تتر از پشتوانه دلاری برای خرید بیت کوین استفاده کرده است!

تتر از پشتوانه دلاری برای خرید بیت کوین استفاده کرده است!

گزارش‌ها حاکی از آن است که تتر (USDT)، ارز دیجیتال باثباتی که پشتوانه دلار دارد و هدف آن حفاظت از معامله‌گران در مقابل نوسانات است، تا حدی با بیت کوین پشتیبانی می‌شود. طبق این ادعا، شرکتی که پشت تتر قرار دارد، از دلارهای پشتوانه برای خرید بیت کوین استفاده کرده است. در ادامه با ارزدیجیتال همراه باشید.

به نقل از وب‌سایت بیت کوین‌مگزین و طبق اسناد قضایی گردآوری شده توسط سایت تحلیلی The Block، تتر با هدف خرید بیت کوین، از بخشی از ذخایر نقدی پشتوانه استفاده کرده است، در حالی که ذخایر ارزی باید دست نخورده باقی بمانند. این افشاگری نتیجه آخرین پیگیری‌های قضایی دادستان کل نیویورک (NYAG) روی صرافی بیفینکس است. بیتفینکس و تتر دارای هئیت مدیره یکسان هستند و در واقع این صرافی مسئولیت دلارهای پشتوانه را بر عهده دارد.

با توجه به این گزارش، این مسئله مطرح می‌شود که اگر پشتوانه دلاری تتر صرف خرید بیت کوین شده باشد، در صورت نوسانات شدید و سقوط قیمت بیت کوین، امکان ضرر سرمایه‌گذاران و بالا و پایین شدن مصنوعی قیمت‌ها وجود دارد.

تتر از پشتوانه دلاری برای خرید بیت کوین استفاده کرده است!

پس از آن که ارتباط صرافی بیتفینکس با پردازشگر پرداخت کریپتوکپیتال (CryptoCapital) که مدیریت دارایی این صرافی را بر عهده گرفته بود به پایان رسید، این صرافی از سمت دادستان کل نیویورک متهم شد که برای جبران ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه‌ی از دست رفته‌ی خود، ۹۰۰ میلیون دلار از ذخایر نقدی تتر برداشت کرده است و بدین ترتیب میان این صرافی و دادستان، کشمکش‌های زیادی به وجود آمد.

جنگ لفظی میان آن‌ها، سبب شد تا رفتارهای بیتفینکس و تتر زیر نظر گرفته شود و برخی از مسائل آشکار شوند. یکی از افشاگری‌ها این بود که فقط ۷۴ درصد از واحدهایUSDT دارای پشتوانه دلاری هستند و بقیه هیچ پشتوانه‌ای ندارند. علاوه بر آن، بیتفینکس از کریپتوکپیتال برای ادغام سرمایه‌های مشتریان و شرکت استفاده کرده بود.

حالا مشاور حقوقی بیتفینکس می‌گوید که از بخشی از این سرمایه‌ها برای خرید بیت کوین استفاده شده است. دیوید میلر (David Miller)، وکیل بیتفینکس شهادت داد که میزان پولی که در بیت کوین سرمایه‌گذاری شده، کم است. او گفت:

تتر در واقع از این سرمایه‌ها در چیزی فراتر از پول نقد و یا معادل‌های نقدی، از جمله بیت کوین، سرمایه‌گذاری کرده است.

جوئل ام. کوهن (Joel M. Cohen)، قاضی دادگستری ایالات‌متحده‌ی آمریکا هم در تایید گفته‌های دادستان نیویورک اظهار داشت:

تتر برای من مانند آرامشی در طوفان معامله‌ی ارزهای دیجیتال به نظر می‌رسید اما این موضوع احتمالاً کمی فراتر از این‌هاست. بنابراین با فرض آن که تتر با بیت کوین پشتیبانی می‌شود، در صورتی که نوسانات بیت کوین رخ دهد، چه کسی مسئول خواهد بود؟

در ادامه‌ی این گزارش، دلیل ارتباط حکم دادستان کل نیویورک با قانون مارتین (Martin Act) آورده شده است. قانون مارتین، قانون مبارزه با کلاهبرداری است که به دادستان کل نیویورک اجازه می‌دهد تا علیه صادرکنندگان اوراق بهادار جعلی، اقدامات قانونی را در پیش گیرد. این دادستان اظهار داشت که بر اساس قانون مارتین، اجازه‌ دارد تا بیتفنکس و تتر را تحت پیگرد قرار دهد زیرا هیچ‌کدام از آن‌ها اطلاعات کافی از سهامداران (کاربران و دارندگان تتر) در اختیار دادگاه قرار نداده‌اند. با این حال، قاضی دادگاه عنوان کرد:

تخلف صورت گرفته کاملاً روشن و مشخص نیست.

کوهن در ادامه افزود:

دادستان نیویورک به طور کاملاً شفاف و صحیح گفت که دفتر دادستان کل، یک مقام قانون‌گذار نیست بنابراین، در خصوص حفظ ثبات مالی شرکت‌ها هیچ اجازه‌ی قانونی در قانون مارتین وجود ندارد مگر آن که نقض قانون اتفاق افتاده که نیاز به پیگیری داشته باشد. پس دادستانی باید نشان دهد که چرا در این مورد خاص، بی‌ثباتی و شکست در پشتیبانی کامل با دلار، به خودی خود تخلف محسوب می‌شود.

تتر از پشتوانه دلاری برای خرید بیت کوین استفاده کرده است!

وکیل بیتفینکس تاکید کرد که این موضوع در حوزه‌ی فعالیت قانونی دادستان کل نیویورک نیست و مدعی شد که آن‌ها تنها به این دلیل که از بیت کوین به عنوان یک دارایی تنفر دارند، بیتفینکس و تتر را تحت پیگرد قرار داده‌اند. او همچنین اظهار داشت که تتر در ماه فوریه، هنگام به‌روزرسانی وب‌سایت، اطلاعات مناسبی را در خصوص ذخیره‌ی کسری خود منتشر کرده است.

در آوریل ۲۰۱۹، قاضی دادگاه نیویورک در پی اتهامات بیتفینکس، دستور مسدودسازی اعتبار صرافی بیتفینکس به مدت ۹۰ روز را صادر کرد.

در پشت صحنه‌ی این کشمکش‌های قضایی، بیتفینکس به منظور تلاش برای بازیابی سرمایه‌های از دست رفته، از طریق فروش توکن، مبلغ ۱ میلیارد دلار جذب سرمایه کرد. این توکن که لئو (LEO) نام دارد، فروخته شده و اکنون در دست معامله است. قرار است ۱ میلیارد دلار سرمایه‌ای که از طریق فروش این توکن‌ها به دست آمده، صرف جبران ۸۵۰ میلیون دلار از دست رفته شود. بیتفیکس هم‌چنین قصد دارد تا این توکن‌ها را بازخرید کرده و تا زمانی که توکنی در گردش است، آن‌ها را بسوزاند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه