کپسول ۳۴: از مشخص شدن تعرفه برق ماینینگ تا درخواست نمایندگان آمریکا برای عرضه ارز دیجیتال ملی

کپسول ۳۴: از مشخص شدن تعرفه برق ماینینگ تا درخواست نمایندگان آمریکا برای عرضه ارز دیجیتال ملی

پس از نزدیک به دو هفته با شماره جدید کپسول هفتگی در خدمت شما هستیم. کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، پوشش می‌دهد. در کپسول هفتگی نگاهی به وضعیت بازار در هفته‌ اخیر می‌اندازیم و هر هفته با یک قسمت از مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» همراه شما خواهیم بود. از این پس جمعه هر هفته منتظر شماره جدید کپسول باشید.

اخبار مهم هفته

کپسول

تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال با نرخ صادراتی خواهد بود!

احتمالا مهمترین خبر هفته گذشته اعلام تعرفه برق مصرفی فارم‌های ماینینگ بود. همانطور که در تابستان امسال زمزمه‌‌هایی از نرخ برق صادراتی برای ماینرها شنیده می‌شد، با اعلام این خبر توسط حاجی رضا تیموری، مدیرعامل شرکت برق استان تهران، صحت شنیده‌های قبلی تایید شد. حاجی رضا تیموری در این باره گفت که تعرفه برق مراکز استخراج ارز دیجیتال با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی و با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه خواهد شد. تیموری درباره تعیین تکلیف دستگاه‌های ضبط شده هم گفت که ما به تفاوت برق مصرفی آن‌ها محاسبه شده و از صاحبان این دستگاه‌ها ۹ میلیارد تومان دریافت شده است.

درخواست نمایندگان آمریکا برای ایجاد یک ارز دیجیتال ملی

ماه گذشته اخبار مربوط به عرضه ارز دیجیتال چین سر و صدای زیادی به راه انداخت. حالا به نظر می‌رسد که نوبت به ایالات متحده رسیده است. دو نماینده کنگره از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، ضمن ابراز نگرانی درباره خطر از بین رفتن جایگاه دلار پیشنهاد ساخت یک ارز دیجیتال ملی را دادند. نکته جالب ماجرا اینجاست که در نامه ارسال شده این نمایندگان، به جزئیاتی از اختیارات فدرال رزور که نقش بانک مرکزی را در آمریکا دارد اشاره شده که طبق آن این نهاد قدرت عرضه یک ارز دیجیتال ملی را می‌تواند داشته باشد. زمزمه‌های تضعیف نقش دلار در صحنه جهانی باعث شده تا حتی مک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلستان، هم به ارزهای دیجیتال ملی و لیبرا به عنوان ابزارهایی برای خارج شدن از سلطه دلار اشاره کند.

پیش بینی بانک آلمانی: بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به ۹۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید!

شاید شنیدن این خبر عجیب باشد که یک بانک افزایش شدید قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده است. بانک دولتی آلمانی بایرن ال‌بی با ارائه گزارشی در خصوص مقایسه بیت کوین با طلا اشاره کرده که قیمت بیت کوین در سال آینده جهش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد و با در نظر گرفتن محاسبات مربوط رقم مورد نظر را ۹۰ هزار دلار پیش‌بینی کرده است. در گزارش منتشر شده از پارامتری به نام نرخ انباشت به جریان صحبت شده است که برای طلا طی مدت بسیار طولانی به حد بالایی رسیده است و به نظر می‌رسد که بیت کوین نیز مسیر مشابهی را در پیش گرفته است.

شروع ناامیدکننده پلتفرم بکت در هفته اول

اگر اخبار بیت کوین را پیگیری کرده باشید، نام بکت و قراردادهای آتی آن حتما به گوشتان خورده است. این پلتفرم که ابتدای ماه مهر کار خود را آغاز کرد، در اولین هفته کاری خود ناامیدکننده ظاهر شد. حجم معاملات قراردادهای آتی بکت در هفته اول به ۵.۸ میلیون دلار رسید. این در حالی است که اگر این رقم را برای هفته‌های آغازین بازارهای قرارداد آتی بیت کوین مقایسه کنیم، به رقم عجیب ۴۶۰ میلیون دلار در قراردادهای آتی CME می‌رسیم. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بکت در حالی کارش را آغاز کرد که به نظر می‌رسد بیت کوین در ابتدای یک روند صعودی بلندمدت قرار گرفته و همچنین سازوکار متفاوت بکت با دیگر قراردادهای آتی که در آن‌ها تنها معادل دلاری در زمان سررسید قراردادها تسویه می‌شد، باعث شده تا شروعی قدرتمند را شاهد نباشیم. رشد پیوسته حجم معاملات این پلتفرم عامل مهمتری است که می‌تواند بیش از هر چیز دیگری به نفع قیمت بیت کوین تمام شود.

ارز دیجیتال تلگرام تا اواسط آبان عرضه می‌شود

براساس ایمیل ارسال شده از سوی تلگرام به سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال گرام، این شبکه برای راه‌اندازی در اکتبر (اواسط آبان) آماده می‌شود. در این پیام همچنین ذکر شده است که سرمایه‌گذاران تا ۱۶ اکتبر فرصت دارند تا برای دریافت توکن‌هایی که خریداری کرده‌اند، با وارد شدن به نرم‌افزار مخصوصی، کلید عمومی را به تلگرام تحویل دهند. در پیام ارسال اشاره شده است که در حاکمیت بلاک چین تلگرام و بنیاد TON هیچ نقشی نخواهند داشت.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول

پس از ریزش شدید قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین هفته گذشته را مشغول تثبیت قیمت خود در محدوده ۷۷۰۰ تا ۸۵۰۰ دلار بود. اتریوم و ریپل که به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم بازار قرار دارند، هفته گذشته را بر خلاف پادشاه کوین‌ها، به صورت نسبتا صعودی دنبال کردند. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال نیز در هفته گذشته تغییر چندانی نداشت و تنها ۴ میلیارد دلار به آن افزوده شد. در حال حاضر بیت کوین، اتریوم و ریپل به ترتیب به قیمت‌های ۸,۱۴۰ ، ۱۷۴ و ۰.۲۵ دلار خرید و فروش می‌شوند.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال Centrality: حدود ۲۷۸ درصد
  • ارز دیجیتال Dentacoin: حدود ۱۷۵ درصد
  • ارز دیجیتال Nasdacoin: حدود ۱۱۱ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال DUO Network Token: حدود ۷۸ درصد
  • ارز دیجیتال DEX: حدود ۶۶ درصد
  • ارز دیجیتال QuickX Protocol: حدود ۶۲ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول
کپسول

تد لیوینگستون، مدیر عامل کیک

ما باید به راهمان ادامه دهیم. تا جایی که تمام پولمان ته بکشد و کس دیگری در شرکت باقی نماند. ما این راه ادامه می‌دهیم، مهم نیست که چقدر سخت باشد.

کپسول

جاستین سان، موسس ترون

آقای رئیس‌جمهور! شما توسط اخبار اشتباه گمراه شده‌اید. بیت کوین و بلاک چین بهترین اتفاقی خواهند بود که برای ایالات متحده می‌تواند رخ دهد. – خطاب به ترامپ در توییتر

کپسول

پیتر شیف، سرمایه‌گذار طلا

ریسک سقوط شدید به سطح ۴۰۰۰ دلار یا پایین‌تر [برای بیت کوین] وجود دارد.

کپسول

مارک زاکربرگ، مدیر فیسبوک

زمانی که کارهایی انجام می‌دهیم که از نظر جامعه حساس است، زمانی را می‌خواهیم که با آن‌ها صحبت کنیم، از آن‌ها مشاوره بگیریم و بازخوردشان را دریافت کنیم تا قبل از اجرای آن‌ها، مشکلاتش رفع شده باشد.

کپسول

هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن

اگر لیبرا معرفی شود، می‌تواند تاثیر زیادی بر روی جامعه داشته باشد.

اخبار منفی هفته

کپسول

بایننس معاملات تعدادی از جفت‌ارزهایش را متوقف کرد

بایننس در اطلاعیه به کاربران خود اعلام کرد که معاملات تعدادی از جفت‌ارزها را به دلیل حجم پایین معاملات که بعضا برای تعدادی از آن‌ها به کمتر از ۵۰ هزار دلار در روز می‌رسید، متوقف می‌کند. به گفته این صرافی پروژه‌های مربوط این درخواست را از بایننس داشته‌اند و این کار برای بهبود نقدینگی این ارزها بوده است. لازم به ذکر است که حذف جفت‌ارزها به معنی حذف این ارزهای دیجیتال از صرافی‌ها نخواهد بود.

پایان سلطه دلار با ارزهای دیجیتال بعید است

اظهارات منفی یکی از مقامات سابق فدرال رزرو آمریکا هفته گذشته خبرساز شد. سایمون پاتر که هم‌اکنون مدیریت میز معاملات نیویورک را بر عهده دارد، گفته است که هیچ استدلال منطقی از نظر او وجود ندارد که استفاده از چیزی به پیچیدگی ارزهای دیجیتال را توجیه کند. از نظر پاتر، بانک‌های مرکزی باید مراقب اقدامات بخش خصوصی در خصوص مسائل ارزی و اقتصادی باشند.

آتش‌سوزی فارم ماینینگ ۱۰ میلیون دلار ماینر را طعمه حریق کرد

هفته گذشته ویدیوی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد یک فارم ماینینگ که گفته می‌شد ۱۰ میلیون دلار دستگاه استخراج در آن قرار دارد و متعلق به اینوسیلیکون است، طعمه حریق شده بود. پس از وقوع این اتفاق برخی کاربران از احتمال کاهش هش ریت شبکه بیت کوین به خاطر این اتفاق ابراز نگرانی کردند.

اخبار مثبت هفته

کپسول

لایتنینگ در اوج؛ تعداد نودهای شبکه به ۱۰,۰۰۰ عدد رسید

براساس آمار سایت 1ML، برای اولین بار در تاریخ شبکه لایتنینگ تعداد نودهای آن از مرز ۱۰ هزار عدد عبور کرد. شبکه لایتنینگ پروتکل لایه دوم بیت کوین است که از آن برای تراکنش‌های سریعتر و همتابه‌همتا می‌توان استفاده کرد. بر خلاف بلاک چین بیت کوین، در شبکه لایتنینگ چیزی به نام آدرس کیف پول وجود ندارد و نمی‌توان موجودی افراد مختلف را مشاهده کرد.

مارک یوسکو: بیت کوین مثل سهام آمازون است!

مارک یوسکو از مدیران سابقه‌دار سرمایه‌گذاری در آخرین اظهار نظر خود با اشاره به رشد مداوم ارزش بیت کوین در طول زمان، آن را با سهام آمازون مقایسه کرد. یوسکو با نگاهی خوشبینانه درباره تغییرات قیمت بیت کوین گفت که تمام شاخص‌های شبکه و ارزش‌های مربوطه در حال رشدند.

مکافی: کمیابی بیت کوین قیمتش را تا ۲۰۲۰ به یک میلیون دلار می‌رساند!

چهره جنجالی دنیای ارزهای دیجیتال و حامی شماره یک آن‌ها بار دیگر بر روی پیش‌بینی خود اصرار ورزید. جان مکافی در مصاحبه‌ای با فوربز با اشاره به کمیابی بیت کوین از پیش‌بینیِ بیت کوین یک میلیون دلاری در سال ۲۰۲۰ دفاع کرد. به عقیده مکافی بیش از ۷ میلیون سکه بیت کوین از دست رفته است و با در نظر گرفتن اینکه خالق آن به بیت کوین‌هایش دسترسی ندارد، چند میلیون دیگر نیز باید به جمع اعداد قبلی اضافه کرد که عرضه کل بیت کوین را کمتر از آن‌ چیزی که هست می‌کند.

۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم

کپسول

مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» تجربه شخصی یکی از دوستداران بیت کوین است که آن را در ۲۱ بخش جذاب آماده کرده است. هر هفته در کپسول هفتگی، با یکی از بخش‌های این مجموعه همراه شما خواهیم بود. در شماره ۳۴ کپسول هفتگی به سراغ بخش پنجم این مجموعه رفته‌ایم. برای مطالعه قسمت‌های قبلی این مجموعه به شماره‌های قبلی کپسول مراجعه کنید.

یک مفهوم بی‌نقص

همه ما عاشق داستان‌های جذاب مربوط به پیدایش هستیم. داستان پیدایش بیت کوین، قصه‌ای بی‌نظیر است که جزئیاتش مهمتر از چیزی است که در نگاه اول به نظر می‌رسد. ساتوشی ناکاموتو که بود؟ آیا یک شخص و یا یک گروه بود؟ آیا یک زن بود؟ یک هوش مصنوعی فوق پیشرفته و یا موجود فضایی که در زمان سفر می‌کند؟ جدا از فرضیه‌های علمی تخیلی در این باره، احتمالا هرگز به جواب این سوال نخواهیم رسید. و این خیلی مهم است!

ساتوشی انتخاب کرد که ناشناس باقی بماند. او بذر بیت کوین را کاشت و برای مدت کافی در ابتدای راه در پروژه حضور داشت تا مطمئن شود که شبکه در همان آغاز، از بین نمی‌رود. تا اینکه ناگهان غیب شد.

چیزی که به نظر می‌رسد این است که شاهکار گمنام ماندن این نام مستعار، برای ایجاد یک سیستم حقیقتا غیرمتمرکز ضروری بود. هیچ کنترل مرکزی و هیچ نهاد متمرکزی در میان نیست. نه مخترعی، نه کسی که تحت تعقیب قرار گیرد، شکنجه شود، حق السکوت بگیرد یا تهدید شود. چیزی که داریم شاهکاری بی‌بدیل از مفهوم بی‌نقص فناوری است.

یکی از بزرگترین کارهایی که ساتوشی انجام داد، ناپدید شدنش بود – جیمی سانگ

از زمان تولید بیت کوین، هزاران ارز دیجیتال دیگر به وجود آمدند. اما هیچ یک از آن‌ها داستان ویژه پیدایش خود را ندارند. اگر می‌خواهید بیت کوین را پشت سر بگذارید، باید قصه‌ای بهتر از داستان پیدایش آن ارائه دهید. در جنگ ایده‌ها، قصه‌ها و روایات هستند که حکم زنده ماندن را امضا می‌کنند.

طلا ابتدا وارد جواهرسازی شد و برای بیش از ۷۰۰۰ سال در داد و ستد مورد استفاده قرار گرفت. درخشش فریبنده آن موجب شد تا هدیه‌ای از سوی خدایان در نظر گرفته شود. – کتاب «طلا: فلز خارق‌العاده»

مانند طلا در دوران باستان، بیت کوین نیز شاید هدیه‌ای از سوی خدایان در نظر گرفته شود. بر خلاف طلا، داستان پیدایش بیت کوین تماما از انسان‌ها تشکیل شده است. اما این بار می‌دانیم که چه کسانی خدایان توسعه و نگهداری هستند: مردمانی از سرتاسر جهان که مهم نیست ناشناس باشند یا نه.

بیت کوین به من یاد داد که قصه‌ها و داستان‌ها مهم هستند.

مقالات برگزیده هفته

کپسول

فیشینگ چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

وارد شدن به هر پست و لینکی می‌تواند عواقب ناخوشایندی برای شما داشته باشد. کلاهبرداران با استفاده از صفحات فیشینگ تلاش می‌کنند تا به اطلاعات و دارایی‌های قربانیان دسترسی یابند. در این مطلب، فیشینگ را به طور کامل به همراه ترفند‌هایی که کلاهبرداران برای گمراه کردن کاربران استفاده می‌کنند معرفی کرده و روش‌های جلوگیری را نیز آموزش می‌دهیم.

استخراج با کارت گرافیک؛ تجربه‌های یک ماینر

آیا می‌خواهید با کارت گرافیک‌تان ارز دیجیتال استخراج کنید؟ این مطلب تجربه‌های یک ماینر و چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو بوده را نشان داده و به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
ایمان
ایمان
4 سال قبل

چه روشهایی برای یادگیری ترید هست

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  ایمان

سلام!
می‌تونید از مطالب دسته‌بندی آموزش تحلیل بازار استفاده کنین
آموزش مقدماتی تحلیل تکنیکال هم چند بخشش منتشر شده که در این بخش قابل مشاهده‌اس و بقیه قسمت‌ها هم در آینده نزدیک منتشر میشه

hadi
hadi
4 سال قبل

از کجا باید فهمید که بین این همه ارز دیجیتال توی بازار کدوم توی این هفته مثلا سود 270 درصدی میده؟

منظورم اینه چطوری باید پیداش کنیم بین این همه ارز؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  hadi

معمولا چنین ارزهایی که رتبه بالایی هم ندارن، با پامپ و دامپ، رشدهای شدید و ریزش‌های شدیدتری رو تجربه میکنن