سرقت ۱ میلیارد دلار ارز دیجیتال توسط دو گروه هکر !

سرقت ۱ میلیارد دلار ارز دیجیتال توسط دو گروه هکر !

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال در ۲۸ ژانویه (هشتم بهمن)، تحقیقات شرکت چینالیسیز (Chainalysis) نشان می‌دهد که دو گروهِ هکر، ارزهای دیجیتالی به ارزش ۱ میلیارد دلار به سرقت برده‌اند.

بر اساس گزارش جدیدی که به دست وال استریت ژورنال رسیده است، دو شخص (حقیقی یا حقوقی) که شرکت چینالیسیز نام‌های آلفا و بتا را به آن‌ها داده است، بیشترین مقدار از مبالغ به سرقت رفته در کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال را دریافت کرده‌اند. به گفته فیلیپ گرادول (Philip Gradwell)، اقتصاد دان ارشد چینالیسیز، این دو باند و سازمان احتمالا هنوز فعالیت می‌کنند.

با این حال این گزارش عنوان می‌کند که احتمالا اشتباه بودن تحقیقات وجود دارد و ممکن است شرکت نتوانسته باشد هویت این گروه‌ها را مشخص کند.

این گزارش این دو گروه را به این صورت تعریف می‌کند:

گروه اول، آلفا: یک سازمان بسیار بزرگ و به شدت تحت کنترل که حداقل بخشی از اهدافش غیر مالی است.

گروه دوم، بتا: یک سازمان کوچک‌تر که به شدت روی پول تمرکز کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن‌ است که وجوه سرقت شده قبل از نقد شدن حدود ۵,۰۰۰ بار بین صرافی‌های آنلاین جا به جا می‌شدند.

سرقت 1 میلیارد دلار ارز دیجیتال توسط دو گروه هکر !

این دو گروه به صورت متفاوتی عمل می‌کنند: گروه آلفا بلافاصه پس از سرقت، شروع به انتقال دارایی‌ها از آدرسی به آدرسی به آدرس دیگر می‌کند. این در حالی است که گروه بتا حدود ۱۸ ماه صبر می‌کند تا افکار عمومی سرقت را به فراموشی بسپارند.

طبق این گزارش، گروه آلفا به طور میانگین پس از یک ماه از سرقت، حدود ۷۵ درصد از وجوه را تبدیل می‌کند. درحالی که گروه بتا پس از چند روز از زمان مشخص شده برای صبر کردن، درصدد نقد کردن ۵۰ درصد از مبالغ بر می‌آید.

بنابر توضیحات فیلیپ گرادول، وجود به سرقت رفته بعضی از اوقات به صرافی‌های قانون‌گذاری شده هم وارد می‌شوند اما تعداد دفعات نقل و انتقال به حدی بالا است که حتی صرافی‌های دارای ساختار ضد پولشویی هم در شناسایی آن‌ها با مشکل مواجه هستند.

اخیرا کاربران سرویس معاملاتی همتا به همتای لوکال بیتکوینز (LocalBitcoins) مورد حمله‌ی سایبری مجرمان با سبک کلاه‌برداری فیشینگ قرار گرفته‌اند. در این حادثه مقدار زیادی از بیت کوین‌های کاربران به سرقت رفت.

همچنین اخیرا مشخص شد که مبلغی بالغ بر ۱۶ میلیون دلار اتریوم و توکن‌های مبتنی بر آن در هک صرافی نیوزلندی کریپتوپیا (Cryptopia) ربوده شده است.

 

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
هادی
هادی
۵ سال قبل

چه خبرس واقعا!!!!!!

علی
علی
۵ سال قبل

1 میلیارد دلار میشه
14,000,000,000,000 تومان :/