مهمترین اختراع ۵۰۰ سال اخیر که بشر از آن غافل شده است

مهمترین اختراع ۵۰۰ سال اخیر که بشر از آن غافل شده است

شاید تا به حال نام یوجی ایجیری را نشنیده باشید. اما در سال ۱۹۸۹ او یک چیز باورنکردی ایجاد کرد.چیزی که یوجی ایجاد کرده است انقلابی تر از موتور بخار، کامپیوتر و تلفن هوشمند است.

مهمترین اختراع 500 سال اخیر که بشر از آن غافل شده است

ایجیری در سال های پایانی عمر

اگر از صدها سال پیش تاکنون را بررسی کنیم، فقط تاثیر صعنت چاپ و اینترنت را در زندگی مردم می بینیم . هم اینترنت و هم چاپ، پخش اطلاعات را گسترش دادند و باعث افزایش دانش و آگاهی مردم جهان شد.

پس ما از چه چیزی حرف می زنیم؟ ایجیری چه چیزی را ایجاد کرد که خیلی شگفت انگیز است؟

حسابداری سه طرفه

اگر از آن چیزی نشنیده اید، نگران نباشید. این موضوع در تلویزیون یا شبکه های اجتماعی مطرح نشده است. زمانی که پروفسور ایجیری در سال ۲۰۱۷ فوت کرد، اکثر مردم حتی او را نمی شناختند. بنابراین فقط شما نیستید که او را نمی شناسید. کتاب مشهور او، Momentum Accounting And Triple-Entry Bookkeeping است.

حتی وقتی کلمه ” triple-entry accounting” را در گوگل جستجو می کنید، فقط با چند مقاله ساده و کوچک مواجه می شوید.

پس اگر اختراع ایجیری مهم است چرا کسی از آن چیزی نمی داند؟

چون اولین کاربرد اختراع ایجیری در سال ۲۰۰۸ معرفی شد. این فقط یکی از کاربرد های حسابداری سه گانه ایجیری است و آرام آرام می تواند زندگی ما را تغییر دهد.

برای درک بهتر این موضوع کمی تاریخ را بررسی می کنیم.

بررسی تاریخ حسابداری

تاریخچه حسابداری

نکته اساسی: بدون حسابداری، شما نمی توانید این مقاله را در موبایل یا کامپیوتر خود بخوانید. بدون حسابداری نمی توانید حتی خودرو داشته باشید و رانندگی کنید. در حقیقت بدون حسابداری و حسابرسی هیچ تجارتی وجود نخواهد داشت و بدون تجارت، هیچ هواپیما، قطار، تراکتور، موتور بخار، آسمان خراش ها و یا کامپیوتری وجود نخواهد داشت. هیچ دولت یا کشوری بدون حسابداری یا تجارت نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.

به عبارت دیگر، اگر حسابداری و تجارت شکل نمی گرفت ما هنوز هم مانند انسان های نخستین، فقط می توانستیم کشاورزی کنیم و یا در جنگل به دنبال شکار باشیم.

اساسا در طول تاریخ دو نوع حسابداری به ما در تکامل و پیشرفت کمک کرد.

اولین پیشرفت: حسابداری یک طرفه (single-entry accounting)

برای سالیان سال انسان ها فقط کشاورزی می کردند یا در جنگل به دنبال شکار بودند. چشم انداز انسان ها محدود بود. یک فرد با قبلیه زندگی می کرد و وظیفه خود را انجام می داد. کسی مالک چیزی نبود و همه برای بقا زندگی می کردند. برای هزاران نسل این چرخه ادامه یافت تا اینکه حسابداری به آن پایان داد.

پس از پیدایش علم حسابداری برای اولین بار توانستیم نوع زندگی خود را انتخاب کنیم و انعطاف شغلی و فکری را در جهان را تجربه کنیم.

اولین نمونه ی حسابداری یک طرفه حدود ۵۰۰۰ سال پیش میان سومریان مرسوم شد. در این نوع حسابداری با خط میخی روی یک لوح نشانه هایی را ثبت می کردند که نشان می داد سهم هر فرد چقدر است.

وقتی که بشر توانایی ثبت مالکیت را پیدا کرد، تجارت آغاز شد. با استفاده از حق مالکیت، افرادی که با نفوذ بودند منابع را در اختیار گرفتند و ثروتمندان و فقرا مشخص شدند. ثروتمندان افراد فقیر را به عنوان سرباز استخدام کردند و حکومت ها و امپراطوری ها به وجود آمدند.

اما حسابداری تک ورودی آنقدر ها هم خوب نبود. در این نوع حسابداری یک نفر که از طرف شاه مشخص می شد، حساب ها را در لوحی ثبت می کرد. همه باید به او اعتماد می کردند و اگر چیزی از آن لوح پاک می شد، کسی حق اعتراض نداشت.

