بیت کوین سد قیمت ۶۰۰۰ دلار را هم شکست و هم اکنون ارزش بازار آن از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است

بیت کوین سد قیمت ۶۰۰۰ دلار را هم شکست و هم اکنون ارزش بازار آن از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است

بیت فاینکس، دارنده بالاترین حجم مبادلات بیت کوین تا قبل از امروز سد ۶۰۰۰ دلار را شکست و اینک به سایر صرافی های بزرگ دیگر پیوست.
در زمان انتشار، قیمت بیت کوین با استناد به سایت کوین مارکت کَپ ، به ۶٫۱۴۱ دلار رسید و موجب شد ارزش بازار آن برای اولین بار از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رود.

خبرها چقدر سهیم بودند؟

برخلاف نظرات افراد منفی بافی نظیر جیمی دیمون(Jamie Dimon) و رئیس بانک مرکزی برزیل، به تازگی پس از یک هفته تثبیت قیمت بیت کوین بر روی ۵۰۰۰ دلار، موجی به پا خواست. در ماه گذشته، چین صرافی های بیت کوین و ICOها را بست، کره جنوبی مانع از فعالیت های ICOها شد، وزیر امور خارجه ی آمریکا تحقیق از ICOها را تشدید کرد و مدیر عامل بانک Chase نتوانست دهانش را در عدم انتشار خبر کنترل کند.

هیچ یک از این اتفاقات مهم نیستند.

تا سال ها به بیت کوین، “گورکن عسلیِ پول” و “ضد ضربه” می گفتند. اما شاید اکنون جمله­ ی “بیت کوین اهمیتی نمی دهد” برای این وضعیت مناسب­تر باشد. بیت کوین به کارهای چین یا آنچه مدیر عامل بانک می گوید یا آنچه بانکداران مرکزی فکر می کنند اهمیتی نمی دهد. ظاهراً تنها چیزی که بیت کوین به آن اهمیت می دهد، افزایش قیمت و پذیرش است.

نمی توانند مانع آن شوند

بسیاری بر این باورند که وجوه سرمایه گذاری، آن ها را به سوی بیت کوین می کشاند و احتمالاً هم درست فکر می کنند.
لجر X اخیراً با کمیسیون معاملات سلف کالا (CFTC) برای ایجاد بازار تحت نظارت و انتخابی بیت کوین موافقت کرد. چنین بازاری، راهی برای در معرض نمایش گذاشتن روند حرکت قیمت ها برای نهادهای محتاط در نگهداری پول های دیجیتالی می باشد.
بلومبرگ(Bloomberg) گزارش می دهد که مدیران صنایع چشم به راهِ تصویب صندوق سرمایه گذاری بیت کوین در آینده هستند. آن ها با اشاره به لجر X می گویند: داشتن یک بازار مشتقه ی تحت نظارت که توسط کمیسیون معاملات سلف کالا تصویب شده، لازم است اما موافقت و اجازه­ ی کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا (SEC) برای ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری زمان می برد. در اوایل امسال، بورس آمریکا اعلام کرد در صورتی که یک بازار انتخابی تحت نظارت توسعه یابد، ممکن است آن ها در موضعشان درباره ی صندوق های سرمایه گذاری بیت کوین(ETFs) تجدید نظر کنند.
به نظر می رسد تصویب یک صندوق سرمایه گذاری، یا صندوق قابل معامله در بورس، هدف نهایی و غایی برای پذیرش بیت کوین سازمانی(نهادی) باشد. چنین صندوقی برای اطمینان خاطر کامل به میزان کافی بیت کوین واقعی نیاز دارد و استفاده از آن باید برای سرمایه گذاران خرده فروش و سازمانی آسان باشد.

بیت کوین سد قیمت 6000 دلار را هم شکست و هم اکنون ارزش بازار آن از 100 میلیارد دلار فراتر رفته است

فورک چیست؟

شاید شگفت انگیزترین جنبه ی حرکت قیمت های بیت کوین، نزدیک شدن سریع آن به هارد فورک سگویت(SegWit2x) باشد. هرچند ۸۵% از ماینرها هنوز هم می گویند که قصد دارند فورک انجام دهند، اما نقایص اخیر(مانند F2Pool) و اظهارات صرافی هایی نظیر بیت فاینکس(Bitfinex) و کوین بیس (Coinbase) ممکن است سرمایه گزاران را متقاعد کند که هارد فورک واقعاً روی نخواهد داد.
هنگامی که از مدیر عامل بهارات رائو(Bharath Rao) دربارة سگویت۲x سؤال شد وی بیان کرد که بحث هایی میان ماینرها و تاجران از یک سو، و کاربران و توسعه دهندگان از سویی دیگر صورت گرفته است. او اشاره کرد که هرچه زنجیره ی ماینرها و کسب و کارها بیشتر مورد حمایت قرار گیرند احتمالاً موفقیت دست یافتنی تر گردد، هرچند پیش بینی عملکردها و کنش های مردم و پیامدهای آن ها دشوار است.
هنوز هم Rao معتقد است که فورک ها می توانند واقعاً به عنوان امکانی خوب در نظر گرفته شوند زیرا هنگامی که یک برنده از درون فورک ظهور می کند، بازار فرض می کند مشاجره و بحث پایان یافته و قیمت بالا خواهد رفت.
اگر در نهایت بحران مقیاس(scaling crisis) بیت کوین، به واسطة پیروزی زنجیره یا شکست تهدید هارد فورک، در همین ماه نوامبر(آبان) حل شود، بازار احتمالاً همچنان به خوبی پیش خواهد رفت.

 

 

منبع: cointelegraph

 

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه