آیا بیت کوین یک حباب است یا مثل اینترنت به اوج خواهد رسید؟

آیا بیت کوین یک حباب است یا مثل اینترنت به اوج خواهد رسید؟

هنگامی که در مورد مسیر آینده پادشاه ارزهای دیجیتال از افراد متخصص بیت کوین سوال پرسیده می‌شود، در پاسخ به دو مقایسه کاملا متفاوت در این زمینه اشاره می‌کنند: حباب گل لاله (فراموشی و بی‌ ارزشی) و اینترنت (اوج‌گیری).

منتقدان بیت کوین اشاره دارند که توکن‌های دیجیتال مانند حباب‌ جنون گل لاله هستند که در قرن هفدهم در هلند رخ داد. جنون گل لاله به دوره‌ای در عصر طلایی هلند اشاره دارد که قیمت پیاز گل لاله که تازه به هلند رفته بود، به شکل چشمگیری افزایش یافت و سپس بطور ناگهانی سقوط کرد و چیزی جز گل‌های پژمرده و سرمایه‌های نابود شده از آن باقی نماند.

از طرفی دیگر، طرفداران بیت کوین از ما می‌خواهند که به بیت کوین مانند اینترنت نگاه کنیم: رده وسیعی از تکنولوژی که هرچند انتظارات از آن در سال‌های اولیه از واقعیت پیش گرفت، اما کمی زمان برد تا به پتانسیل واقعی خود برسد. اگر این مقایسه درست باشد، سقوط قیمت بیت‌ کوین در سال گذشته مانند سقوط  و انفجار حباب دات کام بوده است؛ پیش از آنکه ایده‌های بزرگ به باروری برسند موانع موقتی بر سر راه آنها پیش می‌آیند.

پس از پیگیری روند بیت کوین در طول چندین سال، اینطور به نظر می‌رسد که هیچ کدام از این مقایسه‌ها کاملا درست نیست. بیت کوین نه یک چیز غیرقابل خریداری ست و نه یک معجزه اقتصادی.

پس چیست؟ چندین سال است بر سر یک تقسیم‌بندی شفاف، از اینکه این تکنولوژی در کجای دنیای امروز قرار خواهد گرفت، بحث است. اگر بخواهیم مسیر و هدفی را که احتمال دارد این تکنولوژی به سمت آن حرکت کند را تصور کنیم، لازم است با نگاه ریزبینانه‌تری به چرخه قیمتی آن در زمان‌های مختلف نگاه کنیم تا بتوانیم بفهمیم که این تکنولوژی امروزه چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد و چه کسانی از آن استفاده می‌کنند.

موارد استفاده ارزهای دیجیتال

دلالان، فروشندگان مواد مخدر و افراد سرکوب شده: ارزهای دیجیتال در حال حاضر چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

آیا بیت کوین یک حباب است یا مثل اینترنت به اوج خواهد رسید؟

در پایه‌ای‌ترین سطح، بیت کوین یک روش جدید برای نگهداری و ارسال آنلاین ارزش را ارائه می‌دهد. هرکسی می‌تواند یک کیف‌ پول بیت‌کوین باز کرده و از طرف دوست و یا یک غریبه پول خود را دریافت کند. این سیستم به لطف وجود شبکه‌ای از کامپیوترها، که بی‌شباهت به شبکه‌ای از کامپیوترها که از اینترنت پشتیبانی می‌کنند، نیست، بدون وجود هیچ‌گونه قدرت متمرکزی کار می‌کند.

حتی پس از سقوط سال گذشته قیمت بیت کوین، بر اساس داده‌هایی از بلاک‌ چین، دفتر کل توزیع‌شده‌ای که تمام تراکنش‌های بیت کوین در آن ثبت می شود، کاربران این ارز دیجیتال، بطور کلی حجم بیت کوینی با ارزش بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار در روز را از طریق شبکه بیت کوین ارسال می‌کردند.

این حجم روزانه، از نصف میانگین پرداخت‌های روزانه توسط سرویس پی‌پال، کمتر بود. اما این حجم از معاملات نشان‌دهنده فعالیتی بسیار بیشتر از سال ۲۰۱۷، یعنی قبل از افزایش قیمت شدید بیت کوین است. این یعنی قیمت‌ها خیلی بر کار کاربران شبکه اثرگذار نبوده‌اند.

همانطور که طرفداران مقایسه بیت کوین با حباب قیمتی اظهار می‌کنند، بیشتر تراکنش‌هایی که امروزه در شبکه بیت کوین انجام می‌شود، سفته‌بازی است: مردم بیت کوین را به این امید خرید و فروش می‌کنند که در آینده ارزش آن افزایش یابد. دیدگاه سخاوتمندانه‌تری نیز وجود دارد که بیت کوین را با طلا مقایسه می‌کند، کالای کمیابی که ارزش آن بالا و پایین می رود و به عنوان یک جایگزین برای ارزهای ملی ارائه می‌شود.

بر اساس اظهارات Chainalysis، استارتاپی ست که تجزیه و تحلیل‌های بلاک چینی برای شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها انجام می‌دهد، تقریبا ۶۰ الی ۸۰ درصد تمام معاملات انجام شده در بلاک چین را معاملات سفته‌بازی و دلالی تشکیل می‌دهند. اکثر این معاملات، جابجایی‌های بیت کوین بین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در سراسر جهان است.

هنوز در مورد ۲۰ الی ۴۰ درصد باقی معاملات و تراکنش‌های انجام شده رمز و رازهایی وجود دارد. هیچ‌کس نمی‌تواند کاربران بیت‌کوین را مجبور کند هویت خود را ثبت کنند، بنابراین، Chainalysis و سایر شرکت‌ها در مورد بسیاری از تراکنش‌ها در هاله‌ای از ابهام به سر می برند. اما آنها بخش‌های مفیدی را نیز شناسایی کرده‌اند.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک روش جدید برای انجام پرداخت‌های آنلاین، بدون کارمزدهایی که شرکت‌های کارت اعتباری دریافت می‌کردند، معرفی شد. Chainalysis برآورد می‌کند که در سال گذشته، شرکت‌هایی که پرداخت‌های بیت کوینی انجام داده‌اند، تنها ۰.۳ درصد از تمام معاملات بیت کوین که معادل ۲.۴ میلیارد دلار است را سهیم بوده‌اند.

بر اساس آمار Chainalysis، این یک حجم سالم از تجارت‌های به ظاهر قانونی ست، اما یک نشانه خوب برای بیت کوین به شمار نمی‌رود، زیرا این آمار با پایین آمدن قیمت بیت کوین در سال گذشته، کاهش یافته است.

بر اساس گزارشی که از افراد زیادی جمع آوری شده، با این فرض که بیشتر آنها از حامیان بیت کوین نبوده‌اند، این افراد اعتراف کرده‌اند که بیت کوین پیشرفت‌های چشم‌گیری را در مقایسه با روش های سنتی پرداخت‌های الکترونیکی ارائه نمی‌دهد و به چند دلیل، حتی بدتر از آنها هم هست. پرداخت با بیت کوین ملزم به این است که تغییرات قیمت بیت کوین را در زمانی که توکن‌ها را نگه داشته و در انتظار پرداخت هستید، پیش بینی کنید.

آیا بیت کوین یک حباب است یا مثل اینترنت به اوج خواهد رسید؟

ارزش دلاری بیت کوین‌هایی که ماهانه توسط ارائه دهندگان خدمات پرداختی، نگهداری می‌شود

داده‌های مرتبط با عملیات پرداخت منجر به این سوال می‌شود که فارغ از پیش‌بینی‌هایی که صورت می‌گیرد، این تکنولوژی در کجا می‌تواند حرکت رو به رشد خود را آغاز کند. یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که علاقه‌مندان به بیت کوین در مورد آن صحبت می‌کنند، ارزش آن برای مردمی ست که در کشورهای سرکوبگری زندگی می‌کنند که ارز رایج کشور آنها بی‌ثبات‌تر از بیت کوین است.

به عنوان مثال، در ونزوئلا، بیت کوین می‌تواند راهی برای خارج کردن دارایی‌ها و پس‌اندازها از ارز پرتورم بولیوار (واحد پول ونزوئلا) ارائه دهد. به دلیل ذات منبع باز بودن بیت کوین، مردم ونزوئلا می‌توانند بدون اینکه دولت بتواند آنها را متوقف کند، بیت کوین بخرند.

این‌ها داستان‌هایی ست که در آن مردم ونزوئلا برای نجات پس‌اندازهای خود از بیت کوین استفاده می‌کنند. بر اساس اظهارات تحلیل‌گر داده‌، مت آلبرگ، مردم ونزوئلا در سال گذشته، بیش از ۳۰ میلیون دلار بیت کوین از یکی از محبوب‌ترین پلتفرم های خرید و فروش بیت کوین، LocalBitcoins خریداری کرده‌اند. حجم خرید مردم ونزوئلا، حتی در زمانی که قیمت بیت کوین در حال سقوط بود نیز با افزایش همراه بوده است.

اما این معاملات تنها توسط تعداد کمی از مردم ونزوئلا انجام شده بود و دلایلی وجود دارد که در کمال تعجب نشان می‌دهد بسیاری از این تراکنش‌ها منجر به آسیب به مقامات دولتی یا ثروتمندان ونزوئلایی شد که ابزارهای دیگری برای خروج پول خود از کشور داشتند.

افرادی که به ونزوئلا سفر کرده‌اند، اذعان دارند که اکثر مردم عادی ترجیح می‌دهند پس‌اندازهای خود را به جای بیت کوین به صورت دلار نگه دارند.

مشکل بزرگتری که در مواجهه با بیت کوین وجود دارد این است که کاربردهای عملی و قانونی در سبقت گرفتن از کاربردهای غیرقانونی و یا بطور واضح استفاده در فعالیت‌های غیراخلاقی موفق نبوده اند.

موارد استفاده از بیت کوین برای جنایتکاران و مجرمان، از پرداخت‌های غیرمجاز با فایل‌های قفل‌شده بر روی کامپیوترها گرفته تا حتی گروگان‌گیری و فروش غیرقانونی مواد مخدر، در حال افزایش است.

تعیین حجم بسیاری از این جرائم با استفاده از بیت کوین، کار بسیار سختی ست اما Chainalysis موفق به تعیین حجم بیت کوین‌هایی که برای خرید دارو و مواد مخدر در شبکه دارک (دارک وب) مورد استفاده قرار گرفته، شده است. آمار و ارقامی که Chainalysis ارائه داده نشان می‌دهد که خرید دارو و مواد مخدر به صورت غیرقانونی توسط بیت کوین در سال گذشته، حتی با وجود سقوط قیمت بیت کوین، افزایش یافته است.

مجموع معاملات و تراکنش‌هایی که در سال ۲۰۱۸ در دارک‌وب انجام شده بود در حدود ۶۲۰ میلیون دلار بوده که بیش از دو برابر مقداری ست که مردم ونزوئلا در LocalBitcoins خریداری کرده بودند.

آیا بیت کوین یک حباب است یا مثل اینترنت به اوج خواهد رسید؟

ارزش دلاری بیت کوینی که ماهیانه به شبکه دارک فرستاده شده است

طرفداران بیت کوین اذعان دارند که در مقایسه با حجم سرمایه‌ی دلاری که برای خرید دارو و مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد، حجم مورد استفاده برای این کاربرد در بیت کوین با افت روبرو بوده است. اما تمام اطلاعات مشاهده شده نشان می‌دهد که سهم بیت کوین از خرید داروهای غیرمجاز و مواد مخدر بسیار بیشتر از سهم دلار است. و بیت کوین راه را برای خرید و استفاده از نوع جدیدی از مواد مخدر کشنده، مانند ماده مخدر ترکیبی که از چین به شهرهای کوچک ایالات متحده فرستاده می شود، باز کرده است.

فعالیت‌های غیرقانونی و به ویژه پورنوگرافی، نقش مهمی را از آغاز پیدایش اینترنت ایفا کرده‌اند، اما حتی آن هم شبیه چیزی که در اولین روزهای پیدایش بیت کوین شاهد آن بودیم، نیست.

بیت کوین برای هر فردی قابل دسترس است- این ویژگی آن تفاوت چندانی با اینترنت ندارد. مشکل این است که به غیر از مشکل پیش‌بینی قیمت، سرعت کاربردها و فعالیت‌های قانونی آن به هیچ وجه به اندازه سرعت فعالیت‌های غیرقانونی آن، نیست.

آینده‌ای درخشان؟

اتریوم، برنامه‌های غیرمتمرکز و فیس‌بوک: نگاهی به آینده

آیا بیت کوین یک حباب است یا مثل اینترنت به اوج خواهد رسید؟

اینکه این تکنولوژی هنوز با مردم عادی منطبق نشده است به این معنا نیست که هیچ وقت این اتفاق نمی‌افتد. هنوز هم در بسیاری از زمینه‌ها، کارآفرینان هوشمندی وجود دارند که فکر می‌کنند ماهیت منبع باز بودن ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار مفید باشد.

بسیاری از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر در مورد اتریوم و ایاس شرط بسته‌اند که می‌توانند به عنوان شبکه‌های ارزهای دیجیتال جایگزینی برای کاربردهای پیچیده تری نسبت به آنچه در بیت‌ کوین فراهم شده بود، مانند قراردادهای مالی مورد استفاده قرار گیرند.

برنامه‌نویسان تاکنون هزاران برنامه غیرمتمرکز یا Dapps را راه‌اندازی کرده‌اند که با استفاده از توکن‌های اتریوم و ایاس کار می‌کنند. بسیاری از آنها امروزه نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. این اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌توانند پول را جابجا کرده و مالکیت کالاهای دیجیتالی مانند بازی‌های ویدیویی را بدون اینکه نیاز باشد شرکت مرکزی اطلاعات مربوط به آنها را نگه دارد، ثبت ‌کنند.

اما اکثریت این اپلیکیشن های غیرمتمرکز هنوز بر روی نواحی خاکستری و مبهم از نظر قانونی، مانند قمار، تمرکز دارند. مهم‌ترین کاربرد اتریوم تاکنون استفاده از آن توسط شرکت‌هایی بوده است که بسیاری از آنها کلاهبردار و متقلب بوده و می‌خواهند بدون ارائه مقررات اوراق بهادار و از طریق به اصطلاح عرضه اولیه، سرمایه جذب کنند.

شاید بزرگترین چیزی که ارزهای دیجیتال با آن مواجهند این است که افراد جدی در این زمینه همچنان می‌خواهند معایب موجود را رفع کنند. ارزش توکن‌های دیجیتال، هرچند ممکن است پرنوسان و ناپایدار باشد، انگیزه هایی را برای مردم برای کار روی آنها ایجاد کرده است.

آخرین چیزی که تاثیر مهمی در ارزهای دیجیتال خواهد داشت، فیس‌بوک است که ادعا کرده در حال کار بر روی توکن‌های دیجیتال خود است. چندین شرکت بزرگ پیام‌رسان دیگر نیز چنین ادعایی داشته‌اند.

آینده ارزهای دیجیتال را نمی‌توان با قطعیتی که خیالبافان  ادعا می‌کنند، پیش‌بینی کرد. اما این پول جدی که به تازگی راه خود را در بازار پیدا کرده است، هنوز زمان زیادی مانده تا به فراموشی سپرده شود.

این مقاله ترجمه ای از وب سایت نیویورک تایمز بوده و ارز دیجیتال صحت مطالب عنوان شده در آن را قبول یا رد نمی کند.
منبع: نیویورک تایمز
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

12 دیدگاه
حسن م
حسن م
2 سال و 10 ماه قبل

با عرض سلام و احترام،خانم جلالی من به مشکلی بزرگ افتادم و به راهنمایی شما نیازمندم اگر مقدور است تلگرام خود را بفرمایید تا بتوانم از راهنمایی شما استفاده کنم،،اگر هم هزینه ای باشد با کمال میل پرداخت میکنم،،ارادتمند میدانی

علی شیرکوند
علی شیرکوند
4 سال و 9 ماه قبل

سلام اگرصدمیلیون سرمایه بزاریم واسه تولید بیت کویین چقدردرماه سودمیده؟

علیرضا
علیرضا
4 سال و 3 ماه قبل

اگر شرایط رو داشته باشی ماهی ۱۵ تا ۲۰ میلیون

هادی
هادی
4 سال و 11 ماه قبل

تحلیلی که بیشتر اقتصاددانان دارند این است که کشور ها خواسته یا ناخواسته به سمت منفک شدن از دلار خواهند رفت که دلیل آن هم به نوع سیاست اقتصادی آمریکا در مقابل جامعه جهانی بر می گردد. وضع تحریمها، اعمال تعرفه های سنگین گمرکی، بدهیهای سنگین آمریکا ، عدم پایبندی به تعهدات بین المللی و ... بخشی از این موارد می باشد.
یکی از راههایی که در سالهای اخیر در مقیاس خرد برای سرمایه داران و بخش خصوصی بسیار جذاب بوده بازارهای ارزهای دیجیتال و در راس آنها بیت کوین بوده که فارق از مشکلاتی که در مسیر رشد و شهرت پیموده توانسته جایگاه مناسبی را برای خود کسب کند.
ولی ذکر یک نکته در اینجا ضروری می باشد که در مقام مقایسه، زمانی ما می توانیم بیت کوین را با یک شبکه جهانی مثل اینترت مقایسه کنیم که جایگاه خود را در اقتصاد کلان پیدا کرده باشد یا حداقل بخشی از نظر ها را به خود جلب کرده باشد.
با توجه به عدم وجود قوانین واحد در کشورهای مختلف جهت ارزهای دیجیتال، محدودیت تولید و استخراج، سفته بازان و سودجویان بازار، امکان سوء استفاده جهت پولشویی و ... مشکلاتی است که بیت کوین در مسیر جهانی شدن و پیدا کردن جایگاه خود در اقتصاد کلان پیش رو دارد که با توجه به امنیت بلاک چین و غیر قابل ردگیری بودن معاملات و مخفی بودن طرفین شاید خیلی مورد توجه بانکداران، دولتها و صاحبان قدرت قرار نگیرد.
ولی در عین حال سرمایه گذاران در سالهای اخیر توجه خاصی به این موضوع پیدا کرده اند و کشورهایی مثل چین،روسیه، ایران، ونزوئلا، ترکیه و خیلی دیگر از کشورها بواسطه مشکلات در سر راه ارتباطات مالی بین المللی خود متمایل به سمت ارزهای دیجیتال شده اند.
به نظر می رسد این جدال بین صاحبان قدرت و صاحبان ثروت ادامه خواهد یافت و بازارهای مستقل مثل بازار ارزهای دیجیتال جولانگاه خوبی برای صاحبان ثروت خواهد بود.

حمید انصاری
حمید انصاری
4 سال و 11 ماه قبل

چه تیتر مسخره ای !
اصلا اینترنت و بیت کوین قابل مقایسه با هم نیستن که بشه از این تیتر براشون استفاده کرد
مثله اینه که بگی آیا گوشی های موبایل هم مثل برق به اوج می رسند؟
خب این یعنی چی ؟
بیت کوین برای وجودش حتما حتما نیاز به استفاده از اینترنت داره
اینترنت یه ابزار ارتباطی و کانکت کننده هستش ، بیت کوین یک ابزار مالی و ارزی هستش اصلا این دوتا رو نمیشه با هم مقایسه کرد
گوشی موبایل هم یه ابزار ارتباطی هستش که برای موجود بودن و کار کردنش حتما حتما به برق نیاز داره

به نظر من اصلا بیت کوین و اینترنت قابل مقایسه با هم نیستند از هیچ جنبه ای

رضا
رضا
4 سال و 11 ماه قبل

حق با شماست تند روها در آمریکا بسیار تلاش میکنند به ارزهای دیجتال ضربه بزنن و جلوی حذف دلار را در معاملات مالی جهان بگیرند که با سرعت حال عفول هستش . بنده از سرکار خانم مترجم تقاضا دارم سراغ رساناهای تندروی آمریکایی نرن تحلیل هاشون کاملا جهت داره

فریما جلالی
فریما جلالی
4 سال و 11 ماه قبل
پاسخ  رضا

ممنون از نظرتون
ولی داشتن اطلاعات درباره انتقادات و چالش هایی که در مورد یک موضوع وجود داره لازمه و نباید نادیدشون گرفت.

علی شیرکوند
علی شیرکوند
4 سال و 9 ماه قبل

سلام خانم جلالی بنظرشما سرمایه گذاری وتولیدبیت کویین درایران خوبه؟سوددهیش چقدره؟

سهیل آرامی
سهیل آرامی
4 سال و 11 ماه قبل

بهتره بدونی بیت کوین بدون اینترنت هم کار میکنه ;) قبل نوشتن یه سرچ بزن و بیشتر فکر کن

sima
sima
4 سال و 11 ماه قبل

:)) عزیز دل
بیشتر مطالعه کن ، کمتر حرص بخور
بیشتر فکر کن ، کمتر به دیگران بپر

SQL
SQL
4 سال و 11 ماه قبل

شرط میبندم یه خط از متن هم نخوندی
تمام مشکل ما امثال شما هستن
ناآگاه و حاضر جواب

حامی
حامی
4 سال و 11 ماه قبل
پاسخ  SQL

والا این متن فقط برا ضربه زدن به بیت کوین بود ...روش پرداخت اصلا خوبی نیس برا قاچاقچیا استفاده میشود و کشورهای مورد تحریم هم دلار و به بیت کوین ترجیح میدن...چه متن زیبایی