چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال – شماره ۳۰

چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال – شماره ۳۰

کپسول هفتگی، خلاصه‌ای از حوادث و اخبار مهم هفته‌ای که گذشت را برای کاربران، پوشش می‌دهد. در کپسول هفتگی نگاهی به وضعیت بازار در هفته‌ اخیر انداخته و هر هفته با یک دانستنی جدید از دنیای ارزهای دیجیتال همراه شما خواهیم بود. همچنین بخش ویژه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» از شماره ۳۰ کپسول هفتگی به این مجموعه اضافه شده است. روزهای دوشنبه شماره‌ جدید کپسول هفتگی منتشر می‌شود.

اخبار مهم هفته

مهمترین اخبار هفته گذشته که در دنیای ارزهای دیجیتال گذشت

تاریخ رسمی عرضه قراردادهای آتی بکت مشخص شد

پلتفرم بکت که یکی از اتفاقات مثبت و مهم برای بیت کوین تلقی می‌شود، هفته گذشته در پست مدیوم از زمان رسمی راه‌اندازی خود پرده برداشت. این پلتفرم که کارشناسان آن را به عنوان پلی برای ورود سرمایه‌گذاران نهادی به دنیای بیت کوین می‌دانند، سال گذشته چند بار با تاخیر در راه‌اندازی خود مواجه شد. برآورده کردن ملزومات قانونی کمیسیون معاملات آتی ایالات متحده از جمله دلایل طولانی شدن روند عرضه قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین توسط بکت عنوان شده بود. ماه گذشته بکت راه‌اندازی آزمایشی پلتفرم خود را آغاز کرد و هم‌اکنون قصد دارد با نزدیک شدن به زمان راه‌اندازی که ۱ مهر سال جاری اعلام شده، رویدادهایی را در دو شهر شیکاگو و نیویورک برگزار کند.


بایننس صرافی آمریکایی خود را به زودی راه‌اندازی می‌کند

چانگ‌پنگ ژائو، مدیر بایینس در مصاحبه‌ای گفت که ماه نوامبر را برای زمان راه‌اندازی پلتفرم بایننس برای کاربران آمریکایی در نظر گرفته است. محدودیت‌ها و مسائل قانون‌گذاری مربوط به ایالات متحده که موجب شد بایننس ارائه خدمات به کاربران آمریکایی را از ماه آینده قطع کند، حال این صرافی را به سمت راه‌اندازی پلتفرمی جدا برای این طیف از کاربران سوق داده که گمان می‌رود بخش قابل توجهی از حجم معاملات را در اختیار داشته باشند. پلتفرم جدید بایننس توسط شرکت BAM اداره خواهد شد، اما با این حال هنوز از سوی این صرافی برای اخذ مجوز بیت لایسنس برای داشتن اجازه فعالیت در ایالات متحده اقدامی صورت نگرفته است.


پذیرش ETF بیت کوین دوباره به تعویق افتاد؛ SEC همچنان در شک و تردید

کمیسیون بورس و اوراق بهادار بار دیگر بررسی سه ETF بیت کوین را به تاخیر انداخت. این کمیسیون که هنوز دلیلی برای به تعویق انداختن اعلام تصمیم نهایی درباره ETFها ارائه نداده، به نظر می‌رسد با این کار قصد دارد که از حداکثر زمان ضرب‌العجل قانونی خود استفاده کند. صندوق قابل معامله در بورس یا ETF که جزو اوراق بهادار محسوب می‌شود، می‌تواند شامل سبدی از دارایی‌ها باشد. زمان نهایی برای تصمیم‌گیری درباره یکی از طرح‌های پیشنهادی ETF به اواخر سپتامبر و درباره دو مورد از آن‌ها به اواسط اکتبر موکول شده است.


تکالیف دستگاه‌های اجرایی کشور برای استخراج ارزهای دیجیتال اعلام شد

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی ملاحظات سیاسی مجلس و تکالیف دستگاه‌های مسئول در استخراج ارزهای دیجیتال را اعلام کرد. این گزارش که در سه فصل به انتشار رسیده، به صرفه اقتصادی استخراج ارزهای دیجیتال، ملاحظات سیاسی آن‌ها در بخش خصوصی و ملاحظات سیاسی ماینینگ با استفاده از منابع بخش دولتی اشاره کرده است. همچنین در این گزارش به مشکل تشخیص دستگاه‌های استخراج در مبادی گمرکی اشاره شد که به سادگی امکان‌پذیر نیست و با نظارت بر الگوی مصرف برق و الگوی ترافیک اینترنت می‌توان افراد حقیقی و حقوقی مربوط را شناسایی کرد.


ترس شدید سرمایه‌گذاران بیت کوین؛ شاخص ترس و طمع در سال ۲۰۱۹ رکورد زد

یکی از شاخص‌های اساسی بیت کوین که احساسات سرمایه‌گذاران را در بازار نشان می‌دهد، هفته گذشته رکورد زد. شاخص ترس و طمع که کمترین مقدار سال ۲۰۱۹ را به دست آورد، در وضعیت ترس شدید قرار گرفته است. بررسی این شاخص در کنار نمودار قیمت بیت کوین می‌تواند ابزار خوبی برای شناسایی کف‌ها و سقف‌های قیمتی در اختیار تحلیلگران قرار دهد، هرچند الکس کروگر از معامله‌گران معروف در این باره گفت که نمی‌توان این ابزار را به تنهایی ملاک قرار داد. ارزش نهایی این شاخص از برخی پارامترها مانند داده‌های گوگل ترندز، نوسانات و میزان ترند بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی تاثیر می‌پذیرد.

برندگان و بازندگان هفته

نگاهی به وضعیت بازار در هفته چهارم مرداد

بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال هفته خونینی را پشت سر گذاشتند. سلطه بیت کوین بر بازار همچنان نزدیک به ۷۰ درصد است و علاوه بر اینکه در روند افزایش سلطه پادشاه ارزهای دیجیتال، ارزش آلت کوین‌ها در برابر بیت کوین کاهش می‌یافت، ارزش دلاری آن‌ها نیز حمایت‌های پیش رو را شکست. این حرکت نزولی اواسط هفته اخیر متوقف شد و در حال حاضر با حرکت امیدوارکننده بیت کوین و آلت کوین‌ها به سطوح بالاتر همراه شده است. در حال حاضر بیت کوین با ارزش بازار ۱۹۱ میلیارد دلار، اتریوم با ۲۱ میلیارد و ریپل با ۱۲ میلیارد دلار در رده‌های اول تا سوم ارزشمندترین‌های بازار قرار گرفته‌اند. حجم کل بازار ارزهای دیجیتال نیز در هفت روز اخیر با کاهش ۲۰ میلیارد دلاری روبرو شد.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال بیت‌بال (BitBall): حدود ۲,۰۱۶ درصد
  • ارز دیجیتال سایبراف‌ام (CyberFM): حدود ۱,۲۳۱ درصد
  • ارز دیجیتال تلوریون (Tellurion): حدود ۷۸۱ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال بالت کوین (Boltt Coin): حدود ۹۸ درصد
  • ارز دیجیتال اسکین کوین (Skeincoin): حدود ۹۶ درصد
  • ارز دیجیتال Block-chain.com: حدود ۹۴ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

شخصیت‌های مهم در هفته گذشته درباره ارزهای دیجیتال و بلاک چین چه گفتند؟
چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 30

استیون لوحجا، توسعه‌دهنده اتریوم کلاسیک

بسیاری از ارزهای دیجیتال با ارزش بازار بالا، در صورتی که اتریوم کلاسیک نام اتریوم را از برند خود بردارد، نابود خواهند شد. می‌دانم که پروژه اصلی اتریوم ما هستیم، اما درباره این موضوع می‌توانیم در کنفرانس‌ها و نشست‌ها بحث کنیم، اینطور نیست؟


چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 30

تون ویز، معامله‌گر قدیمی

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) چکش ثور را همراه خود آورده است.


چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 30

نیکولاس کولاس، بنیان‌گذار دیتا ترک ریسرچ

بیت کوین یکی از آن دارایی‌های معدود بود که پیش از موعد مورد انتظار به پیش‌بینی ما رسید. هیچ چیز دیگری به این اندازه رشد نمی‌کرد، جز بیت کوین.


چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 30

برایان فراش، دادستان کل مریلند

سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال خطرناک است. سرمایه‌گذاران اگر با افرادی سروکار پیدا کنند که آنچه ارائه می‌دهند با قوانین اوراق بهادار همخوانی ندارد، باید جانب احتیاط را رعایت کنند. بازگشت سرمایه‌های سریع ۱۵۰ درصدی مانند پاگنده‌ها خیالی هستند.


چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 30

مارک یاسکو، مدیر موگان کریک کپیتال

کل ایده بیت کوین، ابزار ذخیره ارزش بودن است، یک پوشش تمام عیار در برابر ریسک‌ یا نوعی بیمه.

اخبار منفی هفته

اخبار منفی که هفته گذشته موجب ترس و واهمه در بازار شد

هکر بایننس تهدید کرد: موج بعدی افشای اطلاعات کاربران در راه‌ است!

هکری که مسئول سرقت اطلاعات شخصی کاربران بایننس بود، در آخرین اعلامیه خود این صرافی را به انتشار اطلاعات بیشتر تهدید کرده است. حساب توییتر منتسب به این شخص با نام بناتوف پلاتون، با انتشار تصویری از ساز و کار مراحل احراز هویت بایننس، مدعی شد که در حال آماده‌سازی موج بعدی است. این هکر در مورد زمان انتشار و نحوه افشای اطلاعات چیزی نگفته اما با انتشار توییتی از اطلاعات کاربری به نام مکس هاولند به نظر می‌رسد که در انجام تصمیم خود جدی است.


کشف بدافزار استخراجی که در Task Manager دیده نمی‌شود!

شرکت امنیت سایبری وارونیس در آخرین گزارش خود از کشف ویرویس خبر داده که به طور مخفیانه در رایانه مونرو استخراج می‌کند. این ویروس که با نام نورمن شناخته می‌شود، تاکنون کامپیوتر شرکت‌های زیادی را هدف قرار داده است. یکی از نکات جالب این بدافزار، متوقف کردن فرایند ماینینگ با باز کردن Task Manager ویندوز است بطوریکه با خارج شدن از آن عملیات دوباره از سر گرفته می‌شود. به گفته این شرکت، این ویروس علاوه بر سرقت داده‌های کاربران و فروش آنها در دارک وب، از سخت‌افزارشان برای استخراج استفاده می‌کند.


فروش بیت کوین‌های کلاهبرداری ۳ میلیارد دلاری از طرح پانزی!

هفته گذشته یکی از فعالان بازار اعلام کرد که طرح سرمایه‌گذاری کلاهبرداری پانزی چینی با نام پلاس توکن، در حال فروش گسترده ۳ میلیارد دلار بیت کوین است. شرکت پلاس توکن اواسط سال گذشته میلادی با وعده سودهای نجومی چندین درصدی برای چهار سطح از سرمایه‌گذاران (که نوعی ساز و کار کلاسیک در خصوص طرح‌های پانزی است) تاسیس شد. این طرح تا اوایل سال ۲۰۱۹، توانست بیش از ۱۰ میلیون کاربر جذب کند. برخی سران این طرح پانزی از دو ماه پیش تحت تعقیب پلیس چین قرار گرفته و نهایتا دستگیر شده‌اند.

اخبار مثبت هفته

اخبار مثبتی که هفته گذشته از بازار ارزهای دیجیتال به گوش رسید

سامسونگ بیت کوین را به فروشگاه غیرمتمرکز خود اضافه کرد‍

سامسونگ در حرکتی غیرمنتظره، بیت کوین را به جمع ارزهای پشتیبانی شده فروشگاه غیرمتمرکز خود با نام بلاک چین کی‌استور اضافه کرد. در حال حاضر این فروشگاه از دو ارز دیجیتال بیت کوین و کلایتن پشتیبانی می‌کند. گفتنی است که این فروشگاه از شش دستگاه جدید سامسونگ که از جمله آن‌ها می‌توان به S۱۰ و Note10 اشاره کرد، پشتیبانی می‌کند. کی استور در تیر ماه سال جاری و طی برنامه بلاک چینی سامسونگ در خصوص نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) این شرکت منتشر شد.


تحلیل‌گر مطرح: قیمت بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد

مراد محمودوف از تحلیلگرانی که پیش‌تر در گلدمن ساکس مشغول به کار بوده، اعتقاد دارد که بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. بر اساس گفته‌های این تحلیلگر قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت می‌تواند با کاهش روبرو شده اما در بلندمدت به اهداف قیمتی دوردست خود دست یابد. این پیش‌بینی بلندپروازانه قبل از این نیز توسط آنتونی پامپلیانو مطرح شده بود.

دانستنی هفته

هر هفته یک دانستنی درباره بیت کوین خواهیم داشت

در دانستنی این هفته به سراغ چند امضایی، یکی از ویژگی‌های جذاب بیت کوین رفته‌ایم تا با قابلیت‌های آن بیشتر آشنا شویم.

چند امضایی (Multisig)

چند امضایی قابلیتی است که به وسیله آن می‌توان مالکیت بیت کوین را بین بیش از یک نفر تقسیم کرد و برای این مالکیت شرط گذاشت. در اختیار داشتن بیت کوین‌هایی که در کیف پول دارید، در واقع ترجمه‌ای دیگر از در اختیار داشتن کلید خصوصی هستند که به وسیله آن مالکیت بیت کوین‌ها را تایید کرده‌اید.

یکی از مشکلاتی که اولین نوع آدرس‌های بیت کوین (همان‌هایی که با ۱ شروع می‌شوند) داشتند این بود که یک کلید خصوصی متناظر تولید می‌کردند. در واقع هر کس که این کلید را در اختیار داشت می‌توانست بیت کوین‌ها را منتقل کرده و صاحب آن‌ها باشد. اما قابلیت چندامضایی این امکان را به کاربران می‌دهد که مالکیت را بین چند نفر تقسیم کنند. یعنی برای مثال با استفاده از چندامضایی می‌توانید سه (یا هر چند) کلید بسازید که برای دسترسی به بیت کوین‌ها، تعداد معینی از کلید‌ها (یک، دو و یا سه کلید) کافی باشد.

نمونه‌هایی از کاربرد چندامضایی در بیت کوین می‌تواند شامل موارد زیر شود:

  • ۱ کلید از ۲ کلید: یک زوج که برای خرج کردن محتویات کیف پول، امضای هر یک از آن‌ها کفایت می‌کند.
  • ۲ کلید از ۲ کلید: حساب پس‌انداز یک زوج که برای خرج کردن آن هر دو نفر باید امضای دیجیتال خود را ارائه دهند.
  • ۲ کلید از ۳ کلید: حساب پس‌انداز کودکی که با تایید هر یک از والدین خود در آینده می‌تواند آن را خرج کند.

۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم

چکیده وقایع مهم هفته چهارم مرداد بازار ارزهای دیجیتال - شماره 30

مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» تجربه شخصی یکی از دوستداران بیت کوین است که آن را در ۲۱ بخش جذاب آماده کرده است. هر هفته در کپسول هفتگی، با یکی از بخش‌های این مجموعه همراه شما خواهیم بود. در شماره ۳۰ کپسول هفتگی به سراغ مقدمه و بخش اول این مجموعه رفته‌ایم.

سرآغاز

سقوط در چاله خرگوش بیت کوین [همانند آنچه برای آلیس در سرزمین عجایب رخ داد] تجربه‌ای عجیب محسوب می‌شود. مانند بسیاری از افراد دیگر، احساس می‌کنم که در چند سال اخیری که درباره بیت کوین مطالعه کردم، نسبت به دو دهه تحصیل عادی که داشتم چیزهای بیشتری یاد گرفته‌ام.

درس‌های پیش رو جوهره‌ی هر آن‌ چیزی است که درباره بیت کوین آموختم. ابتدا آن‌ها را در قالب مقاله‌ای با عنوان «هر آنچه درباره بیت کوین آموختم» منتشر کردم و آنچه در ادامه خواهید دید، ویرایش دوم نسخه اصلی به حساب می‌آید.

این درس‌ها نیز مانند بیت کوین، ساکن و غیرمتحرک نیستند. برنامه دارم که به صورت دوره‌ای بر روی آن‌ها کار کنم و نسخه‌های بروزشده و اضافی آن را در آینده منتشر کنم. برخلاف بیت کوین نسخه‌های آتی از این مجموعه، ممکن است با نسخه‌های قبلی سازگار نباشد. برخی درس‌ها را شاید گسترش دادم، برخی را جایگزین کرده و یا دوباره از ابتدا کار کردم. امیدوارم که نسخه‌های آتی نیز برای شما مفید باشد، اما نمی‌خواهم در این باره به شما قول دهم.

بیت کوین یک معلم خستگی‌ناپذیر است، برای همین نیز نمی‌خواهم بگویم که این درس‌ها جامع بوده و دربرگیرنده همه چیز درباره بیت کوین هستند؛ بلکه آن‌ها سفر من به درون چاله خرگوش بیت کوین را بازتاب می‌کنند. درس‌های بسیاری هستند که باید بیاموزیم و هر کسی که وارد دنیای بیت کوین می‌شود، احتمالا چیزهای متفاوتی از آنچه گفته خواهد شد، یاد بگیرد. امیدوارم که این درس‌ها به کارتان بیاید و فرایند یادگیری آن‌ها از طریق خواندن این کلمات برای‌تان دشوار و سخت نباشد.

درس اول – تغییر و تغییرناپذیری

توصیف بیت کوین ذاتا کار سختی است. این چیز جدیدی است که هر تلاشی برای مقایسه آن با مفاهیم قبلی بخواهد صورت بگیرد، چه با خواندن آن به عنوان طلای دیجیتال یا پول اینترنتی، قطعا پاره‌ای از موارد اصلی را جا خواهد گذاشت. با این حال مهم نیست که چه دیدگاهی نسبت به بیت کوین دارید، چرا که اعتقاد به دو جنبه بیت کوین همیشه الزامی خواهد بود: غیرمتمرکز و تغییرناپذیر بودن آن.

می‌توان بیت کوین را به عنوان یک قرارداد اجتماعی خودکار در نظر گرفت. نرم‌افزار آن تنها یک قطعه از پازل است که امید به تغییر آن، تنها تلاشی بیهوده به حساب می‌آید. البته که برای این کار باید بقیه شبکه را به پذیرفتن تغییراتتان قانع کنید که بیشتر یک تلاش روانی است تا یک مشکل مهندسی نرم‌افزار.

عبارتی که می‌خواهم در ادامه به شما بگویم، شاید در نگاه اول پوچ و تهی به نظر برسد اما من به صحیح بودن آن عمیقا ایمان دارم:

شما بیت کوین را تغییر نمی‌دهید، بلکه بیت کوین شما را تغییر می‌دهد.

بیت کوین ما را بیشتر از آنچه تغییرش می‌دهیم، عوض خواهد کرد. – مارتی بِنت

برای من مدتی طول کشید تا به این حقیقت پی ببرم. شاید فکر کنید که بیت کوین تنها یک نرم‌افزار منبع‌باز است که می‌توانید آن را به راحتی تغییر دهید، مگر نه؟ اما این اشتباه است. کاملا اشتباه. تعجیب نکنید اگر به شما بگویم که خالق بیت کوین نیز این را می‌دانست.

ماهیت بیت کوین به گونه‌ای است که با انتشار نسخه ۰.۱ (اولین نسخه)، طراحی اصلی آن برای ادامه حیاتش تغییرناپذیر خواهد ماند. – ساتوشی ناکاموتو

بسیاری تلاش کردند تا ماهیت بیت کوین را تغییر دهند و در نهایت همگی شکست خوردند. در حالیکه در اقیانوسی بی‌انتها از فورک‌ها و آلت‌ کوین‌ها غرق شده‌ایم، شبکه بیت کوین دقیقا مانند روز اول که اولین نودش آنلاین شد، به کار خود ادامه می‌دهد. آلت کوین‌ها در آینده اهمیتی نخواهند داشت، فورک‌ها در نهایت زنده نخواهند ماند و این بیت کوین است که اهمیت دارد. تا زمانی که درک بنیادین ما از ریاضیات و حتی فیزیک تغییر نکند، بیت کوین بدون توجه به هر چیزی مسیر خود را طی خواهد کرد.

بیت کوین اولین نمونه از نوع جدید زندگی است که در اینترنت نفس می‌کشد و زندگی می‌کند. او زنده است چرا که به آن‌هایی که زنده‌ نگهش می‌دارند، پول می‌دهد. آن را نمی‌توان تغییر داد و نمی‌توان در برابرش ایستاد. نمی‌توان آن را فاسد کرد یا به او رشوه پرداخت. اگر بمب هسته‌ای نصف سیاره ما را نابود کند، بیت کوین باز هم به زندگی خود ادامه خواهد داد. – رالف مِرکل

بیت کوین بیشتر از همه ما عمر خواهد کرد. پی بردن به این حقیقت، چیزی را درون من برای همیشه تغییر داد. بیت کوین اولویت زمانی من را تغییر داد، درک من را از اقتصاد عوض کرد و دیدگاه‌های سیاسی من را دگرگون ساخت. جای تعجب ندارد که حتی تواسنته رژیم غذایی عده‌ای را هم تغییر دهد! اگر همه این حرف‌ها به نظرتان دیوانه‌وار می‌رسد، بدانید که در مسیر درستی قرار دارید! در عین جنون‌آمیز بودنشان، همگی در حال اتفاق افتادن هستند.

بیت کوین به من یاد داد که تغییر نخواهد کرد، بلکه من تغییر می‌کنم.

مقالات برگزیده هفته

برترین مقاله‌های ارزدیجیتال در هفته‌ای که گذشت

آیا استخراج بیت کوین با انرژی خورشیدی توجیه اقتصادی دارد؟

اگر در حوزه ماینینگ فعال هستید یا قصد وارد شدن به آن را دارید، حتما این سوال برای‌تان پیش آمده که آیا با استفاده از انرژی خورشیدی هم می‌توان استخراج کرد یا نه؟ این مطلب توجیه‌پذیری اقتصادی این پرسش را مورد بررسی قرار داده و به آن پاسخ می‌دهد.


جنگ تجاری آمریکا و چین؛ بازی مرگ و زندگی بیت کوین

اقتصاد جهانی با جنگ تجاری بین چین و آمریکا به نقطه‌ای رسیده که کارشناسان را وادار به هشدار درباره آشکار شدن نشانه‌های بحران مالی بعدی کرده است. اما آیا بیت کوین که زاده یکی از این بحران‌های بزرگ اقتصادی بوده، می‌توناد از دل بحران بعدی زنده بیرون بیاید و شایستگی‌های خود را به همگان اثبات کند؟


چرا انقلاب بلاک چین شکست خورد؟

بلاک چین مسیری به سوی مردمی‌تر و غیرمتمرکزتر کردن اینترنت است؛ جایی که کاربران مالک حقیقی اطلاعات و دارایی‌های دیجیتال خودشان هستند. اما این ایده تا چه حد جامعه عمل به خود پوشانده است؟ در این مطلب دلایل اینکه بلاک چین تاکنون متحمل یک شکست بزرگ شده را بررسی کرده‌ایم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
وحید
وحید
4 سال قبل

سلام میخام شروع کنم برای کار
یه توضیح مختصردرمورد شروع کارمیکنید
ممنون

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  وحید

سلام
از بخش 101 استفاده کنید