atlasarzdigital

آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟

آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟

طبق تحقیقات اخیر بنیاد Recorded Future، استفاده از بیت کوین به عنوان ارز شماره یک دارک نت روز‌ به روز کمرنگ تر می‌شود. این بنیاد اینترنتی بزرگ، 150 مورد از فعال ترین انجمن‌ها، فروشگاه‌ها و ارائه دهندگان خدمات غیرقانونی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و به نتیجه ای غیرمنتظره رسید.

اقتصاد دارک نت

آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟

دارک نت اینترنتی است که از پروتکل و پورت‌های غیرمعمول به منظور محافظت از هویت دیجیتالی کاربران استفاده می‌کند. برای اتصال به دارک نت نیاز به مرورگرهای مخصوص است، که محبوب ترینشان TOR نام دارد. یکی از اهداف اصلی استفاده از دارک نت جلوگیری از افشا و ردیابی اطلاعات فرستنده و گیرنده اطلاعات است. به دلیل این حریم خصوصی بالا، دارک نت به فروشگاه‌های عجیبش معروف است. فروشگاه‌هایی مانند SilkRoad یا جاده ابریشم که در آن کاربران می‌توانند انواع کالاهای عجیب قانونی و غیرقانونی را خریداری یا مبادله کنند. با وجود اینکه دارک نت کاربردهای مثبتی هم دارد اما از آن به عنوان اینترنت قانون‌شکنان یاد می‌شود. دارک وب به سایت ها و صفحات وبی گفته می‌شود که روی دارک نت فعالیت می‌کنند. برای آشنایی کامل از جریان SilkRoad، می‌توانید مقاله «به آمازون مواد مخدر خوش آمدید» را مطالعه فرمایید.

یک شبکه ضعیف

در اواسط سال 2016، طی بررسی که بنیاد Recorded Future روی 150 گروه بزرگ در دارک نت انجام داد، نگرانی‌های زیادی در رابطه با عملکرد و قابل استفاده بودن بیت کوین در اقتصاد این شبکه وجود داشت. اگرچه در نیمه دوم سال 2017 با توجه به افزایش محبوبیت بیت کوین، کاربرد بیت کوین هم در شبکه دارک نت بیشتر شد اما در دسامبر 2017، شلوغی بی‌سابقه شبکه بیت کوین، جریان را تغییر داد. در تاریخ 23 دسامبر 2017 کارمزد شبکه بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 52 دلار رسید.

طبق تحقیقات بنیاد Recorded Future، میانگین مبلغ تراکنش‌ها در دارک نت بین 50 تا 300 دلار است. اگر فردی در 23 دسامبر 2017 سعی در خرید کالا با بیت کوین می‌نمود چه بسا هزینه تراکنش از مبلغ کالا بیشتر می‌شد. یکی از اعضای انجمن های دارک نت،‌ پستی با مضمون زیر در انجمن منتشر کرد:

معنی این اتفاقات را نمی‌فهمم. با وجود اینکه من هزینه زیادی برای تراکنش پرداخت کردم ولی تراکنش های من نزدیک به سه روز است که در حال پردازش هستند. کسب و کار من در این چند روز فلج شده. فروشندگان گرامی، لطفا گزینه های پرداخت دیگری را جایگزین کنید. تا کریسمس بیشتر صبر نخواهم کرد.

معجزه کریسمس

آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟

صف شلوغ بیت کوین برای فرامجازی هایی که در دارک نت زندگی خود را می‌گذراندند، قابل تحمل نبود. تراکنش های در صف بعضی اوقات چند روز تا تایید زمان می‌برد. همچنین برای مقابله با حملات دوبار خرچ کردن، اکثر فروشندگان حداقل سه تایید (Confirm) را برای برقراری معامله ضروری می‌دانستند. از این رو افرادی مانند کاربری که از آن گفتیم، در کسب و کارشان به مشکل خورده بودند.

در کریسمس اوضاع کمی تغییر کرد. گزینه های پرداخت دیگر جایگزین شدند. طبق این تحقیق 30 درصد از فروشندگان لایت کوین را پذیرفتند و 20 درصد هم دش را به عنوان روش پرداخت قبول کردند.

سایر مطالعات در دارک نت

در سال 2016، اقتصاددان مطرح، تور دیمیستر (Tuur Demeester)، تحقیقش را برای جواب به سوالات زیادی در رابطه با اقتصاد دارک نت شروع کرد: چند درصد از معاملات با بیت کوین انجام می‌شود؟ آیا ارز مخفی برای اینکار وجود دارد؟ چه حجمی از بیت کوین در دارک نت قراردارد؟
او هرگز به پاسخی درست نرسید.

پیش از تلاش دیمیستر، بنیاد Digital Citizens Alliance در آگوست 2014 جدولی از تعداد لیست مواد مخدر در دارک نت منتشر کرد اما هیچ جزئیاتی از قیمت، حجم معاملات و روش های پرداخت در آن وجود ندارد.

آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟

علاوه بر این، دکترنیکلاس کریستین، استاد پژوهشی دانشکده علوم رایانه و مهندسی دانشگاه کارنگی ملون (CMU) همراه با دکتر کایل سسکا از سال 2013 تا 2015 در رابطه با اقتصاد دارک نت مطالعاتی را انجام دادند.

وقتی SilkRoad در اکتبر 2013 تعطیل شد، کریستین و سسکا به این نتیجه رسیدند که جلوگیری از سیلک رود باعث رشد تصاعدی بازارهای کوچک در دارک نت شده است. کریستین و سسکا به منظور محاسبه رشد فروشگاه‌های ناشناس دارک نت، تحقیقی درازمدت روی 16 فروشگاه مختلف انجام دادند. تحقیقات آن‌ها شامل نوع کالاهای فروخته شده، نوع سیستم جلوگیری از تقلب، قوانین سایت ها و مسائل رقابتی میشد. این دو نیز جزئیات دقیقی از حجم معاملات یا روش های پرداخت ارائه ندادند.

روش های پرداخت در حال تکامل هستند

در بخشی دیگر از مطالعه Recorded Futures آمده است که فروشندگان سعی در تکامل روش های پرداخت دارند. اگر چه روش های پرداختی مانند لایت کوین و دش در حال محبوبیت هستند اما بیت کوین هنوز جایگاه اش را در دارک نت از دست نداده است. همچنین با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، خطر باج افزارها مخصوصا در دارک نت روز به روز بیشتر می‌شود.

 

منبع: Cointelegraph

1
دیدگاه کاربران

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
1 رشته دیدگاه‌ها
0 پاسخ‌های
0 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
1 نویسندگان دیدگاه‌ها
drhogi نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها
drhogi
drhogi

اقای آذر نیوار شما در گروه ارز دیجیتال نیستید ؟لطفا راه ارتباطی برا خودتون و افراد درست کنید…اخ که نمیدونی چقدر حرف دارم برا چتیدن!

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.