کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین ۹۸

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین ۹۸

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد. برای اطلاع از انتشار شماره جدید از کسپول هفتگی می‌توانید اعلانات (Notifications) سایت ارزدیجیتال را بر روی مرورگر خود را فعال کنید.

اخبار مهم هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

آمار جستجوی واژه بیت کوین در رشد اخیر قیمت‌ها ۳ برابر شد

داده‌های گوگل ترندز نشان می‌دهد که میزان جستجوی کلمه «بیت کوین» در رشد اخیر قیمت بیت کوین که هفته گذشته اتفاق افتاد، به سه برابر مقدار قبلی رسید. بر اساس داده‌های گوگل، بیشترین جستجوهای انجام شده به ترتیب از کشورهای نیجریه، هلند، آفریقای جنوبی، اتریش و سوئیس به ثبت رسیده است. همچنین در ایالات متحده بیشترین جستجو از ایالات کالیفرنیا، واشینگتن، نوادا و نیویورک بوده است. شاخص گوگل میزان محبوبیت نسبی یک عبارت را در بازه زمانی و ناحیه جغرافیایی مشخص شده بین اعداد ۰ تا ۱۰۰ نشان می‌دهد.


پاکستان تا سال ۲۰۲۵ ارز دیجیتال عرضه می‌کند

جانشین رئیس بانک مرکزی پاکستان، جمیل احمد، در هفته گذشته اعلام کرد که این نهاد به دنبال عرضه‌ی ارز دیجیتال مخصوص خود تا سال ۲۰۲۵ است. این اظهارات که در خلال صحبت‌های جانشین بانک مرکزی پاکستان درباره راه‌اندازی موسسات پول الکترونیک زده شد، تاکیدی بر استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی برای تسهیل امور مالی، افزایش بهره‌وری و مبارزه با فساد بود. طبق گفته‌های جمیل احمد، این ارز دیجیتال در سال ۲۰۳۰ به کار گرفته خواهد شد. طبق گزارش‌های قبلی، پاکستان در حال طی کردن فرایند پیاده‌سازی مقررات جدید ارز دیجیتال برای مبارزه با جرایم مالی است.


محقق مشهور بیت کوین: تمام جهان به بیت کوین نیازمند خواهند شد

آندریاس آنتونوپولوس در کنفرانس دکونومی که هفته گذشته در سئول برگزار شد، اعلام کرد که با توسعه برنامه‌هایی که هنوز از آن‌ها نامی نشنیده‌ایم، کره‌جنوبی و جهان به بیت کوین نیاز پیدا خواهد کرد. او با اشاره به اینکه بیت کوین جایگاه سیسنم فعلی بانکداری را می‌گیرد، اظهار داشت که برای پدید آمدن نیاز واقعی به بیت کوین و ارزهای دیجیتال بایید موارد استفاده آن‌ها توسعه یابند. به عقیده این محقق برجستۀ ارز دیجیتال، حداقل کاری که بیت کوین در آینده می‌تواند انجام دهد، پیشی گرفتن از سیستم‌های پرداخت موجود مانند ویزا و مسترکارت خواهد بود.


گزارش جنجالی: دروغ آوریل، دلیل احتمالی افزایش قیمت شدید بیت کوین!

به عقیده برخی از تحلیلگران، رشد قیمت بیت کوین در هفته‌ گذشته می‌توانسته به طور تصادفی و به دلیل دروغ اول آوریل بوده باشد. اولین روز ماه آوریل وب‌سایت فایننس مگنتز در مقاله‌ای ادعا کرد که یک تصمیم‌گیری بزرگ از سوی SEC درباره بیت کوین صورت گرفته، اما این سایت خبری در اقدام بعدی مقاله منتشر شده را بروز کرده و نوشته بود که این ادعا چیزی جز یک شوخی نبوده است. برخی معامله‌گران برای سفارش، کلیدواژه‌هایی مثل «ETF»، «بیت کوین» و «تایید» را در شبکه‌های اجتماعی جستجو می‌کنند. طبق ادعای رسانه خبری ایندپندنت، در صورتی که این سیستم‌ها قادر به تشخیص کلمات تایید و ETF باشند در حجم انبوهی اقدام به خرید می‌کنند. احتمال بروز اشتباه در این سیستم‌ها به دلیل دروغ اول آوریل می‌تواند از دلایل رشد بیت کوین قلمداد شود.


