داستان پدری که تمام زندگی‌اش را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است!

داستان پدری که تمام زندگی‌اش را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است!

همه‌ی ما می‌دانیم که برای رسیدن به آرزوها و اهداف بلندپروازه‌مان باید تلاش کرد و خطر را به جان خرید، گاهی دل به دریا زد و یا حتی جنگید. افراد مشهور و موفق زیادی را دیده‌ایم که پس از گذراندن سختی‌های زیاد و روبرو شدن با خطرات بزرگ، اکنون به هر آن چه در ذهن داشتند، رسیده‌اند. در این مقاله به بیان داستان زندگی فردی می‌پردازیم که با پشتیبانی خانواده‌ی خود، کل دارایی خود را فروخته و با ایمان به آینده‌ی درخشان بیت کوین و ارزهای دیجیتال، همه پول هایش را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است. گزارش جالب مجله وکس درباره فردی که تمام زندگی‌اش را در بیت کوین گذاشت را در ادامه می‌خوانید.

با هم به مرور زندگی شخصی این پدر ۴۱ ساله پرداخته و در ادامه نیز با او مصاحبه‌ای خواهیم داشت. با ما همراه باشید و نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

یک اسطوره برای جامعه ارزهای دیجیتال

زمانی که با دیدی تای‌هوتو (Didi Taihuttu) تماس گرفتم، به تازگی از نشست سالانه‌ی بلاک چین که در یک کشتی تفریحی و بر روی آب‌های مدیترانه برگزار می‌شود، برگشته بود. این نشست تفریحی که به بلاک چین کروز (Blockchain Cruise) معروف است، ترکیبی از تفریح و گفت‌وگو در خصوص ارزهای دیجیتال بوده و در آن، افراد مطرح حوزه‌ی غیرمتمرکز مالی به بحث در مورد آینده‌ای عاری از پول‌های کاغذی، می‌پردازند. این کشتی بر روی دریای مدیترانه سفر کرده و در جزایر مایورکا و مارسی توقف خواهد داشت.

به گفته‌ی تای‌هوتو، از زمانی که او تقریباً همه چیز خود را از جمله خانه و ماشینش را فروخته و در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است، تعداد زیادی دعوتنامه از طرف کنفرانس‌ها و سمینارهای بلاک چین دریافت کرده است. چنین کاری از نظر افراد خارج از این حوزه، غیرمنطقی و خطرناک است اما از نظر افراد خودی، شما را به یک اسطوره تبدیل می‌کند.

تای‌هوتو، پدر سه فرزند که کل زندگی خود از جمله خانه‌اش را فروخت و در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد.

تای‌هوتو، پدر سه فرزند که کل زندگی خود از جمله خانه‌اش را فروخت و در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد.

تای‌هوتو متولد هلند بوده و قبل از آن که تمام دارایی‌اش را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کند، شرکتی را اجاره کرده و به ترویج دانش فناوری میان افراد نیازمند مشغول شده بود. اکنون، او، همسر و سه فرزندش، در کانکس سیار زندگی می‌کنند. آن‌ها پس از آن که خانه‌ خود را فروخته و کل پول‌هایشان را سرمایه‌گذاری کردند، ابتدا مدتی در یک کمپ آورگان در هلند بودند و سپس به تایلند مهاجرت کردند. آن‌ها اکنون باز هم به هلند برگشته‌اند.

تای‌هوتو، ماه ژانویه‌ی ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین بین ۱,۰۰۰ تا ۲,۰۰۰ دلار بود، میزان زیادی بیت کوین خریداری کرد. ماه دسامبر همان سال، قیمت این ارز دیجیتال از ۱۹ هزار دلار فراتر رفت، اما او باز هم کنار ایستاد و بیت کوین‌های خود را نفروخت. زمانی که بازار سقوط شدیدی را تجربه کرد، ذره‌ای به خودش تردید راه نداد و حالا هم که قیمت بیت کوین کمی احیا شده است و به بالای ۱۰,۰۰۰ دلار رسیده، او از این عرصه خارج نشده و قصد دارد مدت طولانی در میدان بماند.

مدتی است که دیگر، ارزهای دیجیتال، پدیده‌ی نیمه قانونی و مرتبط با هکرها به‌ حساب نیامده و به عضو ثابتی از صنعت مالی تبدیل شده‌اند، از این رو افراد بیش‌تری تصمیم به دوری از بانک‌ها و شروع یک زندگی غیرمتمرکز گرفته‌اند. بنابراین می‌توان گفت که تای‌هوتو خیلی هم تنها نیست.

روند قیمت بیت کوین از سال 2017 تا کنون

روند قیمت بیت کوین از سال ۲۰۱۷ تا کنون

جامعه‌ای به نام «خانه به‌دوشان کریپتو» (Crypto Nomads) وجود دارد که با یک لپ‌تاپ و تعداد کمی وسایل بین کشورهای جهان مدام در سفر هستند. البته باید گفت که این پدر ۴۱ ساله استثنا است زیرا اکثر جمعیت این خانه به‌دوشان را افراد جوان و مجرد تشکیل می‌دهند و او تنها فردی است که به همراه همسر و سه دخترش به این جامعه پیوسته است.

علاوه بر آن، او خودش را رئیس خانواده‌ی بیت کوین (Bitcoin Family) خوانده و وب‌سایتی را نیز تحت همین عنوان راه‌اندازی کرده و همچنین لوگوی بیت کوین را روی بازوی چپش خال‌کوبی کرده است.

خانواده بیت کوین

خانواده بیت کوین: نامی که او بر روی خانواده‌اش گذاشته است

در مورد انگیزه‌ این سرمایه‌گذاری بزرگ، احساسش بعد از سقوط شدید قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ و همچنین صحبت‌هایی که به قانع شدن همسرش منجر شد، از او سؤال شد. در ادامه با هم به این مصاحبه‌ی جنجالی می‌پردازیم.

چه زمانی بیت کوین را کشف کردید؟ چه زمانی بیت کوین وارد زندگی شما شد؟

زمانی که هنوز مشغول فعالیت در کسب‌وکار خودم بودم. سال ۲۰۱۳، یک نفر برای حضور در دوره‌ی کارآموزی به من مراجعه کرد. او به من گفت: تا حالا در مورد بیت کوین چیزی شنیده‌ای؟ برایم همه‌چیز را توضیح داد و در نتیجه، تصمیم گرفتم که در استخراج بیت کوین سرمایه‌گذاری کنم. این کار برایم مانند انقلابی برای از میان برداشتن سیستم‌های بانکداری بود چون همیشه در حال جنگیدن با این سیستم‌ها بوده‌ام. من یک مرد معمولی نیستم. علاوه بر آن، با این کار می‌توانستم پولدار شوم. در آن زمان، بسیار به دنبال پولدار شدن بودم.

انگیزه‌‌ی شما برای آن که همه‌ی دارایی‌تان را به بیت کوین تبدیل کنید چه بود؟

اواخر سال ۲۰۱۶، حوالی کریسمس، در جزیره‌ی بالی به سر می‌بردم. در آن زمان، پدرم را از دست دادم و پس از آن، شروع به فروش شرکت‌هایم کردم و به سفر با همسر و فرزندانم پرداختم. روزی از روزهای ژانویه‌ی ۲۰۱۷، یکی از دوستانم با من تماس گرفت و پرسید که هنوز بیت کوین‌هایت را داری؟ گفتم بله دارم اما اصلاً حتی نگاهشان هم نمی‌کنم.

او به من گفت که دوباره آن‌ها را چک کنم. آن زمان بیت کوین در ابتدای روند انفجار قیمت بود و مرتب ارزشش دو برابر می‌شد. به حرفش گوش دادم و وقتی متوجه‌ی این اتفاق شدم با خودم گفتم «خب، انقلاب داره شروع میشه» و به همسرم گفتم که بزن بریم سراغش. ماشین‌هایم را آنلاین فروختم و بیت کوین خریدم. خانه‌‌مان را هم برای بیت کوین فروختیم.

یادتان می‌آید که با فروش همه‌ی دارایی‌هایتان چقدر توانستید در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید؟

بله، اما هیچ‌گاه به کسی نگفته‌ام. تنها می‌توانم بگویم هر آنچه که داشتم را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کردم؛ بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار و کمتر از ۱ میلیون دلار.

با همسرتان چه صحبتی کردید؟ چطور قانع شد؟

البته که در ابتدا برایش شوک برانگیز بود و نزدیک بود که سکته کند. من در سال ۲۰۱۳ استخراج بیت کوین را آغاز کردم، سال ۲۰۱۴، پس از آن که قیمت بیت کوین افت شدیدی پیدا کرد اعتمادم را به آن از دست دادم. تمام چیزی که همسرم در مورد بیت کوین می‌دانست این بود که تعداد زیادی کامپیوتر به قیمت ۴ هزار یورو خریدم و به دلیل سقوط قیمت بیت کوین، یک سال بعد همه‌ی آن‌ها را فروختم.

همسرم برای این تحولات آماده نبود اما به او گفتم که به زندگی و بچه‌هایمان نگاه کن، زندگی‌شان را خراب کردیم. بیا این کار را انجام و به آن‌ها درس زندگی بدهیم. از این که گفتم باید به آن‌ها شیوه‌ی زندگی غیرمتمرکز را نشان بدهیم، خیلی خوشش آمد. همین؛ این را گفتم و خوشش آمد. در آخر هم گفتم بیا انجامش بدهیم.

منظورتان از این حرف که زندگی فرزندانتان خراب شده چه بود؟ چرا این موضوع انگیزه‌ای برای تبدیل همه دارایی‌هایتان به بیت کوین بود؟

در طول سفرمان، اندونزی، جایی که اجداد و پدرانمان به آن تعلق داشتند را دیدیم. به جزایر کوچک از جمله جزایر ملوک، زادگاه پدر همسرم سفر کردیم. در این سفرها به دخترانم نشان دادم که ۹۰ درصد از ساکنین آنجا به ماهیگیری و برنج‌کاری مشغول بوده و حساب بانکی ندارند.

 در سفرهای خود به دور دنیا به دخترانم نشان دادم که 90 درصد از ساکنین برخی کشورها به ماهیگیری و برنج‌کاری مشغول بوده و حساب بانکی ندارند.

اینجاست که به یاد اساس کار بیت کوین و بلاک چین می‌افتید. ما در طول زندگی‌مان خیلی مادی‌گرا بودیم، حتی زمانی که آن‌قدر زیاد پول داشتم، نتوانستم پدرم را از بیماری نجات بدهم. نتوانستم سرطانش را درمان کنم. هیچ کاری نمی‌توانستم بکنم. آنجا بود که فهمیدیم پول دیگر برایمان ارزشی ندارد، بلکه در کنار خانواده بودن اهمیت دارد.

اشاره کردید که مرد معمولی نیستید و مطمئن هستم که همسرتان آن‌قدر شما را می‌شناسد که با شنیدن ایده‌ فروش کل دارایی‌تان زیاد تعجب نکرد، درست است؟

بله. یکی از دلایلش این بود اما دلیل دیگر می‌تواند این باشد که من یک کارآفرین هستم. ۱۵ سال است که کسب‌وکارهای خودم را دارم. هر روز ایده‌های دیوانه کننده‌ای در سر دارم و ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت، با او در موردشان صحبت می‌کنم. او اغلب اوقات جواب می‌دهد: وای، دیدی، بابا این کار دیوانگیه. پس می‌توانم بگویم که این بار خیلی خوش‌شانس بودم که جواب داد خوب به نظر میرسه و بیا انجامش بدیم.

در ادامه‌ی سال ۲۰۱۷ چه گذشت؟ از اندونزی برگشتید، خانه‌تان را فروختید و برای مدتی در کمپ زندگی کردید. اوضاع چه طور بود؟

ماه سپتامبر خانه را فروختیم و در کمپ زندگی کردیم اما رسانه‌ها متوجه‌ این اتفاقات شدند. بنابراین پنج روز در هفته رسانه‌ها به کمپ ما می‌آمدند. آن‌ها از آمریکا و استرالیا به سوی ما هجوم آوردند و این‌گونه شد که فضای کمپ را سیلی از جمعیت خبرنگاران فرا گرفت. در آن زمان من به ترید معتاد شده بودم و بازار هم رونق خوبی داشت. در آخر، همسرم روزی به من نگاه کرد و گفت: دیدی، اصلاً اوضاع سلامتیت خوب نیست، با نشستن پای لپ‌تاپت، ۱۵ کیلو اضافه کردی؛ ما تنها داریم با رسانه‌ها و دوربین‌های خبرنگاران روبرو میشیم. این کاری نبود که انتخابش کرده بودیم.

بنابراین تصمیم گرفتیم که به تایلند برویم. در آنجا، جامعه‌ای از خانواده‌هایی که مادام در سفر بودند را پیدا کردیم و سه یا چهار ماه در آنجا ماندیم.

زمانی که در تایلند و یا هر کشوری که از پول کاغذی زیاد استفاده می‌کنند هستید؟، آیا بیت کوین‌هایتان را به پول نقد تبدیل می‌کنید؟

ما همیشه کارت‌های وایرکس (کارت‌های اعتباری ارزهای دیجیتال مانند دبیت کارت) خودمان را همراه خود برده و هر زمان که نیاز شد، از طریق دستگاه خودپرداز بیت کوین، پولمان را نقد می‌کنیم.

ما همیشه کارت‌های وایرکس (کارت‌های اعتباری ارزهای دیجیتال مانند دبیت کارت) خودمان را همراه خود برده و هر زمان که نیاز شد، از طریق دستگاه خودپرداز بیت کوین، پولمان را نقد می‌کنیم.

ما همیشه در شهر کوچکی از تایلند که شش رستوران، شش هتل و دو کافه که همگی از بیت کوین در پرداخت‌هایشان استفاده می‌کنند، می‌مانیم. علاوه بر آن، کارت‌های وایرکس (کارت‌های اعتباری ارزهای دیجیتال مانند دبیت کارت) خودمان را به همراه داریم بنابراین هر زمان که نیاز شد، از طریق دستگاه خودپرداز بیت کوین، پولمان را نقد می‌کنیم. سعی می‌کنیم که تا حد ممکن کم‌تر بیت کوین‌هایمان را نقد کنیم و این کار هر روز برایمان آسان‌تر می‌شود.

در حال حاضر در هلند به سر می‌برید؛ درست است؟

بله، به خاطر تولد اولین فرزند برادرم در ماه مارس، به هلند برگشتیم تا در کنار آن‌ها باشیم. اما شنبه‌ی این هفته دوباره به تایلند بر می‌گردیم. من در کنفرانس‌های زیادی سخنرانی کرده‌ام و به‌تازگی نیز از کنفرانسی در بلغارستان برگشته‌ام. در حال حاضر قرار است در تور کشتی بلاک چین، شرکت و از بارسلونا به رم سفر کنیم.

پس می‌توان گفت که با جامعه‌ی ارزهای دیجیتال تا حدی زیادی آشنا هستید.

بله، من تمام افراد بزرگ این صنعت را ملاقات کرده‌ام. همه‌ی آن‌ها درک می‌کنند که چرا من چنین کاری را انجام دادم. هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌توانند باور کنند که ما، خانوادگی، دست به انجام چنین کاری زده‌ایم. برایشان درک این سرمایه‌گذاری و سفر به دور دنیا در دوران مجردی آسان است اما از این که ما به عنوان یک خانواده چنین کاری را انجام دادیم بسیار تعجب می‌کنند و می‌گویند که اعضای خانواده‌ام بسیار پشتیبان من هستند.

سال ۲۰۱۷ برای بیت کوین سال انفجاری بود. زمانی که قیمت آن به ۲۰ هزار دلار رسید چه فکری در سر داشتید؟ آیا لحظه‌ای به نقد کردن بیت کوین‌هایتان فکر کردید؟

البته که لحظاتی بود که به نقد کردن بیت کوین‌هایم فکر کنم اما اگر این کار را هم می‌کردم، آن‌ها را به ارز دیجیتال دیگری تبدیل می‌کردم زیرا واقعاً نمی‌خواستم دیگر از سیستم بانکی استفاده کنم.

شما زمانی که قیمت بیت کوین هزار دلار بود، سرمایه‌گذاری کردید. هنگامی که قیمت بیت کوین به بالاترین میزان خودش رسید، تصمیم نگرفتید که آن‌ها را نقد کرده و به زندگی عادی خودتان برگردید؟

بله، بارها این اتفاق افتاد. زمان‌هایی بود که با خود می‌گفتیم اگر بیت کوین‌ها را نقد کنم می‌توانیم تا ابد به زندگی‌مان ادامه بدیم. اما ما می‌خواستیم غیرمتمرکز زندگی کنیم. ما خانه نمی‌خواهیم. فقط می‌خواهیم در کنار هم زندگی کنیم.

ما به خانه نیاز نداریم بلکه دوست داریم تا ابد در کنار هم بمانیم و به سفر برویم.

ما به خانه نیاز نداریم بلکه دوست داریم تا ابد در کنار هم بمانیم و به سفر برویم.

بنابراین زمانی که روند نزولی بیت کوین شروع شد، با خودم گفتم مشکلی نیست. انتظار نداشتم که قیمت به ۱۶ هزار، ۱۳ هزار و ۱۰ هزار دلار ! سقوط کنه. زمانی که به ۱۰ هزار دلار رسید، با خودم گفتم که بیخیال بابا، لزومی نداره الآن کنار بکشی. فقط برای همیشه به حال خودش رهاش کن.

تا حالا پشیمان شده‌اید؟ آیا تا حالا از سقوط بیت کوین ناراحت شده‌اید؟

اگر بگویم هرگز ناراحت نشده‌ام، دروغ گفته‌ام. می‌توانستیم بیشتر بفروشیم. می‌توانستیم سرمایه‌ی بیت کوینمان را سه برابر کنیم. اما طبق قانون خودم، همیشه باید مثبت فکر کرد. لیوان همیشه نیمه‌پر است. بابت چیزی که از دست می‌دهم ناراحت نمی‌شوم. من همچنان زوایای مثبت قضیه را در نظر می‌گیرم. من هنوز بیت کوین‌هایم را دارم، خانواده‌ام را دارم و هر روز سالم و خوشحال از خواب بلند می‌شویم.

آیا همچنان ترید می‌کنید یا آن را کنار گذاشته‌اید؟

من همچنان معامله می‌کنم چون به این کار علاقه دارم. البته به اندازه‌ی گذشته دیگر علاقه‌مند نیستم اما از بیت کوین‌هایم برداشت نمی‌کنم. در حال حاضر تصمیم دارم منتظر بمانم. منتظر اصلاح قیمت می‌مانم.

پس مدت طولانی در این عرصه باقی خواهید ماند…

قصد ندارم فعلاً از این کار دست بکشم زیرا باعث شد زندگی‌مان به سبک ارزهای دیجیتال تغییر کرده و به خانواده‌ی بیت کوین تبدیل شویم. با این شیوه از زندگی، می‌توانم در کنفرانس‌ها سخنرانی کنم و کتاب بنویسم، پس چرا باید چیزی را تغییر بدهم؟

شما این کار را نکنید!

اگر چه شاید کار این فرد جالب به نظر می‌رسد اما تقریبا تمام سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران بزرگ معتقدند که نباید تمام دارایی خود را در یک بازار و مخصوصا بازار بی ثبات ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. همیشه مقداری را سرمایه‌گذاری کنید که اگر تمامش را از دست دادید، زندگی شما دچار مشکل نشود و شب‌ها بتوانید راحت بخوانید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

21 دیدگاه
آیومگ
آیومگ
4 سال قبل

دیدگاه جالبی رو ارائه کرده هر چند مختصات فکری بسیاری از افراد جامعه ما بر مبنای سود چیده شده و درک درستی از فکر این فرد یا خانواده اون ندارند .
یه مثال ناقص اما قابل فهم میزنم شما پولتون رو اگر دلار بگیرید و با دلار پیش برید هیچ گاه تورم ایران روی شما تاثیر نمیزاره و با کاهش ارزش پول ملی ارزش پول شما حفظ میشه تنها زمانی ضربه میخوید که خود دلار دچار سقوط جهانی بشه ، این هم همچین تفکری داره با بیت کوین کار میکنه و تورم ورای از این ارز رو تجربه نمیکنه هر چند خود بیت کوین نوسان قیمت بالایی رو شامل میشه ( اگر دقت کرده باشید در جاهایی اقدام به زندگی میکنه که بیت کوین رو بتونه خرج کنه پس مطمئن باشید زندگیش از منو شمای نوعی بشدت بهتره مخصوصا اینکه درک درستی از زندگی پیدا کرده و اون عشق به خانوادست و لذت بردین از زندگی خودش ).

خدمت دوستانی هم که منتشر رسیدن بیت به 1000 دلار هستند باید عرض کنم سیستم فکری جوامع دنیا مثل این فرد داره شکل میگیره و به نظام بانک داری اعتمادشون کم شده و از رصد پول ها و دارایی ها توسط دولت ها خسته شدند و روز بروز بر تعداد این افراد افزوده میشه روی همین حساب بیت همیشه پیشرفت خواهد کرد و مورد استقبال افراد مختلف قرار خواهد گرفت .

محسن تقوی
محسن تقوی
4 سال قبل

جالب بود
اما بنظر من بایست در 15 تا 19 هزار دلار میفرخت و دوباره نصفش سرمایه اش رو در پائینتر از 4 هزار دلار میخرید

مسعود سمیعی فرد
مسعود سمیعی فرد
4 سال قبل

اصن نفهمیدی یارو فازش چی بوده

مجید نصیری
مجید نصیری
4 سال قبل

کسی چه میدونست رو ۱۹۰۰۰ نیاد پایین اخه قربونت برم

ایلان ماسک 2
ایلان ماسک 2
4 سال قبل

خوشم اومد ازش.طرز فکرش جالبه.اینکه تو افت قیمت ها امیدش رو از دست نداده و همچنان فکرش مثبته.حتی طرز زندگیش هم جالبه.بدون خونه و ماشین و چیزهای دیگه.
همچین فکری رو دوست دارم.برخلاف خیلی ها که به چشم خودم دیدم که وقتی قیمت بیت کوین حدود دوسال پیش که خیلی رفت بالا، اونوقت خوشحال میشدن ولی وقتی میومد پایین، آنچنان ناراحت و درگیر میشدن که انگار دنیا به پایان رسیده.حتی یک درصد هم ظرفیت پذیرش ضرر رو نداشتن.اینا همونایی هستن که فقط 100 درصد سود رو میبینن و ضرر رو نه.
همیشه باید 50 50 همه چی رو دید.نصف منفعت نصف ضرر.

امیر
امیر
4 سال قبل

ایلان ماسک فیک حتما بعد از این کامنتی که نوشتی یک سر پیش روانپزشک درجه یک برو حتی اکه یک روز دیرتر بری مطمئنا از خرید و فروش بیت کوین خیلی بیشتر ضررمند می شی.. ۱۰۰ ۰ منصفانه هست برای شما

امیر
امیر
4 سال قبل

یعنی خاک عالمو تو سرش کنم طرف باید چقدر بی عقل باشه تو زمانی که می تونسته بیشتر از ۱۰۰۰ درصد سود خالص بکنه گفته نه حالا بزار قیمتش بیشتر شه خدا بزرگه و نفروخته ( عقل گر در سر نباشد تن در عذاب است) ما تو زمانی که قیمت خیلی بالاتر بود و تا ۱۳۸۰۰ رفت تازه در حد چند ساعت خیلی کوتاه بود نفروختیم الان مثل چی پشیمونیم :( این احتمالا منتظره قیمت دوباره به همون ۱۰۰۰ دلار برسه تا بفروشه و به همه بگه دیدید من به مال دنیا چشم ندوختم :) خیلی ها تو حسرت داشتن یک دخترن ماشاله تا می تونسته هم دختر آورده... خدایا به ما کمی شانس بده.. وضعیت خیلی قاراشمیشه

سهیل
سهیل
4 سال قبل

حماقت محضه ، دیوانگیه ، حالا بیت کوین جونش وقتی به همون هزار دلار رسید میفهمه

یک گیک
یک گیک
4 سال قبل
پاسخ  سهیل

شما چیزی در مورد بیت کوین و گذشته ی پول نمیدونید. بیت کوین در هر شرایطی دوست داشتنیه. حتی اگه به 1 دلار هم برسه!

علی مختاری
علی مختاری
4 سال قبل

عالی بود

حسن میرزایی
حسن میرزایی
4 سال قبل

یه سوالی که هیچکس حاضر نیست جوابشو بده اینه که اگه یه روزی مثلا قربانیان فلان حادثه در فلان کشور بخوان غرامت از ایرانیان بگیرند (طبق معمول همیشگی) میتونن اموال ایرانیها رو مسدود کنند و بیت کوین هاشون رو بی ارزش کنن مثلا تمام بیت کوین هایی که از IPهای ایرانی خریداری شده را باطل اعلام کنن چه کسی جوابگو هستش؟ پشتوانه این بیت کوین ها کی یا چیه؟

دلی علی
دلی علی
4 سال قبل

با این سوالت یعنی هیچی از بیت کوین نفهمیدی!
احتمال میدم منبع شما در مورد بیت کوین صدا و سیما بوده باشه!

mohamad asgari
mohamad asgari
4 سال قبل
پاسخ  دلی علی

خب بنده خدا سوال کرده دیگه.گناه که نکرده.
مگه شما از بدو تولد متخصص بازار ارز دیجیتال و بیت کوین بودی؟

مکنزی
مکنزی
4 سال قبل
پاسخ  mohamad asgari

ایول , چقدر خوشحال شدم که بین این همه کامنت یک نفر همچین پاسخی داد
دمت گرم مرد

همایون
همایون
4 سال قبل

چنین چیزی به خاطر ذات غیر متمرکز بیت کوین امکان نداره .. دقیقا اگر پشتوانه داشت میشد چنین کاری کرد! مثلا اگر یک بانک مرکزی مسئولت انتشار اون رو بر عهده داشت! اما خوبی بیت کوین به همینه که پشتوانه اش فقط خودشه و محدودیتش در تعداد و امنیت فوق العاده اش.

حسین
حسین
4 سال قبل
پاسخ  همایون

سلام میشه خصوصی صحبت کرد؟

بهزاد
بهزاد
4 سال قبل

امکان بلوکه کردن بیت کوین وجود نداره، این که شما میفرمایید برای دارایی های کشور ما که به صورت ملک و پول (دلار و یورو ...) هست هر روز اتفاق میافته. اصلا خوبی بیتکوین به خاطر امنیتشه و پشتوانش هم خود دارندگان بیتکوین و استخراج کنندگان و در کل یعنی مردم هستن

سعید
سعید
4 سال قبل

دوست عزیز مثل اینکه نمیدونی بیت کوین چیه !! کافیه کلید خصوصی کیف پولتو داشته باشی کسی دیگه ای هم ازش اطلاع نداشته باشه اون موقع هیچ کسی توی دنیا قادر به سرقت یا حذف بیت کوین هایی که داری نیست

حسین
حسین
4 سال قبل

شما پیپر ولت آفلاین درست کن یا با الکتروم آفلاین کیف پول بساز! دیگه کی میخواد پولتو بلوکه کنه؟
پشتوانه اش سخت افزارهای دنیا که دارن ماین میکنن و تراکنش نجام میدن.

Arash Jahan Bakhshan
Arash Jahan Bakhshan
4 سال قبل

سلام . من درست متوجه سوال شما نشدم اما بدونید که بلاک چین بیت کوین ، یه شبکه غیر متمرکزه که به هیج وجه نمیشه باهاش بیت کوین کسی رو مسدود کرد. یعنی اگر من الان یک بیت کوین داشته باشم حتی اگر جنگ جهانی هم که بشه ، تا زمانی که حداقل یک ماینر در حال ماین کردن باشه ، بیت کوین من سرجاشه. حتی اگر کل دنیا بر علیه من باشن. البته در حال حاظر صرافی های زیادی آی پی های ایران رو مسدود کردن تا نتونن معامله کنن.
بیت کوین پشتوانه ای نداره و قیمتش رو مردم یا همون معامله گران تایین میکنند که به اخبار ها و رویداد ها نیز وابسته است و اگر خبر خوبی درمورد بیت کوین پخش بشه ، امکان داره مردم به سوی خرید بیت کوین برن و قیمت بیت کوین افزایش داشته باشه یا برعکس.