مدیر عامل شرکت بلک راک به آینده بیت کوین خوش بین است

مدیر عامل شرکت بلک راک به آینده بیت کوین خوش بین است

لری فینک (Larry Fink)، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری بلک راک (BlackRock)، از سطح تقاضای این شرکت برای ETF اسپات بیت کوین خود شگفت‌زده شده است. او از عملکرد ETF بیت کوین تحت مدیریت این شرکت ابراز رضایت کرده است و گفته که این موضوع باعث غافل‌گیری او شده است. فینک همچنین مجددا اعلام کرده که نسبت به دوام بلندمدت روند صعودی بیت کوین بسیار خوش‌بین است.

بیشتر بخوانید: ETF بیت کوین چیست؟

لری فینک، مدیرعامل بلک‌راک، در مصاحبه‌ای در تاریخ ۲۷ مارس با فاکس بیزینس (Fox Business) گفت که عملکرد صندوق آی‌شیرز بیت کوین تراست (iShares Bitcoin Trust) یا IBIT در ۱۱ هفته اول معاملات آن او را متعجب کرده است. طبق گزارش فارساید اینوسترز (Farside Investors)، IBIT در ۱۱ هفته اول معاملات خود، شروع قدرتمندی داشته است. این صندوق در این مدت، ۱۳.۵ میلیارد دلار جذب سرمایه کرده است و در روز دوازدهم مارس ۲۰۲۴ (۲۲ اسفند ۱۴۰۲) با ثبت رکورد جذب سرمایه ۸۴۹ میلیون دلار در یک روز، به بالاترین میزان ورود سرمایه روزانه دست یافته است. IBIT به طور میانگین در هر روز معاملاتی، بیش از ۲۶۰ میلیون دلار جذب سرمایه داشته است. فینک گفت:

ما در حال ایجاد بازاری هستیم که نقدینگی و شفافیت بیشتری دارد. از تقاضای بالای سرمایه‌گذاران خرد به‌طرز خوشایندی غافل‌گیر شدم. قبل از ثبت این صندوق قابل معامله، هرگز پیش‌بینی نمی‌کردم که شاهد چنین تقاضایی از سوی خرده‌فروشان باشیم.

صندوق سرمایه گذاری بیت کوین بلک راک موفق به جذب سرمایه ۱۷ میلیارد دلاری شد

فینگ همچنین راجع به روند بیت کوین صحبت کرد و گفت:

من نسبت به دوام بلندمدت روند بیت کوین بسیار خوش‌بین هستم.

طبق گزارش بیت‌مکس ریسرچ (BitMEX Research)، IBIT درحال‌حاضر ۱۷.۱ میلیارد دلار بیت کوین در اختیار دارد. سرمایه این صندوق تنها در ۲ ماه به رقم ۱۰ میلیارد دلار رسید، این در حالی است که رسیدن به چنین رقمی برای اولین صندوق قابل معامله طلا ۲ سال طول کشید.

در میان تمامی صندوق‌های ETF تأیید شده فعلی، IBIT از نظر میزان ذخایر بیت کوین تنها پشت سر صندوق تراست بیت کوین گری‌اسکیل (Grayscale Bitcoin Trust) قرار دارد که دارایی آن معادل ۲۳.۶ میلیارد دلار بیت کوین است. بااین‌حال، ذخایر بیت کوین گری‌اسکیل همچنان در حال کاهش است و نسبت به زمانی که قصد تبدیل به یک ETF بیت کوین اسپات را داشت، از رقم ۶۲۰,۰۰۰ بیت کوین به میزان قابل توجهی پایین آمده است.

با در نظر نگرفتن گری‌اسکل، در حال حاضر ۹ صادرکننده صندوق قابل معامله اسپات بیت کوین، در مجموع بیش از ۳۴.۱ میلیارد دلار بیت کوین در اختیار دارند. در میان این صندوق‌ها، IBIT، صندوق بیت کوین فیدلیتی وایز اوریجین (Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund) با نماد FBTC و ای‌تی‌اف بیت کوین آرک ۲۱ شیرز (ARK ۲۱Shares Bitcoin ETF) با نماد ARKB بیشترین میزان جذب سرمایه را داشته‌اند.

از سوی دیگر، برخی از کارشناسان صنعت ارزهای دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند که برخی از صادرکنندگان ETF اسپات بیت کوین، به دلیل عدم سودآوری، در نهایت تعطیل خواهند شد. به گفته هکتور مک‌نیل (Hector McNeil)، هم‌بنیانگذار و مدیرعامل شرکت HANetf، که عرضه‌کننده برچسب سفید صندوق‌های قابل معامله است:

اکثر صندوق‌های قابل معامله که به تازگی راه‌اندازی شده‌اند، هرگز به سوددهی نمی‌رسند، زیرا هزینه‌های آن‌ها تنها در صورتی توجیه‌پذیر است که به میلیاردها دلار دارایی تحت مدیریت دست پیدا کنند، که بعید به نظر می‌رسد این اتفاق بیفتد.

چندین شرکت عرضه‌کننده ETF برای رقابت با برخی از بازیگران بزرگ‌تر، هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند، اما به گفته هنری جیم (Henry Jim)، تحلیلگر ETF بلومبرگ:

شرکت‌های کوچک‌تر در ورود به این جنگ در قلمروی غول‌ها با چالشی دشوار روبه‌رو هستند. اگر آن‌ها هزینه‌ها را هم‌سطح با رقبا نگه دارند، درآمد کافی برای بقا نخواهند داشت و اگر هم هزینه‌ها را پایین نیاورند، قادر به جذب دارایی کافی برای رسیدن به حجم بحرانی نخواهند بود.

در تاریخ ۲۷ مارس (۸ فروردین)، شرکت مدیریت دارایی هش‌دکس (Hashdex) مجوز ETF بیت کوین خود را دریافت کرد و به یازدهمین و جدیدترین شرکت در بازار رقابتی ETF بیت کوین در ایالات متحده تبدیل شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مورفیوس
مورفیوس
۳ ماه قبل

من به آینده بیت کوین ایمان دارم .