پول مجازی چیست؟

پول مجازی چیست؟

پول مجازی به هر پولی گفته می شود که بتوان آن را از طریق اینترنت انتقال داد. پی پال، وبمانی، بیت کوین و … نمونه هایی از پول مجازی هستند.

 به عبارت دیگر بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال خود زیر مجموعه پول های مجازی است. پول های مجازی به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تبدیل می شوند. پول های مجازی غیرمتمرکز اصطلاح ارزهای رمزپایه یا ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) نامیده می شود. پول های مجازی متمرکز زیر نظر یک شرکت یا موسسه واسطه ای خاص فعالیت می کنند. مثلا پی پال یک پول مجازی متمرکز است.

پول مجازی چیست؟

تفاوت ارزهای مجازی متمرکز و غیرمتمرکز

در حوزه پول های مجازی غیرمتمرکز تراکنش ها توسط پایگاه داده توزیع شده به اسم بلاک چین، انجام می شوند و شرکت خاصی مالک آن ها نیست. کاربران بدون نیاز به ثبت نام می توانند با نصب کیف پول ارز مورد نظر در کامپیوتر یا موبایل خود تراکنش های خود را بدون واسطه و به صورت همتا به همتا انجام دهند. این ارزها پشتوانه ارزهای دیگر را ندارند و به صورت کاملا یکتا فعالیت می کنند. مثلا بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بدون واسطه فعالیت می کند و واحد های آن به صورت غیرمتمرکز استخراج و توزیع می شوند و قیمت آن متغیر خواهد بود.

همچنین ببینید: تاریخچه پول

در پول های مجازی متمرکز، ارز توسط ارزهای سنتی پشتیبانی می شود. مثلا پشتوانه پی پال دلار است. به نوعی نمی توان گفت که پی پال یک ارز است. مثلا شما با شارژ کردن ۱۰۰۰ دلار ، ۱۰۰۰ واحد پی پال دریافت خواهید کرد و زمان فروش آن باز هم به اندازه ۱۰۰۰ دلار پول دریافت خواهید کرد. ارز های متمرکز توسط شرکتی خاص ارائه می شود و به عبارت دیگر کیف پول آن فقط روی یک یا چند سایت مخصوص قابل دسترسی است. همچنین برای استفاده از آن ها نیاز به ثبت نام دارید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
شهریار
شهریار
۶ سال قبل

چیزی رو که درست متوجه نمیشم اینه که ، میگیم بیت کوین و امثال ارزهای دیجیتال غیر متمرکز، وابسته به ارزهای سنتی نیستند ( مثل پی پال یا مثلا درهم و . . که با دلار امریکا پیشتیبانی میشند )
خب الان فرضا بیت کوین که به 11 هزار دلار رسیده ، درواقع داره ارزشش رو از طریق "دلار" امریکا بدست میاره، وقتی میگند هر بیت کوین شده 11 هزار دلار، یعنی چقدر ارزشمنده . و اینکه اگر من بخوام خریدی بکنم از هرجایی ، باز اون فروشنده میسنجه که مثلا 0.00256 بیت کوین من ، چند دلار ارزش داره که بهم اون کالا یا خدمات رو بده. پس درواقع بیت کوین هم به دلار وابستند و داره ارزشش رو از دلار میگیره و من اگر حتی 10 تا بیت کوین هم داشته باشم، برای خرید کالا یا خدمات ، باید فروشنده ببینه که بیت کوین من چند دلار میارزه که بهم به همون تناسب خدمات بده. درست میگم یا جایی رو بد متوجه شدم ؟

مهدی
مهدی
۶ سال قبل
پاسخ  شهریار

به نظر من . دلا ردیا هر معیاری که ما الان باهاش سرو کار داریم یه مقیاسیه برای سنجش ارزش یه چیز جدید
مثلا اگه یه سنگ قیمتی جدیدی پیدا بشه ، شروع میکنن روی اون قیمت گزاشتن ، تا ارزش اون مشخص بشه و این کار بر اساس معیارهای قبلی که میشناختن انجام میشه .
ولی بحث اصلی این پست . ارز غیر متمرکز و اساس پیدایش ارزهای دیجیتالی موضوع فوق جالب و پربحثیه . به نظر من برای فهم ابتدایه این موضوع اول باید متوجه بشید که پول چطور به وجود میاد ، یه سری عدد و کاغذ ، (که تا چند سال دیگه دولت ها تمام پول های اسکناسی رو جمع میکنن ) چون ما با پول میتونیم هرچیزی رو بخریم ، هر کاری بکنیم . و این ارزشش رو از کجا بدست میاره ؟به نظرمن پول بر اساس دارای های مردم به وجود میاد . خود پول از هیچی و از بدهی بوجود میاد . و به نظرمن علت تورم هم همینه

کریمی
کریمی
۶ سال قبل
پاسخ  شهریار

به نظر من اینکه ما بیت کوین رو با دلار می سنجیم مانند اینه که طلا یا هر چیز ارزشمند دیگه رو با دلار یا یک واحد پولی دیگه بسنجیم. این اسمش وابستگی نیست. و دلار هم پشتیبان اینها نیست. ولی چون دلار در سراسر دنیا معتبره برای نمایش ارزش بیت کوین ازش استفاده میشه. مثلا کشورهای اروپایی میتونن از یورو براس سنجش ارزش بیت کوین استفاده کنن

دانیال
دانیال
۶ سال قبل
پاسخ  کریمی

خوب دقیقا چطوری بسنجند باز برای یورو باید به دلار مراجعه کنن که هر یرو چند دلار