ارز دیجیتال > استخراج > آموزش > آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم
آموزش اتریوم

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریومReviewed by محمد آذرنیوار on Jul 4Rating: 5.0

اتریوم از دو سال گذشته تا کنون حدود ۳۰۰۰ درصد رشد قیمت داشته است. با توجه به این رشد قیمت و محبوبیت این پلتفرم، افراد زیادی به جرگه ماینرهای آن پیوسته اند. یکی از ویژگی های جالب بلاک چین های باز این است که همه افراد می توانند در ماینینگ شرکت کنند. در این مقاله به بررسی فرایند شروع استخراج اتریوم می پردازیم.

به طور کلی فرایند شروع استخراج به صرفه اتریوم به شرح زیر است:

۱- تهیه سیستم سخت افزاری قدرتمند یا ریگ استخراج
۲- ایجاد کیف پول اتریوم به منظور دریافت اتریوم‌های استخراج شده
۳- شروع استخراج با اجرای نرم افزارهای مورد نیاز و پیوستن به استخر استخراج

جمع آوری سخت افزار و نصب سیستم عامل

استخراج با سیستم های کامپیوتری خانگی امکان پذیر است اما به هیچ عنوان به صرفه نیست. این روزها عمده استخراج اتریوم با استفاده از GPU یا همان کارت گرافیک صورت می‌گیرد و البته به تازگی دستگاه‌های استخراج مخصوص ای‌سیک‌ (ASIC) هم وارد بازار شده اند.

استخراج با CPU در بین ماینرها تقریبا منسوخ شده و این روزها ماینرها بیشتر از کارت های گرافیکی برای استخراج اتریوم، لایت کوین و البته اتریوم استفاده می کنند. در این مقاله، آموزش استخراج اتریوم با کارت‌های گرافیک را برای شما تهیه کرده ایم و نیم نگاهی هم به استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک جدید انداخته ایم.

برای استخراج به صرفه اتریوم با استفاده از کارت گرافیک، باید یک ریگ استخراج کارت گرافیک تهیه کنید. ریگ به معنای یک پک از سخت افزارهاست. ریگ کارت گرافیک در واقع مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی اما با تعداد کارت گرافیک‌های بالاست.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

یک ریگ استخراج متشکل از شش کارت گرافیک

ریگ های استخراج را می توانید به صورت آماده خریداری کنید و یا خودتان قطعات را جمع آوری و اسمبل کنید.

به طور کلی یک ریگ استخراج شامل قطعات زیر است:

۱- کارت های گرافیک قدرتمند

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

اصلی ترین بخش ریگ استخراج، کارت گرافیک های آن است. شما به کارت گرافیک های قدرتمند بازی برای استخراج اتریوم نیاز دارید. گرافیک های AMD برای استخراج از گرافیک های Nvidia بهتر هستند.

سری amd Readon Rx، در حال حاضر بهترین مدل کارت گرافیک برای استخراج است. RX580 و RX480 از کارت گرافیک های خوب این مدل هستند. شما می توانید از انواع کارت گرافیک استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که به جای خرید تعداد زیادی کارت گرافیک ضعیف، چند کارت گرافیک قدرتمند تهیه کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که همه کارت گرافیک های خود را از یک برند انتخاب کنید. مثلا همه را amd یا همه را nvidia انتخاب کنید.

با جستجوی هر کارت گرافیک در اینترنت می توانید قدرت هش آن را بدست آورده و سپس با وارد کردن آن در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، سود تقریبی خود را محسابه کنید.

توجه : هش ریت هر کارت گرافیک در الگوریتم های مختلف متفاوت است. مونرو روی الگوریتم CryptoNight که زیر مجموعه CryptoNote است، استخراج می شود. مثلا کارت گرافیک RX580 در الگوریتم مونرو قدرت هش حدود ۶۰۰H/S را دارد و در الگوریتم اتریوم (ethash)، قدرت هشی حدود ۲۳Mh/s دارد. به این موضوع دقت داشته باشید تا در محاسبه سود دچار اشتباه نشوید.

همچنین با مراجعه به سایت NiceHash و قسمت profitability-calculator، می توانید با انتخاب هر سخت افزار، سود تقریبی خود را بدست آورید.