غول شبکه اجتماعی روسیه ارز دیجیتال قابل استخراج عرضه کرد

بر اساس گفته‌ یک خبرگزاری محلی و دولتی روسیه در تاریخ ۱ آوریل، غول شبکه اجتماعی روسی وی‌کی به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال قابل استخراج خودش به نام وی‌کی‌ کوین است. اطلاعات به دست آمده از این کوین نشان می‌دهد که مبتنی بر بلاک چین نیست و کاربران را به استخراج این ارز دیجیتال از طریق خدمات وی‌کی تشویق می‌کند. این خدمات که از طریق یک بازی کلیکی در تلفن همراه ارائه خواهد شد، به کاربران اجازه می‌دهد تا ارز داخلی به دست آورده و آن را به کاربران دیگر بفرستند تا بر اساس میزان وی‌کی کوین در فهرست برترین‌ها به رقابت با یکدیگر بپردازند. شایعات در خصوص احتمال ایجاد یک ارز دیجیتال توسط همتای آمریکایی وی‌کی یعنی فیس‌بوک نیز به شدت در فضای رسانه‌ای داغ است.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

بازار ارزهای دیجیتال رشد خیره‌ کننده‌ای نسبت به هفته گذشته داشته و بیت کوین در حال حاضر در قیمت ۵,۲۰۰ دلار معامله می‌شود. اتریوم و ریپل نیز به ترتیب در قیمت‌های ۱۷۸ و ۰.۳۵۵ دلار در حال نوسان هستند. ارزش کل بازار نیز با رشد ۳۸ میلیارد دلاری نسبت به هفته گذشته، در حال حاضر ۱۸۲ میلیارد دلار است.

سه آلت کوین برتر هفته که بیشترین سودآوری را داشتند اِزوو (EZOOW)، کریپتراست (Cryptrust) و لونا کوین (Luna Coin) بودند. در طرف دیگر سه ارز دیجیتال بازنده هفته که بیشترین افت ارزش را در هفته گذشته تجربه کردند، شارپ پلتفرم توکن (Sharpe Platform Token)، گارانتید اتورنس توکن (Guaranteed Ethurance Token) و دایت بیت‌ کوین (dietbitcoin) بودند.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال اِزوو (EZOOW): حدود ۳,۵۳۵ درصد
  • ارز دیجیتال کریپتراست (Cryptrust): حدود ۲,۲۳۶ درصد
  • ارز دیجیتال لونا کوین (Luna Coin): حدود ۱,۲۸۰ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال شارپ پلتفرم توکن (Sharpe Platform Token): حدود ۹۹ درصد
  • ارز دیجیتال گارانتید اتورنس توکن (Guaranteed Ethurance Token): حدود ۹۷ درصد
  • ارز دیجیتال دایت بیت‌ کوین (dietbitcoin): حدود ۹۱ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

ماریا گابریل، رئیس جامعه و اقتصاد دیجیتال اتحادیه اروپا

در اقتصاد امروز، زمان کمی برای ایجاد اعتماد مانند گذشته وجود دارد. برای مبارزه با سرطان، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و رهگیری اصالت کالاها، عوامل باید بتوانند بدون نیاز به ملاقات یکدیگر، به هم اعتماد کنند. چگونه می‌توانیم به این اعتماد برسیم؟ بله، با کمک بلاک چین.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

برایان کلی، موسس و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال BKCM LLC

تمام شاخص‌هایی که در اختیار داریم، چه شاخص‌های بنیادین چه تکنیکال و چه تحلیل‌های کمی، همگی از این موضوع حکایت دارند که به احتمال زیاد وارد فرایند کف‌سازی قیمت شده‌ایم.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

نوریل روبینی، اقتصاددان و منتقد ارزهای دیجیتال

به محض اینکه اخبار عرضه‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی شایع شوند، افرادی این حوزه خواهند گفت که این پدیده در حال فراگیر شدن است اما اگر به دقت درباره کاری که انجام می‌دهند، نگاه کنید خواهید دید که قرار نیست یک بلاک چین یا یک ارز دیجیتال باشد. تنها قرار است یک دفترکل واحد امن شده باشد.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

تن ویس، تحلیلگر بیت کوین

موقعیت‌های فروش نابود شدند، فشار ناگهانی فروش (Short squeeze) در بسته شدن موقعیت‌های فروش به دلیل رشد قیمت اتفاق افتاد. افراد بیشتری وارد هایپ شدند و بار دیگر رسانه‌ها به خاطر موضوع همیشگی ریزش‌ها و رشد‌های شدید قیمت به این موضوع توجه کردند. به نظرم بیش از نصف اوقات، آن‌ها تلاش می‌کنند اخباری که هیچ ارتباطی ندارد را دلیل وقوع رویدادها جلوه دهند.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

