انجمن لیبرا فعالیت رسمی خود را آغاز کرد

انجمن لیبرا فعالیت رسمی خود را آغاز کرد

پس از خروج تعدادی از شرکت‌های نام آشنا از انجمن لیبرا، ۲۱ سازمان باقی‌مانده اساس‌نامه این انجمن را امضا کردند.

به گزارش «کوین‌دسک» از ژنو، ائتلاف لیبرا در جلسه ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) که در سوئیس برگزار شد، ضمن انتخاب اعضای هیئت مدیره خود، تیم اجرایی خود را نیز تعیین کرد.

فیسبوک همچنین به‌عنوان اصلی‌ترین عضو ائتلاف فعالیت می‌کند. دیوید مارکوس، مسئول پروژه کالیبرا و مدیر سابق بخش بلاک چین فیس‌بوک، به‌عنوان رئیس هئیت مدیره پنج نفره ائتلاف انتخاب شد. کتی هاون (Katie Haun)، از اندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz)، ونسس سیزارس (Wences Cesares)، مدیرعامل Xapo، پتریک الیس (Patrick Ellis)، از مشاورین پی یو (PayU) و متیو دیوی (Matthew Davie)، مدیر ارشد بخش استراتژی کیوا (Kiva)، دیگر اعضای هئیت مدیره را تشکیل می‌دهند.

برتراند پرز (Bertrand Perez)، دانته دیسپارت (Dante Disparte) و کورت همکر (Kurt Hemecker) نیز به‌عنوان مقامات ارشد اجرایی انجمن انتخاب شدند. نکته جالب اینجاست که همکر، پرز و مارکوس پیش‌تر در پی‌پال با یکدیگر کار می‌کردند.

فهرست شرکت‌های عضو به شرح زیر است:

 • کالیبرا
 • کوین بیس
 •  Xapo
 • انکوریج (Anchorage)
 • بیسون تریلز (Bison Trails)
 • کریتیو دستراکشن لب (Creative Destruction Lab)
 • اندریسن هوروویتز
 • ریبیت کپیتال (Ribbit Capital)
 • یونیو اسکوئر ونچرز (Union Square Ventures)
 • بریکترو (Breakthrough Initiatives)
 • ایلیاد (Illiad)
 • وودافون
 • فارفچ (Fartetch)
 • اوبر
 • لیفت (Lyft)
 • کیوا
 • مرسی کورپس (Mercy Corps)
 • ویمن ووردز بانکینگ (Women’s World Banking)
 • اسپاتیفای
 • PayU

اعضای ناشناسی که قبلا از حضور آنها نامبرده شده بود، در این فهرست جایی ندارند.

اطلاعیه در حالی منتشر شد که در روزهای گذشته شاهد خروج نام‌های بزرگی از انجمن لیبرا بودیم. طبق اعلام فیس‌بوک، ائتلاف لیبرا ماه ژوئن (خرداد) کار خود را با ۲۸ عضو آغاز کرد. ویزا، مسترکارت، پی پال، ای‌بی، استرایپ، مرکاندو پاکو و بوکینگ (Booking Holdings) در هفته‌های گذشته اعلام کردند که از این ائتلاف جدا می‌شوند. نگرانی‌های قانونی و نبود چارچوب‌های مشخص در این زمینه از جمله دلایل جدایی این شرکت‌ها عنوان شد.

با وجود اینها، ائتلاف لیبرا روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۱,۵۰۰ نهاد مختلف نسبت به عضویت در این پروژه ابراز علاقه کرده‌اند و از این بین ۱۸۰ مورد، واجد شرایط همکاری شناخته شدند. برای اضافه شدن هر عضو جدید، دو سوم اعضا باید با ورود این عضو موافقت کنند.

ماه ژوئن، فیس‌بوک در اظهارنظری جداگانه اعلام کرده بود که با عرضه پروژه ۱۰۰ شرکت از آن پشتیبانی خواهند کرد. در بیانیه روز دوشنبه صحبتی از تاریخ عرضه لیبرا نشد.

هیئت مدیره اتحادیه لیبرا در ژنو سوئیس مشخص شد؛ فیس‌بوک عضو کلیدی این هیئت

یک شروع چالش‌برانگیز

تابستان امسال فیس‌بوک با ارائه رویکردش در خصوص ایجاد یک ارز دیجیتال، از آن با عنوان سیستم بانکی برای آنهایی که به چنین سیستم‌هایی دسترسی ندارند نام برد.

