ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

بیت کوین به‌عنوان یک پروژه همگانی شکل گرفت. این ارز دیجیتال به‌عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز واضح طراحی‌شده و در سال ۲۰۰۹ ارائه شد. بیت کوین یک پروژه متن‌باز عمومی است که روی دفتر کل باز که برای عموم قابل‌دسترس است، کار می‌کند. ولی با تمام شفافیت و واضح بودنش هنوز یک راز بزرگ دارد:

چه کسی بیت کوین را ساخته و ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

کد بیت کوین

ابتدا بیاید از چیزهایی که میدانیم شروع کنیم. اولین گام در سال ۲۰۰۷ برداشته شد، زمانی که ناکاموتو کد بیت کوین را نوشت. در نوامبر سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو گزارش عملکرد یا همان وایت‌پیپر (White paper) اختراع خودش را که امروزه معروف شده منتشر کرد.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

در سوم ژانویه سال ۲۰۰۹ اولین بلاک بیت کوین ماین شد و این پیام را در خود داشت:

روزنامه تایم سوم ژانویه ۲۰۰۹: صدر اعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها.

ساتوشی به‌منظور اصلاح کردن اصول اولیه پروتکل بیت کوین، به‌شدت درگیر جامعه بیت کوین و همکاری با آن بود. بعد از دو سال مشارکت، ساتوشی ناکاموتو از توسعه بیت کوین کنار رفت و در دسامبر ۲۰۱۰ مسئولیت‌ها را گوین اندرسون به صورت داوطلبانه برعهده گرفت.

سپس در بهار سال ۲۰۱۱ ناکاموتو برای رساندن پیام نهایی بازگشت. او در پستی نوشت که در حال حاضر مشغول موضوع دیگری است و مسئولیت بیت کوین در اختیار فرد مناسبی (گوین اندرسون) قرار دارد. این آخرین حرفی بود که جهان از خالق ناشناس بیت کوین به یاد می‌آورد.

راز هویت ناکاموتو فقط به خاطر گمانه‌زنی کنجکاوانه‌ی جامعه بیت کوین به‌منظور شناخت وی مهم شد. گفته می‌شود که ساتوشی ناکاموتو یک فرد ژاپنی، متولد پنجم آپریل سال ۱۹۷۵ است. کسی در مورد جنسیت ناکاموتو چیزی نمی‌داند و حتی کسی نمی‌داند که ناکاموتو یک نفر است یا چند نفر.

آیا ساتوشی ناکاموتو بریتانیایی است؟

در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو نامشخص است همچنان تحقیقات و نتیجه‌گیری‌ها درباره‌ی گذشته وی ادامه دارد. استفاده بی‌عیب و نقص ناکاموتو از زبان انگلیسی و پست‌ها و وایت پیپر وی باعث به وجود آمدن شک و تردید در هویت ژاپنی او شده است. همچنین گاها استفاده او از زبان انگلیسی بریتانیایی (بریتیش) در کد و کامنت ها باعث به وجود آمدن این حدث و گمان شده که او یک فرد اصیل انگلیسی است. علاوه بر این استفان توماس یک برنامه‌نویس سوییسی و عضو فعال جامعه بیت کوین نمودار زمانی بیش از ۵۰۰ پست ناکاموتو را به نمایش گذاشت و این نمودار بیانگر غیاب او در ساعات نیمه‌شب تا ۶ صبح به‌وقت گرینویچ بود و همچنین اطلاعاتی را منتشر کرد که محل زندگی احتمالی او را نشان می‌داد.

نیک سابو (Nick Szabo)

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

تا به امروز افراد متعددی وجود دارند که گمان می‌رود یکی از آنها خالق سری بیت کوین یعنی ناکاموتو باشد.

یکی از اولین گزینه‌های ما نیک سابو است، او یکی از هواداران واحد پولی غیرمتمرکز بود. او قبل از بیت کوین در سال ۱۹۹۸ به دنبال راه‌اندازی یک ارز دیجیتال به نام بیت‌گلد (BitGold) بود که به دلیل وجود مشکل «دوبار خرج کردن»، شکست خورد.

بیشتر بخوانید: سرگذشت بیت‌گلد; ارز دیجیتال قبل از بیت کوین

یکی از محققان مطرح اینترنت، اسکای‌ گری(Skye Grey) با بررسی سبک نوشته‌های سابو مدعی شد که سبک نوشتار او مشابه با سبک نوشتار وایت‌پیپر ساتوشی ناکاموتو است. البته این فقط یک احتمال بوده که بارها توسط سابو رد شده است.

دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto)

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی یک فرد ژاپنی آمریکایی ساکن کالیفرنیا به نام دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو است. این موضوع اولین بار در یک هفته نامه خبری در مارس ۲۰۱۴ مطرح شد.

در آن مقاله، نویسنده به تدریس ناکاموتو به‌عنوان فیزیکدان در دانشگاه کال پولی پاناما و سابقه آزادی‌خواهانه او در گذشته به‌عنوان یک مدرک برای هویت او اشاره کرد. بزرگ‌ترین مدرک او پاسخ ناکاموتو درباره سؤالی در رابطه با بیت کوین بود که این فرد در جواب گفته بود:

من دیگر با این موضوع کاری ندارم به همین خاطر دیگر نمی‌توانم درباره‌ی آن نظری بدهم، حالا دیگر این موضوع در دست افراد دیگری است و آنها مسئولش هستند و من دیگر هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارم.

این موضوع سبب شور و حال در رسانه ها و حتی تعقیب خودرو وی شد. هرچند بعدها در یک مصاحبه گفته خودش را انکار کرد و اذعان داشت که سؤال خبرنگار را اشتباه متوجه شده است و فکر می‌کرده که سؤال خبرنگار در مورد شغل سری سابق او به‌عنوان پیمانکار نظامی بوده است.

هال فینی

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

هال فینی یکی دیگر از احتمالات مخترع نامعلوم بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو است. فینی یک پیشرو در زمینه رمزنگاری حتی قبل از بیت کوین بوده و شخص دوم بعد از ناکاموتو محسوب می‌شده که از نرم‌افزار بیت کوین استفاده می‌کرده، باگ‌های فایل‌ها را گزارش کرده و برای بهبود شبکه نظرات خود را ارائه داد.

همچنین او اولین کسی بوده که از طریق تراکنش بیت کوین دریافت کرده است. خود او در یک مصاحبه‌ای گفته بود که وقتی برای اولین بار ساتوشی قصد آزمایش تراکنش را داشته برای او ۱۰ بیت کوین فرستاده است.

روزنامه‌نگار فوربز، اندی گرینبرگ نوشت این موضوع که فینی در ساخت بیت کوین مشارکت داشته و با نیک سابو در ارتباط بوده و خانه او فقط چند ساختمان با دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو فاصله داشته شک او را بیشتر کرد. در زمان مرگ وی در ۲۸ آگوست سال ۲۰۱۴ همه بر این گمان بودند که هال فینی ساتوشی ناکاموتو واقعی است.

کریگ رایت

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ولی همچنان یک کاندید احتمالی قابل‌قبول نیز وجود دارد این فرد کریگ رایت اهل استرالیا متخصص آکادمیک مهندسی کامپیوتر است. در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۵، موسسه گیزمودو یک ایمیل ناشناس دریافت کرد، که در آن فردی نوشته بود نه تنها مطمئن است که کریگ رایت ناکاموتو واقعیست بلکه برای او کار نیز کرده است.

در نهم دسامبر ساعاتی بعد از آن گزارش عجیب‌وغریبی که ادعا کرد کریگ رایت همان ناکاموتو است، پلیس فدرال استرالیا به خانه وی یورش برد و سپس اعلام کرد که این مسئله (ورود به خانه) ربطی به موضوع گزارش اخیر در رسانه‌ها در رابطه با ارز دیجیتالی بیت کوین نداشته است. بعد از آن رایت تا سال ۲۰۱۶ در فضای اینترنتی حضور پیدا نکرد و بعد در سال ۲۰۱۶ او در توییتر، خودش را سازنده‌ی ارز دیجیتالی بیت کوین معرفی کرد و ادعا کرد که برای حرف‌هایش مدرک دارد.

سپس در میان سیلی از شک و تردید رایت ادعاهای خودش را رد کرد و مدارک شگفت‌آوری که وعده داده بود را ارائه نداد و گفت که جرات فاش کردن هویتش را ندارد.

