بانک مرکزی ژاپن: ارزهای دیجیتال بانکی ابزار اقتصادی موثری نیستند

بانک مرکزی ژاپن: ارزهای دیجیتال بانکی ابزار اقتصادی موثری نیستند

با استناد به گزارش نیویورک تایمز در ۲۰ اکتبر، ماسایوشی آمامیا معاون فرماندار بانک مرکزی ژاپن، اظهارات منفی خود را درباره ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تکرار کرد.

آمامیا با سخنرانی روز شنبه در یک گردهمایی در شهر ناگویا، شک و تردید خود را درباره استفاده از CBDC بیان کرد و ادعا داشت که استفاده از این ارزهای دیجیتال برای بهبود سیستم‌های پولی فعلی یک موضوع نامحتمل است. او همچنین اظهار داشت که بانک مرکزی ژاپن در این زمینه برنامه‌ای ندارد.

گزارش‌ها حاکی از این است که برخی متخصصین اقتصادی CBDC را ابزاری برای بانک‌های مرکزی جهت کنترل‌ اقتصاد هنگام کاهش نرخ بهره به سوی صفر می‌دانند. بر اساس این نظریه، CBDC بانک‌های مرکزی را قادر به تحریک سیستم اقتصادی با قرار دادن بهره بیشتر بر روی سپرده‌های اشخاص و شرکت‌ها می‌کند که در نتیجه آن‌ها را به خرج‌کردن پول بیشتر وا می‌دارد.

بانک مرکزی ژاپن: ارزهای دیجیتال بانکی ابزار اقتصادی موثری نیستند

ماسایوشی آمامیا

آمامیا با مورد سوال قرار دادن این تفکر ادعا کرد که قراردادن بهره بیشتر بر روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تنها زمانی جواب می‌دهد که پول‌های فیات از چرخه سیستم مالی حذف شوند. در غیر اینصورت مردم تبدیل ارزهای دیجیتال به پول نقد را برای خودداری از پرداخت بهره بانکی ادامه می‌دهند.

بانک‌های مرکزی در راستای غلبه بر صفر کران پایین نرخ بهره اسمی، باید از شر پول نقد در جامعه خلاص شوند.

با این تفاسیر طبق گفته‌های آمامیا، حذف پول فیات در ژاپن به دلیل محبوب بودن روش پرداخت نقدی در این کشور، برای بانک مرکزی یک گزینه ناممکن محسوب می‌شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی ژاپن اشاره داشت که این بانک برای ساخت CBDC که توسط عموم مردم استفاده شده و اهداف پرداخت و تسویه را دنبال کند، برنامه‌ای ندارد.

بر اساس اظهارات آمامیا انتقال از ارزهای رایج فعلی به سیستم بانکی CBDC، یک مانع بسیار بلند به حساب می‌آید. این در حالی است که دارایی‌های دیجیتال اغلب به عنوان سرمایه‌های احتکاری شناخته می‌شوند و بیانگر یک ابزار باثابت برای پرداخت نیستند.

بانک مرکزی ژاپن: ارزهای دیجیتال بانکی ابزار اقتصادی موثری نیستند

در ماه آوریل، آمامیا بیانیه تردیدآمیز مشابهی درباره ماهیت CBDCها داشت که طبق ادعای او یک ارز دیجیتال با پشتوانه دولتی در سیستم مالی فعلی می‌تواند تاثیر منفی بگذارد. هر چند آمامیا مدعی شده بود که بانک مرکزی ژاپن به فین‌تک نوظهوری مانند ارزهای دیجیتال در آینده نیم‌نگاهی دارد.

اوایل هفته جاری، یک کمیته سیاست‌گذاری مالیات ژاپنی گفتگویی با هدف تسهیل‌بخشی فرایند گزارش مالیات ارزهای دیجیتال برگزار کرد؛ شرکت‌کنندگان برای آسان‌سازی فرایند پیچیده بایگانی مالیات‌ها درخواست این گفتگو را داده بودند.

همچنین ۱۶ اکتبر، غول پیام‌رسان ژاپنی لاین از مبادله توکن این پیام‌رسان که لینک (LN) نام دارد، در صرافی ارز دیجیتالی بیت‌باکس پرده برداشت.

منبع: cointelegraph
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
میثم
میثم
۵ سال قبل

اونا فهمیدن و ایران هنوز دنبال اینه ارز مجازی بانکی راه بندازه و مردمم ازش استقابل کنن و به عنوان دستاورد بهش افتخار کنن

عباس پویا
عباس پویا
۵ سال قبل

دنیا تا کی میخواد مقابل سونامی کریپتو مقاومت کنه؟