کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد. برای اطلاع از انتشار شماره جدید از کسپول هفتگی می‌توانید اعلانات (Notifications) سایت ارزدیجیتال را بر روی مرورگر خود را فعال کنید.

اخبار مهم هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

شلوغ کاری جدید کریگ رایت با ثبت کپی رایت بیت کوین

با اینکه خبری مبنی بر ثبت حق کپی رایت وایت پیپر بیت کوین و کد اولیه آن توسط کریگ رایت منتشر شد، اما این بدان معنا نیست که دفتر حق تکثیر ایالات متحده آمریکا او را به عنوان ناکاموتو شناخته باشد. هفته گذشته فرد ناشناسی از جانب رایت در گفتگو با فایننشال تایمز اظهار داشت که این سازمان آمریکایی اولین نهاد دولتی است که رایت را به عنوان خالق بیت کوین شناخته است. اما دفتر حق تکثیر به فایننشال تایمز اطلاع داد که ارتباط بین مدعی عنوان و خالق ناشناس بیت کوین را بررسی نمی‌کند و ثبت کپی رایتی که کارآفرین استرالیایی انجام داده به معنی محافظت از مالکیت معنوی بیت کوین به عنوان یک اختراع نخواهد بود. کریگ رایت یکی از چهره جنجالی این حوزه است که از چند سال گذشته بر روی اینکه خالق مرموز بیت کوین در واقع خودش بوده است، پافشاری می‌کند.


غول مخابرات جهان ارزهای دیجیتال را به عنوان روش پرداخت می‌پذیرد

شرکت مخابراتی آمریکایی ای‌تی اند تی اعلام کرد که ارزهای دیجیتال را به عنوان گزینه‌ای برای پرداخت قبض‌های تلفن با استفاده از درگاه پرداختی بیت‌پی پذیرفته است. بیت‌پی درگاهی است که ارزهای دیجیتال را به پول‌های رایج تبدیل و امکان استفاده از آن‌ها را برای کسب‌وکارهای مختلف فراهم می‌کند. ای‌تی اند تی اواخر ۲۰۱۸ اعلام کرده بود که بر روی راهکارهای بلاک چینی سازکار با آژور مایکروسافت و پلتفرم بلاک چین آی‌بی‌ام در حال کار کردن است. این اولین بار است که یک شرکت مخابراتی آمریکایی تصمیم به پذیرش ارزهای دیجیتال در پرداخت‌هایش گرفته است.


تصمیم‌گیری SEC درباره ETF ون‌اک دوباره به تاخیر افتاد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تصمیم‌گیری درباره طرح پیشنهادی ETF بیت کوین ون‌اک را بار دیگر به تاخیر انداخت. این بار SEC فرصت ۳۵ روزه‌ای را برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر و دیدگاه‌ها مختلف درباره این طرح که توسط بورس گزینه‌های شیکاگو ثبت شده است، در اختیار گذاشت. این سازمان با طرح ۱۴ سوال درباره طرح پیشنهادی از عموم خواست تا نظرات و دیدگاه‌های خود را درباره آن‌ها ارائه دهند. این سوالات درباره قابلیت محافظت از سرمایه‌گذاران و توجهات عمومی از کلاهبرداری‌ها و خرابکاری‌های مشابه است. گفتنی است که کمیسیون قبلا تصمیم‌گیری درباره اضافه شدن ETF به CBOE را به تاخیر انداخته بود.


تام لی ۱۳ دلیل خود را برای به پایان رسیدن زمستان ارزهای دیجیتال فاش کرد

تحلیلگر مطرح ارزهای دیجیتال با انتشار پستی در توییتر خود از ۱۳ دلیل اصلی که بیانگر پایان یافتن زمستان ارزهای دیجیتال است، رونمایی کرد. لی با انتشار این توییت و با برشمردن کنفرانس کانسنسیس به عنوان آخرین دلیل، مدعی شد که بازار نزولی دیگر به پایان رسیده است. تاریخ لیست دلایل تام لی که از نوامبر ۲۰۱۸ و با فورک جنجالی بیت کوین کش آغاز شده، شامل مواردی چون افزایش بی‌سابقه شاخص BMI بیت کوین، پشت سر گذاشتن میانگین متحرک ۲۰۰ روزه و همچنین و افزایش حجم معاملات فرابورس بوده است. وی همچنین بی‌اعتنایی روند صعودی بیت کوین به خبر صرافی بیت‌فینکس مبنی بر از دست دادن ۸۵۰ میلیون دلار از ذخایر تتر را از جمله موارد دیگر پایان زمستان کریپتو به حساب آورد. تام لی اواخر ماه آوریل پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۰ یک رکورد تاریخی ثبت خواهد کرد.


تتر از پشتوانه دلاری برای خرید بیت کوین استفاده کرده است!

گزارش‌های قضایی گردآوری شده حاکی از آن است که استیبل کوین‌ تتر که پشتوانه دلاری دارد و هدف آن حفاظت از معامله‌گران در برابر نوسانات است، بخشی از آن با بیت کوین پشتیبانی می‌شود. در این اسناد آمده است که پیش از ۲۴ آوریل، تتر در چیزی به جز پول و معادل‌های پولی مانند بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است. با توجه به این گزارش، اگر پشتوانه دلاری تتر صرف خرید بیت کوین شده باشد، در صورت نوسانات شدید و سقوط قیمت بیت کوین، امکان ضرر سرمایه‌گذاران و بالا و پایین شدن مصنوعی قیمت‌ها وجود دارد. در پشت صحنه‌ی این کشمکش‌های قضایی، بیتفینکس به منظور تلاش برای بازیابی سرمایه‌های از دست رفته، از طریق فروش توکن لئو، مبلغ ۱ میلیارد دلار سرمایه جذب کرد.

برندگان و بازندگان هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

ارزهای دیجیتال بازار هفته گذشته را با نوسان کمتری به پایان رساندند تا اینکه شب گذشته با افزایش قیمت بیت کوین تا مرز ۹۰۰۰ دلار، آلت کوین‌ها نیز به رشدهای قابل توجهی رسیدند. ارزش کل بازار در حال حاضر حدود ۲۷۴ میلیارد دلار است و بیت کوین در حدود ۸۸۰۰ دلار معامله می‌شود. اتریوم و ریپل نیز به ترتیب در قیمت‌های ۲۷۰ و ۰.۴۲ دلار خرید و فروش می‌شوند.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال brother (برادر): حدود ۱,۱۹۴ درصد
  • ارز دیجیتال امارات کوین (emaratcoin): حدود ۵۹۵ درصد
  • ارز دیجیتال کامپاند کوین (compound coin): حدود ۵۲۰ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال بیت گیلد پلی (bitguild play): حدود ۹۸ درصد
  • ارز دیجیتال پلی کوین (playcoin): حدود ۸۵ درصد
  • ارز دیجیتال اسپید ماینینگ سرویس: حدود ۸۵ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

دیل کریستی، استراتژیست بلاک چین فدکس

درصورتی که می‌خواهید آن را حباب بدانید، این تنها پایگاه داده ما نبوده و حتی بهترین آن‌ها هم نبوده، در حال حاضر خیلی سریع یا خیلی مقیاس‌پذیر نیست و به بلوغ کافی نرسیده است. صحیح است؟


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

برد گارلینگاوس، مدیرعامل ریپل

به نظرم بانک‌ها و دولت‌ها کنار نخواهند رفت. بانک‌ها چارچوب قانون‌گذاری بسیار مهمی اعمال می‌کنند که به نظرم برای جامعه مهم است. شخصا عقیده دارم که بانک‌ها به ایفای نقش خود ادامه خواهند داد، آن‌ها در این کار خبره‌اند. به نظرم با مجموعه‌ای از فناوری‌ها طرف هستیم که می‌تواند موجب رشد کسب‌وکار آن‌ها نیز بشود.


کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

جرمی آلر، مدیرعامل استارتاپ مالی سرکل

ما می‌خواهیم قانون‌گذاران را وادار کنیم که قدرت اقتصادی بی‌نظیری که بدون اجازه هیچ نهادی موجب آزاد شدن نوآوری‌ها شده را به رسمیت بشناسند و به نحوی عمل کنند که بلاک چین و ارز دیجیتال شکوفا شوند. ما می‌دانیم که قانون‌گذاران از رشد اقتصادی حمایت می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهیم که این فرصت را غنیمت بشمارند.

