atlasarzdigital

طرح پانزی چیست و چگونه آن را بشناسیم؟/ تفاوت طرح‌ پانزی و هرمی چیست؟

طرح پانزی چیست و چگونه آن را بشناسیم؟/ تفاوت طرح‌ پانزی و هرمی چیست؟

اگر جایی به شما وعده سودهای نجومی و تضمینی (مثلا ماهی بیش از 10 درصد) در قبال پول‌هایتان داده شد، احتمالا با یک ترفند پانزی طرف هستید که می‌خواهد کلاه بزرگی بر سر شما بگذارد و سرمایه‌ای که سال‌ها برایش تلاش کردید را به چنگ آورد. در این مقاله به زبان ساده با طرح‌های کلاهبرداری پانزی و هرمی و نحوه تشخیص و شناسایی آن‌ها آشنا می‌شوید.

طرح پانزی چیست؟

یک طرح پانزی (Ponzi scheme)، ترفندی برای کلاهبرداری است که در آن یک کلاهبردار یا همان طراح پانزی، به افراد ناآگاه وعده می‌دهد که اگر پول‌هایشان را در اختیار او قرار دهند، با آن پول‌ها کار خواهد کرد و سودهای نجومی و تضمینی به سرمایه‌گذاران خواهد داد.

در ابتدا برای جلب اعتماد بیشتر، از پول افراد جدید، سود افراد قدیمی پرداخت می‌شود تا سرمایه‌گذاران بیشتری جذب سیستم شوند. این طرح در نهایت به دلیل اشباع شدن و عدم وجود سرمایه‌گذار جدید نابود شده و معمولا کلاهبردار با مقدار زیادی پول متواری می‌شود.

طرح پانزی چیست و چگونه آن را بشناسیم؟/ تفاوت طرح‌ پانزی و هرمی چیست؟

برای درک بهتر طرح پانزی به مثال زیر توجه کنید (اسامی و اعداد و ارقام فرضی هستند):

چنگیز یک کلاهبردار است که قصد انجام ترفند پانزی را دارد. او یک شرکت یا سایت جعلی تاسیس می‌کند و در آن به مردم وعده می‌دهد که اگر هر کدام از آن‌ها مثلا 1 میلیون تومان پول پرداخت کنند، او با آن پول‌ها در بازار بورس نیویورک، ارزهای دیجیتال یا هر جای دیگری سرمایه‌گذاری می‌کند و ماهی 200 هزار تومان (20 درصد) سود تضمینی به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند.

اما در حقیقت هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری در کار نیست و فقط بازی با پول انجام می‌شود.

پس از مدتی تبلیغات و جذب سرمایه‌گذاران اولیه، حالا چنگیز میلیون‌ها تومان پول جمع‌آوری کرده است. برای این‌که طرح ادامه پیدا کند و پول بیشتری جذب شود، چنگیز از پول سرمایه‌گذاران جدید، سود سرمایه‌گذاران اولیه را پرداخت می‌کند. همین مورد باعث می‌شود تا مشتریان قدیمی که در ابتدا سود دریافت کرده‌اند، این طرح‌ را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند و سرمایه‌گذاران جدیدتری پا به عرصه بگذارند.

پس از این‌که پول خوبی جمع‌آوری شد و یا وقتی که دیگر سرمایه‌گذار جدیدی پیدا نشد، چنگیز با پول‌ها فرار می‌کند و طرح از هم فرو می‌پاشد.

اینترنت موجب شد تا طرح‌های پانزی به حد زیادی گسترش پیدا کنند زیرا تبلیغات و دریافت مبالغ در آن راحت‌تر است و طراح می‌تواند ناشناس باقی بماند.

اینفوگرافیکی جامع برای آشنایی با طرح پانزی:

طرح پانزی

برای مشاهده سایز کامل روی تصویر کلیک کنید

نام طرح پانزی از کجا می‌آید؟

نام طرح پانزی (Charles Ponzi) از نام چارلز پانزی، یکی از مشهورترین کلاهبرداران تاریخ، گرفته شده است. او با فروش کوپن‌های تخفیفی اداره پست، به سرمایه‌گذاران وعده ۵۰ درصد سود را در ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد سود در ۹۰ روز می‌داد. روش پانزی این بود که با استفاده از سرمایهٔ سرمایه‌گذاران پیشین و همچنین سرمایه‌گذاران جدید، سود اولین‌ها را پرداخت می‌کرد. چارلز پانزی توانست با طرح ابداعی خود، در دهه 1920 در آمریکا، بیش از 20 میلیون دلار کلاهبرداری کند.

چارلز پانزی

چارلز پانزی، مخترع طرح پانزی

طول عمر طرح پانزی چقدر است؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، طرح پانزی تا زمانی ادامه می‌یابد که سرمایه‌گذاران جدید به اندازه کافی وجود داشته باشند یا طراح از میزان پول بدست آمده راضی شود. پس از این‌که مقدار زیادی پول جمع شد و یا دیگر سرمایه‌گذاران جدید به اندازه نیاز وارد عرصه نشدند، طراح دیگر سودی پرداخت نمی‌کند. طبق قاعده تصاعد و جمعیت، معمولا یک طرح پانزی بیش‌تر از دو سال دوام نمی‌آورد.

طرح پانزی چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی همه طرح‌های پانزی یک چرخه را دنبال می‌کنند اما نحوه کار می‌تواند کمی متفاوت باشد. هسته اصلی همه طرح‌های پانزی یکی است اما ظاهر و نوع ادعاها متفاوت است.

چرخه اصلی در همه طرح‌های پانزی:

1- تبلیغات فریبنده

در ابتدا با تبلیغات کاذب (معمولا در اینترنت یا گروه‌های اجتماعی)، چند نفر جذب سیستم می‌شوند و مقدار کمی سرمایه‌گذاری می‌کنند. همچنین بعضی از طرح‌های پانزی روش‌های بازاریابی هم در پیش می‌گیرند که اگر یک کاربر عضو جدید وارد سیستم کند، سودش بیشتر خواهد شد.

2- واریز سودهای اولیه و جلب اعتماد

سودها به طور مرتب واریز می‌شود تا اعتماد بیشتری برای مبالغ بیشتر و سرمایه‌گذاران جدید جلب شود. این سودها یا با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید و یا از سرمایه اولیه طراح پرداخت می‌شود.

3- ورود حجم زیادی از سرمایه

پس از جلب شدن اعتماد افراد، موج عظیمی از سرمایه‌ به سیستم وارد می‌شود. سرمایه‌گذاران قدیمی هم پول بیشتری سرمایه‌گذاری کرده و حتی دوستان و آشنایان نزدیک خود را به طرح دعوت می‌کنند. در این مرحله تعصبات کورکورانه موجب می‌شود برخی از سرمایه‌گذاران، حتی اقدام به دریافت وام یا قرض سنگین و حتی فروش خانه یا اتومبیل خود کنند.

4- فروپاشی طرح

موارد 1 تا 3 چندین بار تکرار می‌شوند تا این‌که دیگر سرمایه‌گذار جدیدی وجود نداشته باشد یا مقدار زیادی پول جمع شده باشد. پس از آن، طراح پول‌ها را برداشته و ناپدید می‌شود.

