چرا تلاش برای ساخت ارزهای دیجیتال بهتر از بیت کوین بی‌فایده خواهد بود؟

چرا تلاش برای ساخت ارزهای دیجیتال بهتر از بیت کوین بی‌فایده خواهد بود؟

چندی پیش خبری مبنی بر اینکه محققان دانشگاه MIT ارز دیجیتالی به نام والت (Vault) طراحی کرده‌اند منتشر شد. در متن خبر گفته شده بود که این ارز دیجیتال با کاهش ۹۹ درصدی پهنای باند مورد نیاز برای ایجاد یک نود به نسبت بیت کوین، پیوستن به شبکه را برای کاربران جدید آسان می‌کند. در این مقاله به نقد این موضوع پرداخته شده است.

توجه: دیدگاه‌های بیان شده در این مقاله صرفا نظر نویسنده‌ی مقاله، وس مسامور (WES MESSAMORE) هستند.

یکبار دیگر: ارز دیجیتالی که ادعا می‌کند بهتر از بیت کوین است

درک لئونگ (Derek Leung)، یکی از اعضای تیم توسعه ارز دیجیتال والت (Vault) و فارغ التحصیل لابراتور علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT، می‌گوید:

 در حال حاضر ارزهای دیجیتال زیادی در بازار وجود دارند و همه‌ی آنها با چالش پیوستن کاربران جدید به شبکه و نیاز به ذخیره‌ی حجم زیادی از داده‌‌ها توسط آنها روبه‌رو هستند. هدف اصلی ما در این پروژه‌ی این است که به این ارزهای دیجیتال کمک کنیم به خوبی مقیاس‌پذیر شده و کاربران بیشتر و بیشتری داشته باشند.

نقدی بر این سخنان

سختی و چالش‌های پیوستن به شبکه‌ی بیت کوین که از بلاک چین آن نیز محافظت می‌کند، مربوط به نحوه‌ی طراحی آن است. در حقیقت اجبار به دانلود کردن کل بلاک چین در بیت کوین یک ویژگی امنیتی بوده و اشکال نیست. بیت کوین، پول و سرمایه‌‌های شما را در شبکه‌ی امن‌تری نگاه می‌دارد و هزینه‌ی ایجاد نودهایی برای دزدی و یا خرابکاری در شبکه‌اش را آنقدر بالا برده که عملا به مقرون به صرفه نباشد.

خالق (خالقین) بیت کوین به دنبال سیستم بانکی و ارزی بودند که منبع‌باز بوده و توسط یک شبکه‌ی عمومی از کامپیوترها مدیریت شود. در این شبکه هر فرد بدون نیاز به مجوز و با منابع کامپیوتری در دسترس خود می‌تواند به شبکه متصل گردد.

خالق یا خالقان بیت کوین برای موفقیت آن، متوجه شدند که این شبکه به یک سیستم محافظتی تعبیه شده در داخل نیاز دارد تا بتواند از حملات بی‌مهابا یا مخرب جلوگیری کند.

آنچه توسعه‌دهندگان والت انجام می‌دهند در حقیقت کاهش پیچیدگی‌ها بوده و به شما می‌گویند که به گونه‌ای طراحی شده که پیوستن به آن کم هزینه خواهد بود. آنها بر سر اینکه آیا اینکار موجب پیشرفت بیت کوین خواهد شد بحث می‌کنند.

بنابراین در ارز دیجیتال والت، ایجاد یک نود و کسب درآمد حاصل از قرار دادن منابع کامپیوتری شما در اختیار شبکه (ماینینگ) ارزان‌تر است. سوالی که در اینجا مطرح می‌گردد این است که چرا من باید پولم را در شبکه‌ای با امنیت ضعیف‌تر و نودهایی با کیفیت پایین‌تری قرار دهم؟

بهتر از بیت کوین

اگر کسی بپرسد آیا ارز دیجیتالی بهتر از بیت کوین وجود دارد؟ پاسخ قاطعانه به آن خیر خواهد بود.

خالق بیت کوین کلاسی از محصول را طراحی کرده و توسعه داد که تا پیش از آن وجود نداشت و بیت کوین را به عنوان پادشاه این کلاس قرار داد. بیت کوین با ارزش بازار خود بر کل صنعت ارزهای دیجیتال حاکم است.

چرا تلاش برای ساخت ارزهای دیجیتال بهتر از بیت کوین بی‌فایده خواهد بود؟

بیت کوین و گوگل، کمی شبیه هم

پیتر تیل (Peter Thiel) بنیان‌گذار پی پال، از سرمایه‌گذاران اولیه‌ی فیس بوک و پشتیبان بیت کوین در کنفرانس ۲۰۱۷ مفهوم انحصار فناوری‌ها را اینچنین عنوان کرد:

اگر شما یک انحصار (monopoly) داشته باشید، به مردم خواهید گفت که در یک کسب و کار فوق‌العاده رقابتی فعالیت می‌کنید و بالعکس اگر در یک کسب و کار فوق‌العاده رقابتی فعالیت می‌کنید، به مردم خواهید گفت که نوعی انحصار در بازار دارید.

او در سخنانش خاطرنشان کرد که اگر شرکتی در سیلیکون ولی در برابر سرمایه‌گذاران اعلام کند که موتور جستجویی بهتر از گوگل و سهم بازار و حاشیه‌ی سود بیشتری از مایکروسافت دارد نشان می‌دهد که چیزی از جستجو و فناوری نمی‌داند.

شاید در دنیای امروز موتورهای جستجوی بهتری از گوگل وجود داشته باشند اما این در نهایت تعداد کاربران و انتخاب مردم است که به انحصار در بازار می‌انجامد. سرویس موتور جستو جو تنها یکی از هزاران سرویس و برنامه‌های مختلفی است که گوگل در اختیار کاربران خود قرار داده است. گوگل روند جست و جوی اینترنتی را تغییر داده و  آن را با ساده‌ترین و در عین حال کاراترین رابط کاربری در اختیار ما قرار داده است. بیت کوین نیز برای اولین بار سامانه‌ی پول الکترونیکی را بدون نیاز به اعتماد و واسطه فراهم کرد و در نهایت این انتخاب مردم  خواهد بود که برنده‌ی این رقابت را اعلام خواهد کرد.

دست از تلاش برای ساختن چیزی بهتر از بیت کوین بردارید!

ساختن چیزی بهتر از بیت کوین مانند ساخت موتور جستجویی بهتر از گوگل است؟ فایده‌ی آن چیست؟

چرا تلاش برای ساخت ارزهای دیجیتال بهتر از بیت کوین بی‌فایده خواهد بود؟

بیت کوین از منظر همان مقامی که پیتر تیل به آن اشاره کرد مشابه گوگل است و آلت‌کوین‌ها مانند پروژه‌های شرکت آلفابت و یا دیگر شرکت‌ها بوده که برخی از آنها بعضا جذاب و سودآور هستند.

آلت‌کوین‌ها می‌توانند مشابه موتورهای جستجوی رقیبی نظیر Yahoo ،Bing و یا DuckDuckGo  باشند که هیچ تهدید جدی‌ای برای سلطه‌ی گوگل بر بازار به وجود نمی‌آورند.

بیش از ۹۰ درصد سروصداها در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال در مقایسه با بیت کوین که بیشترین سرمایه‌گذاران را دارد، نویزی بیش نیستند. جریان پول و نقش آن به عنوان سرمایه برای به حداکثر رساندن سود را به عنوان متدی بسیار خالص، هوشمندانه و صادقانه برای تعیین ارزش ارزهای دیجیتال در نظر بگیرید. قانون گراشام به ما می‌گوید پول بد کار خوب را از بین می‌برد. بنابراین شما می‌توانید پول بد و پول خوب را با توجه به اینکه مردم چه پولی را خرج کرده و یا چه پولی را نگه میدارند تعریف نمایید.

یادداشت: دلار آمریکا مانند یک سیب زمینی داغ می‌ماند و مردم با سرعت هر چه تمام خود را از دست آن خلاص می‌کنند. مثلا از آن برای خرید مایحتاج خود استفاده می‌کنند و اگر باز هم چیزی باقی ماند آن را برای چیزهایی که واقعه بدان نیازی ندارند  اختصاص داده و خانه‌های خود را با وسایل درهم و برهم پر می‌کنند. البته عده‌ای هم وجود دارند که دلار را برای اوراق قرضه، سهام، فلزات گران‌بها و یا بیت کوین ذخیره می‌کنند.

هیچ ارزی مانند بیت کوین در این کره‌ی خاکی وجود ندارد که مردم آن را به این صورت نگه‌داری کنند به این علت که کسی نمی‌تواند ارزی برابر با آن بسازد.

منبع: ccn
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
احمد
احمد
5 سال قبل

سرکار خانم صنعتی سپاس از شما، مقاله بسیار خوبی بود. یکی از دغدغه های بزرگ سرمایه گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال و البته بیشتر بیت کوین همین خبرها و تردیدهایی هست که متاسفانه امروز هم کم نیستند، مقاله هایی که بتونه اعتماد به بیت کوین رو به خصوص حفظ کنه واقعا روحیه بخش هست. همین موضوع رقیب تراشی برای بیت کوین و اینکه آیا میشود یا نه یکی از مهمترین مباحث هست که مطالب مفیدی ذکر شد.
امیدوارم باز هم شاهد مقاله هایی از این دست باشیم.
پیروز باشید

حامی
حامی
5 سال قبل

عالی بود ...این مقاله یه واقعیت بود البته مخالف های زیادی خواهد داشت ولی فقط بیت کوین...خخخخ

Sr.Radikal
Sr.Radikal
5 سال قبل

این پست رو یک زمان مجبور میشوید حذف کنید !

هیچ کسی آینده را محک نمیزند و آینده به دست خود انسان ها ساخته میشود پس نمیتوان گفت هیچ ارزی بهتر از بیت کوین نمیشود !

ارزهای دیگر نیز هستند که قابلیت های بهتری نسبت به بیت کوین دارند و بیت کوین این قابلیت هارو نداره !

حمزه
حمزه
5 سال قبل
پاسخ  Sr.Radikal

داداش شما درست میگی اما همه ارزا دارن از ارز مادر زاییده میشن پس شاید بهتر باشن اما نه از ارز مادر بهتر...
از 2009 تا الان علم و تکنولوژی ترکیده باید بهتر از این ارز میومد دیگه نه؟اونجا که ایران نیست بگن تحریمیم و ... نمیشه پیشرفت کرد درسته پس یک کوچولو فکر کن ببین این مقاله درست میگه

مرد نگو نام
مرد نگو نام
6 روز قبل
پاسخ  حمزه

با ظهور پردازش کوانتومی کل الگوریتمهای اثبات کار به تاریخ تبدیل میشن