های هندسی نیز اثبات شده است.

محدود بودن واحدهای بیت کوین موجب کمیابی، عدم تورم و ارزشمندی آن در طول زمان خواهد شد. به دلیل این ویژگی بیت کوین، افراد زیادی آن را به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری و ذخیره ارزش (مانند طلا) خریداری و نگهداری می‌کنند و به همین خاطر از بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال نیز یاد می‌کنند.

چه کسی واحدهای بیت کوین را تولید می‌کند؟

واحدهای بیت کوین توسط سازمان متمرکز خاصی تولید و صادر نمی‌شوند. افرادی به نام استخراج‌کننده یا به اصطلاح ماینر (miner) می‌توانند سخت افزارهای قدرتمند خود را برای حفظ امنیت شبکه بیت کوین به کار بگیرند. طی این فرایند بیت کوین تولید می‌شود و به عنوان پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرد.

۳. نیمه‌ناشناس بودن

در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی سنتی، مشتریان معمولا نیاز به ثبت نام یا افتتاح حساب با مشخصات شناسایی خود دارند. اما در بیت کوین کاربران به نوعی نیمه ناشناس هستند. برای ارسال بیت کوین نیاز به ارائه مشخصات کاربری یا حتی ایمیل نیست.

پروتکل بیت کوین به‌گونه‌ای طراحی شده که برای تایید تراکنش‌ها شبکه نیاز به دانستن اطلاعات هویتی کاربران ندارد. در بیت کوین هر کاربر با کیف پول خودش شناسایی می‌شود.

تراکنش‌های بیت کوین شفاف هستند یعنی هرکس که بخواهد می‌تواند یک تراکنش را پیگیری کند، اما نه به این معنی که اطلاعات هویتی افراد مشخص شود و تنها می‌توان آدرس‌های کیف پول را مشاهده کرد. با این حال صرافی‌های بیت کوین، برای جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه اقدام به احراز هویت از کاربران خود می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه جرم با بیت کوین های خریداری یا فروخته شده، بتوان آن‌ را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد. به همین جهت بیت کوین روش خوبی برای جرائم یا پولشویی نخواهد بود.

۴. تغییرناپذیری

هنگامی که یک تراکنش بیت کوین انجام شود، دیگر قابل برگشت نیست. در سیستم‌های سنتی می‌توان تراکنش‌ها را دستکاری کرد اما زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت شد، آن تراکنش برای تمام اعضای شبکه ارسال می‌شود و به عنوان تراکنش ثبت شده و غیرقابل تغییر در شبکه قرار می‌گیرد. از این رو دیگر هیچ کس نمی‌تواند آن تراکنش را برگشت بزند.

اینفوگرافیک مقایسه دلار، طلا و بیت کوین

پس:

  • بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی منتقل و استفاده می‌شود. بیت کوین یک ارز فیزیکی و لمس پذیر نیست.
  • بیت کوین یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز است که هیچ نهاد یا سازمان مرکزی آن را کنترل نمی‌کند.
  • تعداد واحدهای بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است و تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت.

بیت کوین چگونه کار می‌کند: فناوری زیرساختی و استخراج آن

بیت کوین روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می‌کند. به زبان ساده، بلاک چین یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که اطلاعات می‌توانند روی آن به صورت توزیع شده و غیرقابل تغییر، ثبت شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بلاک چین می توانید مقاله «فناوری بلاک چین چیست؟» را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک بیت کوین چگونه کار می‌کند به زبان ساده

این اطلاعات هر چیزی می‌توانند باشند اما در بیت کوین، اطلاعاتی که روی بلاک چین ثبت می‌شوند، همان تاریخچه تراکنش‌ها هستند. تاریخچه تمام تراکنش‌های بیت کوین روی یک دفتر دیجیتال به نام بلاک چین ثبت می‌شود. هر کسی که به شبکه بیت کوین متصل می‌شود (که اصطلاحا نود node نام دارد) یک کپی کامل از بلاک چین را دریافت می‌کند.

