ارز دیجیتال > استخراج > آموزش > آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج
آموزش استخراج ابری بیت کوین سخت افزار

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

استخراج بیت کوین می تواند بسیار سودآور باشد به شرطی که برق ارزان و سخت افزار مناسب این کار را داشته باشید. به خاطر داشته باشید که استخراج بیت کوین رقابتی است. کشور چین به دلیل برق ارزان تر غالب استخراج بیت کوین جهان را در اختیار دارد.

تا چند سال پیش استخراج بیت کوین عمدتا با CPU یا همان پردازنده‌‌ها انجام می‌گرفت و سیستم‌های خانگی معمولی هم می‌توانستند به استخراج سودآور بیت کوین بپردازند. اما با گسترش شبکه بیت کوین و ماینرهای آن امروزه استخراج به صرفه بیت کوین فقط با تراشه‌های مخصوصی به نام‌ ای‌سیک (ASIC) امکان پذیر است.

ماینر بیت کوین ای‌سیک(ASIC) چیست؟

با گسترش شبکه بیت کوین و تراکنش های آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر های معمولی اصلا به صرفه نیست. برای استخراج به صرفه بیت کوین به سخت افزار تخصصی ASIC نیاز خواهید داشت.

ابتدا ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را برای پردازنده های کامپیوتری (CPU) طراحی کرد. بعد از چند سال استخراج کنندگان بیت کوین کشف کردند که می‌توانند از کارت های گرافیکی قدرت بیشتری داشته باشند و از کارت های گرافیکی توسط ساخته شده توسط ASIC ها (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) استفاده کردند، البته گاهی نیز برخی توسعه دهندگان تلاش میکنند با فورک های متعدد از استخراج توسط این دستگاه ها جلوگیری به عمل آورند .

بیشتر بخوانید : فورک چیست ؟

امروزه تمام استخراج های بزرگ و اصلی بیت کوین بر روی سیستم های تحت ASIC انجام می شود. به نوعی سخت افزارهای ASIC بیت کوین متخصص استخراج بیت کوین و هسته ی اصلی دستگاه های استخراج بیت کوین هستند.

در ویدئو زیر میتوانید با این مفهوم بهتر آشنا شوید : 

 

به طور کلی فرایند استخراج به صرفه بیت کوین به صورت زیر است:

۱- تهیه دستگاه استخراج ای‌سیک مناسب

۲- نصب کیف پول بیت کوین

۲- اتصال دستگاه به استخر استخراج و شروع به کار استخراج

تهیه دستگاه‌ استخراج مناسب

شرکت بیت مین (Bitmain) معروف‌ترین و بزرگترین شرکت سازنده دستگاه‌های استخراج برای عموم است. دستگاه‌های استخراج این شرکت تحت عنوان Antminer در بازارهای جهانی به وفور یافت می‌گردند. با این حال به تازگی شرکت‌های زیادی برای رقابت با بیت مین دستگاه‌های استخراج خود را به بازار عرضه می‌کنند.

دستگاه‌های استخراج به تعداد محدود و در فواصل زمانی مختلف تولید می‌گردند لذا در زمان خرید به جزئیات مدل دستگاه دقت کنید تا در محاسبه سود دچار مشکل نشوید.

به عنوان مثال دستگاه استخراج انت ماینر S9 بیت کوین مدل‌های مختلفی دارد و مدل‌های سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ آن در بازار موجود است. بدیهی ست که مدل‌های ۲۰۱۸ آن قدرتمندتر هستند.

دستگاه‌های استخراج معمولا ابتدا توسط تولیدکننده با قیمت پایین‌تر پیش‌فروش می‌شوند و بعد در بازار پخش می‌گردند. به جز سایت‌های رسمی تولیدکنندگان، دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سایت‌های مختلفی از جمله آمازون و ای بی هم به فروش می‌رسند. البته به دلیل تحریم های ایران، خرید مستقیم دستگاه های استخراج از این سایت‌ها امکان پذیر نیست و به ناچار باید از واسطه‌ها کمک بگیرید.

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

چند عامل مهم برای خرید دستگاه های استخراج بیت کوین تحت ASIC باید در نظر گرفته شود:

میزان هش – دستگاه استخراج بیت کوین موردنظر چند هش در ثانیه تولید می کند؟ هش بیشتر در آمد بیشتر.

کارامدی – شما باید نسبت به میزان سرمایه و درآمدی که می خواهید، دستگاهی را انتخاب کنید که مصرف برق آن با سرمایه و درآمد موردنظر شما سازگار باشد. برق خانگی در بسیاری از کشورها از جمله ایران، قیمت بالایی دارد و مصرف برق دستگاه های استخراج بسیار بالا است. به همین دلیل برای استخراج به صرفه باید از برق صنعتی استفاده کنید.

قیمت – این عامل هم نسبت به سرمایه شما باید موردتوجه قرارگرفته شود. همچنین زمان بازگشت سرمایه و سوددهی هم باید در نظر گرفته شود.

دستگاه استخراج را فقط بر اساس قیمت یا فقط هش ریت خریداری نکنید. بهترین دستگاه ASIC، کارآمدترین آن است. هدف پول است. کارآمدترین دستگاه‌ استخراج دستگاهی است که هش بیشتر و مصرف برق کمتری داشته باشد یا به طور کلی میزان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر باشد.

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

بررسی سودآوری

شما می توانید از بخش ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، نسبت به قیمت برق، هش ریت و میزان برق مصرفی پاور دستگاه، سود خود را محاسبه کنید. حتما مطمئن شوید که هزینه های برق را به درستی حساب می‌کنید چون سود و ضرر واقعی در این کار به مصرف برق خیلی بستگی دارد.

آیا می‌توانم با دستگاه استخراج بیت کوین به استخراج ارزهای دیجیتال دیگر هم بپردازم؟

هر دستگاه استخراج ای‌سیک از یک الگوریتم رمزنگاری خاص پشتیبانی می‌کند. الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. بنابراین شما می‌توانید دستگاه‌های استخراج بیت کوین چند ارز دیجیتال دیگر که روی این الگوریتم فعالیت می‌کنند را استخراج کنید.

البته توجه داشته باشید که در بیشتر دستگاه‌ها، استخراج همزمان فقط یک ارز دیجیتال ممکن است. به طور مثال شما نمی‌توانید با یک دستگاه استخراج Antminer S9 هزمان بیت کوین و ارز دیجیتال دیگری را استخراج نمایید و فقط باید یکی را انتخاب کنید.

معرفی اجمالی دستگاه‌های استخراج بیت کوین ASIC

همانطور که گفتیم دستگاه‌های استخراج بسیار زیادی برای بیت کوین (و به تازگی برای سایر ارزهای دیجیتال) ساخته شده اند که شما می‌توانید از بخش ماینرها، جزئیات این دستگاه‌ها را مشاهده فرمایید.

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

ورود به بخش ماینرها

سه دستگاه‌ استخراج پرکاربرد بیت کوین:

۱- Bitmain Antminer S9

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

این دستگاه با قدرت هش ۱۴.۰ TH/s یکی از قدرتمندترین و پرکاربردترین دستگاه های ASIC بیت کوین است. در اواخر سال ۲۰۱۶ شرکت bitmain رسما از ماینر جدید خود رونمایی کرد. این دستگاه دارای قدرت هش ۱۴ تراهش و مصرف انرژی ۱۳۷۵ وات است. antminer s9 از یک فن خنک کننده قدرت مند بهره می برد. با این وجود باید از آن در محیط های خنک استفاده کرد. دستگاه با استفاده از کابل Ethernet به شبکه متصل می‌شود. قیمت این دستگاه حدود ۵۰۰ تا ۱,۰۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. به تازگی در سال ۲۰۱۸ مدل «i» این دستگاه عرضه شده است که کارآمدی بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی خود دارد.

۲- ۸NanoCompat

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

اکنون که در حال نگارش این مقاله هستیم، این دستگاه قدرتمندترین دستگاه استخراجی است که برای بیت کوین تولید شده و در مرحله پیش‌فروش قرار دارد. این دستگاه ۴,۰۰۰ دلاری حدود ۳۸TH/s قدرت هش دارد که توسط شرکت AsicMiner تولید شده است. میزان برق مصرفی این دستگاه ۲۳۰۰W است و از مزایای آن می‌توان به وجود فن‌های قدرتمند در جلوی دستگاه اشاره کرد. وزن ۴۰ کیلویی این ماینر کمی خریداران را به شک و تردید می‌اندازد.

۳- Bitmain Antminer T9

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

Antminer T9 با قدرت ۱۲٫۵ (مدل‌های قدیمی‌تر: ۱۱ و ۱۰) تراهش و مصرف انرژی ۱۵۷۶ یکی از قدرتمند ترین و البته پرمصرف ترین دستگاه های استخراج ASIC جهان است. این مدل از نظر ظاهری و سخت افزاری بسیار مشابه با مدل S9 است. قیمت آن حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف متغیر است. به دلیل مصرف بالای انرژی، برق خانگی به هیچ وجه برای این دستگاه مناسب نیست.

تجهیزات موردنیاز استخراج

علاوه بر دستگاه های ASIC استخراج، به تجهیزات جانبی دیگری در فرایند استخراج نیاز است :

منبع تغذیه یا پاور – سخت افزارهای استخراج بیت کوین نیاز به دستگاه منبع تغذیه یا پاور قوی برای استفاده از برق دارند.

فن های خنک کننده – سیستم های استخراج بیت کوین گرمای بسیار زیادی تولید می کنند. محیط خنک و استفاده از فن های قوی برای عملیات استخراج بسیار مهم است.

اینترنت پایدار – استخراج به اینترنت خیلی پرسرعتی نیاز ندارد اما پایدار بودن و عدم قطعی آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج اینترنت Adsl است که اگر خط تلفن ثابت داشته باشید، می توانید از طریق مخابرات یا شرکت های خصوصی سرویس Adsl خود را فعال کنید. سرعت اینترنت ۲ تا ۴ مگ برای استخراج مناسب است. برای اتصال به Adsl نیاز به یک مودم دارید. یک مودم ساده و بادوام کافی است. با کابل Ethernet می توانید مودم خود را به دستگاه متصل کنید. توجه داشته باشید باید تا حد امکان قطعی و وصلی مودم را کم کنید. قطعی و وصلی اینترنت، فرایند استخراج را با مشکل مواجه می‌سازد.

پیوستن به استخرهای استخراج و شروع به کار

پس از تهیه دستگاه و انتخاب کیف پول بیت کوین به مهمترین قسمت آموزش یعنی شروع کار می‌رسیم. برای استخراج بیت کوین یا هر ارز دیگری باید به یک استخر استخراچ بپیوندید. استخر استخراج محل مجازی است که استخراج کنندگان در آن جمع می شوند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند. در این روش هر ماینر یا استخراج کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد.

بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای ماین یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم های استخراج بزرگ به صورت مستقل کار می‌کنند. مشهورترین استخرهای استخراج بیت کوین:

 

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

حجم استخراج در استخرهای استخراج معتبر

۱۰ استخر استخراج برتر بیت کوین

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

مرکز این استخر در چین  و متعلق به شرکت Bitmain است.
برای استفاده از این استخر استخراج باید در سایت Bimain ثبت نام کنید.
حدود ۲۵ درصد از ظرفیت استخراج در Antpool انجام می شود.

آدرس سایت: www.antpool.com

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

BTC.top یک استخر استخراج خصوصی است و برای عموم قابل استفاده نیست.

آدرس سایت: BTC.top

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

BTC.com یک استخر استخراج عمومی است و رابط کاربری بسیار ساده ای دارد.
مرکزهای این سایت در چند منطقه مختلف قراردارد.

آدرس سایت: BTC.com

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

یکی دیگر از استخرهای استخراج چینی است. این استخر هم عمومی است.

آدرس سایت: Bixin.com

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

BTCC سومین استخر استخراج بزرگ چین است.
حدود ۷ درصد از ظرفیت استخراج را انجام می دهد.

آدرس سایت: BTCC.com

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

چهارمین استخر استخراج بزرگ در چین است.

آدرس سایت: F2pool.com

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

استخراج در این مرکز فقط برای کاربران چینی امکان پذیر است.

آدرس سایت: ViaBTC.com

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

شرکت BW یکی دیگر از شرکت های استخراج واقع در چین است.

آدرس سایت: www.bw.com/pool

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

این مرکز، یک استخر استخراج بزرگ است اما اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست.
پیشنهاد می شود از این مرکز استفاده نکنید.

آدرس سایت: Bitclub.Network

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

مرکز Slush اولین استخراج در بین تمام استخرهای استخراج است.

با اینکه ظرفیت آن خیلی بزرگ نیست اما معروف ترین استخر استخراج موجود است.

آدرس سایت: slushpool.com/home

شما باید یکی از استخرهای استخراج بیت کوین را انتخاب کنید وب با مراجعه به سایت رسمی آن تنظیمات مورد نیاز برای راه‌اندازی دستگاه خود را بیابید. دستگاه‌های ماینر مخصوصا مدل‌های جدید آن دارای رابط کاربری ساده هستند. راه‌اندازی دستگاه‌های استخراج ای‌سیک به مانند راه‌اندازی یک مودم adsl است و با چند کلیک انجام می‌گردد.

استخراج بیت کوین بدون خرید دستگاه؟

امکان استخراج با سیستم های خانگی وجود دارد اما اگر قصد کسب درآمد دارید آن را فراموش کنید. همچنین با اجاره کردن سرویس های ابری می توانید بدون سخت افزار استخراج را انجام دهید که البته به دلیل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال ممکن است کمی ریسک به همراه داشته باشد.

راهنمای استخراج ابری

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

در استخراج ابری، شما می توانید بخشی از سخت افزار شرکت های بزرگ را برای عملیات استخراج اجاره کنید. با این کار شما فقط به یک کامپیوتر ساده برای ارتباطات و یک کیف پول نیاز خواهید داشت.

مزایای استخراج ابری:

 • بدون نیاز به مکان
 • بدون هزینه برق اضافی
 • بدون نیاز به تجهیزات
 • مشکلات خنک کردن تجهیزات وجود ندارد
 • به تامین و تنظیم کنندگان تجهیزات نیاز نخواهید داشت

معایب استخراج ابری:

 • ریسک کلاهبرداری
 • استخراج غیرشفاف
 • هیجان کمتر (اگر شما یک عاشق کامپیوتر هستید که جمع آوری سیستم را دوست دارید!)
 • سود پایین تر – اپراتورها باید هزینه های خود را تامین کنند
 • نوسانات قیمت که ممکن است باعث کم شدن سود یا توقف فعالیت شود
 • عدم کنترل و انعطاف پذیری

انواع استخراج ابری

به طور کلی، سه نوع استخراج از راه دور وجود دارد :

۱- استخراج میزبانی(Hosted mining)
اجاره یک دستگاه استخراج که توسط ارائه دهنده میزبانی شده است.

۲- استخراج میزبانی مجازی (Virtual hosted mining)
یک سرور خصوصی مجازی (کلی) ایجاد کرده و نرم افزار استخراج خود را نصب کنید.

۳- قدرت هش اجاره ای (Leased hashing power)
اجاره مقداری قدرت هش، بدون داشتن یک کامپیوتر فیزیکی یا مجازی شخصی و اختصاصی. (این روش محبوب ترین روش استخراج ابری است.)

سایت های معتبر استخراج ابری

سایت های زیادی برای ارائه سیستم های ابری وجود دارند در اینجا سه سایت بزرگ و پیشرو در این حوزه را معرفی می کنیم:

۱- hashflare : این سایت قدرت هش مورد نیاز برای ارز های بیت کوین، اتریوم، دش و زدکش را در اختیار شما قرارخواهد داد. آدرس سایت : www.hashflare.io (هم اکنون که در حال بروزرسانی این مطلب هستیم، این سایت استخراج بیت کوین را متوقف کرده است.)

۲- genesis-mining : یکی از بزرگترین سایت های اجاره دهنده قدرت هش با قابلیت استخراج ارزهای بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، دش ، زدکش و مونرو. آدرس سایت: www.genesis-mining.com

۳- hashnest : در این سایت می توانید مقداری از قدرت هش دستگاه های شرکت bitmain را اجاره کنید. آدرس سایت: www.hashnest.com

آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

385
دیدگاه کاربران

avatar
200 Comment threads
185 Thread replies
351 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
287 Comment authors
سهیل طریقیحسینحسینسارامحمد Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
سهیل طریقی
سهیل طریقی

سلام من شرایطم جوریه که برق ۱۰۰% رایگانه ۳ فاز دارم درسته ۳ فاز بودن ربطی به سیستم های کامپیوتری نداره کلی گفتم اگر بهم ثابت بشه که این فرآیند سود آوره قصد دارم ۵ تا سیستم بگیرم بزارم برای ماینینگ دوستانی که سیستم مورده نیاز منو که حداکثر بازدهی (هش ریت بالا) رو داره میفروشن لطفا به تلگرامم پیام بدن مصرف برق سیستم همونطور ک گفتم اصلا مهم نیست قیمت سیستم برام مهمه و بازدهیه اون

mohamad reza
mohamad reza

سلام من چين زندگي ميكنم و تعداد نامحدودي از اين دستگاه ها دارم ك ميتونم ب ايران ارسال كنم هم نو و هم دست دوم
اينجا مدل s9 حدودا ١٦٠٠ هست ميخواستم ببينم بدرد بخور هست؟

محمد
محمد

برای بیت کوین تا سال ۲۰۲۱ یعنی ۲ سال دیگه فقط میشه استفاده کرد- باید نقطه سربه سر و خروج رو محاسبه کنید همچنین مصرف برق(با کنتور خانگی۲ تا میشه بکارگرفت ۲۵ آمپر تقسیم بر هر دستگاه ۷ آمپر و مصرف جاری منزل) هزینه برق عادی هم برای هر دستگاه با تعرفه خانگی زیاد می افته

سارا
سارا

سلام
چطور میتونم باهاتون ارتباط داشته باشم؟

سجاد امیری
سجاد امیری

سلام وقت بخیر، لطفا کمکم کنید ، من حداقل میزان را ماین کردم و فرستادم تو کیف پولم ولی هنوز نیومده تو کیف پولم الان ۱۲ ساعت گذشته باید چیکار کنم؟

مهدی فافا
مهدی فافا

سلام ببخشید مصرف برق این دستگاه ها مثلا ۱۶۵۰ وات هستش این میزان مصرف در چه مدتی هستش در طول یک ساعت یک روز یک ماه میشه توضیح بدید؟

فرهاد
فرهاد

وات بر اساس ساعت هستش. ۱۶۵۰ وات ذر ساعت یا به عبارتی ۷.۵ آمپر در ساعت

مهدی فافا
مهدی فافا

پس در واقع این دستگاه با این میزان مصرف چیزی حدود ۱۲۰۰ کیلو وات در ساعت برای یک ماه مصرف داره. میشه توضیح بدید برای برق خانگی میزان هزینه برق این دستگاه در طول یک ماه برای برق خانگی در ایران چقدر میشه؟

حسین
حسین

مصرف به ساعت است . ۱۶۵۰ وات به ساعت یا بع عبارتی ۱.۶۵ kW/h قیمت های برق هم روی قبض بر حسب کیلووات هست. کارشناس ها میگن یهترین حالت سه سنت تا پنج سنت بت یه دستگاه ماین خوب می تونه به صرفه باشه. قیمت برق هم در ایران مناطق گرمسیر و سردسیر و ماههای گرم و سرد فرق می کنه وای هر کیلووات با همه هزینه هاش بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ تومن باشه (این اعداد باید دقیق در آورده بشن من ایران نیستم نمی تونم دقیق بگم) هزینه خنک کاری هم هست. اگر دلار ۱۲۰۰۰ باشه و بیت کوین ارزون بشه ریسکی هست. اما اگر دلار زبانه بکشه که احتمالا هم می کشه و بیت کوین دوباره جون بگیره اون موقع سود آوره.
البته یادم رفت نحوه محاسبه رو بگم : دستگاه هر ساعت که روشن باشه ۱.۶ تا می سوزونه یعنی هر ساعتش تو بگو هزار و دویست تا هزار و پونصد . که با دلار ۱۲ میشه ۸ تا ۱۰ سنت.
بالای نرخ سود آوری هست ولی اگه دلار بشه ۱۵ یا ۲۰ اون موقع خوبه

علی نصرتی
علی نصرتی

سلام.دوستان کسی میدونه سایت topbtc.world کلاه برداره یا نه؟یا چجوری میشه سایتای کلاه بردارو شناسایی کرد؟لطفا هرکی میدونه راهنماییم کنه

iman sh
iman sh

از مطالب سایت لذت بردم خیلی خوب بود

من بشخصه فکر نمی کنم این سیستم اینده روشنی داشته باشه البته این نظر من.

زمانی که اخبار رادیو خیلی اعتبار داشت افرادی برای سرگرمی گفتند شهاب سنگی به نزدیکی زمین امده و پایان دنیا رسیده است افراد زیادی با این خبر تصمیم های غلط گرفتن

از بین رفتن یک غیر ممکن ان هم یک شبه خیلی در دنیای ما عجیب نیست.

درضمن با شرایط کشور ما باید از واسطه استفاده کرد که ریسک کار زیاد می کنه

رضا پورقنواتی
رضا پورقنواتی

سرم گیج رفت

علی جبارزاده
علی جبارزاده

سلام
من یک سیستم گیمینگ Acer predator دارم که شب ها قصد دارم برای استخراج بیت کوین ازش استفاده کنم
در یک سایت pool هم ثبت نام کردم
اما هر کار کردم نرم افزار استخراج پیدا نکردم برای این امر
چطور می تونم حسابم رو شارژ کنم؟ با چه نرم افزاری؟
خیلی ممنون

Milad
Milad

ملت بعد از از این که دمار از روزگار دلار درآوردن. الان گیر دادن به بیت کویت. خدارحم کنه. ???

احسان
احسان

سلام . میخواستم بدونم که چرا استخراج یک ارز مثل بیت کوین با یک دستگاه ایسیک مثل ام۳ از لحاظ در امد با استخراج یک ارز دیگه مثل بیت کوین کش که همون الگوریتم بیت کوین رو داره با همون دستگاه ام۳ تفاوت داره؟

حسین
حسین

قاعدتا باید آسونتر از بیت کوین باشه چون الان فشار زیادی روی بیت کوین هست و اینکه کم کم رو به پایان .
مقدار مشخصی بیت کوین استخراج خواهد شد در حدود ۲۱ میلیون عدد تا الان هم ۱۸ میلیون استخراج شده.
ولی کارشناس ها این ماینینگ رفته رفته سختر خواهد شد بطوریکه بیت کوین ۲۱ میلیونوم شاید ۱۱۰ سال دیگه استخراج بشه. ولی مهم نیست تعداد بیت کومین مهم نیست ارزشش مهم هست. جون به هر مقدار میشه داد و ستد کرد.اگر روزی ارزش بیت کوین یه میلیارد دلار بشه شاید بشه با ۲۱ میلیون بخش بزرگ اقتصاد دنیا رو باهاش اداره کرد.
چه باور بکنیم با نکنیم عصر ارز دیجیتال فرارسیده. مثل اتومبیل های خودران یا ماشین های پرنده یا سفر های فضایی یا اسکان در مریخ گرچه ما ملت ایران هنوز درگیر بدیهیات هستیم.