آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

بیش از ۱۴ سال از پیدایش بیت کوین می‌گذرد و این ارز دیجیتال با رشد چندمیلیون درصدی از آن زمان، حالا جزء جداناپذیر دنیای مالی است. به همین ترتیب، استخراج بیت کوین هم از کاری پیش‌پاافتاده که حتی با کامپیوتر خانگی هم ممکن بود، حالا به صنعتی میلیارد دلاری تبدیل شده است. چنین رشدی، هرکسی را وسوسه می‌کند تا به جرگه ماینرهای بیت کوین بپیوندد.

استخراج بیت کوین و شکل خاص درآمدزایی آن برای هر کسی جالب به نظر می‌رسد و اینکه دستگاهی بتواند فقط با مصرف برق «ثروت تولید کند»، هنوز برای عموم مردم پدیده عجیبی است.

اگر می‌خواهید استخراج یا همان ماینینگ بیت کوین را یاد بگیرید، با تجهیزات لازم برای این کار آشنا شوید و اگر مایل هستید بدانید با استخراج بیت کوین دقیقاً چه کاری انجام می‌شود، این مقاله برای شما نوشته شده است.

در این مقاله تلاش کرده‌ام مفاهیم و جزئیات کار را با بیانی ساده منتقل کنم تا همه خوانندگان با هر پیش‌زمینه‌ای بتوانند از آن استفاده کنند. بنابراین، برای رسیدن به پاسخ سؤالات خود درباره استخراج بیت کوین تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

استخراج بیت کوین چیست؟

اولین سؤالی که برای افراد تازه‌کار مطرح می‌شود این است که دقیقاً با استخراج بیت کوین چه عملی انجام می‌شود که سودآوری دارد. برای رسیدن به پاسخ کامل این پرسش شاید لازم باشد ابتدا بیت کوین را خوب بشناسید و با نحوه کار آن آشنا شوید.

اما اگر بخواهم خیلی سریع و ساده توضیح بدهم، می‌شود استخراج بیت کوین را این‌ طور تعریف کرد:

بیت کوین ارز و شبکه‌ای غیرمتمرکز است و وابسته به هیچ کشور، نهاد یا شرکت خاصی نیست. غیرمتمرکزبودن بیت کوین یعنی هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست و هیچ‌کس به‌تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند؛ بنابراین هرکس در هر جای دنیا با وصل‌شدن به شبکه بیت کوین می‌تواند جزئی از آن باشد.

به‌طور خیلی کلی شاید بشود گفت کنترل بیت کوین در دست کاربران آن است؛ نه یک یا چند شخص خاص.

در حقیقت، جوهره وجودی بیت کوین و علت این که امید زیادی به آینده آن وجود دارد، همین مسئله غیرمتمرکزبودن آن است؛ شبکه بیت کوین باید به مردم و کاربرانش وابسته باشد؛ نه هیچ شخص یا نهاد خاص دیگری.

امنیت شبکه بیت کوین

حالا که بیت کوین شبکه‌ای غیرمتمرکز است، پس وقتی برای کسی بیت کوین ارسال می‌کنید، چه کسی از تراکنش شما پشتیبانی می‌کند تا انتقال انجام شود؟ چه کسی تراکنش‌های بیت کوین را تأیید می‌کند یا امنیت آن را حفظ می‌کند؟ درست حدس زدید: داوطلبانی به‌نام «استخراج‌کننده» یا همان «ماینر».

البته استخراج‌کنندگان این کار را محض رضای خدا انجام نمی‌دهند؛ آنها دستگاه‌ها و سخت‌افزارهای خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می‌دهند تا شبکه بیت کوین در ازای حفظ امنیت شبکه به آنها پاداش پرداخت کند. این پاداش همان بیت کوین تولیدشده از فرایند استخراج است.

به‌عبارت دیگر، افراد ماینر با سخت‌افزارهای خود کمک می‌کنند شبکه بیت کوین امن بماند و تراکنش‌های این شبکه به مقصد برسد؛ تقریباً مانند همان کاری که کامپیوترها یا سرورهای بانک انجام می‌دهند تا تراکنش بانکی شما تأیید شود.

آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ
وظیفه ماینرها: حفظ امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها

نام علمی ماینینگ «اثبات کار» (Proof Of Work) است. طی عملیات ماینینگ، ماینرها باید در فرایندی پیچیده، سر حل معادلات ریاضی با یکدیگر مسابقه دهند. به‌محض اینکه ماینری به جواب برسد، بیت کوین تولید می‌شود و به‌عنوان پاداش به ماینر برنده تعلق می‌گیرد.

ساده‌تر کنم: شبکه بیت کوین از ماینرها می‌خواهد با اختصاص قدرت پردازش خود برای حل مسائل ریاضی که نیازمند مصرف برق است، اثبات کنند به شبکه وفادار هستند. با کمک این فرایند، اگر فردی بخواهد به شبکه حمله کند، مجبور است قدرت پردازشی بیشتری در مقابل سایر ماینرهای بیت کوین داشته باشد.

توزیع غیرمتمرکز پول

ماینینگ علاوه بر تأیید تراکنش‌ها باعث می‌شود که واحدهای بیت کوین به‌شکلی منحصربه‌فرد و طبق برنامه‌ای ازپیش‌تعیین‌شده تولید شوند.

برخلاف پول‌های ملی که بانک‌های مرکزی آنها را صادر می‌کنند، در بیت کوین همه می‌توانند در صدور پول (واحدهای بیت کوین) مشارکت کنند.

برای حفظ ثبات شبکه و اینکه همه واحدهای بیت کوین خیلی سریع استخراج نشود، در بیت کوین معیاری به‌نام «سختی استخراج» هم وجود دارد. بلاک‌های بلاک چینِ بیت کوین (بسته‌های حاوی تراکنش‌ها) هر ده دقیقه یکبار تولید می‌شوند.

اگر قدرت پردازش ماینرهای بیت کوین خیلی زیاد شود، ممکن است ماینرها بتوانند زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید و بیت کوین استخراج کنند. چنین موضوعی موجب می‌شود همه واحدهای بیت کوین خیلی سریع استخراج شوند.

به‌لطف سازوکار سختی (Difficulty)، زمانی که قدرت پردازش ماینرها به‌حدی باشد که زمان رسیدن به پاسخ معادله ریاضی کاهش پیدا کند، سختی استخراج افزایش می‌یابد تا رسیدن به جواب روی همان ده دقیقه بماند. از سوی دیگر، اگر قدرت پردازش ماینرها کاهش یابد، به این معنا که ممکن است زمان ساخت بلاک به بالای ده دقیقه برسد، سختی کاهش می‌یابد تا دوباره به همان ده دقیقه برسیم.

همان طور که احتمالاً می‌دانید، تعداد کل بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شوند، محدود به ۲۱ میلیون واحد است و پس از آن دیگر بیت کوینی تولید نخواهد شد.

افزایش کمیابی

هر چهار سال یکبار (هر ۲۰۰,۰۰۰ بلاک) طی رویدادی به نام «هاوینگ» (Halving)، سرعت تولید بیت کوین‌های جدید به‌شکل ناگهانی نصف می‌شود. این سازوکار باعث می‌شود که کمیابیِ بیت کوین افزایش یابد.

در حال حاضر، هر ده دقیقه ۶.۲۵ بیت کوین تولید می‌شود که پس از هاوینگ بعدی در مه ۲۰۲۴ (خرداد ۱۴۰۳) به ۳.۱۲۵ کاهش می‌یابد.

در زمان به‌روزرسانی این مقاله، بیش از ۱۹میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است. باتوجه به هاوینگ و نصف‌شدن نرخ تولید بیت کوین‌های جدید پس از هر چهار سال، پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.

از نظر فنی، شبکه بیت کوین و فرایند ماینینگ بسیار پیچیده است و آنچه گفته شد، فقط خلاصه‌ای ساده‌شده برای درک ابتدایی بود. برای طولانی‌نشدن مقاله و رفتن به‌سراغ آموزش استخراج، توضیح تئوری در این باره تا همین جا کافی است. اگر مایل هستید بیشتر درباره ماینینگ مطالعه کنید، مقاله «فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟» را به شما پیشنهاد می‌کنم.

برای آغاز استخراج بیت کوین، چندان نیاز نیست که مفاهیم تئوری را بدانید.

برای آغاز استخراج به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

تجهیزات لازم برای استخراج

مانند هر کار صنعتی دیگری، در کار استخراج بیت کوین هم نیاز است شرایط و تجهیزات لازم فراهم شود. نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ نسبت به بزرگی یا کوچکی فعالیت می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً بدیهی است که تجهیزات لازم برای فارم (مزرعه‌) بزرگ با تجهیزات لازم برای فارمی کوچک، متفاوت است؛ اما سوای کوچکی یا بزرگی فعالیت، برای انجام ماینینگ بیت کوین قطعاً به موارد زیر نیاز دارید:

 1. دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک (ASIC)
 2. کیف پول بیت کوین
 3. اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)
 4. برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
 5. تجهیزات تهویه (فن)
آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

دستگاه استخراج مخصوص

در روزها و ماه‌های اولیه شروع به کار بیت کوین، استخراج آن با CPU یا همان پردازنده‌‌های معمولی انجام می‌شد؛ به‌طوری که در سال‌های ۲۰۱۰ و اوایل ۲۰۱۱، اگر کامپیوتر شخصی خود را به استخراج بیت کوین اختصاص می‌دادید، شاید می‌توانستید روزانه بیش از پنجاه واحد بیت کوین استخراج کنید.

امروز با گسترش شبکه بیت کوین و افزایش قدرت ماینرهای آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی توهمی بیش نیست و استخراج به‌صرفه این ارز دیجیتال فقط با دستگاه‌های مخصوص امکان‌پذیر است که در ادامه درباره آن می‌خوانید.

البته از نظر تئوری همچنان استخراج بیت کوین با کامپیوتر معمولی یا لپ تاپ ممکن است؛ اما اگر قصد کسب درآمد دارید، این کار را فراموش کنید.

استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی یا موبایل فقط باعث آسیب‌رسیدن به سخت‌افزارها می‌شود و هیچ عایدی دیگری ندارد.

کیف پول بیت کوین

به‌عنوان ماینر، به کیف پول بیت کوین نیاز دارید تا درآمدتان را دریافت و ذخیره کنید. ازآنجاکه بیت کوین برترین ارز دیجیتال بازار است، کیف پول مناسب برای آن کم نیست.

نرم‌افزارهای کیف پول بیت کوین کاملاً رایگان هستند و همین حالا می‌توانید یکی از آنها را روی کامپیوتر شخصی یا تلفن همراه هوشمند خود نصب کنید.

برای آشنایی با کیف پول‌های معتبر بیت کوین، مقاله «بهترین کیف پول‌های بیت کوین» را از دست ندهید.

اینترنت

برای ماینینگ بیت کوین نیاز به اینترنت هم دارید. سرعت و حجم اینترنت خیلی مهم نیست، بلکه پایداری و قطع‌نشدن مداوم آن مهم است. سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE برای این کار مناسب هستند.

برق و تجهیزات برقی مناسب

مهمترین موضوعی که برای استخراج بیت کوین باید در نظر بگیرید، برق است. دستگاه‌های استخراج برق زیادی مصرف می‌کنند و حتماً باید برق و تجهیزات برقی مناسب داشته باشید تا بتوانید هم از نظر قانونی و هم از نظر ایمنی فعالیت خود را ادامه دهید.

طبق قوانین ایران، استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای برای استخراج ممنوع است. در بخشی پایانی مقاله بیشتر در مورد قوانین ماینینگ در ایران توضیح داده‌ام.

تجهیزات تهویه

دستگاه‌های ماینینگ علاوه بر سروصدای زیاد، به‌شدت داغ می‌کنند و باید چاره‌ای برای این موضوع در نظر گرفته شود. برای حفظ طول عمر و کارایی دستگاه، داشتن تجهیزات خنک‌کننده بسیار مهم است.

تهیه دستگاه‌ استخراج بیت کوین

دستگاه ماینر
ای‌سیک بیت کوین

برای استخراج به‌صرفه بیت کوین به دستگاه تخصصی که با عنوان ای‌سیک (ASIC) شناخته می‌شوند، نیاز دارید.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین مانند گوشی‌های موبایل در برندها، طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند. هر دستگاه از جنبه‌های زیر ممکن است با دستگاه دیگر متفاوت باشد:

 • برند و مدل: شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. مثال: Bitmain Antminer S۹.
 • قدرت پردازش: قدرت پردازش دستگاه استخراج که بر حسب تراهش بر ثانیه (TH/S) نمایش می‌دهند. مثال: 14TH/S – یعنی این دستگاه ۱۴ تراهش قدرت دارد.
 • مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه برحسب وات. مثال: 1400W.

دستگاه‌های استخراج معمولاً ابتدا توسط تولیدکننده با قیمت پایین‌تر پیش‌فروش و بعد در بازار توزیع می‌شود. به‌جز در سایت‌های رسمی تولیدکنندگان، دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سایت‌های مختلفی از جمله آمازون و ای‌بی هم به فروش می‌رسند.

به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی، خرید مستقیم دستگاه‌های استخراج از فروشندگان رسمی یا وب‌سایت‌های فروشگاهی بین‌المللی بسیار دشوار است و در بیشتر مواقع ناچار خواهید بود از واسطه‌ها کمک بگیرید.

در زمان به‌روزرسانی این مطلب، در ایران دستگاه‌ استخراج خریدوفروش می‌شود؛ اما بازار آن به هیچ عنوان‌ قاعده‌مند و امن نیست. تفاوت قیمت دستگاه‌ها بین فروشندگان مختلف نسبتاً زیاد است و از طرف دیگر کلاهبرداران فراوانی برای خالی‌کردن جیب افراد ناآگاه کمین کرده‌اند.

قبل از خرید دستگاه استخراج بخوانید

خرید دستگاه استخراج حتماً باید با تحقیقات کامل و با در نظر گرفتن شرایط انجام شود. به‌طور خلاصه، مهمترین عواملی که برای خرید دستگاه‌های استخراج بیت کوین باید در نظر گرفته شود عبارت‌اند از:

 • قدرت دستگاه: دستگاه استخراج بیت کوین مدنظر شما چند هش در ثانیه تولید می‌کند؟ هش بیشتر برابر است با قدرت بیشتر.
 • مصرف برق: مصرف برق دستگاه ماینر بیت کوین اهمیت بالایی دارد و به‌طور مستقیم بر سوددهی تأثیر می‌گذارد؛ هر چقدر که مصرف برق کمتر و قدرت دستگاه بیشتر باشد، سوددهی دستگاه بیشتر است.
 • قیمت دستگاه استخراج: این عامل هم نسبت به سرمایه شما باید مورد توجه قرار گیرد. زمان بازگشت سرمایه به‌طور مستقیم با قیمت دستگاه گره خورده است.

دستگاه استخراج را فقط بر اساس قیمت یا قدرت آن تهیه نکنید. بهترین دستگاه ASIC، کارآمدترین آن است. در حقیقت پربازده‌ترین دستگاه‌ استخراج دستگاهی است که قدرت هش بیشتر و مصرف برق کمتری دارد و به‌طور کلی زمان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر است.

همچنین برخی از دستگاه‌های ماینینگ سودآوری بالایی را وعده می‌دهند؛ اما بسیار بی‌کیفیت هستند و طول عمر پایینی دارند. همیشه سعی کنید دستگاه‌هایی با برندهای معتبر را تهیه کنید که به‌صورت انبوه و در مقیاس صنعتی استفاده می‌شود و به‌اصطلاح امتحان خود را پس داده است.

آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

دوباره تأکید می‌کنم که حتماً پیش از خرید دستگاه‌ استخراج، تحقیقات کاملی انجام دهید و از افراد آگاه مشورت بخواهید. در این مورد پیشنهاد می‌کنم مقاله «راهنمای خرید دستگاه استخراج» را مطالعه کنید.

بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین

از سال ۲۰۱۴ تا زمان به‌روزرسانی این مقاله بیش از صد دستگاه استخراج بیت کوین به بازار عرضه شده است که از بخش ماینرها در وب‌سایت ارزدیجیتال می‌توانید فهرست آنها را مشاهده کنید. البته بیشتر این دستگاه‌ها امروز کارایی و سودآوری خود را از دست داده‌اند و تعداد کمی دستگاه وجود دارد که همچنان می‌توان با آنها به جنگ با ماینرهای دیگر رفت.

برندهای تولیدکننده دستگاه استخراج از نظر اعتبار و محبوبیت متفاوت هستند. در حال حاضر پنج تولیدکننده برتر دستگاه ماینر به ترتیب عبارت‌اند از:

 • بیت مین (Bitmain) – تولیدکننده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)
 • مایکرو بی‌تی‌ (MicroBT) – تولیدکننده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)
 • کنان (Cannan) – تولیدکننده دستگاه‌های آوالون (Avalon)
 • اینوسیلیکون (Innosilicon) – تولیدکننده دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator)
 • ای‌بنگ (Ebang) – تولیدکننده دستگاه‌های ای‌بیت (Ebit)

در جدول زیر چند مورد از بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را مشاهده می‌کنید:

برند و مدلقدرت پردازشمصرف برقتاریخ عرضه به بازار
Bitmain Antminer S۱۹ XP Hyd (۲۵۵Th)۲۵۵Th/s۵۳۰۴WOct ۲۰۲۲
Bitmain Antminer S۱۹ XP (140Th)۱۴۰Th/s۳۰۱۰WJul ۲۰۲۲
Canaan Avalon Made A۱۳۶۶۱۳۰Th/s
۳۲۵۰WNov ۲۰۲۲
MicroBT WhatsMiner M۵۶S۲۱۲Th/s
۵۵۵۰WJan ۲۰۲۳
MicroBT Whatsminer M۵۰S۱۲۶Th/s
۳۲۷۶WJul ۲۰۲۲
Bitmain Antminer S۱۹ Pro۱۱۰Th/s۳۲۵۰WMay ۲۰۲۰
Bitmain Antminer S۱۹۹۵Th/s۳۲۵۰WMay ۲۰۲۰
MicroBT Whatsminer M۳۰S۸۶Th/s۳۲۶۸WApr ۲۰۲۰
Canaan AvalonMiner ۱۲۴۶۹۰Th/s۳۴۲۰WJan ۲۰۲۱
MicroBT Whatsminer M۳۱S۷۰Th/s۳۲۲۰WApr ۲۰۲۰
MicroBT Whatsminer M۲۰S۶۸Th/s۳۳۶۰WAug ۲۰۱۹
StrongU STU-U8 Pro۶۰Th/s۲۸۰۰WSep ۲۰۱۹
MicroBT Whatsminer M۲۱S۵۶Th/s۳۳۶۰WJun ۲۰۱۹
Ebang Ebit E۱۲+۵۰Th/s۲۵۰۰WSep ۲۰۱۹

ممکن است بعضی استخراج‌کنندگان همچنان از مدل‌های قدیمی مانند Antminer S9j استفاده کنند. همان طور که بالاتر هم اشاره کردم، چیزی که بیشتر از همه چیز اهمیت دارد، سودآوری، طول عمر دستگاه و زمان بازگشت سرمایه است و نه لزوماً جدیدبودن دستگاه.

آیا می‌توانم با دستگاه استخراج بیت کوین ارزهای دیجیتال دیگر را هم استخراج کنم؟

پاسخ این سؤال تقریباً منفی است.

در حقیقت بیشتر دستگاه‌های استخراج تنها از یک الگوریتم رمزنگاری خاص پشتیبانی می‌کنند. به‌عنوان نمونه، الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. بنابراین می‌توانید با دستگاه‌های استخراج بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتالی را هم که از الگوریتم مشابه استفاده می‌کنند استخراج کنید که شامل بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس‌وی و چند ارز دیجیتال نه‌چندان مطرح می‌شود.

البته ممکن است در آینده مدل‌هایی عرضه شود که علاوه بر SHA-256 از الگوریتم‌های دیگری پشتیبانی کند که در این صورت طیف ارزهای دیجیتال قابل‌استخراج با یک دستگاه افزایش می‌یابد. همچنین به یاد داشته باشید یک دستگاه استخراج نمی‌تواند به‌طور همزمان دو یا چند ارز دیجیتال را استخراج کند.

محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین

برای محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به ماشین حساب ماینینگ است. همین حالا می‌توانید در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، نسبت به قدرت دستگاه خود، میزان برق مصرفی دستگاه و تعرفه برق پرداختی، سود خود را از ماینینگ محاسبه کنید.