در حسابداری یک طرفه تجارت دو طرفه برای افراد بدون نفوذ و فقیر سخت بود و پادشاهان بیشترین سود را از این راه می بردند.

حسابداری دو طرفه راهی برای نجات

بندر تجاری ونیز

نقاشی قدیمی از بندر تجاری ونیز

در سال ۱۴۰۰ میلادی حسابداری یک طرفه به پایان عمر خود رسیده بود. بازرگانان با کشتی های غول پیکر به نقاط مختلف جهان سفر می کردند و با کسانی که تا به حال ندیده بودند تجارت می کردند. به دلیل نقل و انتقال کالا ها از راه دریا، شهرهای بندری مانند ونیز به مراکز تجارت تبدیل شدند. به دلیل حجم بالای تجارت، حسابداری یک طرفه دیگر مورد اعتماد نبود و خطاهای احتمالی آن زیاد بود.

مسلمانان از خیلی قبل تر از حسابداری دو طرفه استفاده می کردند و با گسترش روابط این نوع حسابداری مورد تایید تمام بازرگانان جهان قرار گرفت.

در حال حاضر هنوز هم ۹۰ درصد از شرکت ها و موسسات، از حسابداری دو طرفه استفاده می کنند. در این حسابداری با دو معیار بدهکار و بستانکار، تبادلات انجام می شود.

اما حسابداری دوطرفه با افزایش حجم معملات و فسادهای مالی از پیش تعیین شده، مشکلات زیادی را برای اقتصاد به وجود آورده است و گاهی اوقات باعث ورشکستگی شرکت ها می شود. از این نمونه می توان به شرکت بزرگ انرون اشاره کرد که در سال ۲۰۰۱ ورشکسته شد.

حالا حسابداری سه طرفه به کمک اقتصاد می آید.

سپیده دم: حسابداری سه طرفه

یوجی ایجیری، برای حل مشکلات فساد و مشکلات مالی یک روش بزرگ ارائه داد: ترکیب رمزنگاری و حسابداری.

بسیاری از منتقدان ایجیری می گویند که او فقط ایده آن را ارائه کرده است و کار خیلی بزرگی انجام نداده است. اما با توجه به اینکه او یک برنامه نویس نبود، یک ایده فوق العاده را ارائه داد. در ضمن در کتاب های او نحوه استفاده از حسابداری سه گانه به طور تئوری توضیح داده شده است.

همچنین در زمان او امکان کار بر روی این ایده وجود نداشت زیرا سخت افزارهای مورد نیاز ساخته نشده بودند و برنامه نویسی تکامل نیافته بود.

در سال ۲۰۰۵، رمزنگاری کامل و اجرایی شد. سپس، در سال ۲۰۰۶/۲۰۰۷، برنامه نویس یا گروهی از برنامه نویسان به صورت خواسته یا ناخواسته از ایده ایجیری ( استفاده از رمزنگاری در حسابداری) استفاده کرد. او روی یک ارز جایگزین کار می کرد که غیرمتمرکز بود. این ارز بیت کوین نامیده شد.

این نخستین کاربرد از حسابداری سه طرفه است.

بیت کوین ممکن است ادامه پیدا کند و یا نابود شود. اما موضوع اصلی این است که بیت کوین فقط یکی از کاربردهای بلاک چین است. فناوری بلاک چین قطعا به راه خود ادامه خواهد داد و شرکت ها مجبور خواهند بود برای جلوگیری از فساد و ورشکستگی ، به تدریج آن را بپذیرند.

برای استفاده از حسابداری سه طرفه نیاز به دفتری برای ثبت است که اشتباهات خواسته یا ناخواسته انسانی در آن دخیل نباشد و نتوان آن ها را تغییر داد. بلاک چین دقیقا توانایی انجام این کار و فراتر از آن را دارد.

در این سیستم وقتی دو طرف با هم سازگار هستند وارد بلاک چین می شوند و در آن ثبت می شوند. در بلاک چین تضمین می شود که هر اتفاقی بیافتد آن گزارش قابل تغییر نخواهد بود. مثلا سند ملکیتی که در بلاک چین ثبت شود، به صورت تضمین شده و قابل تغییر باقی خواهد ماند.

این قابلیت بلاک چین باعث می شود که ایده هایی را که قبلا رویا بوده است را به راحتی اجرایی کنیم.

فرایند رای گیری

یکی از هزاران کاربرد بلاک چین فرایند رای گیری است. دموکراسی و حکومت مردم بر مردم به یک اساس به اسم رای گیری نیاز دارد. رای گیری همیشه یکی از چالش های مردم و دولت ها بوده است. در حال حاضر ۸۰ درصد فرایند رای گیری نیاز به نیروی انسانی دارد تا بررسی کنند:

  • چند نفر رای داده اند؟
  • آیا آن ها قبلا رای داده اند؟
  • رای خود را به درستی ثبت کرده بودند؟
  • آیا خود فرد در رای گیری شرکت کرده است؟
  • آیا تقلبی اتفاق نیافتاده است؟
  • و چندین مشکل دیگر

قبلا چندین نمونه دستگاه اخذ رای ساخته شده است اما به دلیل متمرکز بودن سرور آن و امکان تقلب، موفق نبوده اند.

بلاک چین این مشکل را هم حل خواهد کرد. آنچه که در آینده ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود اجرای سیستم های رای گیری E۲E مبتنی بر بلاک چین است.

در این سیستم هر کسی که رای می دهد، رای خود را شخصا تایید می کند و رای شمارش می شود. مردم مجبور نیستند به کسی اعتماد کنند تا رای ها را تایید یا شمارش کند. همچنین دولتمردان و نامزد ها هم می توانند کلید های عمومی افرادی را که رای داده اند ببینند و از رای ها اطمینان حاصل کنند.

چیزی که در این سیستم ها اتفاق می افتد این است که همه چیز را به شبکه ای غیرمتمرکز و غیرقابل نفوذ به نام بلاک چین می سپاریم.

امروزه شرکت های زیادی در حال آزمایش کردن سیستم های رای گیری مبتنی بر بلاک چین هستند و احتمالا تا چند سال آینده شاهد استفاده از آن ها خواهیم بود.

دلایل مهمی که مردم به سراغ ارزهای دیجیتال نمی روند

حباب گل لاله؟

برخی از منتقدان بیت کوین، آن را مانند حباب گل لاله که در هلند اتفاق افتاده بود می بینند و آن را بی ارزش می دانند.

خلاصه ای از جنون گل لاله در هلند:
در اوایل قرن ۱۶ میلادی، گل لاله از آسیا به هلند وارد شد. هنگامی که گل لاله به هلند وارد شد به دلیل کمیاب بودن، یک رشد قیمت خیلی بزرگ را تجربه کرد و باعث ایجاد یکی از بزرگترین حباب های اقتصادی تاریخ شد. اما پس از مدتی که بذر آن زیاد شد، قیمت آن به شدت سقوط کرد و به اقتصاد هلند ضربه زد.

این موضوع با بیت کوین کاملا متفاوت است.

دلایل مهم تفاوت رشد بیت کوین با حباب گل لاله هلند:

۱- در جنون گل لاله، قیمت این گل فقط به دلیل کمیاب بودن و زیبایی و کشت راحت آن افزایش یافت و مثلا رشد آن به دلیل ارزش دارویی آن نبود.

اما بیت کوین به دلیل کاربرد آن محبوب شد. بدون مرز، بدون واسطه بودن بیت کوین باعث تقاضا شد.

۲- اصلی ترین تفاوت این است که در جنون گل لاله پس از مدتی میلیون ها بذر لاله ایجاد شد و رشد آن متوقف نشد. در نتیجه بذر گل لاله دیگر کمیاب نبود و باعث سقوط قیمت شد.

اما بیت کوین فقط تا ۲۱ میلیون واحد از آن استخراج خواهد شد. بنابراین تقاضا همچنان باقی خواهد ماند و بیت کوین برای همیشه کمیاب می ماند.

ناپایدار است ؟

مهمترین اختراع 500 سال اخیر که بشر از آن غافل شده است

بله درست است. ارزهای دیجیتال ناپایدار هستند. شما ممکن است مقداری ضرر کنید. اما به این توجه داشته باشید که نوسانات سالانه اکثر ارزهای دیجیتال مثبت بوده است. این را هم در نظر بگیرید که خود شما هم باعث این ناپایداری هستید. بله درست است خود شما.

عدم آگاهی مردم باعث می شود که افت قیمت به وجود بیاید. اما آیا سال های دیگر که مردم آگاه شوند به همین شکل خواهد بود؟ آیا مردم در آینده مانند امروز واسطه ها را می پذیرند؟

به اطراف خود نگاه کنید روز به روز برای مردم حریم خصوصی مهم و مهم تر می شود. مردم دوست دارند بدون واسطه زندگی کنند. حالا می خواهد بیت کوین باشد یا چیز دیگری مردم ابزار های دوری از واسطه ها را دوست خواهند داشت.

در ضمن ارزهای دیجیتالی پدیده ی جدیدی هستند. این ارزها به نوعی جرقه بودند و قطعا برای مشکلات آن ها راهکار های بهتری پیدا خواهد شد.

جهان به سمت غیرمتمرکز بودن حرکت می کند و این اجتناب ناپذیر است.

آن ها پشتوانه ای ندارند

بیت کوین و طلا

این یکی از جنجالی ترین شایعاتی که درباره ارزهای دیجیتال مخصوصا اتریوم و بیت کوین مطرح می شود این است که آن ها ارزش ذاتی ندارند چون پشتوانه ای ندارند.

هیچ چیز ارزش ذاتی ندارد مگر اینکه ما به آن ارزش بدهیم. پشتوانه ارز های سنتی معمولا طلا است.

بیایید همین طلا را با بیت کوین مقایسه کنیم:

طلا و بیت کوین هر دو برای تجارت استفاده می شوند چون مردم آن را می پذیرند و برای تجارت کاربرد دارند. طلا و بیت کوین هر دو محدودیت منابع دارند، کمیاب هستند و باید با زحمت استخراج شوند. زحمت استخراج طلا با کار فیزیکی معدنچیان است و زحمت استخراج بیت کوین با دستگاه های آن است. بنابراین ارزشمند می شوند.

ارزشمند بودن به دلیل کاربرد، تقاضا و کمیاب بودن اتفاق میافتد. هر چیزی که کاربردی باشد و تعداد کمی از آن تولید شود کمیاب است، پس ارزشمند می شود. به نظر شما اگر روزی مثلا اثبات شود که معادن طلا دیگر طلایی را در خود ندارند، آیا در قیمت آن تاثیر گذار نیست ؟بیت کوین و اتریوم هم به همین دلیل ارزشمند هستند. کاربردی بودن و کمیاب بودن

نتیجه گیری

در دنیای آینده، اشتباهات خواسته یا ناخواسته انسانی جایگاهی نخواهند داشت. سیستم های بدون نقص و اشتباه کنترل امور مردم جهان را در دست خواهند گرفت و این امر اجتناب ناپذیر است. دنیا بیش از پیش آماده تغییرات است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

11 دیدگاه
سعید نعمتی
سعید نعمتی
۳ سال قبل

در قسمت (این نخستین کاربرد از حسابداری سه طرفه است.)خط آخر (غیر قابل تغییر) درستش هست.

منصور پیرو
منصور پیرو
۳ سال قبل

البته اضافه کنم واقعه در دنیایی که حکومتها دارای قدرتی به اسم توان مالی مملکت خودشون نباشند واقعه دیدنی خواهد بود

منصور پیرو
منصور پیرو
۳ سال قبل

نظر بنده در اشکال داشتن صرف منابع برای استخراج است در کل بنظر هدر رفتن منابع انرژي و درامد داشتن ماینر ها وقتی فعالیت انها کلی در نظر گرفته بشه فعالیتشون براروده کردن نیاز افراد نیست بنابراین دراین سیستم مثاا ماینرها بجای بانکها هستند ولی بدونه توانایی تقلب حالا چراباید این مقدار انرژی در این صرف بشه

سعید
سعید
۴ سال قبل

بادرود وسپاس از مقاله بسیار خوبتون خیلی خوشحالم که شانس بهم رو کرد واین مقاله خیلی نا مفهومات رو برام بیشتر قابل درک کرد لطفا منبع مقاله هم بگذارید اگه مقدور هست ممنونم موفق باشید.

علی
علی
۵ سال قبل

سلام دوست عزیز افسوس که مقاله تو را خیلی خیلی دیر خواندم چندین بار این مقاله را خواندم گرچه سن وسالی از من رفته است نزدیک پنجاه سال ( وشاید بتوان گفت در این سن هم چیز به پایان خود نزدیک می شود ) اما به آینده امیدوار شدم . خصوصا مطالبی را که در باره ی انتخابات با استفاده از این روش نوشته بودید . از شما بسیار بسیار ممنونم اگرچه ممکن است شما هرگز این متن من را نبینید . خدا نگه دار

master EC
master EC
۵ سال قبل

با سپاس از مطالبتون
لطفا منبع و اعلام بفرمایید .
عدم ذکر منبع نوعی سرقت ادبیه .

ثقلبذ
ثقلبذ
۵ سال قبل

جالب بود..خسته نباشید.. هنوز گیجم

elinimorkoni
elinimorkoni
۵ سال قبل

خیلی باحال بود

غضنفر
غضنفر
۶ سال قبل

نتیجه گیری: نویسنده متن میخواد در رشته حسابداری ادامه تحصیل بده داره خودشو امیدوار میکنه! :|

محمدجواد
محمدجواد
۶ سال قبل

با سلام و آرزوی موفقیت بیشتر برای تیم خوب ارز دیجیتال،مقالات بسیار خوبی رو ترجمه و منتشر میکنید و واقعا جای تشکر داره
ولی چرا در اکثرشون لینک منبع اصلی وجود نداره، لطفاً لینک منبع رو هم وارد کنید