تشخیص طرح پانزی

طرح پانزی

با وجود این‌که کلاهبرداری‌های پانزی در انواع و شکل‌های مختلف ظاهر می‌شوند، همه انواع آن، یک سری خصوصیات اصلی دارند که عبارت‌اند از:

سودهای نجومی و تضمینی

قول سودهای نجومی و تضمینی از خصوصیات اصلی یک طرح پانزی است. هر جا این وعده را دیدید، به پانزی بودنش شک کنید. منظور از نجومی بودن سود این است که اگر قرار باشد با پول خود کار کنید، باز هم سودش از طرح پانزی پایین‌تر است. مثلا ماهی بیش از ده درصد سود تضمینی، بسیار مشکوک است. به این فکر کنید که چطور می‌شود بدون هیچ ریسکی چنین سودی را تضمین داد؟

ناشناس بودن طراح

در یک طرح پانزی اطلاعات چندانی درباره تیم یا گرداننده وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، معمولا از اسامی مستعار یا تقلبی استفاده می‌شود. یک طراح پانزی قطعا نمی‌خواهد شناسایی شود.

عدم شفافیت در فعالیت‌ها

یک طرح پانزی با شفافیت کامل توضیح نمی‌دهد که چگونه سود نجومی خود را در می‌آورد و چگونه آن را تضمین می‌کند. مثلا بعضی از طرح‌ها می‌گویند که پول کاربران را در بازارهای سرمایه یا استخراج ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند اما نمی‌گویند که چطور این‌کار را انجام می‌دهند یا این‌که چگونه از ریسک نوسانات قیمت، سختی استخراج و … در امان هستند.

بدون اطلاعات تماس معتبر

طرح‌های پانزی معمولا آدرس و شماره تلفن‌های معتبری از خود اعلام نمی‌کنند یا به آدرس‌های تقلبی و دفترهای کار چند روزه روی می‌آورند. ناشناسی از خصوصیات اصلی یک طرح پانزی است.

روش‌های عجیب دریافت پول

طراح سعی می‌کند تا مبالغ را از درگاه‌های غیرقانونی یا این‌ روزها به وسیله ارزهای دیجیتال دریافت کند تا رهگیری آن برای پلیس مشکل باشد.

نداشتن مجوزهای قانونی

طرح‌های پانزی نمی‌توانند مجوزهای قانونی اخذ کنند. البته گاهی اوقات یک طرح بقدری حرفه‌ای است که مقامات قانون‌گذار را هم فریب می‌دهد یا با باندبازی مجوز را دریافت می‌کند.

تفاوت‌های طرح هرمی و پانزی

طرح‌ پانزی با طرح‌های کلاهبرداری هرمی شباهت‌های زیادی دارد که خیلی اوقات باعث می‌شود تا برخی از کاربران این دو را یکی بدانند. اما واقعیت این است که طرح هرمی با طرح پانزی دقیقا مشابه نیست و یک‌سری از ویژگی‌ها، آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

طرح هرمی چیست؟

طرح هرمی مدلی است که به افراد وعده می‌دهد در صورت آوردن عضو جدید به سیستم و سرمایه‌گذاری او، سودهای نجومی دریافت خواهند کرد. یک طرح هرمی می‌تواند شامل یک‌سری کالا یا خدمات باشد که باید توسط عضو جدید خریداری شود تا سود به نفر بالایی تعلق بگیرد.

برای درک بهتر طرح هرمی به مثال زیر توجه کنید (اسامی و اعداد و ارقام فرضی هستند):

یک کلاهبردار هرمی مقداری خاک بی ارزش دارد. او تبلیغات زیادی می‌کند و به دروغ ادعا می‌کند که خاکش با خاک‌های دیگر فرق می‌کند و اگر پای گیاه ریخته شود، رشد آن سریع‌تر خواهد بود. بنابراین قیمت خاک در مقایسه با خاک‌های دیگر بازار، بالاتر است. او به یک فرد ناآگاه به نام محمد پیشنهاد می‌دهد که با پرداخت 100 هزارتومان مقداری خاک برای خانه‌اش بخرد. اما این فقط تمام ماجرا نیست.