هر تراکنشی که به شبکه ارسال می‌شود توسط این کامپیوترهای متصل به شبکه بررسی می‌شود و هر کامپیوتر به صحیح بودن یا نبودن آن رای می‌دهد. در صورتی که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، کامپیوترها یا همان نودها آن را تایید می‌کنند و تراکنش به صورت معتبر شناخته می‌شود.

اگر تراکنش توسط کامپیوترهای متصل به شبکه تایید شود، در داخل برگه‌هایی که آن را بلاک میخوانیم قرار می‌گیرد. بعد از گذشت یک زمان مشخص، این بلاک‌ها به هم متصل می‌شوند و از بهم پیوستگی آن‌ها، بلاک چین (در معنای لغوی به معنای زنجیره‌ای از بلاک‌ها) پدید می‌آید.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج یا ماینینگ یک نوع فرایند رقابتی است که در پروتکل بیت کوین به منظور ایجاد انگیزه برای پایداری شبکه و تولید بیت کوین‌های جدید طراحی شده است. از آنجا که بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است، تایید تراکنش‌ها و انتقالاتی که در شبکه آن انجام می‌شود نیز باید به صورت غیرمتمرکز و خارج از کنترل یک گروه یا فرد خاص انجام شود.

در این عملیات برای ثبت یک بلاک در بلاک چین، کامپیوترهای ماینر باید طی فرایند ریاضی پیچیده، معادلات ریاضی را حل کنند و هر کس که زودتر به جواب برسد، بیت کوین تولید شده و به عنوان پاداش به او تعلق می‌گیرد. این کار نیازمند داشتن سیستم‌های سخت افزاری قدرتمند و مصرف برق نسبتا زیادی است.

همچنین بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین

به منظور حفظ امنیت شبکه و تاخیر در تولید واحدهای جدید بیت کوین، استخراج بیت کوین به مرور زمان سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و پاداش استخراج کم‌تر می‌شود. در حال حاضر هر ده دقیقه 12.5 بیت کوین تولید می‌شود. تاکنون بیش از 17 میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است. پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال 2140 طول بکشد.

چه چیزی ارزش بیت کوین را تعیین می‌کند؟

قیمت بیت کوین مانند هر کالا یا پول دیگری با عرضه و تقاضا بالا و پایین می شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، قیمت آن هم افزایش می‌یابد و با کاهش تقاضا، از قیمت آن کم می‌شود. بیت کوین ها به تعداد محدود ۲۱ میلیون واحد وجود خواهند داشت به همین دلیل کمیابی آن نقش به‌سزایی در افزایش تقاضا دارد که با کمبود عرضه همراه است.

همچنین بخوانید: پشتوانه بیت کوین چیست؟

نوپایی بازار بیت کوین و عدم وجود قانون‌گذاری صحیح تا این زمان، موجب شده است تا این بازار به شدت پرنوسان و پرریسک باشد. نوساناتی که طی یک سال در بازار سهام رخ می‌دهد می‌توانند در یک روز برای بیت کوین انجام شود. همچنین امکان دستکاری مصنوعی در بازار بیت کوین وجود دارد که ریسک سرمایه‌گذاری را دو چندان می‌کند.

بیت کوین ها را در کجا ذخیره کنم؟

کیف پول موبایلی بیت‌کوین

در بحث ارزهای دیجیتال برای ذخیره ارز نیازی به افتتاح حساب در بانک‌ها یا شرکت‌های متمرکز ندارید. در این فضا شما بانک خودتان هستید.

یک کیف پول ارز دیجیتال، ابزاری برای ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال است. کاربران بیت کوین می‌توانند از انواع مختلف کیف پول بیت کوین استفاده کنند. برای بیت کوین نسبت به نیاز کاربران، انواع مختلف کیف پول وجود دارد. کیف پول‌های موبایل، کیف پول‌های دسکتاپ، کیف پول‌های تحت وب، کیف پول‌های کاغذی و کیف پول‌های سخت افزاری مهمترین انواع کیف پول هستند.

کیف پول‌های موبایل، دسکتاپ، تحت وب و کاغذی رایگان هستند و کاربران می‌توانند آن‌ها را به راحتی دانلود و نصب کنند.اما کیف پول‌های سخت افزاری به دلیل فیزیکی بودن، باید خریداری شوند. کلاینت و کیف پول رسمی بیت کوین، بیت کوین کور (Bitcoin Core) نام دارد که کاربران را مستقیما به بلاک چین بیت کوین متصل می‌کند. استفاده از این کیف پول نیازمند دانلود بیش از 150 گیگ اطلاعات و مشخصات قدرتمند سخت افزاری است که برای کاربران تازه‌کار پیشنهاد نمی‌شود. در عوض گزینه‌های ساده‌تر و بسیار کم حجم‌تری برای کاربران تازه‌کار وجود دارد که پیشنهاد می‌شود از آن‌ها استفاده کنید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی بیت کوین، معتبرترین کیف پول‌های بیت کوین را نسبت به دستگاه خود (موبایل، دسکتاپ یا تحت وب) به صورت رایگان دانلود و نصب کنید. برخی از نرم‌افزارهای کیف پول‌ هم می‌توانند به صورت همزمان، چند ارز دیجیتال مختلف را ذخیره کنند.

توجه داشته باشید که تراکنش‌های بیت کوین بدون برگشت هستند و شبکه بیت کوین زیر نظر هیچ سازمانی قرار ندارند. به همین دلیل، حتما از کیف پول خود نسخه پشتیبان یا همان بک‌آپ تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل برای دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را روی دستگاه دیگری بازیابی کنید. همچنین به هیچ عنوان رمزعبور یا کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید. برای آشنایی با کیف پول‌های بیت کوین و انواع آن می‌توانید به دو پست «راهنمای جامع کیف‌پول‌ها» و «بخش کیف‌پول‌ها» مراجعه فرمایید.

چگونه بیت کوین بخرم؟

خرید بیت کوین می‌تواند از طریق سایت‌های داخلی و صرافی‌ها انجام شود

خرید بیت کوین از سایت‌های فروشنده بیت کوین و یا به‌طور مستقیم از طریق افراد دیگر انجام می‌پذیرد. شما می توانید با روش‌های مختلفی مانند کارت‌های اعتباری، حساب‌های اینترنتی و یا حتی با سایر ارزهای دیجیتال، از سایت‌ها یا افراد حقیقی، بیت کوین خریداری نمایید.

برای خرید بیت کوین فرایند زیر را باید در نظر بگیرید:

۱. نصب کیف پول بیت کوین

۲. پیدا کردن فروشنده معتبر بیت کوین (سایت یا فرد حقیقی)

۳. انتقال پول به فروشنده و دادن آدرس کیف پول برای دریافت بیت کوین‌های خریداری شده (بعضی از سایت‌ها خودشان دارای کیف پول هستند)

۴. انتقال بیت کوین از فروشنده به کیف پول شما فروشنده‌های معتبر

در هنگام خرید بیت کوین با پول‌های سنتی، از شما درخواست احراز هویت با مدارک شناسایی می‌کنند و دلیل آن هم این است که خطر کلاه‌برداری‌های احتمالی کاهش یابد. برای پی بردن به اینکه چرا احراز هویت در هنگام خرید بیت کوین مهم است، می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

آیا بیت کوین قانونی است؟

وضعیت قانونی بیت کوین در ایران و کشورهای مختلف به چه شکل است؟

تاکنون دولت های زیادی از جلمه ایران درباره بیت کوین موضوع روشنی از خود بروز نداده‌اند اما به صورت یک عرف، بیت کوین غیرقانونی نیست.

بعضی از دستگاه‌های قضایی مانند چین و روسیه، ارزهای دیجیتالی را قانونی نمی‌دانند اما از نظر اجرایی عموم مردم می‌توانند از بیت کوین استفاده کنند. البته به دلیل ماهیت خاص بیت کوین، به احتمال زیاد در آینده قوانین جامعه برای این حوزه تعیین خواهد شد.

بیت کوین نوعی پول است و پول هم مانند کالاهای دیگر، می‌تواند برای فعالیت‌های مجرمانه مانند پولشویی یا خرید و فروش کالاهای غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد.

پیگیری جرائم انجام شده با بیت کوین غیرممکن نیست. یکی از نمونه‌های موفق در این زمینه، کشور ژاپن است. در ژاپن که حجم معاملات میلیارد دلاری بیت کوین و ارزهای دیجیتال در آن صورت می‌گیرد، دولت توانسته با ثبت صرافی‌ها و ارسال بخشنامه‌های مالی به آن‌ها از بروز پول‌شویی و کلاهبرداری تا حد زیادی جلوگیری کند.

طبق تحقیقات موسسه بزرگ آسیا نیکی (Nikkei Asian)، پرونده‌های مشکوک به پول‌شویی مربوط به ارزهای دیجیتال در ژاپن، نسبت به پول‌شویی با ارزهای سنتی، مانند سوزنی در انبار کاه است. به گزارش این بنیاد، طبق آمار رسمی اداره پلیس ژاپن، از آوریل تا دسامبر ۲۰۱۷، صرافی‌های ارزهای دیجیتال، ۶۶۹ مورد مشکوک به پول‌شویی را گزارش داده‌اند. این در حالی که است که در سال ۲۰۱۷ جمعاً حدود ۴۰۰,۰۰۰ گزارش پول‌شویی با ارزهای رایج، توسط پلیس بررسی شده است.

در کشورهای زیادی از جمله ایران قوانین مشخصی برای بیت کوین تعریف نشده است اما استفاده از بیت کوین برای مردم تقریبا در هیچ‌ جای جهان به عنوان جرم مشخص نشده است مگر در فعالیت‌های مجرمانه. در چند کشور مانند ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن ، هنگ‌کنگ و مالزی صرافی‌های بیت کوین به صورت قانونی و رسمی در حال فعالیت هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت قانونی بیت کوین می‌توانید به صفحه «وضعیت قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال» و مقاله «بیت کوین در ایران قانونی است؟» مراجعه کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به بخش «امنیت» سایت ارزدیجیتال از راهکارهای حفظ امنیت در فضای ارزهای دیجیتال آگاهی یابید.

آیا بیت کوین هک می‌شود؟ امنیت بیت کوین چگونه است؟

آیا بیت کوین را می‌توان هک کرد؟

از دیدگاه تئوری هر شبکه ای یک راه نفوذ وجود دارد که بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیست. روی کاغذ، هر نوع رمزنگاری قابل شکستن است. اما می‌توان گفت که هک کردن شبکه و دوبار خرج کردن در بیت کوین با توجه به گستردگی فعلی آن تقریبا غیرممکن است.

شبکه اصلی بیت کوین تاکنون هک نشده است و دوبار خرج کردن تاکنون در بیت کوین اتفاق نیفتاده است و احتمالا این اتفاق تا ابد رخ نخواهد داد.

کیف پول‌ها و صرافی‌های بیت کوین می‌توانند هک شوند و تا به حال چندین هک بزرگ در این زمینه رخ داده است اما خود شبکه بیت کوین تاکنون هیچگونه مشکلی از بابت امنیت نداشته است. این موضوع را می‌توان با اینترنت مقایسه کرد. هک شدن یک وب‌سایت روی اینترنت به معنای هک شدن خود اینترنت نیست.

همچنین بخوانید: هفت هک بزرگ تاریخ ارزهای دیجیتال

چند راه مختلف برای هک کردن شبکه بیت کوین وجود دارد که مهمترین آن حمله 51 درصد است. این حمله نیاز به تجهیزات ماینینگ قدرتمند دارد به طوری که بتوان بیش از 50 درصد از قدرت پردازش شبکه را تصاحب کرد. به دلیل گستردگی شبکه بیت کوین و هزینه بالای حمله دوبار خرج کردن، هیچ انگیزه‌ای برای این کار وجود ندارد و می‌توان آن را تقریبا غیرممکن دانست.

قیمت بیت کوین

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیتکوین

یکی از دلایل اصلی توجه مردم به بیت کوین، رشد قیمت شدید این ارز دیجیتال در طول عمر 10 ساله خود بوده است.

اگر در سال 2010 که قیمت هر واحد بیت کوین حدود 10 سنت (0.1 دلار) ارزش داشت، معادل 1,000 دلار بیت کوین می‌خریدید، امروز بیش از 80 میلیون دلار سرمایه داشتید. آگاهی عمومی درباره بیت کوین در سال 2017 که قیمت این ارز دیجیتال به 20,000 دلار رسید، تا حد بسیار بالایی افزایش یافت.

همچنین بخوانید: نمودار قیمت و رشد بیت کوین از ابتدای 2010 تاکنون

با نگاهی به تاریخچه قیمت بیت کوین متوجه می‌شوید که در طول 10 سال از پیدایش بیت کوین، این ارز دیجیتال همواره اوج‌گیری‌های بزرگی داشته و از سوی دیگر دچار سقوط‌های بزرگی هم شده است. از این رو سرمایه‌گذاران باید همواره در مقابل ریسک‌های زیاد سرمایه‌گذاری در بیت کوین آگاه باشند. مسائلی مانند شرایط قانون‌گذاری، کاربردی شدن (پذیرش)، مسائل فنی، دستکاری بازار، پاداش استخراج و … می‌توانند باعث تغییرات قیمت بیت کوین شوند.

خلاصه

۱. بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی منتقل و استفاده می‌شود.

۲. بیت کوین یک شبکه همتا به همتا و غیرمتمرکز است که هیچ نهاد یا سازمان مرکزی آن را کنترل نمی‌کند.

۳. تعداد واحدهای بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است و تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت. واحدهای بیت کوین طی فرایند استخراج تولید می‌شوند.

۴. بیت کوین توسط فرد یا گروه ناشناسی به اسم ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است که تاکنون هویت واقعی او مشخص نیست.

۵. بیت کوین روی یک دفترکل غیرمتمرکز و توزیع شده به نام «بلاک چین» فعالیت می‌کند و تراکنش‌های بیت کوین روی بلاک‌هایی در بلاک چین ثبت می‌شوند.

۶. در شبکه بیت کوین همه اعضای شبکه برای تایید تراکنش‌ها حق رای دارند.

۷. بیت‌ کوین‌ها در نرم افزاری به نام کیف پول ذخیره،ارسال و دریافت می‌شوند.

۸. با بیت کوین مانند پول می‌توان کالا و خدمات خریداری کرد یا مثل طلا برای سرمایه‌گذاری آن را نگهداری کرد.

۹. وضعیت قانونی بیت کوین در کشورهای مختلف هنوز شفاف‌سازی نشده است اما برای مردم غیرقانونی نیست.

۱۰. بیت کوین به شدت پرنوسان است و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند دارای ریسک بسیاری باشد.

۱۱. از نظر امنیت شبکه بیت کوین تاکنون هک نشده است اما کیف پول‌ها و صرافی‌ها می‌توانند هک شوند.

۱۲. خرید بیت کوین از سایت‌های فروشنده بیت کوین و یا به‌طور مستقیم از طریق افراد دیگر انجام می‌پذیرد.

۱۳. از نظر امنیت شبکه بیت کوین تاکنون هک نشده است اما کیف پول‌ها و صرافی‌ها می‌توانند هک شوند.

۱۴. خرید بیت کوین از سایت‌های فروشنده بیت کوین و یا به‌طور مستقیم از طریق افراد دیگر انجام می‌پذیرد.

اگر هنوز هم سوالی درمورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارید آن را در استک ارز دیجیتال و یا در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

okex

226
دیدگاه کاربران

avatar
97 رشته دیدگاه‌ها
129 پاسخ‌های
22 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
151 نویسندگان دیدگاه‌ها
نمازیصابرنمازیمسعود محمودیعلی J نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
مسعود محمودی
مسعود محمودی

آقا این دستگاهای بیتکوین رو چجوری میشه استفاده کرد؟ شنیدم که میگن فقط کافیه بزنی به برق باقی کاراشو خودش میکنه. درستته ؟

نمازی
نمازی

بله کافیه دستگاهو که خریدین بزنین به برق. به همین راحتی به همین خوشمزگی
سایت ارزدیجیتالم یه پست داره که توضیح داده چجوریه راه اندازیش اونم نگگاه کنی بد نیست
https://arzdigital.com/antminer-installation-guide/

Sohrab
Sohrab

اینکه میگن بیت کوین استخراجش صد سال دیگه تموم میشه بعدش ماینرا قراره چیکار کنن پس؟؟؟
وقتی پاداشی نباشه چرا باید ماین کنن اصلا؟

نمازی
نمازی

ماینرا با ماین کردن کارشون فقط درآوردن بیت کوینای باقیمونده که نیستش. اونا تراکنشارو تایید میکنن و با تایید اونا کارمزد تراکنش گیرشون میاد. برای همینم بعد از چند ده سال دیگه منبع درامد ماینرا دیگه اصلن از پاداش بلاک نخواهد بود و از کارمزد تراکنشا خواهد بود ولی خب قطعا حاشیه سودش خیلی میاد پایینتر

سلمان
سلمان

برای من همیشه سوال بوده که وقتی سوتاشی کدای بیتکوین رو زده چرا میگن که این شبکه تو کنترل کسی نیست؟؟؟ نگه غیر اینه؟ حتما اون تو یه کدی چیزی گذاشته که بیتکوینا همیشه تو چنگش باشن

تیمور ماینر
تیمور ماینر

کاش درباره استخراج بیت کوین بیشتر صحبت میکردین

محمدرضا
محمدرضا

رفیق گرامی یه سرچ بکنی بد نیست، همین سایت مطلب استخراج بیت کوین رو داره یا اگه خسته نمیشی تو گوگل بزن استخراج بیت کوین

Mamad007
Mamad007

سلام، سپاس از توضیحاتی که درباره بیت کوین ارائه دادین
کاهش ما هم اون اولا و ده سال پیش یکی بهمون میگفت بیت کوین چیه و میخریدیمش، الان که دیگه به نظر نمیرسه فایده ای داشته باشه

محمدجواد
محمدجواد

چرا دیر شده باشه؟ ماهی رو تو هر وقت از آب بگیری تاز هاست. بیت کوینم عین همونه پس نگران نباش

Mamad007
Mamad007

منظورم ازین نظره که دیگه نمیشه با قیمتایی مثل یه دلار بیت کوین خرید. بیتکوین هرچقدرم بخواد رشد کنه اون پتانسیل اولیش رو از دست داده

صابر
صابر

دقیقا همینه که گفتین. قیمت بیت کوین عین بادکنکیه که الان خیلی باد شده . اینکه بخواد بزرگتر از اینی که الان هست بشه خیلی سخته

علی J
علی J

اصلا اگه یه هزارم اون موقع بخواد دوباره رشد کنه هم خییییلی خیلیییه

یغما
یغما

سلام
یک سوالی از نویسنده و ادمینها داشتم. اینکه کل بیت کوینا تعدادش مشخصه و در طول زمان هم قراره همش استخراج بشه چجوری امکان پذیره اصلا؟؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور

سلام 🙂
این قضیه با دنباله‌های هندسی توجیه‌ میشه که توضیح کامل اون رو میتونید در پست «چرا بیت کوین استثنائی است» مطالعه کنید.

عمامی
عمامی

سلام خدمت اقای اذرنیوار و سایر دوستان
با خوندن این مطلب یک سوالی ذهن من رو درگیر کرده.ایا دلیل قاطعی وجود داره که طبق اون بگیم چون قیمت بیتکوین همیشه از وقتی اومده صعودی بوده ازین به بعدم صعودی خواهد بود؟اگه اینطوری باشه که همه باید برن بیتکوین بخرن و نخریدنش یه اشتباه مبرمه

IOTA4EVER
IOTA4EVER

بلاکچین و بیتکوین کارشون ساخته اس. تا وقتی تکنولوژیایی مثل آیوتا هستن بیتکوین یه ارز برای گذشته ها حساب مبشه.بخوایم مقایسشون کنم مثل فراری و پیکانه. درسته جفتشون تورو به مقصدت میرسونن ولی این کجا و ان کجا

محمود
محمود

دولتا باید هرچی زودتر بیتکوینو مثل پول قبول کنن و به جای اسکناسایی که هرروز بی ارزشتر میشن به بیتکویین رو بیارن. اخه چی تا الان مثل بیتکوین سود دداده.به جای اینکه طلا تو ذخایرتون نگهدارین برین سمت بیت کوین

احمد K
احمد K

ساتوشی ناکاموتو از همون اول یه چیزی میدونست که تو کدای بیتکوین نصف شدن رو گذاشتش.ولی فکر نمیکنم با این حساب بشه از بیتکوین واسه خرید کردن استفاده کرد ینی اینکه نمیشه گفت یه پوله البته با این وضعیت بلاکچینش. شاید بیتکوینم تو اینده بره به سمت اثبات سهام و این مشکلشم حل بشه

Ardashiri
Ardashiri

قیمت بیت کوین از اوووول صعودی بوده، اگه همین فرمونو بره احتمالا یک میلیون دلارو تا چند سال عبد میبینیم

مسعود
مسعود

مووضوع ساتوشی ناکاموتو و بیتکوین کلا خیلی جالبه، اینکه تا الانم کسی پیداش نکرده و هیچ کس نمیدونه که کیه

پورحیدری
پورحیدری

سلام و عرض ادب خدمت جناب آذرنیوار
سوالی که برای من پیش اومده اینکه اگه هییچ گروهی بیت کوین رو کنترل نمیکنه چطوری قیمتش رو یهو یه نهنگ میتونه اینقدر جابجا کنه؟؟

حسین
حسین

تو یک جا اشاره کردید فقط 21 میلیون از این بیت کئیین وجود داره و با فرمول ریاضی می شه دلیل این موضوع را پی برد توضیح میدهید

میرحسین
میرحسین

اییی دوباره منم یه سوال دیگع
عاقا اگع این ۲۱ میلیون بیت کیون استخراج شه عایا ماینر ها عملا بی استفاده میشن یا مثلا بیان بگن الگریتومو دست زدیم از ۲۱ میلیون بشه ۳۰ میلیون مثلا چمی دونم بعد الان کع دارم فک میکنم اینه که فک نکنم اون اخرا بشه با ماینر دیگع استخراج کرد انقد سختی شبکه بالا میره کع اصن نمی صرفه البته اینو میگم چون مث این قضیه کع میگن یه تیر به فاصله ده متری دیوار قرار داره بعد سرعتش تو هر ثانیه نصف میشه تیر هیچ وقت به دیوار نمی رسه و هیچ وقتم از حرکت ایست نمی کنه
دیگع دیواره اون ۲۱ ملیونه
تیره هم استخراج کننده هانو
به هر حال خدا رحم کنه
عاقا بگین امید هست ۲۱ ملیون تموم نمیشه
اییی یه سوال دیگع اگه ۲۱ ملیون استخراج شه دیگع بیت کیون عرضه نمی شه کع بعد این قیمتا چی میشن راسی موجا به چی ربط دارن بنظرم قیمتا اون موقع فقط بالا میرن عاقا تا میتونید بیت کوین جمع کنین ده سال دیگع برا بچه و نوه اینا بگن اره خدا بیامرزی مفلس نبود هی هی هی
موفق باشید?

feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیتکوین ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.