چگونه ۶۰,۰۰۰ دلار در معامله ارزهای دیجیتال از دست دادم؛ درس‌هایی برای تازه‌کارها

چگونه ۶۰,۰۰۰ دلار در معامله ارزهای دیجیتال از دست دادم؛ درس‌هایی برای تازه‌کارها

آقای هلویس اسموتک (Helvis Smoteks) در یک شرکت فناوری بلاک چین کار می‌کند. قبل از فعالیت در حوزه بلاک چین با سرمایه‌ای اندک وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شود و در کمال خوش‌شانسی در مدتی کوتاه ۶۰,۰۰۰ هزار دلار سود می‌کند. اما به دلیل بی‌تجربگی همه این پول را از دست می‌دهد. وی تجربیاتش را در این مطلب در اختیار افرادی گذاشته است که قصد ورود به بازار ارز دیجیتال و معامله در این فضا را دارند. امید است که شما هم درس‌های خوبی را که آقای اسموتک از اشتباهاتش آموخته است یاد بگیرید.

هرگز فکر نمی‌کردم روزی برسد که از نگاه کردن به گذشته و بررسی دوره‌ای که از بدترین دوره‌های زندگی من بوده است، احساس خوشحالی کنم.

در کمتر از یک سال، بیش از ۶۰,۰۰۰ هزار دلار از طریق ترید ارزهای دیجیتال به دست آوردم و همه آن را از دست دادم.

به همین دلیل تصمیم گرفتم درس‌هایی را که از اشتباهاتم آموختم در اختیار معامله‌گران تازه‌وارد قرار دهم و با هم روی آنها تمرکز کنیم.

اگر به اندازه کافی در صنعت ارزهای دیجیتال فعالیت داشته‌ باشید احتمالا این جمله را مرتب می‌شنوید: «فقط مبلغی را سرمایه‌گذاری کنید که اگر آن را از دست دادید بدبخت نشوید».

متأسفانه، بیت کوین را زمانی کشف کردم که در مراحل اولیه از آخرین بازار صعودی (سال ۲۰۱۷) بود و من به توصیه‌ی بالا عمل نکردم.

نه پس‌انداز زیادی داشتم، نه یک طرح جامع که با آن به هدفم برسم.

در حقیقت، تنها چیزی که داشتم ۲,۰۰۰ دلار پول و یک حساب توییتر بود.

اگر یادتان باشد، در سال ۲۰۱۷ رسانه‌های اجتماعی تأثیر زیادی روی قیمت ارزهای دیجیتال جدید داشتند. شبکه‌های اجتماعی من را با بیت کوین آشنا کردند که فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری بود.

در آن زمان جان مک‌آفی نوشته بود:

تعداد بیشماری از مردم هستند که از من توصیه‌هایی درباره ارزهای دیجیتال می‌خواهند. اگر از مغزتان استفاده کنید، خواهید دید که پرایوسی کوین‌ها (ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور) درخشان‌ترین آینده را خواهند داشت. کوین‌هایی مانند مونرو (XMR)، ورج (XVG) یا زی کش (ZEC) نمی‌توانند بازنده باشند. – جان مک آفی

دقیقا یادم نیست چه زمانی شروع به تدوین راهبردهایم کردم، اما خوب به یاد می‌آورم که ۲,۰۰۰ دلارم را به ۶۰،۰۰۰ دلار رساندم؛ آن هم فقط با دو معامله در یک بازه زمانی ۳ تا ۴ ماهه! همه پولم را در ورج و ترون (TRX) سرمایه‌گذاری کردم. در آن زمان قیمت‌شان کمتر از یک سنت بود.

وقتی قیمت این کوین‌ها تقریبا به ۳۰ برابر رسید، آنها را فروختم و اتر خریدم. هنگامی که در ژانویه سال ۲۰۱۸ کل بازار شروع به کاهش قیمت کرد، اتریوم برعکس عمل کرد.

برای من که در تمام این سال‌ها فقط ۲۴،۰۰۰ دلار درآمد سالانه داشتم، این مقدار پول رویایی به نظر می‌رسید.

به همین دلیل، مانند هر معامله‌گر مبتدی در آن زمان، حرص و طمع زیادی برای پول بیشتر پیدا کردم.

همه را باختم

چگونه ۶۰,۰۰۰ دلار در معامله ارزهای دیجیتال از دست دادم؛ درس‌هایی برای تازه‌کارها

وقتی بازار روند نزولی در پیش گرفت، تقریبا هر لوله‌کش، باغبان و اساسا هر کسی که یک دوربین کامپیوتر و حساب کاربری یوتیوب داشت، شروع به مشاوره دادن برای سرمایه‌گذاری کرد و واقعا پیدا کردن یک کارشناس متخصص که توصیه‌هایش مفید باشد بسیار دشوار بود.

در آن زمان تصمیم گرفتم هر چه دارم بفروشم و بیت کوین بخرم، چراکه فکر می‌کردم با این کار می‌توانم بیشتر دارایی‌ام را حفظ کنم.

در همان دوره درباره معاملات مارجین هم تحقیق می‌کردم و عجولانه تصمیم گرفتم آن را امتحان کنم.

علاوه بر آن، در پیش‌فروش‌های توکن (ICO) هم سرمایه‌گذاری کرده بودم و ارزهای دیجیتالی را که می‌گفتند قیمتشان بسیار بالا خواهد رفت خریده بودم.

همان‌طور که می‌بینید تقریبا همه جا حضور داشتم.

در آن زمان، به نظر می‌رسید معاملات مارجین و سرمایه‌گذاری روی سکه‌هایی که گفته می‌شد قیمتشان بسیار بالا خواهد رفت، راه فوق‌العاده‌ای برای برگرداندن پول از دست رفته‌ام بود. فقط من نبودم، خیلی‌ها جذبش شده بودند.

دیگر وارد جزئیات نمی‌شوم؛ اما علاقه بسیار شدیدی به معامله با اهرم بالا پیدا کرده بودم و این کار تا حد زیادی به قمار شباهت داشت.

از همه بدتر اینکه بیشتر سکه‌هایی که خریدم، در مدت کوتاهی ناپدید شدند.

خلاصه، به همین شکل کم‌کم ۹۹% از دارایی‌ام را از دست دادم.

از رویا بیرون آمدم و واقعیت را درک کردم

این شوک تا چند روز باقی ماند. در این مدت نه می‌توانستم با کسی معاشرت کنم و نه اینکه به زندگی عاطفی‌ام برسم. اما باز هم این سخت‌ترین بخش ماجرا نبود.

مشکل واقعی این بود که دیگر باید از رویایی که برای میلیونر شدن داشتم دست می‌کشیدم.

با این حال، اتفاق مهمی هم در آن دوره افتاد. بالاخره توانستم خواب راحتی داشته باشم و سرِ فرصت درباره فناوری بلاک چین تحقیق و آن را درک کنم. به این ترتیب زمان بیشتری را صرفِ فهمیدن مفهوم بیت کوین و درک پتانسیل انقلابی آن کردم.

من در اصل برای کسب سود وارد این فضا شده بودم اما با درک پتانسیل بیت کوین به عنوان ارز جهانی در آن باقی ماندم.

دو سال به سرعت گذشت و من در حال حاضر در یک شرکت بلاک چین کار می‌کنم. به شکل مداوم در حال تحقیق روی پیشرفت‌های بی‌نظیر بیت کوین و فناوری بنیادین آن هستم.

هر چند دیگر خودم را یک معامله‌گر نمی‌دانم، اما می‌توانم به تجربیاتم به چشم درس‌هایی سودمند نگاه کنم و از آنها بیاموزم.

درس‌های مهمی که از این دو سال یاد گرفتم

چگونه ۶۰,۰۰۰ دلار در معامله ارزهای دیجیتال از دست دادم؛ درس‌هایی برای تازه‌کارها

در ادامه، برخی از مهم‌ترین درس‌هایی را که در طی دو سال گذشته یاد گرفتم به صورت فهرست‌وار برایتان بازگو می‌کنم:

هوش هیجانی کلید موفقیت است

همه ما افرادی هستیم که در شرایط مساعد دستخوش هیجانات می‌شویم. با این حال، برخی از ما پاسخ بهتری نسبت به عوامل استرس‌زا نشان می‌دهیم.

البته بهبود این مهارت چندان دشوار نیست. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که سطح آگاهی و واکنش منطقی را در خودمان بالا ببریم. این چیزی است که در هنگام معامله ارز دیجیتال خودش را بیشتر نشان می‌دهد.

همه ما به شکل مداوم بین حالت ترس و طمع در نوسان هستیم. هر دوی اینها تصمیم‌گیری‌های ما را هدایت می‌کنند. بنابراین توانایی دور نگه داشتن خودتان از این هیجانات، کلید معاملات موفق است.

شما نمی‌توانید بازار را کنترل کنید

بازار ارزهای دیجیتال به شدت نوسانی و غیرقابل پیش‌بینی است. پژوهشگران در جامعه روانشناسی بریتانیا (British Psychological Society) می‌گویند که اضطراب، انتخاب‌ها و رقابتی که با معامله در ارتباط است، اغلب به توهم کنترل می‌انجامد. آنها همچنین دریافتند که این توهمات به عملکرد معامله‌گر وابسته هستند.

اگر واقع‌بین باشیم، تنها راه حفظ کنترل روی پولمان، تنظیم توقف ضرر (Stop-loss) است.

بیشتر معامله‌گران خوش‌شانس هستند تا باتجربه

خواندن نمودارها و درک تمایلات بازار فقط بخش کوچکی از سرمایه‌گذاری است.

در بسیاری از موارد، حتی بهترین معامله‌گران هم مقدار زیادی پول از دست خواهند داد.

بی‌تردید تعداد زیادی سرمایه‌گذار موفق وجود دارد که در یوتیوب و رسانه‌های اجتماعی اتومبیل‌های گران‌قیمتشان را به رخ می‌کشند و از معاملات میلیونی خودشان برایمان تعریف می‌کنند.

اما آن دسته سرمایه‌گذاران فقط بخش کوچکی از کل سرمایه‌گذاران هستند.

مسلما که با وجود میلیون‌ها سرمایه‌گذار در سراسر جهان برخی از آنها از بقیه خوش‌شانس‌تر هستند.

بنابراین اگر اطلاعاتتان درباره معامله را از افرادی در اینترنت کسب می‌کنید، همیشه باید از خودتان بپرسید که آیا موفقیت آن فرد ناشی از مهارت اوست یا از شانس خوبش.

دانش معادل ثروت است

معامله‌گران بی‌تجربه اغلب هزینه‌های ناچیزی را که با معامله ارزهای دیجیتال در ارتباط است از جمله کارمزدهای تراکنش، حق‌العمل صرافی و سیستم‌های پرداخت و نظایر آنها را دست کم می‌گیرند.

هنگامی که برای اولین بار خرید بیت کوین را آغاز کردم، از پلتفرم‌هایی با طراحی زیبا و رابط کاربری آسان مانند کوین بیس، پی بیس (Paybis) و نظایر آنها استفاده می‌کردم.

اما در طی مسیر دیدم که صرافی‌های دیگری مانند بایننس، کراکن و نظایر آنها کارمزد تراکنش کمتری دریافت می‌کنند.

این شاید به نظرتان چندان مهم نباشد، اما به عنوان یک معامله‌گر باید از هر فرصتی برای ذخیره پول و بیشینه‌سازی سود استفاده کنید.

قبل از دویدن، ابتدا باید راه رفتن را یاد بگیرید

کل صنعت ارز دیجیتال بر اساس سرعت و کارایی بنا شده است.

با این حال، بیشتر سرمایه‌گذاران بدون داشتن اطلاعات لازم و کافی وارد بازی معامله می‌شوند.

هر کسی باید درک خوبی از اینکه بیت کوین چیست، فناوری بنیادین آن چگونه کار می‌کند و چرا سرمایه‌گذاری بزرگی است داشته باشد، هر چند این موضوع به شکل مستقیم ارتباطی با سودآور بودن یا نبودن یک معامله ندارد.

از آنجا که بیت کوین هدایت‌گر بازار است، دانستن هر چیزی درباره آن می‌تواند به شما در درک بهتر تمایلات کلی بازار کمک کند.

چگونه ۶۰,۰۰۰ دلار در معامله ارزهای دیجیتال از دست دادم؛ درس‌هایی برای تازه‌کارها

نتیجه‌گیری

اطمینان دارم افرادی وجود دارند که خیلی بیشتر از من ضرر کرده‌اند. اما از دست دادن مقدار زیادی پول می‌تواند به خوبی چشم‌هایمان را باز کند. همان طور که ناوال (Naval) گفت:

آسیب‌هایتان شما را [قوی‌تر] می‌سازد.

اطمینان دارم نکاتی که گفتم به شما در درک بهتر معاملات ارز دیجیتال کمک خواهد کرد. موفق باشید.

اشتراک
اطلاع از
guest
17 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
روزبه
روزبه
28 روز پیش

امروز بعد از لیکویید شدن و از دست دادن بخش زیادی از سرمایه ام با تمام وجود متن بالا رو درک کردم

رامان
رامان
5 ماه پیش

کل این داستان یک درس و یک نکته داره و اونم اینه که هر وقت دیگران نا امیدن وناراحت فروشنده ،تو نترسی خرید کنی و هر موقع دیگران از افزایش قیمت بشکن زدن وخوشحال بودن و در حال خرید تو بفروشی .. تناقض عجیبسه باید اول به ترست فائق بیایی و دوم به طمعت البته انتخاب لحظه ی تصمیم به خرید وفروش یک انتخاب روانی نیست باید با علم باشه که زمان خرید وفروش مناسب رو انتخاب کنی

عباس طالبی
عباس طالبی
6 ماه پیش

سلام…زحمت کشیدید
خیلی مفید بود
ممنون

ممدی
ممدی
7 ماه پیش

عالی بود استفاده کردیم

سینا م
سینا م
1 سال پیش

نظر شخص من اینه کهه نمیشه از این آدم درس زیادی گرفت چون سود اولیش هم از رو علم نبود که بگیم آدم بزرگیه و حالا رو حرفاش حساب باز کنیم که چه بکنیم و چه نکنیم

ممدی
ممدی
7 ماه پیش
پاسخ  سینا م

نظر شخص تو زیاد مهم نیست

حسین رحمانی
حسین رحمانی
7 ماه پیش
پاسخ  سینا م

با احترام به نظرتون
این یک تجربه ای هست که همه در بازار باهاش دست و پنجه نرم میکنن به قول نویسنده یا راوی اکثرا افرادی که نمایش خوبی از کسب سود زیاد از ترید و بازارهای مالی دارن،اکثریت یا بلوف میزنن یا میخوان افراد غیر متخصص تر از خودشون رو سرکیسه کنن.به نظر بنده باید مطلب رو دریافت و نکته های بیستی که توش بود ملکه ذهن کرد یا حداقل با افراد مبتدی به اشتراک کذاشت اگر کسی تو این بازار جنگیده باشه و پیروز شده باشه مطب بالا رو با تمام وجودش درک میکنه و قبول داره

Mojtaba Ahmadi
Mojtaba Ahmadi
1 سال پیش

من هم با فروختن ریپل هام ۳۰ هزار دلار از دست دادم

مصطفی
مصطفی
1 سال پیش

من ضرر نکردم، ولی میتوانستم چند ماه پیش با نوسان قیمت ها حدود 10 هزار دلار سود کنم که البته ریسک نکردم و نفروختم. راستش این 10 هزار دلار میتوانستم باهاش یک ماشین بخرم که الان ندارم.

بیت کوین سراب
بیت کوین سراب
1 سال پیش

ترید شامسی دو برابر سود میکنی 10 برابر ضرر

فرهاد
فرهاد
1 سال پیش

عالی

TURK
TURK
1 سال پیش

سلام
خانم رضا جو خوب بود ترید مثل قماره البته نظرم بود

فرهاد
فرهاد
1 سال پیش
پاسخ  TURK

نه عزیزم ترید قمار نیست
دانش قدرت است
با چند دلیل می تونم بهت ثابت کنم ترید قمار نیست
من سال ها درگیر قمار بودم بعد آشنایی با ترید کامل
قمار رو گذاشتم کنار

vahid
vahid
1 سال پیش
پاسخ  فرهاد

بازم قمار میکنید فقط اینبار شکلش عوض شده!

moein moradi
moein moradi
7 ماه پیش
پاسخ  vahid

مطالعه کن داداش

Reza
Reza
1 سال پیش
پاسخ  TURK

با سلام
برای هر کاری در بازار سرمایه نیاز به علم و دانش در آن زمینه می باشد
خرید و فروش برای افراد با سواد معاملس و برای افرادی که سواد در این زمینه را ندارن یک نوع قماره

کارگر وطن
کارگر وطن
1 سال پیش
پاسخ  TURK

خرافات رو بذار کنار دوست عزیز و بجاش اطلاعاتتو افزایش بده؛متخصصان دینش میفرمایند موردی نداره بعد شما میفرمایید قماره؟!!!
این دانش انسانه ک اهرم پیش رفتشه لطفا دانشتونو ارتقا بدین و با تعصبات بیجا خودتونو از پیشرفت باز ندارین

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off