اخبار منفی هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

ماینرهای بیت کوین کش برای جلوگیری از خرابکاری مهاجم ناشناس حمله ۵۱ درصد انجام دادند

دو استر استخراج BTC.com و BTC.top برای متوقف کردن ماینر ناشناسی که قصد داشت از باگ به وجود آمده در شبکه سوء استفاده کند، مجبور به اجرای حمله ۵۱ درصد شدند. این باگ طی هاردفورک ۱۵ می بیت کوین کش ایجاد شده بود و به مهاجم این امکان را می‌داد که بلاک‌ها خالی را استخراج کند. این دو استخر استخراج برای معکوس کردن تراکنش‌ها و برگرداندن سکه‌هایی که مهاجم در حال استخراج آن‌ها بود، با یکدیگر همکاری کردند. هرچند این حمله با نیت خوبی انجام شد، اما مخالفت‌هایی را هم در جامعه بیت کوین کش به همراه داشت.


فروشنده کلاهبردار دستگاه‌های استخراج بیت کوین در هلند دستگیر شد

مرکز تجسس اداره مالیات هلند از دستگیری فروشنده کلاهبردار دستگاه‌های استخراج خبر داد. این مرد ۳۳ ساله هلندی که بیش از ۲ میلیون یورو کلاهبرداری کرده، با ترغیب حدود ۱۰۰ به خرید دستگاه‌های استخراج، در تحویل آن‌ها بدقولی کرده است. طبق اطلاعات منتشر شده، متهم مرتکب به جرم تقلب، جعل و پول‌شویی شده است و احتمالاً پول سرمایه‌گذاران را صرف تفریح و خرید کالاهای لوکسی از قبیل خرید خودرو و موتورسیکلت و مسافرت است. به گفته مقامات FIOD اولویت کار این مرکز مبارزه با پول‌شویی است که یک جرم «جدی» به شمار می‌رود.


دستگاه‌های استخراج به شبکه برق کشور آسیب می‌زنند

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با اعلام افزایش ۱۸ درصدی مصارف برق صنعتی گفت که دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال (ASIC) آسیب جدی به شبکه برق وارد می‌کنند. عادل کاظمی در خصوص دستگاه‌های استخراج اظهار داشت که این دستگاه‌ها، دارای توان مصرفی برق در رنج‌های مختلف تا چندین کیلووات هستند که کاربران این دستگاه‌ها بطور عمده با استفاده از انشعابات غیرمجاز و با استقرار تجهیزات در کارگاه‌ها اقدام به انشعاب‌گیری از شبکه فشار ضعیف می‌کنند. وی با اشاره به اینکه ظرفیت فعلی تاسیسات برق، حتی در صورت داشتن انشعاب قانونی برای راه اندازی و بهره برداری این دستگاه‌ها توان پاسخگویی و تامین بار مورد نیاز را ندارد، افزود که استمرار این وضعیت و بالا رفتن مصرف انرژی در نقاط مختلف شبکه باعث اختلال و آسیب دیدگی شبکه برق و بروز مشکلاتی در تداوم برق‌رسانی خواهد شد.

اخبار مثبت هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

موزیلا فایرفاکس به استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال پایان می‌دهد

آخرین نسخه مرورگر محبوب و متن‌باز «فایرفاکس» (Firefox)، با عنوان «کوانتوم» (Quantum) از قابلیت جدیدی برخوردار خواهد بود که مانع از استخراج‌های ناخواسته از مرورگر کاربر می‌شود. هفته گذشته موزیلا در وبلاگ خود اعلام کرد که این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا جلوی استخراج‌های ناخواسته از مرورگر خود را بگیرند. پیش‌تر نیز مقامات این شرکت در وبلاگ خود به کاربران در خصوص به‌کارگیری اسکریپت‌های ویژه‌ای از جانب برخی وب‌سایت‌ها هشدار داده بودند که درنهایت منجر به استفاده از دستگاه آنها به‌منظور استخراج ارزهای دیجیتال می‌شود. این در حالی است که کاربران اصلاً متوجه چنین عملی از جانب وب‌سایت میزبان نخواهند شد. موزیلا از این کار با عنوان «کریپتوربایی» یا کریپتوجکینگ یاد کرده بود.


تحلیلگر توییتری: نمودار بیت کوین شبیه به نمودار طلا پیش از آغاز یک رشد انفجاری است

یکی از تحلیلگران توییتری به نام کریپتوهمستر که اغلب برای پیش‌بینی روندهای آینده از نمودارهای مربوط به گذشته استفاده می‌کند، اخیراً اعلام کرده که روند قیمت بیت کوین در دو سال گذشته، مشابه نمودار طلا در اوایل تا اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰ است. همستر پیش‌بینی کرده که اگر این روند تاریخی ادامه پیدا کند و بالاخره صندوق قابل معامله در بورس ایالات متحده‌ی آمریکا نیز برای بیت کوین به تصویب برسد، قیمت بیت کوین به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و طی ماه‌ها و سالهای پیش رو، بیش از ۴۰۰ درصد صعود خواهد کرد.


قیمت بیت کوین به ۲۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد؛ تیم دراپر ادعای خود را تکرار کرد

تیم دراپر که بیشتر دارایی‌اش را بیت کوین تشکیل می‌دهد، عقیده دارد که بیت کوین چند سال بعد به قیمت ۲۵۰ هزار دلار هم خواهد رسید. وی قبلا پیش‌بینی کرده بود که قیمت هر واحد بیت کوین تا سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ به حدود ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. به گفته این سرمایه‌گذار بیت کوین، استفاده از ارزهای فیات غیرعقلانی است چرا که آنها کنترل شدنی هستند و نبود شفافیت و آسیب‌پذیر بودن در معرض مسائل سیاسی و اجتماعی از جمله دلایل ضعیف بودن ارزهای رایج نسبت به نمونه‌های دیجیتال خود است.

مقالات برگزیده هفته

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره هجدهم – هفته اول خرداد ۹۸

چرا بلاک‌ چین علاج مشکلات نیست؟

جیمی‌سانگ، توسعه‌دهنده شناخته‌شده بیت کوین در مقاله‌ای دیگر به انتقاد از نگرش «بلاک چین و نه بیت کوین» پرداخته است. به عقیده سانگ که این نگرش را یک سندرم خوانده، برخی از شرکت‌ها با استفاده از واژه بلاک چین و بدون اینکه واقعا بدانند این کلمه تداعی کننده چه چیزی است، آن را به کار می‌برند.


جنگ تجاری آمریکا و چین، عامل اصلی افزایش قیمت شدید بیت کوین؟

افزایش سریع قیمت بیت کوین تحلیلگران را شوکه کرده است. آن‌ها به همراه سرمایه‌گذاران آشفته به دنبال یک چیز هستند و آن دلیل افزایش قیمت بیت کوین است. فضای توییتر پر از تئوری‌های عجیب‌وغریب شده است اما تحلیلگر نشریه فوربز عقیده دارد که دلایل سیاسی به طور غیرمستقیم بر روی رشد قیمت بیت کوین تاثیرگذار بوده است. در این مقاله تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین که جزو مهمترین تنش‌های سیاسی اقتصادی حاضر دنیاست، بر روی قیمت بیت کوین ذکر شده است.


داستان «B» دوست‌داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

لوگوی نارنجی بیت کوین از کجا سر و کله‌اش پیدا شد؟ آیا ساخت این لوگو هم کار ساتوشی ناکاموتو بوده است؟ در این مطلب نگاهی به تاریخچه جالب و خواندنی لوگوی بیت کوین و سیر تکاملی آن داشته‌ایم تا نگرش‌های مختلفی را که در شکل‌گیری لوگوی پادشاه ارزهای دیجیتال دست داشته‌اند را بیشتر بشناسیم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
مجید نصیری
مجید نصیری
۵ سال قبل

این که خبرهای هفته رو گلچین میکنید و اینجا میذارید فوق العادست ، اما خبر مهمی که جاش خیلی خالی بود قوانین fatf برای ارزهای دیجیتال بود که میگفت برای جلوگیری از پولشویی باید مشخصات ارسال و دریافت کننده مشخص باشه ، که این موضوع خیلی سایه سنگینی روی ارزهای دیجیتال ایجاد میکنه چون اصلا علاقه مردم به این حوزه بخاطر غیرمتمرکز بودنشه، لطفا اگه اخبار جدیدی در این رابطه به دستتون رسید بذارید سپاس

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۵ سال قبل

سلام و ممنون از همراهی شما
حتما در این باره تحلیل‌ها و پیامدهای احتمالی رو با انتشار اخبار بعدی پوشش خواهیم داد

جواد ایمانی
جواد ایمانی
۵ سال قبل

سلام وعرض خسته نباشید .اگه ممکن هست از ارز بیت تورنت هم اخباری دارین بزارین .

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۵ سال قبل

سلام
حتما در صورتی که خبر مهمی باشه، اطلاع رسانی می‌کنیم