ارز دیجیتال > دانشنامه > ارز فیات (Fiat Currency)
دانشنامه

ارز فیات (Fiat Currency)

ارز فیات (Fiat Currency)Reviewed by محمد آذرنیوار on Aug 6Rating: 5.0
چاپ این مطلب
“فیات” یک کلمه لاتین به معنی “آن خواهد بود” است اما ترجمه این لغت در اینجا به ما کمکی نمی‌کندبه طور خلاصه، ارز فیات یک ابزار مالی است که با هیچ کالای فیزیکی پشتیبانی نمی‌شود (پول فیات، پولی است مانند یورو و دیگر ارزهای جهان اما مانند آن‌ها پشتوانه طلا ندارد) و اساساً فیات را به وجود می‌آورندچون افرادی که از آن استفاده می‌کنند به آن اعتقاد دارنداز آنجا که ممکن است این خبر کمی ناراحت کننده به نظر برسد، باید بدانید که اکثر پول‌های باستانی جهان و ارزهای مدرن مانند ارزهای دیجیتال (بیت کوین و اتریوم و …) ارز فیات هستند. از این ارز می‌توان برای معاملات استفاده کرد. این را هم بدانید که این ارز برای تجارت در بازارها، معتبر و قابل اعتماد است. زیرا کسانی که از آن استفادهمی‌کنند، دولت، بانک‌ها و سرمایه گذاران هستند و معتقدند که یک نهاد مالی معتبر است.

بسیاری از مردم نمی‌دانند که مثلاً دلار ایالات متحده آمریکا یا ریال ایران به هیچوجه فیات نیست. کلیه ارزهای صادر شده سنتی در جهان با مقدار متناسب نقره و طلا در نظر می‌شود که اصطلاحات “استاندارد طلا” یا “استاندارد نقره”، در این زمینه به کار می‌روندبا این وجود، با توجه به عوامل اقتصادی تا سال ۱۹۷۳، ایالاتمتحده استاندارد طلا و نقره را کاهش داد و دلار را ت حدودی به ارز فیات تبدیل کرد.

ارز فیات (Fiat Currency)

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

دانشجوی مترجمی زبان و علاقه‌مند به تحقیق در فناوری های غیرمتمرکز

دیدگاه کابران

1 دیدگاه روشن "ارز فیات (Fiat Currency)"

avatar
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
سپهر دست افشان
سپهر دست افشان

خیلی جالبه.
این مطلب که نوشتید کاملا اشتباه.
تقریبا تمام پول های رایج دنیا Fiat Money هستن از جمله دلار امریکا. یعنی پشتوانه مالی ندارن و فقط به واسطه اعتبارشان ارزش دارند.