به‌طور مثال، قیمت برق صنعتی در بسیاری از مناطق کیلوواتی حدود ۱۲۰ تومان است و قیمت برق خانگی در اغلب مناطق کشور حدود ۳۰۰ تومان. دستگاه S۹ حدود ۱۴ تراهش قدرت دارد و مصرف برق آن هم حدود ۱۳۵۰ وات است. بر همین اساس، به‌راحتی می‌توانید در ماشین حساب ماینینگ سودآوری این دستگاه را حساب کنید.

آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

اگر بخواهم «سودآوری استخراج» را بهتر تعریف کنم، درآمد ماینر به‌طور مستقیم با زمان بازگشت سرمایه گره خورده است. در حقیقت، آنچه که بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، زمان بازگشت سرمایه است، نه مقدار بیت کوینی که دستگاه می‌تواند به دست بیاورد.

به‌عبارت دیگر، دستگاهی با بازگشت سرمایه ۶ماهه ارزشمندتر از دستگاهی است که بازگشت سرمایه ۱۰‌ماهه دارد؛ حتی اگر دستگاه دوم هش ریت بیشتری داشته باشد.

زمان بازگشت سرمایه به مدت زمانی گفته می‌شود که پول سرمایه‌گذاری‌شده (برای خرید دستگاه و تجهیزات) برمی‌گردد و تازه بعد از آن است که می‌توان نام بقیه درآمد حاصله را «سود» نامید.

عوامل ریز و درشت زیادی می‌توانند در سودآوری ماینینگ یا به‌طور دقیق‌تر در زمان بازگشت سرمایه دخیل باشند؛ اما به‌عنوان مهم‌ترین عوامل می‌توان موارد زیر را نام برد:

سختی استخراج

همان طور که بالاتر هم توضیح دادم، سختی استخراج پارامتری است که در شبکه بیت کوین تعبیه شده تا بلاک‌های بیت کوین تقریباً هر ده دقیقه یکبار ساخته شوند، نه زودتر و نه دیرتر.

به‌بیان دیگر، برای اینکه ماینرها نتوانند به یکباره با قدرت زیادِ سخت‌افزارهای خود باعث تولید سریع بلاک‌ها و بیت کوین‌های جدید شوند، هر چقدر قدرت پردازش ماینرها بیشتر شود، سختی استخراج بیشتر می‌شود و برعکس.

بنابراین اگر قیمت بیت کوین پایین باشد، سختی استخراجِ بالا می‌تواند سودآوری را به‌شدت کاهش دهد. بالا رفتن سختی استخراج به این معناست که برای حفظ سودآوری خود نیاز به قدرت پردازش بیشتری دارید که برای دست‌یافتن به آن باید دستگاه‌های استخراج قدرتمندتری را به کار بگیرید.

قیمت و هزینه‌های برق

مصرف برق دستگاه و تعرفه برق مصرفی به‌طور مستقیم در سودآوری ماینینگ تأثیرگذار است. به همین دلیل باید به‌خوبی هزینه‌های برق مصرفی را محاسبه کنید تا بتوانید بازگشت سرمایه خود را بسنجید. قیمت برق بالا اگر با سختی استخراج و قیمت پایین بیت کوین همراه شود، ضرر جبران ناپذیری به ماینرها می‌رساند.

قیمت بیت کوین

قیمت لحظه‌ای بیت کوین هم یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سودآوری ماینینگ است. به‌عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۸ که قیمت بیت کوین به ۳,۲۰۰ دلار رسیده بود، بسیاری از ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کردند، چون سود استخراج حتی جوابگوی هزینه‌های برق هم نبود.

شروع استخراج با پیوستن به استخر استخراج

پس از تهیه دستگاه و انتخاب کیف پول بیت کوین، به مهمترین قسمت آموزش یعنی پیوستن به استخر استخراج و شروع کار می‌رسیم. با توجه به بزرگ‌شدن سریع صنعت ماینینگ، برای استخراج سودآور بیت کوین یا هر ارز دیگری احتمالاً باید به یک استخر استخراج (Mining Pool) بپیوندید.

استخر استخراج یک محل مجازی (فرض کنید یک وب‌سایت) است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش، هر استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد.

می‌توان این‌ طور گفت که ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار یک استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه ماینرها در پیداکردن معادله بلاک‌ها با دیگر استخرها رقابت می‌کند.

می‌خواهید مستقیم و بدون اتصال به استخر استخراج کار را شروع کنید؟ اگر بیش از ۵۰,۰۰۰ دستگاه استخراج قدرتمند دارید، فکر بدی نیست.

حقیقت این است که با قدرتمندشدن ماینرهای بیت کوین و ورود سرمایه‌های سنگین برای خرید سخت‌افزار ماینینگ، ماینرهای کوچک دیگر نمی‌توانند بدون پیوستن به استخر استخراج سودی کسب کنند و تنها بعضی از فارم‌های استخراج بزرگ با چندده هزار دستگاه از پس استخراج مستقیم (Solo mining) برمی‌آیند.

همچنین بخوانید: بهترین استخرهای استخراج

فرایند کلی اتصال به استخر استخراج بسیار ساده است:

 • پس از تحقیق، در وب‌سایت یک استخر استخراج ثبت‌نام می‌کنید.
 • آدرس کیف پول خود را به استخر استخراج می‌دهید.
 • تنظیمات مربوط به دستگاه‌های خود را از استخر استخراج دریافت می‌کنید و با آن دستگاه‌های خود را فعال می‌کنید.