اهمیت هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو

در عصری که اطلاعات به‌سرعت منتشر می‌شود ساتوشی ناکاموتو موفق شده که هویت خودش را کاملاً پنهان نگاه دارد. ولی چرا فاش کردن هویت ساتوشی ناکاموتو این‌قدر اهمیت دارد؟ اگر ناکاموتو یک فرد باشد او مالک حدود ۵% از بیت کوین‌های جهان است که او را در تاریخ ۱۲ سپتامبر در رتبه پنجاه و دومین فرد ثروتمند کره زمین قرار می‌دهد.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

این میزان از ثروت پیامدهای زیادی در پی دارد، پیامدهایی فراتر از تصور. اگر ساتوشی ناکاموتو قرار بود بیت کوین‌هایش را به فروش بگذارد (طبق شایعات ۹۸۰.۰۰۰ بیت کوین) بازار به شدت تکان خواهد خورد و این موضوع در آینده، در صورت رشد قیمت بیت کوین خطرناک و خطرناک‌تر می‌شود.

همچنین بخوانید: آیا بیت کوین را شیاطین جهان ساخته‌اند؟

بحث بر سر مقیاس پذیری

گذشته از موضوع هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین با آینده آن هم در ارتباط است. این بحث‌های داغ باعث به وجود آمدن مسائل نگران‌کننده‌ای برای بیت کوین شده است، بخصوص بحث چگونگی برخورد با معضل زیاد شدن تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین. هرچه میزان بلاک‌ها زیادتر شود ریسک سنگین شدن شبکه بالا می‌رود.

یک طرف بحث خواستار تغییر اساسی نود بیت کوین از طریق افزایش اندازه بلاک است تا به سیستم این اجازه را بدهد که تراکنش‌ها سریع‌تر شود. طرف دیگر ماجرا این بحث را خیانتی به مفهوم اصلی می‌داند و اعتقاد دارد که این مسئله موجب متمرکز شدن می‌شود. تشخیص هویت فرد سازنده ی بیت کوین اطمینان ما را بیشتر خواهد کرد و می‌تواند قدمی برای رشد بیت کوین باشد.

نتیجه گیری

درنهایت، تشخیص هویت سازنده‌ی بیت کوین یک تلاش آرمان‌گرایانه است. و سکوت او از بهار سال ۲۰۱۱ می‌تواند به این معنی باشد که احتمالاً از این پس نیز خبری از او نخواهد بود. با این اوصاف، بیت کوین این ارز دیجیتالی متن‌باز که حدود یک دهه پیش ساخته شده با وجود این راز همچنان ادامه خواهد داد. جامعه بیت کوین به هر حال مجبور خواهد بود تا با معمای ساتوشی ناکاموتو کنار بیاید.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

17 دیدگاه
amir trad
amir trad
1 سال و 5 ماه قبل

ساتوشی ناکاموتو درواقع یه شخص ب اسم پاول له رو که اهل زیمباوه هست

Foroq
Foroq
2 سال قبل

یه فرضیه دیگه هم هست یک نابغه برنامه نویس از اقلیت سفید پوست آفریقایی اهل گینه چند دلیل وجود داره که گمانه زنی ایجاد میکنه
۱) علاقه شدید به بازی ۲۱ و تعداد بیت ها ۲۱ میلیون هست
۲) یک پاسپورت به نام ساتوشی ناکامورا تقلبی داشته
۳) دقیقا این فرد در بهار سال ۲۰۱۱ به بازداشت پلیس امریکا درآمده و به دلایل امنیتی هیچ اخباری از نحوه نگهداری و محکومیت به بیرون درز نکرده
این نابغه یک طبهکار خودساخته هست که اگر جبر جغرافیایی یاری می‌کرد شاید طبهکار نمیشد
(این فرد مدتی در فیلیپین زندگی میکرده)
البته باز تکرار میکنم فقط یه فرضیه هست

Mankind Trader
Mankind Trader
3 سال و 7 ماه قبل

مرسی از مطلب مفید تون...
یک مورد اصلاحی هست در بخش ( کد بیت کوین ):
متود>>> متولد

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال و 7 ماه قبل
پاسخ  Mankind Trader

ممنون از نظر لطفتون
اصلاح شد

میلاد ساتوشی
میلاد ساتوشی
4 سال و 5 ماه قبل

به نظرم ناکاموتو یا آمریکایی یا یحودی اصیل بیت کوین هم بخشی از نقشه ها برای نظم نوین جهانی شدنه چون دلار داره روز به روز ارزشش از دست میره ولی با بیت کوین دوباره میتونن به اقتصاد دنیا تسلط پیدا کنن

سمندر
سمندر
4 سال و 5 ماه قبل

چند ساله دنبال ناکاموتو هستش:) . یعنی فکر میکنند که ناکاموتو بیت موهوم رو ایجاد کرده

امیرعلی
امیرعلی
4 سال و 5 ماه قبل

درود بر شما
جناب آذرنیوار اگه بخواهین 2 تا از بهترین کتاب های که برای آموزش " ترید " معرفی کنید که خودتون هم مطالعه کردین چی پیشنهاد می کنید ؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
4 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  امیرعلی

سلام و عرض ادب
بهترین کتابی که در زمینه ترید خوندم Way of the Turtle هستش که نمیدونم ترجمه شده یا نه
اما تجربه بهترین کتابه
یه دکتر تنها با کتاب خوندن هیچ وقت جراح خوبی نمیشه

امیرحسین جوادی
امیرحسین جوادی
4 سال و 1 ماه قبل

سلام امکان داره من ایمیلی از شما داشته باشم ؟

امیرعلی
امیرعلی
4 سال و 5 ماه قبل

آره خوب میدونم ولی این دکتره اینقدر مریض کشته که دیگه مریضی نمونده که جراحی کنه !
حالا الان میخواهد هم کتاب بخونه و جراحی کنه ، ببینه چی میشه
کتاب ترجمه شده چی ؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
4 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  امیرعلی

برای آموزش ترید تحقیق و جستجو توی اینترنت بهتره چون به‌روز هستن
اما بعد از یادگیری اصول اولیه، میتونید از کتاب‌ها برای تکامل استفاده کنید.
کتاب ترجمه شده چیزی فعلا مناسب ندیدم که معرفی کنم خدمتتون

ایمان شادمهری
ایمان شادمهری
4 سال و 7 ماه قبل

ساده لوحیه بزرگیه اگه فک کنید که دولت پشت پرده سیستم ارز دیجیتال نیست.
دلار آمریکا رو به نابودیه و باید به فکر جایگزینی برای دلارش باشه
بدیهیه که اگه دولت آمریکا بگه من بیت کوین رو مدیریت می کنم دوباره کسی نخواد ازش استفاده کنه و به رسمیت بشناستش
بنابراین:
فاز یک= ناشناس بودن مدیران بیت کوین
فاز دو= تبلیغ گسترده برای استفاده از بیت کوین
فاز سوم= نهادینه شدن و رسمی شدن استفاده از بیت کوین در جهان
فاز چهار= پس از نهادینه شدن استفاده از بیت کوین، تعریف قوانین و مقرارات و درنهایت کنترول بیت کوین و خروج از پشت پرده!

میثم
میثم
4 سال و 5 ماه قبل

سخنرانی های حسن عباسی رو خوب دنبال میکنی کلک، این آقایونی که این مدلی حرف میزنن به خدا اگر حتی بلد باشن اسم بیت کوین رو درست تلفظ کنن.

مهدی
مهدی
4 سال و 5 ماه قبل

مشکل اینجاست که بیت کوین غیرقابل کنترله
اگه نظری دارید لطفا توضیح دهید چجوری میشه بیت کوین رو مثل دلار کنترل کرد !!!

ميثم
ميثم
4 سال و 10 ماه قبل

٢ تا نكته
يكي اينكه اشاره اي هم به صاحب تصوير اين شخص ميكرديد بهتر بود،
٢ اينكه چرا هيچ اسمي از كريگ رايت نبرديد، يكي از گزينه هاي اصلي كه گوين هم بر اين موضوع تاكيد كرده ايشونه

امیرعلی
امیرعلی
4 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  ميثم

ایشون یه کلاهبرداره ، هنوز زخمی که به سرمایه کذار های بیت کوین کش زده تازه است

نیما
نیما
4 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  امیرعلی

نه فقط کش بلکه کل بازار و حتی خود بیت

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.