به گفته ی استاد اقتصاد هاروارد، سقوط بیت کوین اجتناب ناپذیر است

به گفته ی استاد اقتصاد هاروارد، سقوط بیت کوین اجتناب ناپذیر است

قطعاً پیش بینی آینده ی بیت کوین دشوار است. دانشمندانی که ادعای این پیش بینی را دارند یا دیوانه اند یا گزافه گویی می کنند. آخرین فردی که به زمره ی پیشگویان سقوط بیت کوین پیوست، پروفسور کِنِت روگوف(Kenneth Rogoff)، استاد اقتصاد در دانشگاه هاروارد(Harvard University) است.

کِنِت روگوف کیست؟

به گفته ی استاد اقتصاد هاروارد، سقوط بیت کوین اجتناب ناپذیر است

کِنِت روگوف(Kenneth Rogoff)

کِنِت روگوف، مدرس سیاست عمومی(public policy) و اقتصاد(economics) در دانشگاه هاروارد است. او دارای تحصیلات عالی و درجات علمی از دانشگاه یاله(Yale University) و MIT (مؤسسه فناوری ماساچوست) است.
وی از سال ۲۰۰۱(۱۳۸۰) تا سال ۲۰۰۳(۱۳۸۲) در IMF (صندوق بین المللی پول) به عنوان اقتصاددان ارشد مشغول به کار بود، او یک استاد شطرنج(chess grandmaster) است. با چنین سابقه ای، بدیهی است که توجهات زیادی به دیدگاه های او درباره ی بیت کوین، جلب شود.

زوایای تاریک بیت کوین

کِنِت روگوف در یک پست وبلاگ در گاردین نوشت:

“آیا ارز رمزگذاری شده ی بیت کوین(Bitcoin) بزرگترین حباب(biggest bubble) در دنیای امروزی است یا یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری بر روی این فناوری مالی پیشرو و جدید است؟ حدس من در بهترین حالت این است که این تکنولوژی در دراز مدت رونق می یابد اما قیمت بیت کوین سقوط(collapse) خواهد کرد.

به گفته ی استاد اقتصاد هاروارد، سقوط بیت کوین اجتناب ناپذیر است

آیا بیت کوین بزرگترین حباب در دنیای امروزی است؟

وی اذعان می دارد بعضی از دولت ها نظیر دولت ژاپن(Japan) رهبری تنظیم و پذیرش(regulating) پول های مجازی را دست گرفته اند و خواستار تبدیل شدن به رهبر جهانی این تکنولوژی مالی(fintech) هستند.
او انتظار دارد اکثر دولت ها بیت کوین را هنگام انجام معاملات کوچک و بی نام(anonymous) نادیده بگیرند؛ اما برعکس بیت کوین به طور گسترده تری مورد استفاده قرار می گیرد.

“تاریخ دیرین پول به ما می گوید که در نهایت، دولت از نوآوری های بخش خصوصی استفاده می کند. من هیچ نظری درباره ی قیمت بیت کوین طی دو سال آینده ندارم اما هیچ دلیلی ندارد که انتظار نداشته باشیم پول مجازی(virtual currency) نیز به سرنوشتی مشابه سرنوشت پول دچار نشود.”

 

انعکاس استدلال های جیمی دیمون(Jamie Dimon’s)

به نظر می رسد استدلال های کِنِت روگوف درباره ی سقوط احتمالی بیت کوین، انعکاس نظرات جیمی دیمون باشد که معتقد است دولت ها اجازه نخواهند داد بیت کوین به موفقیت دست یابد و کاربران بیت کوین را به رها کردن آن وادار می کنند.
هنگامی که در مورد اقداماتی که دولت می تواند برای جلوگیری و متوقف کردن پول رایجی که مجازی است و همه میدانند که هیچ مرز و حدی ندارد، می پرسند جیمی می گوید دولت ها می توانند کاربران بیت کوین را به زندان تهدید کنند.
جالب توجه است که تمام پیشگویی ها درباره ی سقوط و مرگ بیت کوین توسط افرادی که در آن مشارکت دارند تراوش می کند، افرادی که در حال تهدید برای آینده ی بیت کوین هستند.

سرانجام…

این استاد دانشگاه پیش بینی کرده که بیت کوین بالاخره سقوط خواهد کرد اما زمان وقوع این اتفاق را مشخص نکرده است. بنابراین اثبات نادرست بودن پیش بینی او غیر ممکن است، حتی اگر ارزش هر بیت کوین به یک میلیون دلار برسد همچنان این احتمال وجود دارد که در نهایت سقوط کند. تحلیلگرانی که در دنیای واقعی کار می کنند (برخلاف نظریه پردازان) باید پیش بینی هایی با محدودیت زمانی(time-bound) داشته باشند. میان دو برابر شدن ارزش دارایی در دو سال و دو برابر شدن ارزش آن در بیست سال تفاوت زیادی وجود دارد.

پروفسور Bitcorn را به خاطر می­آورید؟

به گفته ی استاد اقتصاد هاروارد، سقوط بیت کوین اجتناب ناپذیر است

پروفسور Bitcorn، ویلیام(Mark Williams)

بنابر پیش بینی های یکی دیگر از اساتید به نام مارک ویلیام(Mark Williams)، سقوط بیت کوین اجتناب ناپذیر خواهد بود. مارک ویلیام پس از پیشگویی دلیرانه اش در دسامبر ۲۰۱۳(۱۹ آذر ۱۳۹۰) که بیان داشت ارزش بیت کوین تا اواسط سال ۲۰۱۴(۱۳۹۳) به کمتر از ۱۰ دلار کاهش خواهد یافت، به “پروفسور Bitcorn” شهرت یافت.
هنگامی که بیت کوین در ژوئن ۲۰۱۴(۱۳۹۳) روی ۶۰۰ دلار ثابت ماند، او همچنان جسورانه بر روی نظرش اصرار داشت و گفت که زمان، پیش بینی اش را محقق خواهد کرد. کِنِت رگوف حداقل با مشخص نکردن بازه ی زمانی برای پیش بینی اش از دچار شدن به سرنوشت مارک ویلیام جلوگیری کرد.

 

نظر شما درباره اظهارات این افراد چیست؟ آیا این یک پیش بینی عاقلانه است یا یک استدلال بی پایه که برای مقاصد مشکوک گفته می شود؟

 

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
محسن پورعادل
محسن پورعادل
5 سال قبل

سلام،
ما به بالا رفتن ارز های دیجیتالی امید وار باشیم(بیت کوین) ؟؟؟
به احتمال چند درصد بالا میره؟؟؟

سید اشکان یعقوبی
سید اشکان یعقوبی
6 سال قبل

پول و قدرت مکمل یکدیگرند
اگر میخوان جلوی سقوط بیت کوین رو بگیرند باید پیشروان این ارز وارد قدرت و سیاست هم بشند وگرنه معلومه که جلوشو می گیرند مهم نیست که تعداد مخالفانش کمه مهم اینه که قدرتشون زیاده
ژاپن و چین شاید الان به دنبالش باشند اما مسئله اینه که قبل ها هم دنبال خیلی چیز های دیگه بودند ( مثل خاک همدیگه) اما امتیازاتی بابت استخراج بیت کوین ( یعنی استخراج کمترش یا حمایت نکردن ازش) به دیگر کشور ها میدند چون الان اونقدر براشون به صرفه نیست که بخوان براش با سرمایه گذارا مقابله کنند مخالفانشون فقط دول خارجی نیستند بلکه می تونند از سرمایه گذاران و سیاستمدار های بنام خودشونم باشند.
چین و ژاپن کشور های پر جمعیتی هستند و حمایت از پولی که بشه به راحتی از دست دولت مخفیش کرد چندان کار عاقلانه ای نیست ( از نظر بنده) و خیلی چیز هارو از کنترلشون خارج میکنه ، به نظرم هر دولتی میره به سراغش اما فقط به عنوان یه صندوق مالی کوچیک که در مواقع ضروری پشتوانه دولت باشه.
احتمال داره به زودیم یه توافقاتی بین دولت ها صورت بگیره که خیلی در مورد آینده ارز های دیجیتال تاثیر گذار خواهد بود ، اونموقع هستش که معلوم میشه روند صعودی این پول تا به کجا بره.
این ها همش نظر بنده بود و هیچ چیز رسمی یا پیش بینی یا ... دیگری نیست
فقط یک سوالم اینه که چه کشور هایی واقعا از بیت کوین صود می برند؟ و چه جور کشور هایی ضرر؟
یعنی مثلا کشور های نفت خیز یا روسیه یا آمریکا از رشد بیت کوین ضرر می کنند یا سود؟

علی رضا امیدان
علی رضا امیدان
6 سال قبل

اگه بیت کوین یا ارزهای دیجیتالی قدرت بگیرند چند کشوری که بیشترین سود رو خواهند کرد ایران و کره شمالی و سومی هم روسیه خواهند بود

ایران و کره شمالی که از لحاظ بانکی در تحریم هستند میتونند با استفاده از مول های غیرقابل ردیابی بیت کوین معاملات خارجیشون هم انجام بدند.

به شرطی که پشتبانه ارز الکترونیک خوبی داشته باشیم

اسی
اسی
5 سال قبل

چیزی که روش هیچ کنترلی نباشه به بیراهه میره و هیچ دولتی اجازه نمیده