کلاهبردار به محمد می‌گوید می‌تواند با طرح هرمی‌اش ثروتمند شود. به این صورت که اگر دوست‌هایش را دعوت کند و آن‌ها هم خاک بخرند، به صورت هرمی و تا چند سطح سود خواهد گرفت. بنابراین کلاهبردار به راحتی می‌تواند محصول معمولی خود را تا چند برابر قیمت بازار به‌فروش برساند و اگر فروشی در کار نباشد،َ سودی هم لازم نیست پرداخت کند. او از محمد به عنوان ابزاری برای تبلیغات محصول بی ارزش خود استفاده می‌کند. تبلیغاتی که بازده آن تضمینی است.

دو سناریو برای آینده این طرح وجود دارد:

1- تا زمانی که اعضای جدید وارد شوند، طرح ادامه می‌یابد و کلاهبردار هم به راحتی سود را پرداخت می‌کند چون توانسته محصول بی ارزشش را با قیمت گران بفروشد و دلیلی برای ندادن سود نیست. پس از مدتی که دیگر اعضای جدید وارد نشدند، اعضای بالاتر هم سودی دریافت نمی‌کنند و طرح خود به خود نابود می‌شود.

2- پس از مدتی، کلاهبردار می‌تواند محصول را هم ندهد و با پول‌های زیادی که جمع‌آوری کرده است، فرار کند.

برای آشنایی بیشتر با طرح‌های هرمی می‌توانید ویدیوی زیر را که به زبان فارسی تهیه شده است، تماشا کنید:

شباهت‌های طرح پانزی و هرمی

  • هر دو با دادن وعده سودهای نجومی، جیب قربانیان را خالی می‌کنند.
  • هر دو برای بقا و ادامه دادن، نیاز به جذب اعضای جدیدتر دارند.

تفاوت‌های طرح پانزی و هرمی

  • طرح پانزی مدعی سرمایه‌گذاری پول‌ها در بازار است اما در طرح هرمی با یک‌سری محصول یا خدمات طرف هستیم.
  • طرح پانزی می‌تواند شبکه‌ای نباشد اما طرح هرمی شبکه‌ای است، به این صورت که اعضای قدیمی، اعضای جدیدتر را دعوت می‌کنند.
  • طرح پانزی کاملا کلاهبرداری است و قانون با آن برخورد می‌کند اما طرح هرمی با اینکه از اساس مشکل دارد، می‌تواند قانونی هم باشد.

برای درک بهتر تفاوت طرح‌های هرمی و پانزی می‌توانید ویدیوی زیر را که به زبان فارسی تهیه شده است، تماشا کنید:

طرح‌های پانزی و هرمی در ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال یک‌سری ویژگی‌های خاص دارند که کار را برای کلاهبرداران پانزی و هرمی تا حد زیادی راحت کرده‌اند و این روزها بیشتر طرح‌های پانزی با استفاده از همین ارزها راه‌اندازی می‌شوند.

رهگیری تراکنش‌های ارز دیجیتال بسیار مشکل‌تر از روش‌های سنتی مثل بانک است، نیازی ساختن حساب بانکی برای ارسال یا دریافت سرمایه‌ها نیست و رد کمتری از کلاهبردار به جا می‌ماند. همچنین تراکنش‌های ارز دیجیتال محدود به یک کشور خاص نمی‌شود و از همه جای دنیا می‌توان سرمایه جذب کرد.

بر اساس همین دلایل، ارزهای دیجیتال شیوه خوبی برای طرح‌های پانزی به شمار می‌آیند و جذب سرمایه و پرداخت سودها، بسیار راحت‌تر از روش‌های سنتی است.

بیت‌کانکت – بزرگترین پانزی تاریخ ارزهای دیجیتال

بیت کانکت (Bitconnect) یک پلتفرم سرمایه‌گذاری و وام‌دهی ارزهای دیجیتال بود که در سال 2017 به شدت مطرح شد. ارز دیجیتال آن یعنی BCC با قیمت بیش از 500 دلار در رده‌های بالای بازار جا خشک کرده بود و صرافی‌های بسیار معتبری از آن پشتیبانی می‌کردند.

در ژانویه ۲۰۱۸، پس از بررسی نهادهای تنظیم کننده بر فعالیت‌های این سازمان و مشخص شدن کلاهبرداری پانزی، بیت کانکت فروپاشید. پس از خبر فروپاشی توکن BCC بیش از ۹۰ درصد ارزشش را در کمتر از چند ساعت از دست داد. در همان ماه ارزش این ارز دیجیتال از ۴۰۰ دلار به حدود ۷ دلار کاهش یافت و اکنون با قیمت صفر، یک ارز دیجیتال مرده به شمار می‌آید.

نمودار قیمت بیت کانکنکت

نمودار قیمت بیت کانکت (BCC) که به خوبی سقوط شدید آن را نمایش می‌دهد

استخراج یا ماینینگ ابری (Cloud mining)

بخش بزرگی از کلاهبرداری‌های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال به وب‌سایت‌های ماینینگ ابری اختصاص دارند که ادعا می‌کنند با پول سرمایه‌گذاران اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال می‌کنند. اغلب این سایت‌ها از روش پانزی استفاده می‌کنند و از سود سرمایه‌گذاران جدید به سرمایه‌گذاران قدیمی سود پرداخت می‌کنند. سودهای نجومی و تضمینی بدون در نظر گرفتن ریسک‌های استخراج، عدم شفافیت در نحوه کار، عدم وجود آدرس یا شماره تلفن معتبر و … از نشانه‌های طرح‌های پانزی ماینینگ هستند.

ماینینگ ابری امکان‌پذیر است اما یک سایت معتبر در ماینینگ ابری، فقط قدرت هش می‌فروشد نه این‌که مدعی سود نجومی تضمینی با نرخ ثابت و منظم باشد.

فروش توکن‌های بی‌ارزش

این روش به خودی خود پانزی یا هرمی محسوب نمی‌شود اما مکملی برای طرح‌های کلاهبرداری پانزی و هرمی است. روش کار این طرح‌ها به این صورت بوده که ابتدا پول زیادی در قالب بیت کوین یا ارزهای دیجیتال معتبر از مردم دریافت می‌کنند تا سودهای تضمینی به آن‌ها پرداخت کنند. اما در نهایت، این سود را با ارز دیجیتالی که خودشان ساخته‌اند و هیچ ارزشی ندارد، می‌پردازند و این امیدواری را به مردم می‌دهند که قیمت آن در آینده افزایش خواهد یافت.

هایپ پانزی

استخراج ارز دیجیتال در ربات‌های تلگرامی

ربات‌های تلگرامی هم از دیگر طرح‌های کلاهبرداری هستند که از هیچ برای سازندگان خود پول می‌سازند. وعده و نحوه کار این ربات‌ها معمولا به شرح زیر است:

کاربر در ربات عضو می‌شود و مقداری الماس برای شروع کار هدیه می‌گیرد. با آن الماس‌ها می‌توان دستگاه‌های استخراج مجازی در ربات خریداری کرد تا اقدام به ماینینگ بیت کوین کنند. برای بدست آوردن الماس‌های بیشتر شما چند راه دارید که مهترین آن‌ها این دو هستند:

  • با استفاده از لینک عضوگیری، دوستان خود را دعوت کنید و الماس هدیه بگیرید
  • با استفاده از بیت کوین، الماس بخرید

اما در این ربات‌های تلگرامی هیچ‌گونه استخراجی صورت نمی‌پذیرد و تنها کاربران را برای خرید بیشتر الماس مجاب به پرداخت بیت کوین می‌کند. کاربرانی هم که روش عضو‌گیری را انتخاب می‌کنند در نهایت برای برداشت مبالغ استخراج شده پیامی را مبنی بر اینکه زیر مجموعه شما حتما باید با بیت کوین الماس خریده باشند، دریافت می‌کنند. به این ترتیب برای دریافت سودها حتما باید زیر مجموعه شما خرید انجام دهد. این یک طرح پانزی بسیار پیشرفته است.

سرمایه‌گذاری در املاک، خودرو، بورس، انرژی و …

نوع دیگر از طرح‌های پانزی در ارزهای دیجیتال که بسیار متداولند، وب‌سایت‌هایی هستند که ادعا می‌کنند پول سرمایه‌گذاران را در بازارهای خارجی املاک، خودرو، بورس، انرژی و یا هر چیز دیگری سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی از این سایت‌ها حتی سندهای مالکیت جعلی هم برای کاربر صادر می‌کنند که مثلا یک نفر ده متر از یک خانه در نیویورک را خریداری کرده است.

شناسایی این‌‌گونه وب‌سایت‌ها با روش‌هایی که در بالا گفته‌ایم بسیار راحت است.

جمع‌بندی

طرح‌ پانزی روشی در کلاهبرداری است که با وعده دادن سودهای تضمینی و نجومی، از قربانیان سرمایه جذب می‌کند. برای جلب اعتماد بیشتر، کلاهبرداران در ماه‌های اول سود تضمینی را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند. این کار با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید انجام می‌شود. پس از مدتی که پول زیادی جذب شد و دیگر سرمایه‌گذار جدیدی وارد سیستم نشد، کلاهبرداران دیگر پولی پرداخت نمی‌کنند و متواری می‌شوند.

تشخیص طرح‌های پانزی اصلا سخت نیست. مهم‌ترین شاخصه این طرح‌ها سودهای نجومی تضمینی و ناشناس بودن است. به دلیل ماهیت ارزهای دیجیتال در حریم خصوصی تراکنش‌ها و عدم تحریم‌پذیری، این روزها شاهد افزایش فعالیت طرح‌های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال هستیم که تا زمان قانون‌گذاری ، سرمایه‌گذاران خودشان مسئولیت اصلی را بر عهده دارند.

اگر تجربه‌ای در خصوص طرح‌های پانزی دارید، لطفا در بخش نظرات این پست با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک
اطلاع از
guest
177 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
sErge
sErge
1 روز پیش

سلام جناب آذرنیوار

لطفا در مورد کیف پول ترون ولت و قرار داد ها و پرداخت سود توضیح بدید قابل اعتماد هستش یا طرح پانزی؟؟

مجید
مجید
5 روز پیش

سلام
آیا سایت aitrades سایت معتبری میباشد یا نه ؟

سورنا
سورنا
13 روز پیش

سلام جناب آذرنیوار ، لطفا در مورد ارز bxb که مدعی هستند ۳میلیون کوین هست و توکن نیست و یک پلن باینری چیده و سود میده نیز اطلاع رسانی کنید ، ممنون میشم ، اصلا همچین ارزی وجود دارد؟ در صرافی پرشین اکسچنج فروش میشه و در صرافی دیگری من ندیدم

منصور
منصور
16 روز پیش

میشه نظرتون رو در مورد شرکت Crowd1 هم بگید؟

یاس
یاس
22 روز پیش

سلام.روزبخیر.سایت airbit club.com آیا معتبره؟داخل سایت scomdoc زدم نوشته معتبره.ستیت ميگه 500دلار بیت کوین بدم بعد3روز 15% سود ميده.چطوریه معتبره؟لطفا کمک کنید.

سجاد مقصودی
سجاد مقصودی
21 روز پیش
پاسخ  یاس

سلام وقت بخیر
کلاهبرداریه دوست عزیز مراقب باشید

سعید
سعید
23 روز پیش

از سرمایه گذاران شرکت GCG ASIA هستم به من هم گفتن باید 1000 تتر بدی واسه تاسیس بانک که بعدش بهت سود بدیم، بعد از واریز 1000 تتر دیگه، یه مقدار جزیی پول به حسابم واریز کردن و دیگه هیچ خبری نشد، الان هم بعد از حدود 2 ماه که از آخرین واریزی گذشته هر چقدر زنگ میزنم و پیگیری میکنم هر روز یه بهونه جدید میارن و امروز فردا میکنن، آخه کلاهبرداری از این بیشتر، من میخوام یه شکایت تنظیم کنم برای پلیس فتا از لیدر کلاهبردار شرکت GCG ASIA تو اصفهان، کسانی که پولشون رو بردن به آدرس Cyberpolice.ir برن و اونجا شکایتشون رو طرح کنن شاید اگه تعداد شاکی ها بیشتر بشه زودتر رسیدگی کنن، بلکه حداقل بشه یه مقدار از پولمون رو پس بگیریم.

طاها
طاها
19 روز پیش
پاسخ  سعید

سلام من و همسرم هم سه هزار دلار سرمایه گذاری کردیم بانک دیجیتال باز نکردیم چون احتمال دادیم کلاهبرداری کنه لیدر ما فامیل بوده و ربطی هم به اون نداره انتخاب خودمون بوده که به سود بیشتر نصیب بشیم اگه شکایتی هست از شرکت بشه اطلاعبدید

شهروند
شهروند
18 روز پیش
پاسخ  طاها

سلام
چرا لیدر ها همگی میدونستن که طرح کلاهبرداریه و به همین دلیل برای اینکه پول خودشون رو بدست بیارن دنبال قربانی میگشتن که توسط اون به پول خودشون برسن.

مهسا
مهسا
18 روز پیش
پاسخ  شهروند

سلام وقت بخیر به منم پیشنهاد شده که تو این شرکت سرمایه گزاری کنم من هنوز اکانت نزدم ولی گفتن از الان میتونی پول بریزی ما واست نگه داریم تا اکانتت فعال بشه من یک و پونصد ریختم واسشون بعد فهمیدم باید بریزم حساب لیدر ینی لیدر ،من حس کردم لیدر داره پولای خودشو نقد میکنه ،واسع همین دو دل شدم میخام همون پولمو پس بگیرم چون هنوز اکانتی ام نزدم
لطفا راهنماییم کنید

شهروند
شهروند
17 روز پیش
پاسخ  مهسا

سلام
به هیچ وجه ، پولی ندین اگر هم دادین پس بگیرین به هر نحوی شده چون یه کلاهبرداریه صد در صده

رضا نجفی
رضا نجفی
9 روز پیش
پاسخ  سعید

داداش از بی وجدان ها از خیلی ها بردن
یقینا اسم جی سی جی آسیا
در اخبار بزودی منتشر خواهد شد
گولد کوئست نصف اینم نتونسته بود کلاهبرداری کنه و اما سرشبکه های اصلی
امکان نداره بتونن از دست پلیس و مردم و وزارت اطلاعات حتی بزور اون تعهدنامه هاشون بجایی پناه ببرن
و از همه مهمتر گزارششون رو به وزارت اطلاعات دادن همین روزهاست که چه در داخل چه در خارج باچیزی که حقشون هست مواجه خواهند شد
و

عقیل
عقیل
27 روز پیش

سلام آیا در مورد کمپانی آربیستار هم کسی اطلاعی داره که پانزی هست یا میشه بهش اعتماد کرد؟

سعید کریم پور
سعید کریم پور
1 ماه پیش

سلام.
ممنون می‌شم اگر درباره‌ی Dapp های رمز ارزی مثل ترون که ادعا می‌کنن از ماهی 200 درصد تا بعضا روزی 25 درصد سود می‌دن اطلاعات بدید.

بهمن
بهمن
1 ماه پیش

سلام . لطفا راجع به PI network هم اگه اطلاعات دارید . به اشتراک بزارید

شایان اکبری
شایان اکبری
18 روز پیش
پاسخ  بهمن

سلام ی سایت کلاهبرداریه و من به شخصه ضررهای بسیاری تو این pi دادم

پیمان
پیمان
15 روز پیش

داداش ٫ شما چطوری برای چیزی که پولی ندادی میگی ضرر زیادی کردی؟؟

محمد
محمد
1 ماه پیش

دی ماه پارسال 6000 تتر به شرکت GCG ASIA دادم، اوایل پرداختشون خوب و به موقع بود به همین خاطر من هم پیش همه دوستان و آشنایان از این شرکت تعریف میکردم ، به واسطه من چند نفر از آشنایان اومدن تو این شرکت لعنتی سرمایه گذاری کردن، در مجموع حدود 5000 تتر از پول من برگشته ولی دیگه یه مدته که هیچ پولی به حسابم واریز نشده، از پول افرادی هم که معرفی کردم خیلی کم باز پرداخت شده و الان عذاب وجدان اونارو دارم و خیلی ناراحتم چون من باعث آشنایی اونا با این شرکت شدم میترسم که دیگه پرداخت نداشته باشن و دستمون هم به جایی بند نیست، نمیدونم چیکار میشه کرد واقعا، اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه لطفا، ممنون میشم.

maral
maral
1 ماه پیش
پاسخ  محمد

بنظر من از لیدرتون شکایت کنید و پول خودتون و دوستانتون رو پس بگیرید
چون لیدرها از این کمپانی پورسانتهای کلان دریافت میکنند
شک نکنید…..

نمیگم
نمیگم
1 ماه پیش
پاسخ  maral

شمام برو زیاد در بیار اگه میتونی نظر نده نشتسته بلند شو

طاها
طاها
19 روز پیش
پاسخ  maral

لیدر بیچاره ما که کل سرمایه اش رفته تو همین شرکت

احسان
احسان
15 روز پیش
پاسخ  طاها

این حرفیه که به شما میزنن.
لیدرها چند برابر پولشون رو پس میگیرن و خوب خبر دارند که قضیه چیه، اصلا هرچقدر بیشتر عضو جدید بیارن واسه زیر مجموعه، پورسانت بیشتری هم از gcg asia میگیرن بهمین خاطر اینقدر دارن به هر دری میزنن که بقیه رو بیارن تو این شرکت کلاهبردار و هر روز آدمای بیشتری رو توی دام میندازن.
باید یه روز تقاص این دزدی رو بدن.

شهروند
شهروند
17 روز پیش
پاسخ  maral

سلام
من خودم به لطف آموزشهای اطلس ارز دیجیتال الان یک تریدر هستم
ولی بازم یه مقداری توی تله این سایت کلاهبرداری و لیدر های حقه بازشون افتادم (GCG Asia) که میخام بگم چیزی که آدمو ناراحت میکنه اینه که با تمام وقاحت بازم به تبلیغشون ادامه میدن و کاملا دانسته آدم ها رو تو این شرایط و بحران اقتصادی جهانی گول میزنن و فریب میدن
من خودم با تمام قدرت و استفاده از دستگاه های محترم قضایی و سایر ارگان های زیربط پیگیر هستم و پولم رو پس خاهم گرفت نه بخاطر پولش بلکه بخاطر اینکه باید به این کثافت کاریشون خاتمه بدن.
**** دلیل داره که گفتم بخاطر پولش نیست این جمله رو برای اون دوستی که نوشته که بلدی برو بیشتر در بیار میگم
من چندین برابر این پولو درآوردم من به لطف آموزش های اطلس ارزدیجیتال و دستیار ترید اطلس جزو اولین نفراتی بودم که این دوره رو گذروندم و الان یک تریدر هستم.
متشکرم از همشون
سپاس

رضا نجفی
رضا نجفی
9 روز پیش
پاسخ  شهروند

به خدا که گل گفتید
وقتی لیدر من هنوز که هنوزه روزانه ورودی داره و پولهارو داره تو حساب خودش نگه میداره!!!
شما حساب کن این سیستم چجوریه و چقدر دودره بازیه

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه طرح پانزی چیست و چگونه آن را بشناسیم؟/ تفاوت طرح‌ پانزی و هرمی چیست؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
177
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x