مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

در رشد روز افزون محبوبیت ارزهای دیجیتالی شکی نیست. بالا رفتن‌های نجومی در قیمت ارزهایی همچون بیت کوین و اتریوم باعث شده تا توجه بسیاری به سمت این بازار جلب شود و افراد بسیاری پا در این مسیر بگذارند.

این محبوبیت تا حدی بوده که بسیاری از صرافی‌های بزرگ نمی‌توانند تمام قابلیت‌ها و خدمات خود را به‌صورت دائمی برای کاربران خود ارائه کنند و این حجم از تقاضا برای ورود به این عرصه، برای این صرافی بیش از ظرفیتشان است و بالاجبار در دوره‌هایی، صرافی‌های خود را از دسترس کاربران جدید خارج می‌کنند. میانگین حجم معاملات روزانه، به تریلیون ها دلار رسیده است و ارزش کل بازار نیز عددی بالغ‌بر نیم تریلیون دلار برآورد می‌شود که این ارقام برای بازاری با کمتر از یک دهه سابقه، اعدادی به‌واقع اعجاز انگیز به‌حساب می‌آیند.

با این‌حال و باوجود این سابقه درخشان، مشکلات بسیار بزرگی نیز بر سر راه، قد علم کرده‌اند. مشکلاتی که ممکن است به‌موجب آنها پیش‌بینی اتفاقات بازار کمی غلط از آب دربیایند.

مشکلات ساختاری و عملکردی در بازار ارزهای دیجیتالی وجود دارند که خود به دلایل مختلفی ایجادشده‌اند؛ کم بودن اطلاعات از فضای کریپتو، رویکردهای عجیب اقتصادی (اقتصاد مبتنی بر توکن) و حتی کم بودن سن این بازار موجب شده تا مشکلاتی ازاین‌دست پیش بیایند.

در ادامه قصد داریم تا به چند نمونه از مشکلاتی که گریبان ارزهای دیجیتالی را گرفته اشاره نماییم.

بی‌ثباتی قیمت ارزهای دیجیتال

مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

شاید بتوان بی‌ثباتی قیمت در این بازار را با اختلاف زیاد، عمده مشکل ارزهای دیجیتالی دانست. قیمت این ارزها در پلتفرم‌های مختلف، حتی در مدت‌زمان بسیار اندک نیز، دچار افت و خیزهای بسیاری می‌شود. وقتی یک کالای قابل معامله طی کمتر از ۲۴ ساعت، ۴۹ درصد ارزش خود را از دست بدهد، می‌توان نتیجه گرفت که بی‌ثباتی در قیمت آن بسیار بالا است. دلایل بسیاری را می‌توان برای این کاهش‌ها و صد البته افزایش‌ها در نظر گرفت، اما اگر بخواهیم اصلی‌ترین آنها را مورد برسی قرار دهیم، نهنگ ها مظنونین اصلی ما هستند.

مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

نهنگ ها، افرادی هستند که سهم بالایی از ارزها را در اختیار دارند. آنها به این وسیله قادرند تا با افزایش و کاهش قیمت، باعث بی‌ثباتی و کنترل بازار شوند. آنها به‌وسیله «دیوارهای خریدوفروش» اقدام به کنترل قیمت‌ها می‌کنند. به‌طوری‌که در هنگام ایجاد یک دیوار خرید، یک «سفارش خرید» به ارزش میلیون‌ها دلار در یک پلتفرم ایجاد می‌شود. سرمایه‌گذاران عادی که مقادیر کمی را خرید و فروش می‌کنند، بااطلاع از باز شدن این حجم معاملاتی آن را به‌صورت یک افزایش قیمت حتمی تفسیر می‌کنند. به‌محض وقوع چنین حالتی، قیمت ارزهای دیجیتالی بالا می‌رود.

درباره نهنگ های بازار بیشتر بخوانید

مشکل اینجاست که، نهنگ ها می‌توانند حتی بدون سرمایه‌گذاری در بازار باعث ایجاد این تغییرات در قیمت شوند. درواقع، منشأ اصلی‌ای که باعث افزایش قیمت شده، معاملاتی در سطوح خردتر بوده. وقتی‌که قیمت، همان قیمتی است که نگهنگ ها می‌خواهند، اقدام به ایجاد دیوارهای خرید و فروش می‌کنند، با واردکردن سرمایه در هنگام افزایش قیمت، قیمت ارزهای دیجیتالی نیز به‌شدت کاهش خواهند یافت. این روند مدام تکرار می‌شود و تنها نهنگ ها هستند که سود می‌برند.

از اصلی دلایل این اتفاقات نیز، نبود محدودیت‌های قیمتی یا کارمزدی در پلتفرم‌های تبادل ارزهای دیجیتالی است. اگر محدودیت‌های کافی یا کارمزدهای مناسب به‌کار گرفته شوند، باعث جلوگیری از ایجاد چنین جایگاه‌های خریدوفروش خواهد شد.

پامپ و دامپ های ICO ها

مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

عرضه های اولیه کوین ها یا همان ICOها به بخشی مهم از بازار ارزهای دیجیتالی تبدیل‌شده‌اند. توکن های بسیاری از این طریق ارائه‌شده‌اند و سرمایه‌گذاران نیز به هدف تبدیل آنها به پول‌های دارای پشتوانه، اقدام به خرید کرده‌اند. طرح پامپ و دامپ ICO به نوعی از عدم قانون گذاری‌های مناسب رنج مبرد. در طی ارائه یک ICO، میزان ارزش پشت آن، به‌طور قابل ملاحظه ای توسط آن کوین تعیین می‌شود که درنهایت موجب بالا رفتن قیمت و جلب توجهات پیرامون خود می‌شود. به‌محض رخ دادن این اتفاق، ارائه‌کنندگان اقدام به نقد کردن توکن های خود می‌کنند و در این میان دست سرمایه‌گذاران در پوست گردو باقی می‌ماند.

فعالیت‌های مجرمان فضای مجازی

مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتالی و هک شدن آنها توسط مجرمان فضای مجازی، داستانی است که به نظر می‌رسد هیچ‌گاه به اتمام نرسد. تعداد بسیاری از هکرها در این میان وجود دارند که باعث از دست رفتن و دزدیده شدن میلیون‌ها دلار ارز شده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز به دلیل نقص در سیستم‌های مالی پلتفرم‌ها، اموال خود را از دست داده‌اند. درنتیجه این‌چنین اتفاقات، قیمت ارزها در بازار با افت‌های شدیدی همراه شده است.

به‌منظور جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقاتی پلتفرم ها و تجار می‌بایست، فعالیت‌های مراقبتی و امنیتی بیشتری را اتخاذ کنند. درعین‌حال این قبیل اقدامات باعث بهتر شدن مسئله امنیت در این پلتفرم‌ها خواهد شد، اما باید در نظر داشت که در روی دیگر سکه، باعث مختل شدن کار آنها و پایین آمدن سرعت در انجام فعالیت‌های شان خواهد شد که در نهایت یا باید امنیت را برای کارآمدی فدا کرد یا هم کاری درست برعکس آن را انجام داد. به‌عنوان‌مثال، فردی خواستار امنیت بسیار بالا در مورد ارزهای خود است و به این منظور، ارزها را در یک کیف پول سخت‌افزاری نگه‌داری می‌کند؛ این یعنی، فرد هر بار که بخواهد تبادلی را انجام دهد، باید اموال خود را به یک منبع آنلاین انتقال دهد که خود یک مانعی دیگر به‌حساب می‌آید.

تمام تراکنش‌ها در بلاک چین غیرقابل بازگردانی هستند؛ پس ارزی که به سرقت می‌رود به‌هیچ‌عنوان قابل بازگشت نیست. پلتفرم‌های تبادل ارزهای دیجیتالی، مجبورند تا برای دور ماندن از گزند هکرها، مدام به فکر بهبود امنیت خود باشند. از طرفی بسیاری از این به‌روز رسانی‌ها و بهبودها، باعث سنگین‌تر شدن روند دسترسی به عملیات خواهد شد و گذشتن از تمام مراحل امنیتی و تعیین هویت وقت‌گیر خواهد بود.

عدم وجود قیمت واحد

مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

قابلیت رسم نمودارهای قیمتی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هر کالا یا اموالی است که می‌توان آنها را مبادله نبود. گاهی به‌منظور برسی و آنالیز داده‌های سرمایه‌گذاری و تعیین رویکردهای اقتصادی، رسم چنین نمودارهایی ضروری است. یکی از مشکلات مرتبط با ارزهای دیجیتالی نیز، قیمت‌های مختلف در پلتفرم‌های مختلف است. از همین رو رسم نمودارهای قیمتی و تحلیل تکنیکال دقیق، بسیار کار مشکلی است. به‌علاوه با افزود مشکل تغییرات بسیار در قیمت، رسم چنین نمودارهایی بیش‌ازپیش مشکل می‌شود.

تأخیر در انجام تراکنش

مشکلات بزرگ بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتالی با مشکل تأخیر در انجام هر تراکنش دست‌وپنجه نرم می‌کند. این تأخیرها در تمام مراحل، از ایجاد حساب کاربری، تائید هویت حساب کاربری تا نقد کردن دارایی‌ها وجود دارند. از همین رو سیستم بسیار کند به نظر می‌رسد. تکنولوژی بلاک چین، در نظر دارد تا انجام تراکنش‌ها را به‌سرعت انجام دهد اما این‌طور که به نظر می‌رسد، تائید یک تراکنش تا ابد طول بکشد!

به گفته متخصصان، این مشکلات ناشی از ضعف در مسئله مقیاس‌پذیری است. با گسترده‌تر شدن بلاک چین، تعداد تراکنش‌های موجود در صف‌ نیز بیشتر خواهد شد. از طرفی در این بازار پرتلاطم، تأخیر می‌تواند هزینه‌بر باشد. گاهی به دلیل انجام نشدن تراکنش‌ها در زمان‌های مشخص، تجار جایگاه خود را ازدست‌داده یا با ضررهایی مواجه گشته‌اند.

این ها موارد تنها بخشی از مشکلاتی بودند که گریبان بازار ارزهای دیجیتالی را گرفته است و بر تجربه کاربران از این راهکار جدید تجارت تأثیر خواهد گذاشت. اگر راهکاری برای این مشکلات پیدا نشود، با بزرگ‌تر شدن بازار، باید انتظار مشکلات بیشتری را نیز کشید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
اسماعیل
اسماعیل
۳ هفته قبل

امروز 10.4.1403

بلاکچین
بلاکچین
۶ سال قبل

سلام.
گاهی اوقات به این نتیجه میرسم که بسیاری از این ارزها بجز اتریوم و بیت کوین هیچ خدماتی ارایه نمیدهند و پشتوانه ای ندارند و فقط ضریبی از آنها هستند.
لطفا راهنمایی کنید؟