سخنرانی آندریاس آنتونوپولوس، محقق ارز دیجیتال، درباره سیستم‌های پرداخت ویزا و مسترکارت

ما باید به ده‌ هزار برابر ظرفیت آن‌ها برسیم.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

اولومیوا بِنارد اَلیو، رییس شورای سازمان بین المللی هوانوردی کشوری

بلاک چین این قابلیت را دارد تا به طور مجازی از هر گونه ضرر، تحریف یا جعل اطلاعات حیاتی در تمامی بخش‌های هوایی که در آن‌ها گواهی صادر می‌شود، جلوگیری کند.

اخبار منفی هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

تحلیلگر بلومبرگ: بیت کوین به بالاترین سطح اشباع خرید در ۱۵ ماه اخیر رسیده است

مایک‌ مک‌گلون، تحلیلگر بلومبرگ، معتقد است که بیت کوین به بالاترین حد اشباع خرید خود از دسامبر ۲۰۱۷ به این سو رسیده است. در گزارشی که برای این منظور تهیه شده، آمده است که شاخص GTI نیز از زمان رسیدن بیت کوین به ۲۰ هزار دلار، به چنین سطحی از اشباع نرسیده است. این تحلیلگر بلومبرگ دلیل رشد اخیر بیت کوین را فشردگی قیمت و نوسان کم آن عنوان کرده است.


کشف آسیب‌پذیری در پلتفرم بازار پیش‌بینی آوگر

براساس تحقیقی که توسط بصرافی بایننس صورت گرفته، بازار پیش‌بینی مبتنی بر اتریوم آوگر با یک آسیب‌پذیری روبروست. در گزارش بایننس، به یک آسیب‌پذیری اشاره شده است که با ایجاد یک بازار پیش‌بینی درباره قیمت اتریوم تا انتهای مارس، زمان پایان یافتن پیش‌بینی با عنوان قرارداد یکی نبوده است. این دوگانگی می‌تواند به نامعتبر بودن یک قرارداد منجر شود و تنها یک سوم از مبلغ قرارداده شده را به کاربران بازگرداند. طبق گفته محققان بایننس، این مشکل امنیتی می‌تواند مورد سو استفاده قرار گیرد. یک مقام اجرایی از آوگر اعلام کرد که در بروزرسانی بعدی راه‌‌حل این مشکل را مدنظر خواهند داشت.


شرکت حسابرسی: صرافی کوادریگا باید مراحل ورشکستگی را طی کند

غول حسابرسی، ارنست اند یانگ، که با صرافی نگون‌‌بخت کوادریگا همکاری می‌کند، هفته گذشته اعلام کرد که این صرافی به جای تجدید سازمان باید به فکر ورشکستگی باشد. این صرافی پس از مرگ غیرمنتظره موسس آن در دسامبر سال گذشته، کلید خصوصی کیف پول سرد را از دست داد و در حال طی مراحل قانونی است.

ضبط ۲۲ میلیون دلار توکن‌ عرضه اولیه توسط پلیس کانادا

پلیس کانادا دارایی دیجیتال موسسان بلاک چین شرکت خدمات مشاوره ون‌بکس را که ۲۲ میلیون دلار ارزش داشت، به دلیل عرضه اولیه توکن مشکوک مسدود کرد. بر اساس اسناد دادگاه، کوین هابز و لیزا چنگ یک شرکت کاغذی را اداره می‌کردند که هیچ محصولی ارائه نمی‌داد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها مبالغ جمع‌آوری شده را صرف خرید اموال و دارایی برای خود کرد‌ه‌اند.

اخبار مثبت هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

امکان انجام اثبات سهام تزوز در کیف پول تراست ولت فراهم شد

هفته گذشته برنامه رسمی کیف پول ارز دیجیتال بایننس، تراست ولت، اعلام کرد که امکان سهام‌گذاری (Staking) را برای تزوز فراهم کرده است. این قابلیت که تا پایان ماه ژوئن افزوده می‌شود، به کاربران این فرصت را خواهد داد تا با اختصاص دارایی خود در شبکه برای تایید تراکنش‌ها، کسب درآمد داشته باشند. کاربران با سهام‌گذاری قادر خواهند بود در تصمیمات شبکه نیز شرکت کرده و رای دهند.


رکورد جدید حجم معاملات آتی بیت کوین شکسته شد

توییت منتشر شده از سوی گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو نشان می‌دهد که رکورد جدیدی در حجم معاملات آتی به ثبت رسیده است. قراردادهای آتی CME به بالاترین میزان خود رسیده و از مرز ۲۲,۵۰۰ قرارداد به ارزش تقریبی ۱۱۲,۷۰۰ بیت کوین عبور کرده است. براساس گزارش‌های قبلی گروه CME گفته بود که محدود بودن بیت کوین برای آن‌ها یک چالش محسوب می‌شود.


مقررات جدید ماینینگ در ایالت مونتانا آمریکا/ استخراج فقط با منابع تجدیدپذیر

بخش میزولا در ایالت مونتانا مقررات جدیدی را برای استخراج ارز دیجیتال در نظر گرفته است. در پیش‌نویس اولیه مقررات که هدف اصلی آن حفاظت از سلامت اجتماعی، امنیت و رفاه عمومی ساکنین عنوان شده، استخراج از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر به صورت یک الزام قانونی خواهد بود. پس از تصویب این مقررات، فعالیت‌های قبلی استخراج تنها با دریافت گواهی قادر به ادامه فعالیت و گسترش آن‌ها خواهند بود.

مقالات برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره یازدهم – هفته سوم فروردین 98

بیت کوین را فراموش کنید، فیس‌بوک دلار را هدف گرفته است

کمتر از صد سال گذشته، طلا ارز ذخیره‌ای جهان محسوب می‌شد و ارزش دلار به آن وابسته بود، اما ایالات متحده و رئیس جمهور نیکسون تصمیمی بر پایان دادن به این رابطه گرفت. دلار جای طلا را گرفت و همه کاربرد طلا به عنوان یک ابزار تبدل را از یاد بردند. اما هم‌اکنون نوبت به خود دلار رسیده است. آیا فیس‌بوک می‌تواند همین بلا را بر سر دلار بیاورد و به نحوی جای آن را بگیرد؟ این مقاله، موضوع جایگزینی ارز دیجیتال فیس‌بوک را بررسی کرده است.


بیت کوین: پناهگاهی در آینده بدون اسکناس

پول نقد مزایای منحصر بفردی از جمله قابلیت تعویض‌پذیری و محرمانگی را می‌تواند داشته باشد. حرکت به سمت جامعه‌ای بدون پول نقد و اسکناس‌ها این مزیت را از مبادلات بین افراد حذف می‌کند. اما آیا راهی برای حفظ این ویژگی با حذف اسکناس‌ها وجود دارد؟ بیت کوین، تنها واژه‌ای است که در پاسخ به این سوال می‌توان به کار برد.


دلایل رشد شدید قیمت بیت کوین در روزهای اخیر چه بود؟

بیت کوین در هفته‌ی گذشته طی حرکتی کم‌سابقه (حداقل در چند ماه اخیر)، در عرض چند ساعت هزار دلار افزایش یافت تا مرکز توجهات را بار دیگر به سوی خود جلب کند. از آن جا که رسانه‌ها علاقه‌ی ویژه‌ای به علت‌یابی هر پدیده‌ای دارند، دلایل گسترده‌ای برای رشد اخیر بیت کوین مطرح شد. این مطلب مهمترین دلایل احتمالی که به رشد بیت کوین ختم شد را بررسی کرده است.


نبردی برای بقا؛ آیا غول‌های فناوری ارزهای دیجیتال را قبضه خواهند کرد؟

فامگا؛ تشکیل شده از نام‌های بزرگ فیس‌بوک، اپل، مایکروسافت، گوگل و آمازون. غول‌های فناوری پتانسیل بی‌نظیر ارزهای دیجیتال را برای ارزش آفرینی دیده‌اند و حرکتشان را به سوی آن آغاز کرده‌اند. اصل تیغ اوکام می‌گوید که ساده‌ترین بیشترین احتمال تحقق را دارد؛ یعنی ارزهای دیجیتال در دست غول‌های فناوری قرار گیرند. اما آیا جامعه‌ی ارز دیجیتال که آخرین امید باقی مانده محسوب می‌شود، توانایی ایجاد تغییر را خواهد داشت؟ از یاد نبریم که تنها اصل پیوسته و پایداری که هیچوقت تغییر نمی‌کند، خود تغییر است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه