آغاز فعالیت رسمی بکت؛ اولین قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین عرضه شد

آغاز فعالیت رسمی بکت؛ اولین قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین عرضه شد

پس از ماه‌ها انتظار، سرانجام قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین توسط بکت (Bakkt) عرضه شد و سرمایه‌گذاران می‌توانند آنها را از طریق بورس بین قاره‌ای (ICE) مبادله کنند.

به‌گزارش «کوین تلگراف»، قراردادهای آتی بکت امروز از ساعت ۳:۳۰ بامداد به وقت تهران در دسترس خریداران قرار گرفته‌ است. این اولین نمونه از قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین (در نوع خود) است که توسط مقامات قانون‌گذار در حوزه اوراق بهادار مجوز دریافت کرده‌ است.

در حال حاضر این قراردادها به‌عنوان یکی از محصولات ICE در دسترس عموم قرار دارند. این بازار بورس تحت نظارت بازار سهام نیویورک فعالیت می‌کند.

بکت سال گذشته خبر عرضه قراردادهای آتی فیزیکی برای بیت کوین را اعلام کرده بود. این در حالی است که عرضه این قراردادها تا به اینجا در چند نوبت و به دلیل نگرانی‌های قانونی با تاخیر مواجه شده‌ است.

در ۱۶ آگوست (۲۵ مرداد) بکت اعلام کرد که توانسته مجوزهای لازم را از جانب کمیسیون معاملات آتی آمریکا (CFTC) دریافت کند. عرضه قراردادهای آتی بکت طبق برنامه روز گذشته (به وقت ایالات‌متحده) صورت گرفت.

پیش از این شاهد عرضه قراردادهای آتی بیت کوین توسط CME و CBOE نیز بوده‌ایم اما وجه تمایز قراردادهای آتی بکت و نمونه‌هایی که توسط این دو بازار بورس عرضه می‌شود در نوع تسویه حساب آن‌هاست. در قراردادهای بکت تسویه حساب‌ها نیز با بیت کوین واقعی صورت می‌گیرد که در دو نمونه قبلی این کار به شکل ارزهای رایج انجام می‌شد.

پلتفرم بکت قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین را در تاریخ‌های سر رسید روزانه و ماهانه عرضه می‌کند. پردازش قراردادهای توسط پلتفرم Bakkt Warehouse انجام می‌گیرد که اوایل ماه جاری میلادی برداشت و سپرده‌گذاری در پلتفرم خود را آغاز کرده بود.

مدتی پیش بکت اعلام کرد که بیمه نامه‌ای به مبلغ ۱۲۵ میلیون دلار برای سپرده‌های بیت کوینی که در اختیار دارد، صادر کرده است.

مدت‌هاست که اخبار بسیاری پیرامون بکت و عرضه قراردادهای آتی آن برای بیت کوین منتشر می‌شود و حالا شاهد عرضه رسمی آنها هستیم. به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران و فعالان بازار عرضه این قراردادها، قدمی بزرگ در ورود موسسات مالی و نهادهای اقتصاد به بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال است.

«تام لی» از تحلیل‌گران بازار ارزهای دیجیتال در توییتر خود نوشت:

نگاهم به بکت و توانایی‌اش در خصوص بالاتر بردن اعتماد موسسات مالی به ارزهای دیجیتال بسیار مثبت است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
علی احمدی
علی احمدی
۴ سال قبل

عالیه ، انشالله هدفی بعدی بیت کوین ، SEC باشه