کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و ششم – هفته آخر تیر ۹۸

کپسول هفتگی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال – شماره بیست و ششم – هفته آخر تیر ۹۸

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، مخصوصا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال پوشش می‌دهد. هر هفته، روزهای دوشنبه شماره‌ی جدید این مجموعه منتشر خواهد شد.

اخبار مهم هفته

مهمترین اخبار هفته گذشته که در دنیای ارزهای دیجیتال گذشت

تام لی: اصلاح قیمت بیت کوین برای سلامت بازار مفید است

هفته گذشته تام لی با اشاره به پایین بودن میزان جستجوی عبارت بیت کوین، در توییتر خود نوشت که این اتفاق می‌تواند نشانه خوبی باشد که از عدم همراهی هایپ گسترده حکایت دارد. مدیر بایننس نیز در مصاحبه‌ای گفته بود که بازار صعودی اخیر بیشتر مدیون سرمایه‌گذاران خرد است، چرا که حدود ۶۰ درصد حجم معاملات در ماه‌های اخیر به این طیف از سرمایه‌گذاران اختصاص داشته است. بلومبرگ نیز معاملات مارجین را از عوامل موثر در این رشد دانسته است.


علی میزانی: بازار ارزهای دیجیتال ۷ تریلیون دلاری خواهد شد/ ممنوعیت بیت کوین خسارت‌بار است!

علی میزانی که از سرمایه‌گذاران و کارشناسان مطرح ارزهای دیجیتال در ایران است، اخیرا در مصاحبه‌ای مدعی شد که ارزش بازار ارزهای دیجیتال تا ۲.۵ سال آینده به بالای ۷ تریلیون دلار خواهد رسید. به عقیده او این یک میانبر اقتصادی برای کشورهای در حال توسعه خواهد بود تا بتوانند با سرمایه‌گذاری در این حوزه، درآمد خوبی کسب کنند. میزانی در مورد اینکه استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزار مبادله، تهدیدی برای پول ملی به شمار می‌آید یا نه گفت که برای این کار نیز راهکارهایی وجود دارد. وی با مثال زدن سوئیس که مهد بانکداری دنیاست، این تهدید را خنثی شدنی دانست.


مجلس سنای آمریکا ارز دیجیتال فیس بوک را بررسی کرد/ نمایندگان قانع نشدند

طی جلسه رسیدگی به لیبرا، دیوید مارکوس به مجلس فراخوانده شد تا به پرسش‌های نمایندگان درباره ارز دیجیتال فیسبوک پاسخ دهد. سناتور تستر که درباره توانایی لیبرا در مقابله با اعمال مجرمانه سوال کرده بود، با پاسخ مبهم مارکوس درباره حل هر چه سریعتر این مشکلات روبرو شد. شرود براون، که با رویکرد منتقدانه‌تری نسبت به لیبرا پرسیده بود که آیا می‌توان سران فیسبوک را به توقف عرضه لیبرا متقاعد کرد، با پاسخ جالب مارکوس روبرو شد. مارکوس در جواب سناتور ایالت اوهایو گفت که اگر ایالات متحده در اقدام خود موفق عمل نکند، به‌زودی شاهد ارز دیجیتالی خواهیم بود که توسط افرادی که ارزش‌هایشان به‌شدت با این کشور در تضاد است، کنترل می‌شود.


مدیر ریپل: با صحبت‌های ترامپ درباره لیبرا و بیت کوین کاملا موافقم

صحبت‌های جنجالی و ناگهانی ترامپ درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال که واکنش‌های متفاوتی را شاهد بود، هفته اخیر با واکنش عجیب مدیر ریپل همراه شد. برد گارلینگهاوس در مصاحبه‌ای با فاکس گفت که با صحبت‌های ترامپ درباره بیت کوین و لیبرا موافق است و باید در مورد چارچوب‌‎های قانونی آن‌ها فکری شود. وی با عنوان اینکه برخی از ارزهای دیجیتال به دنبال طفره رفتن از رویارویی با دولت‌ها هستند، گفت که نباید همه ارزهای دیجیتال را به یک دید نگریست. گارلینگهاوس در پایان صحبت‌هایش یادآور شد که ریپل با همکاری با برخی از بزرگترین‌ بانک‌ها جهان، به دنبال تسهیل امر جابجایی سرمایه‌ها به صورت برون‌مرزی است.


نماینده کنگره آمریکا: نمی‌توانیم جلوی بیت کوین را بگیریم!

اعضای کنگره که تاکنون روی خوشی به بیت کوین نشان نداده بودند، به نظر می‌رسد که در حال تغییر نظراتشان هستند. پتریک مک هنری نماینده کارولینای شمالی با اشاره مستقیم به قانون‌گذاران درباره بی‌نتیجه ماندن تلاش‌هایشان برای توقف بیت کوین گفت که دنیای خلق شده و به تصویر کشیده شده توسط ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین)، یک نیروی غیرقابل مهار است. مک هنری به همراه برد شرمن که از طرفداران بیت کوین به شمار می‌روند، در جلسه رسیدگی به لیبرا از اینکه بیت کوین فقط کاربرد مجرمانه دارند، انتقاد کردند. به عقیده این نماینده بیت کوین چه تحت نظر قانون باشد و چه در چارچوب‌های قانونی حرکت نکند، همچنان قدرت برتر خواهد بود.

برندگان و بازندگان هفته

کوین‌های برنده و بازنده هفته

بازار ارزهای دیجیتال هفته گذشته در وضعیت شک و تردید به سر برد. عدم قطعیت درباره حرکت بعدی بیت کوین که هفته گذشته تا ۹۰۰۰ دلار پایین آمده و دوباره خود را به نزدیکی ۱۱۰۰۰ دلار رساند، بالا رفته است. آلت کوین‌ها که هفته‌های بدی را پشت سر گذشته بودند و تقریبا تمامی آن‌ها ریزش‌های قابل توجهی داشتند، در هفته اخیر تا حدودی افزایش قیمت داشتند. ارزش کل بازار نیز نسبت به هفت روز اخیر خود با وجود فرازونشیب‌هایی که طی کرد، ۱۰ میلیارد دلار افزایش داشت.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال تاروش (Tarush): حدود ۴۵۴ درصد
  • ارز دیجیتال کانسیل (Conceal): حدود ۴۲۰ درصد
  • ارز دیجیتال دکستر (DEXTER): حدود ۳۱۱ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال سیف‌اینشور (SafeInsure): حدود ۴۶ درصد
  • ارز دیجیتال ملون (Melon): حدود ۳۱ درصد
  • ارز دیجیتال زئون (ZEON): حدود ۲۳ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

شخصیت‌های مهم در هفته گذشته درباره ارزهای دیجیتال و بلاک چین چه گفتند؟
جان کندی

جان کندی، سناتور جمهوری‌خواه لوئیزیانا

می‌توانیم به اجماع برسیم که فیسبوک دیگر یک شرکت نیست، بلکه یک کشور است.


شان دافی

شان دفی، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از ایالت ویسکانسین

چه کسانی از اسکناس ۲۰ دلاری می‌توانند استفاده کنند؟ این اسکناس تفاوتی قائل نمی‌شود که شما یک قاتل یا چیزهای وحشتناک دیگر هستید، یا اینکه می‌توانید آدم خوبی باشید. این اسکناس ۲۰ دلاری می‌تواند توسط هرکسی که در اختیارش دارد، استفاده شود. در مورد شبکه شما نیز، آیا لوییس فراخان و مایلو یناپولس هم می‌توانند از لیبرا استفاده کنند؟


برد شرمن

برد شرمن، نماینده دموکرات کالیفرنیا

اگر این ارز دیجیتال برای تامین مالی حمله تروریستی بعدی استفاده شود، ۱۰۰ وکیل به صف ایستاده که هر کدام ۲۰۰,۰۰۰ دلار به ازای هر ساعت می‌گیرد هم نخواهند توانست از او [زاکربرگ] دربرابر خشم مردم آمریکا دفاع کنند.


استیون منوشین

استیون منوشین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین برای استفاده‌های میلیارد دلاری در فعالیت‌های غیرقانونی مانند جرایم مجازی، فرار مالیاتی، اخاذی، باج‌افزار، موادمخدر قاچاق انسان و غیره به کار می‌روند. این یک مسئله امنیت ملی است.


ران پال

ران پال، نماینده سابق کنگره

من موافق کمترین میزان از قانون‌گذاری هستم. نمی‌دانم چه اتفاقی برای ارزهای دیجیتال خواهد افتاد. به نظرم این یک ایده بزرگ است.


تام لی

تام لی، تحلیلگر ارز دیجیتال و بنیان‌گذار فاندسترت

پایین بودن میزان جستجوی عبارت بیت کوین به نظرم یک نشانه مثبت است. این بدین معناست که افزایش قیمت بیت کوین هنوز با هایپ گسترده همراه نشده است.


پیتر برنت

پیتر برنت، معامله‌گر کهنه‌کار

در پی فروپاشی تکنولوژی سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲، دات‌کام‌های با ارزش واقعی از بین رفتند. «آلت کام» (اشاره به آلت کوین‌ها) هم به وضع بدی افتاده‌اند.


تیم دراپر

تیم دراپر، سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر

مردم رفتار بدی دارند! دولت هند بیت کوین را ممنوع کرده است، ارزی که می‌تواند منفعت زیادی برای کشوری داشته باشد که بی‌نهایت محتاج آن است. شرم بر رهبران نگون‌بخت و فاسد هند.

اخبار منفی هفته

اخبار منفی که هفته گذشته موجب ترس و واهمه در بازار شد

فروشنده‌ مواد مخدر سایت سیلک رود در آمریکا دستگیر شد

دادستان ناحیه جنوبی نیویورک از دستگیری فروشنده‌ای که قبلا در سایت سیلک رود مواد مخدر می‌فروخت، خبر داد. هیو برایان هینی که به پولشویی متهم شده و از ارزهای دیجیتال برای فروش موادمخدر استفاده کرده، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بیت کوین‌هایش را به صرافی انتقال داده است. گفته می‌شود این فروشنده با نام مستعار فارمویل در این سایت فعالیت داشته و ماموران ایالات متحده در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ از چندین مورد خرید مواد مخدر از جمله اکسی‌کدون از جانب او گزارش داده‌اند.


مدیر سابق صرافی ارزدیجیتال WEX در ایتالیا دستگیر شد

دیمیتری واسیلیف، مدیرعامل سابق صرافی WEX روز جمعه در ایتالیا بازداشت شد. پلیس جرائم اقتصادی ایتالیا از اعلام اطلاعات بیشتر در این خصوص خودداری کرده است. صرافی وکس را می‌توان نسخه‌ای با مدیریت جدید از BTC-e دانست که پس از دستگیری «الکساندر وینیک» در سال ۲۰۱۷ در یونان، ایجاد شد. وینیک در حال حاضر منتظر رأی دادگاه در ارتباط با استردادش به یکی از کشورهای ایالات‌متحده، روسیه یا فرانسه است.


شیوع باج افزار مشهور بیت کوین؛ این بار در چین

شرکت امنیتی تنسنت هفته گذشته گزارش داد که یک ویروس باج‌گیر معروف به نام ریوک، که در ازای رمزگشایی اطلاعات از قربانیان درخواست بیت کوین می‌کند، در چین نیز یافت شده است. این ویروس شرکت‌های لجستیکی، شرکت‌های فناوری و شهرداری‌های کوچک که اطلاعات ارزشمندی در اختیار داشتند را هدف قرار می‌‌دهد و در ازای آزاد کردن اطلاعاتشان، مبالغی تا پنج میلیون دلار بیت کوین را طلب می‌‌کند.


جریمه روزانه ۱ میلیون دلاری در انتظار ارز دیجیتال فیس‌بوک!

نمایندگان حزب دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه‌ای را پیشنهاد کرده‌اند که به سبب آن، فیس‌بوک با جریمه روزانه یک‌میلیون دلار، روبه‌رو خواهد شد. رویترز با انتشار پیش‌نویس لایحه‌ای ادعا کرده که مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال اخذ جریمه روزانه یک‌میلیون برای از شرکت‌هایی است که قوانین تصویب‌شده توسط این نهاد را نقض کنند.

اخبار مثبت هفته

اخبار مثبتی که هفته گذشته از بازار ارزهای دیجیتال به گوش رسید

شبکه بیت کوین روزانه ۳ میلیارد دلار پول جابه‌جا می‌کند!

بنیاد تحقیقاتی کوی‌متریکس اعلام کرده که حجم مبادلاتی که روزانه بر روی بلاک چین بیت کوین انجام می‌شود، به بیش از ۳ میلیارد دلار رسیده است. نمودار ارزش منتقل شده در شبکه بیت کوین که بیانگر عدم وجود همبستگی بین قیمت دلاری آن و ارزش دلاری مبادلات روزانه است، شاهد افزایش ۳ برابری نسبت به ۳ ماه گذشته بوده است.


چراغ سبز FATF به ژاپن برای توسعه ارز دیجیتال جایگزین شبکه سوئیفت

دولت ژاپن برای ساخت یک شبکه پرداخت جهانی با عملکرد مشابه سوئیفت تلاش می‌کند. این پروژه که به صورت مخفیانه در حال پیگیری است، نظارت و سرپرستی آن را FATF بر عهده خواهد داشت. انگیزه ساخت این شبکه برای مبارزه موثرتر با پولشویی است.


ارزهای دیجیتال در هند هنوز ممنوع نیستند

وزیر امور اقتصاد و دارایی هند در خلال صحبت‌هایش با یکی از نمایندگان پارلمان هند درباره شایعات پیرامون ممنوعیت ارزهای دیجیتال در هند صحبت کرد. تاکور در این باره گفت که دولت هنوز هیچ رویکردی نسبت به ارزهای دیجیتال اتخاذ نکرده است و قانون مشخصی در این زمینه هنوز وجود ندارد.


قراردادهای آتی بکت تابستان امسال راه‌‌اندازی می‌شود

مدیر اجرایی فاندسترت طی توییتی اعلام کرد که قراردادهای آتی بیت کوین بکت، در سه ماهه جاری عرضه خواهد شد. ماه گذشته خبر آغاز عرضه قراردادهای آزمایشی بکت اعلام شد. طبق برآوردهای فاندسترت، عرضه قرارداهای آتی بکت موجب ورود موسسات سرمایه‌گذاری به بازار بیت کوین خواهد شد و حجم عظیمی از سرمایه‌ را به سوی آن سرازیر خواهد کرد.

دانستنی هفته

هر هفته یک دانستنی درباره بیت کوین خواهیم داشت

بخش دانستنی‌های هفته از شماره ۲۵ به کپسول هفتگی اضافه شده که در آن درباره نکات جالب بیت کوین، ارزهای دیجیتال و همچنین پرسش‌های متداول کاربران صحبت خواهیم کرد. همچنین آرشیو در حال بروزرسانی از نکات جالب درباره ویژگی‌های خارق‌العاده بیت کوین تحت عنوان «چرا بیت کوین استثنائی است؛ سوالاتی که کسی پاسخ نمی‌دهد!» تهیه شده، که می‌توانید مطالعه کنید. یادتان نرود که اگر سوال و پرسش جالبی درباره بیت کوین دارید، حتما آن را مطرح کنید! در دانستنی این هفته به این مسئله خواهیم پرداخت که «چرا تایید برخی تراکنش‌های بیت کوین‌ بیش از حد طول می‌کشد» و در انتها برای آن راهکاری ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

چرا تایید تراکنش بیت کوین بیش از اندازه طول می‌کشد؟

هر تراکنشی که شما انجام می‌دهید، ابتدا به محلی به نام مِم‌پول (mempool) ارسال می‌شود. مم‌پول محلی برای جمع شدن تمامی تراکنش‌های تایید نشده (Unconfirmed) است. ماینرها پس از انتخاب تراکنش شما و قرار دادن آن در بلاک، در صورتی که موفق به حل بلاک‌ شوند تراکنشتان را تایید می‌کنند. این اولین تایید (Confirmation) برای تراکنش‌ شما خواهد بود. تایید‌های بیشتر با اضافه شدن بلاک‌های بعدی، بر روی تراکنش شما ثبت می‌شود.

پس با این حساب تنها عاملی که در مدت زمان انجام تراکنش موثر است، انتخاب شدن تراکنش شما توسط یک ماینر است. ترجیح ماینرها برای انتخاب یک تراکنش، فی یا کارمزد بالاتر است (بالاخره همه دوست دارند در یک اکوسیستم اقتصادی بیشترین درآمد را کسب کنند!). پس اگر تراکنش شما بیش از حد به طول انجامیده، احتمالا کارمزد پایینی را برای آن در نظر گرفته‌اید. اما چگونه می‌توان این مشکل را حل کرد؟

قابلیتی که بیت کوین برای حل این مشکل ارائه داد، جایگزین کردن کارمزد یا (replace-by-fee) RBF بود. با استفاده از این قابلیت‌ که برخی کیف پول‌ها مانند سامورایی و الکتروم از آن پشتیبانی می‌کنند، در صورتی که کارمزد پایینی برای یک تراکنش انتخاب کرده باشید می‌توانید آن را با یک تراکنش دیگر با کارمزد بالاتر جایگزین کنید. فقط باید توجه کنید که در هنگام ارسال تراکنش، تیک گزینه مربوط به RBF را زده باشید.

مقالات برگزیده هفته

برترین مقاله‌های ارزدیجیتال در هفته‌ای که گذشت

داستان پدری که تمام زندگی‌اش را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است!

همه‌ی ما می‌دانیم که برای رسیدن به آرزوها و اهداف بلندپروازه‌مان باید تلاش کرد، خطر را به جان خرید، گاهی دل به دریا زد و یا حتی جنگید. افراد مشهور و موفق زیادی را دیده‌ایم که پس از گذراندن سختی‌های زیاد و روبرو شدن با خطرات بزرگ، اکنون به هر آن چه در ذهن داشتند، رسیده‌اند. در این مقاله به بیان داستان زندگی فردی پرداخته‌ایم که با پشتیبانی خانواده‌ی خود، کل دارایی خود را فروخته و با ایمان به آینده‌ی درخشان بیت کوین و ارزهای دیجیتال، همه پول هایش را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است.


بیت کوین: انقلابی در حسابداری

بیت کوین تنها یک انقلاب تکنولوژیکی نبود. صفت دگرگون‌ساز برای فناوری‌هایی که موجب ایجاد جنبش‌های اجتماعی می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله جامع به تاریخچه حسابداری سری می‌زنیم و انواع آن (حسابداری دو طرفه و سه‌طرفه) آشنا می‌شویم تا نقش بیت کوین را در میانه انقلابی که در حسابداری به پا کرد، درک کنیم.


درخت بیت کوین – بخش سوم: خاک

در بخش قبلی از مجموعه «درخت بیت کوین» درباره زمان مناسب عرضه این ارز دیجیتال در بحران مالی ۲۰۰۸ صحبت کردیم. در بخش سوم از درخت بیت کوین به ماجرای سایفرپانک‌ها و فهرست ایمیلی که ساتوشی ناکاموتو، اولین بار مخلوق خود را به آن‌ها معرفی کرد، می‌پردازیم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه