داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

آیا یک لوگو می‌تواند سمبل ویژگی‌ها و خط مشی یک پروژه، صنعت و یا جنبش باشد؟ شاید این توقع زیادی از یک طراحی باشد، اما اگر لوگویی توانسته باشد به این هدف نزدیک شود، آن لوگوی بیت کوین است. با وب‌سایت ارز دیجیتال همراه باشید تا در این مطلب که برگرفته از مقاله‌ای از کوین‌دسک است، نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین بیاندازیم.

بدون این که به شرکت، انجمن و یا تیم طراحی استارتاپی در سیلیکون ولی متعلق و یا وابسته باشد، لوگوی بیت کوین به بسیاری از پیروان این پروژه‌ی بدون‌چهره و ناشناخته تصویری بخشیده تا به واسطه‌اش، آن را شناخته و دریابند.

گذشته از این، لوگوی نارنجی رنگ با چاپ شدن روی تی‌شرت‌ها، چسباندن استیکر آن بر روی لپ‌تاپ و ضرب سکه‌های فیزیکی‌اش، به این پروژه دیجیتالی یک موجودیت مادی بخشیده که برای ترویج و گسترش آن ضروری بوده است.

داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

شاید مهم‌تر از همه، توسعه تعاملی و مشارکتی لوگوی غیررسمی بیت کوین، مواجهه و رویارویی آن با بقیه دنیا را شکل داد.

با ایجاد نمادی که شبیه سایر ارزهاست، بیت کوین به صورت بصری به عنوان پول به تازه‌واردها معرفی شد. با گنجاندن این نماد‌ در یک لوگو که می‌تواند در کنار ویزا و مسترکارت بر روی شیشه فروشگاه‌ها چسبیده شود، بیت کوین به طور همزمان و جداگانه به عنوان یک روش پرداخت بنا نهاده شد.

اما نماد کنونی بیت کوین بسیار متفاوت از چیزی است که در ابتدا بود.

داستان لوگوی بیت کوین، شباهت بسیاری به داستان خود این ارز دیجیتال دارد؛ یک سیر تکاملی، تغییر چهره، همکاری اجتماعی و حتی گاهی اوقات همراه با بحث و جدل.

ژانویه (یا مارس؟) ۲۰۰۹

اولین بار این لوگو توسط خالق مرموز بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو، پس از راه‌اندازی نرم‌افزار و ضرب عبارت BC بر روی یک سکه طلا ارائه شد.

اطلاعات کمی از لوگو اصلی در دسترس است، چرا که خلق آن به پیش از انجمن معروف و محبوب بیت کوین با نام بیت کوین تاک (Bitcoin Talk) برمی‌گردد. با تقلید از ظاهر یک سکه طلا، این آیکون به‌گونه‌ای به قراردادن طلا به عنوان پشتوانه پولی اشاره دارد.

داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

این سیستم پولی، که در آن ارزش پول برمبنای ارزش کالاهایی مثل طلا و یا نقره برآورد می‌شود، برای بسیاری از علاقه‌مندان بیت کوین ایده‌آل است.

در بیت کوین تاک، تشخیص این که آیا کاربران از لوگوی اصلی راضی هستند یا خیر، مشکل است. برخی کاربران جایگزین‌هایی را برای BC پیشنهاد دادند؛ مانند نماد بات تایلند (Thai baht) (بات واحد پول تایلند است که نماد آن حرف B است که روی آن یک خط عمودی کشیده شده).

در حالی که برخی دیگر ترکیبی از نماد بات تایلند و کولون کاستاریکا (Costa Rica Colon) (کلون واحد پول کاستاریکا است و نماد آن حرف C است که بر روی آن دو خطر مورب کشیده شده) را پیشنهاد کردند.

چندین کاربر افزودن یک «T» به این نماد و BTC کردن آن که در واقع همان نماد امروزی بیت کوین است را پیشنهاد دادند.

در این میان برخی از کاربران نیز معتقد بودند که اتخاذ یک سمبل استاندارد به هیچ عنوان ضروری نیست.

تیمو وای (Timo Y)، یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک در آن زمان نوشت:

رسالت بیت کوین این است که مانند دیگر ارزها نیازی به یک سازمان مرکزی و یا سیاست رسمی ندارد.

او در ادامه افزود:

ما باید اجازه دهیم که بیت کوین همانند کلمه‌ای در یک زبان طبیعی، به صورت طبیعی تکامل یابد.

بیست و چهارم فوریه ۲۰۱۰

ساتوشی به آزمایش لوگوهای مختلف ادامه داد.

او یک سال بعد، گرافیک لوگوی خود را به تغییر داد و به جای «BC»، حرف «B» با دو خط عمودی روی آن را به عنوان نماد بیت کوین معرفی کرد.

داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

این لوگو تا حد زیادی توسط کاربران بیت کوین تاک مورد استقبال قرار گرفت. با این حال برخی به این که نماد کنونی بیت کوین شباهت زیادی به سمبل پول رسمی تایلند دارد معترض شدند؛ آن‌ها نگران این بودند که مبادا این شباهت باعث ایجاد سردرگمی شود.

برخی کاربران نیز از این‌که لوگو به صورت حرفه‌ای طراحی و پیاده نشده، انتقاد کردند.

یکی از همین کاربران نوشت:

آیا دلیل خاصی وجود دارد که نمی‌گذارد پیش از این‌که بیت کوین بیش از حد معروف و بزرگ شود و تغییر لوگوی آن به نام تجاریش آسیب برساند، چیز دیگری را انتخاب کنیم؟

راضی شدن به چیزی که بد نیست، در شرایطی که می‌توانیم یک لوگوی فوق‌العاده داشته باشیم، احمقانه به نظر می‌رسد.

یکم نوامبر ۲۰۱۰

از عدم و تهی، این دقیقا همان جایی است شناخته‌شده‌ترین لوگو و خالقش از آن سر برآوردند.

کاربری با نام بیت‌بوی (bitboy) که هنوز هم هویتش ناشناخته است، با اولین پست خود در بیت کوین تاک برای همیشه میراث بصری بیت کوین را تغییر داد.

شما هرگز این پیام را از پیغام متواضعانه او تشخیص نخواهید داد:

سلام بچه‌ها. فقط اومدم که یه سلامی عرض کنم و گرافیکی که جدیدا روش کار کردم رو با شما به اشتراک بذارم. امیدوارم به نظرتون خوب و مفید بیاد.

و واقعا هم کاربردی و مفید واقع شد. نارنجی، مسطح و کج؛ این همان طرح گرافیکی است که همچنان تا به امروز به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

بیت‌بوی، مفهوم و ایده اصلی ساتوشی را در یک لوگوی خوانا و مقیاس‌پذیر که نسبت به یک سکه طلای ساده، قابلیت بیشتری برای برند شدن داشت، منتقل و پیاده‌سازی کرد؛ و به نظر می‌رسد که این کار از عمد انجام شده باشد.

نظرات بیت‌بوی در بیت کوین تاک نشان می‌دهد که این طراحی با در نظر گرفتن اهداف بازاریابی آن ایجاد شده است.

به طرز تناقض‌آمیزی، بیت بوی از برخی شرکت‌هایی که انتظار می‌رفت بیت کوین جای آن‌ها را بگیرد و آن‌ها را سرنگون کند، الهام گرفت.

زمانی که یکی دیگر از کاربران انجمن بیت کوین تاک در رابطه با این که طراحی‌ها شبیه لوگوی مسترکارت است اظهار نظر کرد، بیت‌بوی در پاسخ گفت:

این یک الهام است. قسمت طنز ماجرا اینجاست که خودم از مسترکارت و ویزا متنفرم، اما وقتی بحث به اعتماد مشتری می‌رسد، این شرکت‌ها موفق بوده‌اند.

شباهت داشتن به لوگوی مسترکارت تنها تلاش منفی برای تعریف و معرفی بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت نبود، بلکه این مقایسه فشار مضاعفی بر روی بیت کوین و توسعه‌دهندگانش بود چرا که این پروژه با مشکل محدودیت‌های مقیاس‌پذیری نیز دست و پنجه نرم می‌کرد.

جذابیت و گیرایی طرح‌های بیت‌بوی به طرز سرنوشت‌سازی برای تجاری‌سازی و ارزش‌گذاری بیت کوین موثر بوده است.

با یک جستجوی ساده در گوگل می‌توان به این نتیجه رسید که با نمایش بیش از ۱۱ میلیون نتیجه برای «خرید و فروش بیت کوین» و ۳۴ میلیون نتیجه برای عبارت «تیشرت بیت کوین»، بیت کوین به یک صنعت رو به رشد تبدیل شده است.

آوریل ۲۰۱۴

هنوز همه با لوگوی غیررسمی بیت کوین موافق نیستند.

برخی‌ها مانند اعضای وب‌سایت bitcoinsymbol.org برای سال‌ها کمپینی برای تغییر لوگوی بیت کوین راه‌انداختند. در واقع، آن‌ها نمی‌خواستند بیت کوین چیزی شبیه به لوگو داشته باشد.

این وب‌سایت که توسط استودیوی طراحی گرافیک ECOGEX ایجاد شده بود، اعلام کرد:

این یک فایل تصویری منحصر به فرد است. درست مانند این که لوگو می‌تواند توسط یک شرکت برای فروش و یا تبلیغ یک محصول مورد استفاده قرار گیرد. ارزها با نمادهایی مانند $،  € و ¥ که در همه جا و توسط همه کس مورد استفاده قرار می‌گیرند، نمایش داده می‌شوند.

داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

به همین ترتیب گروهی طرفدار اتخاذ Ƀ به عنوان لوگوی بیت کوین بودند. این حرف یکی از حروف الفبای لاتین و چندین زبان در ویتنام است.

این گروه در ارائه دلایل خود برای انتخاب این نماد این‌گونه استدلال می‌کردند:

به عنوان یک ارز دیجیتالی همتا به همتا و پذیرفته شده، بیت کوین نیاز به هویت گرافیکی متن باز دارد که برای جامعه، توسط خود جامعه و با استفاده از نرم‌افزارهای متن باز طراحی شده باشد.

سی و یکم اکتبر ۲۰۱۶

اگر همه چیز بدون اختلاف نظر پیش می‌رفت، شاید خیلی شبیه به بیت کوین نبود.

این اختلافات در پائیز ۲۰۱۶ آغاز شد، زمانی که فیل ویلسون (Phil Wilson) کسی که از نام مستعار Scronty استفاده می‌کرد در ردیت مدعی شد که یکی از آن سه نفری است که تحت عنوان نام ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند.

در حالی که ویلسون شواهد و مدارک مبتنی بر بلاک چین مانند کلید خصوصی برای انتقال بیت کوین‌های منتسب به ساتوشی برای اثبات این ادعای خود نداشت، دستورالعمل‌های مفصلی در مورد چگونگی ساخت لوگوی سکه طلای ساتوشی و لوگوی بیت‌بوی منتشر کرد.

این دستورالعمل‌ها، بخشی از یک گزارش طولانی از تاریخچه‌ی اولیه بیت کوین بودند که بعدا توسط ویلسون در یک وب‌سایت اختصاصی منتشر شد.

ماهیت استادانه داستان او باعث شد که برخی از افراد دنیای ارز دیجیتال در رابطه با این‌که آیا واقعا ویلسون بخشی از تیمی بود که نرم‌افزار بیت کوین را خلق کرده است، دچار شک و تردید شوند.

ویلسون همچنین ادعا کرد که مارتی مالمی (Martti Malmi)، دومین توسعه‌دهنده بیت کوین که با نام سیریوس (Sirius) نیز شناخته می‌شود، در اجرای دومین لوگوی سکه طلای بیت کوین به او کمک کرده است.

اما مالمی هر گونه دخالت در این ماجرا را انکار کرد و بسیاری را به این باور رساند که ادعاهای ویلسون چیزی بیش از خیالی واهی در رابطه با افسانه بزرگ بیت کوین نیست.

داستان «B» دوست داشتنی؛ نگاهی به تاریخچه لوگوی بیت کوین

 

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه