درخواست نمایندگان آمریکا برای ایجاد یک ارز دیجیتال ملی: برتری دلار در خطر است!

درخواست نمایندگان آمریکا برای ایجاد یک ارز دیجیتال ملی: برتری دلار در خطر است!

دو قانون‌گذار آمریکایی از بانک مرکزی این کشور یا همان فدرال رزرو درخواست کردند که صدور یک دلار دیجیتال را در نظر داشته باشد.

به گزارش کوین‌دسک، فرنچ هیل (French Hill)، نماینده حزب جمهوری‌خواه و بیل فوستر (Bill Foster)، نماینده حزب دموکرات، در نامه‌ای به رئیس فدرال رزرو، جروم پاول (Jerome Powell) ضمن ابراز نگرانی درباره از بین رفتن جایگاه دلار در صورت ساخت یک ارز دیجیتال همه‌گیر توسط کشورهای دیگر یا شرکت‌های خصوصی، سوال کردند که آیا بانک مرکزی آمریکا هم به دنبال صدور ارز دیجیتال مخصوص به خودش هست یا خیر.

طبق گزارشی که برای اولین بار توسط بلومبرگ منتشر شد، در نامه‌ی ارسال شده، جزئیاتی از اختیارات فدرال رزرو در ایجاد و مدیریت سیاست ارزی ایالات متحده وجود دارد.

در نامه نمایندگان کنگره آمریکا به بانک مرکزی این کشور نوشته شده است:

فدرال رزرو، به عنوان بانک مرکزی ایالات متحده، اختیار و این نقش طبیعی را دارد که یک ارز دیجیتال ملی را توسعه دهد.

در ادامه این نامه آمده است:

ما نگرانیم که در بلند مدت، برتری دلار از سوی ارزهای ملی (فیات) دیجیتال که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، تهدید شود. از دیدگاه بین‌المللی، بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی تحقیقی را منتشر کرده است که می‌گوید بیش از ۴۰ کشور در سراسر دنیا، ارز دیجیتال ملی خود را توسعه داده‌اند یا در حال توسعه آن هستند.

این در حالی است که زمزمه‌هایی هم مبنی بر دور شدن نظام اقتصاد جهانی از دلار به گوش می‌رسد. به عنوان یک نمونه بارز می‌توان به صحبت‌های چندی پیشِ مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلستان اشاره کرد که گفته بود یک ارز دیجیتال با پشتوانه ابزارهای مالی می‌تواند به ملت‌ها در خارج شدن از زیر سلطه دلار کمک کند.

در نامه ارسال شده به بانک مرکزی آمریکا همچنین اشاره شده است که ایالات متحده برای توسعه ارزهای دیجیتال نباید به شرکت‌های خصوصی وابسته باشد.

این نامه به طور خاص به پروژه ارز دیجیتال فیس‌بوک یا همان لیبرا که یک ارز دیجیتال باثبات و دارای پشتوانه پول‌های ملی است، اشاره می‌کند. در بخشی از نامه نوشته شده است:

اگر طرح فیس‌بوک/لیبرا پیاده‌سازی شود، می‌تواند جنبه‌های مهم حاکمیت مالی در خارج از قلمرو آمریکا را از بین ببرد.

در این نامه همچنین تلاش‌های اخیر شرکت‌های جی‌پی‌مورگان (J.P. Morgan) و ولز فارگو (Wells Fargo) در خصوص ارزهای دیجیتال ذکر شده است.

نامه ارسالی از سوی دو نماینده کنگره آمریکا شامل تعدادی سوال است. چند مورد از مهمترین این سوالات عبارتند از: آیا فدرال رزرو به دنبال توسعه یک ارز دیجیتال است؟ اگر ارزهای فیات دیجیتال همه‌گیر شدند، آیا برنامه‌‌های احتمالی وجود دارند؟ از نظر قانونی و موضوع امنیت ملی، چه مسائلی مانع از توسعه یک ارز دیجیتال توسط فدرال رزرو می‌شود؟ از نظر بازار و مسائل دیگر، عرضه یک ارز دیجیتال ملی چه ریسک‌هایی می‌تواند داشته باشد و مزایای این پروژه چه می‌تواند باشد؟

این دو نماینده، یعنی فرنچ هیل و بیل فوستر تنها افرادی نیستند که از مزایای احتمالی عرضه یک ارز دیجیتال برای فدرال رزرو صحبت کرده‌اند. سال گذشته، شیلا بیر (Sheila Bair) مسئول سابق بخش بیمه سپرده‌های فدرال رزرو هم پیشنهاد کرده بود که بانک مرکزی آمریکا به عنوان راهی برای رقابت با بخش خصوصی یا کشورهای دیگر، برای ایجاد یک ارز دیجیتال اقدام کند.

در همین حال، فدرال رزرو در حال ایجاد یک سیستم پرداخت بلادرنگ است و مشخص نیست که آیا یک ارز دیجیتال یا چیزی مشابه آن هم در این سیستم تعبیه شده است یا خیر.

در نامه نمایندگان کنگره همچنین نوشته شده است که این می‌تواند یک مورد اضطراری برای فدرال رزرو باشد:

با توجه به پتانسیل ارزهای دیجیتال برای جایگزینی با پول کاغذی، پروژه توسعه یک ارز دلار دیجیتال می‌تواند موضوعی با فوریت روزافزون باشد.

دفتر مطبوعاتی فدرال رزرو هنوز واکنشی به این نامه نداده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه