atlasarzdigital

استخراج بیت کوین یعنی چه؟ فرایند ماینینگ بیت کوین چگونه است؟

استخراج بیت کوین یعنی چه؟ فرایند ماینینگ بیت کوین چگونه است؟

اساسی‌ترین سوالاتی که معمولا افراد درباره بیت کوین می‌پرسند درباره ارزش آن، امنیت، تاریخچه و در نهایت این پرسش که بیت کوین ها از کجا می‌آیند و نحوه تولید بیت کوین چگونه است؟ در این مقاله به جواب سوالات خود درباره چگونگی فرآیند استخراج بیت کوین خواهید رسید.

به یاد داشته باشید که برای انجام دادن استخراج بیت کوین نیاز به دانستن نحوه کار شبکه بیت کوین یا دانستن معنای ماینینگ نیست، همان‌طور که برای کار کردن با اینترنت نیاز به درک نحوه کار اینترنت ندارید. برای یادگیری استخراج بیت کوین می‌توانید به مطلب «آموزش استخراج بیت کوین» مراجعه کنید.

استخراج بیت کوین دقیقا یعنی چه؟

اگر بخواهیم به زبان ساده و در یکی دو خط پاسخ این سوال را بدهیم، باید گفت: استخراج بیت کوین یا همان ماینینگ بیت کوین، یک فعالیت داوطلبانه است که در آن افراد داوطلب به نام استخراج‌کننده (ماینر)، قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا تراکنش‌های شبکه تایید شود.

البته ماینرها این کار را محض رضای خدا انجام نمی‌دهند، بلکه برای آن پاداش می‌گیرند و این پاداش همان بیت کوین‌ است. به عبارت دیگر زمانی که شما برای دوست خود بیت کوین ارسال می‌کنید، ماینر با فعالیت خود به تایید شدن تراکنش‌های شما کمک می‌کند و شبکه به آن پاداش می‌دهد.

پس در ماینینگ سه کار اصلی انجام می‌شود:

  1. تایید تراکنش‌های بیت کوین
  2. حفظ امنیت شبکه‌ی بیت کوین
  3. تولید واحدهای جدید بیت کوین به صورت غیرمتمرکز

توضیحی که دادیم به زبان ساده بود تا شما بتوانید راحت‌تر ماینینگ را درک کنید. در ادامه استخراج بیت کوین را از نظر فنی بررسی می‌کنیم.

ماینینگ بیت کوین

شاید زمانی که اصطلاح «استخراج بیت کوین» را می‌شنوید، در ذهن خود سکه‌هایی را مجسم کنید که از دل زمین بیرون کشانده می‌شوند. اما بیت کوین که فیزیکی نیست. پس چرا آن را استخراج یا ماینینگ می‌نامیم؟

چون استخراج بیت کوین از نظر فلسفی بی‌شباهت به استخراج طلا نیست. به این صورت که بیت کوین‌ها در طراحیِ کد و پروتکل بیت کوین وجود دارند (مثل طلا که در معادن وجود دارد) اما هنوز قابل دسترسی نیستند (مثل طلاهایی که هنوز از معادن بیرون کشیده نشده‌اند).

بر اساس پروتکل یا همان قوانین بیت کوین، فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد از آن وجود خواهد داشت. مثل طلا که کمیاب و محدود است.

نام علمی‌تر ماینینگ، اثبات کار (Proof Of Work) است. در واقع فرایند استخراج از الگوریتمی به نام اثبات کار سرچشمه گرفته است که فردی به نام آدام بک (Adam Back) اولین بار در سیستم ضد اسپم خود از آن استفاده کرد که هش‌کش (HashCash) نام داشت.

در اوایل دهه ۱۹۹۰، حملات اسپم به سیستم‌های کامپیوتری رواج داشت. حملات اسپم به معنای ارسال پیام‌ها و درخواست‌های بیهوده به سیستم برای کند کردن آن است. آدام بک برای جلوگیری از ارسال شدن پیام‌های بیهوده از طرف اسپمرها، در اختراع خود این الزام را ایجاد کرد که کاربران برای ارسال پیام باید با کامپیوتر خود یک سری محاسبات ریاضی انجام می‌دادند که نیازمند به مصرف پردازنده (CPU) بود. با این کار اگر کسی می‌خواست پیام‌های هرزنامه به سیستم ارسال کند، مجبور می‌شد تا مقدار زیادی قدرت پردازش از خود داشته باشد که مستلزم مصرف کردن برق است.

در واقع اثبات کار به این معنی است که استخراج‌کنندگان بیت کوین یا ماینرها کاری انجام می‌دهند که به وسیله آن می‌توانند به بیت کوین‌ دست پیدا کنند. ماینرها با تولید بلاک‌هایی از تراکنش‌های معتبر و اتصال آن‌ها به بلاک چین پاداش دریافت می‌کنند.

نودها (Nodes)

نحوه
طرح گرافیکی برای تجسم نودها در شبکه

قبل از هر چیز باید درباره نودها صحبت کنیم. یک نود (Node) یا گره در شبکه بیت کوین، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا و با مشارکت در انتقال اطلاعات، به حفظ کار شبکه بیت کوین کمک می‌کند.

هر کسی می‌تواند با دریافت رایگان نرم افزار بیت کوین و اختصاص برق و دانلود کل تاریخچه تراکنش‌های بلاک چین (که در حال حاضر حجم آن به حدود ۲۰۰ گیگابایت می‌رسد) یک نود را اجرا کند. نودها تراکنش‌ها در تمام شبکه پخش می‌کنند.

همچنین بخوانید: آموزش نصب و اجرای فول نود (Full Node) بیت کوین

بعضی از نودها شرایطی ویژه دارند که به آن‌ها نود ماینینگ (همان ماینر) می‌گویند.

در ابتدای کار بیت کوین، همه نودها ماینر بودند اما امروزه نودهای ماینینگ با نودهای صرفا اعتبارسنج تفاوت دارند.

نودهای ماینر که دارای قدرت پردازش زیادی هستند، تراکنش‌های بیت کوین را در بسته‌هایی به نام بلاک‌ جمع‌آوری و سپس آن‌ها را به هم متصل می‌کنند و بلاک چین را تشکیل می‌دهند.

استخراج بیت کوین یعنی چه؟ فرایند ماینینگ بیت کوین چگونه است؟
تراکنش‌ها داخل بلاک قرار می‌گیرند و به بلاک قبلی خود متصل می‌شوند.

اما آن‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟ اضافه کردن بلاک به بلاک چین مستلزم حل کردن یک معادله ریاضی پیچیده است که فقط با حدس زدن اعداد امکان‌پذیر است.

حل کردن معادله

نحوه
به ماینری که زودتر از همه پازل را حل کنید جایزه تعلق می‌گیرد!

کامپیوترهای قدرتمند ماینر اعداد را یکی پس از دیگری امتحان می‌کنند تا بتوانند جواب معادله هر بلاک را بدست آورند. راهکاری به نام تابع هش این امکان را فراهم می‌‌کند تا بتوان خروجی را پیش‌بینی کرد.

بنابراین ماینرها راهی جز امتحان کردن اعداد در تابع هش ندارند تا سرانجام به نتیجه درست برسند. همچنین هش ایجاد شده باید با چند صفر شروع شود که کار حدس عدد را بسیار سخت می‌کند. این یک فرایند رقابتی است. اولین ماینری که به جواب معادله و هش صحیح برسد، برنده می‌شود و آن را به بقیه نودها اعلام می‌کند. بلافاصله تمام ماینرها از کار بر روی آن بلاک خاص دست برمی‌دارند و برای بلاک بعدی دوباره رقابت از سر گرفته می‌شود.

به عنوان پاداش این کار، مقداری مشخص از بیت کوین که توسط کد بیت کوین تعیین شده است به ماینر برنده تعلق می‌گیرد. ماینر همچنین تمام کارمزد تراکنش‌های یک بلاک را هم دریافت خواهد کرد. در زمان نوشتن این مطلب پاداش استخراج بیت کوین، ۱۲.۵ واحد بیت کوین (BTC) است. این پاداش در ابتدای راه‌اندازی بیت کوین ۵۰ واحد بود. پس از هر ۲۰۰,۰۰۰ بلاک (هر چهارسال یکبار)، پاداش استخراج شبکه نصف می‌شود. در سال ۲۰۲۰ پاداش استخراج بیت کوین نصف شود و به ۶.۲۵ واحد کاهش می‌یابد.

به ارزدیجیتال بپیوندید

از نظر تئوری کم شدن پاداش استخراج بیت کوین کمیابی آن را افزایش می‌دهد و باعث افزایش قیمت می‌گردد اما این موضوع قطعی نیست. تخمین زده می‌شود که استخراج همه واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.

ماینرها علاوه بر پاداش استخراج، از کارمزد تراکنش‌ها هم سود می‌برند. بنابراین وقتی در سال ۲۱۴۰ همه بیت کوین‌ها استخراج شوند، ماینرها فقط از کارمزدها سود خواهند برد.

سختی استخراج

نحوه
کم و زیاد شدن سختی شبکه بیت کوین، راهی برای تعادل

به دلیل اینکه زمان بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه است، تقریبا هر ۱۰ دقیقه بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند و به یک ماینر تعلق می‌گیرند. حالا ممکن است که یک کامپیوتر بسیار قدرتمند بتواند جواب معادله را مثلا در ۵ دقیقه پیدا کند. این باعث اختلال در کار شبکه و استخراج سریع تمام واحدهای بیت کوین می‌شود. به همین منظور، راهکاری به نام سختی شبکه بیت کوین تعبیه شده است.

شبکه به طور خودکار نسبت به قدرت پردازش موجود، سختی محاسبات را کم و زیاد می‌کند تا ماینرها بتوانند در ۱۰ دقیقه به جواب برسند، نه بیشتر نه کمتر. با این حال این زمان در برخی مواقع و به صورت جزئی کم و زیاد می‌شود مثلا ممکن است یک بلاک در ۹.۸ دقیقه ساخته شود. با اضافه شدن ماینرهای جدید به شبکه، سختی افزایش می‌یابد و با کم شدن آن‌ها سختی کاهش پیدا می‌کند.

استخر استخراج

نحوه
یکی برای همه

امروزه به دلیل گسترش شبکه و دستگاه‌های استخراج قدرتمند، استخراج مستقیم بیت کوین توسط کمتر کسی امکان‌پذیر است و اغلب ماینرها به محل‌هایی مجازی به نام «استخر استخراج» (mining pool) می‌پیوندند.

ماینرهای سراسر دنیا دستگاه‌های استخراج خود را به استخرهای استخراج معتبر متصل می‌کنند و استخر استخراج به نمایندگی از همه و با مجموع قدرت پردازشی که دارد، برای ماینینگ و به دست آوردن پاداش بلاک تلاش می‌کند. در اینجا ماینرها دیگر به طور فردی و مستقیم برای پاداش بلاک به رقابت نمی‌پردازند بلکه نسبت به قدرت پردازشی که دارند، از استخر استخراج به طور مرتب بیت کوین دریافت می‌کنند. در صورت اقدام به استخراج مستقیم بیت کوین توسط یک ماینر عادی، شانس حل کردن بلاک نزدیک به صفر خواهد بود.

جمع‌بندی

هر کاری پاداشی دارد. شما به عنوان یک ماینر با فعالیت در شبکه بیت کوین، تراکنش‌های شبکه را تایید و امنیت آن را تامین کرده و در قبال این کار پاداش دریافت می‌کنید.

برای اینکه امنیت بیت کوین به خوبی حفظ شود و نتوان به شبکه حمله کرد، ماینینگ طوری طراحی شده است که ماینرها برای کسب پاداش باید یک سری مسائل ریاضی را با استفاده از قدرت پردازش خود حل کنند. در این صورت اگر کسی بخواهد امنیت شبکه را به خطر بیندازد باید قدرت پردازشی به اندازه بیش از نصف ماینرهای شبکه را در اختیار داشته باشد.

برای اینکه همه واحدهای بیت کوین سریع استخراج نشوند و ماینینگ رقابتی بماند، چیزی به نام سختی استخراج در شبکه بیت کوین تعریف شده و هر چقدر قدرت ماینرها بیشتر شود،‌ سختی هم افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب، بیت کوین کمیاب‌تر و کمیاب‌تر می‌شود.

تعداد واحدهای بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است که با توجه به نصف شدن پاداش استخراج یا همان هاوینگ (Halving) که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد، استخراج تمام بیت کوین‌ها تا سال ۲۱۴۰ طول می‌کشد.

استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می کنند. در این روش هر ماینر یا استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد. بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای ماین بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم‌های استخراج بزرگ به صورت مستقل کار می‌کنند.

لازم به تاکید است که برای انجام استخراج بیت کوین نیاز به دانستن جزئیات ماینینگ نیست و شروع عملیات ماینینگ بسیار ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کار شبکه بیت کوین و بلاک چینِ آن، مطالعه مطلب «بیت کوین چگونه کار میکند» پیشنهاد می‌شود.

89
دیدگاه کاربران

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
43 رشته دیدگاه‌ها
46 پاسخ‌های
31 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
74 نویسندگان دیدگاه‌ها
MahdisoliدریاعلیرضاFatemeh_alpرضا نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
دریا
دریا

سلام چطوری از کریپتو تب خارج بشم؟

Fatemeh_alp
Fatemeh_alp

سلام خسته نباشید من به پیشنهاد دوستم تو سایت بیت کوبین ثبت نام کردم دیروز حتی کیف پولم دارم با کامپیوتر گزینه استخراج را شروع کنید میزنم بعد یه سری محاسبات شروع میشه که بهم گفتن باید هر سری گزینه ثبتو بزنم تا ۳۰ دلار بشه بعد میتونم کیف پولمو بفروشم میخوام بدونم این کار خطری داره یانه اصلا قانونیه اخه با عقل جور در نمیاد مجانی بهت پول بدن لطفا کمکم کنید

Alimbd
Alimbd

سلام دستگاه بیت کوین بازد از کجا تهییه کرد ؟
بهترین مدلش چی هست؟
باتشکر

سجاد اسماعیلی
سجاد اسماعیلی

با سلام لطفا بگین از کجا باید شروع کرد چه هزینه ای میخواد (همه چیز با سرعت بالا و خوب) و کی به بازدهی می رسد

محسن عباسقلی زاده
محسن عباسقلی زاده

آقا این بیت کوین ها کجا هستن که به ماینر ها میدن

مجید جهادی
مجید جهادی

ماینرها خودشون بیت کوین رو استخراج میکنن. در واقع بیت کوین ها تا لحظه‌ی استخراج در دسترس نبودن. ولی با استخراج بلاک، تعدادی بیت کوین (50، 25، 12.5 و …) به استخراج کننده پاداش داده میشه. این بیت کوین ها قبل از لحظه ماین غیرقابل استفاده بودن، استخراج باعث میشه وارد چرخه بشن.

احمد شایسته
احمد شایسته

سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید برای استخراج بیت کوین چیکار کنم و چه وسیله یا ابزاری نیاز هست

علی
علی

سلام فقط سراغ مرورگرهای CPU win و GPU min و… نرید که همش کلاهبردارن و فقط وقتتان رو هدر میدید استخراج میکنید و براشت هم میکنید و به قول خودشون پرداخت هم میکنن اما هرگز نه به حساب کیف پولتون واریز میشه و نه در شبکه بلاکچین چنین تراکنشی صورت گرفته

سعید
سعید

سلام.ریاضی بایدخودمون حل کنیم یادستگاه حل میکنه خودش؟

Mahdisoli
Mahdisoli

وقتی دستگاه ماینر رو ب کامپیتر وصل میکنید این دست
گاه ب صورت خودکار محاسبات ریاضی رو با استفاده از کامپیوتر شما انجام میده و بیتکویین استخراج شده رو ب حساب کیف پولت انتقال میده

امیر
امیر

سلام. استخراج بیتکوین مثل شروع بازی های آنلاینی مثل کلش آو کلنز هست . ارتقاهای روزهای اول به سادگی هست و کاربر فکر میکنه دو روزه میرسه به آخر آپگرید کردن . مگر اینکه پول خرج کنید. استخراج بیتکوین هم همینه.شما اول ساتوشی میگیرید و به خیال خودتون یکماهه یک بیتکوین بدست میارین و پولدار میشین. چون شرول استخراج بیتکوین و کسب ساتوشی با چند صفر اعشار شروع میشه سرعت اولیه کسب ساتوشی زیاده و این باور اشتباه رو ایجاد میکنه . پس یا سخت افزار و دستگاه مناسب ماینینگ بخرید یا به کل بیخیال استخراج بیتکوین بشید. برای اینکه طی چند ماه بتونید به پولی که میخواین برسین باید پولی هم خرج کنین . اگر پولی ندارید به بیتکوین فکر نکنیند. در حال حاظر استخراج بیتکوین خیلی سخت و پیچیده شده . برای کسب درآمد میتونید با ارزهای لایت کوین و اتریوم و دش و کش کار کنید . یا در سایت های کلیکی قطره ای عضو بشید و هرچند مدت کلیک کنید تا مقدار کمی ارز بده بهتون . اگر در بیش از 50 سایت قطره ای عضو بشید و فعالیت 100 درصد داشته باشید به پولی که میخواهید میرسید . فقط بیخیال استخراج بیتکوین با هرحالتی بشید مگر اینکه سخت افزار قوی داشته باشید .
تشکر

بابک
بابک

سلام داداش من تا الان 0.00001830 تا استخراج کردم با موبایل. به تومن چقدر میشه. ممنون

Arman Abdi
Arman Abdi

میشه هزار و پونصد تومن داش ?
با موبایل اخه؟?

علیرضا
علیرضا

با کامپیوتر مگه بیشتره

رضا
رضا

داداش چطور استخراج کردی؟

علي
علي

سلام من مي خواهم با سرور مجازي اين كار رو انجام بدم مي خواستم بدونم ايا نتيجه اي كه بتونم چندتا دستگاه استخراخ بخرم رو تا چه مدت استراخ كردن با سرور مجازي به من مي ده لطفا جواب دهيد .ممنون

رضا
رضا

سلام حدود 37 سال طول میکشه تا پول ماینر رو بهت بده که تا اون موقع همه بیت کوین ها استخراج شدن و چیزی واسه ماین نمونده

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه استخراج بیت کوین یعنی چه؟ فرایند ماینینگ بیت کوین چگونه است؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.