هاوینگ ۲۰۲۴ ؛ احتمال روی آوردن ماینرها به هوش مصنوعی

هاوینگ ۲۰۲۴ ؛ احتمال روی آوردن ماینرها به هوش مصنوعی

براساس گزارش اخیر کوین‌شیرز (CoinShares)، به دنبال رویداد اخیر هاوینگ بیت کوین، شاهد تغییر قابل توجهی در عرصه استخراج ارزهای دیجیتال هستیم.

از آنجایی که هاوینگ بیت کوین، سرعت رشد عرضه این ارز دیجیتال را به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌دهد، ماینرها با افزایش قابل توجه هزینه‌های عملیاتی مواجه هستند و همین امر برخی از آن‌ها را به سمت بررسی منابع درآمد جایگزین مانند هوش مصنوعی (AI) سوق داده است.

افزایش جهشی هزینه‌ها پس از هاوینگ

بی این کریپتو (Beincrypto) به نقل از گزارش کوین شیرز اذعان داشت که هزینه‌های استخراج تقریباً دو برابر شده است و پیش‌بینی می‌شود میانگین هزینه نقدی تولید از ۲۹,۵۰۰ دلار به حدود ۵۳,۰۰۰ دلار برای هر بیت کوین افزایش یابد. به‌طور مشابه، انتظار می‌رود هزینه‌های برق از ۱۶,۳۰۰ دلار در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ به ۳۴,۹۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین استخراج‌شده پس از هاوینگ، افزایش یابد. این افزایش هزینه‌ها، شرکت‌های استخراج را به سمت بررسی گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر سوق می‌دهد.

شرکت‌هایی مانند بیت‌دیجیتال (BitDigital)، هایو (Hive) و هات ایت (Hut ۸) با استفاده از قابلیت‌های محاسباتی خود فراتر از استخراج ارز دیجیتال، هم‌اکنون شروع به کسب درآمد از فناوری‌های هوش مصنوعی کرده‌اند. کوین‌شیرز اشاره می‌کند که ترافولف (TeraWulf) و کور ساینتیفیک (Core Scientific) نه تنها در این بخش فعال هستند، بلکه قصد دارند عملیات هوش مصنوعی خود را گسترش دهند.

این گزارش بیان می‌کند که شرکت‌هایی مانند ترافولف و بیت‌دیر (Bitdeer) به‌طور فعال ظرفیت‌های خود را افزایش می‌دهند. برای مثال، کور ساینتیفیک براساس یک قرارداد چند ساله، میزبان کورویو (Coreweave) است. در همین حال، بیت‌دیجیتال قصد دارد ظرفیت خود را دو برابر کند تا به نرخ اجرای سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار برسد.

ماینرها با هاوینگ سازگار می‌شوند

جیمز باترفیل (James Butterfill)، نویسنده اصلی گزارش کوین‌شیرز پیشنهاد می‌کند که عملیات استخراج بیت کوین ممکن است به سمت مکان‌هایی با منابع انرژی سرگردان گرایش پیدا کند. در عین حال، سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی می‌تواند در محیط‌های باثبات‌تر گسترش یابد.

این تغییر استراتژی می‌تواند به کاهش فشار مالی ناشی از هاوینگ بیت کوین کمک کند، زیرا استخراج‌کنندگان به دنبال بهینه‌سازی هزینه‌های انرژی، بهبود کارآمدی استخراج و سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزارهای به‌صرفه هستند.

نوسانات هش‌ریت پیچیدگی بیشتری به عرصه استخراج اضافه می‌کند. پیش‌بینی‌های پس از هاوینگ، حاکی از آن است که هش‌ریت در نهایت تا سال ۲۰۲۵ به ۷۰۰ اگزاهش خواهد رسید، اگرچه انتظار می‌رود که با تعطیل‌شدن عملیات‌های استخراج کم‌سودتر، یک کاهش ۱۰ درصدی فوری در هش‌ریت رخ دهد.

هم‌زمان، پیش‌بینی می‌کنیم قیمت هش (HashPrice) که نشان‌دهنده درآمد به ازای هر واحد هش‌ریت است، کاهش خواهد یافت.

پیش‌بینی منحنی هش‌ریت بیت کوین

دوره گذر از هاوینگ بیت کوین، با تطبیق‌های راهبردی بازیگران این عرصه مشخص می‌شود. با ادغام هوش مصنوعی، شرکت‌های استخراج نه تنها فعالیت‌های خود را متنوع‌سازی می‌کنند، بلکه در برابر ماهیت چرخه‌ای بازار ارزهای دیجیتال نیز انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا می‌کنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه