00: 00: 00
ارز دیجیتال > آموزش بلاکچین > بیت کوین > فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟
آموزش بلاکچین بیت کوین دانشنامه مفاهیم عمومی

فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

اساسی‌ترین سوالاتی که معمولا افراد درباره بیت کوین می‌پرسند، حول محور واحدهای ارزی آن است. سوالاتی درباره ارزش آن، امنیت، تاریخچه و در نهایت این پرسش که بیت کوین‌ها از کجا می‌آیند؟ در این مقاله به جواب سوالات خود درباره چگونگی کار استخراج بیت کوین خواهید رسید.

شاید زمانی که اصطلاح «استخراج بیت کوین» را می‌شنوید، در ذهن خود سکه‌هایی را مجسم کنید که از دل زمین بیرون کشانده می‌شوند اما بیت کوین فیزیکی نیست. بنابراین چرا آن را استخراج یا ماینینگ می‌نامیم؟چون استخراج بیت کوین هم به نوعی از نظر فلسفی بی شباهت به استخراج طلا نیست. به این صورت که بیت کوین‌ها در طراحی پروتکل وجود دارند (مثل طلا که در معادن وجود دارد) اما هنوز قابل دسترسی نیستند (مثل طلاهایی که هنوز از دل خاک بیرون کشیده نشده‌اند). بر اساس پروتکل یا همان قوانین بیت کوین، فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد از آن وجود خواهد داشت. استخراج‌کنندگان بیت کوین یا ماینرها کاری انجام می‌دهند انجام می‌دهند که به وسیله آن می‌توانند به بیت کوین‌ دست پیدا کنند.

ماینرها با تولید بلاک‌هایی از تراکنش‌های معتبر و اتصال آن‌ها به بلاک چین پاداش دریافت می‌کنند.

نودها (Nodes)

فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

طرح گرافیکی برای تجسم نودها در شبکه

قبل از هر چیز باید درباره نودها صحبت کنیم. یک نود در شبکه بیت کوین، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا و با مشارکت در انتقال اطلاعات به حفظ کار شبکه بیت کوین کمک می‌کند. هر کسی می‌تواند با دریافت رایگان نرم افزار بیت کوین و اختصاص برق و فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر خود ( در حال حاضر بیش از ۱۴۵ گیگابایت) یک نود را اجرا کند. نودها تراکنش‌ها در تمام شبکه پخش می‌کنند.

بعضی از نودها شرایطی ویژه دارند که به آن‌ها نود ماینینگ (همان ماینر) می‌گویند. در ابتدای کار بیت کوین همه نودها ماینر بودند اما امروزه نودهای ماینینگ با نودهای صرفا اعتبارسنج کمی تفاوت دارند. نودهای ماینر، تراکنش‌ها را در بلاک‌ها جمع آوری و سپس آن‌ها را به بلاک چین اضافه می‌کنند. آن‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

اضافه کردن بلاک به بلاک چین مستلزم حل کردن یک معادله ریاضی پیچیده است که فقط با حدس زدن اعداد امکان‌پذیر است.

حل کردن معادله

فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

به ماینری که زودتر از همه پازل را حل کنید جایزه تعلق می‌گیرد!

کامپیوترهای قدرتمند ماینر اعداد را یکی پس از دیگری امتحان می‌کنند تا بتوانند جواب معادله هر بلاک را بدست آورند. راهکاری به نام تابع هش این امکان را فراهم می‌‌کند تا بتوان خروجی را پیش‌بینی کرد. بنابراین ماینرها راهی جز امتحان کردن اعداد در تابع هش ندارند تا سرانجام به نتیجه درست برسند. همچنین هش ایجاد شده باید با چند صفر شروع شود که کار حدس عدد را بسیار سخت می‌کند.

این یک فرایند رقابتی است. اولین ماینری که به جواب معادله و هش صحیح برسد، برنده می‌شود و آن را به بقیه نودها اعلام می‌کند. بلافاصله تمام ماینرها از کار بر روی آن بلاک خاص دست برمی‌دارند و برای بلاک بعدی دوباره رقابت از سر گرفته می‌شود. به عنوان پاداش این کار، مقداری مشخص از بیت کوین که توسط پروتکل تعیین شده است به ماینر برنده تعلق می‌گیرد. ماینر همچنین تمام کارمزد تراکنش‌های یک بلاک را هم دریافت خواهد کرد.

در زمان نوشتن این مطلب پاداش استخراج بیت کوین، ۱۲.۵ واحد بیت کوین (BTC) است. این پاداش در ابتدای راه‌اندازی بیت کوین ۵۰ واحد بود. پس از هر ۲۰۰,۰۰۰ بلاک، پاداش استخراج شبکه نصف می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ پاداش استخراج بیت کوین نصف شود و به ۶.۲۵ واحد کاهش یابد. از نظر تئوری کم شدن پاداش استخراج بیت کوین کمیابی آن را افزایش می‌دهد و باعث افزایش قیمت می‌گردد اما این موضوع قطعی نیست. تخمین زده می‌شود که استخراج همه واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.

سختی استخراج

فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

کم و زیاد شدن سختی شبکه بیت کوین، راهی برای تعادل

به دلیل اینکه زمان بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه است، تقریبا هر ۱۰ دقیقه بیت کوین‌های جدید تولید می‌شوند و به یک ماینر تعلق می‌گیرند. حالا ممکن است که یک کامپیوتر بسیار قدرتمند بتواند جواب معادله را مثلا در ۵ دقیقه پیدا کند. این باعث اختلال در کار شبکه و استخراج سریع تمام واحدهای بیت کوین می‌شود. به همین منظور، راهکاری به نام سختی در شبکه بیت کوین تعبیه شده است.

شبکه به طور خودکار نسبت به قدرت پردازش موجود، سختی محاسبات (تعداد صفرهای ابتداییٔ رشته هش) را کم و زیاد می‌کند تا ماینرها بتوانند در ۱۰ دقیقه به جواب برسند، نه بیشتر نه کمتر. با این حال این زمان در برخی مواقع و به صورت جزئی کم و زیاد می‌شود مثلا ممکن است یک بلاک در ۹.۸ دقیقه ساخته شود. با اضافه شدن ماینرهای جدید به شبکه، سختی افزایش می‌یابد و با کم شدن آن‌ها سختی کاهش پیدا می‌کند.

استخر استخراج

فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

یکی برای همه

امروزه به دلیل گسترش شبکه و دستگاه‌های استخراج قدرتمند، استخراج مستقیم بیت کوین توسط کمتر کسی امکان پذیر است و اغلب ماینرها به محل‌هایی مجازی به نام «استخر استخراج» (mining pool) می‌پیوندند.

ماینرهای سراسر دنیا دستگاه‌های استخراج خود را به استخرهای استخراج معتبر متصل می‌کنند و استخر استخراج به نمایندگی از همه و با مجموع قدرت پردازشی که دارد، برای ماینینگ و به دست آوردن پاداش بلاک تلاش می‌کند. در اینجا ماینرها دیگر به طور فردی و مستقیم برای پاداش بلاک به رقابت نمی‌پردازند بلکه نسبت به قدرت پردازشی که دارند، از استخر استخراج به طور مرتب بیت کوین دریافت می‌کنند.

در صورت اقدام به استخراج مستقیم بیت کوین توسط یک ماینر عادی، شانس حل کردن بلاک نزدیک به صفر خواهد بود.

برای آشنایی با چگونگی شروع استخراج بیت کوین می‌توانید به این مطلب مراجعه فرمایید. همچنین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کار شبکه بیت کوین و بلاک چینِ آن، مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود.

[تعداد: 31    میانگین: 3.3/5]

فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

سردبیر وب‌سایت ارزدیجیتال| محقق در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین

50
دیدگاه کاربران

avatar
24 Comment threads
26 Thread replies
55 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
39 Comment authors
رضا رضاییسارانیما ملک پوراحمد ولکمحمد آذرنیوار Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
رضا رضایی
رضا رضایی

سلام
من سالها پیش ( همون ابتدای جریان بیت کوین ) واسه خرید از یه سایت خارجی بیت کوین خریدم اون موقع خیلی قیمتش ارزون بود عدد دقیق یادم نیست ولی زیر ۵۰۰ هزار تومان بود بابت خرید از اون سایت مقداری از بیت کوین ها را هزینه کردم اما تقریبا نصفش موند الان مشکلی که دارم رمز کیف پول را فراموش کردم و اون کدی را که واسه موقع فراموشی میده هم ذخیره نکردم ( اصلا نمی دونستم باید ذخیره بشه ) چیزی که اعصابم را داغون میکنه اینکه اگه اشتباه نکنم شاید چند بیت کوین خریده باشم که الان باید مثلا یکی و دو بیت کوین تو کیفم باشه که با نرخ ۹۰۰۰ دلاری الان میشه ۱۸۰۰۰ دلار
اون موقع فکر می کردم این یه لوس بازیه حتی اصرار داشتم که هزینه خرید را با کارت اعتباری ( به دلار بدم ) اما اون سایت اصرار به بیت کوین داشت و موقع خرید مطمئنم زیادتر از مبلغ مورد تقاضای اون سایت خریدم
به نظرتون راه حلی برای رمز کیف وجود داره یا نه

سارا
سارا

سلام خسته نباشید. من با کامپیوتر معمولی سایت بیت ماینر وارد شدم, هر دقیقه ۴۰ ساتوشی اضافه میکنه آدرس کیف پول بیت کوینم ازم گرفته. همینطور سایت آنت ماینر که با سرعت بیشتری ساتوشی اضافه میکنه و اونم آدرس کیف پول گرفته اولش میخواستم بدونم این سایتها قابل برداشت هستن؟ و اگر قابل برداشت هستن, آیا این برداشتها به راحتی امکانپذیره یا برای برداشت نیاز به فرآیند خاصی هست

نیما ملک پور
نیما ملک پور

سلام
خیر برداشتی از این سایت‌ها نمیشه انجام داد و در انتها شما رو به سرمایه‌گذاری در پلن‌های کلاهبرداری هدایت میکنن
در حالت کلی استخراج بیت کوین، در حال حاضر فقط با دستگاه ای‌سیک انجام میشه

سارا
سارا

ممنون از سرعت پاسخگویی و راهنماییتون

احمد ولک
احمد ولک

سلام.اقا من هیچی نمیدونم ولی اگر خوب باشه میتونم سرمایه گذاری کنم. لطفا راهنمایی کنین.‌اصلا نمیدونم استخراج بیت کویین یعنی چی اینجوری بگم اصلا نمیدونم بیت کویین یعنی چی

سینا دیزج
سینا دیزج

سلام وقتتون بخیر سرعت ماینینگ من ۲۲۰ هش به نظرتون تو چند روز یا بهتره بگم چند ماه ۱بیت کوین مامل میشه

سهیلا صمدی
سهیلا صمدی

آموزش بیت کوین کش هم اینه…
https://arzdigital.com/how-to-mine-bitcoin-cash/

سعید دین پرور
سعید دین پرور

با سلام دوست عزیز من مقداری BTC از حساب بیت کوین به کیف پولم انتقال دادم . بلاک چین و بعد از ۳ روز هنوز حساب بیت کوینم صفر نشون میده چکار باید کرد حسابم حدود ۳ دلار بود و لی در قسمت داشبورد بیت کوین total earning مقدار قبلی را نشان میدهد من سوالم این هست چرا تو کیف پولم صفر نشان میدهد منتظر جواب شما هستم چون بعضی دوستان میگویند پریده.

کامران
کامران

با سلام من چند سوال دارم من خودم زیاد وارد بیت کوین نیستم یک نفر یه دستکاه s9 ,به مبلغ ۸ تومان خرید و بعد از یک ماه گفت که اینها آپدیت نمی شوند و یک دستگاه m1-v2 خرید و سربه سر عوض کرد و در ضمن اطلاعات دستگاه من دست اواست و یک حساب هم واسه من باز کرده و در طول یک ماه و نیم هم مبلغ یک میلیون به حسابم واریز شدبه نظر من این شخص با اینکه آشنا است فکر می کنم به ما کلک زده است آیا با در دست داشتن اطلاعات دستگاه و ایمیل ما امکان تخلف وجود دارد و چگونه رمز عبور عوض کنم تا ایشان دسترسی نداشته باشند ممنون میشم راهنمایی کنید .

Amir
Amir

طبق اون چیزی که اول نوشتید برای تایید تراکنش از کی پاداش میگیرند و اصلا چرا باید تایید بشه؟

میلاد
میلاد

سلام من به مدت۴ روز روزی ۳ ساعت با لبتاپ تو سایت کریپ توتب تونستم ۰.۰۰۰۰۰۰۷۰۲۹۴۳ بیت کوین بدست بیارم ایا ادامه بدم ارزش داره

پویا خوشخو
پویا خوشخو

سلام دوست عزیز ماین با کامپیوتر و افزونه کریپتو با سختی شبکه بیت کوین در حاله حاضر یک شوخی بیشتر نیست و اینطوری فقط به سیستم کامپیوتری خودتون صدمه میزنید این کار بی نتیجه و الکی هست و شما فقط دارید جیب سازنده این برنامه رو پر میکنید

محمد حسین
محمد حسین

خوب راه بهتر بیت کویین در آوردن چگونه است

ولی اله
ولی اله

سلام
دوست عزیز با توجه به قیمت بیت کوین اگه یکسال کامل لبتاپ شما پردازش کنه حدود بیست هزار تومان درآمد داری
خودت قضاوت کن

محمد حسین
محمد حسین

عزیزم به کارت ادامه بده منم از همین شروع کردم

حامد ربیعی
حامد ربیعی

۷۰ساتوشی خخخخخ

امین مرادی فر
امین مرادی فر

سلام شما ادامه بده امابرای اینکه به لب تاپ اسیبی نرسه سرعت استخراج رو نصف کن درامدد کم میشه اما هم ماین میکنی و هم اسیبی به سخت افزار لب تاپ وارد نمیشه.

رامین
رامین

درودآیارباتهای تلگرام که میگن بیت کوین استخراج میکنن واقعیت داره یادروغه

نیما ملک پور
نیما ملک پور

دروغه، برای اطلاعات بیشتر می‌تونید از این بخش استفاده کنید.