ویزا، مسترکارت و ای‌بی از پروژه لیبرا خارج شدند؛ فیسبوک تنها‌تر از همیشه

ویزا، مسترکارت و ای‌بی از پروژه لیبرا خارج شدند؛ فیسبوک تنها‌تر از همیشه

مسترکارت، ویزا، وبگاه مزایده اینترنتی ای‌بی (eBay)، شرکت پرداخت استرایپ و مرکادو پاگو (Mercado Pago)، همگی از ائتلاف لیبرا به سرپرستی فیسبوک خارج شدند.

به نقل از کوین‌دسک و به گزارش فایننشال تایمز در روز جمعه (۱۹ مهر)، پس از اعلام عدم پشتیبانی پی‌پال از پروژه لیبرا در هفته گذشته، ای‌بی و استرایپ نیز به دنبال فشارهای قانون‌گذاری از ائتلاف لیبرا کناره‌گیری کردند. سخنگوی مسترکارت نیز در مصاحبه‌ای با کوین‌دسک این خبر را تایید کرده و اعلام کرد این شرکت نیز به زودی از این انجمن خارج خواهد شد.

سخنگوی مسترکارت در بیانیه‌ای اظهار داشت:

مسترکارت تصمیم گرفته است که در حال حاضر یکی از اعضای انجمن لیبرا نباشد. ما بر روی استراتژی و تلاش‌های مهم خومان مبنی بر فراهم آوردن جامعیت مالی در سراسر جهان متمرکز خواهیم ماند. ما بر این عقیده‌ایم که مزایای بالقوه‌ای در نوآوری‌های این‌ چنینی وجود دارد و به نظارت بر تلاش‌های لیبرا ادامه خواهیم داد.

به همین ترتیب، سخنگوی ویزا نیز به کوین‌دسک گفت:

تصمیم ویزا در حال حاضر بر این است که به انجمن لیبرا نپیوندد. ما همچنان به ارزیابی این پروژه ادامه خواهیم داد و تصمیم نهایی ما تحت تاثیر چند عامل از جمله توانایی این انجمن در برآورده کردن تمام انتظارات قانون‌گذاری و نظارتی خواهد بود.

علاقه ویزا به لیبرا از باور ما مبنی بر این‌که، شبکه‌های قانون‌گذاری‌شده و مبتنی بر بلاک چین می‌توانند ارزش پرداخت‌های دیجیتال ایمن را به افراد و مکان‌های بیشتر، به خصوص بازارهای در حال ظهور و در حال توسعه گسترش دهند، نشات می‌گیرد.

سخنگوی ا‌ی‌بی به روزنامه فایننشال تایمز گفت:

این شرکت به دیدگاه و آرمان‌های انجمن لیبرا احترام می‌گذارد، اما تصمیم گرفته تا بر روی «تجربه‌های پرداخت مدیریت شده» برای مشتریان خود تمرکز کند.

سخنگوی استرایپ نیز عقب‌نشینی این شرکت را تایید کرد و گفت:

استرایپ پشتیبان پروژه‌هایی است که هدف آن‌ها دست‌یافتنی‌تر کردن تجارت آنلاین برای افراد سراسر جهان است. ما پیشرفت‌های این پروژه را از نزدیک دنبال خواهیم کرد و آماده همکاری با انجمن لیبرا در مرحله‌ی بعدی هستیم.

سخنگوی مرکادو پاگو نیز در این رابطه اذعان داشت:

پس از این‌که لیبرا شفاف‌سازی بیشتری در رابطه با پروژه‌اش انجام دهد، این شرکت بار دیگر لیبرا را جهت همکاری مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

قرار است انجمن لیبرا با ۲۳ عضو باقی‌مانده‌ی خود، اولین نشست رسمی خود را در هفته آینده برگزار کند و اساس‌نامه گروه به امضای جمع برسد. سخنگوی فیس‌بوک روز جمعه تایید کرد که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این نشست برگزار خواهد شد.

با اعلام اولیه طرح پروژه‌ی این ارز دیجیتال، ۲۸ عضو اصلی انجمن لیبرا نیز فاش شده بودند، در حالی‌که این اعضا تنها مفاد نامه‌های غیر الزام‌آور را امضا کردند.

شرکت‌های غیرانتفاعی کیوا (Kiva) و مرسی کرپس (Mercy Corps)، شرکت سرمایه‌گذاری اندرسن هوروویتز (Andreessen Horowitz)، ارائه‌دهنده خدمات سرویس نگهداری انکوریج (Anchorage) و کیف پول ژاپو (Xapo) همگی در روز جمعه به کوین‌دسک اعلام کردند که همچنان بر تصمیم خود مبنی بر حضور در انجمن لیبرا پایبندند.

واکنش منفی قانون‌گذاران

فیسبوک در ژوئن سال ۲۰۱۹ با انتشار گزارشی از پروژه‌ جاه‌طلبانه و بلندپروازانه لیبرا رونمایی کرد. فیس‌بوک در این گزارش ضمن تشریح چشم‌اندازه پروژه لیبرا، ارائه خدمات بانکی به ۱ میلیارد نفری که به چنین خدماتی دسترسی ندارند را به‌عنوان هدف خود عنوان کرد.

با این وجود، این پروژه خیلی سریع با واکنش منفی بسیاری از قانون‌گذاران از سراسر جهان مواجه شد. مقامات آلمانی و فرانسوی سوگند خوردند که مانع آغاز به کار این پروژه شوند و ماکسین واترز (Maxine Waters)، نمایند کنگره آمریکا نیز خواستار مهلت قانونی و توقف پروژه تا زمان رفع موانع نظارتی و قانون‌گذاری آن شد.

به تازگی، برایان ساتز (Brian Schatz) و شرود براون (Sherrod Brown)، سناتورهای ایالات متحده، نامه‌های مشابهی به استرایپ، ویزا و مسترکارت نوشتند و به این شرکت‌ها در رابطه با تاثیرات دلسرد کننده‌‌ای که لیبرا می‌تواند بر روی سیستم مالی جهانی داشته باشد هشدار دادند. آن‌ها همچنین اظهار داشتند مشارکت در این پروژه ممکن است منجر به افزایش رسیدگی و بررسی نظارتی برای کسب و کار آن‌ها شود.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، قرار است در اواخر ماه جاری در جلسه‌ای با عنوان «بررسی فیس‌بوک و تأثیر آن بر خدمات مالی و بخش‌های اصلی» شهادت دهد و از پروژه ارز دیجیتال لیبرا در برابر قانون‌گذاران آمریکا دفاع کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
محمد مقدم
محمد مقدم
۴ سال قبل

سلام زمان عرضه شدن لیبرا کی هست؟! الان ی سری لینک هست ک باید ثبت نام کرد و لیبرا دریافت میکنی اونا چیه؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
۴ سال قبل

سلام
این لینک‌ها کلاهبرداری هستن و در پست بررسی آپ لیبرا این موضوع شرح داده شده