رئیس پلیس فتا: بیت کوین و سایر پول‌های مجازی هیچ عقبه‌ای ندارند

رئیس پلیس فتا: بیت کوین و سایر پول‌های مجازی هیچ عقبه‌ای ندارند

رئیس پلیس فتای کشور در جریان یک نشست خبری از راه‌اندازی ارز دیجیتال داخلی توسط بانک مرکزی و وزارت ارتباطات در آینده نزدیک خبر داد، و به موضوعاتی اعم از تهدیدات تلگرام برای کاربران ایرانی، ترویج فعالیت های تروریستی و اقدام علیه عفت عمومی در فضای مجازی اشاره کرد. به گفته او، علاوه بر جرائم سایبری در محیط تلگرام و اینستاگرام، خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز توسط پلیس فتا رصد خواهد شد.

به نقل از تسنیم؛ سردار کمال هادیان‌فر در نشست خبری امروز خود با اشاره به تهدیدات تلگرام برای کاربران ایرانی اظهار کرد:

بر اساس آخرین آمار به‌دست‌آمده ۴۹.۵ درصد از جرایم فضای مجازی در شبکه اجتماعی تلگرام اتفاق افتاده و این در حالیست که آمار جرائم رخ‌داده در تلگرام در سال ۹۵، ۳۲ درصد از جرائم سایبری بود.

رئیس پلیس فتای کشور با بیان اینکه ۷۲ درصد از جرائم سایبری در پیام‌رسان‌ها از جمله تلگرام و اینستاگرام اتفاق می‌افتد افزود:

در اوایل سال ۹۶، پلیس فتای ایران گزارش جامعی از فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش و القاعده در پیام‌رسان تلگرام به اینترپل ارائه داد و این در حالیست که امروز ۳۰۰ کانال مربوط به افکار تکفیری و افراطی در این شبکه فعال است و تفکر داعشی با ۱۱ زبان از جمله زبان فارسی در این پیام‌رسان ترویج می‌شود که البته این کانال‌ها هیچ‌ یک به‌دلیل آن که مدیر تلگرام آنها را مصداق ترویج خشونت نمی‌داند، مسدود نمی‌شوند.

هادیان‌فر اضافه کرد:

همچنین ۵۱ درصد جرائم علیه عفت عمومی و اخلاق در فضای تلگرام اتفاق می‌افتد، ۲۳ درصد دیگر مربوط به اینستاگرام و ۱۱ درصد از جرائم علیه عفت عمومی در فضای واتس‌آپ رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۶۶ درصد از ۵۱ درصد جرائم علیه عفت عمومی در تلگرام به تولید و بازنشر محتوای مستهجن اختصاص دارد، افزود:

در این موارد عمدتاً با موضوعات طنز و سرگرمی اقدام به جذب کاربران کرده و از نیمه‌شب به بعد فیلم‌های مستهجن‌ را در این کانال‌ها بازنشر می‌دهند‌ و نکته قابل تأمل این است که فعالیت‌های این کانال‌ها به‌صورت عنکبوتی و پیچیده انجام می‌شود.

رئیس پلیس فتای کشور ادامه داد:

تاکنون ۲۳ هزار و ۱۷۵ کانال و گروه مجرمانه توسط پلیس فتا شناسایی و غالباً مسدود شده‌اند ولی شاهدیم که در کمتر از ۱۰ دقیقه این کانال‌ها با تغییرات جزئی در نامشان مجدداً فعالیت‌شان را از سر می‌گیرند و حتی از کانال‌های زاپاس پیش از مسدود شدن کانال اولیه استفاده کرده و مخاطبان خود را به عضویت در این کانال‌ها ترغیب می‌کنند.

هادیان‌فر با اشاره به جزئیات بیشتری از فعالیت تروریست‌ها و کانال‌های ضددین در تلگرام ابراز کرد:

میان ۳۰ هزار و ۱۸۶ کانال مجرمانه در تلگرام، ۴ هزار و ۷۵۳ کانال و گروه مربوط به گروه‌های تروریستی و داعشی بوده و ۶۵۰ کانال و گروه در حوزه ضددین، ضدیت با اسلام و قرآن فعالیت می‌کنند و مابقی این کانال‌ها فعالیتشان در حوزه‌های مواد مخدر، قمار یا حتی ترغیب به خودکشی است که بخش زیادی از این موارد شناسایی و کانال‌های آنها مسدود شده است.

وی در ادامه این نشست، با اشاره به رصد پلیس فتا در شبکه‌های پیام‌رسان گفت:

در حوزه اینستاگرام ۵۱ هزار پیج تحت شناسایی و رصد قرار گرفتند که عمدتاً فیلم‌های مبتذل و مستهجن را منتشر می‌کنند که با توجه به بررسی‌های انجام‌شده این افراد در حال ردیابی و شناسایی بوده و فعالیت مجرمانه آنها بررسی می‌شود.

رئیس پلیس فتا: بیت کوین و سایر پول‌های مجازی هیچ عقبه‌ای ندارند

رئیس پلیس فتای کشور گفت:

عمده این افراد در کشور ترکیه ساکن هستند ولی با توجه به مستندسازی و رصد انجام‌شده، گزارش‌های تخلفات آنها تهیه شده و به‌زودی برخورد قانونی و مناسب با این افراد انجام خواهد گرفت و حتی برای تعدادی از این افراد که در حوزه قمار فعالیت می‌کنند اعلان «وانتد» از سوی اینترپل صادر شده است.

هادیان‌فر با ابراز اینکه در سال گذشته طرح‌های مختلفی در پلیس فتا با هدف مبارزه با فساد و فحشا، شرط‌‌بندی و قمار و فروش اطلاعات به کاربران به‌اجرا درآمده است، گفت:

در سال گذشته با ۶۲۸ سایت و کانال فعال در حوزه قمار و شرط‌بندی برخورد شد و این در حالی است که گزارشات به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که این سایت‌ها و کانال‌ها بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته تراکنش مالی داشته‌اند.

وی اضافه کرد:

همچین در حوزه فروش اطلاعات نیز دو اپراتور که اطلاعات مشترکانشان به برخی از شرکت‌های تبلیغاتی فروخته شده بود، احضار شدند.

وی با انتقاد از فعالیت psd‌ها که واسطه بین شرکت‌ها و بانک‌ها هستند و درگاه‌های الکترونیکی را برای برخی شرکت‌ها فراهم می‌کنند، گفت:

متأسفانه ۳ سال پیش به‌واسطه این عدم نظارت لطمه بزرگی از یکی از شرکت‌ها خوردیم و لذا توصیه می‌کنیم در این حوزه بسیار جدی‌تر عمل کنیم چرا که بحث پولشویی از طریق این مورد بسیار جدی است و متأسفانه احتمال مخلوط شدن پول نجس قمار با پول مردم در بانک‌ها وجود دارد.

رئیس پلیس فتای کشور اضافه کرد:

همچنین شب عید ۹۷ با هماهنگی بانک مرکزی و قوه قضائیه ۱۴۱ درگاه بانکی که عمدتاً در حوزه قمار و شرط‌بندی فعالیت داشتند و صاحبان آنها در کشور ترکیه حضور دارند مسدود شدند و پیگیری‌های تکمیلی نیز توسط اینترپل در حال انجام است.

هادیان‌فر در ادامه از برخورد با ۱۰ باند فیشینگ که ۱۵ هزار کارت بانکی را مورد هدف قرار داده بودند و باندهای اسکینر که اطلاعات چندین هزار کارت بانکی را به‌سرقت برده و ۳ هکر که آماده هک ۱۲ هزار سایت بودند خبر داد.

وی در ادامه این نشست درباره تهدیدات پول‌های مجازی و حضور پلیس برای پیگیری این موضوع گفت:

در حال حاضر هیچ فرد حقیقی در کشور اجازه تولید پول مجازی را نخواهد داشت و بانک مرکزی و وزارت ارتباطات به‌دنبال آن هستند که به‌زودی پول‌های مجازی را با مشارکت بانک‌های داخلی که از پشتیبانی منابع داخلی برخوردارند معرفی کنند.

رئیس پلیس فتای کشور با هشدار نسبت به خرید و فروش پول مجازی و خصوصاً بیت‌کوین گفت:

در بحث بیت‌کوین شاهد بودیم که ارزش هر بیت‌کوین طی مدت کوتاهی از ۱۰۰۰ دلار به ۱۹۰۰۰ دلار تبدیل شد و این باعث شد که علی‌رغم تذکرات جدی ارائه‌شده، خیلی‌ها نسبت به خرید این پول مجازی اقدام کنند و شاهد بودیم که ارزش بیت‌کوین ظرف چند روز از ۱۹ هزار دلار به ۶ هزار دلار تقلیل یافت.

هادیان‌فر خاطرنشان کرد:

بیت‌کوین و سایر پول‌های مجازی هیچ عقبه‌ای ندارند و عمدتاً محصول سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا بوده که به‌دنبال بالا بردن تراز مالی خودشان هستند.

وی تأکید کرد:

با توجه به ممنوعیت خرید و فروش بیت‌کوین از سوی بانک مرکزی، پلیس فتا نیز خرید و فروش این ارز دیجیتال را رصد می‌کند.

روایت رئیس پلیس فتا درباره درآمد کمپانی تلگرام

رئیس پلیس فتا: بیت کوین و سایر پول‌های مجازی هیچ عقبه‌ای ندارند

رئیس پلیس فتای کشور در ادامه این نشست در پاسخ به سؤالی درخصوص کوچ کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی گفت:

یکی از تصمیمات جدی ما این است که مردم حتماً از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده کنند چرا که امنیت اطلاعات آنها تضمین شده است.

هادیان‌فر اضافه کرد:

زمانی که مدیر تلگرام از کشور روسیه خارج شد ریالی نداشت، ولی امروز به یکی از ۶۰۰ فرد ثروتمند در دنیا تبدیل شده است.

وی با تصریح به اینکه درآمد کمپانی تلگرام از فروش بیگ دیتا است گفت:

در سال ۲۰۱۷،‌ ۱۵۰ میلیارد دلار اطلاعات مردم در قالب بیگ دیتا که توسط شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری شده بود فروخته شد و پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۱۸ به ۱۶۸ میلیارد دلار برسد.

رئیس پلیس فتای کشور اضافه کرد:

اهمیت اطلاعات و بیگ‌دیتاها در دنیا به‌اندازه‌ای است که در نشست اسپانیا، نماینده گوگل سخنان خود را با این جمله آغاز کرد که «ما امروز آنچه خدا می‌داند می‌دانیم.»، این جمله یعنی بیگ‌دیتاها و اطلاعات کاربران به‌اندازه‌ای مهم است که با بهره‌مندی از آنها می‌توان تمامی علایق، رفتارها و روان هر گروه، جامعه و یا کشور را تحلیل کرد.

هادیان‌فر خاطرنشان کرد:

امروز شاهدیم که کمپانی تلگرام هیچ درآمدی از تبلیغات ندارد پس این سؤال وجود دارد که هزینه گزاف این کمپانی از کجا تأمین می‌شود؟ به هر حال باید قبول کنیم که اگر کاربران ایرانی و روس که عمده کاربران تلگرام را تشکیل می‌دهند از این پیام‌رسان خارج شوند، این پیام‌رسان ورشکست خواهد شد.

وی گفت:

اطلاعات کلان و بیگ‌دیتاها در اشل کوچک‌تر به شرکت‌های تجاری فروخته می‌شوند و بخشی از آنها در اختیار شرکت‌های خدماتی و بخشی نیز به سرویس‌های اطلاعاتی واگذار می‌شود.

نگهداری اطلاعات کاربران در سرور پیام‌رسان‌های داخلی تا ۶ ماه

رئیس پلیس فتا: بیت کوین و سایر پول‌های مجازی هیچ عقبه‌ای ندارند

هادیان‌فر در خصوص کوچ کاربران از تلگرام نیز گفت:

مرجع تصمیم‌گیرنده در این موضوع شورای عالی فضای مجازی و با تشخیص مقامات قضایی است و پلیس در این خصوص مسئولیتی ندارد ولی باید توجه داشته باشیم که نیمی از جرائم سایبری از تلگرام و ۲۰ درصد آن در فضای اینستاگرام اتفاق می‌افتد.

رئیس پلیس فتای کشور با تأکید بر امن بودن شبکه‌های اجتماعی داخلی گفت:

طبق قوانین و مقررات موجود این پیام‌رسان‌ها تا ۶ ماه اطلاعات را ذخیره می‌کنند تا در صورتی که خدای‌ناکرده قتل، کلاهبرداری، هتک حیثیت یا هر جرم دیگری در این فضا رخ داد با دستور قضایی، جمع‌آوری ادله جرم ممکن باشد این در حالیست که تمامی پلیس‌های دنیا از جمله آمریکا از این اطلاعات پیام‌رسان‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌کنند بدون آنکه حتی نیاز به استعلام داشته باشند.

هشدار نسبت به ضرورت استفاده از سیستم‌های عامل بومی برای سازمان‌های مهم کشور

وی در پایان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم، در خصوص سیستم‌ عامل‌های موجود در مراکز حساس کشور و بانک‌ها و خارجی بودن این سیستم‌های عامل گفت:

متأسفانه بخشی از زیرساخت‌های ما به آمریکا وابستگی دارد و بهترین راهکار برای در امان ماندن از تهدیدات احتمالی اجرای ۱۱ پیوستی است که به شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده است که از جمله آنها استفاده از سیستم‌ عامل‌های بومی، موتورهای جست‌وجوگر بومی و… است که امیدواریم با آمدن آقای جهرمی هرچه زودتر شبکه ملی اطلاعات که دو فاز آن اجرایی شده تکمیل گردد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

14 دیدگاه
عباس هشمتی
عباس هشمتی
5 سال قبل

سلام. وزیر صنعت و معدن استخراج ارز دیجیتال رو به عنوان صنعت پذیرفت چیزی بود که تو اخبار نشون داد . ایا قانونی حساب میشه ؟

jalal
jalal
6 سال قبل

فقط ریال ایران عقبه داره داداش شما اصلا مفهوم بلاک چین رو درست نفهمیدی

James
James
6 سال قبل

بلافاصله بعد از صحبت های ایشون سایت های اکسچنج ارز دیجیتال فیلتر شدند.
کار گیرمون نمیاد میایم از این طریق یه لقمه نون دربیاریم اینطوری سنگ جلو پامون میندازن. بریم بمیریم بهتره بخدا.

ناشناس
ناشناس
6 سال قبل

ارز دیجتالی که فقط تو ایران خرید و فروش بشه چه کاربردی داره ؟ مردم مگه .... ؟ ارز دیجیتال باید با بیت کوئین به کل دنیا فروخته بشه تا ارز آوری داشته باشه

امین
امین
6 سال قبل

ممنوع کردن ویدو
ممنوع کردن ماهواره
ممنوع کردن شبکه های اجتماعی و فیلتر کردن
نتیجش چی شد ؟؟؟


عقبه و پشتواه ریال چی هست که توی چند ماه کلی ارزش پایین میاد ؟؟؟
شما برو دلسوزی برای کسایی کن که توی خیلی چیزا مثل پدید سرمایه گزاری کردن بیچاره شدن ...
بیصبرانه منتظر روز هایی هستم که قیمت بیت کوین میره بالا و بالا تر ...


حالا می گین درکشور هیچ فرد حقیقی اجاز تولید پول مجازی رو نداره
بله اگه تولید کنه هم به سرنوشت خودروی جمشید آرین دچار می شه
مغزها محترم لطفا فرار کنین برین یه کشور دیگه پول دیجیتالی بسازین !!!!!!!


حیف که پلیس فتایی وگرنه حرف زیاد داشتم

بهناز
بهناز
6 سال قبل

در دید آقایان همه ما مجرم هستیم مگر اینکه خلافش ثابت بشه. انصافاً هم با این قوانین همگی مجرمیم... ماهواره نگاه می کنیم، کانال های خبری غیر از صدا و سیما می بینیم، فیلترشکن استفاده می کنیم، بیتکوین داریم، عقیده مخالف داریم، ... فکر کنم تو این مملکت فقط عمو طوسی مجرم نیست!

حسین
حسین
6 سال قبل

پشتوانه ریال هم فکر کنم کاه و پشکل باشه با این ارز درپیتی شون لطفا ارز دیجیتال این خبر های چرت به نظر من نشر نده درضمن دوستان شما هم میتوانید مثل ساتوشی ارز دیجیتال بسازین و کاملا مخفی به بازار ارائه بدین هیچ کسم شمارو نشناسه بلاک چین یعنی در محدودیت نبودن یک عمر محدود کردن مارو کافیه الان چند نفر در ایران ارز دیجیتال های مهمی ساختن اسمشون نمیگم ولی موفق هم هستند ارز دیجیتالشون بیش از ۱۰ دلار ارزش داره الان موفق باشن برنامه نویس هامون ?

یاسر عرفات
یاسر عرفات
6 سال قبل

وای خدا
"طبق قوانین و مقررات موجود این پیام‌رسان‌ها تا ۶ ماه اطلاعات را ذخیره می‌کنند تا در صورتی که خدای‌ناکرده قتل، کلاهبرداری، هتک حیثیت یا هر جرم دیگری در این فضا رخ داد با دستور قضایی، جمع‌آوری ادله جرم ممکن باشد این در حالیست که تمامی پلیس‌های دنیا از جمله آمریکا از این اطلاعات پیام‌رسان‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌کنند بدون آنکه حتی نیاز به استعلام داشته باشند."

من چند وقت پیش بعد از 15 سال توی یاهو مسنجر لاگین کردم ، هنوز عکس ها و اطلاعاتم اونجا بود !
یعنی بعد 6 ماه بیای سروش ، همه چی پاک شده ؟
reaaaly ?

Napoleon
Napoleon
6 سال قبل

هادیان‌فر اضافه کرد:
زمانی که مدیر تلگرام از کشور روسیه خارج شد ریالی نداشت، ولی امروز به یکی از ۶۰۰ فرد ثروتمند در دنیا تبدیل شده است.
خب معلومه ک ریال نداشت...
ریالم پوله ک آدم داشته باشه آخه؟؟!!!
میلیونها دلار پول هنگام فروش سهامش و خروجش از روسیه ، گرفته بود

کمی تحقیق هم بد نیس

a&a
a&a
6 سال قبل

درووووود
چرا برخی عزیزان،اینقدر مشتاق اطلاعات و دیتای خصوصی ملت هستند؟
در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال،عموما بانک های مرکزی کشورها، و نهایتا دولتها اظهار نظر رسمی می کنند، بنده ندیده و نشنیده بودم تا انروز که پلیس،ژاندارمری، و....اعلام موضع کنند