شروع ناامیدکننده پلتفرم بکت در هفته اول؛ عامل سقوط بیت کوین؟

شروع ناامیدکننده پلتفرم بکت در هفته اول؛ عامل سقوط بیت کوین؟

قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین که فعالان و تحلیلگران بازار مدت‌ها منتظر عرضه آن از جانب «بکت» (Bakkt) بودند، در اولین هفته ناامید کننده ظاهر شد. بسیاری از فعالان این حوزه امیدوار بودند که با عرضه این قراردادها شاهد ورود موسسات مالی بزرگ به عرصه بیت کوین باشیم، اما با عملکرد ضعیف قراردادهای آتی بکت، حجم مبادلات این قراردادها تنها توانست به ۵.۸ میلیون دلار برسد.

به نقل از «بیت کوینیست»، بکت که تا پیش از این یکی از پر سر و صداترین پروژه‌های بیت کوین به شمار می‌رفت، تنها پلتفرمی است که تسویه قراردادهای آتی را به صورت بیت کوین انجام می‌دهد و می‌توان گفت این مسئله اصلی‌ترین تفاوت قراردادهای آتی بکت و سایر رقبای آن به حساب می‌آید؛ به‌ عبارت‌ دیگر قراردادهای آتی بکت به صورت فیزیکی توسط بیت کوین پشتوانه‌سازی می‌شوند، این یعنی وقتی سرمایه‌گذاران قراردادها را از طریق بکت خریداری می‌کنند، در واقع بیت کوین‌های واقعی می‌خرند.

الکس کروگر (Alex Kruger) روز گذشته (۷ مهر) در توییتر خود نوشت:

حجم مبادلات اولین هفته عرضه قراردادهای آتی بکت، به چیزی در حدود ۵.۸ میلیون دلار رسید. قراردادهای آتی با ارزش معادل ۵ بیت کوین از پرطرفدارترین قراردادهای روزانه بکت بودند. عرضه این قراردادها نمونه‌ای از یک عرضه موفق است.

با وجود اظهار نظر مثبت کروگر می‌توان گفت که بکت در اولین هفته از عرضه قراردادهای آتی خود، نتوانست انتظارات را برآورده کند و حجم مبادلات آن تنها به ۵.۸ میلیون دلار رسید. در مقایسه با نمونه‌های مشابه، قراردادهای آتی CME در هفته اول حجم مبادلاتش به ۴۶۰ میلیون دلار رسیده بود. همچنین طی هفته جاری، حجم مبادلات CME حدود ۷۰۰ میلیون دلار برآورد شد.

برخی از مفسران حوزه ارزهای دیجیتال می‌گویند پذیرش قراردادهای بکت در ابتدای راه آهسته خواهد بود، اما سرمایه‌گذاران رفته رفته با دیدن کارکرد بازار و رفتار قانون‌گذاران بیشتر به سمت این حوزه کشیده خواهند شد.

بسیاری از تحلیل‌گران بیت کوین، کاهش ۲۰ درصدی قیمت آن را طی هفته جاری ناشی از عرضه ناامید کننده قراردادهای آتی بکت دانستند. پس از یکسال پوشش خبری گسترده، عملکرد ضعیف بکت در هفته اول باعث وحشت برخی سرمایه‌گذاران شد که به بکت و ورود موسسات مالی بزرگ به حوزه ارزهای دیجیتال امید بسته بودند. قیمت هر واحد بیت کوین قبل از عرضه قراردادها در حدود ۱۰,۰۰۰ دلار خرید و فروش می‌شد و پس از یک کاهش اندک، سقوطی بزرگ را تجربه کرد و در حال حاضر در محدوده ۸,۰۰۰ دلار قرار دارد.

به نظر می‌رسد تاریخ در حال تکرار شدن باشد. هنگام عرضه قراردادهای آتی CBOE و CME در دسامبر (دی) سال ۲۰۱۷ نیز بازار سقوطی مشابه را تجربه کرد. در آن زمان قیمت هر بیت کوین در بالاترین قیمت تاریخ خود، یعنی محدوده ۲۰ هزار دلار، قرار داشت و طی یک ماه، نیمی از ارزشش را از دست داد.

باید منتظر ماند و دید که حجم مبادلات بکت در چند ماه آینده چگونه خواهد بود؛ آیا می‌تواند توجه و موسسات مالی و سرمایه‌گذاری را به خود جلب نماید یا خیر. و درنهایت بیت کوین چه واکنشی به ورود بازارهای مالی سنتی به حوزه‌ی ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه