کارشناسان صنعت ارزهای دیجیتال بر این باورند که بیت کوین به سطح ۶۰۰۰ دلار رسیده است

کارشناسان صنعت ارزهای دیجیتال بر این باورند که بیت کوین به سطح ۶۰۰۰ دلار رسیده است

ضرب المثلی قدیمی وجود دارد که می گوید “اجازه نده دست روباه به مرغ برسد”. این گفته ممکن است در مورد دست اندکاران صنعت ارز های دیجیتال و تصوراتشان در خصوص قیمت بیت کوین(Bitcoin) مصداق داشته باشد. اما آیا مخالفان بیت کوین از این مسئله که قیمت بیت کوین بطور پیوسته در حال افزایش تا ۶۰۰۰ دلار می باشد، خرسندند یا خیر؟

نقدینگی بیت کوین و پذیرش آن

By: @ham3ds

علت افزایش قیمت بیت کوین تا مرز ۶۰۰۰ دلار مسئله ای بحث برانگیز است. میان بلوایی که در این صنعت ایجاد شده، برخی سردمداران بازار این افزایش قیمت را به افزایش نقدینگی(liquidity) بیت کوین نسبت می دهند. به عنوان مثال لوییس کواند(Luis Cuende)، موسس شرکت آراگون(Aragon)، در این خصوص اظهار داشت:

“من تصور می کنم افزایش قیمت بیت کوین ناشی از شور و اشتیاق عموم نسبت به بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و راهکارهای تکنیکی جدید از قبیل سگویت(SegWit) باشد که عامل مقیاس پذیری(scalability) بیشتر و راهکاری جدید جهت پرداخت های فوری می باشد.”

همه افراد بر این تصور نیستند که بیت کوین به عنوان نوعی ارز گزینه مطلوبی می تواند باشد به خصوص از آنجا که قیمت آن به سرعت و بشدت دچار نوسان می گردد. با این وجود در کشوری مانند آرژانتین که ارز کاغذی(fiat currency) از ارزش چندانی برخوردار نیست، بیت کوین ممکن است تنها گزینه موجود باشد. به گفته دیوید هندرسون(David Henderson)، موسس شرکت سوییت بریج(Sweetbridge):

نگاهی سریع به تاریخچه قیمت بیت کوین (تعداد دو پیتزایی که با ۱۰،۰۰۰ واحد بیت کوین با ارزشی که امروز معادل ۳۰ میلیون دلار(۹۶،۸۳۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان) توسط ارتقا دهندگان بیت کوین خریداری شد) دال بر این مسئله است که این چالش ها در استفاده از بیت کوین به عنوان نوعی ارز مبادله ای یا وثیقه ای برخلاف اکثر ارز های کاغذی(fiat) ناشی از نوسانات چشمگیر و مکرر آن می باشد. ارزهای دیجتالی قادرند در کشورهایی که ارز محلی در آنها به شدت تحت کنترل می باشد و محدود شده و تحت تاثیر تورم بسیار بالا قرار دارد، گزینه دیگری ارائه نمایند.

By: @ham3ds

بیت کوین در مقابل طلا و سایر اقلام دارای ارزش

علاوه بر این، جدای از مسئله نقدینگی(liquidity) بیت کوین، این ارز به عنوان نوعی دارایی از ارزش خاص خود برخوردار بوده و حتی به عنوان ارز ذخیره پیشنهاد شده است. به گفته یوناتان سلا(Yonatan Sela)، مدیر توسعه اس وی پی(SVP):

“افزایش قیمت بیت کوین جای تعجب ندارد و من انتظار دارم در حالیکه نوسانات قیمت همچنان ادامه دارد، قیمت بیت کوین به مرزی فراتر از ۶۰۰۰ دلار برسد، به خصوص اگر شما با این تصور که بیت کوین می تواند نوعی ارز ذخیره دیجیتال قابل ملاحظه باشد، اقدام به خرید آن کنید. طلا  با سرمایه بازار معادل ۷ تریلیون دلار(۲۲،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان) از عمده ترین ترین ذخایر ارز جهان محسوب می شود. در حال حاضر بیت کوین معادل ۹۴ میلیارد دلار(۳۰۳،۴۰۳،۸۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان) است که ۱.۵ درصد از قیمت طلا می باشد. حتی چنانچه قیمت آن معادل ۲% طلا باقی بماند، به ۶۰۰۰ دلار خواهد رسید.”

