نمودار قیمت و رشد بیت کوین از ابتدای ۲۰۱۰ تاکنون

نمودار قیمت و رشد بیت کوین از ابتدای ۲۰۱۰ تاکنون

بیت کوین پول الکترونیکی همتا‌به‌همتایی است که در سال ۲۰۰۸ توسط شخص و یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، به وجود آمد. بررسی نمودار قیمت و رشد بیت کوین از ابتدای ۲۰۱۰ تاکنون در میان قیمت سایر ارزهای دیجیتال، به شما دیدی وسیع برای تصمیم‌گیری بهتر می‌بخشد. در این مقاله گزارشی ۹ ساله از تغییرات قیمت این ارز دیجیتال (۲۰۱۹-۲۰۱۰) را خواهیم دید و همچنین وقایع تاریخی‌ و رویدادهایی که بر قیمت بیت کوین تاثیر‌گذار بوده‌اند را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

فهرست:

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۰

بیت کوین راه خود را با ارزش ۰ دلار در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد. این قیمت تا سال ۲۰۱۰ ثابت باقی ماند. در این مدت، بیت کوین در مرحله معرفی و توسعه بود و اساسا ارزش دیگری نداشت.

۱۷ می ۲۰۱۰: راه‌اندازی نخستین صرافی بیت کوین

در هفدهم می ۲۰۱۰، نخستین صرافی بیت کوین با وب‌سایتی به آدرس BitcoinMarket.com، فعالیت خود را شروع کرده و اولین جهش در قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال تا ۰.۰۰۳ دلار اتفاق افتاد.

۲۲ می ۲۰۱۰: نخستین پرداخت با بیت کوین

نخستین پرداخت بیت کوین توسط لازلو هانیچ یکی از کاربران انجمن بیت کوین تالک در می ۲۰۱۰ صورت گرفت. او برای خرید دو پیتزا از رستوران جک‌سانویل، ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت که قیمت آنها در حدود ۴۱ دلار بود. در این زمان ارزش بیت کوین برای نخستین بار بر مبنای دلار و برابر با 0.004 دلار قرار گرفت.

۱۱ جولای ۲۰۱۰: معرفی بیت کوین در وب‌سایت slashdot.org

در ۱۱ جولای ۲۰۱۰، خبر انتشار نسخه‌ی ۰.۳ بیت کوین در وب‌سایت خبری و فناوری محبوب slashdot.org قرار گرفته و نظر بسیاری از علاقه‌مندان به فناوری‌های نوین را جلب کرد. پنج روز پس از این ماجرا، ناگهان نرخ معامله‌ی بیت کوین ۱۰ برابر شده و از قیمت ۰.۰۰۸ دلار به ۰.۰۸ دلار رسید. در اواخر سال ۲۰۱۰، ارزش کل بازار بیت کوین به ۱ میلیون دلار رسید.

۱۸ جولای ۲۰۱۰: راه‌اندازی صرافی MtGox

در ۱۸ جولای ۲۰۱۰، جد مک کالب برنامه‌نویسی که به خاطر توسعه‌ی شبکه‌ی همتا‌به‌همتای ای‌دانکی در سال ۲۰۰۰ معروف شده بود، اعلام کرد که صرافی ام‌تی‌گاکس برای خرید‌وفروش بیت کوین به صورت تمام وقت راه‌اندازی شده است.

مک‌کلاب در ۶ مارس ۲۰۱۱ این صرافی را به مارک کارپلس در ژاپن فروخته و این صرافی در عرض سه سال بیشتر مبادلات بیت کوین را به خود اختصاص داد.

۱۵ آگوست ۲۰۱۰: نخستین هاردفورک بیت کوین

در ۱۵ آگوست ۲۰۱۰، فردی ناشناس با سوء استفاده از نحوه‌ی پردازش اعداد در کامپیوتر، یک تراکنش جعلی ایجاد کرده و 184,467,440,737.08554078 (حدود ۱۸۴ میلیارد) واحد بیت کوین ایجاد می‌کند. این تعداد ۹ هزار برابر مقداری بود (۲۱ میلیون) که می‌توانست در آن زمان به صورت قانونی در سیستم وجود داشته باشد. توسعه‌دهندگان بیت کوین و اعضای انجمن به‌سرعت این باگ را تشخیص داده و چند ساعت بعد نسخه‌ی جدیدی از بیت کوین که این مشکل را حل کرده بود را انتشار دادند. یک‌روز بعد زنجیره‌ی معتبر زنجیره‌ی جعلی را مغلوب کرده و عملکرد شبکه به وضعیت عادی بازگشت.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2010
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۰

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۰: ۰.۰۶$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۰: ۰.۳۹$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱

سال ۲۰۱۱ برای بیت کوین از چندین جهت اهمیت داشت. از آنجایی‌ که بیت کوین منبع باز نوشته شده بود، سایر پروژه‌ها و ارزهای دیجیتال با به‌کارگیری کد آن، متولد شدند.

اولین حباب بیت کوین و تصادم آن نیز در همین سال اتفاق افتاد. بر اساس گزارشی در ماه ژانویه، ۱۰۵,۰۰۰ بلاک استخراج شدند که معادل ۲۵ درصد از کل مقدار کوین‌های اولیه بیت کوین بود. در اواسط ژوئن ۲۰۱۱، بهای بیت کوین به ۳۲ دلار رسید اما هک صرافی بزرگ ام‌تی‌گاکس موجب شد تا این کوین ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و در انتهای سال به قیمت ۲ دلار تنزل کند. چنین افت قیمتی منجر به کاهش علاقه و اشتیاق مردم نسبت به کریپتوکارنسی‌ها در آن سال گردید. در ادامه جزئیات مربوط به رویدادهای این سال را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

۹ فوریه ۲۰۱۱: قیمت بیت کوین به ۱ دلار رسید

دو سال از پیدایش بیت کوین گذشته و این ارز دیجیتال برای نخستین بار در صرافی ام‌تی‌گاکس بر مبنای دلار قیمت‌گذاری می‌شود. انتشار این خبر در رسانه‌های محبوب نقطه‌ی عطفی برای بیت کوین به شمار رفته و موجب افزایش محبوبیت آن گردید.

۲۷ مارس ۲۰۱۱: راه‌اندازی صرافی‌های معامله‌ی بیت کوین با سایر ارزهای فیات

در ۲۷ مارس ۲۰۱۱، نخستین صرافی انگلیسی به‌نام بریت‌کوین برای معامله‌ی بیت کوین با پوند استرلینگ بریتانیا دایر گردید. چند روز بعد در ۳۱ مارس، صرافی بیت کوین برزیل، سرویسی را برای مبادله‌ی بیت کوین با رئال برزیل و دلار آمریکا ارائه کرد. در ۵ آوریل پلتفرم بیت مارکت تسهیلاتی را برای معامله‌ی بیت کوین با یورو و دیگر ارزها ارائه داد. چنین رویدادهایی، خرید‌وفروش بیت کوین را برای صدها میلیون کاربر جدید آسان کرده و بازار به سرعت گسترش پیدا کرد.

۱ ژوئن ۲۰۱۱: انتشار مقاله‌ای درباره‌ی سیلک‌رود (آمازون مواد مخدر)

در یکم ژوئن ۲۰۱۱، مقاله‌ی با عنوان «وب‌سایتی در دارک‌وب که هر گونه دارویی (مواد مخدری) در آن یافت می‌شود» توسط آدرین چن در رسانه‌ی آمریکای گاکر منتشر شده و افراد بسیاری این مقاله را خواندند ناگهان مردم به این حقیقت پی بردند که بیت کوین کاربرد ارزشمندی داشته و کاملا منحصر به فرد است. در این مقاله لینکی به وب‌سایت صرافی ام‌تی ‌گاکس داده شده بود. با گذشت یک هفته پس از انتشار این مقاله، نرخ بیت کوین در مقابل دلار افزایش یافته و به رکورد جدید ۳۱ دلار دست یافت.

۱۹ ژوئن ۲۰۱۱: اولین هک صرافی ام‌تی‌گاکس

هکری با به‌دست آوردن اطلاعات کاربری یکی از حسابداران رسمی‌ ام‌تی ‌گاکس، توانست یک نسخه‌ی قدیمی از پایگاه اطلاعات مربوط به مشتریان شامل آدرس‌های ایمیل و پسوردهای هش شده‌ی آنها را به‌دست آورد. او با در اختیار داشتن سطح دسترسی سرپرست شبکه، شروع به تولید درخواست‌های بی‌شمار برای فروش بیت کوین‌هایی کرد که واقعا وجود نداشتند. این مسئله موجب کاهش مصنوعی قیمت‌ها شده و بیت کوین تا مرز 0.01 دلار سقوط کرد. صرافی ام‌تی‌گاکس معاملات جعلی را معکوس کرده و برای بازگردانی سیستم و بازیابی امنیت خود به مدت هفت روز معاملات را متوقف کرد. دو صرافی بزرگ دیگر نیز برای بازبینی امنیتشان معاملات خود را به مدت محدودی متوقف ساختند. دیری نگذشت که یک نسخه از پایگاه داده‌ی دزدیده شده فاش شد و از آن برای حمله به حساب‌های کاربران کیف‌پول MyBitcoin که پسورد یکسانی با ام‌تی ‌گاکس داشتند استفاده شد. در این حمله، ۴,۰۱۹ بیت کوین از ۶۰۰ حساب به سرقت رفت.

۱۹ دسامبر ۲۰۱۱: سریال محبوب تلویزیونی «the good wife» یک اپیزود خود را به بیت کوین اختصاص داد

پس از اعلان اولیه‌ی اینکه سریال تلویزیونی «The good wife» قصد دارد یکی از اپیزودهای خود را با عنوان «Bitcoin for dummies» به ترند بیت کوین اختصاص دهد، بسیاری از سرمایه‌گذاران بر سر افزایش قیمت این ارز و رکورد جدید آن شرط‌بندی کردند و نزدیک به 9.45 میلیون تماشاگر در ۱۵ ژانویه‌ی ۲۰۱۲ به تماشای این سریال نشستند.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2011
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۱: ۰.۳۰$

بالاترین قیمت سال 2011: ۲۹.۶۰$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۲

در سال ۲۰۱۲، شاهد افزایش قیمت تقریبا یکنواختی در بیت کوین بودیم. بیت کوین در ۲۰۱۲ توانست توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جذب کرده و نرخ پذیرش آن در بین مردم افزایش یافت. ارزش بیت کوین در ابتدای این سال، ۴ دلار و در انتها به حدود ۱۳ دلار رسید.

 ۱۱ فوریه ۲۰۱۲: توقف فعالیت دو صرافی پاکسوم و ترید هیل

در ۱۱ فوریه‌ی 2012، سرویس آنلاین پرداخت پاکسوم که به‌خاطر ابزار تبادل بیت کوینش شهرت داشت اعلام کرد که در راستای پیروی از مواضع قانونی تمامی معاملات خود را متوقف می‌کند. دو روز پس از این خبر مقامات نظارتی صرافی ترید هیل را وادار به متوقف کردن کسب‌وکار خود کرده و بلافاصله تمامی بیت کوین‌ها را برای بازگرداندن سرمایه‌ی سپرده‌گذاران فروختند.

۱۵ نوامبر ۲۰۱۲: پذیرش بیت کوین توسط وردپرس

وردپرس اعلام کرد که پی‌پل به‌تنهایی از ارائه‌ی سرویس به بیش از ۶۰ کشور ممانعت می‌کند و بسیاری از شرکت‌های ارائه‌ی خدمات کارت‌های اعتباری نیز سیاست‌های محدود کننده‌ی مشابهی دارند. وردپرس در اطلاعیه‌ای گفت که یک نویسنده در کشورهایی همچون هائیتی، اتیوپی و یا کنیا نباید به خاطر محدودیت‌هایی که در سیستم پرداخت این کشورها وجود دارد از سرویس‌هایش محروم شوند.

۲۸ نوامبر ۲۰۱۲: نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

اولین نصف شدن پاداش بلاک در این تاریخ اتفاق افتاد. در راستای رسیدن به اهداف اولیه‌ی بیت کوین و مطابق با مکانیزم طراحی آن و برای کنترل عرضه و تقاضا، پاداش استخراج بلاک هر چهار سال یک‌بار نصف می‌‌شود. روزهای نصف شدن از پیش برنامه‌ریزی شده و تا سال ۲۱۴۰ که ۲۰,۹۹۹,۹۹۹.۹۷۶۹ بیت کوین استخراج شود، ادامه دارد.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2012
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۲

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۲: ۴.۲۷$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۲: ۱۳.۷۰$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳

سال ۲۰۱۳ را می‌توان سالی در نظر گرفت که بیت کوین کار خودش را به‌صورت جدی شروع کرد. در این سال، این ارز دیجیتال خودش را بهتر نشان داد و نرخ پذیرش پرسرعتی را تجربه کرد. نخستین دستگاه خودپرداز بیت کوین نیز در سال ۲۰۱۳ و در کالیفرنیا شروع به‌کار کرد. وب‌سایت سیلک رود که بستری برای تراکنش‌های بازار سیاه و کالاهای قاچاق بود نیز تعطیل شد.

با توجه به نمودار قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳، در ۲۸ مارس ۲۰۱۳، حجم کل بازار بیت کوین به ۱ میلیارد دلار رسید. بیت‌کوین در ۲۰۱۳ نوسان قیمت شدیدی را تجربه کرد. در ابتدای این سال ، قیمت بیت کوین ۱۳ دلار بوده و در ماه آوریل به ۲۶۶ دلار رسید. با این وجود در ماه می به ۱۳۰ دلار و در ماه ژوئن به ۱۰۰ دلار تنزل پیدا کرد. در ماه نوامبر بیت کوین توانست از مرز ۱۰۰۰ دلار عبور کند اما قیمت آن در ماه دسامبر به ۶۰۰ دلار کاهش یافت. قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۳ به ۸۰۰ دلار رسید. در ادامه جزئیات این حوادث را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

۱۱ مارس ۲۰۱۳: هاردفورک در نسخه‌ی ۰.۰۸

این هاردفورک کمی اعتماد مردم نسبت به بیت کوین و اعتبار تراکنش‌های آن را تحت‌تاثیر قرار داد. قیمت‌ها کمی پایین آمده و صرافی ام‌تی گاکس، سپرده‌گذاری بیت کوین خود را به صورت موقت تعلیق کرد. توسعه‌دهندگان بیت کوین، ماینرها و اعضای انجمن سریعا به این مسئله رسیدگی کرده و پس از چند ساعت فورکی در شبکه اتفاق افتاد.

۲۵ مارس ۲۰۱۳: بحران اقتصادی قبرس

این طرح برای نجات قبرس از بحران اقتصادی و بانک‌های ورشکسته این کشور با رایزنی رئیس جمهور قبرس، گروه یورو، کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌الملل پول برای کمک مالی ۱۰ میلیارد یورو به این جزیره مطرح شد. از پیش‌شرط‌های این کمک مالی، مالیات سنگینی بود که به اکثریت حساب‌های بانکی‌ای که بیش از ۱۰۰,۰۰۰ یورو موجودی داشتند تعلق می‌گرفت. مالیات‌های سنگین تنها نگرانی شهروندان ثروتمند قبرس نبوده بلکه در بسیاری از کشورها نظیر روسیه که سیاست‌های مالیاتی سخت‌گیرانه‌ای دارند وجود دارد. مردم قبرس برای حفاظت از دارایی‌های خود پیش از آنکه مالیاتی تعلق بگیرد، آنها را به بیت کوین تبدیل کردند. پس از این ماجرا، قیمت بیت کوین از ۸۰ دلار به ۲۶۰ دلار رسید.

۱۰ آوریل ۲۰۱۳: افزایش حجم معاملات و از کار افتادن سرورهای ام‌تی‌گاکس

در ابتدا تصور می‌شد حمله‌ی DDoS بر روی بزرگ‌ترین صرافی بیت کوین یعنی ام‌تی‌گاکس رخ داده است اما بعدا مشخص شد که از کار افتادن سرورها در اثر هجوم معامله‌گرانی بوده است که تحت تاثیر اعلام طرح نجات مالی قبرس، دست به خرید بیت کوین زده‌اند.

۲۰ نوامبر ۲۰۱۳: چین شرکت در بازار بیت کوین را برای مردم خود آزاد می‌کند

فردی به نام ای‌ (YI) در یکی از انجمن‌های اقتصادی اظهار می‌کند که مردم چین برای شرکت در بازار بیت کوین هیچ گونه محدودیتی نداشته و آزاد هستند. او در گفته‌هایش چشم‌انداز خوبی را برای آینده‌ی این ارز متصور شد. سخنان او انرژی تازه‌ای به بازار بیت کوین در چین بخشیده و حجم معاملات در این کشور به بیش از دو برابر بزرگ‌ترین صرافی آن زمان یعنی ام‌تی‌گاکس رسید.

۵ دسامبر ۲۰۱۳: دولت چین استفاده از بیت کوین توسط موسسات مالی این کشور را ممنوع اعلام کرد

با محبوبیت روزافزون بیت کوین در چین، مسئولین مالی این کشور نگران شده و اعلام کردند که نوآوری ساتوشی ناکاموتو قابلیت استفاده به عنوان یک ارز را ندارد. به همین جهت موسسات مالی و بانک‌های این کشور حق استفاده از بیت کوین را در معاملات، بیمه و هرگونه سرویس مرتبط با آن را ندارند. با گذشت چند هفته از این ماجرا، محدودیت‌های بیشتری به بازارهای مبادله‌ی ارزهای دیجیتال در چین وارد گردید. ۱۰ روز بعد، قیمت بیت کوین از ۱۰۲۲ دلار به حدود ۸۳۹ دلار کاهش پیدا کرد.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2013
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۳: ۱۳.۴۴$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۳: ۱.۲۳۷.۵۵$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۴

سال ۲۰۱۴ برای بیت کوین سال خوبی نبود و با افت شدید قیمت همراه بود. مهم‌ترین علت این افت قیمت، پایان یافتن کار صرافی ام‌تی‌گاکس بود که در آن زمان بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌رفت و بیشتر حجم مبادلات بیت کوین را به خود اختصاص می‌داد. این حادثه تاثیر مخربی بر بازار بیت کوین گذاشت. از سویی دیگر ممنوع اعلام شدن بیت کوین در چین نیز وضعیت را وخیم‌تر کرد.

در ماه فوریه قیمت بیت کوین به ۶۰۰ دلار کاهش پیدا کرده و در ماه مارس به ۴۵۰ دلار رسید. نوسان بیت کوین در این سال بیشتر بین ۳۰۰ الی ۷۰۰ دلار گزارش شده است.

۷ فوریه ۲۰۱۴: حملات به صرافی‌های بزرگ

صرافی‌های بیت استمپ، ام‌تی‌گاکس و بی‌تی‌سی‌ای همگی در اثر حملات DDoS، معاملات خود را متوقف ساختند. صرافی ام‌تی‌گاکس در ششم فوریه ابتدا برداشت‌های خود را بست و این موجب کاهش قیمت بیت کوین شد.

۲۴ فوریه ۲۰۱۴: ام‌تی‌گاکس تعطیل شد!

پس متوقف شدن برداشت‌ در صرافی ام‌تی‌گاکس در ۶ فوریه و اعلام اینکه هکرها توانسته‌اند با استفاده از خاصیت انعطاف‌پذیری مضر سرور این صرافی و موتور ترید آن را مورد حمله قرار دهند، سایر صرافی‌ها و کسب‌وکارهای بیت کوین بیانیه‌ی مشترکی صادر کرده و سوء مدیریت از سوی مدیران این صرافی ژاپنی را محکوم کردند. پس از افشای اطلاعات مربوط به این حملات، مشخص شد که 744,000 بیت کوین از دست رفته است. این موضوع به شدت در قیمت بیت کوین تاثیرگذار بود و به طور کلی دو سال بازار را به رکورد کشاند.

۶ مارس ۲۰۱۴: شایعه‌ی پیدا شدن ساتوشی ناکاموتو

روزنامه‌نگاری به نام لین مکگرات گودمن در مقاله‌ای با عنوان «چهره‌ی پشت بیت کوین» عنوان می‌کند که مهندسی در تمپل‌سیتی ایالت کالیفرنیا همان خالق بیت کوین است. مقاله‌ی گودمن توجه افراد بسیاری را به سمت این شخص جلب کرد اما او این مسئله را انکار کرده و اعلام کرد که هیچ گونه ارتباطی با بیت کوین نداشته است.

۲۶ مارس ۲۰۱۴: سازمان خدمات درآمد داخلی بیت کوین را مشمول مالیات اعلام کرد

سند مربوط به سیاست‌نامه‌ی سازمان خدمات داخلی، بیت کوین را یک دارایی و نه یک ارز دانسته و از همین رو مشمول مالیات بر سرمایه است.

۲۷ ژوئن ۲۰۱۴: شرکت خدمات مارشال ایالات متحده آمریکا، ۲۹,۶۵۶ بیت کوین ضبط شده را به مزایده گذاشت

نزدیک به ۳۰۰۰۰ بیت کوین که از وب‌سایت غیرقانونی سیلک‌رود در اکتبر ۲۰۱۳ ضبط شده بودند توسط سرویس مارشال ایالات متحده در گروه‌های ۳۰۰۰تایی به مزایده گذاشته شدند.

۱۸ جولای ۲۰۱۴: پذیرش بیت کوین توسط شرکت دل

مایکل دل بنیان‌گذار شرکت دل در توییتر اعلام کرد که از این به بعد مشتریان می‌توانند محصولات این شرکت را با بیت کوین خریداری کنند.

۸ سپتامبر ۲۰۱۴: پذیرش بیت کوین توسط برین‌تری زیرمجموعه‌ی پی‌پل

برین‌تری شرکت تابعه‌ی پی‌پل اعلام کرد که قصد دارد با همکاری کوین‌بیس، بیت کوین را به عنوان روش پرداخت در پلتفرم خود بپذیرد.

۱۱ دسامبر ۲۰۱۴: پذیرش بیت کوین توسط مایکروسافت

شرکت مایکروسافت اعلام کرد که برای خرید اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها و سایر محتواهای دیجیتال در فروشگاه‌های آنلاین ویندوز و ایکس‌باکس از مشتریان خود بیت کوین می‌پذیرد.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2014
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۴

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۴: ۱۱۱.۵۶$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۴: ۱،۰۰۷.۰۰$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵

سال ۲۰۱۵ امید دوباره‌ای برای بازار بیت کوین بود. هرچند که در ابتدای سال قیمت بیت کوین از ۳۰۰ دلار به ۱۵۰ دلار رسید، اما این افت قیمت برای مدتی طولانی‌ دوام نیاورد و در ماه مارس مجددا بیت کوین بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار نوسان کرد. این شروع مجددی برای افزایش قیمت بیت کوین بود. قیمت بیت کوین در نوامبر ۲۰۱۵ به ۵۰۴ دلار رسیده و در انتهای سال با قیمت ۴۰۰ دلار معامله می‌شد.

۲۶ ژانویه ۲۰۱۵: راه‌اندازی صرافی کوین‌بیس

استارتاپ کوین‌بیس که پیش‌تر به عنوان پردازشگر پرداخت بیت کوین فعالیت کرده و جذب سرمایه کرده بود اعلام کرد که قصد دارد از پلتفرم معامله‌ی بیت کوین خود نیز رونمایی کند.

۳ ژوئن ۲۰۱۵: انتشار سیاست‌نامه‌ی بیت کوین و ارزهای دیجیتال در نیویورک

سرپرست امور مالی ایالات متحده نیویورک، ضوابطی را برای قانون‌گذاری بر روی بیت کوین و ارزهای دیجیتال مربوط به کسب‌وکارهایی که در نیویورک فعالیت می‌کردند منتشر کرد.

۱۵ آگوست ۲۰۱۵: پیشنهاد هاردفورک بیت کوین XT

مایک هرن و گوین اندرسون از توسعه‌دهندگان بیت کوین کور نسخه‌ی جدیدی از کلاینت بیت کوین به‌نام Bitcoin XT را منتشر کردند. این نسخه در راستای بحث صورت گرفته در مورد تغییر سایز بلاک منتشر شد. در بیت کوین XT، بلاک‌ها به‌جای طول ثابت ۱ مگابایت، اندازه‌ی متغیری داشته که بیشترین آن ۱ مگابایت است. این پروپوزال در نهایت نتوانست حمایت کافی از سوی جامعه‌ی بیت کوین را به‌دست آورد و با شکست مواجه شد.

۱۸ سپتامبر ۲۰۱۵: قانون‌گذاران ایالات متحده بیت کوین را یک کالا اعلام کردند 

کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده اعلام کرد که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ماهیتا کالا هستند.

۲۲ اکتبر ۲۰۱۵: دیوان دادگستری اروپا بیت کوین را از مالیات بر ارزش افزوده معاف کرد

دیوان دادگستری اروپا اعلام کرد، معامله‌ی بیت کوین در اتحادیه‌ی اروپا مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیست.

۳ نوامبر ۲۰۱۵: لوگوی بیت کوین توسط کمیته‌ی یونیکد پذیرفته شد

کمیته‌ی یونیکد، نماد بیت کوین را به صورت حرف B و دو خط عمودی پذیرفت و آن را در لیست استانداردهای یونیکد ثبت کرد.

۸ دسامبر ۲۰۱۵: گوون برانون ادعا کرد کریگ استیون رایت همان ساتوشی ناکاموتو است

گوورن برانون نویسنده و محقق امنیت اطلاعات، مقاله‌ای را در مجله‌ی وایرد منتشر کرد که ادعا می‌کرد فردی استرالیایی به‌نام دکتر کریگ استیون رایت با استناد به پست‌های وبلاگ، ایمیل‌های افشا شده و پیام‌های رد‌وبدل شده‌ی او یا همان ساتوشی ناکاموتوی واقعی است و یا کلاه‌برداری نابغه است.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2015
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۵

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۵: ۱۶۴.۹۲$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۵: ۴۶۳.۱۸$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶

در اوایل این سال، بیت کوین با قیمت ۴۰۰ دلار معامله می‌شد اما ارزش آن در ماه‌های بعد افزایش یافت. این افزایش قیمت مستمر، اعتماد و انگیزه‌ی سرمایه‌گذاران را بیشتر می‌کرد.

در اواسط ماه ژوئن ، سرمایه‌گذاران چینی شروع به خرید بیت کوین کردند و از این رو جهش نسبتا بزرگی در قیمت بیت کوین تا ۷۷۳.۹۴ دلار اتفاق افتاد.

در انتهای سال ۲۰۱۶، بیت کوین با قیمت ۶۳۸ دلار معامله می‌شد.

۱۴ ژانویه ۲۰۱۶: مایک هرن توسعه دهنده‌ی گوگل بیت کوین را رد کرد

مایک هرن در یک پست وبلاگ عمومی اعلام کرد که بیت کوین رسما شکست خورده و او حاضر نیست در هیچ‌یک از برنامه‌های توسعه‌ی بیت کوین شرکت کند. هرن از توسعه‌دهندگان سابق گوگل بوده و پروژه‌ی بیت کوین جی که نسخه‌ی جاوا بیت کوین کور است را توسعه داده است.

۴ آوریل ۲۰۱۶: راه‌اندازی نخستین پلتفرم خرید‌وفروش ارزهای دیجیتال

نسخه‌ی اولیه‌ی پلتفرم غیرمتمرکز خرید‌وفروش ارزهای دیجیتال به‌نام اُپن بازار با هدف فراهم ساختن معاملات همتا‌به‌همتا بدون هیچ‌گونه واسطه، کارمزد و یا محدودیتی در معاملات راه‌اندازی شد.

۲ می ۲۰۱۶: کریگ رایت ادعا کرد که همان خالق بیت کوین است 

پس از پنج‌ماه غیبت، کریگ استیون رایت بالاخره در منظر عموم در پستی ادعا کرد که همان ساتوشی ناکاموتو واقعی است.

۹ جولای ۲۰۱۶: نصف شدن پاداش بلاک

پاداش ماینینگ بلاک برای دومین‌ بار در این تاریخ نصف شده و به ۱۲.۵ بیت کوین به ازای هر بلاک رسید.

۲ آگوست ۲۰۱۶: هک صرافی بیتفینکس 

صرافی بیتفینکس بزرگ‌ترین صرافی این زمان به‌لحاظ حجم معاملات هک شد و اعلام کرد 119,756 بیت کوین از سرمایه‌ی کاربران آن به‌علت وجود یک نقص امنیتی به سرقت رفته است. این قیمت بیت کوین را شدت تحت تاثیر قرار داد و سقوط شدیدی را تجربه کرد.

۹ نوامبر ۲۰۱۶: انتصاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا 

دونالد ترامپ برخلاف تصور عموم هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی خود را شکست داده و به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا منصوب گردید. در این راستا ارزش بازار آمریکا ۱ درصد سقوط کرد. این اتفاق در قیمت بیت کوین تاثیر گذار بود و آن را افزایش داد.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2016
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۶: ۳۷۳.۹۲$

بالاترین قیمت سال 2016: ۹۷۲.۱۷$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷

بیت کوین در این سال رشد قیمت شدیدی را تجربه کرده و به بالاترین قیمت خود از ابتدا رسید. در آغاز این سال برای نخستین بار قیمت بیت کوین به ۱۰۰۰ دلار پس از سه سال افت شدید رسید. پس از آن در ماه مارس برای نخستین بار قیمت بیت کوین به قیمت یک اونس طلا رسید. در ماه می و ژوئن بیت کوین با قیمت‌های ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ دلار معامله می‌شد.

در آگوست ۲۰۱۷، بیت کوین کش متولد شد و این درحالی بود که قیمت ارز دیجیتال شماره یک دنیا یعنی بیت کوین به ۴۰۰۰ دلار رسیده بود. این افزایش قیمت به دنبال راه‌اندازی ماهواره‌ی بیت کوین بود که برای پخش بیت کوین از فضا طراحی شده بود.

در اکتبر ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین ۳۰۰ درصد رشد داشته و به ۱۰۰۰۰ دلار برای نخستین بار رسید. این افزایش قیمت تا ماه دسامبر یعنی زمانی که قیمت بیت کوین به ۱۹,۷۸۲ دلار رسید ادامه یافت.

با این حال ظرف کمتر از ۱۰ روز بیت کوین حدود یک سوم از ارزش خود را از دست داده و قیمت آن به ۱۴۰۰۰ دلار رسید.

۳ ژانویه ۲۰۱۷: قیمت بیت کوین پس از سه سال مجددا به ۱۰۰۰ دلار رسید

بیت کوین پس از سه سال به رکورد ۱۰۰۰ دلار رسیده و مخاطبان جدیدی به دست آورد

۱۰ مارس ۲۰۱۷: عدم پذیرش ETF بیت کوین

دولت ایالات متحده، طرح صندوق قابل معامله در بورس (ETF) که توسط دوقلوهای وینکلواس ارائه شده بود را نپذیرفت.

۱ آوریل ۲۰۱۷: ژاپن بیت کوین را به عنوان یک روش قانونی پرداخت پذیرفت

ژاپن بیت کوین را به عنوان یک روش قانونی پرداخت پذیرفته و قانون‌گذاری‌هایی به این منظور صورت گرفت.

۱ آگوست ۲۰۱۷: فورک بیت کوین و تولد بیت کوین کش

پس از سال‌ها بحث و مشاجره در خصوص مقیاس‌پذیری بیت کوین، بالاخره زنجیره بلاک‌های بیت کوین به دو شاخه مجزا منشعب شدند. زنجیره‌ی قدیمی یا همان بیت کوین با به‌کارگیری راهکارهای مقیاس‌پذیری نظیر سگویت موافق بوده و زنجیره‌ی فورک شده (بیت کوین کش) به سمت افزایش سایز بلاک رفتند.

۳ سپتامبر ۲۰۱۷: چین جمع‌آوری سرمایه از طریق ICO را ممنوع اعلام کرد

قانون‌گذاران چینی عرضه اولیه سکه در این کشور را به دقت بررسی کرده و به علت ریسک موجود و پروژه‌های اسکم، جمع‌آوری سرمایه از طریق کریپتوکارنسی‌ها را ممنوع اعلام کردند.

۱۳ اکتبر ۲۰۱۷: قیمت بیت کوین برای نخستین بار به بیش از ۵,۰۰۰ دلار رسید

بیت کوین برای نخستین بار به رکورد بیش از ۵۰۰۰ دلار دست یافته و با شروع از قیمت ۹۶۶ دلار از ابتدای سال به ۵۲۴۳ دلار رسید.

۲۵ اکتبر ۲۰۱۷: هاردفورک بیت کوین گلد (Bitcoin gold)

این هاردفورک با هدف غیرمتمرکزتر کردن فرایند استخراج صورت گرفت و تنها با گذشت چند ساعت از زنجیره‌ی اصلی ۶۶ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد.

۲۸ نوامبر ۲۰۱۷: قیمت بیت کوین برای نخستین بار به ۱۰,۰۰۰ دلار رسید

بیت کوین بزرگ‌ترین مقاومت خود را شکسته و از ۱۰۰۰۰ دلار عبور کرد.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2017
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۷: ۸۱۹.۶۲$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۷: ۱۹،۳۳۶.۴۵$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸

سال ۲۰۱۸ برای بیت کوین، سالی پر از آزمون و خطا بود. در ابتدای این سال، بیت کوین با قیمت 13,368 دلار معامله می‌شد. تا ۷ ژانویه رشد غیرقابل انتظاری تا ۱۶,۴۵۵.۹۹ دلار را تجربه کرد و این بالاترین قیمتی بود که بیت کوین توانست در سال ۲۰۱۸ بدست آورد.

بیت کوین در ابتدای ماه مارس با قیمت ۱۱,۵۴۷ دلار معامله می‌شد اما الگوی کاهشی ادامه یافته و قیمت آن برای چندین ماه بین ۵۰۰۰ الی ۶۰۰۰ دلار نوسان کرد. با وجود اینکه همه انتظار داشتند بیت کوین دوباره خود را احیا کند اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده و اوضاع تا انتهای سال بد و بدتر شد. در انتهای ۲۰۱۸ بیت کوین با قیمت ۴۰۰۰ دلار معامله می‌شد.

۸ ژانویه ۲۰۱۸: کوین مارکت کپ صرافی‌های کره جنوبی را از لیست محاسبات خود حذف کرد

حذف صرافی‌های کره جنوبی از لیست محاسبات کوین مارکت کپ منجر به سقوط شدید بیت کوین شد. مقامات مالی کره جنوبی در این راستا تحقیقات خود را در خصوص سرویس‌های ارائه شده در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال توسط بانک‌های مرکزی این کشور با رویکردی انتقادی نسبت به اقدامات این کشور و تاثیر منفی آن بر بازار شروع کردند.

۱۳ ژانویه ۲۰۱۸: پایان استخراج هشتاد درصد از کل بیت‌کوین‌ها

از ۲۱ میلیون بیت کوین اولیه، ۱۶,۸۰۰,۰۰۰ کوین تا تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ استخراج شده و تنها ۲۰ درصد از آنها برای استخراج باقی است.

۳۰ ژانویه ۲۰۱۸: منع تمامی تبلیغات مربوط به کریپتوکارنسی‌ها توسط فیس‌بوک

شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک تمامی تبلیغات مربوط به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام می‌کند. این کار در راستای جلوگیری از سوء استفاده کلاه‌برداران و پروژه‌های اسکم صورت گرفت.

۷ مارس ۲۰۱۸: الزام ثبت قانونی صرافی‌های ارز دیجیتال آمریکا به دستور SEC

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد که تمامی پلتفرم‌های آنلاین خرید‌وفروش ارزهای دیجیتال در این کشور باید به عنوان صرافی ثبت شوند.

۱۴ مارس ۲۰۱۸: گوگل تبلیغات مربوط به ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد

گوگل اعلام کرد که تبلیغات مربوط به ارزهای دیجیتال و ICOها را از ماه ژوئن متوقف خواهد ساخت.

۱۰ ژوئن ۲۰۱۸: هک صرافی کوین‌ریل

صرافی کوین ریل در کره‌ی جنوبی هک شده و ۴۰ میلیون دلار به سرقت رفت.

۲۶ جولای ۲۰۱۸: رد ETF بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالت متحده برای دومین با لیست کردن صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین که توسط دوقلوهای وینکلواس ارائه شد مخالفت کرد.

۳ آگوست ۲۰۱۸: انتشار خبر راه‌اندازی بکت 

بازار بورس نیویورک، استارباکس و مایکروسافت اعلام کردند که بر روی راه‌اندازی پلتفرمی به‌نام بکت کار می‌کنند. بکت از فناوری مایکروسافت کلاود استفاده کرده تا اکوسیستم دارایی‌های دیجیتال قانونی و منبع‌بازی را به‌وجود آورد.

۳۱ اکتبر ۲۰۱۸: بیت کوین ۱۰ ساله شد

بیت کوین ۱۰ ساله شده و همچنان در میان ارزهای دیجیتال، بزرگ‌ترین بازار و بیشترین حجم معاملات را دارد.

۱۵ نوامبر ۲۰۱۸: هاردفورک بیت کوین کش

در نوامبر ۲۰۱۸، هاردفورکی در بیت کوین کش که خود از بلاک چین بیت کوین جدا شده است، رخ داده و بلاک چین آن را به دو شبکه‌ی بیت کوین ABC و بیت کوین SV تقسیم نمود.

۳ دسامبر ۲۰۱۸: سختی شبکه‌ی بیت کوین به‌شدت کاهش یافت

سختی استخراج بیت کوین ۱۵ درصد کاهش یافت.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2018
نوسانات قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۸: ۳،۲۳۲.۵۵$

بالاترین قیمت سال ۲۰۱۸: ۱۷،۱۷۱.۵۶$

رویدادها و عوامل موثر بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹

بیت کوین سال ۲۰۱۹ را در حالی آغاز کرد که به عقیده تحلیلگران در زمستان ارزهای دیجیتال به سر می‌برد. سه ماهه ابتدای ۲۰۱۹ بیت کوین در کانال ۳۰۰۰ دلار به تله افتاده بود تا اینکه با شروع سه ماهه دوم، رشد بیت کوین آغاز شد و از قیمت ۳۲۰۰ دلار خود را تا مرز ۱۴,۰۰۰ دلار رساند. در ادامه رویدادهای مهم سال ۲۰۱۹ را بررسی می‌کنیم.

۹ فوریه ۲۰۱۹: خبر راه‌اندازی پلتفرم بکت

مدیرعامل شرکت ICE خبر راه‌اندازی پلتفرم بکت که یک بازار قانونی برای دارایی‌های دیجیتال است را اعلام کرد.

 ۶ می ۲۰۱۹: شرکت سرمایه‌گذاری ۷ تریلیون دلاری فیدلیتی، خرید‌و فروش بیت کوین را در پلتفرم خود راه‌اندازی می‌کند 

شرکت فیدلیتی که در اکتبر ۲۰۱۸ به عنوان سرویس‌دهنده‌ی حفاظت از ارزهای دیجیتال و معاملات فرابورس شروع به‌کار کرده بود، اعلام کرد که خرید‌و فروش را برای سرمایه‌گذاران نهادی خود راه‌اندازی خواهد کرد.

۷ می ۲۰۱۹: هک صرافی بایننس

بایننس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در این تاریخ هک شده و 7000 بیت کوین که در زمان نوشتن این مقاله بیش از ۴۰ میلیون دلار ارزش دارند به سرقت رفت.

۱۹ می ۲۰۱۹: امکان ارسال بیت کوین بر روی پیام‌رسان واتس‌اپ

بیتکوینیست اعلام کرد که کاربران از این پس می‌توانند با استفاده از ربات lite.im و اجرای دستورات آن، در واتس‌اپ بیت کوین مبادله کنند.

۲۳ می ۲۰۱۹: غول مخابرات جهان بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت می‌پذیرد

شرکت ای‌تی‌اند‌تی، غول مخبرات جهان در راستای مشتری‌مداری و برای راحتی کاربرانش اعلام کرد که پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال را از طریق درگاه پرداخت بیت‌پی خواهد پذیرفت.

۱۱ ژوئن ۲۰۱۹: قرارداد آتی بیت کوین در CBOE دیگر معامله نخواهد شد

بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) که بزرگترین بازار اختیار معامله جهان است، خبر داد که فرایند تسویه آخرین قراردادهای آتی بیت کوین را در تاریخ ۱۹ ژوئن انجام خواهد داد.

۱۷ ژوئن ۲۰۱۹: به عقیده بیت کوین تا ماه اکتبر امسال به ۱۶,۰۰۰ دلار خواهد رسید!

یکی از مهمترین و پرسروصداترین تصاویری که در سال ۲۰۱۹ در دنیای ارزهای دیجیتال دست به دست شد، تصویر تحلیلگر ناشناسی با تصویر پروفایل یک کاراکتر انیمه‌ای بود که درباره قیمت بیت کوین سه پیش‌بینی درست انجام داده بود. با این حال آخرین پیش‌بینی او که بیت کوین ۱۶ هزار دلاری تا پایان اکتبر بود، اشتباه از آب درآمد.

۱۲ جولای ۲۰۱۹: ترامپ: طرفدار بیت کوین نیستم؛ تنها ارزی که داریم دلار است!

توییت ترامپ در تابستان امسال درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال از دیگر اتفاقات مهم ۲۰۱۹ بود. رئیس جمهور آمریکا در توییتی گفت که طرفدار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیست و این‌ها پول به حساب نمی‌آیند و ارزششان بسیار پرنوسان است.

۳۱ جولای ۲۰۱۹: بیت کوین شاهد اولین کاهش نرخ بهره بانکی در ایالات متحده بود

بانک فدرال رزرو آمریکا برای اولین بار در طول تاریخ بیت کوین و پس از گذشت ۱۰ سال نرخ بهره بانکی را کاهش داد. دلیل این کاهش نرخ بهره کمک به افزایش ارزش بازار سهام عنوان شده بود.

۱۴ آگوست ۲۰۱۹: سامسونگ بیت کوین را به فروشگاه غیرمتمرکز خود اضافه کرد‍

غول فناوری کره جنوبی، سامسونگ، در سکوت خبری بیت کوین را به جمع ارزهای پشتیبانی شده در فروشگاه غیرمتمرکز خود با نام «بلاک چین کی استور» اضافه کرد.

۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹: آغاز فعالیت رسمی بکت؛ اولین قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین عرضه شد

پس از ماه‌ها انتظار سرانجام قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین توسط بکت عرضه شد و سرمایه‌گذاران در نهایت این قراردادهای را از طریق بورس بین قاره‌ای مبادله کردند.

۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹: کامپیوتر کوانتومی گوگل تهدیدی برای بیت کوین نیست

پس از انتشار خبر ساخت کامپیوتر کوانتومی گوگل، موجی از وحشت در دنیای ارزهای دیجیتال به راه افتاد. با این حال تعدادی از متخصصین در این باره گفتند که کامپیوتر کوناتومی گوگل در حال حاضر نمی‌تواند تهدیدی برای بیت کوین به حساب آید.

۷ اکتبر ۲۰۱۹: تاکید دوباره SEC: بیت کوین اوراق بهادار نیست!

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده آمریکا بار دیگر در نامه‌ای رسمی اعلام کرد که بیت کوین جزو اوراق بهادار به حساب نمی‌آید و در این دسته‎‌بندی جای نمی‌گیرد.

۱۰ اکتبر ۲۰۱۹: کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ETF بیت کوین را رد کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ETF بیت کوین ارائه شده از سوی بیت وایز را رد کرد. علت رد شدن این ETF بیت کوین، برآورده نشدن ملزومات لازم از جانب شرکت نامبرده اعلام شد.

۱۹ اکتبر ۲۰۱۹: تعداد بیت کوین‌های استخراج شده از مرز ۱۸ میلیون واحد عبور کرد

تعداد بیت کوین‌های استخراج شده در ماه اکتبر ۲۰۱۹، از مرز ۱۸ میلیون عبور کرد و ۳ میلیون سکه باقیمانده بیت کوین باید در حدود ۱۲۰ سال استخراج شوند.

۲۰ اکتبر ۲۰۱۹: گوشی جدید HTC با قابلیت اجرای فول نود بیت کوین عرضه شد

اچ‌تی‌سی جدیدترین تلفن‌همراه بلاک چینی خود را با نام اکسودوس وان عرضه کرد. این گوشی امکان اجرای فول نود بیت کوین را پشتیبانی می‌کند.

۲۳ اکتبر ۲۰۱۹: امکان پرداخت مستقیم با بیت کوین در مرورگر اپرا فعال شد

مرورگر اینترنتی اپرا در تازه‌ترین اطلاعیه خود اعلام کرد که از این پس کاربران می‌توانند به صورت مستقیم در این مرورگر پرداخت‌های بیت کوین خود را انجام دهند.

نوسانات قیمت بیت کوین در سال 2019

پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۱۹: ۳،۳۷۵.۵۲$

بالاترین قیمت تا اوایل ماه نوامبر: ۱۲،۶۵۷$

در زیر اینفوگرافیکی از مهم‌ترین وقایع تاریخی که بر روی ارزش بیت کوین تاثیر گذاشتند را می‌بینید:

مهم‌ترین وقایع تاریخی که بر روی قیمت بیت کوین تاثیر گذاشتند

چند نکته‌ای درباره قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین برحسب ارزهای فیات همچون دلار آمریکا، یوان چین و یا یورو سنجیده می‌شود. علاوه بر این، بیت کوین ظاهرا مشابه تمامی آیتم‌هایی است که در بورس اوراق بهادار بین‌المللی معامله می‌شوند. برخلاف ارزهای فیات، قیمت مصوبی برای بیت کوین وجود نداشته و قیمت آن تنها بر اساس میانگین قیمتی که در نمودارهای قیمت صرافی‌های جهانی وجود دارد مشخص می‌شود. قیمت جهانی بیت کوین از میانگین قیمت معامله آن در صرافی‌های مختلف بدست می‌آید. بنابراین در خصوص ارزهای دیجیتال این امری کاملا طبیعی است که در هر صرافی با قیمتی متغیر با میانگین مبادله شوند.

عرضه و تقاضا

پاسخ عمومی به این پرسش که چرا بیت کوین با این قیمت مبادله می‌شود؟ چیزی نیست به جز عرضه و تقاضا. بهای بیت کوین از نقطه‌ی تلاقی تقاضای خریداران و عرضه‌ی فروشندگان به دست می‌آید. با چنین سازوکاری، روشن است که بیشتر عرضه توسط خریداران اولیه و ماینرها صورت می‌گیرد.

عرضه 

بیت کوین نیز با الهام گرفتن از طلا، به‌گونه‌ای طراحی شده است که مقدار اولیه‌ی محدودی (۲۱ میلیون) دارد. سرمایه‌گذاران اولیه‌ی بیت کوین که به اندازه‌ی کافی باهوش بودند، پیش از افزایش قیمت چشم‌گیر آن، به میزان کافی از این ارز خریدند و استخراج کردند. معروف‌ترین آنها ساتوشی ناکاموتو همان خالق بیت کوین است که تصور می‌شود ۱ میلیون بیت کوین داشته باشد.

اگر روزی ناکاموتو تمام سکه‌هایش را در بازار بفروشد، انباشته شدن این سکه‌ها در بازار موجب افت شدید قیمت می‌شود. این اتفاق ممکن است برای هر سرمایه‌دار بزرگ دیگری نیز رخ دهد اما هر فرد عاقلی که به دنبال بازگشت سرمایه و به حداکثر رساندن سود خود باشد، فروش خود را در طول زمان توزیع کرده تا تاثیر منفی بر قیمت را به حداقل برساند.

تقاضا 

در حال حاضر پاداش ماینینگ بلاک‌های بیت کوین، ۱۲.۵ بیت کوین است و با این میزان، بیت کوین نرخ تورمی معادل ۴ درصد در سال دارد. این نرخ در سال ۲۰۲۰ که پاداش بلاک نصف خواهد شد، کمتر می‌شود. با وجود تورم ۴ درصدی، ارزش بیت کوین در حال افزایش است که این از میزان تقاضای بالا برای این ارز دیجیتال حکایت می‌کند.

چرخه‌ی هایپ بیت کوین
چرخه‌ی هایپ بیت کوین

یکی از روش‌های معمول برای ارزیابی تقاضای ورودکنندگان جدید بازار، تحلیل داده‌های گوگل ترندز از سال ۲۰۱۱ تا به امروز است. تنها کافی است میزان جست‌وجوی واژه‌ی بیت کوین را بررسی کنید. این آمار میزان علاقه‌ی عمومی نسبت به یک موضوع را انعکاس می‌دهد که همبستگی زیادی با قیمت دارد. علاقه‌ی بیش از حد عموم نسبت به یک موضوع موجب مبالغه در قیمت شده و گزارش رسانه‌ها در خصوص افزایش قیمت بیت کوین، خریداران حریص و نا آگاه را به ایجاد یک حلقه‌ی بازخورد می‌کشاند. در نهایت حباب قیمتی شکل می‌گیرد که طول عمر زیادی ندارد. بیت کوین در طول عمر خود حداقل دو چرخه‌ از از این نوع را تجربه کرده و در آینده نیز تجربه خواهد کرد.

دست‌کاری بازار

دست‌کاری قیمت‌ها جزء جداناپذیری از بازار بیت کوین هستند. زمانی بیشترین قیمت بیت کوین نتیجه‌ی به‌کارگیری الگوریتم‌های ترید خودکار و یا ربات‌هایی بودند که در صرافی ام‌تی‌گاکس اجرا می‌شدند. تمامی شواهد حاکی از آن هستند که این ربات‌ها تحت نظارت مارک کارپلس به عملیات جعلی و دست‌کاری قیمت‌ها با سرمایه‌های کاذب مشغول بودند.

صرافی ام‌تی‌گاکس ، تنها صرافی بزرگ در زمان خودش بود و کنترل بازار را تماما در دست داشت. امروزه صرافی‌های بزرگ بسیاری وجود دارند بنابراین اگر یکی از آنها دست به عملیات جعلی بزند، نمی‌تواند تأثیری به وسعت ام‌تی‌گاکس بر قیمت‌ها بگذارد.

سیاست‌های بانک‌ها

در اواخر ۲۰۱۰، ویزا، مسترکارت، وسترن یونیون و پی‌پل حمایت‌های مالی به سایت ویکی‌لیکس را مسدود کردند. طبق درخواست ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین، جولین آسانژ از پذیرش بیت کوین تا اواسط ۲۰۱۱ خودداری کرد. با این وجود این قضیه تاثیر به‌سزایی در دیدگاه عموم نسبت به بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیر قابل سانسور و بدون مرز گذاشت.

شاید برایتان جالب باشد که داستان وب‌سایت سیلک رود که به جرم ایجاد یک بازار سیاه برای فروش دارو تبدیل شده بود و در نهایت انعکاس آن در رسانه‌ها، بیت کوین را به بسیاری از افرادی که هنوز اسم آن را نیز نشنیده بودند معرفی کرد.

ریسک‌های عمده

  • این جمله را که بیت کوین هنوز یک پروژه‌ی آزمایشی و دارایی پرریسکی است به کرات شنیده‌ایم.
  • این باور تاثیرات منفی‌ای بر وی قیمت می‌گذارد که مهم‌ترین آن می‌توان به ممنوع شدن بیت کوین و یا تحت قوانین محدود کننده قرار گرفتن کسب‌وکارهای مرتبط توسط دولت‌ها است.
  • فورک‌هایی که در شبکه‌ی بیت کوین اتفاق افتاده و مسیر توسعه‌‌ی آن را به چندین بخش تقسیم می‌کند نیز بر روی قیمت تاثیر منفی‌ای می‌گذارد.
  • در نهایت ظهور یک رقیب قدرتمند برای یک ارز به ویژه اگر بتواند حمایت بانک‌های مرکزی را به دست آورد ممکن است تهدیدی برای یک ارز به شمار برود.

نابه‌هنجاری‌های قیمت در بازار

برخی اوقات قیمت یک ارز در یک صرافی ممکن است به طور کلی با قیمتی که در بازار همه بر آن توافق دارند، متفاوت باشد. این اتفاق به هنگام ورشکستگی در صرافی ام‌تی‌گاکس و در صرافی جمینی برادران وینکلواس اتفاق افتاد. در اواسط نوامبر ۲۰۱۵، بیت کوین در صرافی جمینی با قیمت ۲۲۰۰ دلار معامله شده در حالی که در صرافی‌های دیگر تنها با قیمت ۳۳۰ دلار معامله می‌شد. این معاملات بعدها نامعتبر اعلام شدند. چنین اتفاقاتی گاهی اوقات در صرافی‌ها به علت خطای انسانی و یا نرم‌افزاری رخ می‌دهند.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین توسط افراد مطرح

نمودار قیمت و رشد بیت کوین از ابتدای 2010 تاکنون

پیش‌بینی قیمت بیت کوین همواره از موضوعات جذاب و مورد توجه رسانه‌ها و مردم بوده است. چهره‌های شناخته شده در دنیای کریپتو و بازارهای سرمایه‌گذاری همواره به اعلام رقم‌های عجیب‌و غریب و پیش‌بینی آینده‌ی این ارز دیجیتال علاقه‌ی خاصی داشته‌اند. در ادامه دیدگاه‌ها و ارقام پیش‌بینی شده برای بیت کوین به اختصار توسط این افراد آورده شده است. شما می‌توانید برای جزئیات بیشتر به مقاله‌ی  پیش‌بینی قیمت بیت کوین رجوع کنید.

سانی سینگ


سانی سینگ (Sonny Singh)
مدیر ارشد بازرگانی شرکت درگاه پرداخت ارز دیجیتال بیت‌پی بوده و معتقد است قیمت بیت کوین تا انتهای سال ۲۰۱۹ به ۱۵ الی ۲۰ هزار دلار می‌رسد.


جان پفر


جان پفر (John Pfeffer)
جان پفر، سرمایه‌گذار و کارآفرینی است که اعتقاد دارد بیت کوین با طلا جایگزین خواهد شد. تردید و عدم قطعیت پفر بسیار بالا بوده و زمان خاصی را برای پیش‌بینی‌هایش اعلام نکرده است اما این احتمال را داده که قیمت این ارز به ۷۰۰ هزار دلار برسد.


سم داکتر

سم داکتر (Sam Doctor)
سم داکتر در حوزه‌ مالی و مهندسی برق تحصیل کرده و تجربه فراوانی در مدیریت سهام دارد. به عقیده‌ی او بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۹، به بیش از ۳۶ هزار دلار خواهد رسید.


مایک نووگراتز


مایک نووگراتز (Mike Novogratz)
سرمایه‌گذار مطرحی است که کار خود را ابتدا در بازارهای مالی شروع کرد. او پیش‌بینی کرده با ورود شرکت‌های بزرگی مانند فیدلیتی و راه‌اندازی پلتفرم بکت، قیمت بیت کوین تا انتهای سال ۲۰۱۹ میلادی، به ۲۰ هزار دلار خواهد رسید.


کنث روگوف


کنث روگوف (Kenneth Rogoff)
روگوف پروفسور دانشگاه هاروارد و رئیس سابق صندوق بین‌‌المللی پول بوده و از مخالفان سرسخت بیت‌کوین است. به عقیده‌ی او احتمال اینکه بیت کوین به قیمت ۱۰۰ دلار در طی ۱۰ سال تنزل کند بسیار بیشتر از قیمت ۱۰۰ هزار دلاری برای آن است.


جوزف استیگلیتز


جوزف استیگلیتز (Joseph Stiglitz)
جوزف استیگلیتز اقتصاددان معاصر آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱ است. به عقیده‌ی استیگلیتز، بیت کوین در نهایت به فراموشی سپرده خواهد شد و قیمت آن به ۱۰۰ دلار می‌رسد.


جو دیویس


جو دیویس (Joe Davis)
به عقیده این اقتصاددان قیمت بیت کوین تنها تابعی از سفته‌بازی بوده و بهتر است در دارایی‌های واقعی سرمایه‌گذاری کنیم.


توماس‌لی


توماس‌لی (Thomas Lee)
توماس لی یکی از سرمایه‌گذاران برجستهٔ بیت کوین و بنیان‌گذار شرکت تحقیقاتی Fundstrat Global است، او پیش‌بینی کرده بیت کوین تا سال ۲۰۲۲، به قیمت ۱۲۵ هزار دلار خواهد رسید.


مکس کایزر


مکس کایزر (Max Keiser)
مکس کایزر، یکی از به‌کارگیرندگان اولیهٔ بیت کوین است. وی قیمت ۲۸ هزار دلار را برای کوتاه‌مدت و ۱۰۰ هزار دلار را برای بلند مدت بیت کوین پیش‌بینی کرده است.


جان مکافی


جان مکافی (John McAfee)
جان مکافی، برنامه‌نویس، تاجر آمریکایی و بنیان‌گذار موسسه‌ی مکافی است. او قیمت ۱ میلیون دلاری را برای بیت کوین پیش‌بینی کرده است.


تریس مایر


تریس مایر (Trace Mayer)
تریس مایر از سرمایه‌گذاران کهنه‌کار در بازارهای سنتی مانند طلا است و قیمت ۱۱۵ هزار دلار را برای بیت کوین در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده بود.


جیمسون لوپ


جیمسون لوپ (Jameson Lopp)
جیمسون لوپ، مهندس نرم‌افزار سابق BitGo و رهبر فعلی کیف‌پول Casa است. او پیش‌بینی کرده قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۰ به ۲۵۰ هزار دلار برسد.


تیم دراپر


تیم دراپر (Tim Draper)
تیم دراپر، سرمایه‌گذار آمریکایی و بنیان‌گذار دانشگاه دراپر است. وی پیش‌بینی کرده قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید.


 تایلر وینکلواس


تایلر وینکلواس (Tyler Winklevoss)
دو قلوهای وینکلواس در فوریه ۲۰۱۸، اظهار داشتند بیت کوین می‌تواند تا چهل برابر قیمت فعلی رشد کند. آنها اعتقاد دارند بیتکوین طلای دیجیتال بوده و میتواند قدرت طلا را تضعیف کند.


علی میزانی اسکوئی


علی میزانی اسکوئی (Ali MizaniOskui)
علی میزانی، سرمایه‌گذار و تحلیلگر مطرح بازار پیش‌بینی کرده  قیمت بیت کوین تا اواخر سال ۲۰۲۱ به قیمت ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار دلار خواهد رسید.


 بابی لی


بابی لی (Bobby Lee)
بابی لی، عضو هیئت‌مدیرۀ BTCFoundation و بنیان‌گذار اولین صرافی بیت کوین در چین پیش‌بینی کرده که قیمت بیت کوین به ۱ میلیون دلار خواهد رسید.


جک دورسی


جک دورسی (Jack Dorsey)
جک دورسی، بنیان‌گذار توییتر، پیش‌بینی کرده که بیت کوین در نهایت تمامی محدودیت‌ها اعم از سرعت کم تراکنش و قابلیت بهره‌وری را پشت سر گذاشته و به ارز رایج اینترنت تبدیل خواهد شد.


 تاد گُردُن

 تاد گُردُن (Todd Gordon)

تاد گردن بنیان‌گذار وب‌سایت Trading Analysis است که علاوه‌بر حوزه‌ی ارزهای دیجیتال به پیش‌بینی‌های دقیقش در قیمت نفت شهرت دارد. او پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ به ۴۰۰۰ دلار کاهش یافته و مجددا در سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰۰۰ دلار می‌رسد.

اشتراک
اطلاع از
guest
68 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
محمود
محمود
24 روز پیش

رفقا کسی استراتژی معاملاتی خوب میشناسه.واقعا روانی شدم سر سیگنال گرفتن .

محسن زین آبادی
محسن زین آبادی
1 ماه پیش

دنیای فردا دنیای رمز ارز هاس کاش دوسال پیش که متوجه شدم مثل الآن جدی میگرفتم هنوز هم دیر نیست اگر خدا خواهد 💞💞💞💞💞💞💞❤❤❤❤❤❤

trackback
Google
1 ماه پیش

Google

Below you will find the link to some web pages that we believe you ought to visit.

افضل خدایی
خدایی
7 ماه پیش

کاش من سال ۲۰۱۰ به اندازه پنجاه میلیون تومان بیت کوین میخریدم … اون سال پنجاه میلیون میخواستم بیت کوین بخرم که یکی پشیمونم کرد …الان یک میلیاردر بودم …

علی
علی
7 ماه پیش
پاسخ  خدایی

تیلیادر نه میلیادر

مهدی
مهدی
6 ماه پیش
پاسخ  خدایی

از طرز فکر امروزت میشه ۱۰ سال آیندتو پیش بینی کرد، جای افسوس خوردن فرصتای امروزتو نسوزون

Ami
Ami
6 ماه پیش
پاسخ  خدایی

خخخخ اون موق هیچکی

علی مرتضوی تبار
علی مرتضوی تبار
10 ماه پیش

بنظر شما آینده چه ارزهایی بهتر میشه

رضا
رضا
1 ماه پیش

Ada ❤️ bnb ❤️ vet

نفس
نفس
1 سال پیش

در قسمت اولین هک صرافی ام‌تی‌گاکس نوشتین قیمت شد 0.01 دلار ولی پاینترین قیمت 2011 رو زدین 0.30 دلار. معلومه چی به چیه؟

سجاد مقصودی
سجاد مقصودی
1 سال پیش
پاسخ  نفس

سلام دوست عزیز
بله اما ما کمترین قیمت روزانه رو حساب میکنیم
رسیدن قیمت به 0.01 دلار خیلی کوتاه بود و سریع برگشت به سمت بالا

میرزایی
میرزایی
1 سال پیش

با سلام وعرض ادب فراوان به خانم سادات صنعتی
نظزتان نسبت به رشد بیتکوین با توجه به بیماری کرونایی که جهان با ان درگیر است نسبت به سال های آتی اقتصادی این ارز چیست؟ وسرمایه گذاری در این بازار چیست؟

سامان آمان
سامان آمان
1 سال پیش

با سلام خدمت شما خسته نباشید.
من در مورد لیبرا میخوام همه چیز رو بدونم اگه مقاله ای هست معرفی کنید ممنون میشم.
آیا واقعیه؟
احتمال داره قیمتش بره بالا مثل ارز های دیجیتال مثل بیت یا همون ثابت یک دلار میمونه؟

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام
اینو ویرایش کنید و ۲۰۱۹ رو بصورت کامل اضافه کنید

رجبي
رجبي
1 سال پیش

سلام و خسته نباشيد خدمت شما،مطالب خوب و كاملي بود اگر ميشه براي سرمايه گذاري در بيت كوين هم بگيد ممنون

محمدحسین
محمدحسین
1 سال پیش

با سلام و درود
این مقاله که نوشتید واقعا مفید و بسیار زیاد موشکافانه و دقیق بود. از زحمت سرکار خانم برای تهیه این مطالب بسیار سپاسگزارم. با دقت روی این مقاله میشه به خیلی نتایج مهمی رسید. مجددا ممنون.

ehsan
ehsan
1 سال پیش

منم ادمکمی نیستم از سال 2013 بیت رو می‌شناختم بزارید منم پیش بینی کنم

سال 2020 قیمت بیت کوین به 16 هزار دلار میرسه
رونمایی ارز دیجیتال چین باعث افزایش قیمت بیت کوین تا 40 هزار دلار میشه
یه فاجعه از نوع اقتصادی در آمریکا پیش میاد باز قیمت میره برای 100 هزار دلار
سال 2022 یه کاهش شدید به 20 هزار دلار داره و کم کم جای خودش رو به ارز دیجیتال چین میده

امیر
امیر
1 سال پیش
پاسخ  ehsan

منظورت از عرض دیجیتالی چین کدومه اسمش چیه؟

یوسف
یوسف
1 سال پیش
پاسخ  امیر

عرض دیجیتیال چین یه عرض جدیده که خیلی عرضشمنده تا میتونی عرض بگیر . مجید جان ارز

Penssylvania
Penssylvania
5 ماه پیش
پاسخ  امیر

من فهمیدم منظورش از ارز دیجیتال چین چیه هر کی خواست بهش میگم در مقابلش معادل صد هزار تومان بیت کوین میگیرم .

آرش زارعی
آرش زارعی
11 ماه پیش
پاسخ  ehsan

آخرای ۲۰۱۹ این کامنت رو زدی و الان وسط ۲۰۲۰ هستیم ۲۳ مرداد ۹۹ و به حدود ۱۲ هزار دلار رسیده پس تقریبا پیش بینیت داره درست درمیاد ? منم فکر میکنم تا اواخر ۲۰۲۰ به بیست هزار دلار برسه ?

نجات
نجات
8 ماه پیش
پاسخ  ehsan

احسان دمت گرم
این شمارهه مه
زنگ بزن

برای مشاوره هات پول میدم

مهدی
مهدی
6 ماه پیش
پاسخ  نجات

سلام

مهدی
مهدی
6 ماه پیش
پاسخ  نجات

الان کدوم ارزها را بخریم

مشاوره بدهید

آرش
آرش
6 ماه پیش
پاسخ  ehsan

الان خدایی بعد یک سال این پیش بینی رو ادم میبینه کیف میکنه

یاشار شجاعی
یاشار شجاعی
6 ماه پیش
پاسخ  ehsan

ارزی که میگی منظورت اسمش چی هست؟؟

mostapha
mostapha
6 ماه پیش
پاسخ  ehsan

حاجی برگام

سجاد رحیم زاده
سجاد رحیم زاده
6 ماه پیش
پاسخ  ehsan

عالی هستی پسر

فریده
فریده
6 ماه پیش
پاسخ  ehsan

الان احسان جون میتونی پیش بینی کنی تو اینده نزدیک و دور این ارز چی ده سرش میاد
نمیدونم الان بخرم یا منتظر یکی دوهفته دیگه باشم

Penssylvania
Penssylvania
5 ماه پیش
پاسخ  ehsan

من فهمیدم منظورش از ارز دیجیتال چین چیه هر کی خواست بهش میگم در مقابلش معادل صد هزار تومان بیت کوین میگیرم .

سعید
سعید
5 ماه پیش
پاسخ  ehsan

ارز دیجیتال ملی چین ی استیبل کوینه.نمیتونه جای بیت رو بگیره

حسین
حسین
5 ماه پیش
پاسخ  ehsan

دمت گرم واقعا هم آدم کمی نیستی

Davoud
Davoud
5 ماه پیش
پاسخ  ehsan

سلام نظر شما تا امروز دقیقا درست نشون داده میشه بیشتر تحلیل کنید لطفا

Fati
Fati
1 ماه پیش
پاسخ  ehsan

سلام عذرمیخام اسم ارزدیجیتال چین چیه

حسام
حسام
1 سال پیش

درود برشما

حسام
حسام
1 سال پیش

درود برشما خسته نباشید .

جوادرضایی
جوادرضایی
1 سال پیش

خانم سادات صنعتی، بسیار عالی بود. خداقوت.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off