دستگاه‌های ماینر به‌خصوص مدل‌های جدید آن دارای رابط کاربری ساده‌ای هستند که هر کسی می‌تواند خیلی سریع آنها را به استخر استخراج متصل کند. برای مطالعه‌ آموزش راه‌اندازی دستگاه‌های استخراج می‌توانید به بخش «آموزش استخراج» مراجعه کنید.

استخراج بیت کوین بدون تهیه دستگاه؟

اگر مکان مناسب، برق مناسب و یا تجهیزات کافی برای استخراج بیت کوین ندارید و همچنان مصمم به استخراج بیت کوین هستید، می‌توانید به سراغ «استخراج ابری» بروید.

البته این کار – به‌خصوص در ایران – خطرات و هزینه‌های خاص خود را دارد که اگر با دقت به آنها فکر کنید احتمالاً فکر استخراج ابری از ذهنتان بیرون می‌آید.

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری

کلود ماینینگ (Cloud mining) یا همان استخراج ابری به آن دسته از خدمات و شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که قدرت پردازش سخت‌افزارشان را به شما می‌فروشند و کارهای مربوط به استخراج و نگهداری تجهیزات را انجام می‌دهند.

در واقع با کلود ماینینگ می‌توانید بدون خریداری تجهیزات سخت‌افزاری گران‌قیمت یا فراهم‌کردن برق و مکان مناسب، تجهیزات استخراج شرکت‌های کلود ماینینگ را اجاره یا از این شرکت‌ها قدرت پردازش (هش ریت) خریداری کنید.

با این کار تنها چیزی که نیاز دارید فقط یک کامپیوتر ساده یا گوشی موبایل خواهد بود تا به حساب کاربری خود دسترسی داشته باشید و سودتان را در کیف پول دریافت کنید.

بنابراین، مزایای استخراج ابری عبارت‌اند از:

 • به مکان برای استخراج نیاز ندارید.
 • به فراهم‌کردن برق و تجهیزات برقی نیاز ندارید.
 • به دستگاه استخراج و سایر تجهیزات ماینینگ نیاز ندارید.

این یک روی سکه بود. در استخراج ابری به‌دلیل نبود شفافیت از فعالیت‌ها، خطر کلاهبرداری بسیار بالا است. در بیشتر طرح‌های استخراج ابری که در حقیقت نوعی طرح پانزی هستند، با پول شما هیچ‌گونه استخراجی انجام نمی‌شود بلکه فقط آرام‌آرام مقدار کمی بیت کوین به شما پرداخت می‌شود که در نهایت کمتر از سرمایه اولیه شما خواهد بود.

به‌بیان ساده، بیشتر شرکت‌های فعال در زمینه کلود ماینینگ یا بر اساس مدل‌های کاری ناسالمی کار می‌کنند و یا تنها به‌دنبال خالی‌کردن جیب شما هستند. منظور از مدل‌های ناسالم این است که در پایان یا پولتان را از دست می‌دهید یا سود شما کمتر از هنگامی خواهد بود که به‌صورت مستقیم در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید.

بنابراین، معایب استخراج ابری عبارت‌اند از:

 • ریسک کلاهبرداری
 • استخراج غیرشفاف
 • سود پایین‌تر – اپراتورها باید هزینه‌های خود را تأمین کنند.
 • نوسانات قیمت که ممکن است باعث کم‌شدن سود یا توقف فعالیت شود.
 • نبود کنترل و انعطاف‌پذیری در فرایند

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استخراج ابری و آشنایی با معتبرترین سایت‌های استخراج ابری می‌توانید به پست «استخراج ابری (Cloud mining) چیست؟/ معرفی سایت‌های کلود ماینینگ» مراجعه کنید.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

ماینینگ بیت کوین

به‌روزترین اخبار قانون‌گذاری استخراج در ایران را از این لینک دنبال کنید.

اگر می‌خواهید در ایران استخراج بیت کوین را شروع کنید، پیش از آغاز سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه و تجهیزات، باید از آخرین وضعیت قانونی ماینینگ در ایران مطلع باشید و بعد سراغ دریافت مجوزهای لازم بروید.

سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج بدون داشتن مجوز و اطلاع دقیق از قوانین می‌تواند چندصد میلیون تومان جریمه و هزاران مشکل قضایی روی دست شما بگذارد.

طبق مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸، استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است؛ اما لازم است از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود و استخراج بدون دریافت مجوز غیرقانونی اعلام شده است.

همچنین، درباره برق و تعرفه آن، چالش‌های زیادی برای فعالان استخراج در ایران وجود دارد. طبق قانون، استخراج ارزهای دیجیتال باید با دریافت انشعاب از وزارت نیرو و تعرفه برق صادراتی انجام شود که نرخ آن هم ممکن است با تغییرات قیمت دلار تغییر کند.

همچنین، در زمان‌هایی مانند روزهای تابستانی که در اوج مصرف، کشور نیازمند برق برای مصارف خانگی و صنعتی است، معمولاً برق مزارع استخراج توسط وزارت نیرو قطع می‌شود.

بنابراین استخراج در ایران کار صنعتی و قانونی است؛ اما برای ماینینگِ بدون دردسر باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت و وزارت نیرو دریافت کرد که خود نیازمند پوشیدن یک جفت‌ کفش آهنین است.

در صورت انجام استخراج بدون دریافت مجوزهای لازم، وزارت نیرو می‌تواند ضمن اعمال جریمه، انشعاب برق را جمع‌آوری کرده و همچنین از نظر قضایی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی ممکن است.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم استخراج بیت کوین را به‌طور کامل اما به ساده‌ترین زبان ممکن توضیح دهیم. حتماً متوجه شده‌اید که استخراج یکی از روش‌های به‌دست‌آوردن بیت کوین بدون نیاز به خرید بیت کوین است و به همین دلیل در بین اعضای جامعه کریپتو محبوبیت دارد.

استخراج بیت کوین صنعتی جدید و نوپا است و به‌طور کلی، صنایع جدید علاوه بر سودهای چشم‌گیری که دارند، پرریسک هم هستند. بنابراین اگرچه ماینینگ بیت کوین می‌تواند یک فعالیت بسیار پرسود باشد، اگر بدون تحقیقات کافی و بدون در نظر گرفتن شرایط انجام شود می‌تواند ضرر جبران‌ناپذیری را روی دست شما بگذارد. در پایان اگر بخواهم جمع‌بندی از محتوای این مقاله داشته باشم، می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم:

 • استخراج به‌صرفه بیت کوین امروزه فقط با دستگاه‌های مخصوص ای‌سیک امکان‌پذیر است و با کامپیوترهای معمولی یا موبایل نمی‌توان به رقابت با فارم‌های غول‌پیکر رفت.
 • دستگاه‌های استخراج بسیار پرمصرف هستند و به‌شدت داغ می‌کنند. بنابراین در کار استخراج بیت کوین علاوه بر دستگاه استخراج، باید برق، تجهیزات برقی و تجهیزات خنک‌کننده مناسب هم داشته باشید.
 • بهترین دستگاه استخراج دستگاهی است که بازگشت سرمایه سریع‌تری دارد و در مقیاس صنعتی از آن استفاده می‌شود.
 • با کمک یک ماشین حساب ماینینگ می‌توانید درآمد خود را از استخراج بیت کوین محاسبه کنید. ماشین حساب ماینینگ وب‌سایت ارزدیجیتال می‌توانید در این زمینه به شما کمک کند.
 • در کلود ماینینگ یا همان استخراج ابری (اجاره هش ریت) به دستگاه استخراج نیاز ندارید. با این حال، فراموش نکنید بیشتر وب‌سایت‌هایی که با نام کلود ماینینگ فعالیت می‌کنند کلاهبرداری هستند و این کار ریسک‌های خاص خود را دارد؛ به‌خصوص در ایران که درگیر تحریم‌های سنگین است.
 • استخراج قانونی بیت کوین در ایران نیاز به دریافت مجوز و پرداخت تعرفه برق صادراتی دارد. در صورت انجام استخراج بدون دریافت مجوزهای لازم ممکن است با جریمه‌های سنگین و شکایت‌های قضایی مواجه شوید.

پاسخ به چند پرسش متداول

استخراج بیت کوین یعنی چه؟

استخراج بیت کوین فرایندی است که در آن بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند. این فرایند مهم‌ترین سازوکار برای امنیت شبکه بیت کوین است.

چطور بیت کوین استخراج کنیم؟

برای استخراج بیت کوین باید دستگاه استخراج تهیه کنید و با وصل‌کردن آن به اینترنت و استخر استخراج، کار استخراج را شروع کنید.

برای استخراج بیت کوین به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

استخراج بیت کوین امروزه فقط با دستگاه‌های مخصوص (ASIC) امکان‌پذیر است. به‌جز دستگاه، به برق مناسب، اینترنت پرسرعت، کیف پول بیت کوین و تجهیزات خنک‌کننده هم نیاز دارید.

استخراج بیت کوین چقدر سود دارد؟

سودآوری استخراج بیت کوین کاملاً بستگی به این دارد که از چه دستگاه‌های استخراجی استفاده می‌کنید و تعرفه برق پرداختی شما چقدر است. همچنین، قیمت بیت کوین و سختی استخراج هم در سودآوری این فعالیت نقش مستقیم دارند.

چطور بیت کوین‌های ماین شده را بفروشیم؟

در صورتی که ماینر دارید و بعد از ماینینگ قصد دارید بیت کوین‌های خود را بفروشید، می‌توانید از لیست صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال، بالاترین قیمت فروش را پیدا کنید.
استخراج بیت کوین یعنی چه؟

استخراج بیت کوین فرایندی است که در آن بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند. این فرایند مهم‌ترین سازوکار برای امنیت شبکه بیت کوین است.

چطور بیت کوین استخراج کنیم؟

برای استخراج بیت کوین باید دستگاه استخراج تهیه کنید و با وصل‌کردن آن به اینترنت و استخر استخراج، کار استخراج را شروع کنید.

برای استخراج بیت کوین به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

استخراج بیت کوین امروزه فقط با دستگاه‌های مخصوص (ASIC) امکان‌پذیر است. به‌جز دستگاه، به برق مناسب، اینترنت پرسرعت، کیف پول بیت کوین و تجهیزات خنک‌کننده هم نیاز دارید.

استخراج بیت کوین چقدر سود دارد؟

سودآوری استخراج بیت کوین کاملاً بستگی به این دارد که از چه دستگاه‌های استخراجی استفاده می‌کنید و تعرفه برق پرداختی شما چقدر است. همچنین، قیمت بیت کوین و سختی استخراج هم در سودآوری این فعالیت نقش مستقیم دارند.

چطور بیت کوین‌های ماین شده را بفروشیم؟

در صورتی که ماینر دارید و بعد از ماینینگ قصد دارید بیت کوین‌های خود را بفروشید، می‌توانید از لیست صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال، بالاترین قیمت فروش را پیدا کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

967 دیدگاه
Mohammad Valipur
Mohammad Valipur
4 هفته قبل

آقایون و خانوما سلام ما توی یزد یه جایی رو با بیت کوین خریدیم درست بعدش ما اونجا ۲۵۰۰ تا دستگاه گذاشتیم این درست از وزارت نیرو و تجارت و معدن هم مجوز گرفتیم حتی بنده با یکی از دوستانم تو یزد با پنل خورشیدی و توربین بادی ساختیم همون سال ۳۰ میلیارد پول دادیم نمی‌دونم هر وقت هم پول می‌خوام بهم میده تا حالا هم دستگاه ها خواب بوده هنوز جرئت نکردیم استفاده کنیم از دستگاه ها خیلی هم دستگاه ها خوب هستن می‌خوام بدونم الان استفاده کنم چقدر ازم بیت کوین میخرن

---------هاشمی
---------هاشمی
1 سال قبل

سلام هاشمی هستم برق صنعتی کار میکنم میخواهم بدون مصرف شبکه برق کشوری خودم برق تولید واز ان دستگاه ماینر راه اندازی کنم ایا کارم از لحاظ قانونی مشکل دارد لطفا راهنمایی بفرمایید برق تولیدی نیاز به موتور برق وغیره نداره ------ممنون

امیر حسین لطفی
امیر حسین لطفی
2 سال قبل

سلام برای کار با ماینر باید حتماً کامپیوتر یا لپ تاپ باشه

سجادکریمی
سجادکریمی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید .پولموخوردن الانم ازدستم هیچ کاری برنمیاد.بیکارم ماینرهم که هم خطر داره هم اینکه ارز اومده پایین سودخوبی نمیده.
کسی هست که توخرید فروش ارز بیت کوین وغیره کمک کنه

عباس عباس
عباس عباس
1 ماه قبل

یاد بگیر خودت انجام بده.لااقل در اینکار دیگه ازت نخورن!

محمدح
محمدح
2 سال قبل

سلام
من از هرجا چیزی شنیدم که هنوز نتونستم تصمیم درست رو بگیرم، لطفا اگه کسی دقیق ومطمین میدونه جواب بده، فقط میخوام بدونم از طریق برق ماینر لو میره یا اخیرا میگن از طریق آی پی مودم مخابرات ردیابی میکنه، اگه برق باشه که هیچ اما اگه از طریق مخابرات و ردیابی آی پی باشه منصرف میشم

خسرو
خسرو
2 سال قبل

ممنون از راهنمایی شما . اگر من ژنراتور برق بزرگ دیزلی داشته باشم از اون استفاده کنم برام بصرفه تر هست یا نه . مثلا یه ژنراتور 200 kva

نگین گوهر
نگین گوهر
1 سال قبل
پاسخ  خسرو

سلام ماینیگ جدید اومده اندازه یک لامپ ۷ وات کم مصرف خوب هم ماین میکنه

---------هاشمی
---------هاشمی
1 سال قبل

سلام قیمت ندارید از کجا میتونم تهیه کنم

حسن مشهدی
حسن مشهدی
1 سال قبل

سلام اسمش چیه

وحید
وحید
2 سال قبل

سلام من چند چیز رو خوب متوجه نشدم
ماینرها هم از کارمزد تراکنش ها و هم از پاداش بلاک ها بیت کوین میگیرند؟
و اینکه فرایند ماینیگ اینطوریه که جواب هش رو پیدا کنن یعنی اینکه یک دستگاه ماین تریلیون ها جواب رو در ثانیه بررسی میکنه تا به جواب اصلی برسه؟

رضا
رضا
2 سال قبل

سلام من ی سرمایه کوچیک دارم در حد 20 تومن خواستم ی دستگاه مایینیگ با همین بودجه خودم بگیرم سوالم این بود ک ایا ب مشکل قانونی میخورم یا خیر با یه دونه دستگاه نه بیشتر و اگر از نظر مصرف برق ب مشکل نخورم موردی نداره البته تو ذهنم بود هر ده روز ماه رو دستگاه رو یجا ب برق بزنم ک مشکلی پیش نیاد ولی اگر بدونم برا یکی ب مشکل قانونی نمیخورم تو خونه ثابت میزارم

S.T
S.T
2 سال قبل

سلام به همگی من میخواستم مستقیم از استخراج کننده بیت کوین بخرم کسی هست که بهم معرفی کنید .ممنونم

م م
م م
2 سال قبل
پاسخ  S.T

مگه تخم مرغه که مستقیم از تولید کننده بخری ارزون تر در بیاد بیت کوین قیمتش یکیه کلا از هرجا بخری فرقی
نداره

فرهاد
فرهاد
2 سال قبل
پاسخ  S.T

از صرافی ایرانی بخر

Hossein Omidpour
Hossein Omidpour
2 سال قبل

بخوام برم اموزش ببینم یه جای معتبر و عالی جای هست که اموزش حضوری داشته باشند