چرا طلا با بیتکوین قابل مقایسه نیست؟

چرا طلا با بیتکوین قابل مقایسه نیست؟

طلا به مدت یکصد سال به دلیل ثبات آن و رویدادهای ژئوپلتیک(geopolitical) پناهگاهی برای سرمایه گذاری و رشد پایدار بوده است. طلا با وجود تغییرات در سیاست های پولی و حتی تورم ارز طی سالهای متمادی همچنان به قوت خویش باقی مانده است.
با این حال نوعی اندوخته جدید پدیدار گشته که با هیچ اندوخته مرکزی قابل مقایسه نیست و هنگامیکه بیت کوین به رشدی برابر با طلا دست یابد حکمران مطلق این قلمرو خواهد شد.

افزایش شاخص VIX

هر گاه آشفتگی های جهانی یا بیم ژئوپلتیک دنیا را دربرمی گیرد ، دارایی هایی همانند طلا جزء اولین اموالی محسوب می شوند که قیمتشان افزایش می یابد و افراد باید قدردان این مسئله باشند که این وابسته به هیچ اتفاق و حادثه ای نیست. علاوه بر قیمت طلا شاخص VIX نیز با صعود قیمت روبرو خواهد بود.
شاخص VIX که نوسانات را مورد سنجش قرار می دهد به عنوان شاخص ترس نیز شناخته شده است. این رابطه با طلا هنوز هم وجود دارد. اما با بیت کوین به عنوان ارز دیجیتالی که ارزش آن پولی آن آشفتگی جهانی بیشتری را سبب می شود، همبستگی بیشتری دارد.
ما از یکم ماه می(۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶) شاهد چهار نوع افزایش چشمگیر در نوسانات قیمت بوده ایم. بیت کوین در مقایسه با طلا واکنش بسیار شدیدتری نسبت به هر کدام از این انواع صعود قیمت داشته است. می توان گفت تقریبا در شش ماه بعد بیت کوین بیش از ۱۵.۵ درصد افزایش خواهد داشت درحالیکه طلا تنها ۱.۶ درصد صعود خواهد یافت.

چرا بیت کوین نوپا بر طلای بالغ برتری یافته است؟

جهت اندیشیدن به این مسئله که چرا طلای رشد یافته که به عنوان یک اندوخته ایمن هنگامی که همه چیز بهم میریزد در این نبرد مغلوب می گردد، لازم است به چند نکته توجه نمود.
بیت کوین با وجود اینکه اندوخته ای نو پا و جدید می باشد اما در این رقابت با سرعت زیاد در حال پیشروی است و به هیچ چیز اجازه پیشی گرفتن بر خود را نمی دهد.
بیت کوین بسیار ساده تر و در طی زمان کمتری در اختیار افراد قرار خواهد گرفت. همچنین این افرادیکه اقدام به خریداری بیت کوین می نمایند، نمی دانند از کجا می توانند طلا خریداری کنند.
ارزهای رمزگذاری شده همچنین در انحصار مرزها یا مکانهای فیزیکی قرار ندارند. از این رو دسترسی به آنها با سهولت بیشتری صورت می گیرد. خصیصه دیجیتالی بودن آنها هیچکدام از دردسرهای اندوخته های فیزیکی را به همراه ندارد.
علاوه براین در حالیکه طلا طی گذشت زمان همچنان با پرجا بوده است و چالش های چندانی را پشت سر نگذاشته است، این احساس وجود دارد که ارزهای دیجیتال  در اینجا هستند که جایگاه خود را بدست آورده و در کنار طلا به بقای خود ادامه دهد.
با این حال یکی از دلایل اصلی که باعث می شود ارزهای رمزگذاری شده در این رقابت مقابل طلا قرار گیرند این است که ارزهای رمزگذاری شده به سرعت سرایت آتش مورد پذیرش عموم واقع گردیده است. طلا بازار خود را ساخته و اکنون با رکود آن مواجه است اما بیت کوین همچون قطاری سریع السیر در حال پیشروی است.
افرادیکه مایل به داشتن طلا هستند تنها خواهان طلا می باشند و جریانهای جدید و نو را محدود می نمایند. در حالیکه بیت کوین هنوز محصول “نوپایی” محسوب می شود که می توان بدان به عنوان بستری بالقوه برای دارایی های هیجان انگیز و قابل دسترس نگریست.

چرا طلا با بیتکوین قابل مقایسه نیست؟

  • از طریق بیت کوین می توان به ثروت بیشتر و مجموع گسترده ای از اموال دست یافت.
  • بیت کوین در انحصار مرزها یا مکانهای فیزیکی قرار ندارد.
  • بیت کوین می تواند طلا را به عنوان یک رقیب رو در رو تضعیف نماید.
  • پذیرش رو به فزونی بیت کوین توسط افراد
  • افرادیکه در حال حاضر مایل به در اختیار داشتن طلا هستند، فقط خواهان طلا می باشند و سایر جریانهای جدید را محدود می کنند.

 

 

 

 

منبع: cointelegraph
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه