اخبار ایران

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی: بیت کوین به سمت تبدیل‌شدن به ارز واحد جهانی در حرکت است
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی: بیت کوین به سمت تبدیل‌شدن به ارز واحد جهانی در حرکت است

طهماسب مظاهری، رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی در مصاحبه با رادیو با توضیح اینکه که «بانکداری الکترونیک» به سه بخش تقسیم می‌شود، گفت که بخش اول بر ارائه خدمات و ابزارهای آنلاین و هوشمند و بخش دوم بر استفاده از پول دیجیتال و غیرفیزیکی تکیه دارد. او ادامه بیان کرد که در بخش سوم بانکداری الکترونیک، پول دیگر صرفاً دیجیتال نیست و در قالب رمزارزها مطرح می‌شود.

مظاهری با تحسین اقداماتی در مورد بخش اول انجام شده است، افزود که در بخشی که کارها با پول دیجیتال جلو می‌رود هم پیشرفت داشته‌ایم و و رمز ریال طراحی‌شده از سوی بانک مرکزی نیز قطعا به سرعت‌‌بخشیدن به این روند کمک خواهد کرد. این اقتصاددان خاطرنشان کرد که نکته مهم بانکداری دیجیتال استفاده از بیت کوین و رمزارزها است و رمزارزی که دربارۀ آن صحبت می‌شود به سمت تبدیل‌شدن به ارز واحد جهانی حرکت خواهد کرد. رئیس اسبق بانک مرکزی تأیید کرد: «همه، اعم از مسئولان بانک و مردم باید بدانند که ظرف ۱۰ سال آینده به سمت یک ارز واحد جهانی پیش خواهیم رفت که نظام بانکی را متحول خواهد کرد».

 مشاهده منبع خبر
صداوسیما
انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد
انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه باید از ظرفیت رمزارزها برای نظام اقتصادی استفاده و ایرادات آن را برطرف کرد و در حوزه تصمیم‌گیری در نظرگرفت، از نگاه بانک مرکزی به حوزه رمزارزها انتقاد کرد.

پورابراهیمی در این رابطه گفته است: «نمی‌توان کشور را در حوزه رمزارزها مسکوت گذاشت و حتماً باید از این حوزه برای رفع شرایط تحریمی استفاده کرد. این اشتباه بانک‌ مرکزی است که بخواهد مسیری را در ره‌نگاشت رمزارزها تعریف کند که موضوع رمزارزها را از اساس نفی کند. ما دولت را محدود نکردیم و دولت می‌تواند در ذیل قوانین موجود آیین‌نامه‌های اجرایی مناسبی را برای رمزارزها تعیین کند.»

او همچنین ابراز امیدواری کرد که در صورت توافق با دولت، تا پیش از اتمام دوره یازدهم مجلس موضوع رمزارزها را قانونمند کنند. گفتنی است بانک مرکزی پیش‌تر در تدوین سند ره‌نگاشت سیاست‌های خود در حوزه فین‌تک، به سیاست عدم ترویج ارزهای دیجیتال اشاره کرده بود.

 مشاهده منبع خبر
فردای اقتصاد
پیشنهاد مجلس به بانک مرکزی: ایجاد شبکه دیجیتال ارزی و ممنوع‌کردن گردش اسکناس دلار
پیشنهاد مجلس به بانک مرکزی: ایجاد شبکه دیجیتال ارزی و ممنوع‌کردن گردش اسکناس...

رضا تقی پور انوری، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌ها، اخیراً در مصاحبه‌ای گفته است: «از زمانی که آقای فرزین سکان بانک مرکزی را بر عهده گرفته‌اند، ما چندین جلسه با وی در زمینه رفع مشکلات ارز چندنرخی برگزار کردیم. در این جلسات و در قالب طرح تدوین‌شده ارزی به رئیس بانک مرکزی پیشنهاد دادیم که اسکناس دلار از چرخه اقتصادی حذف شده و همه مدیریت ارزی از جمله تحصیل، تخصیص و توزیع ارز در شبکه دیجیتال ارزی لحاظ شود.»

او درباره ماهیت این طرح می‌گوید: «در قالب این طرح پیشنهاد کردیم که کارت ارزی به مردم داده شود و ای‌تی‌ام‌های موردنیاز در مرزهای خروجی باشد، یعنی زمانی که افراد پاسپورت خود را دریافت و پای سفر به هواپیما ارز خود را دریافت کنند. با در نظر گرفتن برخی از گشایش‌های اقتصادی و بین‌المللی می‌توان با برخی از کشورها در زمینه بهره‌مندی از کارت‌های منطقه‌ای و جهانی صحبت کرد تا این کارت‌ها در خارج از کشور هم مورد استفاده قرار گیرد. در قالب این طرح عنوان شده که اسکناس دلار حذف شده و گردش اسکناس ممنوع باشد.»

 مشاهده منبع خبر
خانه ملت
سخنگوی اقتصادی دولت: امکان استخراج رسمی ارزهای دیجیتال وجود دارد
سخنگوی اقتصادی دولت: امکان استخراج رسمی ارزهای دیجیتال وجود دارد

طبق گزارش صدای بورس، احسان خاندوزی، در نشست خبری امروز خود با اشاره به موضوع پر مناقشه ارزهای دیجیتال گفت: «رئیس‌جمهور در اسفند ۱۴۰۰ به معاون اقتصادی خود دستور داد تا بحث قانون‌گذاری، رسمیت‌بخشیدن و تنظیم‌گری این حوزه را در دستور کار قرار دهد که در نهایت، موجب شد تا آئین‌نامه رمز ارزها در شهریور گذشته به تصویب دولت برسد». سخنگوی اقتصادی دولت افزود: «امروز اگر فردی قصد استخراج ارزهای دیجیتال را داشته باشد می‌تواند پس از طی مراحلی به‌صورت رسمی استخراج را انجام دهد».

خاندوزی در ادامه خاطرنشان کرد که در این آئین‌نامه هم شرایط صدور مجوز و هم شرایط استخراج ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفته بود. اما مسائلی مانند مبادلات مالی و نحوه استفاده از این دارایی‌ها همچنان محل اختلاف باقی ماند و به همین منظور لایحه‌ای در دولت در حال تدوین است که جزئیات تبادل یا ذخیره رمز ارزها در این لایحه مصوب خواهد شد. با این حال، او زمان دقیقی را نهایی‌شدن این لایحه جدید اعلام نکرد.

 مشاهده منبع خبر
صدای بورس
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.