فیس‌بوک در آن زمان اعلام کرد که مسئولیت نظارت بر توکن‌ها بر عهده ائتلاف لیبرا است. بنا بر صحبت‌های فیس‌بوک انجمن لیبرا از ۱۰۰ شرکت تشکیل خواهد شد که با رای‌گیری، تصمیماتی در خصوص استفاده از توکن‌های سرمایه‌گذاری لیبرا اتخاذ می‌کنند. توکن‌های سرمایه‌گذاری لیبرا به شکل اوراق بهادار عمل کرده و به سرمایه‌گذاران امکان کسب سود می‌دهد.

پیش‌تر اعلام شده بود که پشتوانه‌سازی استیبل کوین لیبرا با استفاده از چندین ارز رایج (فیات) مختلف انجام می‌گیرد. از همین رو دلار آمریکا پشتوانه ۵۰ درصد توکن‌ها، یورو ۱۸ درصد، ین ژاپن ۱۴ درصد، پوند بریتانیا ۱۱ درصد و دلار سنگاپور ۷ درصد پشتوانه توکن‌های لیبرا خواهند بود.

بلافاصه پس از اعلام جزئیات ارز دیجیتال لیبرا از جانب فیس‌بوک، نهادهای قانون‌گذار در سرتاسر دنیا شمشیر را از رو بستند و سیل انتقادها و نگرانی‌های خود را به سمت فیس‌بوک و پروژه جاه‌طبانه‌اش روانه کردند. وزرای اقتصاد آلمان و فرانسه با انتقاد از لیبرا آن را به‌عنوان عامل ایجاد بی ثباتی اقتصادی اعلام کردند؛ مقامات هندی نیز در اظهارنظری رسمی گفتند که ارز دیجیتال فیس‌بوک در این کشور قانونی نخواهد بود.

در سمت دیگر دنیا «مکسین واترز» (Maxine Waters)، عضو مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس کمیسیون اقتصادی و خدمات مالی این مجلس نیز خواستار آن شد که تا برطرف شدن شبهات قانونی، توسعه پروژه ارز دیجیتال فیس‌بوک متوقف شود.

این در حالی است که مارکوس ماه جولای با حضور در کنگره آمریکا به سوالات نمایندگان کنگره در خصوص ارز دیجیتال لیبرا پاسخ داد. هفته آینده نیز مارک زاکربرگ پیش روی کنگره حاضر می‌شود تا در خصوص ارز دیجیتال فیس‌بوک به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

مارکوس کمی قبل با انتشار نامه‌ای اعلام کرد که لیبرا با آغوش باز از چهارچوب‌های قانونی استقبال می‌کند و قصد ندارد جای دلار را بگیرد.

با وجود اظهارات مقامات فیس‌بوک و مسئولین رده بالای لیبرا در خصوص نقش این ارز در اقتصاد جهانی، از حجم نگرانی‌ها کاسته نشده است.

هنوز مشخص نیست که لیبرا دقیقا چه زمانی عرضه می‌شود. فیس‌بوک قبلا اعلام کرده است که در نظر دارد تا اوایل سال ۲۰۲۰ لیبرا را عرضه کند، اما بیانیه اخیر زاکربرگ باعث شده تا تاریخ دقیق عرضه این ارز دیجیتال نامشخص باشد. ایجاد تاخیر در انتشار لیبرا بیش از آنکه ناشی از مسائل فنی باشد، به چهارچوب‌های قانونی و نگرانی مراجع قانون‌گذار ارتباط دارد.

زاکربرگ در جلسه عملکرد سه ماهه فیس‌بوک که ماه جولای برگزار شد، اعلام کرد که قانع کردن قانون‌گذاران زمانبر خواهد بود. ماه سپتامبر (شهریور) او مختصرا اشاره کرد که عرضه لیبرا ممکن است سالها طول بکشد.

جزئیات فنی پروژه لیبرا

تا به اینجا اطلاعات زیادی در خصوص جنبه‌های فنی لیبرا منتشر نشده و توسعه این پروژه در سکوت خبری انجام می‌گیرد. آخرین خبر رسمی به ماه ژوئن برمی‌گردد. هنوز مشخص نیست که پیشرفت پروژه لیبرا چه حدی است.

از طرف دیگر نمی‌دانیم که فقط اعضای کالیبرا بر روی پروژه کار می‌کنند یا کارکنان دیگر شرکت‌های عضو اتحادیه لیبرا نیز در پیشرفت پروژه سهیم‌اند. تا به اینجا فیس‌بوک تیم خود را در ژنو سوئیس مستقر کرده و چندین شرکت بلاک چینی را در «منلو پارک» کالیفرنیا و اسرائیل ثبت کرده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
سامی سامیار
سامی سامیار
3 سال قبل

چطور میشه ارز لیبرا تهیه کرد ؟