صنعت چند تریلیون دلاری؛ چرا بیت کوین آمازون بعدی است؟

صنعت چند تریلیون دلاری؛ چرا بیت کوین آمازون بعدی است؟

مدیران مطرح مالی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه نظری درباره اختصاص سرمایه برای خرید بیت کوین دارند و آینده بیت کوین را چگونه ارزیابی می‌کنند؟ اندی اِداسترام (Andy Edstrom) در مقاله‌ای که در وب‌سایت کوین دسک منتشر کرده است به این پرسش پاسخ می‌دهد. او تحلیل‌گر برجسته و برنامه‌ریز معتبر در زمینه اقتصاد و امور مالی، نویسنده کتاب «چرا بیت کوین بخریم؟» (Why Buy Bitcoin)، مشاور مالی و مدیر بخش سرمایه‌گذاری سازمانی در پلتفرم سوان بیت کوین (Swan Bitcoin) است. اداسترام در مقاله خود، وضعیت حال حاضر بیت کوین را با وضعیت سهام شرکت آمازون در سال ۲۰۰۵ مقایسه می‌کند؛ شرکتی که اکنون از نظر ارزش سومین شرکت بزرگ جهان است.

تردیدهای مشابه در مورد بیت کوین و آمازون

از روزی که قیمت بیت کوین کسری از یک دلار بود تا همین امروز، عده‌ٔ بسیاری نسبت به قیمت و آیندهٔ بیت کوین تردید داشتند. این تردیدها در گذشته و دربارهٔ دارایی‌های ارزشمند دیگر نیز مطرح شده‌ است. به موارد زیر توجه کنید:

 • حباب است.
 • فقط یکی از گزینه‌های موجود در میان بسیاری دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری است.  
 • تنها چند میلیون کاربر دارد.
 • برای مصارف غیرقانونی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • به‌اندازهٔ میزان ارزش‌گذاری‌شده، مقیاس‌پذیر نیست و توانایی رشد ندارد.
 • جریان نقدی ایجاد نمی‌کند و احتمالاً هرگز ایجاد نخواهد کرد.

موارد بالا چیزهایی بود که دربارهٔ بیت کوین می‌گفتند و هنوز هم می‌گویند.

حالا به چیزهایی که در سال ۲۰۰۵ دربارهٔ سهام شرکت آمازون می‌گفتند توجه کنید:

 • سهام آمازون پس از حباب بزرگ ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
 • هنوز رقبای بسیاری در میان فروشندگان آنلاین دارد.
 • فقط چند میلیون کاربر فعال در ماه دارد.
 • معمولاً برای فرار از مالیات فروش از آن استفاده می‌شود.
 • بعید به‌نظر می‌رسد که به ارزش تخمین‌زده خود دست یابد.
 • هیچ جریان نقدی ایجاد نمی‌کند.

پس از ترکیدن حباب دات‌کام (dot-com) و بهبود اوضاع کسب‌وکارهای اینترنتی، سهام آمازون به ۳۵ دلار رسید و بحث داغی در مورد اینکه سهام این شرکت تا این حد ارزش ندارد شکل گرفت.

اکنون به سال ۲۰۲۰ باز می‌گردیم. در حال حاضر، هر سهم آمازون حدود ۳,۳۰۰ دلار (۹۰ برابر قیمت سال ۲۰۰۵) ارزش دارد. طی سال‌های اخیر و در بسیاری از مواقع، سهام آمازون یک‌تنه باعث رشد شاخص S&P ۵۰۰ (شاخص بورس آمریکا) شده است.

تصور کنید که در سال ۲۰۰۵، مدیر ثروت (مشاور مالی و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریز حقوقی) یک شرکت سرمایه‌گذاری بوده‌اید و مانند اکثر همتایان خود، هیچ بودجه‌ای برای سرمایه‌گذاری روی سهام آمازون اختصاص نداده‌اید.

دوباره به سال ۲۰۲۰ بازمی‌گردیم، شما هنوز مدیر ثروت هستید و ازآنجاکه در سال ۲۰۰۵ هیچ بودجه‌ای به خرید سهام آمازون اختصاص نداده‌اید، احتمالاً شانسی برای ادامه فعالیت و کسب‌وکار خود نخواهید داشت و از دور خارج می‌شوید!

من (نویسنده مقاله) مدیر ثروت هستم و در سال ۲۰۰۵، افراد بسیاری، از جمله خودم، به‌کلی ارزش بازار آمازون را دست‌کم گرفتیم. در ابتدا، تصور می‌کردیم با یک فروشگاه آنلاین کتاب سروکار داریم که بعد تبدیل به فروشگاه جهانی کتاب شد. سپس، کالاهای دیگری را هم به‌صورت آنلاین به فروش گذاشت و این فروش را هم جهانی کرد. بعد، برای پشتیبانی از این کسب‌وکار تجاری، زیرساخت فضای ابری مهیا کرد و بعد…

موفقیت آمازون تا حدی مدیون مدیریت عالی این شرکت است. با این حال، یکی از عوامل تأثیرگذار در این موفقیت بزرگ، ایجاد بازاری کارآمد و مبتنی بر اینترنت (و بنابراین مبتنی بر شبکه) برای کسب‌وکاری آنلاین بود که برای تمامی تأمین‌کنندگان کالا باز باشد. بدون بازکردن بازار برای فروشندگان شخص ثالث، آمازون نمی‌توانست به «فروشگاه همه‌ چیز» تبدیل شود. این امر، موجودی قابل‌دسترس برای فروش را افزایش داد و موقعیت آمازون را به‌عنوان بازاری آنلاین که همه برای خرید هر آیتمی از آن بازدید می‌کنند مستحکم کرد.

به این ترتیب، آمازون به یک پلتفرم بزرگ اینترنتی بدل شد که ارزش بازار آن از ۱.۵ تریلیون دلار فراتر رفته و هنوز به پیشروی خود در این بازار ادامه می‌دهد. امروز آمازون تنها ۷ درصد از بازار فروش را در اختیار دارد و هنوز می‌تواند رشد بسیار بیشتری داشته باشد.

چرا بیت کوین آمازون بعدی است؟

این روزها، همکاران و همتایان من که در زمینه مدیریت ثروت فعالیت می‌کنند، هنوز همان اشتباهی را در مورد بیت کوین انجام می‌دهند که در سال ۲۰۰۵ در مورد سهام آمازون انجام دادند. نگاهی به فهرست انتقادات ۱۵ سال پیش در مورد سهام آمازون بیندازید؛ حباب، رقابت، استفاده اندک، ارتکاب جرایم، نداشتنِ‌ توانایی در مقیاس‌پذیری و فقدان جریان نقدی. اما اکنون، بیش از یک دهه پس از اینکه ۱۰,۰۰۰ بیت کوین در ازای دو پیتزا (مشابه اولین سفارش موفقیت‌آمیز کتاب از طریق آمازون) مبادله شد، بیت کوین آشکارا برنده بازار پول دیجیتال کمیاب شده است، درست همان‌طور که آمازون چند سال پیش برنده بی‌رقیب بازار تجارت الکترونیک شد و هنوز به پیشتازی خود در این بازار عظیم و مستعد ادامه می‌دهد. بیت کوین هم هنوز راه درازی در پیش دارد.

ارزش طلا که پول کمیاب و محبوب در سرتاسر جهان محسوب می‌شود، درمجموع به حدود ۱۰ تریلیون دلار می‌رسد. بازار بیت کوین که در حال حاضر (۲۸ آبان)، ارزشی معادل با ۳۳۰ میلیارد دلار دارد، کمتر از ۳ درصد از بازار پول کمیاب جهان را در اختیار گرفته است. با این حال، پتانسیل بازار بیت کوین شامل کل بازار پول و ذخیره ارزش ایمن می‌شود. این بازار کلی چندین برابر بزرگ‌تر از بازار طلا است. این امر نشان می‌دهد که بیت کوین تنها کمتر از ۱ درصد از کل بازار موجود را به دست آورده است.

سرمایه‌گذاران مردد می‌گویند بیت کوین هرگز قادر به نوآوری و یا عرضه محصولات جدید، مانند کاری که جف بزوس (Jeff Bezos)، مدیرعامل شرکت آمازون، انجام داد نخواهد بود. اما واقعیت کاملاً برعکس است! بیت کوین به‌جای اینکه زیرنظر تیم مدیریتی با رهبری یک مدیرعامل و تعداد محدودی از کارکنان اداره شود، پلتفرمی باز با هزاران توسعه‌دهنده نرم‌افزار و کارآفرین فوق‌العاده و سخت‌کوش است که در حال ساخت میانبرها، اپلیکیشن‌ها و محصولات مفید اضافی روی پلتفرم این شبکه هستند. مانند صاحبان کسب‌وکارها که موجودی آمازون را به‌شکلی تأمین می‌کنند که این پلتفرم مقصد همیشگی کاربران برای خرید اینترنتی آیتم‌های مختلف باشد، این هزاران توسعه‌دهنده و کارآفرین موفق نیز بیت کوین را به مکانی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری اینترنتی تبدیل کرده‌اند.

بنابراین، از نظر فرصت سرمایه‌گذاری، بیت کوین امروزه تقریباً جایی ایستاده است که آمازون ۱۵ سال پیش ایستاده بود و به همین ترتیب، ارزش بیت کوین نیز احتمالاً در ۱۵ سال آینده به اندازه ارزش سهام آمازون، رشد چشم‌گیری خواهد داشت. در نتیجه، دو نوع سبد سرمایه‌گذاری وجود خواهد داشت: سبد آن دسته از افرادی که به‌اندازه‌ای منطقی بوده‌اند که مقداری بیت کوین برای خود بخرند و سبد افرادی که این کار را نکردند.

اما، فقط یک نوع مدیر ثروت وجود خواهد داشت، زیرا مدیرهای ثروتی که برای مشتریان خود بیت کوین نخریدند، به سرنوشت افرادی دچار خواهند شد که هرگز به سراغ سهام آمازون نرفتند؛ آنها از دور خارج می‌شوند!

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

20 دیدگاه
حمیدرضا
حمیدرضا
3 سال قبل

به نظر مقایسه بین یک شرکت که یک موجود زنده محسوب میشه با یک رمزارز کار درستی نیست.

علی
علی
3 سال قبل

فقط XRP آمازون بعدی خواهد بود

رضا
رضا
3 سال قبل

سلام الان هم میشه این ارز را خرید

سینا نقی زاده
سینا نقی زاده
3 سال قبل

دارید تبلیغ می کنید بیت کوین بخرید

عرفان عظیمی
عرفان عظیمی
3 سال قبل

زر نزن باو

حجت رسولی پور
حجت رسولی پور
3 سال قبل

چه ربطی دارن این دوتا بهم دیگه خدا میدونه!
بیت کوین یه کارنسی و آمازون یه فروشگاه آنلاین
انگار خودتون هم نمیدونید بیت کوین چیه!
این بازار هرگز ۱۰ سال دیگه وجود نداره به این شکل!
گیریم بیت کوین طلای دیجیتال و نامحدود و تورم ناپذیر
اتریوم چی ، ریپل چی؟ یا هزاران ارز دیگه مثه nem که اصن ورشکست شد دو سال پیش.
غیر اینه سفته بازا تو این بازار جولان میدن و هر موقه دلشون خواست بالا پایینش میکنن؟
اینکه سرمایه گذاری کردین دمتون گرم!
ایشالا ۱۰۰ برابر شدنشم ببینید
ولی یادتون باشه شما سود کنید فقط موج سواری کردید!
وگرنه هزاران ارز دیگه و مانند بیت کوین محدود رو میشه ساخت و از نو شروع کرد.
یجوری جبهه نگیرید هرکی ندونه فک کنه بیت کوین چیز منحصر بفردیه.

علیرضا
علیرضا
3 سال قبل

عزیزم بورو چیپس و بستنیتو بخور کار به سرمایه گذارها و سفته بازها نداشته باش..... بورو....

M.tron
M.tron
3 سال قبل

داداش تو ارزونیاش نخریدی الان حالت بده ؟؟؟؟
الانم بخری دیر نیست

hesam
hesam
3 سال قبل

جاهل

مرتضی
مرتضی
3 سال قبل

سلام
صرفا می خواهم چند نکته خدمت شما عرض کنم، اصلا قصد ندارم شما را تشویق به سرمایه گذاری کنم، فقط می خواهم اطلاعاتتون رو تکمیل کنم:
خوبه بدونید اتریوم و ریپل به هیچ وجه کاربردهای مشابه بیت کوین را ندارند. بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت ارز دیجیتال (بیت کوین) استفاده می شود در حالی که بلاک چین اتریوم برای اجرای کدهای برنامه نویسی طراحی شده است.بلاک چین بیت کوین مانند سیستم عاملی است که تنها یک برنامه روی آن اجرا می شود و آن هم بیت کوین است، اما در بلاک چین اتریوم می توان هزاران برنامه (توکن) اجرا کرد و ضمنا هدف بیت کوین پرداخت همتا به همتا است در حالی که هدف اتریوم توکنیزه کردن برنامه های کاربری به منظور عدم تغییر آنها و ... ساخته شده است. پس تفاوت اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است که در این مقال نمی گنجد.
سفته بازها در هر بازاری جولان می دهند، در کشور خودمان شما را به بورس اوراق بهادار ارجاع می دهم تا ببینید سفته بازها چه کردند با سرمایه مردم، حال باید بگوییم همه شرکت های در بورس نابود میشوند !!!!
همیشه سود کردن حاصل موج سواری است، شما حتی اگر تولید کننده هم باشید بر روی موج تقاضای بازار سوار شدید، پس سود کردن به واسطه سوار شدن بر یک موج نه تنها بد نیست بلکه یک هنر است.
اما چرا نمی توان از نو ساخت، نگاهی به هش ریت شبکه بیت کوین بیندازید تا پاسخ خود را دریافت کنید. فرض کنید به طور متوسط هش ریت هر دستگاه 40 تراهش باشد، می دانید چه تعداد دستگاه برای رسیدن به این هش ریت نیاز است؟ چقدر زمان می برد مجددا این تعداد دستگاه تولید شود و در اختیار افراد قرار تا در فارمهای خود قرار دهند؟ چرا باید این کار را انجام دهند و هزاران چرای دیگر که نمی گذارد بیت کوین دیگری متولد شود.
***بیت کوین واقعا منحصر به فرد است***

MokaDeliC
MokaDeliC
3 سال قبل

درود. با بخش اول کامنت شما موافقم. البته به نظرم نویسنده فقط خواسته پارامترهای مشابه دو بازار رو مقیاس قرار بده، که خب قیاس مع الفارقه. در مورد بخش انتهایی کامنت میتونم مثال چرخ رو بزنم. کسی که اختراعش کرد میدونست بقیه هم بهترشو میسازن ولی توجه کن که ماهیت چرخ ایجاد شد. این همون برگ برندس.

علی
علی
3 سال قبل

دوست عزیز ظاهرا شما جبهه گرفتیو خیلی داری تعصبی برخورد میکنی
این مطلب فقط بازار بیت کوینو با اوایل بازار سهام آمازون مقایسه کرده همین
قرار نیس بیت کوین و سهام آمازون شبیه هم باشن یا بهم ربطی داشته باشن که بخواییم بازارشونو باهم مقایسه کنیم و قرار هم نیست که بازار بیت کوینو با بازارهای مالی دیگه ای که شبیهش نیست مقایسه نکرد

Dayimamed
Dayimamed
3 سال قبل

هزاران فلز با ارزش تر از طلا کشف شده ولی بازار هیچ کدام مانند طلا نیست، هزاران سایت فروش آنلاین ساخته شده ولی هیچ کدام مانند آمازون نیست، هزاران ارز دیجیتال... ولی هیچ کدام مانند بیت کوین نیست

علی
علی
3 سال قبل
پاسخ  Dayimamed

بیت کوین چه مزیت رقابتی و کاربردی داره ؟؟؟؟؟؟؟؟ از غیرمتمرکز ... اینا نگو ، چون مزیت رقابتی نیست ، بگو ببینم چی داری برای گفتن

یاشار
یاشار
3 سال قبل

سلام دوستان بنظرتون بیت کوین تا بیست هزار دلار میره؟

مصطفی
مصطفی
3 سال قبل
پاسخ  یاشار

بله داداش رفت بالاتر هم رفت

saeed
saeed
3 سال قبل
پاسخ  یاشار

عذر میخوام کسی که نداره بیت دوست داره بره پایین قیمتش

محمد
محمد
3 سال قبل
پاسخ  saeed

خدا رو شکر که عذر خواستی شت کوین هم تحلیل کن :))

saeed
saeed
3 سال قبل
پاسخ  یاشار

همه برای بارش باران دعا کردند ! غافل ازینکه خداوند با کودکی است که کفش هایش سوراخ اسات... کسی که داره دوس داره بره بالا و کسی که نداره طبیعتا میخواد بره بالا. جواب طبق تحلیل لطفا!

رضا
رضا
3 سال قبل
پاسخ  یاشار

بله تا آواخر دی یا زود تر به 20000 دلار خواهد رسید