سایر سرمداران این عرصه بدین نکته اشاره داشتند که اکنون خصیصه های بیت کوین به نوعی از جمله عوامل تبدیل آن به جریان اصلی این عرصه محسوب می شوند. هر چقدر افراد بیشتر و بیشتر به مسائل مربوط به بیت کوین واقف شوند، قیمت آن نیز بیشتر و بیشتر افزایش خواهند یافت.
در واقع شک و تردید، عدم اطمینان و ترس (FUD) برگرفته از نظرات جیمی دیمون(Jamie Dimon)، لری فینک(Larry Fink) و سایرین بر آگاهی عموم افزوده که به نوبه خود سبب افزایش قیمت می شود. پر سرافین لاین انجل(Per Serafin Lion Engel)، مدیر عامل و موسس شرکت دیتا والت(DataWallet)، اذعان داشت:

“بیت کوین ثابت نموده در این دنیای فاقد ثبات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی دارای ویژگی هایی از قبیل غیر قابل تغییر بودن(immutability)، شفافیت(transparency) و عدم نیاز بوجود واسطه(disintermediation) می باشد، می تواند نوعی دارایی امن و مطمئن محسوب گردد. نظراتی همچون نظر جیمی دیمون موجب هماهنگ و یک دست شدن بیت کوین شده است. ما در حال حاضر شاهد آن می باشیم که نظرات متقابل طرفداران معروف سیستم مرکزی فعلی موجب افزایش قدرت اکوسیستم بیت کوین شده است. بعلاوه این امر به سادگی منجر یه این گشته که افراد در مورد بیت کوین به آگاهی بیشتری دست یافته و افراد بیشتری آنرا مورد پذیرش قرار دهند چرا که مزایای آن بر سیستم مالی سنتی دیگر بر آنها پوشیده نیست.”

By: @ham3ds

با این حال اکثر کارشناسان این صنعت بر این باورند که قدرت بیت کوین تنها در تکنولوژی آن نهفته نیست بلکه بسته به طول عمر آن نیز می باشد. بیت کوین به عنوان قدیمی ترین و با ثبات ترین نوع ارز رمزگذاری شده، قادر به جلب اعتماد در جامعه ارزهای دیجیتال است. ایل هرزوگ(Eyal Herzog) و گالیا بنارتسی(Galia Benartzi)، موسسان شرکت بانکور(Bancor)، اذعان می دارند:

“چیزی که یادآوری آن می تواند جالب توجه باشد این است که ظهور بیت کوین حداقل چهار سال پیش از اتریوم می باشد. این یادآوری در واقع ارزش واقعی شبکه را می نمایاند. آنها عمر و زندگی خود را وقف ساخت این شبکه و دست یابی به ریشه های حقیقی آن نمودند. ما باید همچنان که به آلت کوین های(alt coins) جدید می نگریم و تا حدی انتظار داریم آنها در روزها یا هفته ای آتی به سرعت روند صعودی پیش گیرند، این نکته را به خاطر داشته باشیم.”

By: @ham3ds

بی ثباتی و نوسانات بیت کوین

علیرغم افزایش روز افزون قیمت طی چند روز گذشته، ارزش ارزهای رمزگذاری شده از نوسانات قابل توجهی برخوردار بوده است. حتی اگر بیت کوین به مرز ۶۰۰۰ دلار برسد (که احتمال آن بسیار است)، ممکن است قیمت آن با کاهش عمده ای مواجه گردد. همانطور که چنین رخدای پیش از این در زمانیکه قیمت برای اولین بار به مرز ۵۰۰۰ دلار رسید، به وقوع پیوسته است. علاوه بر این هر گونه خبر منفی ممکن است سبب بروز ناآرامی های در قیمت شود. بهارات رائو(Bharath Rao)، مدیر عامل شرکت لیورج(Leverj)، اذعان داشته:

“قیمت بیت کوین از ابتدای سال از ۱۰۰۰ دلار به حدود ۶۰۰۰ دلار رسیده است. مطمئنا انتظار می رود که این قیمت به دلیل عدم قطعیت و نوید تکنولوژی جدید با نوسانات بیشتری مواجه گردد. ما بر این باوریم که بیت کوین هنوز جریان اصلی در این عرصه محسوب نمی شود و با وجود روند رو به افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال همچنان به سیر صعودی خود ادامه خواهد داد. خرید و نگهداری بیت کوین از سال ۲۰۰۹(۱۳۸۸) بر سایر سرمایه های سنتی واحد پیشی گرفته  و احتمال دارد این روند برای چندین سال ادامه داشته باشد.

By: @ham3ds

بیت کوین در دراز مدت؟

کارشناسان اکثریت قریب به اتفاق شاهد قدرت بیت کوین که حداقل در کوتاه مدت منجر به جلب اعتماد شده است، بوده اند. در حالیکه برخی متخصصان مخالف با بیت کوین(Anti-Bitcoin) این پلتفرم را مورد انتقاد قرار داده اند، اکثریت قریب به اتفاق آن را به عنوان جریان اصلی(mainstream) این عرصه پذیرفته اند. راب ویگلونی(Rob Viglione)، موسس شرکت زین کش(ZenCash)، اظهار داشته:

“همیشه تعیین عامل هدایت قیمت ها امر دشواری بوده، اما آنچه ما می دانیم این است که در حال حاضر تقاضا برای بیت کوین بیش از همیشه است. دلیل عمده این واقعیت این است که بیت کوین اکنون بیش از پیش به اعتبار خود افزوده و در حال حاضر یک قدرت جهانی محسوب می شود. برای افرادی همچون ما که به بررسی خصیصه های بیت کوین می پردازیم توافق نظر رو به رشدی وجود دارد که سبب شده شاهد پیدایش دسته جدیدی از اقلام دارای ارزش باشیم و این اتفاق بزرگی است.”

By: @ham3ds

با این حال  نقایص اساسی در ساختار فناوری بیت کوین خصوصا با ایجاد بلوک(block creation) وجود دارد. تولید مستمر بلوک ها بسته به استفاده قابل توجه از برق و خروجی های عمده منابع می باشد.  برخی بر این باورند که احتمال دارد بیت کوین با پروتکل گواهی اثبات کار (Proof of Work) خود بر سایر آلت کوین ها با پروتکل اثبات سهام (Proof of Stake) پیشی گیرد. کارشناسان تکنیکی ایجاد تغییراتی در این خصوص را لازم می دانند. لیور یاف(Lior Yaffe)، توسعه دهنده ارشد شرکت ان ایکس تی آردور( NXT ARDOR)، در این زمینه اظهار داشته است:

“افزایش اخیر ارزش بیت کوین احتمالا بدین دلیل می باشد که آن ارز مبادله ای بالفعلی میان ارز های دیجیتال(crypto) و پول کاغذی(fiat) محسوب می گردد، همانطور که دلار آمریکا میان ارزهای fiat چنین نقشی دارد. کاملا واضح و مبرهن است که بیت کوین به دلیل مسائل مقیاس گذاری و زوائدی که طی فرایند POW ایجاد شده، بدین سرعت جایگزین هیچ fiatی نخواهد شد. من پیش بینی می کنم که اکثر نوآوری ها در دنیای crypto طی میان مدت و دراز مدت در پروتکل POS بلاکچین ها صورت گیرد. اما پل ارتباطی میان این دو دنیا در کوتاه مدت سبب افزایش قدرت بیت کوین خواهد شد.

حرکت نرخ بیت کوین رو به سوی ۶۰۰۰ دلار تنها برای دارندگان آن دلگرم کننده نیست بلکه برخی کارشناسان این صنعت بر این باورند که تغییر قیمت در واقع بازتاب قدرت بیت کوین و فناوری بلاکچین جهت تغیییر دنیا می باشد. کارل بنتس(Carl Bennetts)، موسس شرکت Status.im در این خصوص اذعان می دارد:

“اعمال تغییر در ارزهای fiat امری ضروری محسوب نمی گردد. اما این روند دراز مدت و آنچه که بدان برای آینده فناوری بلاکچین معنا و مفهوم می بخشد، برای من جالب توجه است. در حالیکه ۶۰۰۰ دلار قطعا نشان از رشد و بلوغ بازار دارد، آنچه که واقعا هیجان انگیز است این است که ما به آرامی به سمت جهانی که از خود حاکمیت مالی(self-sovereignty) صحیح و سیستم مالی باز(open financial) که دسترسی منصفانه همه افراد را به ارتباطات اینترنتی به ارمغان می آورد، در حرکت هستیم.

بطور کلی میان کارشناسان این صنعت این اتفاق نظر وجود دارد که افزایش نرخ بیت کوین ادامه خواهد داشت و به مرز ۶۰۰۰ دلار هم خواهد رسید.

شما چه فکر میکنید؟ آیا این نظرات و تحلیل ها بر اساس واقع گرایی شکل گرفته است یا به دلیل سهیم بودن در این بازار بوده؟ ما را از نظرات خود آگاه کنید

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه