چکیده وقایع مهم هفته دوم مرداد بازار ارزهای دیجیتال – شماره ۲۸

چکیده وقایع مهم هفته دوم مرداد بازار ارزهای دیجیتال – شماره ۲۸

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، پوشش می‌دهد. در کپسول هفتگی نگاهی به وضعیت بازار در هفته‌ اخیر انداخته و هر هفته با یک دانستنی جدید در دنیای ارزهای دیجیتال همراه شما خواهیم بود. روزهای دوشنبه شماره‌ جدید این مجموعه منتشر می‌شود.

اخبار مهم هفته

مهمترین اخبار هفته گذشته که در دنیای ارزهای دیجیتال گذشت

آیین‌نامه استخراج ارزهای دیجیتال توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد

روز گذشته پس از تصویب آیین‌نامه استخراج ارزهای دیجیتال توسط هیئت وزیران، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور آن را ابلاغ کرد. این آیین‌نامه که در ۶ بند و ۷ تبصره تنظیم شده، استخراج ارزهای دیجیتال را با اخذ مجوز از سوی وزارت صمت مجاز دانسته است. از نکات جنجالی آیین‌نامه تصویب شده، تعریف تعرفه برق ماینرها با نرخ صادراتی و قرار گرفتن استخراج‌کنندگان در رده مشمولین مالیات بود که انتظار می‌رود سود خالص حاصل از ماینینگ را با کاهش قابل توجهی روبرو کند. از نکات دیگر این آیین‌نامه، ممنوع بودن ماینینگ در ساعات اوج مصرف بود که وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو موظف به تعیین و ابلاغ این ساعات شدند.


هشدار فیسبوک به سرمایه‌گذاران: لیبرا شاید هرگز راه‌اندازی نشود!

داستان لیبرا از زمان عرضه وایت‌پیپر آن هنوز تمامی ندارد. فیسبوک در آخرین گزارش فصلی خود به سرمایه‌گذاران هشدار داده که احتمال عدم راه‌اندازی ارز دیجیتال جنجالی لیبرا وجود دارد. این اقدام نشان‌دهنده جدی گرفتن نگرانی قانون‌گذاران و سیاست‌مداران از سوی فیسبوک بوده است. هرچند این شرکت پیش از این وعده راه‌اندازی لیبرا و کیف پول آن یعنی کالیبرا را در نیمه اول ۲۰۲۰ داده بود، اما هم‌اکنون راه فراری برای روبرو نشدن با دردسرهای احتمالی راه‌اندازی یک ارز دیجیتال برای خود ساخته است. هفته اخیر یک فرد سخنگو در رابطه با این موضوع گفته بود که سازش با قانون‌گذاران، سیاست‌گذاران و متخصصین امر، برای موفقیت لیبرا حیاتی است.


شرایط ترخیص دستگاه‌های استخراج اعلام شد

هفته گذشته معاون گمرک ایران ضمن تشریح روند ترخیص دستگاه‌های ماینر، دریافت مجوز از وزارت‌ صمت و انجام ثبت سفارش را لازمه ترخیص دستگاه‌ها دانست. مهرداد جمال ارونقی، معاون امور گمرکی گمرک ایران، با ذکر این نکته که در حال حاضر ردیف تعرفه مذکور در سطح شماره‌های فرعی برای این دستگاه‌ها وجود ندارد، اظهار داشت که در حال حاضر این کالا ذیل ردیف تعرفه ۸۴۷۱ که مربوط به ماشین‌های خودکار داده پردازی، ماشین‌های انتقال داده‌ و ماشین‌های بررسی داده‌ است، طبقه‌بندی می‌شود.


بیت کوین اولین کاهش نرخ بانکی فدرال رزرو را در تاریخش تجربه کرد

فدرال رزرو آمریکا که مسئول سیاست‌های پولی در این کشور است، هفته گذشته با کاهش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره، این رویداد را اولین بار در حضور بیت کوین انجام داد. این اتفاق که به عرضه بیشتر پول و افزایش تسهیلات کمی منجر می‌شود، برای مقابله با احتمال رکود بازار جهانی صورت گرفته است. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در گفتگویی اظهار داشته بود که این اقدام می‌تواند ایالات متحده را به مقصدی مناسب برای واردات خارجی تبدیل کند.


نامه سرگشاده ریپل به دولت آمریکا: منصفانه قانون‌گذاری کنید!

برد گارلینگهاوس که با اعلام حمایت از صحبت‌های ترامپ درباره ارزهای دیجیتال، تعجب همگان را برانگیخته بود در نامه‌ای از قانون‌گذاران آمریکایی خواست تا رویکرد ملایمانه‌ای را در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ کنند. ریپل یکی از مالکین اصلی توکن XRP است که از آن برای انجام پرداخت‌هایش در شبکه اکس‌رپید استفاده می‌کند. مدیر ریپل در ادامه ضمن تحسین بانک مرکزی و سیاست‌های پولی دولت با برشمردن اعتماد به عنوان یک عنصر ضروری در پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال و بیت کوین درخواست وضع قوانینی را داشت که به شرکت‌های آمریکایی که از این فناوری بهره می‌برند، آسیبی نرسد. به نظر می‌رسد گارلینگهاوس با این اقدامات به دنبال جدا کردن شرکتش از پیامدهای احتمالی ناگواری باشد که در آینده ممکن است برای ارزهای دیجیتال در حوزه قانون‌گذاری اتفاق بیافتد.


پاداش استخراج لایت کوین نصف شد

پاداش استخراج لایت کوین امروز ساعت ۱۴:۴۵ دقیقه به وقت ایران، با استخراج بلاک شماره ۱,۶۸۰,۰۰۰ نصف شد. این اتفاق هر ۴ سال یکبار در جهت کاهش عرضه و حفظ ارزش لایت کوین رخ می‌دهد. قیمت این ارز دیجیتال ساعاتی قبل از رسیدن به شماره بلاک مورد نظر، روند صعودی به خود گرفت و بیش از ۱۲ درصد رشد کرد. الگوی تاریخی قیمت لایت کوین در هاوینگ ۴ سال گذشته، نشان‌دهنده یک تثبیت قیمت پس از اتفاق افتادن هاوینگ بوده است.

برندگان و بازندگان هفته

بیشترین ضرر و بیشترین سودها در هفته گذشته

بازار ارزهای دیجیتال هفته گذشته را با دورخیزی برای جهش در هفته پیش رو آغاز کرد. بیت کوین که هفته گذشته را با قیمت ۹,۶۰۰ دلار آغاز کرده بود، در انتهای روز گذشته خود را به بالای ۱۱,۵۰۰ دلار رساند و در حال حاضر برای عبور از سد مقاومت ۱۲,۰۰۰ دلاری تلاش می‌کند. در پی رشد شرو شده، آلت کوین‌ها رفتارهای نامنظمی نسبت به افزایش قیمت بیت کوین نشان دادند اما تنها اتفاق مشترکی که بین آن‌ها وجود داشت، سقوط هر چه بیشتر ارزش آن‌ها در برابر بیت کوین و افزایش سلطه پادشاه ارزهای دیجیتال در بازار بود. ارزش بازار در هفت روز اخیر بیش از ۴۰ میلیارد دلار افزایش یافته و حجم معاملات نشان از تدوام یک روند صعودی در کوتاه‌مدت دارد.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال اوری کوین (EveryCoin): حدود ۴۶۷ درصد
  • ارز دیجیتال مینکس‌کوین (MiexCoin): حدود ۴۳۶ درصد
  • ارز دیجیتال بیت‌بوک گمبلینگ: حدود ۱۷۷ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال بی‌کیوتی (BQT): حدود ۹۰ درصد
  • ارز دیجیتال اینفلوئنس چین (Influence Chain): حدود ۶۳ درصد
  • ارز دیجیتال qiibee: حدود ۶۱ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

شخصیت‌های مهم در هفته گذشته درباره ارزهای دیجیتال و بلاک چین چه گفتند؟
چکیده وقایع مهم هفته دوم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 28

جک دورسی، مدیرعامل توییتر

بیت کوین، ما دوستت داریم!


چکیده وقایع مهم هفته دوم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 28

مایک کریپتو، سناتور ایالات متحده

من دوست دارم که ایالات متحده در لبه پیشروی این فناوری که هم خطر فراوان و هم پتانسیل بالقوه‌ای دارد، حرکت کند.


پیتر چیر

پیتر چیر، مدیر سابق اجرایی بانک دویچه

عوامل زیادی سبب نوسان قیمت بیت کوین شده‌اند، اما به نظرم نباید نقش پنهان تنش‌های ژئوپلیتیکی را به عنوان یکی از دلایل پیشتاز بودن بیت کوین نادیده گرفت.


چکیده وقایع مهم هفته دوم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 28

جرمی آلر، مدیر سرکل

ازدیاد پروژه‌های ارز دیجیتال در خارج از ایالات متحده، حرکت شرکت‌ها به سوی ترک این کشور و آغاز پروژه‌های این حوزه در خارج از آمریکا قطعا توجه مردم را جلب خواهد کرد.


چکیده وقایع مهم هفته دوم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 28

دولت استرالیا

شواهد اندکی از اینکه ارزهای دیجیتال در استرالیا برای تسهیل فعالیت بازارهای سیاه استفاده می‌شود، وجود دارد. از این رو دولت تصمیم گرفته که محدودیت پرداخت‌های نقدی با ارزهای دیجیتال را بردارد.

اخبار منفی هفته

اخبار منفی که هفته گذشته موجب ترس و واهمه در بازار شد

امکان لغو ضیافت ناهار وارن بافت و جاستین سان

جاستین سان که قرار بود سوم مرداد در ضیافت ناهار خیریه‌ای به دیدار وارن بافت برود، از حضور در این ملاقات خودداری کرد. بیزینس اینسایدر هفته گذشته گزارش داد که احتمال لغو این دیدار به دلیل دعوت جاستین سان از دونالد ترامپ به خاطر فشارهای دولت چین وجود دارد. جاستین سان دلیل عدم حضور در این ضیافت را مشکل سنگ‌ کلیه، اعلام کرده بود. سان پس از توییت ترامپ درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال گفته بود که اخبار نادرست ترامپ را گمراه کرده‌اند و در ادامه از او برای حضور در ضیافت ناهار با وارن بافت دعوت کرده بود.


ضرر ۶۲۵ میلیون دلاری غول سازنده‎ دستگاه‎های استخراج!

شرکت چینی بیت مین که اصلی‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های استخراج بیت کوین است، در آخرین گزارش خود ضرر ۶۲۵ میلیون دلاری را برای دو ماه ابتدایی سال جاری ثبت کرده است. فروش ارزان ای‌سیک‌های ۱۶ نانو‌متری که سبب چنین ضرر بزرگی شده، انتظار می‌رود با فروش دستگاه‌های جدید ۷ نانومتری این شرکت جبران شود.

اخبار مثبت هفته

اخبار مثبتی که هفته گذشته از بازار ارزهای دیجیتال به گوش رسید

غول خرده‌فروشی آمریکایی ارز دیجیتال خود را عرضه خواهد کرد

گواهی ثبت اختراع جدیدی نشان می‌دهد که والمارت، غول خرده فروشی آمریکایی در پی ایجاد ارز دیجیتالی مشابه لیبراست. در سند مربوطه به استیبل کوین بودن ارز دیجیتال موردنظر با یک ارز فیات اشاره شده است که اطلاعات آن بر روی بلاکی از بلاک چین ذخیره می‌شود. والمارت در توضحیات این پروژه جدید خود از کارمزد صفر یا نزدیک به صفر صحبت کرده و گفته است که امکان تبدیل سرمایه‌ها به ارزهای رایج توسط مراکز و شرکای منتخب امکان‌پذیر خواهد بود.


عوامل کلان اقتصادی بیت کوین را برای یک رشد طوفانی آماده می‌کنند

نتیجه تحقیقات موسس دلفی دیجیتال نشان می‌دهد که سیاست‌های در پیش گرفته حوزه اقتصاد کلان در حال ایجاد «طوفانی تمام عیار» است تا جرقه افزایش قیمت بیت کوین را بزند. بر همین اساس فوربز گزارش کرده که تغییر رویه بانک‌های مرکزی در برابر این پدیده می‌تواند به افزایش قیمت بیت کوین منجر شود. طبق ادعای این موسسه کاهش نرخ بهره بانکی در سطح جهان به علاوه تنش تجاری بین چین و آمریکا، تولید ناخالص ناامیدکننده آلمان و مسئله برگزیت از جمله عواملی می‌توانند باشند که به رشد ارزش بیت کوین کمک کنند.


امکان استفاده از لایتنینگ بیت کوین بر روی شبکه لیکوئید فراهم شد

زنجیره جانبی لیکوئید که توسط شرکت بلاک استریم توسعه یافته، استفاده از لایتنینگ را نیز پشتیبانی خواهد کرد. زنجیره لیکوئید که توکن‌های مخصوص بیت کوین (L-BTC) و تتر (L-USDT) را پشتیبانی ‌می‌کند، امکان مبادله آن‌ها را با توکن‌های اصلی در هر زمانی فراهم نموده است. به وسیله ترکیب لایتنینگ و لیکوئید، این امکان برای کاربران فراهم می‌شود که تراکنش‌های برون زنجیره‌ای (Off-Chain) را با سرعتی به‌ مراتب بیشتر و با کارمزدی کمتر، انجام دهند.


تقاطع طلایی امید به رشد قیمت بیت کوین را زنده نگه داشته است

معامله‌گران خوشبین نسبت به قیمت بیت کوین، علی‌رغم کاهش قیمت ماه گذشته، هفته اخیر با شاخص صعودی تقاطع طلایی (Golden Cross) روبرو شدند که یکی از نشانه‌های روند صعودی بلندمدت در بازارهای مالی است. این شاخص آخرین بار در سال ۲۰۱۶ رویت شده بود که در پی آن بیت کوین را تا ۲۰,۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ همراهی کرده بود.

دانستنی هفته

هر هفته یک دانستنی درباره بیت کوین خواهیم داشت

در دانستنی این هفته به سراغ این پرسش رفته‌ایم که آیا می‌توان از کلمات بازیابی (۱۲ کلمه/۱۸ کلمه/۲۴ کلمه) در هر کیف پولی استفاده کرد یا نه؟

استفاده از کلمات بازیابی در کیف پول‌های مختلف

فرض کنید شما از یک کیف پول، مثلا کوینومی استفاده می‌کنید و در هنگام راه‌اندازی آن ۲۴ کلمه بازیابی را یادداشت می‌کنید. یکی از اولین سوالاتی که برای یک کاربر در این شرایط به وجود می‌آید این است که آیا امکان بازیابی با این کلمات در کیف پول‌های دیگر نیز وجود دارد و آیا می‌توان همزمان به دارایی‌های دیجیتال در چند کیف پول دسترسی داشت؟ بله این امکان پذیر است اما با رعایت یک نکته.

در واقع با استفاده از کلماتی که برای مثال کیف پول کوینومی در اختیارتان گذاشته، می‌توانید دارایی‌هایتان را در لجر یا اتمیک بازیابی کنید. نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که کلمات مشابه را تنها در کیف پول‌هایی می‌توان بازیابی کرد که مسیر اشتقاق (Derivation Path) یکسانی دارند. برای نمونه بازیابی اتریوم در کیف پول‌های ترزور، متامسک، جکس و اکسودوس به دلیل اینکه این پارامتر در تمامی آن‌ها ثابت است (m/44’/60’/0’/0) امکان پذیر است. این قابلیت که برای کیف پول‌های HD وجود دارد، از BIP (طرح‌های بهبود بیت کوین) شماره ۳۲ ، ۳۹ و ۴۴ استفاده می‌کند.

مقالات برگزیده هفته

برترین مقاله‌های ارزدیجیتال در هفته‌ای که گذشت

کلید خصوصی، کلید عمومی و آدرس بیت کوین چه تفاوتی با هم دارند؟

کاربران تازه‌کاری که شروع به قدم گذاشتن در دنیای بی‌انتهای ارزهای دیجیتال می‌کنند، در ابتدا اغلب این سه واژه را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند و آن‌ها را به جای هم استفاده می‌کنند. در این مطلب با توضیح وظیفه هر یک از آن‌ها و نحوه تولیدشان در بیت کوین، تفاوت‌های آن‌ها را با هم بررسی کرده‌ایم.


آیا بیت کوین ابزار ذخیره ارزش است؟ متخصصان پاسخ می‌دهند

اینکه اولین بار چه کسی اصطلاح طلای دیجیتال را برای بیت کوین به کار برد، شاید فهمیدنش سخت باشد اما انتشار کتاب نانتیل پوپر با نام طلای دیجیتال در سال ۲۰۱۵ به این ماجرا کمک زیادی کرد. در این مقاله نظر کارشناسان مختلف درباره این موضوع گردآوری شده است تا با دلایل موافقان و مخالفان ذخیره ارزش بودن بیت کوین بیشتر آشنا شوید.


داستان عجیب تترهایی که در مرز روسیه و چین معامله می‌شوند

مسکو به یکی از داغ‌ترین نقاط خرید و فروش تتر در جهان تبدیل شده است. بازرگانان چینی برای وارد کردن سرمایه‌های خود به کشورشان که قوانین سفت و سختی برای ارزهای دیجیتال تنظیم کرده، به خریداران پای ثابت تتر تبدیل شده‌اند. در این مطلب به کشور روسیه می‌رویم تا وضعیت عجیب معاملات تتر در بازارهای فرابورس مسکو را از زبان معامله‌گران و بازارگردانان بشنویم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه