کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد. برای اطلاع از انتشار شماره جدید از کسپول هفتگی می‌توانید اعلانات (Notifications) سایت ارزدیجیتال را بر روی مرورگر خود را فعال کنید.

اخبار مهم هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

بزرگترین بانک آمریکا به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال JPM Coin

بانک جی‌پی‌مورگان که بزرگترین بانک آمریکا محسوب می‌شود، هفته گذشته اعلام کرد که به دنبال راه‌اندازی دارایی‌ دیجیتال مخصوص خودش خواهد بود. پس از اظهارات منفی اخیر جیمی دیمون، مدیرعامل جی‌پی‌مورگان، این شرکت اطلاعاتی درباره ارز دیجیتال JPM Coin ارائه داد. این ارز دیجیتال برای افزایش بهره‌وری در ۳ حوزه پرداختی طراحی شده است: انتقال بین‌المللی پول توسط شرکت‌های بزرگ، خدمات نگهداری و مبادلات اوراق بهادار. سرپرست اجرایی بلاک چین در این شرکت گفته است که تنها بخش کوچکی از بودجه کلی در ساخت این ارز دیجیتال دخیل خواهد بود.


تاریخ راه‌اندازی نسخه آزمایشی صرافی غیرمتمرکز بایننس اعلام شد

هفته گذشته مدیر بایننس در توییتی اعلام کرد که نسخه آزمایشی صرافی غیرمتمرکز بایننس به همراه بایننس چین (بلاک چین اختصاصی بایننس) در تاریخ ۱ اسفند راه‌اندازی خواهد شد. چانگ‌پنگ ژائو در همان توییت بازخورد مردم را برای این شبکه آزمایشی ارزشمند خواند. این صرافی دو ماه گذشته ویدیوئی در رابطه با محیط کاربری صرافی غیرمتمرکز خود منتشر کرد. از نکات جالب این ویدئو شباهت زیاد پلتفرم جدید بایننس به پلتفرم متمرکز خود بود. صرافی غیرمتمرکز این امکان را به کاربران خواهد داد تا خودشان مالک واقعی دارایی‌های دیجیتالشان باشند. با راه‌اندازی بایننس چین، توکن اختصاصی این صرافی که بایننس کوین نام دارد، از بستر اتریوم خارج خواهد شد.


تغییر شرایط احراز هویت در صرافی لوکال بیت کوینز برای مبارزه با پولشویی

صرافی فنلاندی لوکال بیت‌کوینز اعلام کرده است که با مقامات قانون‌گذار محلی به منظور پیاده‌سازی مقررات ضد پولشویی در اتحادیه اروپا (EU) همکاری می‌کند. بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت لوکال‌ بیت‌کوینز، این شرکت عنوان کرده است که خدمات این صرافی منطبق با آخرین دستورالعمل ضد پولشویی خواهد بود. گفتنی‌ است که این دستورالعمل روی تمام تراکنش‌ها از جمله ارزهای دیجیتال اعمال خواهد شد. در حال حاضر شرایط و الزامات قانونی کامل برای کاربران لوکال‌ بیت کوینز فراهم است، با این حال مدیریت این صرافی گفته است که با چارچوب مقرراتی پیش رو، تغییرات مهمی درباره نحوه فعالیت پلتفرم‌های دارایی دیجیتال اتفاق خواهد افتاد. این پلتفرم فنلاندی خریدوفروش بیت کوین در وبلاگش نوشته است که در ماه مارس سال جاری اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه می‌دهد.


بورس نزدک شاخص‌های قیمت بیت کوین و اتریوم را اضافه خواهد کرد

در هفته‌ای که گذشت، بورس نزدک اعلام کرد که شاخص‌های جدیدی برای دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم اضافه خواهد کرد. این دو شاخص جدید که BLX (شاخص نقدینگی بیت کوین) و ELX (شاخص نقدینگی اتریوم) نام دارند، برای دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم ارائه خواهند شد. شاخص‌های مذکور که محصولات شرکت بریو نیو کوین (BNC) هستند، در بازه‌های زمانی ۳۰ ثانیه‌ای قیمت ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای برای مشتریان نمایش خواهند داد. نزدک که از چند ماه قبل به طور جدی فعالیت‌های مرتبط با بازار ارزهای دیجیتال را آغاز کرده است، در این باره عنوان کرده که روش محاسبه هر دو شاخص با قواعد کلیدی سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار گرفته است.


ویتالیک بوترین شایعات مربوط به تهدید امنیتی موجود در فورک آتی اتریوم را رد کرد

ویتالیک بوترین، خالق و توسعه دهنده اصلی اتریوم در یک گفتگوی اینترنتی که با موضوع بررسی طرح پیشنهادی توسعه اتریوم برگزار شده بود، در خصوص شایعه پیامد منفی قابلیت جدیدی که در فورک آتی اتریوم عرضه می‌شود، شفاف سازی کرد. ویتالیک شایعاتی که حول تهدیدهای امنیتی مرتبط با قابلیت جدید ایجاد قرارداد هوشمند در هارد فورک قسطنطنیه شکل گرفته بود را در این تماس ویدیوئی رد کرد. قابلیت مورد نظر که Create2 نام دارد و با طرح پیشنهادی بهبود اتریوم EIP1014 شناخته می‌شود، برای ایجاد امکان برقراری تعامل با قراردادهایی در نظر گرفته شده است که هنوز در بلاک چین وجود ندارند.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

بازار ارزهای دیجیتال هفته نسبتا آرام و کم‌نوسانی را پشت سر گذاشت، بطوریکه بیت کوین در محدوده فشرده‌ای معامله شد و اتریوم نیز در روزهای گذشته نشانه‌های صعودی خوبی از خود نشان داد. حجم کل بازار ارزهای دیجیتال نیز در حال حاضر نزدیک به ۱۲۶ میلیارد دلار است.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال اولترا کوین (UltraCoin): حدود ۱,۷۷۵ درصد
  • ارز دیجیتال دایت بیت‌کوین (dietbitcoin): حدود ۱,۳۲۶ درصد
  • ارز دیجیتال سگویت‌۲ایکس (SegWit2x): حدود ۴۵۶ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال ام‌ام‌او کوین (MMOCoin): حدود ۹۳ درصد
  • ارز دیجیتال دِ کارنسی آنالیتیک (The Currency Analytics): حدود ۹۱ درصد
  • ارز دیجیتال زن‌گلد (ZenGold): حدود ۸۷ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

جک دورسی، مدیرعامل توییتر و اسکوئر

ما علاقه‌مندیم که عملیات پرداخت بیت کوین را تا جایی که امکان دارد مناسب مبادلات، سریع و بهینه کنیم و این نگاه به پایه فروشنده و اطلاعات ثبت شده را نیز شامل می‌شود. مسئله انجام شدن یا نشدن نیست، مسئله این است که چه زمانی اجرا خواهد شد.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

اوا کایلی، عضو یونانی پارلمان اروپا

بلاک چین به دلیل ماهیتی که دارد، به هیچ حد و مرزی اهمیت نمی‌دهد. این فناوری توقف‌ناپذیر است.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

پاتریک برن، موسس و مدیرعامل اورستاک‌دات‌کام

می‌توانیم وارد ونزوئلا شویم و با تنها ۶ لپ‌تاپ نه تنها جامعه کارآمدی بسازیم، بلکه به طور قابل بحثی آن را به یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های حکومت‌داری در دنیا تبدیل کنیم. می‌توانیم بر روی یک لپ‌تاپ برای آن‌ها بانک مرکزی ایجاد کنیم و هرکسی در ونزوئلا برنامه رایگانش را دانلود کند. به یکباره شما پیشرفته‌ترین سیستم مالی دنیا را در این کشور شاهد خواهید بود.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

ریک ادلمن، موسس شرکت مشاوه ادلمن فایننشال انجینز

از لحاظ تکنولوژیکی و برخلاف جنبه قانونی، ETF بیت کوین می‌تواند همین فردا اتفاق بیافتد. اما انگیزه خاصی برای این کار وجود ندارد، چرا که مهره‌های قدرتمند در صنعت سرمایه‌داری، انگیزه‌ای ندارد تا سهمشان از بازار را از دست دهند.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

بری سیلبرت، مدیرعامل و موسس دیجیتال کارنسی گروپ

من به بسیاری از توکن‌های دیجیتال اعتقاد ندارم و باور دارم که ارزش بیشتر آن‌ها صفر خواهد شد.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

برد گارلینگهاوس، مدیرعامل ریپل

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، بانک‌ها در حال تغییر لحن خود درباره ارزهای دیجیتال هستند. اما پروژه JPM که معرفی شده، فاقد یک ویژگی اصلی است. معرفی یک شبکه بسته در دنیای امروز مانند راه‌اندازی AOL پس از عرضه اولیه سهام نت‌اسکیپ است. دو سال گذشته و هنوز ارزهای دیجیتال بانکی راه‌حل مدنظر نیستند.

اخبار منفی هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

به غیر از اخبار مهم هفته که به آن پرداخته شد، در این بخش به مرور اخبار منفی فضای ارزهای دیجیتال و بلاک چین در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم:

دستگیری فرد ۲۲ ساله به جرم استفاده از کامپیوترهای دانشگاه برای استخراج ارز دیجیتال !

فرد ۲۲ ساله اندونزیایی به اتهام نصب و اجرای نرم‌افزارهای استخراج ارز دیجیتال بر روی کامپیوترهای دانشکده‌ای در کره‌جنوبی، دستگیر شد. این متهم نرم‌افزار «هانی ماینر» که برای استخراج بیت کوین و مونرو استفاده می‌شود را بر روی ۲۷ کامپیوتر در اتاق کامپیوتر یک دانشکده نصب کرده بود. دادستان کل دادگاه شهر اولسان، به دلیل امکان خروج از کشور او سریعا حکم دستگیری‌اش را صادر کرد.


پاداش‌های روزانه استخراج اتریوم به پایین‌ترین میزان تاریخ خود رسیده است !

بر اساس داده‌های سایت اتراسکن تعداد اترهای ساخته شده جدید در روز ۲۱ بهمن به کمترین میزان تاریخ خود رسیده است. در این روز تنها ۱۳,۳۷۰ واحد اتر در شبکه استخراج شده که در مقایسه با میانگین ۲۰ هزار واحد استخراج اتر در دسامبر ۲۰۱۸ کاهش چشمگیری داشته است. علت این امر را به افزایش ناگهانی سختی شبکه اتریوم می‌توان ارتباط داد.


پلیس ترکیه از دستگیری ۲۴ مظنون سرقت بزرگ ارزهای دیجیتال خبر داد

پلیس ترکیه ۲۴ مظنون که در سرقت بزرگ ۲.۴۷ میلیون دلاری یک شرکت بزرگ ارز دیجیتال در این کشور نقش داشتند را دستگیر کرد. پول دزدیده شده در قالب ارزهای دیجیتال مطرحی مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل به سرقت رفته است. همچنین پلیس این کشور موفق به ضبط ۵۴ هزار لیر پول نقد و ۱.۳ میلیون لیر ارز دیجیتال شده است. تنها ۶ نفر از ۲۲ نفر مظنون منتقل شده به دادگاه استانبول، دستگیر شده و بقیه افراد با اعمال کنترل قضایی آزاد شدند.


کشف بدافزار سرقت ارزهای دیجیتال در نسخه جعلی نرم افزار متامسک روی گوگل‌پلی

برای اولین بار در نرم‌افزاری در گوگل‌پلی، نوعی از بدافزار که آدرس دریافت‌کننده را با آدرس هکر جایگزین می‌کند، کشف شد. شرکت تولیدکننده آنتی ویروس ESET در هفته گذشته اعلام کرد که این نرم‌افزار از نوع کلیپر (Clipper) بوده و با تاثیرگذاشتن بر روی محتوای ذخیره شده در کلیپ‌بورد سیستم‌عامل، آدرس مهاجم را جایگزین آدرس دریافت کننده می‌کند. این نرم‌افزار آلوده در گوگل‌پلی، خود را جای متامسک که کیف پول و کلاینت اتریوم است، جا زده بود. متامسک در حال حاضر هیچ نرم‌افزاری برای گوشی‌های همراه ارائه نداده است.

اخبار مثبت هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

کاهش شدید کارمزد تراکنش‌های بیت کوین؛ برابر با سال ۲۰۱۴ !

اطلاعات جدید نشان می‌دهد که با وجود روند افزایشی تراکنش‌های بیت کوین در ماه‌های اخیر، کارمزد تراکنش‌ها به پایین‌ترین حد خود رسیده و مقدار آن برابر با کارمزد‌ تراکنش‌های سال ۲۰۱۴ شده است. این مسئله در حالی اتفاق افتاده که حجم معاملات صرافی‌های بزرگ در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال‌ قبل تغییری نکرده و حتی معاملات کوین‌بیس در بازه زمانی مشابه نزدیک به ۲۱ درصد افزایش داشته است.


مدیرعامل توییتر: اسکوئر حتما از شبکه لایتنینگ بیت کوین پشتیبانی خواهد کرد

جک دورسی بنیان‌گذار توییتر و مدیرعامل اسکوئر اعلام کرد که برنامه پرداخت اسکوئر که امکان پرداخت با بیت کوین نیز در آن وجود دارد، از شبکه لایتنینگ حمایت خواهد کرد. مدیرعامل توییتر پیش‌تر در حرکت نمادین «مشعل لایتنینگ» که برای اثبات کارامد بودن این شبکه بین نودهای آن به راه افتاده بود، شرکت کرد. جک دورسی از حامیان بیت کوین است و در سخنان قبلی‌اش اظهار داشته که به عقیده او بیت کوین همان ارز بومی اینترنت است.


میلیاردر چینی بیت کوین: بهار ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۰ فرا خواهد رسید

مالک سهام صرافی بیت‌فینکس، ژائو دانگ، در گفتگوی اینترنتی اعلام کرد که به عقیده او بهار ارزهای دیجیتال دوباره در سال ۲۰۲۰ فرا خواهد رسید. به عقیده این کارآفرین بسیاری از شرکت‌های فعلی تا آن زمان از صحنه این حوزه کنار خواهند رفت اما در کنار آن‌ها شرکت‌های جدیدی پدیدار خواهند شد. ژائو دانگ موقعیت فعلی را بهترین زمان برای خرید بیت کوین می‌داند.


مبادله تجاری آرژانتین و پاراگوئه با استفاده از بیت کوین

آرژانتین با استفاده از بین کوین یک مبادله صادراتی با پاراگوئه انجام داده است. قرارداد منعقد شده بین دو کشور خرید محصولات آفت‌کش توسط پاراگوئه از آرژانتین را تایید می‌کند که در آن از بیت کوین برای تکمیل فرایند پرداخت استفاده شده است. کشور آرژانتین برای انجام این مبادله از ارائه‌دهنده خدمات مالی بیتکس در آمریکای جنوبی که از بیت کوین نیز پشتیبانی می‌کند، استفاده کرده است.

مقالات برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره چهارم – هفته چهارم بهمن ۹۷

معامله در بازار ارزهای دیجیتال با معامله در بورس چه تفاوت‌هایی دارد؟

آیا پیش از اینکه وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، در بورس فعالیت می‌کرده‌اید؟ در صورتی که تجربه خریدوفروش در هر دوبازار را داشته باشید، به تفاوت‌های بازارهای مالی مذکور واقف خواهید بود. بازار به بلوغ رسیده سهام شاید برای تریدرهای پرریسک و حرارت جذابیت چندانی نداشته باشد، از این رو آن‌ها به سمت بازار کریپتو کشیده می‌شوند. در این مقاله به تشریح تفاوت‌های این دو بازار مالی پرداخته شده است.


روش‌ هکرها برای ارسال بیت کوین به صورت محرمانه چیست؟

آیا تراکنش‌های بیت کوین به صورت محرمانه انجام می‌شود؟ با وجود بلاک چین عمومی و قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌های بیت کوین، هکرها چگونه ردپای بیت کوین‌های به سرقت رفته را در لابه‌لای تراکنش‌های دیگر گم می‌کنند؟ در این مقاله با روش‌های مختلفی که هکرها به وسیله آن می‌توانند تراکنش‌های بیت کوین را به صورت محرمانه انجام دهند، آشنا می‌شویم.


راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش سوم

در بخش سوم و آخرین قسمت از سری مقاله راز ثروتمند شدن وارن بافت به بیان تجارب این سرمایه‌گذار افسانه‌ای برای رسیدن به نقطه‌ای که هم‌اکنون وی در آن ایستاده می‌پردازیم و سخنان آموزنده او برای دستیابی به این جایگاه را مرور می‌کنیم.


راه طولانی و پر پیچ و خم، برای یک بیت کوین ده میلیون دلاری !

شاید زمانی صحبت درباره بیت کوین ۱۰ هزار دلاری هم اغراق‌آمیز و کاملاً دور از واقعیت به نظر می‌رسید، اما هم‌اکنون صحبت بر سر مسائل بزرگتری از قبیل دستیابی به بیت کوین ۱۰ میلیون دلاری است! میزان کل بدهی جهانی در ۲۰ سال اخیر به طور دیوانه‌کننده‌ای افزایش یافته است. به گفته بسیاری از تحلیلگران حباب بدهی شکل گرفته و هر لحظه امکان دارد با ترکیدن این حباب اقتصاد نیز سقوط کند. آیا ورود بیت کوین به اقتصاد مدرن، راه‌حل خروج از این بحران خواهد بود؟ در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه