پوشش لحظه به لحظه هاوینگ بیت کوین ؛ هاوینگ ۲۰۲۴

پوشش لحظه به لحظه هاوینگ بیت کوین ؛ هاوینگ ۲۰۲۴

آخرین به‌روزرسانی: بررسی تأثیرات هاوینگ؛ از افزایش چشمگیر کارمزدها تا آینده قیمت بیت کوین

چهارمین هاوینگ بیت کوین در ساعت ۳:۴۰ بامداد روز شنبه یکم اردیبهشت با استخراج بلاک شماره ۸۴۰,۰۰۰ اتفاق افتاد. با وقوع این رویداد، پاداش استخراج بیت کوین از ۶.۲۵ واحد به ۳.۱۲۵ واحد کاهش یافت. این رویداد ازپیش‌تعیین‌شده در بلاک چین بیت کوین که هر چهار سال یک‌بار (هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک) رخ می‌دهد، باعث کاهش نرخ تورم بیت‌ کوین و محدودتر شدن عرضه آن در بازار خواهد شد.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد هاوینگ ۲۰۲۴

هاوینگ ۲۰۲۴ از جهات مختلفی با رویدادهای مشابه گذشته متفاوت بود:

 • تعداد کاربران ارزهای دیجیتال از زمان هاوینگ قبلی در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰۰ درصد رشد کرده است.
 • برخلاف گذشته، قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ به بالاترین حد خود رسید و رکورد ۷۳,۶۰۰ دلار را ثبت کرد.
 • ماینرها به دلیل رشد قیمت قبل از هاوینگ، کنترل بهتری بر هزینه‌های خود داشتند.
 • هاوینگ ۲۰۲۴ اولین رویداد هاوینگ است که پس از راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) معاملات اسپات بیت کوین در ایالات متحده رخ داد.
 • استخراج بیت کوین اکنون از نظر جغرافیایی نسبت به سال ۲۰۲۰ که ۸۰ درصد در چین متمرکز بود، بسیار غیرمتمرکزتر شده است.
سهم جهانی هش ریت بیت کوین

افزایش کارمزد تراکنش‌ها پس از هاوینگ و راه‌اندازی پروتکل رونز

طی ۱۵ بلاک پس از هاوینگ (از بلاک ۸۴۰,۰۰۰ تا ۸۴۰,۰۱۴)، میانگین کارمزد دریافتی ماینرها در هر بلاک به ۲۱.۷۴ بیت کوین رسیده است. سهم عمده این افزایش مربوط به کارمزد تراکنش‌هاست که به طور میانگین ۱۸.۶۲ بیت کوین در هر بلاک بوده است.

دلیل اصلی این رشد ناگهانی کارمزدها، راه‌اندازی پروتکل جدید رونز (Runes) به‌طور هم‌زمان با هاوینگ عنوان شده است. کاربران برای ضرب توکن‌ها به این پروتکل هجوم آورده‌اند که باعث افزایش تقاضا و کارمزدها شده است. میانگین فعلی کارمزد تراکنش‌های با اولویت متوسط حدود ۹۴ دلار و با اولویت بالا حدود ۱۰۰ دلار است.

به گزارش ام اس ان (MSN)، افزایش کارمزدها به‌عنوان بخشی از درآمد استخراج‌کنندگان، می‌تواند پویایی جدیدی در حوزه ماینینگ ایجاد کند. این تغییر احتمالاً بر فعالیت ماینرها به‌خصوص در مناطقی که هزینه برق بالاتر از مزایای استخراج است، تأثیر خواهد گذاشت.

کارشناسان بر این باورند که کارمزدهای بالاتر می‌تواند به توسعه هدفمند راهکارهای لایه دوم مانند شبکه لایتنینگ که بر کاهش هزینه‌ها و تسریع تراکنش‌ها متمرکز است، کمک کند.

چالش‌ها و راهکارهای ماینرهای بیت کوین پس از هاوینگ

به گزارش بی این کریپتو (beincrypto)، با کاهش پاداش استخراج از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین، ماینرها در ابتدا با چالش‌های قابل‌توجهی مواجه می‌شوند. بخشی از ماینرها مجبور خواهند بود عملیات خود را تعطیل کنند زیرا ادامه فعالیت از نظر اقتصادی غیرممکن می‌شود و حتی برخی با ضرر مواجه خواهند شد.

این سناریو نوعی نظریه بازی محسوب می‌شود. در ابتدا اگر ۱۰۰۰ ماینر سودآور ۶.۲۵ بیت کوین را استخراج کنند، پس از هاوینگ، سودآوری با کاهش پاداش به ۳.۱۲۵ بیت کوین بین همان تعداد ماینر، به‌شدت تغییر می‌کند. این تغییر، ماینرهایی که قادر به تحمل ضرر نیستند را مجبور به توقف عملیات می‌کند.

درآمد کل ماینرها

در نهایت، این فرسایش ممکن است تعداد ماینرها را به عنوان مثال به ۶۰۰ ماینر کاهش دهد. برای این ماینرهای باقی‌مانده، رقابت کاهش‌یافته برای ۳.۱۲۵ بیت کوین می‌تواند سودآوری را بازگرداند و فضای استخراج را تثبیت کند.

تأثیر ETFها بر تقاضا

اخیراً تغییرات قابل‌توجهی در ساختار بازار بیت کوین، به‌ویژه با معرفی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین رخ داده است. این صندوق‌ها نقش مهمی در ادغام بیت کوین با بازارهای مالی سنتی داشته‌اند.

ETFها راهی مهم برای سرمایه‌گذاران سنتی بوده‌اند تا به‌عنوان یک عامل متنوع‌سازی پرتفوی، به شیوه‌ای قانونی و آشنا با بیت کوین تعامل داشته باشند. این ابزارهای مالی ثابت کرده‌اند که بیت کوین آمده است تا بماند و به صفر نمی‌رسد!

این ادغام نه تنها نوسانات قیمت را تثبیت کرده و حضور پایدار بیت کوین در اکوسیستم مالی را نشان داده، بلکه راه را برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده سرمایه‌گذاران نهادی نیز هموار کرده است. در مجموع ETFهای بیت کوین در حال حاضر بیش از ۸۳۷,۷۰۰ بیت کوین به ارزش ۵۳.۶۱ میلیارد دلار در اختیار دارند که به‌طور قابل‌توجهی نقدینگی بازار را افزایش داده است.

نمودار بیت کوین‌ها تحت مدیریت ETFها به‌صورت تجمعی

آینده قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ۲۰۲۴

تحلیلگران معتقدند علیرغم نوسانات کوتاه‌مدت، رویداد هاوینگ می‌تواند زمینه‌ساز یک روند صعودی بلندمدت در بازار ارزهای دیجیتال باشد.

همزمان با هاوینگ بیت کوین، بسیاری از شرکت‌های بزرگ حوزه ارز دیجیتال، در گزارش‌هایی جداگانه پیش‌بینی‌ها و نظرات خود را درباره هاوینگ ارائه کرده‌اند که خلاصه آن‌ها را در ادامه می‌خوانید:

 • کوین بیس: با معرفی ETF بیت کوین، ممکن است نقش هاوینگ‌ها کمرنگ‌تر شود.
 • بایننس: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مردم به هاوینگ بیت کوین خوش‌بین هستند.
 • گری‌اسکیل: ماینرها ممکن است در کوتاه‌مدت برای جبران ضرر، بیت کوین‌های خود را بفروشند و قیمت را کاهش دهند.
 • بیت‌وایز: اگر الگوهای قبلی تکرار شود، بیت کوین پس از هاوینگ، در کوتاه‌مدت (سه ماه اول) کم‌نوسان یا حتی نزولی خواهد بود.
 • جی‌پی‌مورگان: خبر هاوینگ بیت کوین پیش‌خور شده است و احتمالاً پس از هاوینگ به‌طور موقت ریزش خواهیم داشت.
 • برنشتاین: کاهش موقت روند صعودی اما شروع مجدد برای قیمت ۱۵۰‌هزار دلاری
 • کریپتوداتکام: کاهش کوتاه‌مدت؛ اما اتفاقی مهم برای روند بلندمدت بیت کوین.

نسخه کامل این گزارش: پیش‌بینی‌ها و نظرات شرکت‌های بزرگ درباره هاوینگ بیت کوین

با وجود تمام هیجانات و گمانه‌زنی‌ها، قیمت بیت کوین پس از هاوینگ تغییر چندانی نکرده است. داده‌های کوین گکو (CoinGecko) نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در حال حاضر در محدوده ۶۴,۰۰۰ دلار است که در ۷ روز گذشته ۵ درصد کاهش داشته است. در ۲۴ ساعت گذشته که شامل چهارمین کاهش پاداش استخراج از زمان تولد بیت کوین بود، قیمت تغییری نکرده است.

پوشش لحظه به لحظه هاوینگ بیت کوین ؛ هاوینگ 2024

جدیدترین رکورد قیمت بیت کوین در حدود ۷۴,۰۰۰ دلار، ماه گذشته به ثبت رسید. پس از هاوینگ، به نظر نمی‌رسد بیت کوین آماده یک روند صعودی باشد، اما حمله خرسی نیز بعید به نظر می‌رسد.

اگرچه جهش‌های فوری قیمت پس از هاوینگ همیشه مشهود نیست، اما اجماع کلی بر این است که هاوینگ در بلندمدت تأثیر مثبتی بر ارزش بیت کوین خواهد داشت، همان‌طور که در گذشته نیز چنین بوده است.

پوشش لحظه به لحظه هاوینگ بیت کوین ؛ هاوینگ 2024

در طول اولین هاوینگ بیت کوین در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، قیمت ۱۲ دلار بود و بعداً به بالاترین حد ۱,۲۴۲ دلار رسید که افزایش چشمگیر ۹,۹۳۷ درصدی را نشان می‌دهد. دومین هاوینگ در ۱۶ جولای ۲۰۱۶ با قیمت ۶۶۴ دلار بیت کوین آغاز شد و در نهایت به ۱۹,۸۰۴ دلار رسید که بیانگر افزایش ۲,۹۰۳ درصدی است. آخرین هاوینگ در ۱۱ مه ۲۰۲۰ بیت کوین را در ۸,۵۷۱ دلار دید و اوج بعدی آن به ۶۸,۹۹۷ دلار رسید که افزایش ۷۰۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش بی این کریپتو (beincrypto) تاریخچه قیمت بیت کوین نشان می‌دهد که حرکت قیمت در زمان هاوینگ نسبتاً آرام بوده است اما ۹ تا ۱۲ ماه بعد، افزایش قیمت عمده‌ای رخ داده است. این به‌نظر می‌رسد ناشی از کسب بیت کوین کمتر توسط ماینرها برای فروش در بازار، نسبت به تقاضا برای بیت کوین باشد؛ بنابراین، هاوینگ رویدادی بوده که پس از اتفاق افتادن، حکم سیگنال خرید برای بیت کوین را داشته است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه