فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

اساسی‌ترین سوالاتی که معمولا افراد درباره بیت کوین می‌پرسند درباره ارزش آن، امنیت، تاریخچه و در نهایت این پرسش که بیت کوین ها از کجا می‌آیند و نحوه تولید بیت کوین چگونه است؟ در این مقاله به جواب سوالات خود درباره چگونگی فرآیند استخراج بیت کوین خواهید رسید.

شاید زمانی که اصطلاح «استخراج بیت کوین» را می‌شنوید، در ذهن خود سکه‌هایی را مجسم کنید که از دل زمین بیرون کشانده می‌شوند اما بیت کوین فیزیکی نیست. بنابراین چرا آن را استخراج یا ماینینگ می‌نامیم؟ چون استخراج بیت کوین هم به نوعی از نظر فلسفی بی شباهت به استخراج طلا نیست. به این صورت که بیت کوین ها در طراحی پروتکل وجود دارند (مثل طلا که در معادن وجود دارد) اما هنوز قابل دسترسی نیستند (مثل طلاهایی که هنوز از دل خاک بیرون کشیده نشده‌اند).

بر اساس پروتکل یا همان قوانین بیت کوین، فقط تعداد 21 میلیون واحد از آن وجود خواهد داشت. استخراج‌کنندگان بیت کوین یا ماینرها کاری انجام می‌دهند انجام می‌دهند که به وسیله آن می‌توانند به بیت کوین‌ دست پیدا کنند.

ماینرها با تولید بلاک‌هایی از تراکنش‌های معتبر و اتصال آن‌ها به بلاک چین پاداش دریافت می‌کنند.

نودها (Nodes)

نحوه
طرح گرافیکی برای تجسم نودها در شبکه

قبل از هر چیز باید درباره نودها صحبت کنیم. یک نود در شبکه بیت کوین، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا و با مشارکت در انتقال اطلاعات به حفظ کار شبکه بیت کوین کمک می‌کند. هر کسی می‌تواند با دریافت رایگان نرم افزار بیت کوین و اختصاص برق و فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر خود ( در حال حاضر بیش از 145 گیگابایت) یک نود را اجرا کند. نودها تراکنش‌ها در تمام شبکه پخش می‌کنند. بعضی از نودها شرایطی ویژه دارند که به آن‌ها نود ماینینگ (همان ماینر) می‌گویند.

در ابتدای کار بیت کوین همه نودها ماینر بودند اما امروزه نودهای ماینینگ با نودهای صرفا اعتبارسنج کمی تفاوت دارند. نودهای ماینر، تراکنش‌ها را در بلاک‌ها جمع آوری و سپس آن‌ها را به بلاک چین اضافه می‌کنند. آن‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

اضافه کردن بلاک به بلاک چین مستلزم حل کردن یک معادله ریاضی پیچیده است که فقط با حدس زدن اعداد امکان‌پذیر است.

حل کردن معادله

نحوه
به ماینری که زودتر از همه پازل را حل کنید جایزه تعلق می‌گیرد!

کامپیوترهای قدرتمند ماینر اعداد را یکی پس از دیگری امتحان می‌کنند تا بتوانند جواب معادله هر بلاک را بدست آورند. راهکاری به نام تابع هش این امکان را فراهم می‌‌کند تا بتوان خروجی را پیش‌بینی کرد.

بنابراین ماینرها راهی جز امتحان کردن اعداد در تابع هش ندارند تا سرانجام به نتیجه درست برسند. همچنین هش ایجاد شده باید با چند صفر شروع شود که کار حدس عدد را بسیار سخت می‌کند. این یک فرایند رقابتی است. اولین ماینری که به جواب معادله و هش صحیح برسد، برنده می‌شود و آن را به بقیه نودها اعلام می‌کند. بلافاصله تمام ماینرها از کار بر روی آن بلاک خاص دست برمی‌دارند و برای بلاک بعدی دوباره رقابت از سر گرفته می‌شود.

به عنوان پاداش این کار، مقداری مشخص از بیت کوین که توسط پروتکل تعیین شده است به ماینر برنده تعلق می‌گیرد. ماینر همچنین تمام کارمزد تراکنش‌های یک بلاک را هم دریافت خواهد کرد. در زمان نوشتن این مطلب پاداش استخراج بیت کوین، 12.5 واحد بیت کوین (BTC) است. این پاداش در ابتدای راه‌اندازی بیت کوین 50 واحد بود. پس از هر 200,000 بلاک، پاداش استخراج شبکه نصف می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که در سال 2020 پاداش استخراج بیت کوین نصف شود و به 6.25 واحد کاهش یابد.

از نظر تئوری کم شدن پاداش استخراج بیت کوین کمیابی آن را افزایش می‌دهد و باعث افزایش قیمت می‌گردد اما این موضوع قطعی نیست. تخمین زده می‌شود که استخراج همه واحدهای بیت کوین تا سال 2140 طول بکشد.

سختی استخراج

نحوه
کم و زیاد شدن سختی شبکه بیت کوین، راهی برای تعادل

به دلیل اینکه زمان بلاک بیت کوین 10 دقیقه است، تقریبا هر 10 دقیقه بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند و به یک ماینر تعلق می‌گیرند. حالا ممکن است که یک کامپیوتر بسیار قدرتمند بتواند جواب معادله را مثلا در 5 دقیقه پیدا کند. این باعث اختلال در کار شبکه و استخراج سریع تمام واحدهای بیت کوین می‌شود. به همین منظور، راهکاری به نام سختی شبکه بیت کوین تعبیه شده است.

شبکه به طور خودکار نسبت به قدرت پردازش موجود، سختی محاسبات (تعداد صفرهای ابتداییٔ رشته هش) را کم و زیاد می‌کند تا ماینرها بتوانند در 10 دقیقه به جواب برسند، نه بیشتر نه کمتر. با این حال این زمان در برخی مواقع و به صورت جزئی کم و زیاد می‌شود مثلا ممکن است یک بلاک در 9.8 دقیقه ساخته شود. با اضافه شدن ماینرهای جدید به شبکه، سختی افزایش می‌یابد و با کم شدن آن‌ها سختی کاهش پیدا می‌کند.

استخر استخراج

نحوه
یکی برای همه

امروزه به دلیل گسترش شبکه و دستگاه‌های استخراج قدرتمند، استخراج مستقیم بیت کوین توسط کمتر کسی امکان پذیر است و اغلب ماینرها به محل‌هایی مجازی به نام «استخر استخراج» (mining pool) می‌پیوندند.

ماینرهای سراسر دنیا دستگاه‌های استخراج خود را به استخرهای استخراج معتبر متصل می‌کنند و استخر استخراج به نمایندگی از همه و با مجموع قدرت پردازشی که دارد، برای ماینینگ و به دست آوردن پاداش بلاک تلاش می‌کند. در اینجا ماینرها دیگر به طور فردی و مستقیم برای پاداش بلاک به رقابت نمی‌پردازند بلکه نسبت به قدرت پردازشی که دارند، از استخر استخراج به طور مرتب بیت کوین دریافت می‌کنند. در صورت اقدام به استخراج مستقیم بیت کوین توسط یک ماینر عادی، شانس حل کردن بلاک نزدیک به صفر خواهد بود.

برای آشنایی با چگونگی شروع استخراج بیت کوین می‌توانید به مطلب «آموزش ماینینگ بیت کوین»  مراجعه فرمایید. همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کار شبکه بیت کوین و بلاک چینِ آن، مطالعه مطلب «بیت کوین چگونه کار میکند» پیشنهاد می‌شود.

okex

63
دیدگاه کاربران

avatar
34 رشته دیدگاه‌ها
29 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
51 نویسندگان دیدگاه‌ها
عليهامونسید مهدی حسینیعلیرضلمحمد متینی نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
علي
علي

سلام من مي خواهم با سرور مجازي اين كار رو انجام بدم مي خواستم بدونم ايا نتيجه اي كه بتونم چندتا دستگاه استخراخ بخرم رو تا چه مدت استراخ كردن با سرور مجازي به من مي ده لطفا جواب دهيد .ممنون

هامون
هامون

سلام برای سرمایه گذاری میتونید راهنمایی کنید

سید مهدی حسینی
سید مهدی حسینی

سلام برای سرمایه گذاری میتونید راهنمایی کنید

علیرضل
علیرضل

سلام من نمی تونم والت درست کنم میشه راهنمایی کنید همش میزنه انجام نشد

Hanie
Hanie

سلام خسته نباشید.. من بیت کوین رو با سیستم گیمینگ انجام میدم یه سوالی داشتم آیا آسیبی به سخت افزار کامپیوتر من وارد میکنه ؟؟؟ یا خیر ممنون میشم جواب بدید

مهرداد
مهرداد

محمد جان سلام لطفا اینو جواب بده. اگه فرضا من یه دستگاه بخرم وصل شم به استخر ، در ازای مثلا یه ساعت ماین کردن چیزی گیرم میاد تو کیف پولم؟ یعنی یه ساعت دستگاه رو روشن بذارم و بعد یه ساعت خاموشش کنم. میخام بدونم این بازه ای که پاداش میاد تو کیف پول چقدر هست؟ زیر یه ساعت یا بالاتر یا اصلا چقدر؟

وحید
وحید

سلام من میخوام با نرم افزار winrtgen یک جدول رنگین کمانی sha256 درست کنم اما نمیدونم در داخل فیلد های max len , min len . index . chain len , chian count چه اعدادی بزارم لطفا اگه کسی بلده بهم بگه با استفاده از این هش

90ea7b29af708fabc18408b2184af6289d306a5f3d11bd3054d5330d5a288eef

الدرادو
الدرادو

سلام
به نظر من منطقی نیست
استفاده از واژه بیت کوین
استخراج بیت کوین؟؟؟!!!!!
به نظر من کار ماینر ها زیر رو رو کردن اطلاعات تو تمام ای پی سنتر ها و سرورها ی موجود تو هر کشوری هست
این ماینر ها اطلاعات رو تو وب و دارک وب بررسی میکنن و تمام مفاسد و قرارداد ها رو کشف و ثبت میکنن
اونوقت اطلاعات اکتشافی دست افرادی میفته و اون افراد این اطلاعات رو استفاده میکنن
به این صورت که با ایمیل و شماره و راههای ارتباطی
ارتباط میگیرن و حق السکوت و یا هرچی میتونه اسمش باشه دریافت مبلغ میکنن و بخش ناچیزی به صاحبان این سرمایه گذاران یا فارمر ها واریز میشه
به همین سادگی به همین وحشتناکی

محمد سعيد انصاري
محمد سعيد انصاري

من چطور ميتونم شروع كنم نياز به مشاوره دارم و حاضرم مشاوره بگيرم و اين مشاوره هم رايگان نباشه ميخوام به بهترين نحو انجام بدم،يه شماره بديد كه تناس بگيرم ،خيلي خوب راهنمايي ميكنيد

صالح حیدری
صالح حیدری

سلام من میخوام به این کار بپیوندم من ده میلیون میخوام پول دستگاه ای سیک بدم میصرفه؟؟؟

رضا رضایی
رضا رضایی

سلام
من سالها پیش ( همون ابتدای جریان بیت کوین ) واسه خرید از یه سایت خارجی بیت کوین خریدم اون موقع خیلی قیمتش ارزون بود عدد دقیق یادم نیست ولی زیر 500 هزار تومان بود بابت خرید از اون سایت مقداری از بیت کوین ها را هزینه کردم اما تقریبا نصفش موند الان مشکلی که دارم رمز کیف پول را فراموش کردم و اون کدی را که واسه موقع فراموشی میده هم ذخیره نکردم ( اصلا نمی دونستم باید ذخیره بشه ) چیزی که اعصابم را داغون میکنه اینکه اگه اشتباه نکنم شاید چند بیت کوین خریده باشم که الان باید مثلا یکی و دو بیت کوین تو کیفم باشه که با نرخ 9000 دلاری الان میشه 18000 دلار
اون موقع فکر می کردم این یه لوس بازیه حتی اصرار داشتم که هزینه خرید را با کارت اعتباری ( به دلار بدم ) اما اون سایت اصرار به بیت کوین داشت و موقع خرید مطمئنم زیادتر از مبلغ مورد تقاضای اون سایت خریدم
به نظرتون راه حلی برای رمز کیف وجود داره یا نه

مقصود
مقصود

سلام تو جی میلت رمز کیف پولت اومده البته

سارا
سارا

سلام خسته نباشید. من با کامپیوتر معمولی سایت بیت ماینر وارد شدم, هر دقیقه 40 ساتوشی اضافه میکنه آدرس کیف پول بیت کوینم ازم گرفته. همینطور سایت آنت ماینر که با سرعت بیشتری ساتوشی اضافه میکنه و اونم آدرس کیف پول گرفته اولش میخواستم بدونم این سایتها قابل برداشت هستن؟ و اگر قابل برداشت هستن, آیا این برداشتها به راحتی امکانپذیره یا برای برداشت نیاز به فرآیند خاصی هست

نیما ملک پور
نیما ملک پور

سلام
خیر برداشتی از این سایت‌ها نمیشه انجام داد و در انتها شما رو به سرمایه‌گذاری در پلن‌های کلاهبرداری هدایت میکنن
در حالت کلی استخراج بیت کوین، در حال حاضر فقط با دستگاه ای‌سیک انجام میشه

سارا
سارا

ممنون از سرعت پاسخگویی و راهنماییتون

احمد ولک
احمد ولک

سلام.اقا من هیچی نمیدونم ولی اگر خوب باشه میتونم سرمایه گذاری کنم. لطفا راهنمایی کنین.‌اصلا نمیدونم استخراج بیت کویین یعنی چی اینجوری بگم اصلا نمیدونم بیت کویین یعنی چی

سینا دیزج
سینا دیزج

سلام وقتتون بخیر سرعت ماینینگ من ۲۲۰ هش به نظرتون تو چند روز یا بهتره بگم چند ماه ۱بیت کوین مامل میشه

محمد متینی
محمد متینی

گلم سرعتتو ۱ترا هش ک بکنی ۴ سال کامل طول میکشه تا یک بیت کویین بگیری اونم اگ راهشو درست بری

سهیلا صمدی
سهیلا صمدی

آموزش بیت کوین کش هم اینه…
https://arzdigital.com/how-to-mine-bitcoin-cash/

feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.