ورود به ماشین حساب استخراج

۲- شاسی

شاسی وسیله ای برای سوار کردن قطعات ریگ روی آن است. شما می توانید شاسی را به صورت آماده تهیه کنید و یا خودتان اقدام به ساخت آن کنید. شاسی باید به گونه ای باشد که قطعات، مخصوصا کارت‌های گرافیک به خوبی روی آن پیچ شوند و نامتعادل نباشند.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

نمونه ای از شاسی ریگ

۳- منبع تغذیه (پاور) مناسب

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات این بخش را بسیار جدی بگیرید. برای سیستم های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت می‌کند. اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلا برای شش گرافیک قدرتمند پاوری بالای ۱۲۰۰ وات در نسخه PlusGold به بالا نیاز است. در هنگام جمع آوری ریگ برای انتخاب پاور مناسب حساس باشید و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

۴- RAM

استخراج به رم زیادی نیاز ندارد. یک رم ۴GB DDR3 کافی است. اگر می خواهید بیشتر از استخراج از سیستم خود کار بکشید می توانید یک رم ۸ گیگابایتی تهیه کنید.

۵- CPU

برای استخراج با کارت های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. یک CPU کاملا معمولی با قدرت متوسط که به مادربرد شما سازگار باشد کافی‌ است.

۶- درایو SSD

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

برای نصب سیستم عامل و اجرای نرم افزارهای استخراج به یک حافظه نیاز دارید. یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی SSD برای این کار کافی است.

۷- کابل های مورد نیاز

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

برای اتصالات مختلف در ریگ به کابل های مناسب نیاز دارید که در بازار فراوان است. کابل های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک ها و مادربرد حتما مورد نیاز است.

۸- مادربرد

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

و در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادر برد با اسلات های PCI Express تعداد بالا استفاده کنید. مادربرد Asus 170-A یکی از مدل های خوب برای این کار است.

۹- اینترنت Adsl + مودم

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

استخراج به اینترنت خیلی پرسرعتی نیاز ندارد اما پایدار بودن و عدم قطعی آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج اینترنت Adsl است که اگر خط تلفن ثابت داشته باشید، می توانید از طریق مخابرات یا شرکت های خصوصی سرویس Adsl خود را فعال کنید. سرعت اینترنت ۲ تا ۴ مگ برای استخراج مناسب است.

برای اتصال به Adsl نیاز به یک مودم دارید. یک مودم ساده و بادوام کافی است. با کابل Ethernet می توانید مودم خود را به کارت شبکه مادربرد متصل کنید. توجه داشته باشید باید تا حد امکان قطعی و وصلی مودم را کم کنید. قطعی و وصلی اینترنت، فرایند استخراج را با مشکل مواجه می سازد.

استخراج حجم زیادی را مصرف نمی‌کند. طبق پرس و جو از چند کاربر مطلع در سایت بیت کوین تاک، یک ریگ با هشت کارت گرافیک حداکثر ۴ گیگ در ماه مصرف اینترنت دارد.

اسمبل قطعات

حالا باید قطعات را روی مادربرد و شاسی سوار کنید. این کار تقریبا ساده است اما پیشنهاد می شود تا با یک کارشناس این کار را انجام دهید. ویدیوهای زیادی هم در یوتیوب وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید. فقط کافیست عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.

نصب سیستم عامل و درایورها

شما می توانید از سیستم عامل های ویندوز، مک و لینکوس برای اجرای نرم افزارهای استخراج استفاده کنید. پیشنهاد ما نصب ویندوز ۱۰ است. به دلیل نداشتن درایور DVD، ویندوز را باید از طریق فلش مموری نصب کنید. ویندوز را با نرم افزارهای ISO روی فلش بریزید. سیستم خود را به برق و یک مانیتور متصل و آن را روشن کنید. از طریق بوت USB می توانید ویندوز را نصب کنید. درایورهای مورد نیاز کارت گرافیک و همچنین کارت شبکه را روی ویندوز نصب کنید.

پس از تهیه ریگ و نصب سیستم عامل حالا باید یک کیف پول اتریوم بسازید تا بتوانید اتریوم‌های استخراج شده را در آن دریافت کنید.

ساخت کیف پول اتریوم

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

فرایند ساخت کیف پول و دریافت آدرس آن بسیار ساده و با چند کلیک انجام می شود. برای ارز دیجیتال محبوب اتریوم کیف پول های زیادی وجود دارد که می توانید به دلخواه از یکی از آن‌ها بهره ببرید اما پیشنهاد ما استفاده از کیف پول های رسمی اتریوم است. میست، مای اتر ولت و متاماسک از بهترین کیف پول های اتریوم هستند.

برای راحتی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم تا از کیف پول مای اتر ولت (Myetherwallet) استفاده کنید. این سایت به شما این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را ایجاد کرده و هرجایی که تمایل دارید آن را ذخیره و از آن محافظت نمایید و در مواقع نیز با استفاده از بلاک چین تراکنش‌های خود را کامل کنید.

آموزش کامل ساخت کیف پول مای‌ اتر ولت

پیوستن به یک استخر استخراج و شروع کار

پس از تهیه سیستم و کیف پول اتریوم به مهمترین قسمت آموزش یعنی شروع کار می رسیم. برای استخراج اتریوم یا هر ارز دیگری باید به یک استخر استخراچ بپیوندید. استخر استخراج محل مجازی است که استخراج کنندگان در آن جمع می شوند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند. در این روش هر ماینر یا استخراج کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می برد.

بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای ماین یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم های استخراج بزرگ به صورت مستقل کار می کنند.

استخرهای استخراج زیادی برای اتریوم وجود دارد که می توانید از این لینک بهترین آن‌ها را مشاهده کنید.

بهترین استخرهای استخراج اتریوم

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

دو استخر استخراج Ethermine و ۲fpool و ماینرگیت از پر کاربرترین استخرهای استخراج اتریوم هستند. دوتای اولی کارمزد کمتری دارند و حرفه ای تر هستند اما روش اتصال به آن شاید کمی برای مبتدیان مشکل باشد. ماینرگیت کمی کارمزد بیشتری دارد و شایعاتی از هش دزدی آن به گوش می‌رسد اما رابط کاربری ساده این نرم افزار باعث می‌شود تا بتوانید به سادگی و با چند کلیک استخراج را شروع کنید.

۱- استخراج در Ethermine:

اترماین را می‌توان قوی ترین استخر استخراج اتریوم دانست. در این سرویس بیش از ۵۰۰,۰۰۰ ماینر فعالیت دارند. فرایند شروع کار استخراج در اترماین به شرح زیر است:

  • دانلود نرم افزار استخراج (در این آموزش PhoenixMiner)
  • ویرایش فایل کانفینگ نرم افزار
  • اجرای نرم افزار و شروع استخراج

نرم افزار استخراج PhoenixMiner یکی از پرکاربردترین نرم افزار استخراج اتریوم با کارت گرافیک است. این نرم افزار از هر دو کارت گرافیک AMD و NVIDIA پشتیبانی می‌کند. با ورود به صفحه رسمی بیت کوین تاک PhoenixMiner می‌توانید آخرین نسخه از این نرم افزار را دانلود کنید.

دانلود PhoenixMiner

پس از دریافت نرم افزار آن را از حالت فشرده خارج کنید و در فولدر نرم افزار، روی فایل «start_miner.BAT» راست کلیک کرده و Edit را انتخاب کنید. حالا شما باید قسمت پایینی این فایل را ویرایش کنید. در جلوی عبارت «-pool» باید سرور استخر استخراج قرار گیرد. اگر در ایران عملیات استخراج را انجام می‌دهید باید از آدرس سرور آسیایی این استخر استفاده کنید که به این شرح است: asia1.ethermine.org:4444

همچنین باید در جلوی عبارت «-pool2» یک سرور دوم مشخص کنید تا درصورت خرابی سرور اول، عملیات استخراج در سرور دوم انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم برای سرور دوم، سرور اروپا را انتخاب کنید: eu1.ethermine.org:4444

در جلوی عبارت «-wal» باید آدرس کیف پول اتریوم خود را قرار دهید تا پاداش استخراج به آن منتقل شود. بقیه موارد را به صورت دست نخورده باقی بگذارید و فایل را با همان فرمت bat در فولدرش ذخیره کنید.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

حالا با اجرای فایل bat ذخیره شده، عملیات استخراج آغاز می‌گردد.

۲- استخراج با MinerGate :

این استخر استخراج برنامه ی مخصوص و ساده ای برای پیوستن به جمع ماینرها دارد. این نرم‌افزار امکان استخراج طیف گسترده‌ای ارزهای دیجیتالی را تنها با چند کلیک ساده فراهم می‌کند. این استخر حدود ۱ درصد کارمزد دارد.

مرحله یک: اولین کار، ایجاد یک حساب کاربری در وب‌سایت www.minergate.com خواهد بود. ماینرگیت، برای افرادی که هنوز کیف پولی برای خود ایجاد نکرده‌اند، کیف پول مخصوص به خود را دارد. به یاد داشته باشید که هیچ جایی بهتر از کیف پول مخصوص به خودتان، برای در امان ماندن سرمایه‌تان وجود ندارد.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم


مرحله دو: در اینجا باید، نرم‌افزار «ماینرگیت» را دانلود کنید. وب‌سایت قادر به تشخیص نوع سیستم عامل شما خواهد بود و نسخه مربوط را برای دانلود به شما می‌دهد.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم


مرحله سه: پس از نصب برنامه، گزینه استخراج هوشمند توسط برنامه به شما پیشنهاد می‌شود. با انتخاب این گزینه، ماینرگیت، با توجه به تجهیزات، سخت‌افزار، قیمت بازار و سخت استخراج، بهترین ارز ممکن را برای شما انتخاب خواهد کرد. برای بیشتر سیستم‌ها این ارز اتریوم خواهد بود، از همین رو بر روی گزینه Start smart mining (شروع استخراج هوشمند) کلیک کنید.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم


بسته به تعداد هسته‌های کارت گرافیک و CPU، نرم‌افزار این امکان را با شما می‌دهد که تعداد هسته‌های به‌کار گرفته‌شده را انتخاب کنید. درصورتی‌ که استخراج هوشمند ارز دیگری را به شما پیشنهاد کرد، می‌توانید آن را به‌صورت دستی به اتریوم تغییر دهید.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

ساده بود؟ ماینرگیت نیز به خاطر این ویژگی به خود می‌بالد. از GUI آنها نیز می‌توانید برای استخراج دیگر ارزها مانند مونرو و اتریوم کلاسیک استفاده کنید.

دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC) برای اتریوم

تا سال گذشته، برای استخراج به صرفه اتریوم، تنها از کارت‌های گرافیک استفاده می‌شد. با استفاده از کارت‌های گرافیک، امکان استخراج توسط اکثر مردم فراهم است که موجب شکل‌گیری حجم وسیعی از تمرکززدایی در شبکه می‌شود. اما کارت‌های گرافیک به اندازه ای‌سیک‌ها قدرتمند نیستند.

کلمه ASIC مخفف Application-specific integrated circuit به معنای مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. به عبارت دیگر، یک تراشه ای‌سیک، برای یک هدف یا استفاده خاص طراحی شده است. با توجه به این موضوع، یک ای‌سیک می‌تواند برای هر دستگاهی استفاده شود اما امروزه کاربرد اصلی این ایده را در دستگاه‌های استخراج می بینیم.

این دستگاه‌ها و تراشه‌ها، قدرتی چندین برابر کارت گرافیک دارند و از نظر میزان مصرف برق، فضا و گرمایش، بسیار کارآمد تر هستند. بنابراین سرمایه داران می‌توانند از این دستگاه‌ها به طور انبوه برای استخراج و کسب سود استفاده کنند. همین موضوع باعث نگرانی توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال می‌شود که می‌تواند شبکه‌ها را به سمت برقراری تمرکز پیش ببرد.

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

در اوایل سال ۲۰۱۸ ،شرکت بیت‌ مین (Bitmain)، بزرگترین تولید کننده دستگاه‌های استخراج، برای اتریوم دستگاه ای‌سیک (Antminer E3) عرضه کرد. این دستگاه ASIC با قدرت هشی در حدود ۱۸۰MH/S و مصرف برق ۸۰۰ وات هم‌اکنون در وب‌سایت این شرکت با قیمت ۱۸۰۰ دلار به فروش می‌رسد. از خصوصیات جالب این دستگاه می‌توان به مصرف برق پایین، تولید گرمای کم و هش ریت به شدت بالا نسبت به قیمت آن اشاره کرد.

راه اندازی این دستگاه‌ بسیار ساده و مانند تنظیمات مودم ADSL است. فقط کافیست در رابط کاربری این دستگاه اطلاعات استخر استخراج را وارد کنید.

ریسک‌های مرتبط با دستگاه‌های ای‌سیک

با ورود دستگاه‌های ای‌سیک به بازار، دو ریسک بزرگ متوجه ماینرهای اتریوم شد. برای ماینرهایی که با کارت گرافیک استخراج را انجام می‌دهند، ای‌سیک یک ریسک بزرگ است زیرا با ورود انبوده ای‌سیک‌ها به جریان استخراج، سختی شبکه افزایش پیدا خواهد کرد و استخراج با کارت گرافیک دیگر سودمند نخواهد بود. از طرف دیگر این ریسک برای کسانی که قصد استخراج با ای‌سیک را دارند هم هست; چون برخی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم به شدت با ورود ای‌سیک‌ها به این جریان مخالفند و مصمم به مقاومت در برابر ای‌سیک‌ها هستند.

نکات مهم

لپ تاپ هرگز

همانطور که گفتیم با کامپیوترهای خانگی هم با اینکه به صرفه نیست، می‌توان استخراج اتریوم را انجام داد ولی با لپ تاپ هرگز این کار را نکنید. سخت افزارهای لپ تاپ در مقایسه با کیس های کامپیوتری بسیار ضعیف تر هستند و استخراج می‌تواند به آن ها آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند.

دمای دستگاه

کارت های گرافیک دمای زیادی تولید می کنند بنابراین حتما استخراج را در یک اتاق خنک و با فن‌های مناسب انجام دهید. دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از دستگاه های سنسور دما استفاده کنید.

برق مصرفی

مصرف برق کارت های گرافیک بسیار بالاست پس بخش بزرگی از مبلغ ارزهای استخراج شده صرف هزینه برق خواهد شد. حتما قبلا از شروع استخراج هزینه برق خود را محاسبه کنید تا در ضرر قرار نگیرید. این هزینه نسبت به شرایط جغرافیایی و نوع برق دریافتی متفاوت است. برای مثال در مناطق گرمسیر هزینه برق با مناطق سردسیر تفاوت دارد. همچنین برای برق خانگی تعرفه‌ها به صورت تصاعدی هستند. جزئیات دقیق مصرف برق خورد را می‌توانید با مراجعه به نزدیک‌ترین سازمان برق محل زندگی خود به دست آورید.

print

آموزش کامل استخراج (ماینینگ) اتریوم

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

104
دیدگاه کابران

avatar
56 Comment threads
48 Thread replies
29 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
65 Comment authors
محمد آذرنیوارياشارسروشمجدآریا راهپیما Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
مهرداد
مهرداد

سلام.
با همه این تفاسیر، به نظر شما با یک سیستم ۳۰ تومنی، چه مدت طول می کشه تا سرمایه اولیه، با استخراج اتریوم برگرده و به سود دهی برسیم؟ اگه تجربه موفق و خوبی داشتین، می تونید راهنمایی بفرمایید؟؟

محمد
محمد

منم همین سوال رو درم

Goyban
Goyban

تا چند هفته پیش میتونستیم بگیم بسته به کارت گرافیک بین ۷ تا ۹ ماهه، ولی افزایش شدید قیمت کارت گرافیک تو هفته اخیر این مقدار را به بیش از ۱۸ ماه رسونده! (البته سختی و همینطور قیمت خود اتر هم تاثیر مستقیم تو این داستان دارن)

saeed
saeed

و اینکه اصلا میخای روی چی ماین کنی اتر یا آلت کوین های دیگه

محمد
محمد

بالای یک سال اگر دلار همین قیمت بمونه سختی شبکه هم تغییر نکنه

هادی زارعی
هادی زارعی

کار ماینینگ ریزه کاریهای زیادی داره که تجربه اش به مرور به دست میاد . مخصوصاٌ در Stable نگه داشتن سیستم عامل و همچنین کنترل بهینه دمای کارت گرافیک. اگر کسی از مشهد قصد راه اندازی ریگ استخراج داشته باشه میتونم حضوری بهش کمک کنم. اگر ادمین محترم سایت اجازه بدن تماس خودمو خواهم گذاشت.

علی لطفی
علی لطفی

سلام آقای زارعی اگه میشه شمارتونو بذارید

محمود حسینی
محمود حسینی

سلام دوستان ، از کسانی که تجربه این کار رو دارند سوال دارم که آیا با شرایط حال حاظر شروع و سرمایه گذاری روی این قضیه به صرفه هست ؟

ياشار
ياشار

به هیچ عنوان

behroz
behroz

سلام میخواستم درباره ی وصل کردن گرافیک ها و مادر بورد ها بیشتر بدونم و بدونم چه مادر برد هایی بهترن و چه گرافیک هایی مناسب تر هستن و … و اگه فیلمی هم از نمونه های ماینینگ دارین بذارین ممنون از سایت خوبتون

حسین رحیمی
حسین رحیمی

سلام.
بنده مدتی هست تازه وارد بحث ارز های دیجیتالی شدم. با بیت کوین تقریبا آشنایی دارم. اما به دلیل این که ماینر های بسیار زیادی در سراسر دنیا دارن ماین می کنند ، ماین کردن با یه سیستم ساده خانگی با گرافیک و سیستم خوب ، حداقل چند میلیون سال طول میکشه.

اما حالا که به اتریوم آشنا شدم ، فهمیدم به گستردگی بیت کوین نیست اما جای پیشرفت بسیار زیادی دارد.
بنا بر این پیشنهاد می کنید با یک سیستم خانگی خوب این کار رو شروع کنم به پول ethereum جوین بشم ؟

رضا
رضا

سلام
میخواستم بدونم دوستانی که در ایران mining میکنند راحت میتونن از اون پول استفاده کنند یعنی مشکلی در نقد کردش به وجود نمیاد ؟
ممنون میشم اگر کسی میدونه جواب بده

پیام
پیام

سلام
یه سوال بنظرتون سرمایه گذاری روی استخراج اتریوم بهتره یا بیت کوین و بیت کوین کش؟
لطفا هر کسی میدونه پاسخ بده؟

مهدی
مهدی

با سلام
دوستان بزرگواری که تجربه استخراج دارن لطفا بفرمایید که با توان ۳۰M Hz چقدر اتریوم تو هر هفته یا هر ماه میشه بدست آورد .. راستش من میخوام اینکارو شروع کنم ولی تجربه ای ندارم .. دارم تحقیق میکنم .
تشکر

رضا قانعی
رضا قانعی

سلام اگه یک ریگ ۸ تای از کارت گرافیک Radeon R9 295X2 داشته باشم برای مونرو چند مگاهش هشریت داره چون مونرو سختی پاینی داره میخوام بدونم کدومشون به سرفه تره مونرو یا اتریوم

Mohsen
Mohsen

با سلام محمد
من سوالی دارم
در مورد دستگاه های gpu
من در آلمان زندگی میکنم میشه بگید که دستگاه های gpuکه برای ماینینگ اتریوم هستند به چه صورت است؟
برای مثال دستگاهی دیدم که ۱۲ GPU دارد
با این دستگاه ها میتوان در هفته چقدر درامد
کسب کرد؟
و با چه چیزی بهتر میشه درآمد کسب کرد.
این هم عکس دستگاه در لینک پایین است
http://uupload.ir/files/hvgy_screenshot_2017-11-01-21-30-41.png

http://uupload.ir/files/ab_screenshot_2017-11-01-21-30-47.png
قیمت این دستگاه هم ۱۵۰۰ یورو است و مقدار hash دستگاه ۲۳۵

ممنون میشم جواب بدید

مرتضی پوربخشی
مرتضی پوربخشی

عذر میخوام . الان بنده نرم افزار geth رو نصب کردم بعد رفتم به سایتی که معرفی کردید و نرم افزار Ethminer رو برای ویندوز دانلود و اجرا کردم.بعد از اجرای این نرم افزار صفحه cmd کامپیوتر باز شده. من کاری باید بکنم؟خب بعد این چی میشه؟اگه میشه یه توضیحی بدید ممنون میشم.

رامین
رامین
محمد
محمد

اینکه تا چه زمانی میشه با gpu ماین کرد مشخص نیست ؟
به طور مثال گرافیک های ۴ گیگ رو تا کی ساپورت میکنه ؟

Goyban
Goyban

کارت های ۴ گیگی تا زمانی که حجم فایل DAG کمتر از ۴ گیگ باشه جواب میدن

ياشار
ياشار

یک سوال داشتم خدمتتون به صرفه ترین ارز برای ماین چیه؟ میخام تو ماینر گیت ماین کنم

ياشار
ياشار

با کرک وی پی اس. و ماین کردن توشون میشه هفته ای ١٠ تا ٣٠ دلار در امد داشت البته اگه خوش شانس باشید. که حداقل. هر وی پی اس یک هفته دووم بیاره

مجد
مجد

با سلام
آیا هر دستگاه آیسیک مخصوص استخراج ی ارز بخصوصیه. مثلاایسیک s9 مخصوص استخراج بت کوین هستش یعنی نمیشه باهاش اتریوم استخراج کرد؟

آریا راهپیما
آریا راهپیما

سلام آقای آذرینوار
من یک سیستم تقریبا حرفه ای دارم
Gpu gtx 1080 x4 inno3d
Ram 16Gb corsair2*8Gb 3200 mhz
Cpu Intel 6700 skylake
Hdd 1tb WD Black
Power 650 gold green
Motherboard z170 gigabyte gaming 3
من بندرعباس زندگی میکنم
برق زیاد قطع میشه اما گروه نیست
اینترنت هم ۱ می تا ۷ می بر ثانیه دارم

چون من از سرعت استخراج و هش و… زیاد اطلاعی ندارم بنظرتون:
برای کسب درآمد و ماین کردن اتریوم با این سیستم خوبه یا بصرفه نیست?

amir hossein
amir hossein

سلام ببخشید می خواستم بدونم که من با gtx 1080 و cpu cori 7 6700 و ram 16 می تونم ماین کنم؟ اصلا سودی باسم داره؟

Amir_jamali_123
Amir_jamali_123

با سلام . میخاستم بدونم با این ریگ که قراره انشاءالله بزودی بخرم ؛ امکان ماین وجود داره و اینکه در آمدش چقدره ؟ کلا به صرفه هست ؟
Motherboard : 2x cpu socket ( مدل شو نمیدونم ولی از همون جدیداس )
Ram : 4*4GB DDR4
CPU : Core i9 7900 3.30GHz (10Core,20Thread) Intel
GPU : 8 X ASUS GTX 1080 TI 11GB
Fan : 8 x 8000 in m
SSD : 2 X 256GB
LED Monitor Samsung IPS 4K
Power : 2 X Green 2600W 80Plus Gold FullMajurol

مملی
مملی

دوسته عزیز برای اینکه صرفا سیستم ماینینگ داشته باشی و بالاترین سوددهی رو ازش داشته باشی باید فقط تمرکز جمع کردن سیستمت رو بر روی کارت گرافیک بزاری نه مانیتور ۴K یا رم ۱۶ گیگی و CPU های فوق قدرتمند ، رم و سی پی یو یچی معمولی باید باشه که سیستم عامل روون کار کنه و ضمنا هارد SSD بسیار مهمه ، و پیشنهادک اینه از مینبرد های PCI Experss استفاده بشه که بتوان چندتا کارت گرافیک رو به صورت کراس فایر متصل کرد ، با تشکر از سایت خوبتون.

رضا
رضا

۱- از کجای اکانتم به کیف پول minergate میتوانم بروم و چطور باید پول انتقال دهم
۲- ایمیلی که بعداز عضویت در minergate برایم آمده نوشته ۱۵روز رایگان میتوانی استفاده کنید منظورش چیه؟

علی
علی

سلام، بابت مطالب مفیدتون سپاسگذارم.
یه سوال دارم، با یه سرور hp g9 و cpu xeon، هارد اسکازی سروری و ۶۴ گیگ رم، میشه کاری انجام بدم؟ یا حتما باید کارت گرافیک بخرم و…

Mohsen
Mohsen

با سلام محمد آذرنیوار
من سوالی دارم
سایتی هست مثل سایت freebitco.in
که bitcoin cash بده

YAS
YAS

دوستان سلام به همگی؛
به هیچ عنوان سمت ماینینگ نرین،
ماینینگ برای یوزر ها یا در نهایت یک سرگرمی یا بازی ووقت گذرانی بیش نیست و یا مطمئن باشید و اینرو با قطعیت میگم که در بهترین شرایط به هیچ عنوان به صرفه نیست…
فقط و فقط پول و زمان رو از دست میدید،

Pnn
Pnn

شما چیکاره هستی که به قطعیت میگی؟ رو چه حسابی باید رو حرفتون حساب کنیم؟ پیشنهادتون بجای ماینینگ چیه؟

علی
علی

سلام خسته نباشین
ببخشید اگر ۲ تا کارت گرافیک ۲گیگ با هم ببندیم جواب میده؟

اریا
اریا

من هم سوال اقا علی رو دارم ممنون میشم پاسخ بدید

گویبان
گویبان

خیر جواب نمیده این محدودیت بخاطر حجم فایل DAG هستش که الان از دو گیگ بیشتر شده

saeed
saeed

نه خودتو خسته نکن تا بیای یه بلاک با اون هشریت تموم کنی میبینی قبل تو تمومش کردن دستگاهت فقط داشته زور اضافی میزده سر ماه چند هزارم اتر به دست میاری میبینی \ول اینترنت و برقت بیشتر از درآمدت بوده

هادی زارعی
هادی زارعی

فکر نمیکنم الان کسی بتونه به تنهایی ماین کنه .. برای ماین باید به یک Pool معتبر متصل بشی. این مشکلی که گفتی هم دیگه پیش نمیاد.

hossein
hossein

سلام…من میخوام یه لپ تاپ گیمینگ بخرم که دارای سی پی یو corei7-7700HQ و گرافیک gtx 1060 که هم برای بازی و هم برای ماین استفاده کنم …به نظرتون روزانه چقدر میشه دراورد؟؟و مقدار هش ریت اون چند میشه و این لپ تاپ برای استخراج کدوم ارز در نرما فزار ماینرگیت مناسبه؟

Goyban
Goyban

بهتره این کارو نکنید هم برای لپتاپتون مشکل پیش میاد هم پول برقش بیشتر میشه

مهدی
مهدی

با سلام
تشکر میکنم از مطلب مفیدی که ارایه کردید . سه تا سوال داشتم .. اول اینکه چرا کارت گرافیک Radeon R9 295X2 به عنوان بهترین انتخاب شده ؟ من بررسی کردم دیدم نسبت به کارتهای گرافیک ۸ گیگ جدیدتر قدرت بیشتری نداره در عوض مصرف برق بیشتری داره . با گرافیک های gtx 1070 از شرکتهای msi و asus مقایسه کنید . دوم اینکه اگه میشه مادربرد مناسب برای اینکار معرفی کنید که اسلات PCIe3 به تعداد زیاد داشته باشه و قیمتش هم مناسب و قابل خرید باشه . سوال سوم اینکه برای ماین اتریوم ویندوز بهتره یا لینوکس ؟
با تشکر

Goyban
Goyban

ببینید این بستگی به الگوریتم داره، مثلا در این مورد خاص شما ایتریوم را در نظر بگیر، الگوریتم Ethash بشدت به مموری بستگی داره، مثلا یه کارت ۱۰۶۰ با مموری سامسونگ میتونی ۲۵ مگاهش هشریت بده ولی همون کارت با مموری هاینیکس ۱۹ مگاهش به زور میده
همینطور کارت گرافیک ۱۰۸۰ تقریبا از ۱۰۷۰ ضعیفتر عمل میکنه (فقط توی ماین ایتر، مثلا توی زیکش کاملا داستان فرق داره)
کارت گرافیک های ۱۰۷۰ هم میشه ازشون تا ۳۳ مگاهش پردازش گرفت
الان اکثر مادربوردها تا ۶ تا را ساپورت میکنن، بهتره دنبال مادر بوردهایی با چیپ Z270 باشید
فرق خاصی نمیکنه به اون شکل هم ویندوز هم لینوکس

Mohsen
Mohsen

سلام دادا چرا جواب مارو نمیدی؟

ایوب
ایوب

سلام
آیا هم باید نرم افزار geth را نصب کنیم و هم نرم افزار ethminer ؟

Goyban
Goyban

خیر میتونید صرفا با استفاده از Ethermine.org و کیف پول Myetherwallet بدون نیاز به دانلود بلاک چین ماین کنید

رضا خوشدل
رضا خوشدل

یکی از بهترین کارهایی که میشه کرد، استفاده از سیستم عامل ethos هست که واقعا عالیه. اخیرا من اونو خرید و استفاده کردم و روی ریگ هام اجرا کردم به به مراتب میتونم بگم همه چیز بهتر شده.
هم پایداری ریگ هام بالا رفته و هم اینکه سرعتشون (حدود ۵ درصد) سریعتر و بهتر شده.

واقعا توصیه میکنم تا از این سیستم عامل استفاده کنید. ضمن اینکه فقط برای اتریوم نیست و مابقی ارزهای دیجیتال رو هم میتونید باهاش ماین کنید….

خودتون هم تو گوگل سرچ کنید سیستم عامل ethos چند تا پست برای معرفیش میاره که میتونید بخونید.

vahid
vahid

سلام کسی سراغ دارید برای بستن ریگ و هزینش چقدر هست i

مرتضی پوربخشی
مرتضی پوربخشی

سلام جناب روزتون بخیر باشه. میتونید به صورت خیلی خلاصه اول کاری که باید انجام بشه تا انتها رو دونه به دونه بگید.ممنون میشم. با تشکر

Mohsen
Mohsen

با سلام محمد آذرنیوار
من سوالی دارم
در مورد دستگاه های gpu
من در آلمان زندگی میکنم میشه بگید که دستگاه های gpuکه برای ماینینگ اتریوم هستند به چه صورت است؟
برای مثال دستگاهی دیدم که ۱۲ GPU دارد
با این دستگاه ها میتوان در هفته چقدر درامد
کسب کرد؟
و با چه چیزی بهتر میشه درآمد کسب کرد.
لینک فروش
https://m.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m4084.l1313&_nkw=12+GPU+Mining+Rig+Aluminium

ممنون میشم جواب بدید

مجید
مجید

آقا محسن دقیق تر بخونید. این اقلام فقط کیس برای ۱۲ جی پی یو هست.
قیمت دستگاه اسمبل شده حدود ۱۰۰۰ دلار برای ۸ جی پی یو است.

هادی ملکی
هادی ملکی

سلام بنده برق امام دارم و هزینه برای خرید دستگاه میخواستم بدونم برای استخراج هر بیت کوین در روز چقد هزینه باید بکنم بدون درنظر گرفتن برق

محمد 152
محمد 152

سلام روزی ۲ تا ۳ بیت کوین استخراج کنی 😂😂😂😂😂