بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲

امسال بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری کدام‌‌ها هستند؟ برای پاسخ به این‌ سؤال پرتکرار، به‌رسم دو سال گذشته، امسال هم در این مقاله تحلیل‌ها و نظرات شخصی‌ام را به اشتراک می‌گذارم.

بدون مقدمه‌چینی به‌سراغ سال ۲۰۲۲ می‌رویم. در این مقاله قصد دارم بین ۱۶,۵۰۰ ارز دیجیتال مختلف، مانند سال‌های گذشته ۱۰ ارز دیجیتال را معرفی کنم که به نظرم بیشترین پتانسیل را برای سال جاری میلادی دارند.

عملکرد ارزهای معرفی‌شده در ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ با یک روند صعودی شدید آغاز شد و ۲۰۲۲ را با سقوط شروع کردیم. اکنون که دارم این مقاله را می‌نویسم، با اینکه روند نزولی ابتدایِ ۲۰۲۲ بیشترِ سودهای به‌دست‌‌آمده را از بین برده است، اگر بخواهیم کمی تاریخی نگاه کنیم، نسبت به بازارهای نزولی قبلی که رکود بازار به‌مراتب وخیم‌تر بود، روی‌هم‌رفته سال بدی را پشت سر نگذاشته‌ایم؛ اگرچه اواخر سال کاممان را تلخ کرد.

حالا بیایید ببینیم که ارزهای معرفی‌شده در سال ۲۰۲۱ تاکنون چه عملکردی داشته‌اند.

کار روی این مقاله را از یکم ژانویه ۲۰۲۲ (۱۱ دی ۱۴۰۰) آغاز کرده‌ام و وارد فرایند تحقیق و نوشتن شده‌ام؛ بنابراین همین تاریخ را به‌عنوان معیارم برای بررسی عملکرد ارزهای دیجیتال در نظر می‌گیرم.

با توجه به این تاریخ، عملکرد ارزهای دیجیتال معرفی‌شده در سال ۲۰۲۱ را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ - عملکرد ارزهای معرفی‌شده

همچنین، مقاله قبلی ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ منتشر شد و این مقاله را بیش از یک ماه زودتر شروع کرده‌ام؛ بنابراین زمانی که این مقاله را می‌نویسم، هنوز از معرفی ارزها یک‌ سال نگذشته است.

به‌طور کلی، همان طور که در عکس بالا هم مشاهده می‌کنید، با اینکه بازار ارزهای دیجیتال بعد از اوج‌گیری، در اواخر ۲۰۲۱ نزولی شد، تا یک ژانویه ۲۰۲۲ بیشتر ارزهای معرفی‌شده در سود بوده‌اند و برخی ارزها مانند دیسنترالند هم حدود ۱۰۰۰درصد سود داده‌اند که به‌خودیِ خود تمام ضرر ارزهای دیگر را جبران می‌کند.

نباید فراموش کرد که در بازار نزولی، حتی ۳۰‌درصد سود هم پیروزی است.

اختیار و مسئولیت نهایی با شماست

مانند سال گذشته، دوباره این جمله را تکرار می‌کنم: مقاله «بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌‌گذاری در سال ۲۰۲۲» با ساعت‌ها تحقیق و بررسی نوشته شده است و تمام آنچه که می‌خوانید، صرفاً نتیجه‌گیری و نظر شخصی خودم است.

محتوای این مقاله به هیچ‌ عنوان نباید به‌عنوان یک توصیه برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. طبق قاعده سرمایه‌گذاری، قبل از به‌خطرانداختن پول، خودتان وظیفه دارید به‌طور کامل تحقیق کنید و شرایط را بسنجید. من و وب‌سایت ارزدیجیتال هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان‌های احتمالی شما نداریم.

بنابراین، اول هر خطِ این مقاله، خودتان «به‌نظر من» را اضافه کنید.

همچنین، لازم است دوباره تأکید کنم شرایط بازار در سرمایه‌گذاری‌ها دخیل است و اگر وضع بازار خوب نباشد، خوب‌بودن پروژه‌ کمک زیادی نمی‌کند؛ مثلاً زمانی که بازار نزولی باشد، احتمالاً هر چه بخرید به‌ضرر ختم می‌شود؛ مگر اینکه خوش‌شانس باشید و پروژه مسیر دیگری طی کند.

چه ارزهایی را معرفی می‌کنم؟

بعد از کار در معدن سخت‌ترین کار چیست؟ انتخاب ۱۰ ارز دیجیتال از میان بیش از ۱۶,۰۰۰ ارز دیجیتال؛ آن هم وقتی که صدها پروژه آینده‌دار در بین‌شان است.

سال گذشته پروژه‌های زیادی هزاران درصد رشد کردند و خیلی‌ها با ارسال پیام گله کردند که چرا آنها را معرفی نکرده بودم. در پاسخ می‌گویم که برایم راحت‌تر بود اگر ۱۰۰ ارز دیجیتال را معرفی می‌کردم که بالاخره چندتای آن بیش از هزار درصد رشد کند؛ اما قصد نداشتم چشم‌بسته غیب بگویم.

امسال هم مانند سال‌های پیش، فقط ۱۰ ارز دیجیتال را به‌عنوان گزینه‌های اصلی معرفی می‌کنم. در این مقاله هم سعی کرده‌ام همه طیف‌ها و دسته‌بندی‌های مختلف را در نظر بگیرم و ارزهای دیجیتال را نسبت به حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند و همچنین از بزرگ به کوچک معرفی کنم تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بزرگ و مهم، بشود از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کوچک‌تر هم بهره برد.

هدف من در درجه اول این است که کمترین ریسک را در نظر بگیرم و بعد به فکر پتانسیل رشد یک پروژه باشم.

فرض مقاله سال گذشته، در این مقاله هم برقرار است:

فرض این است که ارزهای معرفی‌شده حداقل برای یک‌ سال سرمایه‌گذاری شوند و تا پایان یک سال به فروش نرسند.

درباره مقدار سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، هر چقدر از یک ارز دیجیتال بزرگ به‌سمت یک ارز دیجیتال کوچک می‌رویم، طبق قاعده کلی، پتانسیل رشد بیشتر می‌شود و ریسک افزایش می‌یابد. با درنظرگرفتن این حقیقت، تقریباً همه بزرگان سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند بیشتر سرمایه‌ خود را روی ارزهای بزرگ سرمایه‌گذاری کنید و کمی هم به ارزهای دیجیتال کوچک اختصاص دهید.

به‌عنوان نمونه، من شخصاً بیش از ۷۰درصد از سرمایه‌ام را فقط روی بیت کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنم و ۳۰‌درصد را به بقیه اختصاص می‌دهم.

به‌سراغ اصل مطلب می‌رویم. ۱۰ ارز دیجیتال برتر برای خرید در سال ۲۰۲۲:

بیت کوین (BTC)

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری - بیت کوین

دوباره همان جمله‌ای که برای مقاله ۲۰۲۱ نوشتم: «نمی‌توان به سبد سرمایه‌گذاری‌ای که بیت کوین در آن وجود ندارد صفت «خوب» را نسبت داد.»

سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال در طول سال ۲۰۲۱ وضعیت مناسبی نداشت و تا مرز ۳۷‌درصد هم کاهش پیدا کرد. ورود ارزهای دیجیتال جدیدتر و قدرت‌گرفتن اتریوم که در ادامه درباره آن توضیح می‌دهم، از علل اصلی کم‌شدن قدرت بیت کوین در بازار بود. با این حال، بیت کوین هنوز اولین است، برترین است و تراکنشی روی آن برگشت نخورده است. بیت کوین هنوز هم پادشاه است.

همچنان اصرار دارم که اگر قرار باشد فقط یک ارز دیجیتال را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت انتخاب کنید، از نظر من آن ارز باید بیت کوین باشد.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۴۶,۴۰۰ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۱

اتریوم (ETH)

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری - اتریوم

اگر سال گذشته ۰.۰۰۰۰۰۰۱ درصد درباره سرمایه‌گذاری روی اتریوم شک داشتم، امسال دیگر همین مقدار شک هم وجود ندارد؛ ملکه ارزهای دیجیتال (که شاید پادشاه شود!) هرگز این قدر قدرتمند نبوده است.

چند ماه آخر سال ۲۰۲۱ یک بحث در میان قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال داغ بود: شاید اتریوم جای بیت کوین را بگیرد. اگرچه بیت کوین همیشه اول بوده است و از نظر بار روانی بازار نمی‌شود چنین اتفاقی را تصور کرد، اگر بخواهیم فقط به اعداد تکیه کنیم، اول‌شدن اتریوم اصلاً بعید نیست. سلطه اتریوم در بازار از ۱۱‌درصد در اوایل ۲۰۲۱ به بیش از ۲۰‌درصد در زمان نگارش این مقاله رسیده است.

همان طور که در مقاله «مرور سال ۲۰۲۱ از نگاه ارزدیجیتال» نوشتم، امسال دیدیم که اتریوم واقعاً کار می‌کند. امسال از دیفای وام گرفتیم، در صرافی‌های غیرمتمرکز تبادل کردیم و دیدیم که بدون بانک متمرکز هم می‌شود امور مالی‌ را انجام داد. انتخاب دوم من قطعاً اتریوم است.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۳,۷۰۰
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۲

دوج کوین (DOGE)

چرا دوج کوین؟

در مقاله سال ۲۰۲۱ درباره دوج کوین نوشتم: «دوج کوین از سال گذشته تا اکنون بیش از ۱,۵۰۰ درصد رشد داشته است که عاملی جز حواشی مربوط به حمایت ایلان ماسک و حمایت قوی از آن در شبکه‌های اجتماعی ندارد. قطعاً دوج‌ کوین یک ارز دیجیتال جذاب است، اما من نمی‌توانستم در مقاله‌ام ارزی را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت معرفی کنم که توسعه چندانی روی آن انجام نمی‌شود و برنامه‌ای برای آینده ندارد.»

اشتباه کردم. آدم‌ها اشتباه می‌کنند و اشتباه خودم را می‌‌پذیرم. راستش را بخواهید قدرت «روایت» را در اقتصاد دست‌کم گرفتم. دوج کوین در میان هزاران ارز دیجیتال کوچک‌ و بزرگ، انتخاب سوم من است. چرا؟ در مقاله «چرا و چگونه دوج کوین محبوب شد؟» توضیح دادیم؛ اما به‌طور خلاصه می‌شود این عبارت‌ها را ادا کرد: «پول خودمانی»، «روایت جذاب»، «کاربرد پولی»، «حامیان بزرگ» و «داشتن جامعه‌ای بزرگتر از اتریوم».

به‌تازگی نقشه راه دوج کوین هم منتشر شده است و دیگر یک پروژه بدون برنامه هم نیست.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۰.۱۷ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۱۲

یونی‌سواپ (UNI)

چرا یونی‌سواپ؟

در مقاله سال ۲۰۲۱، از طبقه «صرافی‌ها»، بایننس کوین را معرفی کردم. همچنان بایننس کوین گزینه جذابی است و پایه‌های امپراتوری بایننس هنوز سست نشده است. در همان مقاله هم گفتم که اگر به آینده بایننس به‌عنوان یک اکوسیستم نسبتاً متمرکز امیدوار نیستید، می‌توانید به‌عنوان بزرگترین صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ را در نظر بگیرید.

ازآنجاکه نمی‌خواستم تعداد ارزهای معرفی‌شده زیاد باشد، در این مقاله یونی‌سواپ را انتخاب کردم. دلیل این انتخاب؟ پیشرفت‌های اتریوم، تداوم توسعه روی یونی‌سواپ مانند پروتکل‌های لایه دوم که باعث کاهش کارمزدها می‌شود و در نهایت داغ‌بودن حوزه دائو که در ادامه مقاله درباره آن می‌خوانید. یونی‌سواپ یکی از بزرگترین پروژه‌های حوزه دائو است.

اگر بخواهیم یک توکن حاکمیتی قدرتمند با مکانیزم ساده و قابل‌فهم معرفی کنیم، توکن UNI گزینه اول بیشتر کارشناسان است. یونی‌سواپ چهارمین ارز دیجیتالی است که انتخاب کرده‌ام.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۱۷ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۲۰

دیسنترالند (MANA)

چرا دیسنترالند؟

دیسنترالند سال گذشته برنده اصلی فهرست ما بود. امسال هم به آن امید دارم؛ البته نه مثل سال قبل.

شاید امسال دیگر خبری از رشد ۱,۰۰۰ درصدی نباشد؛ اما با توجه به داغ‌بودن تب متاورس و پیشرفت‌های احتمالی در آینده، ضرر ندارد کمی از توکن‌های متاورس مانند «مانا» داشته باشیم.

برگ برنده دیسنترالند در سال جاری میلادی، نقشه راه و قراردادهایی است که امضا کرده است و در سال ۲۰۲۲ احتمالاً خبرهای زیادی از این پلتفرم خواهیم شنید.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۳.۲ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۳۱

استکس (STX)

چرا استکس؟

در مقاله سال ۲۰۲۰ هم استکس را معرفی کردم. آن زمان نامش بلاک‌استکس (Blockstacks) بود و قیمتش هم فقط ۰.۰۰۸ دلارِ ناقابل.

علاقه خاصی به استکس دارم و از مدت‌ها پیش به‌قول معروف «هودلر» آن بوده‌ام. استکس ایده «اینترنت غیرمتمرکز روی بیت کوین» را پیش‌ می‌برد. استکس را مانند اتریوم در نظر بگیرید که برای حفظ امنیت خود به بلاک چین بیت کوین متصل است.

به‌نظرم به‌عنوان یک پلتفرم با انبوهی برنامه غیرمتمرکز و تعداد زیادی حامی مشهور، هنوز جای رشد زیادی برای آن وجود دارد. مونیب‌علی، بنیان‌گذار این پروژه، به‌خوبی شناخته شده است و با توجه به اتصال پروژه به شبکه بیت کوین، از سمت جامعه و توسعه‌دهندگان بیت کوین حمایت می‌شود.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۲.۱۸ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۵۲

چیلیز (CHZ)

چرا چیلیز؟

نتوانستم به پیشرفت‌های چیلیز بی‌توجه باشم؛ هر ماه تیم‌ها و لیگ‌های جدید!

چیلیز بستری برای عرضه توکن‌های هواداری است. این پلتفرم تمرکز خود را روی ورزش (به‌خصوص فوتبال) گذاشته است؛ اما روی کاغذ می‌تواند برای هر جامعه‌ای توکن بسازد. اعضای یک جامعه (به‌عنوان مثال تیم فوتبال) با داشتن توکن می‌توانند با تیم خود ارتباط بگیرند و حتی در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند.

باشگاه‌های بزرگی مانند بارسلونا، پاری‌سن‌ژرمن و یوونتوس توکن‌های خود را روی این پلتفرم عرضه کرده‌اند و به‌طور مداوم تیم‌ها و لیگ‌های بیشتری با عرضه توکن وارد اکوسیستم چیلیز می‌شوند. این پلتفرم حتی به‌سراغ سایر ورزش‌ها هم رفته است که ازجمله آنها می‌شود به لیگ فوتبال آمریکایی ایالات متحده یا همان NFL اشاره کرد. شاید خیلی سطحی به‌نظر برسد؛ اما خیلی از تحلیلگران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را فرصت خوبی برای چیلیز می‌دانند. انتخاب چیلیز برای سرمایه‌گذاری غیرمنطقی نیست.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۰.۲۸ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۷۳

اراگون (ANT)

چرا اراگون؟

اراگون از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال است. پس از زمستان ارزهای دیجیتال (از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰)، مدت‌ها در کف قیمت بود و خیلی‌ از تحلیلگران مانند صدها توکن دیگر که نابود شدند، انتظار مرگش را می‌کشیدند؛ تا اینکه با فراهم‌شدن زیرساخت‌ها، فضای دائو یا همان «سازمان خودگردان غیرمتمرکز» دوباره رونق گرفت و اراگون را نجات داد.

اراگون ابزارهایی برای ایجاد دائو ارائه می‌دهد؛ حوزه‌ای که در سال ۲۰۲۲ ترند است و ممکن است دارندگان این توکن همان بیل‌فروش‌هایی باشند که با فروش بیل به جویندگان طلا (دائو) ثروتمند می‌شوند.

بیش از ۸۰درصد از توکن‌های سال ۲۰۱۷ اکنون با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ اما برخی از آنها توانستند با به‌روزرسانی فعالیت‌های خود زنده بمانند؛ اراگون‌ یکی از این پروژه‌هاست.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۱۳.۶ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۱۵۴

ساورین (SOV)

چرا ساورین

در مقاله سال ۲۰۲۱ گفتم حوزه دیفای را دنبال کنید؛ امسال هم می‌گویم و سال‌های بعد هم خواهم گفت. کم‌کم باید با بانک‌ها خداحافظی کنیم.

ساورین هم یک پروژه دیفای است؛ اما یک ویژگی جالب دارد: روی بیت کوین ساخته شده است. طبق تخمین‌ها، بیش از ۷۰درصد پلتفرم‌های دیفای روی اتریوم کار می‌کنند و از این نظر اتریوم واقعاً رقیبی ندارد. با این حال، بحث جدیدی در بین بیت کوینرهای بزرگ و شناخته‌شده شکل‌ گرفته‌ است: دیفای روی بیت کوین. آنها معتقدند پلتفرم‌های مختلف می‌توانند پروژه‌های دیفای را به‌طور غیرمستقیم روی شبکه بیت کوین بسازند و امنیت پلتفرم خود را به امنیت شبکه بیت کوین گره بزنند. ساورین یکی از برترین پروژه‌های دیفای روی بیت کوین است. کاربران می‌توانند با ساورین، با وثیقه‌گذاشتن بیت کوین یا توکن‌های ساورین، به‌صورت غیرمتمرکز وام دریافت کنند یا توکن مبادله کنند.

با توجه به کوچک‌بودن بازار دیفای بیت کوین و پتانسیل بالایی که این حوزه دارد، توکن ساورین (SOV) انتخاب نهم من است.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۸.۹ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۲۹۹

رریبل (RARI)

چرا رریبل؟

درحالی‌که اوپن‌سی (Opensea) در بازار NFT‌ها یکه‌تازی می‌کند، کمتر کسی به رریبل، دومین بازار بزرگ توکن‌های غیرمثلی، توجه دارد.

در بازار NFT‌ها، همچنان رقیبی برای اوپن‌سی دیده نمی‌شود؛ پلتفرمی که هنوز توکن هم ندارد و هزاران نفر به‌امید ایردراپ آن نشسته‌اند. با این حال، رریبل که پس از اوپن‌سی برترین بازار NFT‌هاست، پتانسیل زیادی دارد که بتواند فاصله خود را هرچند خیلی کم با اوپن‌سی کاهش دهد. همان «خیلی کم» می‌تواند چند میلیارد دلار ارزش به این پلتفرم اضافه کند.

این پروژه توکن هم دارد و اتفاقاً در اکوسیستم هم به‌خوبی جا افتاده است. به‌عقیده بیشتر تحلیلگران، ارزش رریبل بسیار بالاتر از قیمتی است که معامله می‌شود.

 • قیمت در یک ژانویه ۲۰۲۲: ۱۲.۴ دلار
 • رتبه برحسب ارزش بازار در زمان نگارش مقاله: ۴۸۰

کمی ریسک؟

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ - پرریسک‌ها

امسال هم مانند سال گذشته، چند توکن پرریسک را معرفی می‌کنم که ممکن است پتانسیل زیادی برای رشد داشته باشند؛ اما با توجه به خطرات پیرامونشان، منطقی نیست که مبلغ زیادی روی آنها سرمایه‌گذاری شود.

من جای شما باشم، اگر بخواهم روی این توکن‌ها سرمایه‌گذاری کنم، مبلغ ناچیزی سرمایه‌گذاری می‌کنم. همچنین، همان طور که در ابتدای مقاله گفتم، دوباره تأکید می‌کنم این پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست و لازم است خودتان هر ارز دیجیتال را به‌طور دقیق بررسی کنید.

تون کوین (Toncoin)

اگر ارز دیجیتال تلگرام (گرام) به‌علت مشکلات حقوقی، متوقف نمی‌شد، شاید اکنون در حال رقابت با اتریوم بود. تون کوین همان کد ارز دیجیتال تلگرام است که دو نفر از توسعه‌دهندگان آن قصد دارند بدون نام تلگرام ادامه‌اش دهند. تلگرام هم با تبلیغات گسترده در کانال‌ها، به‌طور غیرمستقیم از آن حمایت کرده است. همچنین، مدیرعامل تلگرام در کانال تلگرامی خود برای این پروژه آرزوی موفقیت کرده است.

فرکس شیر (Frax Share)

فرکس نوآوری جالبی در عرضه استیبل کوین‌ها ارائه کرده است. هرچند رقابت سختی در پیش دارد؛ اما حامیان قدرتی را جمع‌آوری کرده است. دو توکن دارد: Frax که استیبل کوین است و قیمت ثابتی دارد و Frax share که توکن حاکمیتی این پلتفرم است و حکم سهام را دارد و نسبت به ارزش پلتفرم بالا و پایین می‌شود؛ اگر سرمایه‌گذاری می‌کنید، توکن دوم را باید بخرید.

این (In)

«این» توکن بومی پلتفرم اینویکتوس‌دائو (Invictusdao) است. این پلتفرم با مکانیزم خاص خود که در چند خط قابل‌توضیح نیست، رقم بالایی جذب سرمایه کرده است. اقتصاد درون این پلتفرم به‌نظرم خیلی جذاب است.

ترند امسال کریپتو: دائو، وب‌۳ و پروتکل‌های لایه دوم اتریوم

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ - ترندها

سال ۲۰۲۱ حوزه NFT را به‌عنوان ترند سال معرفی کردم و واقعاً هم سال گذشته را می‌شود «سال NFT‌ها» دانست. امسال هم NFT‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارند؛ اما اگر بخواهم حرف جدیدی بزنم، ترندهای امسال عبارت‌اند از: دائو، وب‌۳ و پروتکل‌های لایه دوم اتریوم.

دائو

درباره دائو در مقاله «دائو چیست» بخوانید. به‌بیان ساده، دائوها آمده‌اند که فرایندها را غیرمتمرکزتر کنند. احتمالاً در سال ۲۰۲۲ از آنها زیاد خواهیم شنید. از این لینک می‌توانید توکن‌های حوزه دائو را مشاهده کنید.

وب‌۳

وب‌۳ چیز جدیدی نیست؛ اما استفاده از واژه آن زیاد شده است. به‌طور کلی هر پلتفرم غیرمتمرکزی که در آن همه بتوانند مشارکت کنند، شامل وب‌۳ می‌شود که حوزه دیفای و NFT را دربر می‌گیرد. با این حال، وب‌سایت کوین مارکت کپ، نوع خاص‌تری از پلتفرم‌ها را به‌عنوان پلتفرم‌های وب‌۳ در نظر گرفته است که از این لینک می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

پروتکل‌های لایه دوم اتریوم

پروتکل‌های لایه دوم اتریوم (Layer ۲ Protocols) که آمده‌اند مشکل کارمزدهای اتریوم را حل کنند، به‌سرعت در حال توسعه هستند و بیشتر آنها احتمالاً در سال ۲۰۲۲ توکن‌های خود را عرضه می‌کنند. مهم‌ترین‌شان عبارت‌اند از:

 • آربیتریوم (Arbitrum)
 • آپتیمیزم (Optimism)
 • زی‌کی‌سینک (Zk-sync)
 • استارک‌ویر (Starkware)
 • لوپرینگ (Loopring)

جمع‌بندی

در مقاله امسال هم مانند سال‌های گذشته، ارزهای دیجیتالی را معرفی کردم که به نظرم برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در سال ۲۰۲۲ بهترین گزینه‌های موجود هستند. قطعاً ارزهای دیجیتال زیادی مانند بایننس کوین، سولانا، پولکادات، کاردانو، اولنچ، ترا و … می‌توانستند در فهرست من وجود داشته باشند؛ اما تمایل نداشتم که از ده‌ها ارز دیجیتال نام ببرم یا اینکه مقاله را تنها با ارزهای بالای جدول پر کنم.

مانند دفعات قبل، دوباره تأکید می‌کنم که تمام مطالب این مقاله صرفاً نظر شخصی خودم هستند و هیچ مسئولیتی در قبال ضرر و زیان شما ندارم. قطعاً این وظیفه هر سرمایه‌گذاری است که قبل از سرمایه‌گذاری خودش تحقیقات کامل را انجام دهد و شرایط را بسنجد.

همچنین، مانند سال‌های گذشته به گفتن این حقیقت اصرار دارم که وضعیت کلی بازار در سود و زیان شما نقش اساسی دارد و می‌تواند تمام انتخاب‌های شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. به‌عنوان مثال، این را در نظر داشته باشید که بازار ممکن است دو سال یا بیشتر وارد رکود شود.

بنابراین، همیشه با مقدار پولی سرمایه‌گذاری کنید که اگر تمام آن هم از بین رفت، خللی در زندگی شما ایجاد نشود. شاید گفتن دوباره این تجربه ضرر نداشته باشد که طبق قاعده کلی بازار، اگر با دید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید، ریسک شما کاهش خواهد یافت؛ چراکه تاریخچه بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بلندمدت برنده میدان هستند؛ به ‌شرطی که روی پروژه‌های درستی سرمایه‌گذاری شود.

پرسود باشید.

اشتراک
اطلاع از
guest
126 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
skynet
skynet
1 روز پیش

سلام آقای آذرنیوار خدا قوت
ممنون میشم نظرتون رو راجب ارز Mina بدونم…

محمد علی
محمد علی
3 روز پیش

سلام جناب آذر نیوار عزیز
خدا قوت
خواستم نظرتون درباره ارز بلاک توپیا بدونم

رادین
رادین
3 روز پیش

با سلام
استاد safemoon هم ارز خوبیه و خوب داره کار میکنه نظرتون چیه؟

Knight Of Cydonia
Knight Of Cydonia
3 روز پیش

درود بر شما جناب آذر نیوار بزرگوار و هم چنین اعضای محترم تیم ارز دیجیتال
در ابتدا از زحمات شما و سایر اعضای تیم کمال تشکّر و قدردانی رو دارم. حقیقتاً مجموعه شما با تولید محتوای حرفه ای و ارزشمند، پوشش سریع اخبار حوزه کریپتو مارکت و ارائه سایر تحلیل ها پیرامون رمز ارز ها، بهترین انتخاب و قابل اعتماد ترین وب سایت فارسی زبان جهت رصد و پیگیری آخرین تحوّلات این حوزه بوده؛ امیدوارم هم چنان در این مسیر موفّق و سربلند باشید.
یه خواهشی از شما داشتم، اگر بتونید یک راهنمایی در این زمینه داشته باشید عمیقاً سپاسگزار لطف و محبّت شما خواهم بود.
می خواستم پیرامون شبکه فایل کوین و اساساً این پروژه که توسط خوان بنت و شرکت پروتکل لبز راه اندازی شده و یکی از شناخته شده ترین پروژه های این صنعت هست نظر شما رو جویا بشم.
بنده روی خیلی از ارز های پر پتانسیل و آینده دار سرمایه گذاری کردم و خوشبختانه همگی سود های بسیار خوبی رو نصیبم کردند.
منتهی ارز FIL شبکه فایل کوین اخیراً [ میشه گفت از نوامبر تا کنون ] واقعاً باعث نگرانی شده و نوعی FUD بین سرمایه گذاران خودش ایجاد کرده؛ می دونم تعداد Coin هایی که پیوسته عرضه میکنه به خاطر استخراج و پاداش ماینر ها هستش، از طرفی ممنوعیت چین هم بی تأثیر روی عملکرد چنین ارزی نبوده؛ چون بسیاری از استخراج کنندگان این شبکه چه ذخیره سازی فایل چه بازیابی در آسیای شرقی به ویژه چین حضور داشتند. از طرفی شما به حوزه وب ٣ اشاره کردین و اینطور که پیداست دیر یا زود این حوزه هم به نحوی Trend خواهد شد. پیرامون این پروژه و تکنولوژی IPFS اطّلاعات دارم و البته حوزه هایی نظیر نسل سوّم وب و ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل یا مدیریت داده ها که شبکه فایل کوین در این زمینه ها فعّالیت میکنه.
حقیقتاً نقطه ورود بسیار مناسبی هم داشتم تا اینکه ریزش اخیر [ تا مرز 32 دلار ] باعث شد نسبت به فایل نگران بشم؛ چون اصلاً انتظار نداشتم چنین پروژه ای بخواد تا این اندازه سقوط کنه و حتّی در بازار خرسی هم مرز 40 تا 50 دلار رو متصوّر بودم. به هر حال، واقعاً لطف می کنید اگر پیرامون این رمز ارز FIL در حدّ حتّی الامکان مطلب یا پاسخی ذیل نظر بنده توضیحاتی ارائه بدین. به نظر شما هم چنان به چشم بلند مدّت مثلاً تا اواخر 2022 میشه به این پروژه چشم دوخت یا رقبایی چون Arweave می تونن از این پروژه پیشی بگیرن؟

سپاس از توجّه شما

همواره پایدار و برقرار باشید. 🌹

محمد
محمد
4 روز پیش

سلام آقای آذرنیوار
از مقاله خوبتون تشکر میکنم
میشه نظرتون رو در مورد ارزهای سندباکس ، انجین کوین و وکس بفرمایید
آیا ارزش سرمایه گذاری دارند؟

محمد
محمد
3 روز پیش

ممنون
اگر شما خودتون بخوایین از بین این سه تا یکی رو انتخاب کنید انتخابتون کدومه؟

Haji
Haji
4 روز پیش

با سلام
اقاي آذرنيوار شما بحثي از شيبا و ادا و كلي ارز ديگه نكردين
يني مطمعن باشيد بسياري از ارز ها امثال بشدت مستعد رشد هستند و پامپ ميكنند بعنوان مثال
yooshi
nft
win
shiba
elon
btt
baby doge
حالا همه ي اينها بكنار
اقاي آذرنيوار شما يه ماه پيش مقاله اي گذاشتين ك قيمت بيت از ٤٦ پايين تر نمياد
برادر هيچ موقه با نظر شخصي نميشه صد در صد اين بازار رو پيش بيني كرد
ميدونم كه شما هم بفكر مردم هستي اما اگر خيلي دلسوز هستين قبل اينكه ارزي رشد چندين برابري بكنه خبر بدين ن اينكه بعد دو روز
ان شاءالله هموطنانم هر ارزي ك خريدن با بيشترين سود ممكن سال ١٤٠٠ رو سپري كنند و به همه ارزوهاشون برسند
ادمين تاييد كن اگه تحمل انتقاد دارين

جلال
جلال
4 روز پیش

به لطف مقالات شما با آگاهی مناسب از سه سال پیش در حوزه کریپتو‌ کسب سود کردم و از تسلط شما در دو زمینه ارزهای دیجیتال و مدیریت ریسک استفاده کردم.ممنون که دانش قشنگتون رو بی دریغ به اشتراک گذاشتین.سپاس جناب آذرنیوار عزیز

رضا رشید
رضا رشید
4 روز پیش

سلام و درود بر شما استاد ارجمند من مقدار کمی موجودی دارم حقیقتا به روش و سازوکار این برنامه اشنایی ندارم چجوری میتونم یاد بگیرم و تنها مبلغ ناچیز م سرمایه‌گذاری کنم لطفا هدایت بفرمائید. ممنونم بابت زحمات شما

احمد معظمی
احمد معظمی
4 روز پیش

کاش چند تا شت کوین هم معرفی می‌کردید

سجاد احمدی
سجاد احمدی
4 روز پیش

سلام،این نظر شخصی شما بود ،جز بیت کوین و اتریوم ما بقی قابل اعتماد نیستن، ارزی مثل بایننس،وی چین،متیک ،آدا ،جز کم ریسک ها به حساب میان

مهران وینکی
مهران وینکی
4 روز پیش

خیلی ممنون نظرتون درباره راکا چیه؟

صفاییان
صفاییان
4 روز پیش

در ارتباط با مطالب کتاب یک ساتوشی سوالی دارم
ممنون میشم ادرس ایمیلتون رو بفرمایید

سایه
سایه
4 روز پیش

لطفا میشه در مورد ada صحبت کنید

عادل صفری
عادل صفری
5 روز پیش

سلام استاد گرامی اگه پارسال کسی بهتون میگفت شیبا تا سال دیگه 40 ملیون درصد رشد میکنه شما چ جوابی میدادید؟ بیشتر ارزهایی ک شما معرفی میکنید ارزهایی هستند ک خیلی قیمتشون بالاس دیدگاه شما در بازار کریپتو یم دیدگاه سرمایداری است اما اصلااا ی نیم نگاهی ب کف جامع ندارید ک شاید افرادی فقط با قدرت 10 دلار میخواهند وارد این موج بیکران شوند

سعید
سعید
5 روز پیش

سلام اقای اذرنیوار لطف کنید ۵ عدد ارز با اسم برامون معرفی کنید که برای طولانی مدت و پنج عدد ارز برای مدت کوتاه ممنون

حمیدشکروی
حمیدشکروی
5 روز پیش

سلام و خسته نباشید
وتشکر بابت زحماتتون وخدمات اپلیکیشن خوب و جامع ارز دیجیتال
بهترین آرزوها و توفیق روز افزون رو براتون از درگاه خداوند متعال خواستارم

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA