رئیس SEC: برای پذیرش ETF بیت کوین تا رفع مشکلات عجله‌ای نداریم

رئیس SEC: برای پذیرش ETF بیت کوین تا رفع مشکلات عجله‌ای نداریم

جی کلیتون (Jay Clayton)، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر اظهار داشت تا زمانی که نگرانی‌های مرتبط با دستکاری بازار رفع نشود، مسیری برای تایید ETF ارزهای دیجیتال وجود نخواهد داشت.

کلیتون طی کنفرانس Consensus کوین‌دسک و قبل از تایید هرگونه پیشنهاد ETF در این زمینه اظهار داشت:

درباره اینکه چگونه باید به این مسئله رسیدگی شود، فکر خاصی ندارم. اما نیاز است که این مشکل رفع شود. قیمت‌هایی که سرمایه‌گذاران کوچک آن‌‌ها را می‌بینند باید قیمت‌های قابل اتکا و به دور از هرگونه دستکاری باشند.

کلیتون در بخشی از کنفرانس که توسط گلن هاچینز، سرمایه‌گذار مطرح، اداره می‌شد، اظهار داشت:

منظور این نیست که نوسانی وجود نداشته باشد، بلکه باید دستکاری و دخالت خارجی در قیمت‌ها صورت نگیرد.

رئیس SEC بار دیگر بر نگرانی‌های حاصله از حفظ و نگه‌داری که مشکل بزرگی برای تایید هرگونه ETF محسوب می‌شود، تاکید داشت.

رئیس SEC: برای پذیرش ETF بیت کوین تا رفع مشکلات عجله‌ای نداریم

وی همچنین در ابتدا تصریح کرد که صحبت‌هایش از جانب دیدگاه شخصی، و نه بخشی از شغل او در کمیسیون است. کلیتون در ادامه با حالتی دردمندانه در برابر این سوال که آیا عرضه اولیه سکه همان عرضه اوراق بهادار است، افزود:

اگر شما قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار خطرپذیر با ارائه توکن را داشته باشید، باید با این فرضیه کار را آغاز کنید که عرضه توکن همان عرضه اوراق بهادار است.

با این حال کلیتون تصدیق کرد که در برخی موارد، وضعیت یک توکن به خصوص شفافیت کافی را ندارد. زمانی که موضوع استارت‌آپ دفتر کل توزیع شده ریپل و ارز دیجیتال آن یعنی XRP مطرح شد، کلیتون با طفره رفتن و وارد نشدن به مبحث ریپل بیان کرد که برخی از این سوالات نیازمند اطلاعات بیشتری است.

از طرف دیگر به گفته کلیتون، ساختار بسیاری از ICOها ساده و واضح است. بیشتر آن‌ها بر مبنای عبارت «من توکن خودم را به شما می‌فروشم، من به شما تخفیف می‌دهم و یک سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر ایجاد می‌کنم و درصورت موفقیت به ازای توکنی که خریده‌اید، سود می‌برید» پیش رفته و انجام می‌شوند.

همچنین بخوانید: آشنایی با انواع مدل‌های فروش در ICOها

همچنین کلیتون به افرادی که قصد مجاب کردن سرمایه‌گذاران به خرید توکن‌هایشان دارند، توصیه‌ کوچکی کرد:

اگر بین چیزی که درباره محصول خود به SEC گفته‌اید و آنچه که به سرمایه‌گذاران برای شرکت در پروژه‌ اظهار داشته‌اید تفاوتی وجود داشته باشد، در اینصورت نقطه خوبی را برای شروع انتخاب نکرده‌اید.

در این کنفرانس سوالی در رابطه با بیانیه اخیر SEC درباره دو استارت‌آپ این حوزه مطرح شد که هر دو اقدام به برگزاری ICO کرده و متهم به نقض اطلاعات ثبت‌نام شده بودند. کلیتون با اشاره به اینکه این دو شرکت در حال همکاری با SEC هستند، توضیح داد که این اعلامیه تنها محدود به شرکت‌های ذکر شده است.

رئیس SEC: برای پذیرش ETF بیت کوین تا رفع مشکلات عجله‌ای نداریم

کلیتون در این باره گفت:

مردم باید بدانند که راه چاره این موارد خاص به این صورت بوده است اما راه‌ چاره‌های دیگر در آینده متفاوت خواهند بود. آن‌ها باید خودشان را جمع‌وجور کنند.

اظهارات کلیتون متناسب با تصویری بزرگ از اقدامات انجام شده توسط SEC در زمینه ارزهای دیجیتال است که از گزارش اولیه معروف به DAO منتشر شده در جولای ۲۰۱۷ آغاز شد. از این گزارش دیدگاه کمیسیون نسبت به عرضه توکن، به عنوان عرضه اوراق بهادار انگاشته شد.

در حالیکه برخی استارت‌آپ‌ها با عنوان کردن محصولات خود به عنوان توکن‌های کاربردپذیر (Utility Token) به دنبال دورزدن قوانین اوراق بهادار هستند، کلیتون اشاره کرد که نحوه اجرای فروش توکن درباره چگونگی رده‌بندی آن تصمیم‌گیری خواهد کرد. وی با استفاده از مفهوم توکن لباس‌شویی بیان کرد که این نوع توکن نمی‌تواند یک اوراق بهادار تلقی شود.

کلیتون در ماه آوریل در این باره اذعان داشت:

اما اگر من ۱۰ توکن لباس‌شویی داشته باشم و خشکشویی‌هایی توسعه داده شوند که با ارائه توکنی بتوانم از آن‌ها در آینده استفاده کنم و من نیز آن‌ها را با این دلیل خریداری کنم که قادر به فروش آن‌ها در سال‌های آتی باشم، در این صورت این یک اوراق بهادار خواهد بود.

منبع: coindesk
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
فرشاد
فرشاد
5 سال قبل

هیییی بابا خفن

امير
امير
5 سال قبل

بالاخره بيت كوين و ساير ارزهارو ميپذيرند اينها هم بازى خودشونه